PDA

Επιστροφή στο Forum : X3 20d chip



giannis_compact
11-07-14, 19:53
Καλησπέρα. Σε E83 με Μ47Ν2 ντίζελ κινητήρα αξίζει να μπει πρόγραμμα ή ότι βάζουν στα ντίζελ τέλος πάντων; Άν ναι ποιάς εταιρείας και ποιά τα θετικά και αρνητικά;

nikos1400
13-07-14, 07:29
Γιαννη, κοιτα αν δινει καποια εγγυηση.
Γνωμη μου αλλιως, οχι.


Sent from my GT-S5839i using Tapatalk 2

kostasxan
13-07-14, 08:13
Εγώ παντός έχω αυτό εδώ και 5 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος .
https://m.racechip.com/chiptuning/bmw/x3/e83/2-0d-110kw/index.php


Sent from my iPhone using Tapatalk

mimisno1
18-07-14, 11:00
Καλημερα παιδια . Ειδα μια διαφημηση για τσιπαρισμα σε Χ3 Τι λετε υπαρχει διαφορα μετα ?? Εχει βαλει καποιος ?? Σε αυτο που ειδα ελεγαν για 29 της εκατο αυξηση αποδοσης. ?? Απο οτι ειδα στο βιντεακι τους η τοποθετηση ειναι πανευκολη.

mimisno1
18-07-14, 11:45
Εγώ παντός έχω αυτό εδώ και 5 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος .
https://m.racechip.com/chiptuning/bmw/x3/e83/2-0d-110kw/index.php


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kαλημέρα κώστα. έχεις δει διαφορα ?? Tο φτηνό έχεις ?? Eχω ένα τρίλιτρο disel του 2007 αυτόματο που μολις το πηρα και το σκέφτομαι για το φτηνό. Aξίζει ??

kostasxan
19-07-14, 21:28
Kαλημέρα κώστα. έχεις δει διαφορα ?? Tο φτηνό έχεις ?? Eχω ένα τρίλιτρο disel του 2007 αυτόματο που μολις το πηρα και το σκέφτομαι για το φτηνό. Aξίζει ??


Ναι το φτηνό έχω . Υπάρχει διάφορα στην κατανάλωση και αυτό που έχω δει εγώ διαφορα είναι σαν να δουλεύω σχεδόν μια ταχύτητα παραπάνω . Δηλαδή ( ενώ ανέβαινα στο βουνό και στο ίδιο σημείο που χρησιμοποιουσα τριτη τώρα βάζω τεταρτη) . Πάντα στις εργοστασιακες ρυθμίσεις . Παίζει πολυ καλά εάν δουλεύεις μεταξύ 1500 - 3500 χιλ. Στροφές .


Sent from my iPhone using Tapatalk

deepBLUE
19-07-14, 21:56
Κάνε μια ερώτηση και στον m3est

compactM3
19-07-14, 23:31
οτι προτεινε ο Κωστας ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη

mimisno1
15-08-14, 10:52
τελικα εβαλα το pro 2 και το εχω στης εργοστασιακες ρυθμίσεις. Δεν ειδα καποια διαφορα σε λιγα χιλιομετρα που εκανα αλλα θα το δοκιμασο σημερα καλυτερα στην εθνικη απο αυστρια για ανκονα που θα κατεβω. Παντως εδω που το πηγα για σερβις εχθες *Ινσμπρουκ* ο μηχανικος μου ειπε οτι του δινει * του αυτοκινητου * καποια παραπανω δυναμη .

mimisno1
16-08-14, 15:02
Τελικά η δοκιμή μου βγήκε ξινή. Πηγαινα κανένα 3ωρο με 120 για να δω την κατανάλωση και σε κάποια φάση είπα να του δώσω ένα ξεκαπνισμα και το πάτησα τέρμα. Όταν έφτασε τα 210 κάνει ένα πουουφφφφφ και πάει το μοτέρ !!!!���� Γ@μ@ τα τσιπ !!!!

tokiko
16-08-14, 15:36
Τελικά η δοκιμή μου βγήκε ξινή. Πηγαινα κανένα 3ωρο με 120 για να δω την κατανάλωση και σε κάποια φάση είπα να του δώσω ένα ξεκαπνισμα και το πάτησα τέρμα. Όταν έφτασε τα 210 κάνει ένα πουουφφφφφ και πάει το μοτέρ !!!!���� Γ@μ@ τα τσιπ !!!!

:shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok:

Τί εννοείς κάνει ένα πουφ και πάει το μοτέρ....??
Τί κατανάλωση είχες τελικά ?
Από τι πάει το μοτέρ ?

mimisno1
17-08-14, 10:58
Εννοώ ότι έσβησε (με 210 χωρίς τιμόνι και φρένα, ευτυχώς στην autostrada ) και δεν ξαναπήρε μπρός. με μάζεψε η ιταλική ελπα και τώρα περιμένω να μου το στείλουν πίσω innsbruck σε 6-7 μέρες μιας και ο καραγκιόζης ο ιταλός μόνο με μια μιζιά γυρνάει και μου λέει ότι έκοψε η καδένα του και ότι δεν έχει συμπίεση το οποίο δεν πιστεύω με τίποτα. η ένδειξη που άναψε αμέσως μετά το μπουφφφ ήταν αυτό το σπιραλ εικονίδιο που γράφει DDL (στα "disel") μετά έσβησε και αυτό. Μια ματιά που έριξα γύρω γύρω στο μοτέρ και από κάτω δεν είδα τίποτα παράξενο ούτε τίποτα να στάζει η να τρέχει . όλα φαίνονται normal αύριο θα πάω το κλειδί στον ÖAMTC εδώ να δουν μήπως έχει καταγράψει κάτι και όταν έρθει το αμάξι θα το πάω σε άλλον αντιπρόσωπο και όχι σε αυτόν που του έκανε το service την προηγούμενή μέρα ! . το τσιπ το έβγαλα . Kατανάλωση είχα στο τρίωρο που πήγαινα με 120 6,7 με 7,4 φορτωμένος πράγματα, μέσα μονο, 2 άτομα και ανηφόρες κατηφόρες από innsbruck μέχρι veronna για όσους ξέρουν.

tokiko
17-08-14, 16:56
Kατανάλωση είχα στο τρίωρο που πήγαινα με 120 6,7 με 7,4 φορτωμένος πράγματα, μέσα μονο, 2 άτομα και ανηφόρες κατηφόρες από innsbruck μέχρι veronna για όσους ξέρουν.

Τη γνωρίζω τη διαδρομή μιας και έχω περάσει 4-5 φορές πήγαινε-έλα. Από Μπρένερο μέχρι Ανκόνα φορτωμένο το 335 με 3 άτομα και με ταχύτητες autobahn και autostrada η κατανάλωση ήταν 7.5λ/100.

strof
17-08-14, 19:49
Μιμη, κρατα μας ενημερους για την βλαβη.

tapatalk

nikos1400
18-08-14, 06:43
το ειχα παθει και γω κάποτε σε hyundai tucson με τσιπακι "καλο" απο ebay.
(καλο και ebay δεν πανε ακριβως χερι με χερι)
επαθα τρεις τεσσερις φορες τετοια διακοπη, μου φαινοτανε για ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη "βλαβη", και νεκρωνανε ολα. εσβηνε το αυτοκινητο, και μαλιστα το παθαινα σε ανηφορα. το αυτοκινητο ξαναπαιρνε ομως μπροστα, μετα το σβησιμο. το εβγαλα αυτο το τσιπακι, και τη μεγαλη καταστροφη την επαθα με το αλλο...
μακαρι φιλε να ξεμπλεξεις αναιμακτα, και ταπεινα σου προτεινω μακρια απο τσιπακια.
μηχανικος δεν ειμαι. παθων ειμαι.

individual
18-08-14, 08:38
ειχε ανοιξει ενα τετοιο θεμα και παλιοτερα και ειχα περιγραψει τι ειχε γινει με το 39αρι!

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2201&highlight=%F0%E1%F1%E1%EB%EB%E7%EB%EF%F2+%E5%E3%EA %E5%F6%E1%EB%EF%F2

nikos1400
18-08-14, 08:50
ειχε ανοιξει ενα τετοιο θεμα και παλιοτερα και ειχα περιγραψει τι ειχε γινει με το 39αρι!

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2201&highlight=%F0%E1%F1%E1%EB%EB%E7%EB%EF%F2+%E5%E3%EA %E5%F6%E1%EB%EF%F2

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=46900&postcount=6

εσυ την ειχες γλιτωσει φτηνα !
αλλους μας ετρωγε ο κωλος μας. ειδαμε τα σημαδια, αλλα οοοχι. εκει εμεις...
:facepalm::facepalm::facepalm:

individual
18-08-14, 13:40
εσυ την ''εφαγες'' σε αυτο......
εγω την ''εφαγα'' αλλου.....τουρμπο-σασμαν steptronic....
οτι και να λεμε...και φυσικα με οσα διαβαζω και προπαντως αυτα που βλεπω
στο συνεργειο που συχναζω.....το αποτελεσμα ειναι
BMW+συνεργειο=αιωνιος ερωτας!!!

mimisno1
18-08-14, 17:30
Στο κλειδί δεν είδαν τίποτα στην αντιπροσωπία που το πήγα σήμερα. Αναμονή μέχρι να έρθει το αυτοκίνητο από Ιταλία .

Andri
18-08-14, 17:36
Να ρωτήσω κάτι πληροφοριακά, ο δείκτης καυσίμου που κυμαινόταν ?

mimisno1
18-08-14, 17:52
Μια γραμμή κάτω από την φουλ περίπου. Ο καραγκιόζης Ιταλός ζητά τώρα για την μιζια που έριξε 75 ευρώ !!! Είπε στον oamtc ότι δούλεψε μιάμιση ώρα στο αυτοκίνητο !!! Και μετά λέμε τους Έλληνες κομπιναδορους !

Libanner
18-08-14, 19:35
Μια γραμμή κάτω από την φουλ περίπου. Ο καραγκιόζης Ιταλός ζητά τώρα για την μιζια που έριξε 75 ευρώ !!! Είπε στον oamtc ότι δούλεψε μιάμιση ώρα στο αυτοκίνητο !!! Και μετά λέμε τους Έλληνες κομπιναδορους !


Una Faccia Una Razza

tokiko
18-08-14, 20:01
Una Faccia Una Razza

thumb

mimisno1
03-09-14, 13:46
Τελικά το αυτοκίνητο έφτασε την περασμένη Παρασκευή στην αντιπροσωπία και εχθές είπαν στην γυναίκα μου ( εγώ είμαι Κρήτη ) ότι τα έπαιξε η αντλία του πετρελαίου και ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα στα x3 και ότι δεν μπορούσαν να το δουν στο σέρβις. 1200 η αντλία συν τα εργατικα !

tokiko
03-09-14, 20:33
Τελικά το αυτοκίνητο έφτασε την περασμένη Παρασκευή στην αντιπροσωπία και εχθές είπαν στην γυναίκα μου ( εγώ είμαι Κρήτη ) ότι τα έπαιξε η αντλία του πετρελαίου και ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα στα x3 και ότι δεν μπορούσαν να το δουν στο σέρβις. 1200 η αντλία συν τα εργατικα !

:shok::shok::shok:

mark e92
03-09-14, 20:40
Τελικά το αυτοκίνητο έφτασε την περασμένη Παρασκευή στην αντιπροσωπία και εχθές είπαν στην γυναίκα μου ( εγώ είμαι Κρήτη ) ότι τα έπαιξε η αντλία του πετρελαίου και ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα στα x3 και ότι δεν μπορούσαν να το δουν στο σέρβις. 1200 η αντλία συν τα εργατικα !
Το πρόβλημα στα πετρέλαια ...
Φυσικά εγγύηση τέλος ε?

mimisno1
03-09-14, 21:26
Kαλά αυτά δεν μπορεί να συμβαίνουν ! ξαναπήραν την γυναικα μου στην Aυστρία από την αντιπροσωπεία και της είπαν ότι μετά την αντλία κόπηκε και η καδένα και έσπασε

όλο το μοτέρ !!! Tι να πω και εγώ από εδώ δεν ξέρω !! Tην παρασκευή θα πάει από εκεί και θα μιλήσουμε μέσο skype να μου δείξει λέει τι έγινε στο αμάξι ! Tι σκ@τ@

να

δω από το skype !!! Mπορεί λένε να έφταιξε και το τσιπ ! Μεταφέρω αυτά που μου είπε η γυναικα μου ότι της είπαν, προς το παρόν. Καλά πως σκ@τ@ μπορεί να συμβεί

αυτό

το πράγμα άμεσος μετά το service στα 210 που το πάτησα πρώτη φορα μετά το service ενώ πριν το service το πήγαινα αρκετά συχνά 215-220 και κανένα πρόβλημα ! Τι

λέτε ρε παιδιά και εσείς ? γίνονται αυτά τα πράγματα ??!!! έχω τρελαθεί λέμε !! ούτε λάδια έτρεχαν από πουθενά ούτε καπνός από πουθενά ούτε μια σταγόνα νερό η

καύσιμο η λάδι από πουθενά δεν φάνηκε!! τίποτα !! πως σπάει δηλαδή ένα μοτέρ και δεν φαίνεται τίποτα !!!

mimisno1
03-09-14, 21:33
σημειωτέον ότι η μίζα γύριζε κανονικά χωρίς να ακούγεται κανένας παράξενος θόρυβος ! Aπλά δεν έπαιρνε το αμάξι μπρός !

tokiko
04-09-14, 00:26
Ας τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα.
Ένας κινητήρας diesel για να αποδώσει δύναμη χρειάζεται μόνο καύσιμο άλλωστε μόνο με αυτό δουλεύουν γιαυτό και δεν έχουν μπουζί. Το τσιπ για να σου αποδώσει τα 10-20 άλογα παραπάνω ή θα σηκώσει πίεση στο τούρμπο ή θεωρητικά θα παρέμβει στην αντλία στα ατμοσφαιρικά. Έτσι βγαίνει και οφ η αντλία.

Το θέμα της καδένας είναι λίγο μυστήριο μιας δεν έχεις άλλα στοιχεία στα χέρια σου, πχ φωτογραφίες το πιο σημαντικό. Λόγω της ξεπερασμένης πλέον τεχνολογίας μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή αν οι βαλβίδες εισέρχονται ή όχι στο θάλαμο καύσης, κάτι που σημαίνει ότι αν εισέρχονται τότε ναι με κομμένη καδένα πας άκλαφτος.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/09/grafik_ventilfall_large-1.jpg

Το καλύτερο πιστεύω που μπορείς να κάνεις είναι να τους πεις να μην το πειράξουν μέχρι να πας εκεί.

GTZ
27-09-14, 10:20
Λυπηρό αυτό που συνέβη στο φιλο μας με το τσιπ...:thumbsdown:
Οι εγκέφαλοι αυτοι δίνουν ψευδείς ενδειξεις πίεσης καυσίμου στο ecu με αποτέλεσμα να δινει φουλ καυσιμο και να αυξάνει και την πίεση υπερπλήρωσης (δεν ξερω με ποιον μηχανισμό γινεται το τελευταιο,γιατι τα turbo dirsel δεν έχουν solenoid valves όπως τα βενζινης).
Εγω ειχα ένα παρόμοια σύστημα εγκατεστημένο της steinbauer Austria αλλά επειδη ακριβως εδινε πολύ καύσιμο,μου μπουκωνε το dpf φιλτρο της εξάτμισης και δεν πήγαινε μια το αμάξι αν το λειτουργούσα εντος πόλης.Ετσι με το on off που ειχε το κουτι της steinbauer ρυθμιζα αν ηθελα ισχυ παραπάνω,μόνο για εκτός πόλης.Ετσι το δουλεψα 3-4 χρονια χωρις ουσιαστικά προβλήματα και υποτιθεται οτι ειχα πάει απο 150 εργοστασιακούς στους 176 ίππους και απο 330 σε 396Nm.Η απόδοση ήταν κάπου εκει κοντά,το μάξι 200άριζε εύκολα και τα 210 τα είχε με λίγη προσπάθεια.
Η μεγάλη αλλαγή έγινε το 2011 όπου αγόρασα το προγραμμα της BSR για την Ε83 2.0d και πήγα στα 196ps με 412Nm.
Η διαφορά ήταν θεαματική.Τα 210 έρχονται γρήγορα και η τελική ανέβηκε στα 220 (ανέβασαν τον κόφτη τελικής).Στην πράξη βλέπω χωρίς πολύ κόπο 215 σε χωρις κλίση δρόμο,ενω σε κατηφόρα έχω δει 225 κοντερίσια (πρέπει να ειναι 220 πραγματικά).
Είμαι πραγματικά πολύ ικανοποιημένος,το πρόγραμμα το πέρασα σε 2 λεπτά μόνος μου με το ppc unit που μου δόθηκε απο την εδω αντιπροσωπία της BSR,ενω το εργοστασιακό γινεται αυτόματα back up στο ppc unit αν κανεις θελει να το ξαναχρησιμοποιήσει κάποτε (στην πράξη ποτέ...).
Κανένα θεμα με το dpf filter,και απο οικονομία ισχύει ο γενικός κανόνας:
Πατας γκάζι;Καίς παραπάνω.Οδηγάς χαλαρά και χυτα;Δεν καις τίποτε...
Ενδεικτικά σας λέω,με ταχύτητες στόχο τα 180-210 στην εθνική καίω κατα μέσο όρο 10,6 λίτρα/100km.
Αν κινούμαι "κότα" με 120-140 είμαι στα 6.7lt/100.
Τα χλμ στο κοντερ μου ειναι 104000 αρκετά γρήγορα χιλιόμετρα.
Επίσης,βασική μου αρχή:Δεν σκίζω μοτέρ ποτέ αν δεν έχει ζεσταθει καλά και η τελευταία σταγόνα λαδιού του κινητήρα...thumb.
Αλλαγη λαδιών κάθε 10000 χλμ με Castrol Edge Sport 0w-40 ή το αντιστοιχο BMW λάδι!