PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανυπαρκτο φρεναρισμα!



TOMIS
20-04-10, 14:35
Επεστρεψα απο οσα με βασανιζουν επιτελους και επεστρεψα με μια απορια..Ουκ ολιγες φορες και ακομα μια φορα σημερα πηγαινοντας με 30-60 χιλιομετρα εχει χρειαστει να πατησω φρενο αποτομα για να μην τρακαρω..Εχω παρατηρησει λοιπον οτι το αμαξι απλα δεν σταματαει..Πιανει το abs και απλα keep going!!Ξερω οτι το abs ειναι απαισιο στις χαμηλες ταχυτητες αλλα ισχυει σε ολα αυτοκινητα αυτο η κατι παει στραβα στο δικο μου?(δεν εχω και καλα λαστιχα αλλα παντα ετσι γινοταν)..ΦΟραει garfel κοκκινα μπροστα διπλες αεριζομενς πισω "απλες" τρυπητες..Και ιδου η απορια μου!!Εχω ακουσει οτι καποια αυτοκινητα εχουν ενα στυστημα που απενεργοποιει το abs στις χαμηλες ταχυτητες και το οποιο δεν κοστιζει..Υπαρχει οντως αυτο αν ναι ξερουμε καποιο κοστος?Σημερα παραλιγο να αγκαλιαστω με ferrari και δεν αστειευομαι!

m-power_01
20-04-10, 14:39
Δεν θα στο προτεινα, αν παρολα αυτα θες μπορω να σου πω ,πως να το κανεις!
Αποψη μου ειναι οτι θες λαστιχα!

Tsakirakos
20-04-10, 14:40
καλα...και εγω μεσα στη Θεσσαλονικη κοντεψα να "φιληθω" αρκετες φορες! ειναι εκνευριστικο χαμηλα το ABS...

Konstantinos E60
20-04-10, 14:41
Θα σου πρότεινα πρώτα να κάνεις έναν έλεγχο στα φρένα(Υγρά,δισκόπλακες,τακ κια)αλλα και στα λαστιχά σου(σωστές πιέσεις,γόμα). Το οτι εχεις Galfer δεν σημαίνει οτι δουλευουν και σωστά.
Οσο για το ABS ούτε να το σκέφτεσαι......!!!!

bimmer-corfu
20-04-10, 14:42
είναι αλήθεια πως χαμηλά πατάς δυνατά φρένο και keep going σε όλα τα αμάξια

mitsos_chania
20-04-10, 14:44
Οχι και σε ολα.Το γεγονος παντως ειναι οτι ολα τα bmw εχουν χαλια φρενα εκτος του 135

YAz
20-04-10, 14:44
Αυτό το πράγμα συμβαίνει και σε εμένα αλλά όχι πάντα. Δε μπόρεσα βέβαια να καταλάβω ακόμα τους λόγους για τον οποίο γίνεται αυτό το πράγμα.
Μπορεί σήμερα να δουλεύει καταπληκτικά το όλο σύστημα, και μπορεί αύριο για μια στιγμούλα να μου κάνει αυτό το κουλό.
Το μόνο πράγμα που υποψιάζομαι είναι οι δρόμοι, και εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε πολλούς δρόμους "γυαλί".

fanisk
20-04-10, 14:49
Το φρεναρισμα σου εξαρταται απο πολλα.. λαστιχα, φρενα, οδοστρωμα.
Και τα δικα μου λαστιχα δεν ειναι στη καλυτερη φαση της ζωης τους, και ενω εχω "καλα" φρενα σε καλο οδοστρωμα, σε χαλια/γυαλι ειναι απαραδεκτο το φρεναρισμα με λιγα χλμ.

Ποσες φορες σταματησα στον ποντο σε κατηφορικο γυαλι δρομο με λιγα χλμ..

Το ιδιο θα φρεναρεις στην Α.Ο με λιγα χλμ, και στη λ.Θηβων που εχει λιωσει ολη? Οχι!
Αλλαξε λαστιχα ή κρατα αποστασεις. Μη βγαλεις το ABS.

YAz
20-04-10, 14:51
Και καλού κακού κάνε έναν έλεγχο και στην πίεση των ελαστικών σου..

m-power_01
20-04-10, 15:02
Θα σου πρότεινα πρώτα να κάνεις έναν έλεγχο στα φρένα(Υγρά,δισκόπλακες,τακ κια)αλλα και στα λαστιχά σου(σωστές πιέσεις,γόμα). Το οτι εχεις Galfer δεν σημαίνει οτι δουλευουν και σωστά.
Οσο για το ABS ούτε να το σκέφτεσαι......!!!!

Τα ειπες ολα...Πονταρω λαστιχα και υγρα!

είναι αλήθεια πως χαμηλά πατάς δυνατά φρένο και keep going σε όλα τα αμάξια

Δυστυχως αυτο σε κανενα αυτοκινητο δεν μπορεις να το αποφυγεις...Ιδιαιτερα οσο ποιο βαρυ ειναι γινεται χειροτερα! Ειναι η αδρανεια...και δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο! Ειναι οπως οταν τραβας το τραπεζομαντηλο απο το τραπεζι!
Αν το τραβηξεις γρηγορα ,τα ποτηρια χανουν την προσφυση τους και μενουν εκει που ηταν! Αν το τραβηξεις πιο αργα, θα τα παρεις μαζι σου!
Ακριβως το ιδιο πραγμα! Αρα πιο απαλο φρενο...βεβαια σε κατασταση πανικου τι να κανεις...


Οχι και σε ολα.Το γεγονος παντως ειναι οτι ολα τα bmw εχουν χαλια φρενα εκτος του 135

Μητσο το εχουμε ξαναπει και σε αλλο Θρεντ! Οταν σε συγκρισεις περιοδικων το 316Ε46 sedan ηταν μπροστα απο ολον τον ανταγωνισμο σε φρενα 100-0, δεν μπορεις να λες οτι δεν εχουν φρενα... και για την ακριβεια ηταν μακραν το καλυτερο απο ολα...το μονο που ηταν κοντα του ηταν το 156!


Αυτό το πράγμα συμβαίνει και σε εμένα αλλά όχι πάντα. Δε μπόρεσα βέβαια να καταλάβω ακόμα τους λόγους για τον οποίο γίνεται αυτό το πράγμα.
Μπορεί σήμερα να δουλεύει καταπληκτικά το όλο σύστημα, και μπορεί αύριο για μια στιγμούλα να μου κάνει αυτό το κουλό.
Το μόνο πράγμα που υποψιάζομαι είναι οι δρόμοι, και εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε πολλούς δρόμους "γυαλί".

Αλλαξε υγρα και κανε και μια εξαερωση, αν δεν εχεις αλλαξει ποτε...

kloukakis
20-04-10, 15:02
Δική μου γνώμη είναι πως δεν φταίει το abs. Χωρίς αυτό εκτιμώ πως θα υπήρχαν ακόμα χειρότερα αποτελέσματα!

Χωρίς abs μπορείς να φρενάρεις λίγο καλύτερα σε οριακές συνθήκες οδήγησης, με τον κίνδυνο βέβαια να χάσεις τα φρένα και να καρφωθείς ευθεία! Αν μπλοκάρουν οι τροχοί εκεί είναι που δεν σταματάς ποτέ(ούτε στρίβεις) και θα χαλάσεις και τα λάστοιχά σου! Μπορεί με ένα παρατεταμένο φρενάρισμα με μπλοκαρισμένους τροχους να στείλεις τα λάστιχα γαι πέταμα!

Το abs σε σώζει σε πολλές καταστάσεις ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνεις! Η απενεργοποίησή του είναι μόνο για συνθήκες πίστας που ξέρεις που θα φρενάρεις και δεν έχεις τόσο τον κίνδυνο του εφνιδιασμού! Σε συνθήκες πανικού, εκεί είναι που επιβάλεται καθώς πάνω στην τρομάρα σου θα μπλοκάνεις και δεν θα φρενάρεις άμεσα!!

Τώρα που πιάνουν οι ζέστες θέλει πολύ προσοχή καθώς γλυστράει για όλους! Σε καυτή γυαλιστερή άσφαλτο δεν έχεις φρένα. Αυτό που σου προτείνω αν θέλεις καλύτερα φρένα είναι πιο φαρδιά λάστιχα ή να πλύνεις καλά τα δικά σου. Επίσης πολύ σημαντική είναι η ανάρτηση.


Αν τώρα πιστεύεις οτι μπορείς να ελένξεις τόσο πολύ τα αντανακλαστικά σου και οτι έχεις τοσο ευαίσθητο πόδι που να μπορείς να εκμεταλευτείς το κατι παραπάνω που σου κόβει το abs πάω πάσο!

Να ξέρειες όμως ότι η απενεργοποίησή του σε ένα απότομο φρενάρισμα μόνο κακό θα σου φέρει.thumb

z3 2.2
20-04-10, 15:15
Το εχω ξαναπει σε καποιο παρομοιο θρεντ καποιου αλλου φιλου.
Το ABS το ESP και οοοοολα αυτα τα μπλιμπλικια εχουν σχεδιαστει για δρομους και οχι για αυτο που αποκαλουμε "δρομους" εδω στο Ellada.
Θα μου πεις απο την αλλη "Οταν ο δρομος γλυστραει,γλυστραει και στην Ελλαδιτσα αλλα και στη Γερμανια" και θα σου πω οτι εχεις αδικο!!!
Οταν οι ανθρωποι που σπαταλησαν χιλιαδες εργατωρες να εξελιξουν ενα συστημα ασφαλειας ειχαν σαν γνωμονα κανονικους δρομους με ολισθηρες συνθηκες και οχι ενα δρομο γυαλι με ολη τη σκονη της ανοιξης,που δε σταματαει τιποτα!!!
Με λιγα λογια για να μπορεσεις να εκμεταλευτεις το (απαρχαιομενο) συστημα ΑΒS που εχει το αυτοκινητο σου πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχεις καλα λαστιχα.
Μπας και μπορεσει και αυτο να εργασθει οπως πρεπει...γιατι με τους δρομους που εχουμε....αστα!!!

Υ.Γ. Μη περεις στραβα το "απαρχαιομενο" ΑΒS....και γω το ιδιο εχω!!!!χαχαχαχαχαχα

Nino
20-04-10, 15:26
Καταρχην.. το ABS αυτη τη δουλεια πρεπει να κανει! να "ξεκινα"οταν αντιληφθει μπλοκαρισμα-γλυστρημα των τροχων, την ωρα δε που θα καταλαβουμε το abs με το "χτυπημα" στο πεταλι του φρενου και το χαρακτηριστικο ηχο δεν αφηνουμε για κανεναν λογο το φρενο.
Συνηθως σε μικρες ταχυτητες αυτο συμβαινει απο κακη ποιοτητα ασφαλτου, υγρα και παντα με αντιδραση "πανικου" δικη μας, ποτε με κανονικο σταδιακο φρεναρισμα.
Το καλυτερο παντως θα ηταν να κανεις εναν ελεγχο στο συστημα πεδησης να δεις ποσο "σωας τας φρενας" εχει το αμαξι και ας αποδειχτει οτι δεν χρειαζοταν.
Ενας παντως καλος τροπος φρεναρισματος ειναι οπως στις μηχανες με προοδευτικη πιεση του πενταλ,δηλαδη παταμε μια και συνεχιζουμε με περισσοτερη πιεση (δυο φασεις στον ιδιο χρονο)

kloukakis
20-04-10, 15:45
Το εχω ξαναπει σε καποιο παρομοιο θρεντ καποιου αλλου φιλου.
Το ABS το ESP και οοοοολα αυτα τα μπλιμπλικια εχουν σχεδιαστει για δρομους και οχι για αυτο που αποκαλουμε "δρομους" εδω στο Ellada.
Θα μου πεις απο την αλλη "Οταν ο δρομος γλυστραει,γλυστραει και στην Ελλαδιτσα αλλα και στη Γερμανια" και θα σου πω οτι εχεις αδικο!!!
Οταν οι ανθρωποι που σπαταλησαν χιλιαδες εργατωρες να εξελιξουν ενα συστημα ασφαλειας ειχαν σαν γνωμονα κανονικους δρομους με ολισθηρες συνθηκες και οχι ενα δρομο γυαλι με ολη τη σκονη της ανοιξης,που δε σταματαει τιποτα!!!
Με λιγα λογια για να μπορεσεις να εκμεταλευτεις το (απαρχαιομενο) συστημα ΑΒS που εχει το αυτοκινητο σου πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχεις καλα λαστιχα.
Μπας και μπορεσει και αυτο να εργασθει οπως πρεπει...γιατι με τους δρομους που εχουμε....αστα!!!

Υ.Γ. Μη περεις στραβα το "απαρχαιομενο" ΑΒS....και γω το ιδιο εχω!!!!χαχαχαχαχαχα

Σε έχασα.....
Δηλαδή θέλεις να πεις οτι δεν αποδίδουν γιατί έχουν φτιαχτεί για καλύτερους δρόμους?

Οκ πρεπει να έχεις καλά λάστιχα δεν μπορεί να πει κανείς το αντίθετο! Αλλά δεν σε καταλαβαίνω... Σε συνθήκες σαν τις δικές μας όλα αυτά τα συστήματα είναι που δουλεύουν υπερωρίες και επιτρέπουν στη κάθε κυρία και στον κάθε παππου να μπορεί να πάει με ασφάλεια στην δουλειά του και να μην πηγαίνει με ανάποδα....

Τα συστήματα αυτά δοκιμάζονται σε πολύ πιο ολισθηρές συνθήκες απο τις δικές μας! Δεν θυμάμαι σε ποιά χώρα είναι ο χώρος αυτός, αλλά στον χώρο αυτό κανουν τις δοκιμές τους, όλες οι μεγάλες εταιρίες, σε όλα τα συστήματα ευστάθειας και μανέψτε...... έχει κάτω καθαρό πάγο!

Στη Ελλάδα έχουμε καυτό και κακό οδόστρομα, αλλά στην Γερμανία, αν αυτή έχει στο νου σου, έχουν τον μισό χρόνο πάγο!

Φιλικά πάνταthumb

mitsos_chania
20-04-10, 15:53
Μητσο το εχουμε ξαναπει και σε αλλο Θρεντ! Οταν σε συγκρισεις περιοδικων το 316Ε46 sedan ηταν μπροστα απο ολον τον ανταγωνισμο σε φρενα 100-0, δεν μπορεις να λες οτι δεν εχουν φρενα... και για την ακριβεια ηταν μακραν το καλυτερο απο ολα...το μονο που ηταν κοντα του ηταν το 156!




Σπυρο τα εχουμε ξαναπει οντως.Δεν με νοιαζει τι λενε τα περιοδικα(οι οποιοι τις περισσοτερες φορες τα "παιρνουν" για να κανουν "σωστες" κριτικες).Εμενα αυτο που με νοιαζει και που εχω διαπιστωσει στην πραξη ειναι οτι ενα fiesta του 2006 φρεναρει καλυτερα απο το αυτοκινητο μου που εχει πενταπλασια τιμη(σημειωνω οτι εχω καινουρια φρενα καινουρια υγρα,τακακια,εχει γινει και εξαερωση πλεον,και καινουρια λαστιχα).Και το εχουμε συγκρινει και με κουπε ε46 2.2 και παλι τα ιδια αποτελεσματα.Στον ιδιο δρομο.

Στο δια ταυτα,δεν περιμενα ποτε να εχω δωσει τοσα λεφτα για αμαξι,το οποιο υποτειθεται οτι ειναι και μαρκα(μη χ*σω),και να χρειαζεται να δωσω αλλο ενα καρο λεφτα για να σταματαει το αμαξι(τα 1000¤ που απαιτουνται τα θεωρω σεβαστο ποσο)

Driver M
20-04-10, 16:05
Σπυρο τα εχουμε ξαναπει οντως.Δεν με νοιαζει τι λενε τα περιοδικα(οι οποιοι τις περισσοτερες φορες τα "παιρνουν" για να κανουν "σωστες" κριτικες).Εμενα αυτο που με νοιαζει και που εχω διαπιστωσει στην πραξη ειναι οτι ενα fiesta του 2006 φρεναρει καλυτερα απο το αυτοκινητο μου που εχει πενταπλασια τιμη(σημειωνω οτι εχω καινουρια φρενα καινουρια υγρα,τακακια,εχει γινει και εξαερωση πλεον,και καινουρια λαστιχα).Και το εχουμε συγκρινει και με κουπε ε46 2.2 και παλι τα ιδια αποτελεσματα.Στον ιδιο δρομο.

Στο δια ταυτα,δεν περιμενα ποτε να εχω δωσει τοσα λεφτα για αμαξι,το οποιο υποτειθεται οτι ειναι και μαρκα(μη χ*σω),και να χρειαζεται να δωσω αλλο ενα καρο λεφτα για να σταματαει το αμαξι(τα 1000¤ που απαιτουνται τα θεωρω σεβαστο ποσο)

Το τι θεωρούμε καλά φρένα, απ'ό,τι φαίνεται τείνει να γίνει υποκειμενικό, ενώ στην πραγματικότητα είναι κάτι αντικειμενικό. Υποκειμενικό, ίσως είναι με βάση την αίσθηση που αφήνει το μεσαίο πεντάλ, αλλά οι μετρήσεις των 100-0 πχ είναι κάτι αντικειμενικό. Η 320 μου για παράδειγμα, έχει, αν θυμάμαι καλά, 100-0 στα 37 περίπου μέτρα, απόδοση που είναι (αυτό το θυμάμαι σίγουρα) η δεύτερη καλύτερη στην κατηγορία (μετά το Α4). Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν θεωρώ ότι το αυτοκίνητο υστερεί στο φρενάρισμα, οπότε δε συμφωνώ ότι οι bmw χρειάζονται ένα αξιοσέβαστο ποσό για να σταματούν, εκτός και αν οι διαφορές της Ε90 με την Ε46 είναι τεράστιες, που δεν το νομίζω.

Από εκεί και πέρα, μπορεί κάποιος να θέλει φρένα άγκυρες που να μην κουράζονται ποτέ και να κοκκαλώνουν το αυτοκίνητο στα 32 μέτρα, οπότε μπορεί να πάει σε μια ακριβή λύση αφτερμάρκετ. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα εργοστασιακά φρένα των bmw είναι ανεπαρκή και κατώτερα της τιμής του αυτοκινήτου.

Κωνσταντίνος
20-04-10, 16:48
Λάστιχα, λάστιχα και πάλι λάστιχα.
Εαν το σύστημα πέδησης είναι οκ, είναι τα πρώτα που παίζουν ρόλο στο αν έχεις καλά φρένα ή όχι.
Τα δικά σου λες είναι δεν είναι καλά. Αλλαξέ τα και θα βελτιωθεί σημαντικά το φρενάρισμα.

dark knight
20-04-10, 16:58
μου εχει συμβει και εμενα και μαλιστα με καινουργια λαστιχα 2 μηνων.ΑΛΛΑ τα φρενα μου θελουν νεους δισκους και τακακια,υγρα και η αναρτηση μια καλη ευθυγραμμιση.

mitsos_chania
20-04-10, 18:07
Το τι θεωρούμε καλά φρένα, απ'ό,τι φαίνεται τείνει να γίνει υποκειμενικό, ενώ στην πραγματικότητα είναι κάτι αντικειμενικό. Υποκειμενικό, ίσως είναι με βάση την αίσθηση που αφήνει το μεσαίο πεντάλ, αλλά οι μετρήσεις των 100-0 πχ είναι κάτι αντικειμενικό. Η 320 μου για παράδειγμα, έχει, αν θυμάμαι καλά, 100-0 στα 37 περίπου μέτρα, απόδοση που είναι (αυτό το θυμάμαι σίγουρα) η δεύτερη καλύτερη στην κατηγορία (μετά το Α4). Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν θεωρώ ότι το αυτοκίνητο υστερεί στο φρενάρισμα, οπότε δε συμφωνώ ότι οι bmw χρειάζονται ένα αξιοσέβαστο ποσό για να σταματούν, εκτός και αν οι διαφορές της Ε90 με την Ε46 είναι τεράστιες, που δεν το νομίζω.

Από εκεί και πέρα, μπορεί κάποιος να θέλει φρένα άγκυρες που να μην κουράζονται ποτέ και να κοκκαλώνουν το αυτοκίνητο στα 32 μέτρα, οπότε μπορεί να πάει σε μια ακριβή λύση αφτερμάρκετ. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα εργοστασιακά φρένα των bmw είναι ανεπαρκή και κατώτερα της τιμής του αυτοκινήτου.

driver_M(δεν ξερω ονομα) αφου λοιπον ειναι τοσο καλα τα φρενα της bmw γιατι δεν υπαρχει 320(υπερβαλλω το ξερω) που να μην εχει αλλαξει φρενα(σε 320 ε46 ο μονος που ξερω εγω που τα εχει ακομα ειμαι εγω)

z3 2.2
20-04-10, 18:15
Σε έχασα.....
Δηλαδή θέλεις να πεις οτι δεν αποδίδουν γιατί έχουν φτιαχτεί για καλύτερους δρόμους?

Οκ πρεπει να έχεις καλά λάστιχα δεν μπορεί να πει κανείς το αντίθετο! Αλλά δεν σε καταλαβαίνω... Σε συνθήκες σαν τις δικές μας όλα αυτά τα συστήματα είναι που δουλεύουν υπερωρίες και επιτρέπουν στη κάθε κυρία και στον κάθε παππου να μπορεί να πάει με ασφάλεια στην δουλειά του και να μην πηγαίνει με ανάποδα....

Τα συστήματα αυτά δοκιμάζονται σε πολύ πιο ολισθηρές συνθήκες απο τις δικές μας! Δεν θυμάμαι σε ποιά χώρα είναι ο χώρος αυτός, αλλά στον χώρο αυτό κανουν τις δοκιμές τους, όλες οι μεγάλες εταιρίες, σε όλα τα συστήματα ευστάθειας και μανέψτε...... έχει κάτω καθαρό πάγο!

Στη Ελλάδα έχουμε καυτό και κακό οδόστρομα, αλλά στην Γερμανία, αν αυτή έχει στο νου σου, έχουν τον μισό χρόνο πάγο!

Φιλικά πάνταthumb

Ισως να υπερβαλω λιγο για να εχει πιο ευχαριστο στυλ!
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αλλο η ασφαλτος γυαλι η δικια μας και αλλο ενας βρεγμενος ευρωπαικος δρομος.
Πιστεψε με κανει μεγαλη διαφορα.
Και αυτα τα συστηματα δεν εχουν φτιαχτει για παγο (Ελληνικη ασφαλτος γυαλι με το πρωτο ψιλοβροχο).Στον παγο δεν μπορει να γινει τιποτα παραπανω απο το να γλυστρας ατελειωτα.
Ο παγος δεν ειναι μεσα στις πρωταρχικες τους προβλεψεις.Απλα ισως να βοηθαει λιγο το εκαστοτε συστημα.

z3 2.2
20-04-10, 18:17
Αααα και σκεψου οτι στις βορειες Γερμανικες χωρες το καθε αυτοκινητο εχει δυο τετραδες λαστιχα ;)
Εχω αδελφικο φιλο που μενει Γερμανια και εχω ζησει καποιες καταστασεις που εγω απλα δεν θα οδηγουσα για κανενα λογο!!!! χαχαχαχα

Stefanos_Cool
20-04-10, 18:29
Επεστρεψα απο οσα με βασανιζουν επιτελους και επεστρεψα με μια απορια..Ουκ ολιγες φορες και ακομα μια φορα σημερα πηγαινοντας με 30-60 χιλιομετρα εχει χρειαστει να πατησω φρενο αποτομα για να μην τρακαρω..Εχω παρατηρησει λοιπον οτι το αμαξι απλα δεν σταματαει..Πιανει το abs και απλα keep going!!Ξερω οτι το abs ειναι απαισιο στις χαμηλες ταχυτητες αλλα ισχυει σε ολα αυτοκινητα αυτο η κατι παει στραβα στο δικο μου?(δεν εχω και καλα λαστιχα αλλα παντα ετσι γινοταν)..ΦΟραει garfel κοκκινα μπροστα διπλες αεριζομενς πισω "απλες" τρυπητες..Και ιδου η απορια μου!!Εχω ακουσει οτι καποια αυτοκινητα εχουν ενα στυστημα που απενεργοποιει το abs στις χαμηλες ταχυτητες και το οποιο δεν κοστιζει..Υπαρχει οντως αυτο αν ναι ξερουμε καποιο κοστος?Σημερα παραλιγο να αγκαλιαστω με ferrari και δεν αστειευομαι!

Αν το σύστημα ABS λειτουργεί σωστά σε συνδυασμό με όλο το σύστημα πέδησης το σίγουρο είναι ότι αν δεν είχες ABS ή έστω αν το είχες απενεργοποιημένο τώρα θα είχες ήδη αγκαλιαστεί με την ferrari.

Αυτός ο μύθος του ότι στις χαμηλές ταχύτητες το ABS είναι θάνατος για τον Χ και Υ λόγο είναι απλά μύθος. Να είσαι σίγουρος ότι κάποιοι "ειδικοί" έχουν εργαστεί χιλιάδες ώρες για να πετύχουν αυτό που δεν μπορεί να πετύχει το ανθρώπινο πόδι σε συνδυασμό με το μυαλό που δίνει την εντολή.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν άσε το αυτοκίνητο έτσι όπως πρέπει να είναι, κάνε τους σχετικούς διαγνωστικούς ελέγχους και άσε την τεχνολογία να δουλεύει για σένα.

S8N
20-04-10, 18:51
Εγώ θα ήθελα να θέσω άλλον έναν παράγοντα στο θέμα BBK (Big brake kit) και ABS.

Είμαι λίγο καμμένος με το ζήτημα αυτό αφού στο παλιό ΤΤ μου είχα δοκιμάσει 4 setup φρένων (3 τετραπίστονα και 1 εξαπίστονο) με κωμικοτραγικά αποτελέσματα στα 2 εξ' αυτών. Όταν λέω κωμικοτραγικά εννοώ πως το φρενάρισμα ήταν μακράν χειρότερο ακόμη και από τα εργοστασιακά φρένα. Μιλάμε για πασίγνωστες και πολυδιαφημισμένες εταιρίες με ολοκληρωμένα κιτ φρένων που τελικά πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι όλοι περιμένουμε να φρενάρουμε καλύτερα με μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους, με πολυπίστονες δαγκάνες και με πανάκριβα τακάκια. Δυστυχώς αυτό δε συμβαίνει πάντα, αφού το ABS είναι καλιμπραρισμένο για το εργοστασιακό setup και πολλά από τα κιτ που κυκλοφορούν κάνουν άνω-κάτω το balance.

Αν έχει όρεξη κανείς να διαβάσει, ας ρίξει μια ματιά σ' αυτή τη σελίδα που τα εξηγεί όλα:

https://www.stoptech.com/tech_info/wp_abs_bigbrakekits.shtml

stratos
20-04-10, 18:52
Αν το σύστημα ABS λειτουργεί σωστά σε συνδυασμό με όλο το σύστημα πέδησης το σίγουρο είναι ότι αν δεν είχες ABS ή έστω αν το είχες απενεργοποιημένο τώρα θα είχες ήδη αγκαλιαστεί με την ferrari.

Αυτός ο μύθος του ότι στις χαμηλές ταχύτητες το ABS είναι θάνατος για τον Χ και Υ λόγο είναι απλά μύθος. Να είσαι σίγουρος ότι κάποιοι "ειδικοί" έχουν εργαστεί χιλιάδες ώρες για να πετύχουν αυτό που δεν μπορεί να πετύχει το ανθρώπινο πόδι σε συνδυασμό με το μυαλό που δίνει την εντολή.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν άσε το αυτοκίνητο έτσι όπως πρέπει να είναι, κάνε τους σχετικούς διαγνωστικούς ελέγχους και άσε την τεχνολογία να δουλεύει για σένα.

Βασικά τα λάστιχα είναι και η κακή ποιότητα του οδοστρόματος. Οπως είπε ο Στέφανος, για το καλό μας υπάρχει αυτό το σύστημα και όχι για πλάκα. Βέβαια όταν αυξηθούν οι ζέστες δουλεύει υπερωρίες.

Το αυτοκίνητο για να φρενάρει πρεπει να έχει το ελαστικό επαρκή συντελεστή τριβής με το οδόστρωμα. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν έχει, τότε δουλεύει το ABS γιατί νιώθει το αυτοκίνητο να γλυστράει. Οπότε ΑΛΛΑΞΕ ΛΑΣΤΙΧΑ πρώτα.


Υ.Γ. Το ABS μεγαλώνει την απόσταση του φρεναρίσματος αλλά δίνει στον οδηγό την δυνατότητα να ελέγχει το αυτοκίνητο και την πορεία του κατά το φρενάρισμα.

stratos
20-04-10, 18:56
Εγώ θα ήθελα να θέσω άλλον έναν παράγοντα στο θέμα BBK (Big brake kit) και ABS.

Είμαι λίγο καμμένος με το ζήτημα αυτό αφού στο παλιό ΤΤ μου είχα δοκιμάσει 4 setup φρένων (3 τετραπίστονα και 1 εξαπίστονο) με κωμικοτραγικά αποτελέσματα στα 2 εξ' αυτών. Όταν λέω κωμικοτραγικά εννοώ πως το φρενάρισμα ήταν μακράν χειρότερο ακόμη και από τα εργοστασιακά φρένα. Μιλάμε για πασίγνωστες και πολυδιαφημισμένες εταιρίες με ολοκληρωμένα κιτ φρένων που τελικά πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι όλοι περιμένουμε να φρενάρουμε καλύτερα με μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους, με πολυπίστονες δαγκάνες και με πανάκριβα τακάκια. Δυστυχώς αυτό δε συμβαίνει πάντα, αφού το ABS είναι καλιμπραρισμένο για το εργοστασιακό setup και πολλά από τα κιτ που κυκλοφορούν κάνουν άνω-κάτω το balance.

Αν έχει όρεξη κανείς να διαβάσει, ας ρίξει μια ματιά σ' αυτή τη σελίδα που τα εξηγεί όλα:

https://www.stoptech.com/tech_info/wp_abs_bigbrakekits.shtml

Περιμένω με πμ τις εταιρίες που δεν ήσουν εφχαριστημένος αν γίνεται. Σε ευχαριστώ.


Η αλήθεια είναι οτι στις χαμηλές ταχύτητες δεν δουλεύουν σωστά, έτσι λένε τουλάχιστον. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο bmw330vasilis αυτό.

Αλλά σε μεγάλες ταχύτητες ΠΧ απο 220 σε 80-100 τι γίνεται? Εκέι η δύναμη πέδησης είναι μεγαλήτερη, δεν χρειάζεται ABS λόγω καλήτερης επαφής τακακίου-δισκόπλακας, απάγονται τα θερμκά φορτία ταχύτερα και δεν μειώνεται το φρενάρισμα.

dark knight
20-04-10, 19:16
αν μπορεις στειλε και σε εμενα ενα πμ με τις εταιρειες

Stunt Mike
20-04-10, 19:27
Τα ABS,ESP,ASC κτλ εχουν φτιαχτει μ'ενα γνωμονα:Να μεγιστοποιησουν τη δυνατοτητα επιβραδυνσης του αυτοκινητου διατηρωντας οσο το δυνατον τον ελεγχο του.Ειτε αυτο ειναι στη Γερμανια,ειτε στη Νορβηγια καταχειμωνο,ειτε στο Ελλαδισταν νταλα μεσημερι Αυγουστο στη γνωστη μας πλεον σιδεροφαγο ασφαλτο.Το ABS ειναι ακυρο ΜΟΝΟ οταν εχει πολυ χιονι ή χαλικι γιατι η σφηνα που δημιουργειται στους τροχους κατα το μπλοκαρισμα ειναι καλυτερο μεσο επιβραδυνσης.Βεβαια ειναι γεγονος οτι πολλοι οδηγοι κατα καιρους εχουν εκφρασει παραπονα για τη λειτουργια της πεδησης με ABS εντος πολης με λιγα χλμ...στην Ελλαδα ομως.Δυστυχως ο συντελεστης τριβης της ασφαλτου δεν επιτρεπει το αμεσο ζεσταμα εντος πολης,ακομη και των πιο μαλακων ελαστικων με αποτελεσμα να μην μπορει ν'αποδωσει ουτε το ABS μα ουτε και το ελαστικο τα μεγιστα.Αυτη ακριβως η αισθηση του ελλιπους φρεναρισματος σε μια κατασταση πανικου(που κλωτσας το πενταλ),που τ'αμαξι δειχνει οτι δεν κοβει καθολου,οφειλεται ακριβως στο οτι το λαστιχο εχει μηδαμινο συντελεστη τριβης με το οδοστρωμα στην αρχη του φρεναρισματος,χανοντας 2-3 πολυτιμα μετρα μεχρι την ακινητοποιηση.Ενω χωρις ABS χαζο-μπλοκαροντας αρχικα ζεσταινεται λιγο η γομα και ενα καλο ''ποδι'' μπορει κι ελεγχει την κατασταση.Ακομη και τοτε ομως οσο καλο και να'ναι ενα ''ποδι'' το ABS αποδεικνυεται ικανοτερο στο 90% των περιπτωσεων.

turbodog
20-04-10, 21:17
Το ισχυροτερο συστημα πεδησης που εχεις (σε συνδυασμο με το διαφορετικο Brake bias δηλ. την κατανομη εμπρος -πισω σε σχεση με το εργοστασιακο) προκαλουν ευκολοτερα μπλοκαρισμα καποιου (εμπρος η πισω) τροχου, σε συνθηκες μειωμενης προσφυσης. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα της ενεργοποιηση του ABS συχνοτερα. Στις χαμηλες ταχυτητες τα ισχυρα φρενα ειναι πιο ON-OFF. Αυτη η ελλειψη προοδευτικοτητας και ανισσοροπιας (Brake bias) ειναι αυτο που σου προκαλει το προβλημα. Με καινουργια λαστιχα μειωνεται το φαινομενο. Αν σου συμβαινει αυτο και σε δρομο με καλη προσφυση τοτε υπαρχει καποιο αλλο προβλημα.

E46 POWER
20-04-10, 21:19
driver_M(δεν ξερω ονομα) αφου λοιπον ειναι τοσο καλα τα φρενα της bmw γιατι δεν υπαρχει 320(υπερβαλλω το ξερω) που να μην εχει αλλαξει φρενα(σε 320 ε46 ο μονος που ξερω εγω που τα εχει ακομα ειμαι εγω)

και εγω αλλα επειδη το car ειναι "special edition" φοραει απο την μαμα 300*22..ομως παρολα αυτα εχω την αισθηση οτι δεν φρεναρει...

aristent
20-04-10, 21:48
Και η αναρτηση παιζει σημαντικο ρολο στα φρενα!
Με τελειωμενα αμορτισερ δεν μπορεις να φρεναρεις καλα.
Ας τσεκαριστει και αυτο το ενδεχομενο.

Driver M
20-04-10, 22:54
driver_M(δεν ξερω ονομα) αφου λοιπον ειναι τοσο καλα τα φρενα της bmw γιατι δεν υπαρχει 320(υπερβαλλω το ξερω) που να μην εχει αλλαξει φρενα(σε 320 ε46 ο μονος που ξερω εγω που τα εχει ακομα ειμαι εγω)

Άρης.

Αν αναφέρεσαι σε 320 Ε90, τότε η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει αλλάξει φρένα και όσοι αλλάζουν, κατά κανόνα έχουν κάνει και άλλες βελτιώσεις στο αυτοκίνητο (πχ εξατμίσεις κλπ). Άρα, είναι γενικά τύποι που ακουμπούν λεφτά στο αυτοκίνητό τους και θέλουν βελτιώσεις σε διάφορους τομείς και όχι κάποιοι που αλλάζουν τα φρένα για να μη σκοτωθούν. Πάντως, όπως είπα και προηγουμένως, τα φρένα της 320 είναι τα δεύτερα πιο αποδοτικά στην κατηγορία, οπότε αν είναι τόσο ανεπαρκή όσο λες, τότε τα φρένα των άλλων εταιρειών τι είναι?

Τώρα, αν το σχόλιό σου αναφέρεται στην 320 Ε46 αποκλειστικά, τότε δε μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει. Αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι ο μέσος κάτοχος του μοντέλου αυτού έχει αλλάξει φρένα, ο πιο απαιτητικός πάλι μπορεί...

valantis544
20-04-10, 23:15
Το πρόβλημα ΥΠΑΡΧΕΙ, αλλά μόνο σε πολύ χαμηλές ταχύτητες και μόνο στην Ελληνική άσφαλτο όταν είναι γυαλί. Το ABS ειδικά όταν δουλεύει ένα κλικ από την ακινητοποίηση του οχήματος κάνει πάρα πολλούς υπολογισμούς και δυστυχώς μέχρι αυτοί οι υπολογισμοί να φτάσουν σαν ενέργεια στους τροχούς καταναλώνεται κάποιος χρόνος, ο οποίος σε τόσο χαμηλές ταχύτητες και σε τόσο μικρή απόσταση από τον προπορευόμενο, γίνεται αισθητός αλλά και κρίσιμος. Το πρόβλημα γίνεται ακόμα πιο έντονο όταν το φρενάρισμα λαμβάνει χώρα σε σαμαράκια και κακοτεχνίες. Εκεί το ABS χάνει τον μπούσουλα και στέλνει ΛΑΘΟΣ εντολές. Σε αυτές τις συνθήκες όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, ένα καλό πόδι κάνει πολύ καλύτερη δουλειά. Πιστεύω πως ένας μηχανισμός που να απενεργοποιεί το ABS στις πολύ χαμηλές ταχύτητες θα έκανε πολύ καλή δουλειά, αλλά να είναι εργοστασιακός. Νομίζω πως κάποια γιαπωνέζικα το έχουν. Επίσης σίγουρα για να αποδώσει τα μέγιστα το ABS χρειάζονται καλά λάστιχα, καλές αναρτήσεις κτλ, ποιός όμως έχει το αμάξι του πάντα σε ολοκαίνουργια κατάσταση;

Υ.Γ. Στο προηγούμενο αμάξι που είχε παλιάς τεχνολογίας ABS στα λίγα χιλιόμετρα είχα πολύ πρόβλημα, πήγαινε ευθεία κανονικά! Με είχε σώσει αρκετές φορές (πάνω από 5) το πλάγιασμα του αυτοκινήτου με το χειρόφρενο. Το καλό του ήταν πως με μπόλικα χιλιόμετρα χωνόμουνα στα κλειστά κατηφορικά στροφιλίκια με φουλ φρένο όταν το ήθελα και το αμάξι, έμπαινε στην στροφή με το ABS χωρίς να ανησυχώ μήπως πετάξει κώλους μούρες και τα λοιπά.

kloukakis
20-04-10, 23:30
Αααα και σκεψου οτι στις βορειες Γερμανικες χωρες το καθε αυτοκινητο εχει δυο τετραδες λαστιχα ;)
Εχω αδελφικο φιλο που μενει Γερμανια και εχω ζησει καποιες καταστασεις που εγω απλα δεν θα οδηγουσα για κανενα λογο!!!! χαχαχαχα

Όντως όλοι εκεί πάνω έχουν και απο ένα σετ χιονολάστιχα!!
Πάντως οτι γίνονται πολλές δοκιμές στο χιόνι είναι γεγονός. Δεν θυμάμαι το μέρος, αλλά το είχα δει σε ντοκιμαντερ στο discovery channel με προταγωνήστια μια jaguar! Δοκίμαζαν τα πάντα: ανηφόρες, κατηφόρες, abs, esp, διαφορικά, σε ευθείες, σε σροφές, σε ελιγμούς, στα πάντα!:rally:


Εγώ θα ήθελα να θέσω άλλον έναν παράγοντα στο θέμα BBK (Big brake kit) και ABS.

Είμαι λίγο καμμένος με το ζήτημα αυτό αφού στο παλιό ΤΤ μου είχα δοκιμάσει 4 setup φρένων (3 τετραπίστονα και 1 εξαπίστονο) με κωμικοτραγικά αποτελέσματα στα 2 εξ' αυτών. Όταν λέω κωμικοτραγικά εννοώ πως το φρενάρισμα ήταν μακράν χειρότερο ακόμη και από τα εργοστασιακά φρένα. Μιλάμε για πασίγνωστες και πολυδιαφημισμένες εταιρίες με ολοκληρωμένα κιτ φρένων που τελικά πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι όλοι περιμένουμε να φρενάρουμε καλύτερα με μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους, με πολυπίστονες δαγκάνες και με πανάκριβα τακάκια. Δυστυχώς αυτό δε συμβαίνει πάντα, αφού το ABS είναι καλιμπραρισμένο για το εργοστασιακό setup και πολλά από τα κιτ που κυκλοφορούν κάνουν άνω-κάτω το balance.

Αν έχει όρεξη κανείς να διαβάσει, ας ρίξει μια ματιά σ' αυτή τη σελίδα που τα εξηγεί όλα:

https://www.stoptech.com/tech_info/wp_abs_bigbrakekits.shtml

Για πες μα περισσότερα αν θέλεις.... φαντάζομαι ενδιαφέρει πάρα πολλούς, όχι μόνο τους πιο απαιτητικούς! Και τότε πως μπορούμε να βελτιώσουμε τα φρένα?(Εκτώς απο αυτά που είπαμε):thnx:

Stamatis
20-04-10, 23:47
Αφου προγραμματιζεται ο εγκεφαλος γιατι να μην προγραμματιζεται και το ABS?
ερωτηση κανω μη βαρατε.

z3 2.2
20-04-10, 23:54
Αφου προγραμματιζεται ο εγκεφαλος γιατι να μην προγραμματιζεται και το ABS?
ερωτηση κανω μη βαρατε.

Αυτη την απορια την εχω και γω!
Και το ειχα συζητησει με ενα πελατη που ειχε βαλει φρενα απο αμαξοστοιχια!!!

YAz
21-04-10, 00:01
Ρε παιδιά, από πότε το abs είναι χειρότερο ? Μη τρελαθούμε και όλας. Έχω και αυτοκίνητο χωρίς abs και πάρα πολλές φορές ενώ ήμουν στην ευθεία και πάτησα απότομα φρένο, όχι απλά δεν λειτουργούσε το τιμόνι, αλλά από μόνο του έμπαινε με τις πόρτες.
Η αίσθηση είναι αυτή που μας κάνει να νομίζουμε ότι με το abs δεν πιάνουν καλά τα φρένα.

Εάν λοιπόν λειτουργούν τα abs σε έναν δρόμο γυαλί (είτε έχω καλά ή όχι λάστιχα), αυτό σημαίνει πως αν δεν τα είχαμε, μπορεί να καρφωνόμασταν σε κάνα δέντρο. Σε ολισθηρό οδόστρωμα, είτε βρεγμένο, είτε δρόμο γυαλί, το abs λειτουργεί απλά καλύτερα.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν αρκετοί παράγοντες, όπως η φθορά των ελαστικών, η πίεσή τους, και πιθανόν ευθυγραμίσεις, αναρτήσεις κτλ. Επίσης ένας έλεγχος και στο abs σε μια αντιπροσωπεία δε θα'ταν κακός!

S8N
21-04-10, 14:48
Αφου προγραμματιζεται ο εγκεφαλος γιατι να μην προγραμματιζεται και το ABS?
ερωτηση κανω μη βαρατε.

Δεν είναι τόσο απλό. Όταν προγραμματίζεις έναν εγκέφαλο αλλάζεις κάποιους χάρτες (αβάνς, μίγμα, πίεση και κάποιους άλλους ασφαλείας) και logάρεις ή δυναμομετρείς για να δεις κατά πόσον όλα πάνε καλά. Εκεί γνωρίζεις λίγο πολύ τί θα κάνει ενα πιο ψυχρό μπουζί, ένα μπεκ με μεγαλύτερη παροχή και διαφορετική 'ομπρέλλα', ένα φίλτρο, μια εξάτμιση, ένα downpipe κλπ. Επίσης, ο εγκέφαλος προσαρμόζεται ανάλογα με τα δεδομένα που λαμβάνει, π.χ. αν το MAF μετρά παραπάνω τότε το μίγμα θα γίνει αυτομάτως πλουσιότερο, αν η θερμοκρασία εισαγωγής ανέβει τότε το αβάνς θα πέσει, κλπ. Ένα σωρό αισθητήρες όπως MAF, MAP, λ κλπ βοηθούν τον εγκέφαλο να προσαρμοστεί στους χάρτες που έχει ή και να διαλέξει χάρτες.

Στο ABS ισχύουν άλλα κόλπα:

The calibration of modern ABS/TCS/ESP is a complex and time consuming processes entailing the setting, or "tuning," of literally thousands of algorithm variables. These variables define the base vehicle characteristics (braking system included), control limits, and expected vehicle reaction to control activity. For this reason, one control algorithm may be utilized on several applications, but each vehicle requires its own unique variable set, or table.

NickE60
21-04-10, 15:05
Αφου προγραμματιζεται ο εγκεφαλος γιατι να μην προγραμματιζεται και το ABS?
ερωτηση κανω μη βαρατε.

Στη δική μου περίπτωση (φοράω Μ5 φρένα μπρος-πίσω) θα μπορούσα να προγραμματίσω τη μονάδα του ABS με τις παραμέτρους του M5, θα ήταν λάθος όμως γιατί το Μ5 είναι 200+ κιλά βαρύτερο... οπότε θα είχα ευκολότερα μπλοκαρίσματα.. πάντως γίνεται (να περάσεις παραμέτρους άλλου μοντέλου) ...με τα κατάλληλα "εργαλεία" και "τεχνικές" thumb

S8N
21-04-10, 15:36
Για πες μα περισσότερα αν θέλεις.... φαντάζομαι ενδιαφέρει πάρα πολλούς, όχι μόνο τους πιο απαιτητικούς! Και τότε πως μπορούμε να βελτιώσουμε τα φρένα?(Εκτώς απο αυτά που είπαμε):thnx:

Δε θα ήθελα ν' αναφερθώ δημοσίως σε πρόσωπα και πράγματα. Εν ολίγοις, η ιστορία έχει ως εξής:


Με το πρώτο επώνυμο κιτ που τοποθέτησα η απόδοση δεν ήταν η αναμενόμενη και πάντως αισθητά χειρότερη από εκείνη του -πασίγνωστου τότε- κιτ Gran turismo Junior για ΤΤ/S3 που πωλούσε η Brembo αντί 1000 Ευρώ. Επιπλέον, στα δυνατά φρεναρίσματα δάκρυζε η βαλβίδα εξαέρωσης των δαγκανών! Σημειώνω ότι το Gran Turismo Junior στα χαρτιά ήταν αρκετά υποδεέστερο από εκείνο που δοκίμασα αφού ΚΑΙ μικρότερες δαγκάνες είχε, ΚΑΙ μικρότερα έμβολα αλλά ΚΑΙ μικρότερης διαμέτρου δίσκους. Εντούτοις, απέδιδε καλύτερα!



Το 2ο κιτ φρένων που δοκίμασα, επίσης πασίγνωστο, είχε 6πίστονες δαγκάνες. Το φρενάρισμα ήταν χειρότερο ακόμη κι από τα εργοστασιακά φρένα. Γενικά το συγκεκριμένο κιτ ήταν μόνο για φιγούρα και τίποτα παραπάνω.



Το 3ο κιτ ήρθε από την ECS tuning στην Αμερική και φορούσε τις 4πίστονες δαγκάνες της 993 Τurbo 4. Είναι οι μεγάλες δαγκάνες της brembo που φορά και το RS2 και παντρεύονταν με δίσκο porsche 322*32. Καταπληκτικά φρένα αλλά είχαν δυο σοβαρά προβλήματα: α) Η απόδοσή τους έπαιζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αναλόγως των τακακιών που έβαζα. Αντιπαθούσαν τα Ferodo DS 2500, ήταν μέτρια με τα textar και πραγματικές άγκυρες με τα Hawk (τακάκι kevlar). Τα Hawk όμως έκαναν πολύ θόρυβο και έτρωγαν τους δίσκους για πλάκα. το δεύτερο θέμα ήταν ότι οι δίσκοι ήταν διαιρούμενοι διάτρητοι και στράβωναν σε μεγάλα θερμικά φορτία (κυρίως με τα hawk). Επιπλέον, είχα πρόβλημα με τη καμπάνα στη μέση η οποία έπρεπε να βιδωθεί σταυρωτά γιατί αλλιώς οι δίσκοι πετσικάριζαν περισσότερο. Γενικά, οι δίκσοι αυτοί αν και ήταν original Porsche ανταλλακτικό ήθελαν εξ' αρχής τόρνο.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα ν' αναφέρω το εξής: Το ΤΤ που είχα ήταν ενα αυτοκίνητο με κοντό μεταξόνιο και χάλια αεροδυναμική (θυμάστε και τα ατυχήματα). Το φρενάρισμα με τόσο δυνατά φρένα αποσταθεροποιούσαν πολύ το αυτοκίνητο. Αναγκάστηκα λοιπόν να φορέσω και πίσω κιτ με μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους (312 από 256) ώστε να ισορροπήσει το φρενάρισμα, πράγμα το οποίο έγινε σε μεγάλο βαθμό. Όμως, οι πίσω δαγκάνες των porsche δεν έμπαιναν γιατί οι 911 έχουν το χειρόφρενο στο μπροστινό αριστερό τροχό. Αυτό σήμαινε ότι δε θα είχα χειρόφρενο, εκτός κι αν έβαζα ΚΑΙ τις εργοστασιακές δαγκάνες μαζί με τις πίσω διπίστονες των Porsche μόνο και μόνο για το συρματόσχοινο του χειροφρένου. Τελικά έπεσε πατέντα μετά από πολύ ψάξιμο, αφού δεν έβρισκα δίσκους με σωστή διάμετρο και offset.


Το τελευταίο και καλύτερο κιτ που δοκίμασα ήταν της Stoptech. Η δαγκάνα της brembo έμοιαζε με εκείνη που φορούσε η Porsche αλλά ήταν από F40 και για δίσκο 328*28, δηλαδή μεγαλύτερης διαμέτρου και λεπτότερο. Οι δαγκάνες ήταν ενισχυμένες από την Stoptech για επιπλέον ακαμψία και οι δίσκοι πλευστοί ώστε να μη στραβώνουν ποτέ. Έφαγαν track days και δεν καταλάβαιναν τίποτα.


Κάτι που επίσης επεσήμανα μέσω pm και που θα ήθελα να τονίσω σε όλους:

1. Κάποια κιτ που πωλούνται στην Ελλάδα έχουν διαφορετικούς δίσκους (φθηνότερους) από εκείνα που πωλούνται στο εξωτερικό από την ίδια εταιρεία. Ψάξτε το.

2. Μη βασίζεστε τυφλά στα χειροποίητα κιτ που πωλούνται, εκτός κι αν έχετε εμπειρία. Εξαρτήματα όπως βάσεις και βίδες πρέπει να έχουν προδιαγραφές και να είναι κατασκευασμένα από υλικά αντοχής και όχι από ανακυκλωμένα αλουμινένια κεσεδάκια μπύρας. Η μεγαλύτερη και πιο επικίνδυνη πατέντα που θυμάμαι για τα Audi γινόταν από κάποιους οι οποίοι έπαιρναν τα φρένα του RS2, αγόραζαν και δίσκους BOSCH (!) από Α8 οι οποίοι ζύγιζαν όσο η πυραμίδα του Χέοπα, τους έκαναν διάτρητους πότε σε τόρνο και πότε με το Makita που είχαν στην αποθήκη τους, έφτιαχναν και αντάπτορες της πλάκας, έπαιρναν 4 βίδες και 4 μπουλόνια (χωρίς καν νάϋλον), πέταγαν και ενα χειροποίητο κιτ σωλήνων αεροπορικού τύπου το οποίο βάπτιζαν BF Goodridge και έτοιμο το κιτ. Μόνο που το RS2 φορούσε τις δαγκάνες στην πίσω πλευρά του δίσκου ενώ τα TT/S3/GTI όπως και τα περισσότερα VAG της κατηγορίας αυτής τις φορούν μπροστά από τον δίσκο. Αυτό σημαίνει πως οι δαγκάνες του RS2 ή έπρεπε να τοποθετηθούν με τα σωληνάκια ανάποδα (η τάπα εξαέρωσης προς τα κάτω), ή έπρεπε να έρθουν τούμπα (η αριστερή στα δεξιά και τούμπαλιν). Έλα όμως που τα πιστόνια της είναι ασύμμετρα... Τα δυο είναι μικρής διαμέτρου και τα άλλα δυο μεγάλης. Αυτό έχει τεράστια σημασία στο φρενάρισμα αφού καθορίζει την πίεση που θα ασκείται στο τακάκι ανάλογα με τη φορά περιστροφής του δίσκου. Έτσι κάποιοι είχαν φοβερό φρενάρισμα μόνο στην... όπισθεν. Αχαχούχα δηλαδή.

Γενικά το θέμα θέλει αρκετό ψάξιμο και αρκετό χρήμα. Και όπως προανέφερε κάποιος, σε μικρές ταχύτητες και με σκληρά τακάκια ΠΟΤΕ δε θα έχουμε εξίσου καλό φρενάρισμα με το BBK όσο με τα εργοστασιακά φρένα. Εκτός κι αν το κιτάκι είναι πολύ ψαγμένο από άποψης R&D.

Έτσι για την ιστορία, στο GTI το οποίο έπασχε από φρένα δεν έκανα τίποτα απολύτως. θα μπορούσα να είχα πάει στη Stoptech, στη MOVit ή σε οποιαδήποτε άλλη σοβαρή εταιρεία αλλά έπαθα πλάκα όταν δοκίμασα τα φρένα ενός R32 που φορούσε ενα GTI. Ίσως η λύση αυτή να είναι καλύτερη και φθηνότερη για ορισμένους: Φρένα της μαμά εταιρείας αλλά από πιο δυνατό μοντέλο. Το σίγουρο είναι ότι θα ταιριάξουν καλύτερα με το ABS, αρκεί να μη βελτιώσει κανείς τον έναν άξονα εις βάρος του άλλου.


Μερικές διορθώσεις:

1. Εννοείται πως οι Porsche δεν έχουν το χειρόφρενο στους μπροστινούς τροχούς, πόσο μάλλον στον έναν τροχό! Έκανα κάποιο copy-paste και βγήκε εντελώς λάθος η φράση. Αυτό που ήθελα να γράψω είναι πως οι Porsche έχουν άλλο σύστημα για το χειρόφρενο το οποίο δεν επενεργεί στην πίσω δαγκάνα. Έτσι, ήμουν υποχρεωμένος να έχω και τις δυο δαγκάνες πίσω, μια της Porsche για το φρενάρισμα και την εργοστασιακή της Audi για το χειρόφρενο. Και οι δυο θα έμπαιναν σε κοινό αντάπτορα, η μια αριστερά και η άλλη δεξιά, με φυσικά αυξημένες τριβές, βάρος κλπ. Τελικά κράτησα την εργοστασιακή πίσω δαγκάνα την οποία έβαλα σε μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκο ειδικά κατασκευασμένο με μεγάλη καμπάνα ώστε το τακάκι να πιάνει όλη την επιφάνειά του και να μην έχω ανομοιόμορφες φθορές/τριξίματα.

2. Οι πίσω δαγκάνες της 911 είναι φυσικά 4πίστονες και όχι διπίστονες. Αλλοίμονο αν ένα τόσο δυνατό πισωκίνητο αυτοκίνητο είχε διπίστονες πίσω. Εννοούσα τις διπίστονες της Brembo που φορούσε το Fiat Coupe Turbo Plus και οι οποίες δέχονται χειρόφρενο.

S8N
21-04-10, 17:01
Εν ολίγοις, ένα μεγάλο μπάχαλο.

dark knight
31-08-10, 10:26
εβαλα 4πιστονα στο ε46.2.2 εμπρος.δεν εχω κανει ευθυγραμμιση στην PSS9 αλλα υπαρχει προβλημα.ενω τα φρενα ειναι πολυ πιο δυνατα απο πριν σε 2 περιπτωσεις σε δρομο γυαλι υπηρξε μπλοκαρισμα σε δυνατο φρεναρισμα παρα την ενεργοποιηση του ΑΒS.το ΑΒS δεν εχει προβλημα συμφωνα με το διαγνωστικο.οποτε ειτε φταιει η ευθυγραμμιση ειτε το γεγονος οτι στον πισω αξονα εχω αφησει τα παλια φρενα και δεν υπαρχει σωστη κατανομη ειτε κατι αλλο που δεν γνωριζω.τι λετε??

ghost-rider
31-08-10, 22:08
Εχοντας ζησει αρκετο καιρο τα εργοστασιακα φρενα και εχοντας τοποθετησει ενα τετραπιστονο κιτ της brembo θα θελα να ανακατευτω κ εγω εδω αν δε σας πειραζει.Οταν λεμε οτι δεν μας αρεσουν τα εργαστασιακα φρενα πρεπει να προσδιορισουμε τι ακριβως ειναι αυτο που δεν μας αρεσει. Η αληθεια ειναι οτι απο τη στιγμη που ειναι σε θεση να μπλοκαρουν τους τροχους και επιστρατευσουν το ABS ειναι αρκουντως δυνατα για τις παστες και τα μεταλλα που φερουν. Απο εκει και περα το ποτε θα σταματησει το αυτοκινητο ειναι καθαρα θεμα προσφυσης δρομου, ποιοτητας ελαστικου και αδρανειας αυτοκινητου. Και το τελευταιο εχει πολυ μεγαλη σημασια για συγκρισεις δυο διαφορετικων αυτοκινητων σε μετρια ασφαλτο. Το ελαφρυ εχει την προσφυση που χρειαζεται, το βαρυ οχι. Αρα το βαρυ θα τα βρει πιο σκουρα. Βελτιωση σε αυτο βλεπεις ΜΟΝΟ με καλυτερα ΕΛΑΣΤΙΚΑ. ΟΧΙ ΦΡΕΝΑ.Το μεγαλο προβλημα των εργοστασιακων φρενων, εντοπιζεται στο οτι κουραζονται γρηγορα κατω απο σκληρη χρηση.Το προβλημα λυνεται χρησιμοποιοντας πιο σκληρο τακακι και αντιστοιχο δισκο για αντοχη. Αν ομως το κανεις αυτο στις εργοστασιακες διαστασεις θα δεις οτι πλεον, ενω τα φρενα εχουν πολυ αντοχη στη χρηση, δεν εχουν καλο peak power. Νιωθεις οτι πιανουν αρκετα χειροτερα απο πριν.Οι περισσοτερες εταιρεις κατασκευης κιτ,χρησιμοποιουν σκληρα τακακια, ακομα πιο σκληρους δισκους και μεγαλες διαμετρους.Σκοπος τους να επιτυχουν αντιστοιχο peak με το εργοστασιακο, σε light εφαρμογες, και να σου προσφερουν εξτρα ακουραστα φρενα.
Απο εκει και περα αν εσυ ξεφυγεις και βαλλεις τιποτα κτηνη μπροστα, χωρις να κανεις τιποτα πισω, την πατησες.
Το ποσο καλα θα φρεναρει το αυτοκινητο θα καθοριζεται πλεον απο τα πισω φρενα.
Τα μπροστινα απλα θα υποβοηθουν με τη συμβολη παντα του abs.
Ενα καλο μπροστινο συστημα πρεπει, κατα το δυνατον να συνοδευεται και απο μια πισω αναβαθμιση, ωστε να τηρουνται κατα το δυνατον οι αρχικες αναλογιες κατανομης πεδησης εμπρος-πισω.
Γενικοτερα παντως το ασκοπο μπλοκαρισμα του μπροστινου αξονα επιλυεται μονο με δυο τροπους.
1) καλα ελαστικα και αν δεν κανει αυτο τη διαφορα,
2)αναβαθμιση πισω φρενων.

dark knight
01-09-10, 15:22
μαλλον παω για πισω μεγαλυτερα.καθως τα ελαστικα μου ειναι 8μηνου κοντι σπορ κοντακτ 3.στο ε46 φανατικς οι αμερικανοι φορουν το ιδιο κιτ αλλα με μεγαλυτερους δισκους και δαγκανες στους πισω τροχους