PDA

Επιστροφή στο Forum : Διόδια - βοήθεια για την διεύλευση!



Δημήτρης Λέκκας
25-06-14, 13:29
Χαιρετώ τους πάντες !!! Μιας και που πάω διακοπές στην Σπάρτη (κανά 40αρι χλμ πιο πέρα) θα 'θελα να μάθω αν γνωρίζετε 1) πόσους σταθμούς διοδίων περνάμε πλέον 2) τις τιμές για ένα ι.χ 3)αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο όπως το e pass της Αττικής Οδού. Έχω παρατηρήσει πως μέχρι και την Κόρινθο ισχύει το e pass της Αττικής Οδού ,αλλά από κει και μετά δεν νομίζω να ισχύει . Υπάρχει λοιπόν κάποια αντίστοιχη συσκευή όπως το e pass από Κόρινθο και πέρα και αν ναι πως την προμηθεύεται κανείς (π.χ νομίζω το e pass το προμηθεύεσαι και από τράπεζα πειραιώς) ? Αν υπάρχει και κάποιο λινκ στο ίντερνετ που μπορεί να βοηθήθησει ποστάρετέ το :thanks:

Loukas
25-06-14, 13:38
https://www.aodos.gr/summary.asp?catid=19614
αλλιως εχει πας και η ολυμπια οδος(o-pass) πρεπει να λεγεται

doctore
25-06-14, 15:14
Χαιρετώ τους πάντες !!! Μιας και που πάω διακοπές στην Σπάρτη (κανά 40αρι χλμ πιο πέρα) θα 'θελα να μάθω αν γνωρίζετε 1) πόσους σταθμούς διοδίων περνάμε πλέον 2) τις τιμές για ένα ι.χ 3)αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο όπως το e pass της Αττικής Οδού. Έχω παρατηρήσει πως μέχρι και την Κόρινθο ισχύει το e pass της Αττικής Οδού ,αλλά από κει και μετά δεν νομίζω να ισχύει . Υπάρχει λοιπόν κάποια αντίστοιχη συσκευή όπως το e pass από Κόρινθο και πέρα και αν ναι πως την προμηθεύεται κανείς (π.χ νομίζω το e pass το προμηθεύεσαι και από τράπεζα πειραιώς) ? Αν υπάρχει και κάποιο λινκ στο ίντερνετ που μπορεί να βοηθήθησει ποστάρετέ το :thanks:

Με το e-Pass της Αττικής οδού φτάνεις Σπάρτη.
Δύο διόδια η Κορίνθου και δύο η Τριπόλεως.
Εκτός Αττικής οδού δεν ισχύουν οι εκπτώσεις του e-Pass.

Nino
25-06-14, 15:38
Με το e-Pass της Αττικής οδού φτάνεις Σπάρτη.
Δύο διόδια η Κορίνθου και δύο η Τριπόλεως.
Εκτός Αττικής οδού δεν ισχύουν οι εκπτώσεις του e-Pass.

thumb

και δεν μπορεις να "φορτισεις" το μηχανακι σε κανενα διοδιο σε ολη την Πελοποννησο (αν ειναι e pass) οποτε φροντισε να εχει λεφτα μεσα!!!

Bitz
25-06-14, 15:39
Χρειαζεσαι e pass για μια φορα (πηγαινε-ελα) ;;;

Nino
25-06-14, 15:43
Χρειαζεσαι e pass για μια φορα (πηγαινε-ελα) ;;;

ξερεις ποσο χρονο και ταλαιπωρια μπορει να γλυτωσεις?

Bitz
25-06-14, 15:50
ξερεις ποσο χρονο και ταλαιπωρια μπορει να γλυτωσεις?

Ταλαιπωρια γιατι;; αν κανεις σωστη επιλογη της (τρυπας) δεν θα βρεις πανω απο 3-5 αυτοκινητα μπροστα σου,οσο για τον χρονο ....δεν νομιζω οτι θα τον κυνηγανε.

Nino
25-06-14, 15:56
Ταλαιπωρια γιατι;; αν κανεις σωστη επιλογη της (τρυπας) δεν θα βρεις πανω απο 3-5 αυτοκινητα μπροστα σου,οσο για τον χρονο ....δεν νομιζω οτι θα τον κυνηγανε.


ναι καλα, κατσε να πεσεις σε καμια εξοδο ή επιστροφη και τοτε θα καταλαβεις χαχαχαχα (ειδικα στα διοδια κορινθου...)

Bitz
25-06-14, 16:02
ναι καλα, κατσε να πεσεις σε καμια εξοδο ή επιστροφη και τοτε θα καταλαβεις χαχαχαχα (ειδικα στα διοδια κορινθου...)

Εσενα με τις ταχυτητες που κινεισαι δεν σε σωνει τιποτα και ανοιχτα να τα αφησουν παλι θα καθυστερησεις....σου την ειπα τωρα :th_Laie_67-1:

ssaliaris
25-06-14, 17:58
Τι εννοεί ο ποιητής???

Kostas_1
25-06-14, 18:58
thumb

και δεν μπορεις να "φορτισεις" το μηχανακι σε κανενα διοδιο σε ολη την Πελοποννησο (αν ειναι e pass) οποτε φροντισε να εχει λεφτα μεσα!!!

https://www.aodos.gr/summary.asp?catid=19639

https://www.aodos.gr/summary.asp?catid=34583

:original:

Nino
25-06-14, 19:06
:original:


Φροντίστε να έχετε επαρκές υπόλοιπο για να φτάσετε στον προορισμό σας και να επιστρέψετε, διότι δεν υπάρχει δυνατότητα ανανέωσης του συνδρομητικού λογαριασμού στους σταθμούς διοδίων των άλλων αυτοκινητοδρόμων.

https://www.aodos.gr/summary.asp?catid=19614&subid=2&pubid=11222980

Kostas_1
25-06-14, 20:31
δεν χρειαζεται να φορτιζει στα διοδια, μπορει και με αλλους τροπους, πχ μπορει να φορτισει το e-pass ακομη και τηλεφωνικα λεμε. οδηγεις - σταματας 5΄ παιρνεις τηλ, δινεις αφμ ή ΑΤ και τον αριθμο της καρτας σου και ΟΚ. το εχω κανει. σε 5' εισαι ετοιμος, αυτό λεει το λινκ που εβαλα

mark e92
25-06-14, 21:07
Νομίζω οτι είναι υπερβολή γαι ένα αντε δύο ταξίδια να ανοίξεις λογαριασμό με e-pass.
ποιος ο λόγος να δίνεις αναφορά που πας ...

katsaraios
25-06-14, 22:29
Ποτε περνας Νινο να ερχομαι αυτοκολλητος απο πισω να περναω τζαμπα ο καραελληναρας να'ουμε:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Laggispower
25-06-14, 23:01
Χαιρετώ τους πάντες !!! Μιας και που πάω διακοπές στην Σπάρτη (κανά 40αρι χλμ πιο πέρα) θα 'θελα να μάθω αν γνωρίζετε 1) πόσους σταθμούς διοδίων περνάμε πλέον 2) τις τιμές για ένα ι.χ 3)αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο όπως το e pass της Αττικής Οδού. Έχω παρατηρήσει πως μέχρι και την Κόρινθο ισχύει το e pass της Αττικής Οδού ,αλλά από κει και μετά δεν νομίζω να ισχύει . Υπάρχει λοιπόν κάποια αντίστοιχη συσκευή όπως το e pass από Κόρινθο και πέρα και αν ναι πως την προμηθεύεται κανείς (π.χ νομίζω το e pass το προμηθεύεσαι και από τράπεζα πειραιώς) ? Αν υπάρχει και κάποιο λινκ στο ίντερνετ που μπορεί να βοηθήθησει ποστάρετέ το :thanks:

Προς Μολαους πας εαν επιτρεπεται;

Dermatis
25-06-14, 23:10
Xαχαχαχαχα προς σκαλα παει το παλικαρι :thumbsup::thumbsup:
Και εγω απο πισω του για Νεαπολη :thumbsup::thumbsup:

Πες μου ρε ποτε ειναι να σου κολλησω απο πισω να κατεβω τσαμπα! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Moufas E46
25-06-14, 23:20
Xαχαχαχαχα προς σκαλα παει το παλικαρι :thumbsup::thumbsup:
Και εγω απο πισω του για Νεαπολη :thumbsup::thumbsup:

Πες μου ρε ποτε ειναι να σου κολλησω απο πισω να κατεβω τσαμπα! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

χα χα παρη σας εφαγα εγω παω πιο πισω και απο τους 2 σας οποτε θα εχω 2 επιλογες για να κολησω:th_Laie_67-1: σα τρενακι μου ακουγεται :hystericalbs1:

Dermatis
25-06-14, 23:23
Τζαμπατζηδες ρε .......πληρωνει ο δημητρης!

Δημήτρης Λέκκας
25-06-14, 23:56
Eγώ προβλέπω συνάντηση bmwfans και στην Πελοπόννησο! Παντού είμαστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ε!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Ρε 'σεις μην ψαρώρενε ...... για μόστρα θα το 'χω το e pass . Μούφας , Πάρης και Γιώργος απλά θα ΄στε μπροστά από μένα ...εννοείτε θα σας αφήνω να με περνάτε λίγο πριν τα διόδια να μου σηκώνετε την μπάρα και μετά σας περνάω και πάει λέγοντας ....:hystericalbs1::hystericalbs1: Στο παιδί που με ρώτησε για τους Μολάους πάω Σκάλα ,το e -pass το θέλω για να μην σταματάω τελείως γιατί μετά για να ξαναφορτώσει το αυτοκίνητο (1600αρι είναι ) του πίνω το αίμα γιατι έχει και αποσκευές μέσα εκτός επιβατών και απλά το λυπάμαι να το ζορίζω . Όσο για το συγκεκριμένο ταξίδι το κάνω 2-3 φορές το χρόνο . Και μια άλλη ερώτηση άμα πηγαίνουμε με το 46αρι του μπρο μπορούμε να το βγάζουμε από το 36αρι και να το βάζουμε στο 46αρι? Επίσης να σημειώσω πως δεν θα κολλήσω το e pass στο παρμπρίζ μόνιμα ,απλά την ώρα που περνάω θα το τοποθετώ στο πάνω μέρος του παρμπρίζ κεντραρισμένα με το χέρι ....έτσι το κάνει γνωστός μου που έσπασε το παρμπρίζ και απλά όταν περνάμε από διόδια πλέον το σηκώνει με τα χέρια στο κέντο του παρμπρίζ και αφού περνάμε ξανά στο ντουλαπάκι ή κάπου σε κάποια θήκη πρόχειρα άμα έχουμε να περάσουμε και από άλλα διόδια! :thanks: έπίσης και όσους έχουν μπει στο κόπο και απάντησαν!!!:original:

Δημήτρης Λέκκας
26-06-14, 00:00
Επίσης ............Πάρης , δεν το βλέπω την ώρα που θα κατεβαίνω να 'σαι από πίσω για να περνάς τσαμπέ ,γιατί .............................θα δίνεις μαθήματα την ώρα που θα περνάω τα διόδια:hystericalbs1::hystericalbs1::hysteri calbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs 1::hystericalbs1:,κάλα όχι οτί εγώ δεν έχω μαθήματα για τον Σεπτέμβρη .....:thumbsdown::thumbsdown:

Dermatis
26-06-14, 08:36
Επίσης ............Πάρης , δεν το βλέπω την ώρα που θα κατεβαίνω να 'σαι από πίσω για να περνάς τσαμπέ ,γιατί .............................θα δίνεις μαθήματα την ώρα που θα περνάω τα διόδια:hystericalbs1::hystericalbs1::hysteri calbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs 1::hystericalbs1:,κάλα όχι οτί εγώ δεν έχω μαθήματα για τον Σεπτέμβρη .....:thumbsdown::thumbsdown:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: Ρε σατανα τι μου το θυμιζεις οτι εχω εξεταστικη τον Αυγουστο :ranting2::ranting2:β:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

JiMk86
26-06-14, 08:49
Βάλτε ένα μήλο να τελείωνουμε...

https://www.tokoulouri.com/economy/sticker_licker/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dermatis
26-06-14, 09:04
το e -pass το θέλω για να μην σταματάω τελείως γιατί μετά για να ξαναφορτώσει το αυτοκίνητο (1600αρι είναι ) του πίνω το αίμα γιατι έχει και αποσκευές μέσα εκτός επιβατών και απλά το λυπάμαι να το ζορίζω .

Ρε ασε τα e-pass και τις μοντες .......δεν παθαινει τιποτα το πολυ να καψεις κανα λιτρο παραπανω!
Θες να μου πεις οτι πας κατω και δεν σταματας Αρδαμη για κοκορα και πριν την Τριπολη για καφεδια, για να μην το ζοριζεις ? thumb

E60_Arkadia
26-06-14, 09:34
Eγώ προβλέπω συνάντηση bmwfans και στην Πελοπόννησο! Παντού είμαστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ε!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Ρε 'σεις μην ψαρώρενε ...... για μόστρα θα το 'χω το e pass . Μούφας , Πάρης και Γιώργος απλά θα ΄στε μπροστά από μένα ...εννοείτε θα σας αφήνω να με περνάτε λίγο πριν τα διόδια να μου σηκώνετε την μπάρα και μετά σας περνάω και πάει λέγοντας ....:hystericalbs1::hystericalbs1: Στο παιδί που με ρώτησε για τους Μολάους πάω Σκάλα ,το e -pass το θέλω για να μην σταματάω τελείως γιατί μετά για να ξαναφορτώσει το αυτοκίνητο (1600αρι είναι ) του πίνω το αίμα γιατι έχει και αποσκευές μέσα εκτός επιβατών και απλά το λυπάμαι να το ζορίζω . Όσο για το συγκεκριμένο ταξίδι το κάνω 2-3 φορές το χρόνο . Και μια άλλη ερώτηση άμα πηγαίνουμε με το 46αρι του μπρο μπορούμε να το βγάζουμε από το 36αρι και να το βάζουμε στο 46αρι? Επίσης να σημειώσω πως δεν θα κολλήσω το e pass στο παρμπρίζ μόνιμα ,απλά την ώρα που περνάω θα το τοποθετώ στο πάνω μέρος του παρμπρίζ κεντραρισμένα με το χέρι ....έτσι το κάνει γνωστός μου που έσπασε το παρμπρίζ και απλά όταν περνάμε από διόδια πλέον το σηκώνει με τα χέρια στο κέντο του παρμπρίζ και αφού περνάμε ξανά στο ντουλαπάκι ή κάπου σε κάποια θήκη πρόχειρα άμα έχουμε να περάσουμε και από άλλα διόδια! :thanks: έπίσης και όσους έχουν μπει στο κόπο και απάντησαν!!!:original:

Είσαι λίγο υπερβολικός με το σταματα ξεκινα,έτσι κι αλλιως με 15 το πολύ 20 χλμ περνάς με e pass,πιο πολύ να αγχώνεσαι για την ανάβαση της Στέρνας...

katsaraios
26-06-14, 11:53
Ρε ασε τα e-pass και τις μοντες .......δεν παθαινει τιποτα το πολυ να καψεις κανα λιτρο παραπανω!
Θες να μου πεις οτι πας κατω και δεν σταματας Αρδαμη για κοκορα και πριν την Τριπολη για καφεδια, για να μην το ζοριζεις ? thumb

Η πληροφορια οφτοπικια αλλα ενδιαφερουσα...
Λειτουργει ο Αρδαμης;
Μιλαμεγια το ιδιο μαγαζι μετα τους Μυλους πριν ανεβουμε Κολοσουρτη;
Η εχει αλλαξει τοποθεσια και εχει το ιδιο ονομα;

Lambros46
26-06-14, 11:59
Ο Αρδάμης στο δρόμο για τη Σπάρτη σίγουρα λειτουργεί.Για τον παλιό δεν ξέρω.

katsaraios
26-06-14, 12:05
Ο Αρδάμης στο δρόμο για τη Σπάρτη σίγουρα λειτουργεί.Για τον παλιό δεν ξέρω.

Ενταξει αφου υπαρχει στον δρομο για την Σπαρτη δεν θα δουλευει το αλλο,εξαλου θα ηταν εκπληξη μιας και ο δρομος ο παλιος Αργος-Τριπολη με τα φιδισια κομματια του Κολοσουρτη και του Αχλαδοκαμπου εχει λιγοστη κινηση τοπικων κατοικων εδω και χρονια.

Dermatis
26-06-14, 12:19
Επιβεβαιωνω! Εχει μεταφερθει ο αρδαμης λιγο εξω απο ενα χωριο εν ονοματι Αλεποχωρι!
thumb

TakisKal
26-06-14, 12:45
Στου Αρδάμη έφαγα πριν κανα δίμηνο κάτι μακαρονάδες και κάτι γουρουνάκια... λουκούμι! σλουρπ! πείνασα....

Στο θέμα μας, είχα ρωτήσει στα γραφεία της Αττικής οδού και είχανε πει πως μπορώ να χρησιμοποιώ το e-pass και σε άλλο αμάξι (αυτό πριν 5 χρόνια που το έβγαλα), δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα. Έκτοτε στα διόδια, το τοποθετώ στο ταμπλό (με το κλιπσάκι προς τα πάνω πάντα) και μετά το ξαναβάζω στο τασάκι...

Δημήτρης Λέκκας
26-06-14, 13:28
Παιδιά ο κυριότερος λόγος που θέλω το e -pass είναι να μην μπλέκω σε ουρές !!!:thumbsdown::thumbsdown: Μου έχει συμβεί αρκετές φορές (ειδικά σε επιστροφή) και είναι απλά κόλαση το θέμα !!! Δερματής σταματάω για καφέ αλλά πλέον νομίζω πως έχει κλείσει αυτό που πηγαίναμε . Δεν θυμάμαι πως λεγόταν το μαγαζί απλά θυμάμαι πως παλιότερα μπορύσες να βάλεις βενζίνη εκεί και απένατι έχει μια εκκλησία ! Όσο για την εξεταστική .......άσε εγώ πρέπει να περάσω 7 μαθήματα για να πάρω πρακτική ,αλλιώς χάνω την πρακτική αν χρωστάω έστω και ένα από αυτά τα 7. χαχαχαχα. Βασικά για κλάμματα είναι η φάση:thumbsdown::thumbsdown:

Δημήτρης Λέκκας
26-06-14, 13:31
Οπότε Πάρη και 'γω στο διάβασμα θα ΄μαι Ιούλιο και Αύγουστο .... Διακοπές στις Μπραχάμες λοιπόν !!!:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: Σόρρυ για το offtopic....

I_MNL
23-07-14, 12:51
Καλή επιτυχία και καλή ξεκούραση! :original: