PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή στα συνεργεία!



KiNG
16-07-14, 10:31
Έψαχνα συνεργεί BMW για να ρωτήσω κάποια μηχανικά πράγματα για το αμάξι μου αλλά και για να αλλάξω λάδια, αποφάσισα λοιπόν να επισκεφτώ ένα από τα συνεργεία που προτείνουν οι συμφορουμίτες.

Συνήθως αγοράζω λάδια από Λαμπριανίδη και φίλτρα από ebay αυτή τη φορά όμως βιαζόμουνα και πήγα κατευθείαν στο συνεργείο.
Ο κύριος εκεί είχε το λάδι της BMW και το Castrol eagle και μου πρότεινε το BMW άντε λέω ας βάλω της BMW δε βαριέσαι..

Να πω ότι σε ότι ρώτησα έμεινα ικανοποιημένος απο τις απαντήσεις και ο μάστορας φάνηκε έντιμος.

Επειδή μου αρέσει να βλέπω και είμαι υποψιασμένος γιατι δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη πάντα κάθομαι δίπλα απο το αμάξι και παρατηρώ. Όταν άρχισε να ανοίγει τα μπουκάλια για να βάλει το λάδι στον κινητήρα δεν άκουσα να κάνει "κλικ" το καπάκι και αμέσως ήρθε ένας άλλος και μου έπιασε την κουβέντα, είχε ήδη βάλει τα πρώτα 5 λίτρα μέσα, αμέσως κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά..
Πήρα ένα από τα "καινούρια" μπουκάλια που θα έπρεπε να είναι σφραγισμένα και δοκίμασα να το ανοίξω.

Οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν δεν ήταν σφραγισμένο!

Ο τύπος βάζει λάδι χύμα μέσα σε παλιά μπουκάλια και το πουλάει για καινούριο!!!

Αμέσως μου πρότεινε να βγάλει το λάδι που ήδη είχε βάλει μέσα στον κινητήρα και να μου βάλει άλλο από σφραγισμένα μπουκάλια όπως και τελικά έκανε.

Μη με ρωτήσετε ποιο είναι το συνεργείο δεν θα πω δεν νομίζω ότι έχει νόημα απλά σας εφιστώ την προσοχή!!

ghost-rider
16-07-14, 10:43
Υπαρχει περιπτωση να παιρνει το γνησιο λαδι σε μεγαλη συσκευασια (βαρελι) και να το βαζει σε μπουκαλια του λιτρου(που του εχουν μεινει απο προηγουμενες αλλαγες) για ευκολια?
Εξετασες ενα τετοιο ενδεχομενο?

Βεβαιως αν ειναι ετσι θα στο ελεγε και δεν θα ετρεχε να σου τα βγαλει και να βαλει αλλα.

Τι να πεις.
Χοντρο ακουγεται...

compactM3
16-07-14, 11:15
Υπαρχει περιπτωση να παιρνει το γνησιο λαδι σε μεγαλη συσκευασια (βαρελι) και να το βαζει σε μπουκαλια του λιτρου(που του εχουν μεινει απο προηγουμενες αλλαγες) για ευκολια?
Εξετασες ενα τετοιο ενδεχομενο?



αυτο συμβαινει......

deepBLUE
16-07-14, 12:40
Υπαρχει περιπτωση να παιρνει το γνησιο λαδι σε μεγαλη συσκευασια (βαρελι) και να το βαζει σε μπουκαλια του λιτρου(που του εχουν μεινει απο προηγουμενες αλλαγες) για ευκολια?
Εξετασες ενα τετοιο ενδεχομενο?

Βεβαιως αν ειναι ετσι θα στο ελεγε και δεν θα ετρεχε να σου τα βγαλει και να βαλει αλλα.

Τι να πεις.
Χοντρο ακουγεται...

Αυτό ακριβώς γίνεται ακόμα και στις αντιπροσωπείες

mitsos_chania
16-07-14, 13:25
Εγω βαγγελη οσες φορες ειχα παει στην αντιπροσωπια αλλα και στο εξουσιοδοτημενο που παω τα μπουκαλια ειναι κανονικα σφραγισμενα

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

A8hnaios
16-07-14, 13:48
τα μπουκαλια ειναι κανονικα σφραγισμενα

Και γω..! thumb

ALPINAKIAS
16-07-14, 14:03
Η πιο συχνα νοθευμενη μαρκα ειναι η Castrol δυστυχως.Κυκλοφορουν σε γνησια δοχεια και σφραγισμενα.Θελει πολλη προσοχη απο που τα αγοραζεις,σε ευρωπαικες χωρες που υπαρχει ελεγχος βρισκουν συχνα κυκλοματα,τωρα στην μπανανια που ζουμε θελει ιδιαιτερη προσοχη.

fanisk
16-07-14, 14:39
Πες μας και ποιο συνεργειο ειναι.

friendgr
16-07-14, 15:01
Γιατί όμως ρε παιδιά να μην του πει αυτό κι αυτό παίρνω μεγάλη ποσότητα και να δείξει και αμέσως και το βαρέλι ή ακόμα καλύτερα να έκανε εξήγηση από την αρχή πως δουλεύει.

Harisp
16-07-14, 15:07
Όσοι αγοράζουν βαρέλια τα χρησιμοποιούν μπροστά στον πελάτη συνήθως με μια ειδική αντλία που έχουν.
Το έχω δει και εγώ.

Η λογική λέει ότι για να γεμίζεις μπουκαλάκια και όταν σε ρωτάει ο πελάτης εσύ να μην του λες έλα να δεις το βαρέλι, ίδιο είναι, ότι έχεις κάνει πονηριά στην ποιότητα για να έχεις μεγαλύτερο κέρδος. Αλλιώς θα του το έδειχνε για να μην τον χάσει από πελάτη. Γιατί τώρα με αυτό που έκανε και το άδειασε, έβαλε σφραγισμένα, ο πελάτης δεν ξαναπατάει εκεί γιατί έχασε την εμπιστοσύνη του...

fanisk
16-07-14, 15:11
Σιγα μη πεταγε το παλιο λαδι για να βαλει το σφραγισμενο, αν ηταν ενταξει. Μαλλον ο επομενος θα το φαει το λαδι.

katsaraios
16-07-14, 15:26
Ποσο σιγουροι ειμαστε οτι τα σφραγισμενα δεν εχουν γεμισει σε καμια αποθηκη προς Ασπ......... μερια;;;;;

kostas 325
16-07-14, 15:30
Το να φτιάξεις καπάκια...για να κάνουν "κλικ" είναι εύκολο.

ghost-rider
16-07-14, 15:45
Όσοι αγοράζουν βαρέλια τα χρησιμοποιούν μπροστά στον πελάτη συνήθως με μια ειδική αντλία που έχουν.
Το έχω δει και εγώ.


Oχι παντα. Εχω παει σε συνεργειο που ειχε βαρελι fuchs με την αντλια που λες επανω.
Αλλα δεν τον βολευε να βαζει απευθειας γιατι δεν εχει ελεγχο του τι λιτρα εμπαιναν μεσα.
Γεμιζε 5λιτρα κ λιτρα που του ειχαν μεινει απο προηγουμενες αλλαγες.

Οταν πηγα εγω ειχε ξεμεινει και αναγκαστηκε να γεμισει ενα πεντολιτρο και δυο μονολιτρα μπροστα μου για να κανει την αλλαγη.

Με την αντλια επρεπε να βαζει και να ελεγχει 15 φορες με το δεικτη σταθμης...

Βεβαιως δεδομενου οτι εμπορευεται fuchs ειχε και σφραγισμενα πολλα.

Γι αυτο λεω... Μηπως δεν ειναι ετσι οπως φαινεται?

Τραγικο ειναι.
Και στο κατω κατω με τι να το νοθευσει το γνησιο bmw?
Πιο φθηνο λαδι στη χονδρικη δεν πρεπει να υπαρχει.
Σχεδον ολα βγαινουν παραπανω.
Μονο με W5 απο lidl μπορει να νοθευτει αυτο και να προκυψει κερδος ...

Bazil Van Sinner
16-07-14, 16:55
^
ή και με χρησιμοποιήμενα!!


Κίτρινη κάρτα στο όποιο συνεργείο και κόκκινη στο συγκεκριμένο
γιατί εκτός απο απατεωνίσκος,δείχνει να είναι και βλάκας.
Απο τα γραπτά του Κίνγκ καταλαβαίνω πώς τον έπιασε στα πράσσα
και ο "μαστοράς" δεν αντιστάθηκε κάν,παραδόθηκε,τραβούσε μανούρα πάντως το σήκωνε ο οργανισμός του.

fanisk
16-07-14, 17:16
^
ή και με χρησιμοποιήμενα!!


Κίτρινη κάρτα στο όποιο συνεργείο και κόκκινη στο συγκεκριμένο
γιατί εκτός απο απατεωνίσκος,δείχνει να είναι και βλάκας.
Απο τα γραπτά του Κίνγκ καταλαβαίνω πώς τον έπιασε στα πράσσα
και ο "μαστοράς" δεν αντιστάθηκε κάν,παραδόθηκε,τραβούσε μανούρα πάντως το σήκωνε ο οργανισμός του.


Έψαχνα συνεργείο BMW για να ρωτήσω κάποια μηχανικά πράγματα για το αμάξι μου αλλά και για να αλλάξω λάδια, αποφάσισα λοιπόν να επισκεφτώ ένα από τα συνεργεία που προτείνουν οι συμφορουμίτες.

Ας μαθουμε και ποιο ειναι για να μη τη πατησουν κι αλλοι.

chris41
16-07-14, 19:42
μας troll-αρουν τα μαστορια

Harisp
16-07-14, 22:38
Γιατί δεν το λέτε ποιο είναι;
Αφού οι μισοί λένε ότι δεν έκανε κάτι κακό και οι άλλοι μισοί διαφωνούν, άρα δεν τίθεται θέμα ξεκάθαρης δυσφήμησης.
Ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του...
Δηλαδή αν δεν γράφουμε τις εμπειρίες μας στο φόρουμ, τι θα γράφουμε;

6ylinder
17-07-14, 08:30
Γιατί δεν το λέτε ποιο είναι;
Αφού οι μισοί λένε ότι δεν έκανε κάτι κακό και οι άλλοι μισοί διαφωνούν, άρα δεν τίθεται θέμα ξεκάθαρης δυσφήμησης.
Ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του...
Δηλαδή αν δεν γράφουμε τις εμπειρίες μας στο φόρουμ, τι θα γράφουμε;

Έλα μου ντε....



Μη με ρωτήσετε ποιο είναι το συνεργείο δεν θα πω δεν νομίζω ότι έχει νόημα απλά σας εφιστώ την προσοχή!!

Σε τί μας εφιστάς την προσοχή; Ότι υπάρχει ένα συνεργείο το οποίο κάνει κάτι πιθανώς ύποπτο αλλά δεν λες ποιό είναι; Πιστεύεις ότι όλοι έχουν τη δυνατότητα όπως εσύ απ' ό,τι φαίνεται, να πηγαίνουν και να κάθονται πάνω από το κεφάλι τους και να βλέπουν αν είναι σφραγισμένα τα λάδια;
Οι περισσότεροι πάνε, αφήνουν το αμάξι τους για σέρβις γιατί δεν έχουν δυνατότητα να κάτσουν εκεί και πάνε αργότερα και το παίρνουν...αυτοί πώς θα αποφύγουν την κακοτοπιά που λες;;;

deepBLUE
17-07-14, 08:37
Παιδιά να διευκρινίσω κάτι .
Αν θέλει και βέβαια μπορεί να το πεί ,όμως απο τη στιγμή που θα το κάνει πρέπει η καταγγελεία να είναι επώνυμη με ότι αυτό σημαίνει .
Το φόρουμ δε φέρει καμμία ευθύνη για τα γραφόμενα των χρηστών,μελών του .
Απλά το θυμίζω για να μην ξεχνάμε τι ισχύει για τις περιπτώσεις αυτές .

deepBLUE
17-07-14, 08:41
Οι περισσότεροι πάνε, αφήνουν το αμάξι τους για σέρβις γιατί δεν έχουν δυνατότητα να κάτσουν εκεί και πάνε αργότερα και το παίρνουν...αυτοί πώς θα αποφύγουν την κακοτοπιά που λες;;;

Αν πέσεις σε μηχανικό , συνεργείο που λειτουργεί εις βάρος του πελάτη τότε η μόνη λύση είναι ,να πας εσύ τα λάδια και κάθεσαι απο πάνω να τα δείς να μπαίνουν.

6ylinder
17-07-14, 08:59
συνεργείο που λειτουργεί εις βάρος του πελάτη

Αυτό ζητάμε από το φίλο να μας πει...χωρίς να είναι σίγουρο ότι κάνει απατεωνιά, αφού πολλοί λένε ότι απλά αδειάζουν τα γνήσια βαρέλια σε ανοιγμένα μπουκάλια...(εδώ που τα λέμε αν δεν έκανε απατεωνιά θα του έλεγε ότι είναι τα γνήσια...)

Bitz
17-07-14, 09:30
Δεν μονιζω οτι το 5-30 longlife 4 της bmw βγαινει και σε βαρελι οποτε οι ισχυρισμοι του συνεργειου (ξαναγεμισμενα απο βαρελι με το ιδιο λαδι) δεν ευσταθουν.

Nino
17-07-14, 09:57
χυμα ρυζι ισως, χυμα κρασι ναι γιατι οχι? χυμα στο κυμα ωω το εχουμε κανει και αυτο!!
χυμα λαδι ομως, μαιμου η οχι bmw που το χρεωνουν χρυσαφι... ΕΕΕΕ ΟΧΙ!!!!
Οχι πως να το κανουμε τωρα? το γεγονος αυτο παιρνει μεγαλυτερες διαστασεις οταν αυτο συμβαινει σε καποιο "γνωστο"συνεργειο.
Τηρωντας την πολιτικη καθε καταγγελιας ή αναφορας περιστατικου ( επωνυμα)και παντα σεβομενος τους κανονες του φορουμ, το μελος οχι μονο εχει δικαιωμα αλλα και την υποχρεωση να ενημερωσει τα αλλα μελη για να μπορεσουν να αποφυγουν -προφυλαχτουν σε παρομοια περιπτωση.Αυτος ειναι και ενας απο τους πολλους λογους υπαρξης ενος φορουμ.
Η και γιατι οχι να μαθουν στα φορα για την επαγγελματικη ανεντιμοτητα του οποιουδηποτε μαστορα, ειτε εχει ποδια εταιρειας ειτε οχι.
Τετοιες ελεινες συμπεριφορες θα πρεπει να προβαλλονται.
Τωρα αν ειναι κανονικο λαδι απλα ειναι χυμα πρωτον θα επρεπε να το δηλωσει δευτερον θα επρεπε να παρει την συγκαταθεση του πελατη ,τριτον θα επρεπε να εχει σαφως διαφορετικη τιμη και το σπουδαιοτερο να μην ειναι σε συσκευασιες που εχουν χρησιμοποιηθει απο αλλους και τις ξαναγεμισαν.
Τελειωνοντας να πω οτι επειδη το γεγονος σαν γεγονος , τουλαχιστο στα δικα μου ματια δειχνει αρκετα σοβαρο! αοριστολογιες δεν πρεπει να υπαρχουν, πρεπει αμεσα να αναφερθει το ονομα του συνεργειου, αλλιως τζαμπα συζηταμε και δημιουργουνται εντυπωσεις και γενικευσεις οι οποιες ειναι αδικες, για τους αλλους τους σωστους επαγγελματιες.

compactM3
17-07-14, 11:01
Δεν μονιζω οτι το 5-30 longlife 4 της bmw βγαινει και σε βαρελι οποτε οι ισχυρισμοι του συνεργειου (ξαναγεμισμενα απο βαρελι με το ιδιο λαδι) δεν ευσταθουν.

η BMW ΔΕΝ παραγει λαδι. Καπου το παραγγελνει.
Αρα, υπαρχει και ειναι της Castrol.
ΟΛΟΙΔΙΟ λαδι, (με αλλο brand name) πουλαει και η WYRTH. Μαλιστα, η WYRTH εχει ολοκληρο καταλογο με λαδια ειδικα για καθε εταιρια.
Μπορειτε απλα να δειτε τις προδιαγραφες και τα προσθετα που δινει για καθε ειδος.
ΟΛΑ τα εξουσιοδωτημενα εχουν βαρελια με λαδι, και ναι, τα παιρνουν απο την BMW.
Απλα τα μεταγγιζουν σε μπουκαλια λογω του κολληματος του Ελληνα.
Στο εξωτερικο μαλιστα, εδω και πανω απο μια δεκαετια, πανω απο καθε θεση εργασιας στα συνεργεια, υπαρχει μανικα αντλιας, σαν της βενζινης περιπου, οπου ο μηχανικος πληκτρολογει την ποσοτητα που θελει να βαλει στο καθε αυτοκινητο, το μηχανημα ριχνει ακριβως οσο πρεπει και αυτοματα περναει και την χρεωση στην καρτελα του αυτοκινητου.
Και ολα αυτα στα εξουσιοδωτημενα ολης της Ευρωπης και ολων των εταιριων.
ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΣΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ !!! Κανονικα και στην Ελλαδα απαγορευεται βαση του νομου !!! Πρεπει να υπαρχει χωρος υποδοχης και αναμονης και να μπορει να παρακολουθει απο εκει.

Απλα στην Ελλαδα, εχουμε την ταση να πιστευουμε οτι ολοι πλην του εαυτου μας ειναι κακοι, θελουν να μας κοροιδεψουν και ειναι κλεφτες.....
Λες και ο καθε μηχανικος ή επιχειρηματιας, που τον ελεγχουν οι εταιριες σαν την BMW Hellas μεχρι και τι ωρα παει για κατουρημα και ποσες φορες τον τιναζει, αλλη ορεξη δεν ειχε απο το να βαλει λαθος λαδια επιηδες και μετα να τρεχει και να μην φτανει. Να κερδισει δηλαδη 8-10 ευρω (για τοση διαφορα μιλαμε) και να πληρωνει μοτερ, δικηγορους και να εχει την BMW Hellas (τι καλα παιδια.....) πανω απο το κεφαλι του.....
Επιχειρηματικα, αυτα δεν στεκουν πια σε μια αγορα οπου ενα συνεργειο εχει τεραστεια εξοδα, 15-20 το πολυ διελευσεις την ημερα και κανει service με προσφορες που σε αλλες εποχες δεν αλλαζες ουτε τακακια με αυτο το ποσο......
Κανεις δεν σκεφτηκε οτι μπορει ο μηχανικος απλα να μην ειχε καμια ορεξη να μπει σε διαμαχη με τον πελατη...... 600-800 ευρω το μηνα παιρνει με το ζορι, δουλευει μεσα στην ζεστη και την βρωμα και θα κατσει να τσακωθει αν το βαρελι με το μπουκαλι ειναι ιδιο ?

Ναι υπαρχουν και καποιοι ανευθυνοι, ναι υπαρχουν οι κλασσικοι Ελληναραδες στο χωρο του αυτοκινητου, αλλα πλεον ειναι λιγοι ή εχουν εξαφανιστει απο την αγορα.......

Αυτα απο καποιον που ξερει αρκετα καλα τα των εξουσιοδωτημενων, τα της BMW Hellas και τον χωρο των συνεργειων και της βελτιωσης για πολλα χρονια.......

tsaltinho
17-07-14, 11:08
χυμα ρυζι ισως, χυμα κρασι ναι γιατι οχι? χυμα στο κυμα ωω το εχουμε κανει και αυτο!!
χυμα λαδι ομως, μαιμου η οχι bmw που το χρεωνουν χρυσαφι... ΕΕΕΕ ΟΧΙ!!!!
Οχι πως να το κανουμε τωρα? το γεγονος αυτο παιρνει μεγαλυτερες διαστασεις οταν αυτο συμβαινει σε καποιο "γνωστο"συνεργειο.
Τηρωντας την πολιτικη καθε καταγγελιας ή αναφορας περιστατικου ( επωνυμα)και παντα σεβομενος τους κανονες του φορουμ, το μελος οχι μονο εχει δικαιωμα αλλα και την υποχρεωση να ενημερωσει τα αλλα μελη για να μπορεσουν να αποφυγουν -προφυλαχτουν σε παρομοια περιπτωση.Αυτος ειναι και ενας απο τους πολλους λογους υπαρξης ενος φορουμ.
Η και γιατι οχι να μαθουν στα φορα για την επαγγελματικη ανεντιμοτητα του οποιουδηποτε μαστορα, ειτε εχει ποδια εταιρειας ειτε οχι.
Τετοιες ελεινες συμπεριφορες θα πρεπει να προβαλλονται.
Τωρα αν ειναι κανονικο λαδι απλα ειναι χυμα πρωτον θα επρεπε να το δηλωσει δευτερον θα επρεπε να παρει την συγκαταθεση του πελατη ,τριτον θα επρεπε να εχει σαφως διαφορετικη τιμη και το σπουδαιοτερο να μην ειναι σε συσκευασιες που εχουν χρησιμοποιηθει απο αλλους και τις ξαναγεμισαν.
Τελειωνοντας να πω οτι επειδη το γεγονος σαν γεγονος , τουλαχιστο στα δικα μου ματια δειχνει αρκετα σοβαρο! αοριστολογιες δεν πρεπει να υπαρχουν, πρεπει αμεσα να αναφερθει το ονομα του συνεργειου, αλλιως τζαμπα συζηταμε και δημιουργουνται εντυπωσεις και γενικευσεις οι οποιες ειναι αδικες, για τους αλλους τους σωστους επαγγελματιες.


Εχεις δικασει χωρις να ακουσεις τον κατηγορουμενο! Φιλε μου τα λαδια μπορει να παραγγελθουν σε drum, οπερ σημαινει μια παραγγελια 205λτ περιπου.
Μπορει να εχει βαλει χρησιμοποιημενα λαδια, μπορει να ειναι καθαρα, μπορει να ειναι αλλου τυπου λαδι, μπορει...μπορει...μπορει.
Αν δεν ακουσεις την δικη του εκδοχη, πως μπορεις να τον κατηγορησεις και να τον εκθεσεις σε ενα Site.
Aς επικοινωνησει το παλικαρι με το συνεργειο και ας του πει πια ειναι η δικη του εκδοχη! και μετα να αναφερει το ονομα του συνεργειου!

6ylinder
17-07-14, 11:13
Ναι υπαρχουν και καποιοι ανευθυνοι, ναι υπαρχουν οι κλασσικοι Ελληναραδες στο χωρο του αυτοκινητου, αλλα πλεον ειναι λιγοι ή εχουν εξαφανιστει απο την αγορα.......

Πλάκα κάνεις έτσι;;; Η πλειοψηφία κάνει δουλειά άρπα κόλλα.- Από τότε που πήρα το αμάξι έχω πάει σε 6 συνεργεία, ήμουν από πάνω τους και σε κανένα από αυτά δεν θα ξαναπάω...ειλικρινά πόνεσαν τα μάτια μου με αυτά που έβλεπα και άκουγα...είτε από βαρεμάρα σε κάποιες περιπτώσεις, είτε από άγνοια σε άλλες, αυτά που έκαναν/έλεγαν ήταν Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Α.

deepBLUE
17-07-14, 11:20
Πλάκα κάνεις έτσι;;; Η πλειοψηφία κάνει δουλειά άρπα κόλλα.- Από τότε που πήρα το αμάξι έχω πάει σε 6 συνεργεία, ήμουν από πάνω τους και σε κανένα από αυτά δεν θα ξαναπάω...ειλικρινά πόνεσαν τα μάτια μου με αυτά που έβλεπα και άκουγα...είτε από βαρεμάρα σε κάποιες περιπτώσεις, είτε από άγνοια σε άλλες, αυτά που έκαναν/έλεγαν ήταν Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Α.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα .
Παντού υπάρχουν κακοί και καλοί επαγγελματίες .
Σε βλέπω στο τέλος να το φτιάχνεις μόνος ;)

6ylinder
17-07-14, 11:56
...τα μαστόρια χαλάνε τα αυτοκίνητά μας... κλεμμένο αλλά μεγάλη αλήθεια.

Nino
17-07-14, 13:30
Εχεις δικασει χωρις να ακουσεις τον κατηγορουμενο! Φιλε μου τα λαδια μπορει να παραγγελθουν σε drum, οπερ σημαινει μια παραγγελια 205λτ περιπου.
Μπορει να εχει βαλει χρησιμοποιημενα λαδια, μπορει να ειναι καθαρα, μπορει να ειναι αλλου τυπου λαδι, μπορει...μπορει...μπορει.
Αν δεν ακουσεις την δικη του εκδοχη, πως μπορεις να τον κατηγορησεις και να τον εκθεσεις σε ενα Site.
Aς επικοινωνησει το παλικαρι με το συνεργειο και ας του πει πια ειναι η δικη του εκδοχη! και μετα να αναφερει το ονομα του συνεργειου!


το εχεις δικασει σε μενα το απευθυνεις?
γιατι αν ναι, εγω διαβαζω ενα γεγονος και το γεγονος λεει οτι εβαλαν λαδι σε ατομικη συσκευασια επωνυμης εταιρειας και αυτα ηταν ανοιγμενα.
Αρα μεσα ειχε κατι που μονο αυτος που το εβαλε ξερει!!
Δεν με νοιαζει αν εχει μεσα castrol ή φολα, δεν με νοιαζει αν τα παιρνει με το κυβικο και αν τα συντηρει και πως τα συντηρει.
Με νοιαζει οτι οταν πληρωνω συσκευασια του λιτρου θελω να ειναι μονολιτρο σφραγισμενο και για να μην ξεχνιομαστε σε καποια συνεργεια αυτο κοστιζει 18 ευρω το λιτρο.
Οποτε αν απευθυνθηκες σε μενα μη μου λες οτι εγω δικαζω, Αν ισχυει η αναφορα που εκανε το μελος, ειναι απαραδεκτο, και φυσικα δεν μπορει να δικαστει κανεις γιατι δεν αναφερθηκε το ονομα του ακομα. Φυσικα αν αναφερθει το ονομα του συνεργειου θα εχει και αυτο καθε δικαιωμα να δωσει την δικη του εκδοχη. Συμφωνα ομως με την εκδοχη του μελους το να του αλλαξει τα λαδια με νεα σε συσκευασμενη μορφη??? δεν αφηνει πολλα ερωτηματικα?


Αμέσως μου πρότεινε να βγάλει το λάδι που ήδη είχε βάλει μέσα στον κινητήρα και να μου βάλει άλλο από σφραγισμένα μπουκάλια όπως και τελικά έκανε.


Αλλα αυτο που αρχιζω να αντιλαμβανομαι ειναι οτι αυτη η απαραδεκτη κατ'εμε τακτικη δεν πρεπει να ειναι και τοσο "σπανια" τελικα...
Τεσπα δεν με ενδιαφερει και ας εχει τα καλυτερα συνθετικα χυμα λαδια του κοσμου, οφειλει να με ενημερωσει και να με χρεωσει αναλογα, αν εγω συμφωνησω τοτε ολα καλα.
Ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου...

Thomelef
17-07-14, 13:42
όνομα επαγγελματία, αλλιώς δεν βλέπω λόγο ύπαρξης του θρεντ.

αυτό είναι και η ουσία του θέματος, όλα τα υπόλοιπα που γράφονται δεν έχουν καμμιά βάση. να δοθει το όνομα του επαγγελματία σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ και απο εκεί και πέρα, σίγουρα θα υπάρξουν άνθρωποι να τον ενημερώσουν για το τι γράφεται για την πάρτη του, έτσι ώστε αν θέλει να δώσει την εξήγηση του.

τα υπόλοιπα αφήστε τα. αμπελοφιλοσοφία κάνουμε και τπτ παραπάνω...

tsaltinho
17-07-14, 14:04
το εχεις δικασει σε μενα το απευθυνεις?
γιατι αν ναι, εγω διαβαζω ενα γεγονος και το γεγονος λεει οτι εβαλαν λαδι σε ατομικη συσκευασια επωνυμης εταιρειας και αυτα ηταν ανοιγμενα.
- Μπορει καλλιστα να ειναι χυμα ιδιας εταιριας, μπορει να ειναι χρησιμοποιημενα οπως ειπα!


Αρα μεσα ειχε κατι που μονο αυτος που το εβαλε ξερει!!
- Ναι μονο εκεινος ξερει, αν και θεωρητικα στην αποδειξη πληρωμης αναγραφεται ο τυπος λαδιου. Αν ειναι αλλο λαδι που βαζει, τοτε πρεπει να υπαρχει μεγαλυτερη κομπινα ( ψευτικα παραστατικα με παραγγελιες αλλου λαδιου και παραδοσης αλλου)


Δεν με νοιαζει αν εχει μεσα castrol ή φολα, δεν με νοιαζει αν τα παιρνει με το κυβικο και αν τα συντηρει και πως τα συντηρει.
- Φιλε μου αυτο εξαρταται καθαρα απο εκεινον. Εσυ πληρωνεις Castrol και θα σου βαλει Castrol.


Με νοιαζει οτι οταν πληρωνω συσκευασια του λιτρου θελω να ειναι μονολιτρο σφραγισμενο και για να μην ξεχνιομαστε σε καποια συνεργεια αυτο κοστιζει 18 ευρω το λιτρο.
- Για να σε προλαβω, το εχω πληρωσει κι εγω 18 ευρω και συμφωνω απολυτα. Για 90 ευρω κι εγω απαιτω να ειναι σφραγισμενα σε μονολιτρα μπουκαλια.


Οποτε αν απευθυνθηκες σε μενα μη μου λες οτι εγω δικαζω, Αν ισχυει η αναφορα που εκανε το μελος, ειναι απαραδεκτο, και φυσικα δεν μπορει να δικαστει κανεις γιατι δεν αναφερθηκε το ονομα του ακομα. Φυσικα αν αναφερθει το ονομα του συνεργειου θα εχει και αυτο καθε δικαιωμα να δωσει την δικη του εκδοχη. Συμφωνα ομως με την εκδοχη του μελους το να του αλλαξει τα λαδια με νεα σε συσκευασμενη μορφη??? δεν αφηνει πολλα ερωτηματικα?

- Λεω οτι δικαζεις γιατι δεν εχει ακουστει η αντιθετη πλευρα και η λογικη στη ζωη μου ειναι να ακουω παντα και τις 2 πλευρες προτου αποφασισω/κρινω. Και ποιος μου λεει εμενα οτι αυτος που το εγραψε δεν ειναι απο ανταγωνιστικο συνεργειο?
Η τιμη του λιτρου δεν αναφερθηκε πουθενα. Η απαντηση του συνεργειου πουθενα. Προς θεου δεν κατηγορω το παλικαρι που το εγραψε, ειμαι 100% σιγουρος οτι ολο αυτο ειναι αληθεια. Αλλα προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις οτι υπαρχουν χιλια δυο πραγματα, υποθεσεις με διαφορετικη ερμηνεια!

Αλλα αυτο που αρχιζω να αντιλαμβανομαι ειναι οτι αυτη η απαραδεκτη κατ'εμε τακτικη δεν πρεπει να ειναι και τοσο "σπανια" τελικα...
Τεσπα δεν με ενδιαφερει και ας εχει τα καλυτερα συνθετικα χυμα λαδια του κοσμου, οφειλει να με ενημερωσει και να με χρεωσει αναλογα, αν εγω συμφωνησω τοτε ολα καλα.
Ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου...[/QUOTE]

- Συμφωνω 100% μαζι σου


Ας μαθουμε πια ειναι η αντιδραση/εξηγηση του συνεργειου και μετα ας κρινουμε ο καθενας με τα κριτιρια του!


ΥΓ.1 : Δεν δουλευω η διευθυνω συνεργειο προς αποφυγη παρεξηγησεων
ΥΓ. 2 : Εχω απλα διαφορετικη αποψη και δεν την επιβαλω σε ΚΑΝΕΝΑ. Αντιθετως σεβομαι την διαφορετικη γνωμη χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι την εστερνιζομαι! Παντα φιλικα

Bazil Van Sinner
17-07-14, 14:27
O KiNG πού είναι? οεο!

HULK
17-07-14, 14:31
Αν δεν θες να πεις το ονομα, βαλ' το στην κρεμαλα και θα το βρουμε :)

fanisk
17-07-14, 14:59
tsaltinho για να μη το κουραζεις πολυ, ειναι απλα τα πραγματα.
Του εβαλε χυμα λαδι, μετα τη μανουρα το εβγαλε και το εβαλε..που? Το πεταξε (σιγα μη το πεταξε 5 λιτρα οταν σου χρεωνουν κατι ml "πλυστικης")? Το ξαναπεταξε στο χυμα οταν εφυγε ο king (ο,τι ξεπλυνε μπηκε στο "καθαρο"). Αμα ηθελε να το μετρησει ας επαιρνε μια ογκομετρικη κανατα 5λιτρη απο το να γεμιζει μονολιτρα.

Κανενα συνεργειο στην Ελλαδα (ακομα και εξω πολλες φορες, εχει τυχει και σε αντιπρ. που πληρωσες κατι και δεν στο αλλαξαν) δεν δουλευει σωστα. Ειτε απο αγνοια ειτε απο πονηρια. Το καλυτερο ειναι να πηγαινεις μονος σου τα ανταλλακτικα, να καθεσαι απο πανω τους (χωρις να μπλεκεσαι στα ποδια τους ομως) και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Και αν στο εξωτερικο δεν επιτρεπεται να εισαι πανω απο το αμαξι ΣΟΥ που πληρωνεις ΜΟΝΟΣ σου και μαθαινουν οι αλλοι, δεν πειραζει υπαρχουν κι αλλα μαγαζια.

Αφου το μαγαζι το προτειναν "συμφορουμιτες" ας μας πει ο king ποιο ειναι, και αμα δεν πει πατηστε του κι ενα ban να τελειωνουμε. Καταντησε βαρετο ολοι να θελουν να μαθουν τον καλυτερο, αλλα οταν τη πατανε να μη μιλανε.

Bitz
17-07-14, 15:02
η BMW ΔΕΝ παραγει λαδι. Καπου το παραγγελνει.
Αρα, υπαρχει και ειναι της Castrol.
ΟΛΟΙΔΙΟ λαδι, (με αλλο brand name) πουλαει και η WYRTH. Μαλιστα, η WYRTH εχει ολοκληρο καταλογο με λαδια ειδικα για καθε εταιρια.
Μπορειτε απλα να δειτε τις προδιαγραφες και τα προσθετα που δινει για καθε ειδος.
ΟΛΑ τα εξουσιοδωτημενα εχουν βαρελια με λαδι, και ναι, τα παιρνουν απο την BMW.
Απλα τα μεταγγιζουν σε μπουκαλια λογω του κολληματος του Ελληνα.
Στο εξωτερικο μαλιστα, εδω και πανω απο μια δεκαετια, πανω απο καθε θεση εργασιας στα συνεργεια, υπαρχει μανικα αντλιας, σαν της βενζινης περιπου, οπου ο μηχανικος πληκτρολογει την ποσοτητα που θελει να βαλει στο καθε αυτοκινητο, το μηχανημα ριχνει ακριβως οσο πρεπει και αυτοματα περναει και την χρεωση στην καρτελα του αυτοκινητου.
Και ολα αυτα στα εξουσιοδωτημενα ολης της Ευρωπης και ολων των εταιριων.
ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΣΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ !!! Κανονικα και στην Ελλαδα απαγορευεται βαση του νομου !!! Πρεπει να υπαρχει χωρος υποδοχης και αναμονης και να μπορει να παρακολουθει απο εκει.

Απλα στην Ελλαδα, εχουμε την ταση να πιστευουμε οτι ολοι πλην του εαυτου μας ειναι κακοι, θελουν να μας κοροιδεψουν και ειναι κλεφτες.....
Λες και ο καθε μηχανικος ή επιχειρηματιας, που τον ελεγχουν οι εταιριες σαν την BMW Hellas μεχρι και τι ωρα παει για κατουρημα και ποσες φορες τον τιναζει, αλλη ορεξη δεν ειχε απο το να βαλει λαθος λαδια επιηδες και μετα να τρεχει και να μην φτανει. Να κερδισει δηλαδη 8-10 ευρω (για τοση διαφορα μιλαμε) και να πληρωνει μοτερ, δικηγορους και να εχει την BMW Hellas (τι καλα παιδια.....) πανω απο το κεφαλι του.....
Επιχειρηματικα, αυτα δεν στεκουν πια σε μια αγορα οπου ενα συνεργειο εχει τεραστεια εξοδα, 15-20 το πολυ διελευσεις την ημερα και κανει service με προσφορες που σε αλλες εποχες δεν αλλαζες ουτε τακακια με αυτο το ποσο......
Κανεις δεν σκεφτηκε οτι μπορει ο μηχανικος απλα να μην ειχε καμια ορεξη να μπει σε διαμαχη με τον πελατη...... 600-800 ευρω το μηνα παιρνει με το ζορι, δουλευει μεσα στην ζεστη και την βρωμα και θα κατσει να τσακωθει αν το βαρελι με το μπουκαλι ειναι ιδιο ?

Ναι υπαρχουν και καποιοι ανευθυνοι, ναι υπαρχουν οι κλασσικοι Ελληναραδες στο χωρο του αυτοκινητου, αλλα πλεον ειναι λιγοι ή εχουν εξαφανιστει απο την αγορα.......

Αυτα απο καποιον που ξερει αρκετα καλα τα των εξουσιοδωτημενων, τα της BMW Hellas και τον χωρο των συνεργειων και της βελτιωσης για πολλα χρονια.......

To οτι η bmw δεν παραγει λαδι το ξερουμε....πες μας κατι νεο
Το λαδι της bmw ειναι bp ομοιως και το castrol
Δεν ειπα οτι τα εξουσιοδωτημενα δεν εχουν βαρελια.....για βαρελι bmw 5-30 longlife μιλησα
Σε πολλα συνεργεια της ευρωπης και της αμερικης η διαδικασια γινεται οπως λες σου διαφευγει ομως μια λεπτομερεια....τα βαρελια και 1000λιτρες δεξαμενες ειναι σφραγισμενες με μολυβοσφραγιδα και ο πελατης ειναι ενημερος για το προιον και την συσκευασια (μονολιτρο-βαρελι-δεξαμενη)
Δεν μιλησα εγω για κλεψια....τα ανοιχτα ξαναγεμισμενα μπουκαλια το λενε (αν ειχε ενημερωσει θαν ηταν διαφορετικα)
Στο τι μπορει να κερδισει ενα συνεργειο απο ενα φτηνο σε σχεση με ενα ακριβο 5-30 η απαντηση ειναι ...αρκετα,υπαρχει στην χοντρικη 5-30 με 3 ευρω το μονολιτρο και 8 ευρω επισης οποτε σε ενα εξακυλινδρο που θελει 7 λιτρα η διαφορα ειναι 35 ευρω στο κοστος, αυτα για συσκευασιες μονολιτρου, στα βαρελια ειναι μεγαλυτερες.
Στα υπολοιπα εχεις δικιο...δηλ. πουθενα. :original::original:
Συμπαθαμε.

andreas_R
17-07-14, 15:16
tsaltinho για να μη το κουραζεις πολυ, ειναι απλα τα πραγματα.
Του εβαλε χυμα λαδι, μετα τη μανουρα το εβγαλε και το εβαλε..που? Το πεταξε (σιγα μη το πεταξε 5 λιτρα οταν σου χρεωνουν κατι ml "πλυστικης")? Το ξαναπεταξε στο χυμα οταν εφυγε ο king (ο,τι ξεπλυνε μπηκε στο "καθαρο"). Αμα ηθελε να το μετρησει ας επαιρνε μια ογκομετρικη κανατα 5λιτρη απο το να γεμιζει μονολιτρα.

Κανενα συνεργειο στην Ελλαδα (ακομα και εξω πολλες φορες, εχει τυχει και σε αντιπρ. που πληρωσες κατι και δεν στο αλλαξαν) δεν δουλευει σωστα. Ειτε απο αγνοια ειτε απο πονηρια. Το καλυτερο ειναι να πηγαινεις μονος σου τα ανταλλακτικα, να καθεσαι απο πανω τους (χωρις να μπλεκεσαι στα ποδια τους ομως) και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Και αν στο εξωτερικο δεν επιτρεπεται να εισαι πανω απο το αμαξι ΣΟΥ που πληρωνεις ΜΟΝΟΣ σου και μαθαινουν οι αλλοι, δεν πειραζει υπαρχουν κι αλλα μαγαζια.

Αφου το μαγαζι το προτειναν "συμφορουμιτες" ας μας πει ο king ποιο ειναι, και αμα δεν πει πατηστε του κι ενα ban να τελειωνουμε. Καταντησε βαρετο ολοι να θελουν να μαθουν τον καλυτερο, αλλα οταν τη πατανε να μη μιλανε.


Πολυ σωστος ο Φανης.

Οπως επισης ο ακριβοτερος δεν ειναι και ο καλυτερος παντα!

tsaltinho
17-07-14, 15:23
tsaltinho για να μη το κουραζεις πολυ, ειναι απλα τα πραγματα.
Του εβαλε χυμα λαδι, μετα τη μανουρα το εβγαλε και το εβαλε..που? Το πεταξε (σιγα μη το πεταξε 5 λιτρα οταν σου χρεωνουν κατι ml "πλυστικης")? Το ξαναπεταξε στο χυμα οταν εφυγε ο king (ο,τι ξεπλυνε μπηκε στο "καθαρο"). Αμα ηθελε να το μετρησει ας επαιρνε μια ογκομετρικη κανατα 5λιτρη απο το να γεμιζει μονολιτρα.

Κανενα συνεργειο στην Ελλαδα (ακομα και εξω πολλες φορες, εχει τυχει και σε αντιπρ. που πληρωσες κατι και δεν στο αλλαξαν) δεν δουλευει σωστα. Ειτε απο αγνοια ειτε απο πονηρια. Το καλυτερο ειναι να πηγαινεις μονος σου τα ανταλλακτικα, να καθεσαι απο πανω τους (χωρις να μπλεκεσαι στα ποδια τους ομως) και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Και αν στο εξωτερικο δεν επιτρεπεται να εισαι πανω απο το αμαξι ΣΟΥ που πληρωνεις ΜΟΝΟΣ σου και μαθαινουν οι αλλοι, δεν πειραζει υπαρχουν κι αλλα μαγαζια.

Αφου το μαγαζι το προτειναν "συμφορουμιτες" ας μας πει ο king ποιο ειναι, και αμα δεν πει πατηστε του κι ενα ban να τελειωνουμε. Καταντησε βαρετο ολοι να θελουν να μαθουν τον καλυτερο, αλλα οταν τη πατανε να μη μιλανε.


Κι εγω μπορω να σου κανω το ερωτημα αλλιως. Δηλαδη το λαδι που εβαλε αρχικα στο αυτοκινητο του συμφοριτη που το βρηκε?
Ηταν χρησιμοποιημενο?αφου θα φαινοταν απο το χρωμα του λαδιου.
Μηπως εχει συστημα purification στο συνεργειο...?Το κοβω χλωμο.

Αρα το πήρε απο καποιο βαρελι. Οποτε ή ειναι ίδιας μαρκας/τυπου με τα μονόλιτρα, ή καποια αλλη μαρκα με σκοπο να εξαπατησει τον πελατη.
Τωρα τι εκανε τα αλλα λαδια, κανεις δεν ξερει. Μπορει να τα πεταξε (πολυ χλωμο), μπορεί να τα ξαναπέταξε στο βαρέλι.


Σε οτι αφορα τα συνεργεία δεν έχω πολύ μεγαλη εμπειρία, όμως δεν μπορω να βαλω στο ιδιο τσουβαλι ολους.

Ας μας πει τελοσπαντων ο king πια ήταν η δικαιολογια του συνεργειου γιατι ο καθενας μας κανει εικασιες!

doctore
17-07-14, 16:21
Τα πράγματα είναι απλά.
Το κάθε προιόν έχει συγκεκριμένη ταμπέλα, συσκευασία, και τιμή.
Στη τιμή περιλαμβάνεται και ο έλεγχος που έχει γίνει από το εργοστάσιο που έχει βάλει τη ταμπέλα του.

Αν κάποιος επέμβει στη συσκευασία ή στη ταμπέλα χωρίς να το ξέρει ο πελάτης, απλά κάνει απάτη.

Koyotte
17-07-14, 18:45
Ο Doc έχει δίκιο, σκεφτείτε να πάτε στο supermarket να αγοράσετε πχ φέτα συσκευασμενη και να διαπιστώσετε ότι η συσκευασία είναι ανοιχτη.Θα το τρωγατε αυτό το τυρί?Αντίστοιχα, θα βάζατε στον κινητήρα του αυτοκινήτου σας τα λάδια που ανέφερε ο φίλος?

Bazil Van Sinner
17-07-14, 19:24
Στόν ΤΑΚΟ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=21807) να τελείωνουμε.

Μία απο τις δραστηριοτητές μου είναι μεταποίηση,συσκευασία.Οι νόμοι είναι ξεκάθαροι,
όπως και οι "νόμοι" της αγοράς.

Με προβληματίζουν οι φίλοι που προσπαθούν να βρούν δικαιολογία για τον εν λόγο μάστορα.....

ΜΙΧΑΛΗΣ
17-07-14, 19:47
Επειδη τα συνεργεια τα εχω φαει με το κουταλι και ειδικα των bmw εδω στο ελλαδισταν, δεν υπαρχει συνεργειο που να ειναι σε ολα καλο. Αλλος ειναι καλος στα ηλεκτρονικα αλλα απο τιμες και αμεση εξυπηρετηση ειναι δραμα. Αλλος ειναι καλος στο μπλαμπλα και στην εξυπηρετηση αλλα θα επιστρεψεις το αμαξι για το ιδιο προβλημα 3 4 φορες μεχρι να λυθει κι αφου γινουν τα νευρα σου τσαταλια. Αλλος δεν αναλαμβανει δουλειες που δεν θα αφησουν τζιρο καλο στο μαγαζι. Αλλος θα σου κανει μετατροπη Μ3 στο Ε36 και θα σου βγαλει τα bilstein για 6κυλιδρο που εχεις και θα σου βαλει απο 30αρι 4κυλινδρο για να γλυτωσει απο την μπαρα θολων που υποτιθεται στην εκανε δωρο για να γλυκαθεις.Κλωτσιμενες βιδες, σπασμενα πλαστικα, καλωδια χυμα, να σημαδευεις το μαφ σου και οταν το παραλαμβανεις να εχει αλλο επανω. Παω σε αλλον να βαλω φρενα απο Μ3, ακρα και ημιαξονια πισω(αυτα που υποτιθεται ειχα πληρωμενα στον προηγουμενο και τα εκανε γαργαρα) και σκαρφιζοταν τροπους (δεν κανει το ενα ή το αλλο) για να μου πουλησει μπλοκε απο Μ5 κι να του δωσω του 321 συν διαφορα. Τελικα εβγαλα εγω την ακρη και γλυτωσα το μπλοκε μου αφου βεβαια δεν ξαναπατησα! Αλλος ειναι καλος και νοικοκυρης αλλα στα Μ3 εχει ενα θεμα. Τωρα πλεον αφου αλλαξα αμαξι απο τους μ@λακες που μου το ριμαξαν και μου εφυγε ενας σκασμος λεφτα, παω αγοραζω μονος μου οτι χρειαζομαι και παω και καθομαι απο πανω. Ειναι ΑΤΖΑΜΗΔΕΣ και αντιεπαγγελματιες κατα το 90%. Οι περισσοτεροι εδω ξερουν απο αλλο φορουμ που ειχα αναρτησει ποστ με τις ζημιες, απο γνωστο επαγγελματια του χωρου, οταν εκανα μετατροπη στο προηγουμενο αμαξι απο 325 σε Μ3. Περασαν 2 χρονια και με παρακαλαγε να το κατεβασω διοτι εχανε πελατες που το διαβαζαν. ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΕΓΝΑ. Μας εχουν ριμαξει!!!

120ie87
17-07-14, 21:02
Απο εδω και περα θα παραγγειλει καπακια.


Τα καπακια που χρησιμοποιουνται πρωτη φορα βιδωνονται στο γεμισμενο μπουκαλι και οταν τα ξεβιδωνεις για πρωτη φορα σπαει ο δακτυλιος ασφαλειας απο κατω και ακουγεται το κρακ.



Περιστατικο:

Παω το αμαξι για αλλαγη αντιψυκτικου και εχω αγορασει το γνησιο απο αντιπροσωπεια. Αφου το πηγαινω στο εξειδιξευμενο μου λεει ο ιδιοκτητης: "μα καλα χρειαζοταν να αγορασεις απο αντιπροσωπεια? ...το ιδιο εχουμε εδω"
Με πλησιαζει ομως ο μηχανικος που με παει επειδη το φτιαχνουμε παρεα το αμαξι και ξερει τι ψειρας ειμαι: "πολυ καλα εκανες και εφερες απο αντιπροσωπεια"..... .......

fanisk
17-07-14, 21:24
Απο εδω και περα θα παραγγειλει καπακια.


Τα καπακια που χρησιμοποιουνται πρωτη φορα βιδωνονται στο γεμισμενο μπουκαλι και οταν τα ξεβιδωνεις για πρωτη φορα σπαει ο δακτυλιος ασφαλειας απο κατω και ακουγεται το κρακ.



Περιστατικο:

Παω το αμαξι για αλλαγη αντιψυκτικου και εχω αγορασει το γνησιο απο αντιπροσωπεια. Αφου το πηγαινω στο εξειδιξευμενο μου λεει ο ιδιοκτητης: "μα καλα χρειαζοταν να αγορασεις απο αντιπροσωπεια? ...το ιδιο εχουμε εδω"
Με πλησιαζει ομως ο μηχανικος που με παει επειδη το φτιαχνουμε παρεα το αμαξι και ξερει τι ψειρας ειμαι: "πολυ καλα εκανες και εφερες απο αντιπροσωπεια"..... .......

Πες μας κι εσυ ποιο ειναι το εξειδικευμενο.

A8hnaios
17-07-14, 23:29
Καλά ρε παιδιά δεθα μάθουμε ποτέ το όνομα του συνεργείου..;;!!

Ο king που ειναι;;

KiNG
18-07-14, 00:01
Όπως προανέφερε και ποιο πάνω κάποιος στην Ελλάδα δεν υπάρχει το τέλειο συνεργείο ούτε ο τέλειος επαγγελματίας σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας απο τον πρωθυπουργό μέχρι τον τελευταίο πολίτη, όποιος έχει την δυνατότητα να σε κοροϊδέψει και του το επιτρέψεις θα το κάνει.

Δεν το ξέρετε αυτό? είναι δεδομένο στην Ελλάδα, είναι στην κουλτούρα του Ελληνα, απατεώνας και δοσίλογος από αρχαιοτάτων χρόνων.

Να πω για τους γιατρούς που ο άλλος στο Ελπίς πρόσφατα ήθελε να αφαιρέσει νεφρό απο ασθενή που ενώ είχε νεφρολιθίαση του είπε οτι έχει καρκίνο για να το πουλήσει, να πω για τους δικηγόρους που χρηματίζονται απο τους αντίδικους εις βάρος του πελάτη τους και τα παίρνουν και απο τους δύο?

Άμα πηγαίνεις και αφήνεις το αμάξι σου σε εξουσιοδοτημένο η όχι συνεργείο τι περιμένεις? 100% κάπου θα σε κοροϊδέψει δεν υπάρχει αμφιβολία και να σου πω εγώ το συνεργείο και το πας αλλού τι? και ο άλλος θα στη φέρει.
Τα παραδείγματα είναι άπειρα και επειδή αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ απλά μαθαίνεις να προφυλάσσεσαι..

Ο συγκεκριμένος απο ότι διαβάζω εδώ έχει καλό όνομα ίσως να είναι και πολύ καλός μάστορας, εμένα μια χαρά μου φάνηκε και σε κάτι που τον ρώτησα το είδε το αμάξι και μου απάντησε με ειλικρίνεια, θα μπορούσε κάλλιστα να μου πει οτι θέλει επισκευή, γιατί όχι λεφτά θα έπαιρνε.
Αυτό το thread το έγραψα για να σας πω οτι παίζει αυτή η απάτη με τα λάδια, επιβεβαιωμένη κατ εμέ, δεν μου έδωσε καμία εξήγηση και τα άλλαξε αμέσως.
Εγώ 5 λτ λάδι δεν θα τα πέταγα πάντως χωρίς 2ρη κουβέντα γιατι για πέταμα είναι επειδή είναι diesel βγήκαν κατάμαυρα, τώρα άμα τα έβαλε σε κάποιον άλλο μόνο αυτός το ξέρει, πάντος τα έβαλε σε ξεχωριστό δοχείο.


Εγώ συνεννοήθηκα για 8 λτ λάδι γνήσιο BMW και το θέλω όπως μου το έδειξε στην αρχή σε σφραγισμένα μπουκάλια μη σου πώ θα ζητάω πλέων να βλέπω και το σφραγισμένου κουτί της BMW που έχει μέσα τα μπουκάλια, αν σε κάποια συνεργεία εδώ η στο εξωτερικό το αγοράζουν σε βαρέλια η δε ξέρω γω τι άλλο, εκτός του οτι θα έπρεπε να μου το πει απο την αρχή, εγώ επιλέγω και δεν το θέλω για το αμάξι μου!
8λτ λοιπόν μαζί με το φίλτρο 120 ευρώ άμα μου έβαζε το χύμα στο κύμα λάδι, ίσως και ορυκτέλαιο που το ξέρω εγώ τι είναι, που μπορεί να το αγοράζει και 0,50 το λτ πόσο κέρδος έχει? άμα το κάνει και σε όλους? πόσο????

A8hnaios
18-07-14, 00:25
Δε μας λες ποιός ειναι όμως,βάζεις τη φυτιλιά κ μετά......

Ps. Παρεμπιπτόντως Ωραίο τ αμαξι σου....

Bazil Van Sinner
18-07-14, 00:35
Αυτό που κάνεις κινγκ δέν είναι καθόλου σωστό!
Βγαίνεις επιβεβαιώνεις την καφριλα και παρ'ολα αυτα που έχουν
γραφτεί ,αφήνεις το θέμα κενό.

Με αυτή την συμπεριφορά,μάλλον τον μάστορα θα πιστέψω εγώ.

fanisk
18-07-14, 00:52
Νομιζω πως μαντεψα :th_Laie_67-1:
Θα μας πεις τουλ. τη περιοχη?

nikos1400
18-07-14, 01:24
:popcorn:

_______
ενα σχολιο μονο,
να καθεται ο πελατης στο χωρο αναμονης, ναι,
στο εξωτερικο ομως που υπαρχει και κανεις ελεγχος στη λειτουργια και τυπικοτητα των συνεργειων.
εδω στη μπανανια πρεπει να'μαστε οσο πιο κοντα. προφανως οχι στη μεση και στα ποδια του μαστορα, ουτε κατω απο το αμαξι και το αναβατοριο.
αλλα οχι, δεν ειμαστε ακομα "εξωτερικο"...

Nino
18-07-14, 07:23
τζαμπα συζηταμε, τζαμπα διαφωνουμε αλλα ποιο τσαμπα αφηνουμε εντυπωσεις να πλανωνται και ειναι αδικο γιατι υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες με γνωσεις ,φιλοτιμο και μερακι, ενω ετσι απο απο αυριο ολοι θα τους βλεπουμε με καχυποψια.
Ταπεινη μου γνωμη οτι αν δεν αναφερθει το ονομα δεν εχει λογο η συνεχιση αυτου του νηματος...

A8hnaios
18-07-14, 08:01
Οι υποψίες θα μείνουν όμως Γιάννη..και οι κακές γλώσσες, όσο δεν αναφέρεται το όνομα θα οργιάζουν..

6ylinder
18-07-14, 08:23
100% κάπου θα σε κοροϊδέψει δεν υπάρχει αμφιβολία και να σου πω εγώ το συνεργείο και το πας αλλού τι? και ο άλλος θα στη φέρει.


Τραγικό σκεπτικό, τραγική νοοτροπία...σαν τη νοοτροπία του κάθε μπάρμπα Ελληναρά που λέει "γιατί να ψηφίσω κάτι άλλο...και οι άλλοι τα ίδια θα κάνουν..., ας κάτσω εδώ που είμαι σίγουρος ότι με κοροϊδεύουν", οπότε και κάθετε στ' αυγά του...
:thumbsdown:

Thomelef
18-07-14, 08:29
φίλε κινγκ, ειλικρινά και χωρίς καμμία κακία, το μόνο που έχεις καταφέρει με την αναφορά σου, είναι να δημιουργηθούν υποψίες για όποιον έχει συνεργείο και το όνομα του έχει αναφερθεί στο φόρουμ.

αυτή τη στιγμή η μπάλα παίρνει καμμιά 6-7 άτομα χωρίς να φταίνε.

για αυτούς και μόνο, θα πρέπει να πείς ποιο ήταν το συνεργείο.

KiNG
18-07-14, 12:36
Σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ άμα πω το όνομα του συνεργείου πρέπει να κάνω επώνυμη καταγγελία σε περίπτωση που θέλει το συνεργείο να κινηθεί νομικά γιατί αλλιώς θα το σβήσουν κλπ κλπ κλπ

Εγώ είμαι ήδη εκτός Ελλάδος και δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ σε τέτοια περίπτωση οπότε δεν θα το γράψω εδώ.

Όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να του το πω κατ' ιδίαν.

Koyotte
18-07-14, 12:50
Αν μου επιτρέπεται μια τοποθέτηση:για να μην το πολυτραβάμε, ας θεωρήσουμε οτι ο τύπος στο συνεργείο απλά είχε ανοίξει το μπουκάλι λίγο πριν, παίζει σαν ενδεχόμενο σωστά; Οπότε όλοι είμαστε ευχαριστημένοι κι απλά ο King διατηρεί για τον εαυτό του το δικαίωμα να αμφιβάλλει για το περιεχόμενο. Περαιτέρω, όποιος θεωρεί οτι πρέπει να μάθει το συνεργείο ας του στείλει πμ thumb

Δημήτρης Λέκκας
18-07-14, 13:31
Mιας και που γύρισα μόλις από το service της 36αρας ας αναφέρω και τη δική μου εμπειρία όσο αναφορά τα λάδια(μιας και που άλλαξα και άλλα όπως ιμάντα χρονισμού,υγρά φρένων ,σωληνάκια βενζίνης κ.α.) Τα λάδια ανοίχτηκαν μπροστά μου( δεν το ζήτησα) -5λιτρο μπιτόνι, με καπάκι που όντως έκανε το χαρακτηριστικό θόρυβο (όταν το ανοίγεις πρώτη φορά -αν και απ'ότι διάβασα αυτό μπορεί εύκολα να γίνει ) και με μία στρώση στο στόμιο του μπιτονιού από το χαρακτηριστικο φύλλο ''αλουμινίου'' για να το καλύπτει (όπως τα μπουκαλάκια των Milko:hystericalbs1:),ενώ το λάδι ήταν καθαρό -όχι μαύρο που βγαίνει από κάτω όταν πας για αλλαγή . Ήμουν σε όλη τη διαδικασία του service μπροστά ... μεταξύ μας για ν' αλλάξεις ιμάντα χρονισμού θέλει λύσιμο το μισό μοτέρ - και μάλιστα ρώταγα και πράγματα ταυτόχρονα τον μηχανικό ,τι είναι το ένα ,πως το άλλο ,ο οποίος μου απάντησε πρόθυμα (πάντα μου απαντά ) και μάλιστα όταν του 'πα ...Να σε αφήσω ρε Σπύρο να κάνεις την δουλειά σου ... μου απάντησε '' Δεν έχω κανένα πρόβλημα ,κάτσε και παρακολούθησε και ρώτα με και ότι θες ... μ'αρέσει που ρωτάς ...φαίνεται και ότι το γουστάρεις που κάθεσαι εδώ και με ρωτάς και παρατηρείς ..δεν έχω πρόβλημα κανένα ! Έτσι η διαδικασία κύλησε όλη την ώρα . Το συνεργείο που κανα εγώ την αλλάγη λαδιών και γενικά εκεί κάνω τα πάντα (μέχρι και βίδες για την 36αρα για το ντουλαπάκι θυμάμαι έχω πάρει και τάπες στην πόρτα της 46αρας που χρειάστηκαν -όλα εκεί) είναι του κ. Σταύρου Μήτση . Δεν το θεωρώ διαφήμιση(αν είναι ας κάνουν οι διαχειριστές τα απαραίτητα ) . Θεωρώ πως όπως αναφέρουν μερικά μέλη του forum δεν είναι κακό να αναφέρουμαι το όνομα του συνεργείου που πήγε ο king ,όχι για να μην πάμε ποτέ(π.χ κάποιος μπορεί να χει πάει στο μήτση και να μην είναι ευχαριστημένος όπως εγώ),αλλά απλά υπάρχει μια προσοχή . Προφανώς θα υπάρχουν και άνθρωποι που πάνε στο συνεργείο που πήγε ο king και θα 'ναι ευχαριστημένοι . Και μένα πριν λίγο καιρό μου κοπάναγε η πόρτα ..πάει ο πατέρας μου (τον έστειλα ) στον κ.Σταύρο και του 'πε ότι δεν βλέπει κάτι και είναι φυσιολογικό αλλά συμπλήρωσε... Στείλε τον μικρό (εννοούσε εμένα που έλειπα εκδρομή ) να με κατατοπίσει καθώς αυτός ξέρει να μου πει. Τέλος πάντων ,γυρνώντας το πήγα ξανα και του 'πα τι γίνεται , πως και πότε γίνεται ο θορυβός...και μου λέει κατ'ευθείαν ότι έχει φύγει η τσιμούχα από τον οδηγό που πάει και κάθεται το παράθυρο και μέσα σε 10 λεπτά το φτιάξαμε και χωρίς κανένα κόστος και τώρα όλα καλά . Εμένα π.χ που είμαι και ψείρας όπως πολύ εδώ μέσα παρ'όλο που πήγα δύο φορές έμεινα ευχαριστημένος ,αφού δίνοντας τις κατάλληλες πληροφορίες έκανα τελικώς την δουλεία μου και ξέρω ότι στη Σουλίου στο Άγιο Δημήτριο είναι ο μάστορας μου, που ξέρει τι,ποιος είμαι ,με ξέρει με τ' ονομά μου ... και ξέρω ότι και κάποιο λάθος να 'χει γίνει κάποτε δεν θα τον χαντακώσω ούτε σημαίνει ότι είναι κακός επαγγελματίας ... Το λέω γιατί και ΄γω επαγγεματίας υγείας θα 'μαι σε λίγο καιρό και προφανώς θα κάνω και λάθη στη δουλεία . Αυτό δεν σημαίνει ότι θα 'μαι άκυρος ή κακός επαγγελματίας ! Έτσι λοιπόν και για τον συγκεκριμένο επαγγελματία που αναφέρει ο King ! Πάντως σε κάθε περίπτωση το εργαλείο είναι πανέτοιμο για τις διακοπές στο χωριό :drive: Κρίμα όμως γιατί δεν θα μπορέσω να κατέβω από τώρα !!!:thumbsdown:

BILL007
18-07-14, 13:42
άλλα όπως ιμάντα χρονισμού

Συγγνώμη να κάνω μια ερώτηση...Τι μοτέρ φοράς στο 36άρι σου? Εντελώς φιλικά :original:

Δημήτρης Λέκκας
18-07-14, 13:53
BILL007 φοράει μ40 με 117.7 κάτι χλμ κι είναι του 1993 thumb

tsaltinho
18-07-14, 14:16
Φιλε King,


Οπως ανεφερα και παραπανω,

Να ας αναφερεις τι ειπες στον μαστορα και τι σου απαντησε. Ποια ηταν η δικαιολογια του.

Κια ο καθενας κρινει. Ουτε καταγγελιες, ουτε τιποτα!

I_MNL
18-07-14, 15:50
Θεωρώ πως όπως αναφέρουν μερικά μέλη του forum δεν είναι κακό να αναφέρουμαι το όνομα του συνεργείου που πήγε ο king ,όχι για να μην πάμε ποτέ(π.χ κάποιος μπορεί να χει πάει στο μήτση και να μην είναι ευχαριστημένος όπως εγώ),αλλά απλά υπάρχει μια προσοχή .
Προφανώς θα υπάρχουν και άνθρωποι που πάνε στο συνεργείο που πήγε ο king και θα 'ναι ευχαριστημένοι .
Και μένα πριν λίγο καιρό μου κοπάναγε η πόρτα ..πάει ο πατέρας μου (τον έστειλα ) στον κ.Σταύρο και του 'πε ότι δεν βλέπει κάτι και είναι φυσιολογικό αλλά συμπλήρωσε... Στείλε τον μικρό (εννοούσε εμένα που έλειπα εκδρομή ) να με κατατοπίσει καθώς αυτός ξέρει να μου πει. Τέλος πάντων ,γυρνώντας το πήγα ξανα και του 'πα τι γίνεται , πως και πότε γίνεται ο θορυβός...και μου λέει κατ'ευθείαν ότι έχει φύγει η τσιμούχα από τον οδηγό που πάει και κάθεται το παράθυρο και μέσα σε 10 λεπτά το φτιάξαμε και χωρίς κανένα κόστος και τώρα όλα καλά . Εμένα π.χ που είμαι και ψείρας όπως πολύ εδώ μέσα παρ'όλο που πήγα δύο φορές έμεινα ευχαριστημένος ,αφού δίνοντας τις κατάλληλες πληροφορίες έκανα τελικώς την δουλεία μου και ξέρω ότι στη Σουλίου στο Άγιο Δημήτριο είναι ο μάστορας μου, που ξέρει τι,ποιος είμαι ,με ξέρει με τ' ονομά μου ... και ξέρω ότι και κάποιο λάθος να 'χει γίνει κάποτε δεν θα τον χαντακώσω ούτε σημαίνει ότι είναι κακός επαγγελματίας ... Το λέω γιατί και ΄γω επαγγεματίας υγείας θα 'μαι σε λίγο καιρό και προφανώς θα κάνω και λάθη στη δουλεία . Αυτό δεν σημαίνει ότι θα 'μαι άκυρος ή κακός επαγγελματίας ! Έτσι λοιπόν και για τον συγκεκριμένο επαγγελματία που αναφέρει ο King ! Πάντως σε κάθε περίπτωση το εργαλείο είναι πανέτοιμο για τις διακοπές στο χωριό :drive: Κρίμα όμως γιατί δεν θα μπορέσω να κατέβω από τώρα !!!:thumbsdown:


Φιλε Δημήτρη Λέκκα, τα είπες όπως τα σκεφτόμουν.

Το ότι γίνονται λάθη, είναι ανθρώπινο. Δεν σημαίνει πως είναι κανείς ντε και καλά πονηρός ή κακός επαγγελματίας.
Και ο Ιησούς Χριστός το είπε "Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω".

Το πρόβλημα είναι αν αυτά τα ίδια λάθη γίνονται κατ'επανάληψη και με δόλο, οπότε τότε μόνο κάποιος θεωρείται "εγκληματίας κατά συρροή" και καταδικάζεται.

KiNG
18-07-14, 16:23
Φιλε King,


Οπως ανεφερα και παραπανω,

Να ας αναφερεις τι ειπες στον μαστορα και τι σου απαντησε. Ποια ηταν η δικαιολογια του.

Κια ο καθενας κρινει. Ουτε καταγγελιες, ουτε τιποτα!

Το έχω ήδη πει αυτό, άνοιξα ένα μπουκάλι μόνος μου μπροστά του και δεν ήταν σφραγισμένο.. αυτός το μόνο που μου είπε είναι θα αλλάξουμε τα λάδια που ήδη έχουμε βάλει μέσα και έφερε αμέσως ένα κουτί με σφραγισμένα λάδια, ούτε δικαιολογίες ούτε εξηγήσεις.

nikos1400
19-07-14, 15:59
Τα μπιτονια αν χρησιμοποιουνταν και καλα για ευκολια στη μετρηση,
θα επρεπε να ειναι βαμμενα, σκισμενες ετικετες, μουτζουρωμενα με μαρκαδορο, κατι τελως παντων που να φαινεται οτι χρησιμοποιουνται για αυτο το σκοπο, προφανως γεμισμενα απο το βαρελι. Για να μην πω μπιτονια του λιτρου ή τετραλιτρα αγορασμενα άλλα, ειδικα για αυτο το σκοπο.
Απο τη στιγμη που ητανε δηθεν κλειστα και σφραγισμενα μπουκαλια, ειναι απατη...

Sent from my GT-S5839i using Tapatalk 2

z3 2.2
19-07-14, 16:29
Χαλαρωστε και ακουστε και μια εκδοχη που δεν την εχετε σκεφτει.
Δεν λεω οτι συνεβει κατι τετοιο ,αλλα δεν αποκλειεται κιολας.

Ο ''ανταλλακτικος'' αντιλαμβανεται οτι του λειπει ενα πεντολιτρο απο το ραφι.
Το εχει ελειμμα.
Λεει στους μηχαικους να του γεμισουν ενα αδειο πεντολιτρο απο τα περισσεματα και να του το πανε.
Το βαζει λοιπον στο ραφι του και ειναι παλι οκ το αποθεμα.
Παει ο επομενος μηχανικος να παρει το σερβις και παιρνει το ανοιχτο πεντολιτρο.

E60_Arkadia
06-04-15, 21:21
Μια γνώμη αν γνωρίζετε κάποιο παααρα πολυ καλό συνεργειο για μετατροπη από Μ54 2.2 σε Μ54 3.0 σε Ε60.Να έχει εμπειρία σε αυτό.Ευχαριστώ

sierra
06-04-15, 21:35
Από τον φίλο μου με το συνεργείο ξέρω ότι τα ανοίγει τα μπουκάλια μπροστά στον πελάτη και αν περισσέψει κάτι το δίνει στον πελάτη. Επίσης από συζητήσεις που έχουμε κάνει πολλοί στα συνεργεία λίγο λίγο που περισσεύει από τον καθένα γεμίζουν μπουκάλια και τα χρησιμοποιούν σε άλλους πελάτες, δεν είναι κακό αρκεί να είναι του ίδιου τύπου και νούμερο... :thumbsup:

mrclouzo
06-04-15, 22:05
Φυσικά και είναι κακό να πληρώνω για καινούριο λάδι και ο μάστορας να μου ρίχνει ότι περίσσευμα είχε μαζέψει την τελευταία εβδομάδα (ας είναι και του ίδιου τύπου). Και είναι αυτονόητο ότι ο σωστός επαγγελματίας θα στο δώσει το περίσσευμα γιατί μπορεί να χρειαστείς να συμπληρώσεις. Από την στιγμή που το πλήρωσες είναι δικό σου.
Πάντα μα πάντα ακόμα και στο πιο απλό service κάθομαι μπάστακας πάνω από τον μάστορα, από την αντιπροσωπεία μέχρι το συνεργείο της γειτονιάς. Μόνο έτσι είμαι σίγουρος ότι έγιναν οι εργασίες και μπήκαν τα υλικά που πλήρωσα και μόνο έτσι νοιάζονται και είναι πιο προσεχτικοί. Γιατί οι τσαπατσούληδες δυστυχώς περισσεύουν στα συνεργεία, λίγοι είναι μερακλήδες και προσέχουν το αμάξι σου σαν να ήταν δικό τους.

katsaraios
07-04-15, 01:24
Ολα γινονται:whistle:

Christopherk
07-04-15, 06:53
Ολα γινονται:whistle:



Εδώ θες να μας δείξεις ότι με εκείνο το ωραίο βαρέλι γεμίζουν τα μπουκαλάκια;

E60_Arkadia
07-04-15, 11:52
Μια γνώμη αν γνωρίζετε κάποιο παααρα πολυ καλό συνεργειο για μετατροπη από Μ54 2.2 σε Μ54 3.0 σε Ε60.Να έχει εμπειρία σε αυτό.Ευχαριστώ

Up..
Up...

Bitz
07-04-15, 11:58
Up..
Up...

Περιοχη ??

E60_Arkadia
07-04-15, 19:28
Aθηνα κυριως,αλλιως Πελοποννησο

A8hnaios
07-04-15, 21:43
Γιατί οι τσαπατσούληδες δυστυχώς περισσεύουν στα συνεργεία, λίγοι είναι μερακλήδες και προσέχουν το αμάξι σου σαν να ήταν δικό τους.
Πολυ μα πολυ λιγοι...

Ολα γινονται:whistle:

Γιωργη το υπογειο σου ειναι ρε...? :whistle:

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/11129901_10203969417052081_7011407211083882821_n.j pg?oh=4038a19694264b2c78125aaa9e60c613&oe=559D1CA2&__gda__=1437777095_144144fdc10a1f2c4ebdb961f41b8b5 1

Ρε λαδεμπορα,μαυραγοριτη...! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

katsaraios
07-04-15, 22:37
Γιωργη το υπογειο σου ειναι ρε...? :whistle:

https://www.bmwfans.gr/forum/

Ρε λαδεμπορα,μαυραγοριτη...! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Εξουσιοδοτημενο παρακαλω ...
Χωρις να σημαινει οτι κανει νοθεια ,αυτο το ξερουν μονο οι ιδιοι.
Παντως οι πελατες αμφιβαλω αν ξερουν οτι ειναι χυμα λαδακι σε πλαστικο μονολιτρο...

PetrosD
07-04-15, 22:41
Δε θα το έλεγα "χύμα". Υπάρχουν τα μονόλιτρα με μια Α τιμή το λίτρο, τα 5λιτρα με μια Β τιμή το λίτρο, όπου Β<Α και τα βαρέλια 180 λίτρων με μια τιμή Γ το λίτρο, όπου Γ<Β<Α.
Δε το βρίσκω παράλογο.
Αλλά θα το έβρισκα πολύ ευχάριστο αν η διαφορά τιμής πέρναγε και στον πελάτη.

Dimimav
07-04-15, 22:42
Δε θα το έλεγα "χύμα". Υπάρχουν τα μονόλιτρα με μια Α τιμή το λίτρο, τα 5λιτρα με μια Β τιμή το λίτρο, όπου Β<Α και τα βαρέλια 180 λίτρων με μια τιμή Γ το λίτρο, όπου Γ<Β<Α.
Δε το βρίσκω παράλογο.
Αλλά θα το έβρισκα πολύ ευχάριστο αν η διαφορά τιμής πέρναγε και στον πελάτη.

Εγω παλι θα το ονομάσω ΑΠΑΤΗ προς τον καταναλωτή

PetrosD
07-04-15, 22:44
Δεν έχεις ζήσει τα χειρότερα για αυτό το λες.

A8hnaios
07-04-15, 22:53
Εξουσιοδοτημενο παρακαλω ...
Χωρις να σημαινει οτι κανει νοθεια ,αυτο το ξερουν μονο οι ιδιοι.
Παντως οι πελατες αμφιβαλω αν ξερουν οτι ειναι χυμα λαδακι σε πλαστικο μονολιτρο...

Ποσο πουλαει το λιτρο ξερεις..?

katsaraios
07-04-15, 23:01
Ποσο πουλαει το λιτρο ξερεις..?

Οχι φιλε ,αγοραζω Castrol απο τον συμφορουμιτη Bitz ..
thumb