PDA

Επιστροφή στο Forum : 318is σχεδια και βοηθεια...!



GiorgosT
04-07-14, 17:15
Καλησπερα στα παιδια...Καταρχας ειμαι καινουριος στο φορουμ και επισης καινουριος και στα αυτοκινητα bmw.Να συστηθω, με λενε Γιωργο και ειμαι κατοικος Γερμανιας.Ας μπουμε στο θεμα.Εδω και δυο εβδομαδες μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ενα 318is σε τιμη χαμηλη σχετικα, 1500 ευρω και εννοειται το αγορασα.Ειναι το κουπε σε κοκκινο χρωμα (θα ανεβει και φωτο συντομα). Το αυτοκινητο δυστυχως δεν ηταν σε καλη κατασταση οσον αφορα το εσωτερικο.Και επειδη εσεις ξερετε και κατι παραπανω θα ζητουσα τις συμβουλες σας.Λοιπον, καταρχας θα αλλαχτει ο ουρανος και θα τοποθετηθει καινουριο υφασμα (ειμαι τυχερος γιατι στο χωριο που μενω υπαρχει εργοστασιο που φτιαχνει υφασματα-δερματα για την bmw). Μαζι με τον ουρανο θα αλλαχτει η επενδυση στις πορτες και ισως και στο σαλονι εκτος αν δεν βρω απο κανενα m3. Δευτερο πραγμα που εχω στα σχεδια ειναι να αλλαχτει το κατραν με ενα σε ασπρο χρωμα. Στη συνεχεια θα αλλαχτουν διαφορα κουμπια, κουμπακια και χερουλια. Και μετα ερχομαστε σε ενα θεμα που θελω την βοηθεια σας.Θα ηθελα να γεμισω το κενο κατω απο το cd player και θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι χρησιμο αυτο το obc και τι δουλεια κανει.Και αφου σας ζαλισα που σας ζαλισα θα πω και για το εξωτερικο.Ενα χαμηλωμα μπροστα 6mm και πισω 3mm, ενα σποιλερ μικρο και ενα που μπαινει πανω στο τζαμι, φρυδακια στα φαναρια, φρυδακι στον προφυλακτηρα, ζαντες alpina μαυρες (ισως 17αρες) και εδω που θα χρειαστω και παλι την βοηθεια σας ειναι στα μπροστα φαναρια.Θελω να βαψω τον καθρεφτη απο την μεγαλη σκαλα κιτρινο και στην μεσαια σκαλα να βαλω η xenon η μια ασπρη λαμπα phillips.Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για την εκθεση :original:

aristent
04-07-14, 17:44
Κατ'αρχην καλως ηρθες Γιωργο!!! :viannen_01:

καλοταξιδη η μπεμπε και ελπιζω να τα φερεις ολα οπως τα θελεις. :original:

πιστευω οτι συντομα θα εχεις απαντησεις απο μελη που το κατεχουν καλα το θεμα Ε36 και θα βρεις τις καταλληλες λυσεις για ολα!!!:thumbsup:


ΥΣ....στο χαμηλωμα που γραφεις,προφανως δεν εννοεις mm(χιλιοστα) αλλα cm(εκατοστα).....αν και τα 6cm ειναι πολλα για χαμηλωμα.....

GiorgosT
04-07-14, 18:05
Καλος σας βρηκα και ευχαριστω πολυ...Ναι εννοω cm και οχι mm...

fanisk
04-07-14, 18:19
Δεν νομιζω πως περνας Γερμανικο ΚΤΕΟ με 6cm χαμηλωμα !

Skyline_IS
04-07-14, 18:22
Καλησπερα στα παιδια...Καταρχας ειμαι καινουριος στο φορουμ και επισης καινουριος και στα αυτοκινητα bmw.Να συστηθω, με λενε Γιωργο και ειμαι κατοικος Γερμανιας.Ας μπουμε στο θεμα.Εδω και δυο εβδομαδες μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ενα 318is σε τιμη χαμηλη σχετικα, 1500 ευρω και εννοειται το αγορασα.Ειναι το κουπε σε κοκκινο χρωμα (θα ανεβει και φωτο συντομα). Το αυτοκινητο δυστυχως δεν ηταν σε καλη κατασταση οσον αφορα το εσωτερικο.Και επειδη εσεις ξερετε και κατι παραπανω θα ζητουσα τις συμβουλες σας.Λοιπον, καταρχας θα αλλαχτει ο ουρανος και θα τοποθετηθει καινουριο υφασμα (ειμαι τυχερος γιατι στο χωριο που μενω υπαρχει εργοστασιο που φτιαχνει υφασματα-δερματα για την bmw). Μαζι με τον ουρανο θα αλλαχτει η επενδυση στις πορτες και ισως και στο σαλονι εκτος αν δεν βρω απο κανενα m3. Δευτερο πραγμα που εχω στα σχεδια ειναι να αλλαχτει το κατραν με ενα σε ασπρο χρωμα. Στη συνεχεια θα αλλαχτουν διαφορα κουμπια, κουμπακια και χερουλια. Και μετα ερχομαστε σε ενα θεμα που θελω την βοηθεια σας.Θα ηθελα να γεμισω το κενο κατω απο το cd player και θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι χρησιμο αυτο το obc και τι δουλεια κανει.Και αφου σας ζαλισα που σας ζαλισα θα πω και για το εξωτερικο.Ενα χαμηλωμα μπροστα 6mm και πισω 3mm, ενα σποιλερ μικρο και ενα που μπαινει πανω στο τζαμι, φρυδακια στα φαναρια, φρυδακι στον προφυλακτηρα, ζαντες alpina μαυρες (ισως 17αρες) και εδω που θα χρειαστω και παλι την βοηθεια σας ειναι στα μπροστα φαναρια.Θελω να βαψω τον καθρεφτη απο την μεγαλη σκαλα κιτρινο και στην μεσαια σκαλα να βαλω η xenon η μια ασπρη λαμπα phillips.Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για την εκθεση :original:


Καταρχας καλως ηρθες και καλοταξιδο το 36αρι σου
Το obc ειναι υπολογιστης ταξιδιου,προτεινω να βαλεις το μεγαλο (με τα 18 κουμπακια) το οποιο ειναι χρησιμο και εμφανισιακα προτιμητέο απο το κενο και το άθλιο ρολογάκι που έχει απο το εργοστάσιο.

Όσων αφορά αυτά που έχω σε bold, στην ελλάδα γίνονται εύκολα αλλά στην γερμανία θα χρειαστείς χαρτί πιστοποίησης (abe,gutachten) και ειδικά αυτο για το φανάρι που θέλεις να κάνεις δεν ξέρω αν επιτρέπεται. :original:

GiorgosT
04-07-14, 18:34
Απο οτι ξερω περναω γερμανικο κτεο (TÜV) με 6 εκατοστα...Γενικα οσο και να ειναι αρκει να το δηλωσω...Οτι κιαν κανεις στο αυτοκινητο πρεπει να το δηλωνεις εδω περα...Ευτυχως φιλε αυτος που το ειχε το ξηλωσε το ρολογακι πριν το ξηλωσω εγω...Θα ψαξω να βρω για το μεγαλο που με ειπες...Υπολογιστης ταξιδιου δηλαδη θα μπορω να βλεπω σχεδον τα παντα απο εκει θερμοκρασιες κτλ...Εγκατασταση γινεται ευκολα?

Vassilis ///M
04-07-14, 19:21
:viannen_01::viannen_01::viannen_01:

isou
04-07-14, 19:56
:viannen_01::viannen_01::viannen_01:

gant
04-07-14, 20:11
:viannen_01::viannen_01::viannen_01:
Να σου έρθουν όλα βολικά συνονόματε.

fanisk
04-07-14, 20:25
Απο οτι ξερω περναω γερμανικο κτεο (TÜV) με 6 εκατοστα...Γενικα οσο και να ειναι αρκει να το δηλωσω...Οτι κιαν κανεις στο αυτοκινητο πρεπει να το δηλωνεις εδω περα...Ευτυχως φιλε αυτος που το ειχε το ξηλωσε το ρολογακι πριν το ξηλωσω εγω...Θα ψαξω να βρω για το μεγαλο που με ειπες...Υπολογιστης ταξιδιου δηλαδη θα μπορω να βλεπω σχεδον τα παντα απο εκει θερμοκρασιες κτλ...Εγκατασταση γινεται ευκολα?

Εισαι σιγουρος? Δεν νομιζω να δεχτουν 6cm αφου δεν μπαινουν αλυσιδες και αν θυμαμαι καλα ειναι αιτια να σε κοβουν.

GiorgosT
04-07-14, 20:29
Εχεις δικιο για τις αλυσιδες...Αυτοι κατι τετοια τα κοιτανε πολυ...Μπορει να το κατεβασω στους 5 ποντους τι να πω...

BILL007
04-07-14, 20:48
Καλωσήρθες και απο εμένα στην παρέα μας! :viannen_01:

Παιδιά με Ε36 (που είναι αρκετά εδώ στο φόρουμ) θα σε βοηθήσουν να απαντήσεις τα ερωτήματα σου thumb

GiorgosT
04-07-14, 20:51
Σας ευχαριστω ολους για το καλοσορισμα...

Bazil Van Sinner
04-07-14, 20:58
Καλώς ήρθες Γιώργο,καλοτάξιδος και καλά μπαξίματα.Ώραία μου ακούγεται η συνταγή σου,θα πρόσθετα και ουρανό carbon ίσως.
Δέν ξέρω για το tuv ,σίγουρα όμως κυκλοφοράν αυτοκίνητα με πολύ χαμήλωμα στην Γερμανία.
Το κίτρινο στην μικρή σκάλα και μένα μάρεσει πολύ και θέλω να το κάνω κάποια στιγμή.Δέν είναι τίποτα άν πιάνουν τα χέρια σου.Ανοίγεις φανάρι ,υπάρχει spray κίτρινο για φανάρια,χαρτώνεις ψεκάζεις τέλειωσες.υπάρχουν αρκετα diy στο νέτ.

Καλή συνέχεια ,κράτα μας ενήμερους με φωτογραφικό υλικό,θα ΄χει ενδιαφέρον.

GiorgosT
04-07-14, 21:11
Κατι σκεφτομαι για ουρανο και καπο carbon...Για τα φαναρια εχω βρει καποια diy αλλα το θεμα ειναι το σπρει...Δεν ξερω που να το βρω...Και αν μπορεις να μου δωσεις μια βοηθεια για το πως να ανεβαζω φωτο...

mark e92
04-07-14, 22:08
καλώς ήρθες!!!
Καλορίζικο και καλά μπαξίματα !!!


Για δες αυτό
https://www.ebay.com/itm/Car-Euro-Continental-Driving-Head-Light-Fog-Lamps-Yellow-Amber-Light-Lens-Paint-/271357640212?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3f2e2cfe14

BILL007
05-07-14, 00:08
αν μπορεις να μου δωσεις μια βοηθεια για το πως να ανεβαζω φωτο...

Διάβασε εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19482 thumb

GiorgosT
05-07-14, 03:03
Ετσι θελω να κανω την μουρη απο την μπεμπα μου...



https:// https://www.bmwfans.gr/forum/ (https:// https://www.bmwfans.gr/forum/)

proroad
05-07-14, 08:24
καλως ηρθες και με το καλο να το δεις οπως το θες..!!!!!!!!!!

HLIAS - E36
05-07-14, 09:00
Καλώς ήρθες κι από μένα Γιώργο, να χαίρεσαι το 36άρι σου και σου εύχομαι να το δεις σύντομα όπως ονειρεύεσαι...thumb

Για τον υπολογιστή ταξιδιού που ανέφερες δεν είναι τίποτα τραγικό... Φυσικά περιλαμβάνει κάποια καλωδίωση, αισθητήρες, κλπ για τις ενδείξεις αλλά όλα γίνονται αρκεί να υπάρχει διάθεση, χρόνος και φυσικά "χρήμα"...:whistle:

Για το χαμήλωμα, προσωπική μου άποψη, μην το παρακάνεις... Θα δείξει πολύ ωραίο και με 3 πόντους χαμήλωμα...thumb

Στο forum υπάρχουν θέματα με κάθε είδους αναβάθμιση στα 36άρια οπότε θα βρεις απαντήσεις σε πολλά θέματα που ίσως σε απασχολούν (ζάντες, φρένα, αμορτισερ, κλπ) και βέβαια ότι χρειάζεσαι εξτρα ρωτάς... Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που τα έχουν "σπουδάσει" τα 36άρια οπότε θα έχεις τη βοήθεια που θα χρειαστείς...:original:

Καλή αρχή!thumb

Tsik.D.
05-07-14, 12:56
. Δευτερο πραγμα που εχω στα σχεδια ειναι να αλλαχτει το κατραν με ενα σε ασπρο χρωμα. Στη συνεχεια θα αλλαχτουν διαφορα κουμπια, κουμπακια και χερουλια. Και μετα ερχομαστε σε ενα θεμα που θελω την βοηθεια σας.Θα ηθελα να γεμισω το κενο κατω απο το cd player και θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι χρησιμο αυτο το obc και τι δουλεια κανει.Και αφου σας ζαλισα που σας ζαλισα θα πω και για το εξωτερικο.Ενα χαμηλωμα μπροστα 6mm και πισω 3mm, ενα σποιλερ μικρο και ενα που μπαινει πανω στο τζαμι, φρυδακια στα φαναρια, φρυδακι στον προφυλακτηρα, ζαντες alpina μαυρες (ισως 17αρες) και εδω που θα χρειαστω και παλι την βοηθεια σας ειναι στα μπροστα φαναρια.Θελω να βαψω τον καθρεφτη απο την μεγαλη σκαλα κιτρινο και στην μεσαια σκαλα να βαλω η xenon η μια ασπρη λαμπα phillips.Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για την εκθεση :original:

Καλησπερα γιωργο και να χαιρεσαι την μπεμπα σου!! Ειναι πολυ τιμιο αυτοκινητο το is και αρκετα δυνατο και παοχνιδιαρικο για την δυναμη του σε συνδιασμο με ενα μπλοκε!! Ας σου δωσω μερικες φιλικες συμβουλες απο αυτα που κρατησα απο το μυνημα σου, για το καντραν ειναι θεμα γουστου, για κατω απο το cd player που μπαινει το bc βαλε το μεγαλο οπως ειπε ο γιωργος skyline αλλα θελει καλο μαστορα για να δουλευουν ολα σωστα. Απο λειτουργικοτητα εχει παααρα πολλες επιλογες μεχρι και κωδικο για να κλειδωνει το αυτοκινητο.. Για χαμηλωμα 6 ποντοι ειναι αρκετοι πιστευω, στο δικο μου το εριξα 4 και ειμαι σε καλο επιπεδο κατα την γνωμη μου, για τα σποιλερ εισαι σωστος γιατι θα δειξουν πολυ ομορφα στο αυτοκινητο αλλα νομιζω ειναι λαθος τα φρειδακια στα φαναρια, φρειδακι προφυλακτηρα ενοειται, ζαντες αλπινα κ@υλα, για το φαναρι δεν θα το εβαφα γιατι δεν αντιστρεφεται η διαδικασια μετα.. Αν΄αυτου ομως μπορεις να το ανοιξεις και να τοποθετησεις μεμβρανη κιτρινη σε καθρεφτη φαναριου η και σε ολο το φαναρι απο εξω αλλα και στα προβολακια οικονομικη λυση πιο ευκολη και οποτε σου ερθει τα ξυλωνεις.. Οσο για φωτισμο εγω εχω προτιμησει τα μαμα γιατι αμα καει μια λαμπα και βαλεις καινουργια θα εχει διαφορα φωτισμου με την παλια οποτε θα πρεπει να βαζω ζευγαρι οποτε καιγεται μια λαμπα.. Γουστα ειναι αυτα ομως. Οτι θελεις μπορεις να το ρωτησεις.. Ευχομαι να δεις την μπεμπα σου οπως εσυ θελεις συντομα!!!

GiorgosT
05-07-14, 14:18
Πολυ καλες οι συμβουλες σας...Σας ευχαριστω πολυ...Κραταω οσα μου λετε και θα τα συνδυασω για ενα καλυτερο αποτελεσμα...Ομως απο οτι καταλαβα το obc ειναι πολυ "μανικι" αλλα πρεπει να αξιζει...Και μια αλλη ερωτηση που μου ερχετε τωρα στο μυαλο ειναι αν μπαινει στο δικο μου η ψηφιακη κονσολα με το klima κτλ...

GiorgosT
07-07-14, 19:41
Οπως σας ειπα αυτο που θελω να κανω στα φαναρια ειναι να βαψω το κρυσταλλο κιτρινο...Παρακατω εχω μια φωτο, ξερει κανεις τιποτα γιαυτο το σπρεϊ??
https://i1369.photobucket.com/albums/ag204/giorgostsopy/Mobile%20Uploads/2014-07-07-19-37-58_zpskeletnk6.png (https://s1369.photobucket.com/user/giorgostsopy/media/Mobile%20Uploads/2014-07-07-19-37-58_zpskeletnk6.png.html)