PDA

Επιστροφή στο Forum : ABS Και θολούρα σε φώτα



zeovani
14-07-14, 09:07
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στα εξής θεματάκι που μου έχουν προκύψει...
Για κάποιο λόγο (άλατα-πλυντήριο αυτοκινήτων) ο ένας προβολέας έχει θολώσει εσωτερικά και δεν υποχωρεί. Μήπως υπάρχει κάποιο υλικό στην αγορα (αφρός σπρέι) ή κάτι παρεμφερές που να διώχνει τη θολούρα ή χρειάζεται φανοποιειο και εξαγωγή του καλύμματος για να καθαρίσει?

Επίσης είναι στιγμές που μου ανάβει η ένδειξη του ABS και όπως με ενημέρωσαν φίλοι μου παίζει να έχει σχέση με υγρά φρένων (τα οποία σημειωτέον συμπλήρωσα πριν από 6 μήνες) και όντως όταν άνοιξα το καπό είδα ότι η στάθμη είναι στην τελευταία σκάλα... Χρειάζεται να το ξαναπάω για service ή να αγοράσω προσθετικό?


Ευχαριστώ

gant
14-07-14, 09:40
Δεν δικαιολογείται να έχει πιάσει θολούρα εσωτερικά, απλά δεν είναι αεροστεγής.
Όσο για τα υγρά φρένων γιατί να θέλεις συμπλήρωμα και μάλιστα σε 1 εξάμηνο. Ισως κάποια διαρροή?

ntinos
14-07-14, 10:28
Μηπως ειναι εΞωτερικο ?
Μου φαινεται απο την φωτο οτι ετσι ειναι και ο προφυλακτηρας

zeovani
14-07-14, 10:34
Εξωτερικό ήταν τελικά...
Με πολύ τρίψιμο με νεροξυδο εφυγε...
Το πρόβλημα μάλλον προέκυψε από το πλυντήριο που το επλυνα... Και μαζεύτηκαν άλατα...
Όσο για το Abs το service μου είπε ότι εάν το βγάζει που και που δεν υπάρχει πρόβλημα δηλαδή ταξίδι βγάζει αλλά πρέπει οπωσδήποτε να ελεγχθεί στην επιστροφή από διακοπές...
Ίδωμεν...

ntinos
14-07-14, 10:58
Φαινοταν οτι ηταν εξωτερικο...

mark e92
14-07-14, 15:11
Εξωτερικό ήταν τελικά...
Με πολύ τρίψιμο με νεροξυδο εφυγε...
Το πρόβλημα μάλλον προέκυψε από το πλυντήριο που το επλυνα... Και μαζεύτηκαν άλατα...
.

Kαλά στο φανάρι το καθάρισες ,στο χρώμα τι θα κάνεις ?
Μήπως πρέπει να πας στο πλυντήριο ...:ranting2:

zeovani
05-08-14, 14:08
Το φανάρι καθαρίστηκε με μπόλικο ξύδι και έγινε σαν καινούργιο...

Για το λαμπάκι ABS το σέρβις μου απάντησε ότι ανεβαίνει η τάση του αυτοκινήτου και χρειάζομαι αλλαγή στο Δυναμό το οποίο μου το κοστολογισε πακέτο 145 ¤... Μου τόνισε δε ότι πρέπει να αλλαχθεί γιατί υπάρχει κίνδυνος να μου κάψει την μπαταρία κλπ κλπ...
Ποια η γνώμη σας?

θανασης Φιλιππου
05-08-14, 15:08
Το φανάρι καθαρίστηκε με μπόλικο ξύδι και έγινε σαν καινούργιο...

Για το λαμπάκι ABS το σέρβις μου απάντησε ότι ανεβαίνει η τάση του αυτοκινήτου και χρειάζομαι αλλαγή στο Δυναμό το οποίο μου το κοστολογισε πακέτο 145 ¤... Μου τόνισε δε ότι πρέπει να αλλαχθεί γιατί υπάρχει κίνδυνος να μου κάψει την μπαταρία κλπ κλπ...
Ποια η γνώμη σας?Αν κανει υπερφορτιση το δυναμο επισκευασε τον αμεσως ,η μπαταρια θα ειναι το λιγοτερο προβλημα σου!!