PDA

Επιστροφή στο Forum : γρατζουνισμα πινακιδας



giannis_compact
20-04-10, 17:43
Παιδια καλησπερα.Στο προσφατο σερβις πηαγαν να μου αλλαξουν το πλαισιο της πινακιδας.Βγαζοντας λοιπον το παλιο πλαισιο με καποιο κατσαβιδι γρατζουνισαν ολο το σημειο που εχει το μπλε λογοτυπο "GR".Ειναι εκνευριστικο να βλεπεις ετσι την πινακιδα σου ομως,ειδικα αν δεν εχει καμια γρατζουνια ολο το αυτοκινητο.Τι να κανω λοιπον?Να αλλαξω πινακιδες και νουμερο,ασκοπο γιαυτο το λογο.Αλλη καμια λυση?Να παω σε καποιο τυπογραφειο και να τους πω να μου τυπωσουν ενα αναλογο "GR'' ωστε να το κολλησω και να μη φαινεται?Γινεται αυτο που σκεφτηκα ή δυσκολο?Αν ξερει καποιος καποιοα λυση,εστω και για ενα τοσο χαζο θεματακι ας βοηθησει.:ranting2::ranting2:

Stamatis
20-04-10, 17:46
Παιδια καλησπερα.Στο προσφατο σερβις πηαγαν να μου αλλαξουν το πλαισιο της πινακιδας.Βγαζοντας λοιπον το παλιο πλαισιο με καποιο κατσαβιδι γρατζουνισαν ολο το σημειο που εχει το μπλε λογοτυπο "GR".Ειναι εκνευριστικο να βλεπεις ετσι την πινακιδα σου ομως,ειδικα αν δεν εχει καμια γρατζουνια ολο το αυτοκινητο.Τι να κανω λοιπον?Να αλλαξω πινακιδες και νουμερο,ασκοπο γιαυτο το λογο.Αλλη καμια λυση?Να παω σε καποιο τυπογραφειο και να τους πω να μου τυπωσουν ενα αναλογο "GR'' ωστε να το κολλησω και να μη φαινεται?Γινεται αυτο που σκεφτηκα ή δυσκολο?Αν ξερει καποιος καποιοα λυση,εστω και για ενα τοσο χαζο θεματακι ας βοηθησει.:ranting2::ranting2:

αυτό που λες.

Τέτοια αυτοκόλλητα έχουν ήδη έτοιμα στην Πλατεία Μεταξουργείου απέναντι απο την τροχαία, οι μάγκες που φτιάχνουν πινακίδες.

Vasilis
20-04-10, 17:53
κ γω συμφωνω...αν δεν καταφερεις τιποτα με το αυτοκολλητο...αναγκαστικα αλλαγη πινακιδας....

ειναι εκνευριστικο να φαινεται χαλια η πινακιδα....:ranting2:

οταν με το καλο την φτιαξεις ...να σου βαλουμε πλαισιο του BMWFans....να στην ξαναγδαρουμε....ετσι για το ματι...ξερεις....!:th_Laie_67-1:

giannis_compact
20-04-10, 17:53
Φιλε ειμαι Θεσσαλονικη.Πως μπορω να τους τηλεφωνησω ή να επικοινωνισω μαζι τους?Πηγα και εδω σε μαγαζι που φτιαχνει πινακιδες αλλα μου ειπαν οτι τη δινουν κομπλε και οχι αυτοκολλητο.Εσυ ειδες μονο αυτοκολλητο να πουλανε?Ιδιο ακριβως με αυτα που εχουν οι πινακιδες?

NickE60
20-04-10, 17:54
πάρε αυτό και δώσε να σου το τυπώσουν σε διάφανο αυτοκόλλητο και μετά να σου το πλαστικοποιήσουν με γυαλιστερή πλαστικοποίηση thumb

Stamatis
20-04-10, 17:56
Φιλε ειμαι Θεσσαλονικη.Πως μπορω να τους τηλεφωνησω ή να επικοινωνισω μαζι τους?Πηγα και εδω σε μαγαζι που φτιαχνει πινακιδες αλλα μου ειπαν οτι τη δινουν κομπλε και οχι αυτοκολλητο.Εσυ ειδες μονο αυτοκολλητο να πουλανε?Ιδιο ακριβως με αυτα που εχουν οι πινακιδες?
τη λύση στην έδωσε παραπάνω ο Νίκος.

Τσάμπα Μαν...

giannis_compact
20-04-10, 18:03
Νικο ευχαριστω αλλα οταν λες να μου το πλαστικοποιησουν?Σε τι ειδους καταστηματα το κανουν αυτο?

Stamatis
20-04-10, 18:06
Νικο ευχαριστω αλλα οταν λες να μου το πλαστικοποιησουν?Σε τι ειδους καταστηματα το κανουν αυτο?

Πηγαινε σε ένα "πλαίσιο" πάρε δυό φύλλα διαφάνεια για εκτυπωτή.
Τύπωσέ το στο ένα και κόλα το άλλο απο πάνω του.
Και τα 2 μαζί στην πινακίδα σου.

Τελείωσες.

giannis_compact
20-04-10, 18:10
Σορρυ ρε παιδια αλλα μπερδευτηκα λιγο..Να μην παω σε μαγαζι που κανει εκτυπωσεις-τυπογραφησεις?

Stamatis
20-04-10, 18:11
Σορρυ ρε παιδια αλλα μπερδευτηκα λιγο..Να μην παω σε μαγαζι που κανει εκτυπωσεις-τυπογραφησεις?

Η πας εκεί
Η το κάνεις σπίτι σου, όπως σου είπα, αν έχεις έγχρωμο εκτυπωτή.

Οτι διαλέξεις.

Δεν θα κοστίσει πάνω απο 5-7 ευρώ.

giannis_compact
20-04-10, 18:14
Ευχαριστω πολυ ρε παιδια.Δε θα φαινεται η διαφορα λετε?

Stamatis
20-04-10, 18:15
Ευχαριστω πολυ ρε παιδια.Δε θα φαινεται η διαφορα λετε?
Γιαννη αν γίνει καλή δουλειά, με τίποτα δεν θα φανεί.

giannis_compact
20-04-10, 18:20
Πω ευτυχως ρε παιδια γιατι δε μπορουσα να την κοιταω ετσι!Μακαρι να πετυχει η δουλεια!!

Rudy
20-04-10, 18:23
Η πας εκεί
Η το κάνεις σπίτι σου, όπως σου είπα, αν έχεις έγχρωμο εκτυπωτή.

Οτι διαλέξεις.

Δεν θα κοστίσει πάνω απο 5-7 ευρώ.

Η μια και μοναδική λύση είναι να βρείς τις 2 εταιρίες που τυπώνουν-πρεσσάρουν πινακίδες για το υπουργείο μεταφορών. Θα πάς εκεί με τις 2 παλιές πινακίδες και θα πάρεις 2 καινούργιες original με τον υπάρχοντα αριθμό!
Η μια απο τις 2 εταιρές λέγετε ΒΙΟΤΑΛ και είναι στο Μοσχάτο.
Η ολη ιστορία θέλει λίγο "παρακάλι" αλλά αξίζει το αποτέλεσμα!

z3 2.2
20-04-10, 18:24
Ποσο γουσταρω ψυχαναγκασμους τετοιου ειδους!!!
Θελετε να κανουμε ενα γκρουπ ψυχαναγκαστικων και εγω προεδρος?

giannis_compact
20-04-10, 18:28
Η μια και μοναδική λύση είναι να βρείς τις 2 εταιρίες που τυπώνουν-πρεσσάρουν πινακίδες για το υπουργείο μεταφορών. Θα πάς εκεί με τις 2 παλιές πινακίδες και θα πάρεις 2 καινούργιες original με τον υπάρχοντα αριθμό!
Η μια απο τις 2 εταιρές λέγετε ΒΙΟΤΑΛ και είναι στο Μοσχάτο.
Η ολη ιστορία θέλει λίγο "παρακάλι" αλλά αξίζει το αποτέλεσμα!

Φιλε μπορω να επικοινωνησω με αυτην την εταιρεια και θα μου δωσουν πινακιδες μαζι με τη σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας χωρις αντιρρηση?Τι χρειαζεται το ολο θεμα?

Nino
20-04-10, 18:32
:hyper:https://gonder.in/fix-it-pro-boya-tamir-kalemi-gittigidiyor/

bill_m3
20-04-10, 18:33
Φιλε μπορω να επικοινωνησω με αυτην την εταιρεια και θα μου δωσουν πινακιδες μαζι με τη σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας χωρις αντιρρηση?Τι χρειαζεται το ολο θεμα?

Σου λέει με το να επικοινωνήσεις δεν γίνεται τίποτα!!
Πρέπει να πας από εκεί, να κλαφτείς και ίσως στις αλλάξουν!!

giannis_compact
20-04-10, 18:44
Σορρυ φιλε Bill εχεις δικιο.Τωρα το ειδα.Καθε βδομαδα ειμαι Τρικαλα,αν θες τα λεμε και για κανα καφε.

Rudy
20-04-10, 18:45
Φιλε μπορω να επικοινωνησω με αυτην την εταιρεια και θα μου δωσουν πινακιδες μαζι με τη σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας χωρις αντιρρηση?Τι χρειαζεται το ολο θεμα?

Θα πρέπει να πας απο εκεί με τις παλιές πινακίδες και την αδεια του οχήματος για να καταλάβουν οτι δεν είσαι ουτε κλέφτης ούτε πλαστογράφος και να τους πιέσεις με ωραίο τρόπο να σου ξανατυπώσουν την πινακίδα. Αυτοι θα κρατήσουν την παλιά για να την καταστρέψουν και εσυ θα φύγεις με την καινούργια!

giannis_compact
20-04-10, 18:46
Σωστος...Αλλα δυστυχως ειμαι Θεσσαλονικη :(

Rudy
20-04-10, 18:51
Σωστος...Αλλα δυστυχως ειμαι Θεσσαλονικη :(

υπαρχει και εκει αντιστοιχη εταιρια......
νομιζω οτι λεγετε οδοσημανση

bill_m3
20-04-10, 18:52
Σορρυ φιλε Bill εχεις δικιο.Τωρα το ειδα.Καθε βδομαδα ειμαι Τρικαλα,αν θες τα λεμε και για κανα καφε.

Και γιατί δεν πήρες τηλέφωνο εεεε?????
Έχεις pm!!!

giannis_compact
20-04-10, 19:06
Δεν ειχα το τηλεφωνο σου Βασιλη αν και παλιοτερα σκεφτομουν να σου πω.;)Εχεις και συ π.μ.;)

Monsta
20-04-10, 19:13
να κλαφτείς και ίσως στις αλλάξουν!!

Sorry, αλλά η παραπάνω φάση μου φαίνεται λίγο αστεία. Και είμαι και ψείρας.

Το πιο πιθανό είναι να σε κοιτάνε σαν εξωγήινο. Σιγά μη διακόψουν τη δουλειά τους και τις εκατοντάδες πινακίδες που έχουν στο ημερήσιο πρόγραμμα για να κάνουν τη δική σου.

Κάνε αυτό που πολύ σωστά σου πρότεινε ο Nick E60. Ασχολήσου λίγο, έτσι κι αλλιώς η όλη διαδικασία είναι πανεύκολη απ΄ ότι διάβασα. Θα έχεις και τη προσωπική ικανοποίηση που το έφτιαξες μόνος σου.

YAz
21-04-10, 00:59
:hyper:https://gonder.in/fix-it-pro-boya-tamir-kalemi-gittigidiyor/

Αυτό είναι όντως τόσο εντυπωσιακό όσο το βίντεο που παρακολούθησα; Πόσο κάνει ένα τέτοιο προϊόν και που μπορώ να το προμηθευτώ;

Atsa linos
21-04-10, 01:04
κανε υπομονη εως το καλοκαιρι που θα πας διακοπες ,,,,,,,θα αποκτησεις και αλλες γραντζουνιες να παρηγορησε ,,,,,,,το αυτοκινητο μας εξυπηρετει ειπαμε το αγαπαμε αλλα δεν το προσκυναμε κιολας ,,,,θα καλομαθει αυτα!!!!!!!!!!!!

YAz
21-04-10, 01:08
Έλα μωρέ όντως .. Εμένα η δική μου είναι λίγο στραβή... Τα στραβάδια που την βάλαν δεν έκαναν ίσιες τις τρύπες..

bill_m3
21-04-10, 08:04
Αυτό είναι όντως τόσο εντυπωσιακό όσο το βίντεο που παρακολούθησα; Πόσο κάνει ένα τέτοιο προϊόν και που μπορώ να το προμηθευτώ;

Εγώ θα παραγγείλω 2 για το νισανάκι μου ....

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290426712008&viewitem=&sspagename=STRK:MEWAX:IT#ht_500wt_1165

YAz
21-04-10, 13:13
Sweet! Με λιγότερο από 3 ευρώ το κομμάτι, πήρα 5 για να το δοκιμάσω αν και μου μυρίζει μούφα η δουλειά... Με τόσο φθηνό κόστος να διορθώνεις ολόκληρες γρατζουνιές μου φαίνεται αδιανόητο...
θα δούμε όταν φτάσει ...

Stamatis
21-04-10, 13:34
Περιμενουμε εντυπωσεις.

Driver M
21-04-10, 13:35
Απ'ό,τι ξέρω, κυκλοφορούν έτοιμα αυτοκόλλητα GR στο εμπόριο, τα οποία προορίζονται για τους κατόχους πινακίδων παλαιού τύπου που θέλουν να πάρουν το αυτοκίνητό τους σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπου η αναγραφή στην πινακίδα της χώρας μέλους είναι υποχρεωτική. Συνεπώς, με ένα τέτοιο αυτοκόλλητο καθάρισες, αλλιώς κάνε ό,τι σου είπαν τα παιδιά προηγουμένως, δηλαδή εκτύπωσε μόνος σου ένα αυτοκόλλητο.

Το να τρέχεις να παρακαλάς για να σου κόψουν νέα πινακίδα, μου φαίνεται πολύς κόπος για το τίποτα.

Monsta
21-04-10, 19:35
Εγώ θα παραγγείλω 2 για το νισανάκι μου ....

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290426712008&viewitem=&sspagename=STRK:MEWAX:IT#ht_500wt_1165


Sweet! Με λιγότερο από 3 ευρώ το κομμάτι, πήρα 5 για να το δοκιμάσω αν και μου μυρίζει μούφα η δουλειά... Με τόσο φθηνό κόστος να διορθώνεις ολόκληρες γρατζουνιές μου φαίνεται αδιανόητο...
θα δούμε όταν φτάσει ...

Τι παραγγείλατε ρε παιδιά?

Αυτό είναι clear coat applicator, έτσι τουλάχιστον γράφει το μπουκαλάκι...

bill_m3
21-04-10, 19:44
Τι παραγγείλατε ρε παιδιά?

Αυτό είναι clear coat applicator, έτσι τουλάχιστον γράφει το μπουκαλάκι...

Δηλαδή τι κάνει Κώστα??

Για δώσε τα φώτα σου !!!!

YAz
21-04-10, 19:49
Simoniz Fix-It Pro Clear Coat Applicator is a scratch repair filler and sealer that safely removes scratches from your automotive quickly and easily. It works on any car in three easy steps - apply fix it, buff it in and wipe away. This scratch repair pen is non-toxic, permanent, water-resistant and odorless.

Ε αυτό το πράγμα δε θέλουμε και εμείς;

Driver M
21-04-10, 20:40
Simoniz Fix-It Pro Clear Coat Applicator is a scratch repair filler and sealer that safely removes scratches from your automotive quickly and easily. It works on any car in three easy steps - apply fix it, buff it in and wipe away. This scratch repair pen is non-toxic, permanent, water-resistant and odorless.

Ε αυτό το πράγμα δε θέλουμε και εμείς;

To προϊόν αυτό, αφαιρεί υποτίθεται μικρογρατζουνιές από το βερνίκι του αυτοκινήτου. Η πινακίδα όμως δεν έχει βερνίκι, αλλά μόνο χρώμα και ουσιαστικά, η γρατζουνιά που έγινε αφαίρεσε χρώμα. Συνεπώς, είναι αδύνατο το στυλό αυτό να κάνει δουλειά, όπως και η γυαλιστική αλοιφή δεν κάνει δουλειά όταν έχει φύγει χρώμα, αφού δεν περιέχει η ίδια χρώμα για να το αναπληρώσει.

Κατα συνέπεια, φυλάξτε το για καμιά μικρογρατζουνιά του αυτοκινήτου (αν
και για εκεί αμφιβάλλω αν κάνει τίποτα, ωστόσο δεν σας το λέω για να μη στενοχωρηθείτε που χάσατε το τεράστιο των 5-6 ευρώ). :th_Laie_67-1:

Monsta
21-04-10, 20:43
Simoniz Fix-It Pro Clear Coat Applicator is a scratch repair filler and sealer that safely removes scratches from your automotive quickly and easily. It works on any car in three easy steps - apply fix it, buff it in and wipe away. This scratch repair pen is non-toxic, permanent, water-resistant and odorless.

Ε αυτό το πράγμα δε θέλουμε και εμείς;

Ρε φίλε είναι ολίγον .....cloudy η περιγραφή.

Λέει για scratch repair filler & sealer, δλδ γεμιστικό & σφραγιστικό, το βερνίκι κάνει ακριβώς αυτό. Επίσης το 'clear coat' σημαίνει βερνίκι. Άρα τι παραγγείλατε? Βερνίκι για να γεμίσει να να σφραγίσει τη γρατζουνιά? Αφού έχει φύγει και το χρώμα με τη γρατζουνιά. Άρα εγώ νόμιζα ότι θέλετε και το χρώμα μαζί, κάτι σαν σετάκι, σωστά?

bill_m3
21-04-10, 22:16
:hyper:https://gonder.in/fix-it-pro-boya-tamir-kalemi-gittigidiyor/

Κώστα κοίτα λίγο το βιντεάκι ........


Παπαριά το κόβω αλλά σιγά τα λεφτά που δώσαμε!

YAz
21-04-10, 22:48
Κάπως έτσι. Μηδαμινό το ποσό για να το εφαρμόσεις σε διάφορα μικρό-χτυπηματάκια και μικρο-γρατζουνίτσες.

Monsta
21-04-10, 23:05
Έχω λαλίσει με όλες τις μπούρδες των αμερικανών. Δοκιμάστε το, δε χάσατε και τίποτα, αλλά μη γρατζουνίσετε το αυτοκίνητο επίτηδες με κατσαβίδι όπως κάνουν στο βίντεο και περιμένετε μετά να φτιαχτεί με το στυλό...

bill_m3
21-04-10, 23:07
Έχω λαλίσει με όλες τις μπούρδες των αμερικανών. Δοκιμάστε το, δε χάσατε και τίποτα, αλλά μη γρατζουνίσετε το αυτοκίνητο επίτηδες με κατσαβίδι όπως κάνουν στο βίντεο και περιμένετε μετά να φτιαχτεί με το στυλό...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Καλοοοοοοοοοοοο αχαχαχαχαχα, το φανταζεσαι ????