PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταμπες εσωτερικα των φαναριων?



aristent
20-04-10, 21:03
Εχω παρατηρησει οτι τα φαναρια μου εχουν κατι σαν σταγονες νερου που δεν καθαριστηκαν καλα στο εσωτερικο των μπροστινων φαναριων(στο διαφανο καλυμα) και δειχνουν συνεχως βρωμικα.
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?
Εχει εγκλωβιστει υγρασια εσωτερικα και στεγνωσε?
η δεν καθαριστικαν καλα απο το εργοστασιο παραγωγης τους?
Εχω δει το προβλημα απο την δευτερη εβδομαδα που το παρελαβα καινουργιο!
Φωτο εχω εδω:https://forums.5series.net/topic/89322-headlights-inside-is-not-clean/page__p__1055959__hl__headlights__fromsearch__1&#entry1055959

Vasilis
20-04-10, 21:07
αν δεν εισαι μελος...δεν εχεις προσβαση στη φωτο...


σου ειναι ευκολο να την ανεβασεις κ εδω?

Monsta
20-04-10, 21:07
Συγγνώμη Αρη, δεν είχα καταλάβει ότι πρόβλημα ήταν από καινούριο. Γιατί δεν πας αντιπροσωπία να στα αλλάξουν και πεδεύεσαι?

alexm
20-04-10, 21:22
Εχω παρατηρησει οτι τα φαναρια μου εχουν κατι σαν σταγονες νερου που δεν καθαριστηκαν καλα στο εσωτερικο των μπροστινων φαναριων(στο διαφανο καλυμα) και δειχνουν συνεχως βρωμικα.
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?
Εχει εγκλωβιστει υγρασια εσωτερικα και στεγνωσε?
η δεν καθαριστικαν καλα απο το εργοστασιο παραγωγης τους?
Εχω δει το προβλημα απο την δευτερη εβδομαδα που το παρελαβα καινουργιο!
Φωτο εχω εδω:https://forums.5series.net/topic/89322-headlights-inside-is-not-clean/page__p__1055959__hl__headlights__fromsearch__1&#entry1055959

Αρη με αναμενα τα φωτα διακρινεις τα σημαδια?Εαν ναι μη το ψαχνεις ετσι εναι σε ολα.

aristent
20-04-10, 21:27
Ιδου τα πειστιρια:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/index-1.jpg?t=1271791367

Λογο το οτι εχω παει και εχω δει μεσα στην εκθεση της BMW στη Λαρισα Ε60 με το ιδιο προβλημα εχω καταλαβει οτι ειναι θεμα παραγωγης:ranting2:

Μαλλον εχεις δικιο Alexm!

aristent
20-04-10, 21:29
Συγγνώμη Αρη, δεν είχα καταλάβει ότι πρόβλημα ήταν από καινούριο. Γιατί δεν πας αντιπροσωπία να στα αλλάξουν και πεδεύεσαι?

Σου εχω στειλει και PM πιθανον δεν το ειδες.

aristent
20-04-10, 21:36
Αρη με αναμενα τα φωτα διακρινεις τα σημαδια?Εαν ναι μη το ψαχνεις ετσι εναι σε ολα.

Ακριβως μονο με αναμμενα φωτα και λιγο λιγοτερο με angel eyes:ranting2:
Tι θα μπορουσαμε να κανουμε?
Πρεπει λογικα να συμβαινει μονο στα LCI μοντελα.
Ισως αν υπαρχει τροπος να τα καθαρισουμε ....MONSTA HELP!!!
Εχω σκεφτει οτι βγαζοντας το λαμπακι του φλας απο την τρυπα αυτη να περνουσαμε ενα λεπτο πλαστικο πραγμα ντυμενο με κατι μαλακο (φαϊμπερ πανακι ελαφρως νοτισμενο)και να τα καθαριζαμε?

alexm
20-04-10, 21:44
Ιδου τα πειστιρια:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/index-1.jpg?t=1271791367

Λογο το οτι εχω παει και εχω δει μεσα στην εκθεση της BMW στη Λαρισα Ε60 με το ιδιο προβλημα εχω καταλαβει οτι ειναι θεμα παραγωγης:ranting2:

Μαλλον εχεις δικιο Alexm!

Αρη ασε το alexm Aλεξης σκετοthumb και επαναλαμβανω ολα τα εμπρος φαναρια της bmw απο το Ε36 και μετα αλλα πιο πολυ αλλα πιο λιγο εστι ειναι, (καρατσεκαρισμενο αυτο),και μαλλον οφειλετε στην εξωτερικη με την εσωτερικη διαφορα θερμοκρασιας.

Tsakirakos
20-04-10, 21:49
εμενα τον τελευταιο χρονο στο 46αρι μου ειναι πιο εντονο το φαινομενο... πολυ θολουρα ομως! εσωτερικα...

alexm
20-04-10, 21:49
Ακριβως μονο με αναμμενα φωτα και λιγο λιγοτερο με angel eyes:ranting2:
Tι θα μπορουσαμε να κανουμε?
Πρεπει λογικα να συμβαινει μονο στα LCI μοντελα.
Ισως αν υπαρχει τροπος να τα καθαρισουμε ....MONSTA HELP!!!
Εχω σκεφτει οτι βγαζοντας το λαμπακι του φλας απο την τρυπα αυτη να περνουσαμε ενα λεπτο πλαστικο πραγμα ντυμενο με κατι μαλακο (φαϊμπερ πανακι ελαφρως νοτισμενο)και να τα καθαριζαμε?

Μην ακουμπισεις με τιποτα μεσα τα φαναρια.Θα γεμισουν γρατσουνιες!!!!!!!

aristent
20-04-10, 21:53
Αρη ασε το alexm Aλεξης σκετοthumb και επαναλαμβανω ολα τα εμπρος φαναρια της bmw απο το Ε36 και μετα αλλα πιο πολυ αλλα πιο λιγο εστι ειναι, (καρατσεκαρισμενο αυτο),και μαλλον οφειλετε στην εξωτερικη με την εσωτερικη διαφορα θερμοκρασιας.

Λες Αλεξη οτι επειδη παρκαρω σε υπογειο μεγαλο παρκιγκ και τα φωτα αναγκαστικα αναβουν(τα εχω στο αυτοματο)βγαινω και συναντω αλλη εξωτερικη θερμοκρασια και γινεται αυτο?
Για την ιδεα καθαρισμου τι γνωμη εχεις?

Kostas_1
20-04-10, 21:57
Υγρασια ειναι? Αν ναι βγαζουμε το λαμπακι και με πιστολακι φυσαμε μεσα στη τρυπα μεχρι να στεγνωσει

aristent
20-04-10, 22:33
Μην ακουμπισεις με τιποτα μεσα τα φαναρια.Θα γεμισουν γρατσουνιες!!!!!!!

OK με επεισες ,μονο αυτο δεν θελω να εχω και γρατσουνιες...
:thanks:

aristent
20-04-10, 22:35
Υγρασια ειναι? Αν ναι βγαζουμε το λαμπακι και με πιστολακι φυσαμε μεσα στη τρυπα μεχρι να στεγνωσει

Απ'οτι καταλαβα απο υγρασια ειναι που στεγνωσε αρα δεν εχει νοημα το πιστολακι.

gyiama
20-04-10, 23:13
ετσι ακριβως οπως το ειπε ο αλεξης!!οπου ακουμπισει το πανακι το οτιδηποτε πανω σε φακο xenon καθρεπτη μεγαλησ σκαλας κλπ θα κανει σημαδι!!!ο μονος τροπος ειναι να ανοιχτει το φαναρι αλλα απ οτι καταλαβαινω στα Ε60 δεν ανοιγει!!!!!

S8N
20-04-10, 23:20
Επειδή το έγραψα στο προφίλ μου σαν απάντηση στα visitor messages, το γράφω κι εδώ:

"Άρη καλησπέρα,
Ναι, έχω δει κι εγώ τις σταγόνες οι οποίες έχουν στεγνώσει στο εσωτερικό των φαναριών. Μερικές έχουν κυλήσει προς τα κάτω και στέγνωσαν εκεί, αφήνοντας trail. Είναι ορατές μόνο όταν έχω ανοιχτά τα angel eyes ή τα Xenon.
Τα φανάρια πάντως είναι απολύτως στεγανά, το τσέκαρα με το Karcher μου. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως υπήρχε υγρασία μέσα στο φανάρι η οποία δημιούργησε υδρατμούς στην εσωτερική επιφάνεια, οι υδρατμοί έγιναν σταγόνες και κάποια στιγμή στέγνωσαν.
Αυτό το φαινόμενο το είχε και το ΤΤ μου από καινούργιο. Θα προσπαθήσω να βγάλω τις λυχνίες μήπως και καταφέρω να το καθαρίσω κάπως. Στο ΤΤ μου βγήκε ο πάτος αλλά κάτι κατάφερα. Αυτά τα θέματα είναι λίγο περίεργα όταν έχεις να κάνεις με φανάρια που κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ. Επίσης, το καλύτερο καθαριστικό που είχα δοκιμάσει είναι η ισοπροπυλική αλκοόλη που δεν αφήνει υπολοίματα όταν εξατμίζεται όπως κάνει ακόμη και το καθαρό οινόπνευμα.
Πάντως όλες οι 5άρες που έχω δει μέχρι στιγμής το έχουν."

S8N
20-04-10, 23:35
Και για να εξηγήσω τι εννοώ 'μου βγήκε ο πάτος' στο ΤΤ:

Έλυσα το μισό αμάξι. Έβγαλα προφυλακτήρα και μάσκα. Έβγαλα τα φανάρια. Τα φανάρια είναι κλειστού τύπου, με κάτι σαν πολύ ισχυρή μαστίχα να ενώνει το πολυκαρβονικό με το πλαστικό πλαίσιο από πίσω. Ζέστανα τα φανάρια στον αρμό τους με σεσουάρ κι εν συνεχεία έσπρωξα ένα ξυρακάκι μέσα, το οποίο κατεύθυνα κατά μήκος του αρμού ώστε να 'κόψω' τη μαστίχα στη μέση και να δημιουργήσω κάποια επιφάνεια ολίσθησης. Ξαναζέστανα το φανάρι και έβαλα τον αδερφό μου να τραβά από τη μια όσο εγώ τραβούσα από την άλλη. Ξεκινώντας από τις γωνίες έγινε η αρχή, μετά όμως πρέπει να τραβάς παράλληλα με τον άλλο ώστε να μη σπάσει το πλαίσιο. Τελικά αποκολλήθηκε το διαφανές πολυκαρβονικό, το οποίο καθάρισα με προσοχή. Η συναρμολόγηση του φαναριού απαιτεί πολύ σεσουάρ για να ζεσταθεί η μαστίχα καθώς και πολύ παρμπριζόκολλα κατά μήκος του αρμού ώστε να αποκατασταθεί η μόνωση.

Η ερώτηση που ίσως να θέλουν να κάνουν μερικοί είναι: 'Άξιζε τον κόπο"?

Η απάντηση θα δωθεί εμμέσως πλην όμως σαφώς:

- Έχασα 3 νύχια από το τράβηγμα και σχεδόν ακρωτησίασα 2 δάχτυλα με το ξυραφάκι.
- Η παρμπριζόκολλα έκανε μια εβδομάδα να φύγει από πάνω μου και ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω εκτός κι αν είχα τα χέρια στις τσέπες.
- Το να παίζεις με φανάρια αξίας 1-2 χιλιάδων ευρώ δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
- Όταν τα συναρμολόγησα, ναι μεν ήταν καθαρά από στάμπες εσωτερικά αλλά είχε μπει σκόνη, ενώ ένα είχε και δακτυλικό αποτύπωμα. DUH!
- Προτιμώ να βλέπω εφιάλτες πως χρωστάω ακόμη μαθήματα για το πτυχίο ή πως με κυνηγά ο Freddy krueger με λεπίδες στα δάχτυλα παρά σεσουάρ και λερωμένα φώτα xenon.

aristent
21-04-10, 06:38
Aρη και εσυ με επεισες!!ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΩ.
Για το ανοιγμα τους δεν το συζητω αλλα οπως θα ειδες εχουν δεξια και αριστερα στο μαυρο πισω μερος τους δυο σωληνακια που κοιτανε προς τα κατω και εχουν ενα σφουγκαρακι μεσα για τη σκονη.
Αυτο αποριπτει τον ορο "απολυτως στεγανα".
Αυτα ειναι για να παιρνει αερα το φαναρι,αλλιως θα ειχε παθει υπερθερμανση.
Αν δεν τα προσεξες θα στειλω φωτο.
Παντως ειναι κριμα σε αυτοκινητα αυτης της τιμης να συμβαινει αυτο οταν εχω δει πολυ πιο οικονομικα αυτοκινητα να μην εχουν τετοιο προβλημα!

NickE60
21-04-10, 08:10
Aρη και εσυ με επεισες!!ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΩ.
Για το ανοιγμα τους δεν το συζητω αλλα οπως θα ειδες εχουν δεξια και αριστερα στο μαυρο πισω μερος τους δυο σωληνακια που κοιτανε προς τα κατω και εχουν ενα σφουγκαρακι μεσα για τη σκονη.
Αυτο αποριπτει τον ορο "απολυτως στεγανα".
Αυτα ειναι για να παιρνει αερα το φαναρι,αλλιως θα ειχε παθει υπερθερμανση.
Αν δεν τα προσεξες θα στειλω φωτο.
Παντως ειναι κριμα σε αυτοκινητα αυτης της τιμης να συμβαινει αυτο οταν εχω δει πολυ πιο οικονομικα αυτοκινητα να μην εχουν τετοιο προβλημα!

Μην βάλεις οινόπνευμα Άρη, ή οτιδήποτε περιέχει οινόπνευμα, ειδικά στο εσωτερικό του φαναριού. Απ' την έξω πλευρά έχει βερνίκι και το σώνει ...αλλά δεν θα ρίσκαρα με οινόπνευμα ούτε απ' έξω. Το οινόπνευμα διαβρώνει το plexiglass και (αν όχι αμέσως) μετά από λίγο καιρό θα γεμίσει με μικρά ραγίσματα.

Φυσικά συμφωνώ να μην το πειράξεις καθόλου!!! thumb

PANOS-E60
21-04-10, 08:18
Παιδιά, ο Νίκος κάτι ξέρει όταν λέει "μην το πειράξεις" ...
Το δικό μου το εμπρός αριστερό φανάρι είχε πολύ χειρότερο θέμα ! Είχε παγιδευτεί υγρασία στο "τουνελ" που έχει στο φρύδι με τα led. Το πως έφτασε η υγρασία εκεί πάνω ακόμα ερευνάται ... Για να καταφέρουμε να τη βγάλουμε, το φανάρι μπήκε γιά 5 ώρες στο φούρνο του σπιτιού μου ! Νίκο ευχαριστώ γιά την υπομονή σου φίλε. Από τότε έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας και 10 πλυσίματα και ευτυχώς όλα καλά.:thanks:

NickE60
21-04-10, 08:34
Παιδιά, ο Νίκος κάτι ξέρει όταν λέει "μην το πειράξεις" ...
Το δικό μου το εμπρός αριστερό φανάρι είχε πολύ χειρότερο θέμα ! Είχε παγιδευτεί υγρασία στο "τουνελ" που έχει στο φρύδι με τα led. Το πως έφτασε η υγρασία εκεί πάνω ακόμα ερευνάται ... Για να καταφέρουμε να τη βγάλουμε, το φανάρι μπήκε γιά 5 ώρες στο φούρνο του σπιτιού μου ! Νίκο ευχαριστώ γιά την υπομονή σου φίλε. Από τότε έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας και 10 πλυσίματα και ευτυχώς όλα καλά.:thanks:

χαχαχα Πάνο στο δικό σου φανάρι κάποιος είχε κάνει μάγια... δεν το έχω ξαναδεί αυτό το φαινόμενο :shok: το φρύδι με τα Led μούσκεμα στο νερό και το υπόλοιπο φανάρι κατάστεγνο!
Να πούμε και το ότι αλλάξαμε φανάρι, γιατί στο πρώτο που είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο φαινόμενο είχε καταστραφεί η πλακέτα των Leds ....αλλά το σοκ :w00t: ήρθε όταν συνέβη το ίδιο και στο δεύτερο φανάρι που ήταν 100% ελεγμένο γιατί το είχα εγώ για 2 χρόνια στο αυτοκίνητό μου.... :ranting2: αλλά το σώσαμε.... με πολύ μικρές απώλειες από το παρατεταμένο "φούρνισμα".

Konstantinos E60
21-04-10, 08:38
Με τρομάξατε....!!!!
Παω να δω τα φανάρια.

PANOS-E60
21-04-10, 08:43
Ηθικό δίδαγμα : δεν σκαλίζουμε τα φανάρια αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο !
Κωνσταντίνε, τι νέα από το PDC σου ?

Konstantinos E60
21-04-10, 09:04
Υγρασια στα Led δεν έχω ευτυχώς.Στα φανάρια θα δω το βράδυ γιατι εχει αρκετό ήλιο και δεν φαινεται τίποτα.
Πάνο αισθητήρας τελικά είναι και τον περιμένω απο Γερμανία (βαμένο).
Θα γράψω αναλυτικά όταν με το καλό έρθει και τοποθετηθεί για να μην χαλάμε το thread του Αρη.

aristent
21-04-10, 17:48
Με τρομάξατε....!!!!
Παω να δω τα φανάρια.

Ειμαστε ατυχοι μαλλον.
Κατασκευαστικο ατοπημα της Hella μας κανει να κυκλοφορουμε με πεντακαθαρο (ελπιζω για ολους μας χαχαχα) αυτοκινητο και λερωμενα φαναρια!!!:ranting2:

Ε60ακιδες ενωθειτε να διεκδικησουμε απο την BMW ολοι απο ενα αυτοκινητο αντικαταστασης (κατα προτιμηση Μ5)για οσο καιρο θελουν να βρουν τη λυση στο προβλημα!!! ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?