PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοκόλλητο? Τι παίζει?



HLIAS - E36
05-07-14, 09:30
Χαιρετώ την παρέα...!:original:

Πριν αρκετό καιρό ένα παλικάρι που είναι και μέλος μας μου άναψε φωτιές όταν του είπα ότι θέλω να κάνω ολική βαφή στην μπέμπα μου...:whistle:
Που λέτε σε 2-3 φανοποιούς που ρώτησα για ολική βαφή στο ίδιο χρώμα (metallic violent) οι τιμές που πήρα ήταν γύρω στο 1000άρικο, τιμή κάπως αλμυρή για την τσέπη μου...:thumbsdown:

Η ιδέα που μου έριξε ήταν να το ντύσω όλο με αυτοκόλλητο...:shok: Πιο οικονομική λύση, αν το μετανιώσεις επαναφέρεται εύκολα όπως πριν και δεν θα ιδρώνεις όταν περνάει κάποιος σε λιγότερα από 2 μέτρα από το αυτοκίνητο...:sweatdrop: Επιπλέον απαλλάσεσαι και από την περιποίηση χρώματος (αλοιφές, γρατσουνιές, κεριά, κλπ)

Πείτε μου λίγο τι γνώμη έχετε επί του θέματος και πόσο έχετε σε εκτίμηση τα αυτοκόλλητα? Θετικά, αρνητικά, εμπειρίες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:thnx:

Alex_
05-07-14, 09:48
δεν ξερω τι χρωμα σκεφτεσαι κ τι τιμη κανει (αν θα ειναι δηλαδη πιο φτηνο απο το χρωμα) αλλα με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτο , απο μπλε σε μαυρο ματ οποτε δες πως θα ηταν αν το εκανες μαυρο ματ μαζι με καποια αλλα βιντεο


https://www.youtube.com/watch?v=JlmvqYS4bV0


https://www.youtube.com/watch?v=TR0PtP6iFhQ

Alex_
05-07-14, 09:58
παιζει κ αυτο το χρωμα


https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/07/VhBSXUd-1.jpg

Tsik.D.
05-07-14, 12:20
Ειναι παραξενη περιπτωση το car wrap φιλε ηλια.. Και δεν πιστευω να σου βγει πιο φτηνο απο ολικη βαφη.. Ισως κανα 100-150αρι μαξ. Απο την αλλη πρεπει να τα βαλεις κατω και να δεις τι θελεις, εχει υπερ αλλα και κατα η διαδικασια. Κατα την γνωμη μου κρατησου,μαζεψε τα χρηματα και κανε μια βαφη ολικη που θα δειξει ολο το αμαξι οπως πρεπει να ειναι.

HLIAS - E36
05-07-14, 12:41
Για γαλάζιο σκεφτόμουνα... Από τιμή βγαίνει στα 300-400¤ φθηνότερο...

Tsik.D.
05-07-14, 13:50
Μαζι με εργασια και ξυλωμα προφυλακτηρες και οτι αλλο χρειαστει ; Τοτε κατι μπορει να παιζει με την μαρκα αυτοκολλητου η την αξιοπιστια του μαστορα, γιατι εχει πολυ μανικι το επιχειρημα.. Δεν ξερω παντως καλο θα ηταν να το ψαξεις γιατι οπως σου ειπα η διαδικασια εχει υπερ και κατα

6ylinder
05-07-14, 15:47
Χαιρετώ την παρέα...!:original:

Πριν αρκετό καιρό ένα παλικάρι που είναι και μέλος μας μου άναψε φωτιές όταν του είπα ότι θέλω να κάνω ολική βαφή στην μπέμπα μου...:whistle:
Που λέτε σε 2-3 φανοποιούς που ρώτησα για ολική βαφή στο ίδιο χρώμα (metallic violent) οι τιμές που πήρα ήταν γύρω στο 1000άρικο, τιμή κάπως αλμυρή για την τσέπη μου...:thumbsdown:

Ένα 1000ρικο για ολική βαφή είναι λίγα χρήματα για καλή δουλειά, εκτός κι αν είναι φίλος σου. Εάν δεν έιναι πολύ άσχημα το χρώμα σου μπορείς να κάνεις ένα καλό και σωστό detailing-επαναφορά χρώματος-γυάλισμα και να τρίβεις τα μάτια σου...

mark e92
05-07-14, 16:04
Για την μεμβράνη να κοιτάξεις τι μάρκα είναι (μην είναι κινέζικη...) γιατί το καλοκαίρι με τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ... , εχω δει πολλά που ξεκολάνε στα νεύρα ...
Τα 600 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή , εγώ που είχα ρωτήσει μου είχαν πει 1000.
Η καλύτερη δουλειά είναι το βάψιμο φίλε ολα τα άλλα :facepalm:

HLIAS - E36
06-07-14, 13:29
Το χρώμα μου είναι πολύ καλό και τα σημάδια στο αυτοκίνητο δεν είναι πολλά... Δεν υπάρχουν χτυπήματα κλπ απλά θα το ήθελα άψογο και γι' αυτό είχα σκεφτεί την ολική βαφή... Η τιμές που πήρα για βάψιμο ήταν από 2 φανοποιούς στα 1000¤ και από έναν τρίτο στα 1100¤...

Όσο για τις μεμβράνες αυτό φοβάμαι, μην αρχίσουν και διαλύονται και με πιάσουν τα διαόλια...!!! Δεν το έχω ψάξει και ποτέ πιο παλιά για να ξέρω... Γι' αυτό σας ρωτάω τις γνώμες σας...

Βέβαια στο φορτηγάκι το επαγγελματικό που το είχαμε ντύσει όλο πριν 4 χρόνια ακόμα δεν έχει κάποιο πρόβλημα η μεμβράνη... Μόνο από άποψη δουλειάς που το ρεμάλι που τις πέρασε έκανε τσαπατσουλιές... Τιμή τότε είχαμε δώσει 550¤...

Φυσικά όπως είπε και ο Μάρκος, σαν το βάψιμο δεν θα είναι...

chris41
06-07-14, 13:33
Ειναι παραξενη περιπτωση το car wrap φιλε ηλια.. Και δεν πιστευω να σου βγει πιο φτηνο απο ολικη βαφη.. Ισως κανα 100-150αρι μαξ. Απο την αλλη πρεπει να τα βαλεις κατω και να δεις τι θελεις, εχει υπερ αλλα και κατα η διαδικασια. Κατα την γνωμη μου κρατησου,μαζεψε τα χρηματα και κανε μια βαφη ολικη που θα δειξει ολο το αμαξι οπως πρεπει να ειναι.

και εγω συμφωνωthumb

mark e92
06-07-14, 15:51
Το χρώμα μου είναι πολύ καλό και τα σημάδια στο αυτοκίνητο δεν είναι πολλά... Δεν υπάρχουν χτυπήματα κλπ απλά θα το ήθελα άψογο και γι' αυτό είχα σκεφτεί την ολική βαφή... Η τιμές που πήρα για βάψιμο ήταν από 2 φανοποιούς στα 1000¤ και από έναν τρίτο στα 1100¤...

Όσο για τις μεμβράνες αυτό φοβάμαι, μην αρχίσουν και διαλύονται και με πιάσουν τα διαόλια...!!! Δεν το έχω ψάξει και ποτέ πιο παλιά για να ξέρω... Γι' αυτό σας ρωτάω τις γνώμες σας...

Βέβαια στο φορτηγάκι το επαγγελματικό που το είχαμε ντύσει όλο πριν 4 χρόνια ακόμα δεν έχει κάποιο πρόβλημα η μεμβράνη... Μόνο από άποψη δουλειάς που το ρεμάλι που τις πέρασε έκανε τσαπατσουλιές... Τιμή τότε είχαμε δώσει 550¤...

Φυσικά όπως είπε και ο Μάρκος, σαν το βάψιμο δεν θα είναι...

Αν δεν έχει χτυπήματα τοτε βάλε μια μεμβράνη να σου φύγει η κ@@@@ και μετά την βγάζεις ...

mark e92
07-07-14, 17:05
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ
https://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=45121&start=45






Αν υπάρχει πρόβλημα παρακαλώ να σβηστεί .:thanks:

stratos mak
07-07-14, 20:15
παιδια εχω φιλο που εχει φανοποιους πελατες σε διαφορες περιοχες της αθηνας και ολικη τιμη εξω μονο παει στα 650-750 αν θυμαμαι καλα σε 2-3 που το εκαναν και αν ειχε και φαναρτζοδουλεια και ανταλλακτικα ανεβενουμε.

στειλτε μου πμ οτι θελετε να το δουμε

HLIAS - E36
14-07-14, 11:46
Στράτο μιλάμε για ολική βαφή?

Μάρκο δεν είναι να παίζουμε... Σίγουρα δεν θα κρατήσει για πάντα αλλά δεν θέλω να δώσω και 6-7 κατοστάρικα για μόνο 1-2 χρόνια

Δημήτρης Λέκκας
14-07-14, 12:10
Ηλία και γω από μεριάς μου δεν θα σου πρότεινα μεμβράνη καθώς έχω δει σε πολλά αυτοκίνητα να ξεκολλάει φίλε!!! Εγώ θα σου πρότεινα ή ένα καλό ολικό βάψιμο ή ένα καλό detailing και μετά να το συντηρείς και 'συ από μόνος σου !!! Εγώ αυτό κάνω (ξεκίνησα όταν πήρα δίπλωμα και το πέρασα αλοιφούλα και κερί και ανά εξάμηνο επαναλαμβάνω την διαδικασία η οποία είναι μεν χρονοβόρα και θέλει και κάποια υλικά (αλλά έχει πολύ καλά αποτελέσματα )και άμα μπορούσες να δεις δεν έχω ούτε υποψία γρατζουνιάς ή ίχνος, σημάδια από την γύρη των δενδρων που κάθεται και κάνει την επιφάνεια τραχειά και η υφή της βαφής μου είναι σαν να πιάνεις δέρμα μικρού παιδιού παρα τα 21 της χρόνια(δηλαδή τελείως λεία) ! Και αυτό μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και ο dermatis, o moufas e46 ,george316ci.....Σε ότι πάντως και να αποφασίσεις πιστεύω θα ΄χει ωραίο αποτέλεσμα ,γιατί ξέρω πως ασχολείσαι και αγαπάς την 36αρα σου όπως ακριβώς κάνω και 'γω!!!

HLIAS - E36
14-07-14, 12:14
Κι εγώ για ολική βαφή πήγαινα αλλά με την ιδέα αυτή σκέφτηκα μπας και................

...αλλά απ' ότι βλέπω καλύτερα να γίνει η βαφή και να ξεμπερδεύουμε για κλείσει και αυτό το project. Να έχω μετά να ασχολούμαι μόνο με τη συντήρηση και τίποτα παραπάνω...!

Δημήτρης Λέκκας
14-07-14, 12:24
Off topic ,και μετά το βάψιμο πάμε για φαραώ καθίσματα....τα οποία κάνουν όσο ένα ολικό!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsdown:

katsaraios
14-07-14, 12:25
Ολικη βαφη με καλο χρωμα και βερνικι οχι οτι να'ναι αλλα ποιοτικα δεν θα βρεις κατω απο 1000 ¤ .
Με εξακοσαρια σαν γνωστης αλυσιδας μεταχ. που διαφημιζοταν ,θα πληρωσεις "πασαλειματα".....
Να ρωτησεις μαρκα χρωματων και βερνικιου και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να συννενοηθεις με τον βαφεα για την ψιλοδουλεια που οι περισσοτεροι δεν κανουν (εσωτερικα,πορτες,κλπ).

HLIAS - E36
14-07-14, 12:28
Δημήτρη τα φαραώ θα έρθουν με το καλό οταν έρθει το Μ3 (ολόκληρο αυτοκίνητο)...!!!:thumbsup:

Για το βάψιμο δεν το συζητάμε περί υλικών, εργασίας κλπ... Θα το ξεκαθαρίσω εξ αρχής στον φανοποιό ότι αν βρω ψεγάδι, θα έχουμε στεναχώριες...:whistle: