PDA

Επιστροφή στο Forum : X3 πρόβλημα μπαταρίας



trueno
24-06-14, 22:40
Καλησπέρα στο φορουμ.
Το πολυαγαπημένο μου Χ3 , το οποίο το κινω μια φορά στις 15 μέρες , μάλλον με αφησε από μπαταρία....Σήμερα το απόγευμα πάω να το βάλω μπροστά αλλά τίποτα...δεν γυρίζει καν η μίζα ακούγεται ενα συνεχόμενο τακ τακ τακ και αναβοσβήνουν τα εμπρός φωτα. Ταυτόχρονα παρατήρησα ότι μηδενίστηκε η ώρα στο καντράν. Είναι 5.5 χρονών σχεδόν και προφανώς φταίει η ακινησία..Μόνο που δεν μου είχε δώσει κάποια ένδειξη , ίσως μόνο μια ελάααααχιστη καθυστέρηση 'οταν ξεκινούσε να γυρίζει η μίζα.
Εχει αλλάξει κανείς μπαταρία να μου πεί κάτι σχετικα? Μπορεί να είναι κάτι άλλο ? Να βάλω "μαμά" BMW ή να πάω σε αφτερμάρκετ?
Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ.

JiMk86
25-06-14, 09:25
Επειδή η μαμά bmw είναι πανάκριβη κ δεν υπάρχει λόγος, γνώμη μου βάλε μία ίδιων διαστάσεων κ παρόμοιων χαρακτηριστικών τύπου bosch, varta κλπ. Υπολόγιζε απο 80 μέχρι 150 για κάτι καλό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Koyotte
25-06-14, 10:48
Θα σου πρότεινα να βάλεις την original, πάρε ενα τηλ να μάθεις πόσο κάνει και σύγκρινε τιμές με aftermarket. Εμένα σε Ε90 κράτησε 7 χρόνια περίπου και έβαλα πάλι την original, ποιά aftermarket θα κρατήσει τόσο? Επίσης, πιθανόν να χρειάζεται κωδικοποίηση κατά την τοποθέτηση και μιας και σε άφησε πέρασε το και ενα διαγνωστικό μην έχει καταγράψει τίποτα σφάλματα και χρειαστεί να τα σβήσουν. thumb

Nino
25-06-14, 11:40
οταν "πεφτει" ερωτηση στα φορα για μπαταρια, συνηθως η απαντηση ειναι βαλε banner ή varta.
Στο Χ το δικο σου αν ειναι σαν και μενα η μπαταρια του ειναι αρκετα μικρη 55αρα.
Αν τωρα η τιμη δεν ειναι εξωφρενικα υψηλη εγω θα εβαζα τη μαμα!!
Μολις εχεις τιμες ενημερωσε το νημα ... μιας και ερχομαστε στη σειρα χαχαχαχα

alexm
25-06-14, 12:46
Ξεκινας πρωτα με μια καλη φορτιση!!!
Εαν η μαμα μπαταρια δεν σωθει με την φορτιση, ελεγχεις τι τυπου ειναι (AGM ή απλη), αμπερωρια-εκινηση και κανεις ερυνα αγορας.
Εαν η διαφορα ειναι μικρη να προτιμησεις της BMW και αφου το αυτοκινητο μενει ακινητο για αρκετο χρονικο διαστημα θα χρειαστεις εναν καλο φορτιστη- συντηρητη...thumb
Στην BMW ελεγχουν τα χιλιομετρα που κανεις μετα την αλλαγη-δηλωση και εαν ειναι λιγα μετα τους 6 πρωτους μηνες παπαλο η εγγυηση των 2 ετων που εχουν οι καινουργιες οριντζιναλ μπαταριες!!!

https://www.emichos.gr/ctek/mxs-5-ctek-fortistis-mpatarion-molivdoi-mexri-110ah-aksiopistos-sintiritis-mpatarias-aitokinitoi-moto-skafon-ipsilis-texnologias-

trueno
25-06-14, 17:08
Ευχαριστω πολύ όλους , ρώτησα στο συνεργείο μου και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι μπαταρία. Η μαμισια της BMW έχει 112 Ευρώ και η ΒΟSCH 90 ευρώ. Μαλλον θα παω για την γνήσια . Τι να σου κάνει και το έρημο το αμάξι...εχω και ενα Panda που με έχει σώσει μέσα στην πόλη και το Χ3 το βγάζω όποτε θυμάμαι...

120ie87
25-06-14, 19:23
Varta silver dynamic με τα ιδια χαρακτηριστικα με του αυτοκινητου (απο μαγαζι στη θηβων ή ψαξε γενικα στο νετ)που σου μετρανε και επιτοπου αν το δυναμο φορτιζει καλα καθωςκαι τι αμπερ εκκινησης εχει η δικη σου μπαταρια θειο.


Επειδη το αυτοκινητο ακινητοποιειται για διαστηματα προσωπικα θα εβαζα καποια πολυ καλη.


αν η εργοστασιακη και καλα που πουλανε στην αντιπροσωπεια εχει μεγαλυτερο ογκο απο τη δικη σου με τα ιδια χαρακτηριστικα, μην την αγορασεις.

JiMk86
25-06-14, 20:07
Varta silver dynamic με τα ιδια χαρακτηριστικα με του αυτοκινητου (απο μαγαζι στη θηβων ή ψαξε γενικα στο νετ)που σου μετρανε και επιτοπου αν το δυναμο φορτιζει καλα καθωςκαι τι αμπερ εκκινησης εχει η δικη σου μπαταρια θειο.


Επειδη το αυτοκινητο ακινητοποιειται για διαστηματα προσωπικα θα εβαζα καποια πολυ καλη.


αν η εργοστασιακη και καλα που πουλανε στην αντιπροσωπεια εχει μεγαλυτερο ογκο απο τη δικη σου με τα ιδια χαρακτηριστικα, μην την αγορασεις.


Πως γίνετε να έχει μεγαλύτερο όγκο αφού θα του βάλουν ίδια; Κ γιατί να μην την πάρει αν του πασάρουν μεγαλύτερη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

JiMk86
25-06-14, 20:09
Ευχαριστω πολύ όλους , ρώτησα στο συνεργείο μου και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι μπαταρία. Η μαμισια της BMW έχει 112 Ευρώ και η ΒΟSCH 90 ευρώ. Μαλλον θα παω για την γνήσια . Τι να σου κάνει και το έρημο το αμάξι...εχω και ενα Panda που με έχει σώσει μέσα στην πόλη και το Χ3 το βγάζω όποτε θυμάμαι...


Ενοείτε βάζεις την μαμά της bmw. Μα καλά ρε παιδία τόσο μικρές μπαταρίες φοράνε τα Χ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

trueno
28-06-14, 18:57
Αλλαξα την μπαταρία στο γκαράζ μόνος μου , ολα καλά but...εχουν μείνει αναμμένα τα λαμπάκια του αερόσακου , του χειρόφρενου , του esp , και επιπλέον δεν κλειδώνει το αμάξι. Πρεπει να το πάω σε συνεργείο για να μου σβήσουν τα σφάλματα όπως εχω ακούσει; Ξέρει κανείς;

Nino
28-06-14, 19:14
Πως εγινε αυτο?
Υπαρχει περιπτωση να σου βραχυκυκλωσε κατι? μηπως ειχες διακοπτη ανοικτο οταν αλλαξες τη μπαταρια?
Ο Jordan που την αλλαξε μονος του, δεν ειχε καποιο θεμα.
Τωρα πρεπει να πας να το συνδεσουν!!!

trueno
28-06-14, 20:32
Οχι δεν εγινε κατι και μάλιστα όλη η διαδικασία έγινε εξαιρετικα προσεκτικά. Πριν από κάθε εργασία πρώτα παίρνω μέτρα ασφαλείας χαχα...τα κλειδια ηταν εκτός μίζας. Θα παω τη Δευτέρα και θα δούμε..

mitsos_chania
28-06-14, 20:39
Το ιδιο ειχε συμβει και σε μενα μετα απο αλλαγη μπαταριας.
Εκανα λιγα χλμ και εσβηναν ενα ενα σιγα σιγα


Sent from my iPad mini using Tapatalk

θανασης Φιλιππου
28-06-14, 20:44
Οχι δεν εγινε κατι και μάλιστα όλη η διαδικασία έγινε εξαιρετικα προσεκτικά. Πριν από κάθε εργασία πρώτα παίρνω μέτρα ασφαλείας χαχα...τα κλειδια ηταν εκτός μίζας. Θα παω τη Δευτέρα και θα δούμε..

Με τα πρωτα χλμ που θα κανεις θα σβησουν ολα!!

trueno
28-06-14, 21:04
Ευχαριστω πολύ παιδιά!!

trueno
29-06-14, 17:51
το θεμα με το λαμπακι του ESP λυθηκε με τηνπεριστροφη του τιμονιου απο τερμα αριστερα σε τερμα δεξια. Στην διαδρομη μεσα σε ενα χιλιομετρο εσβησαν και τα υπολοιπα λαμπάκια , το αυτοκίνητο τωρα κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά όμως παρατήρησα ότι δεν εχω ρευμα στον αναπτήρα οταν πηγα να φορτίσωτο κινητό...αυριο στο συνεργείο πιστευω να λυθούν όλα!

nikos bob
29-06-14, 20:09
το θεμα με το λαμπακι του ESP λυθηκε με τηνπεριστροφη του τιμονιου απο τερμα αριστερα σε τερμα δεξια. Στην διαδρομη μεσα σε ενα χιλιομετρο εσβησαν και τα υπολοιπα λαμπάκια , το αυτοκίνητο τωρα κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά όμως παρατήρησα ότι δεν εχω ρευμα στον αναπτήρα οταν πηγα να φορτίσωτο κινητό...αυριο στο συνεργείο πιστευω να λυθούν όλα!

Σου εχω απαντησει για όλα...

E46 POWER
29-06-14, 21:44
Ασφάλεια αναπτήρα πιθανότατα απο μεταλλικό αντικείμενο.. Την έκαψα όταν ξεβιδωθηκε ένας φορτιστής και έπεσε μέσα το ελατήριο.

trueno
09-07-14, 11:56
Οντως ήταν ασφάλεια αναπτήρα. Μου είπαν οτι εγινε από τον φορτιστη που βαζω για το κινητο.