PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι μεταβίβασης



bimmer-corfu
22-06-14, 18:03
Καλησπέρα,
είμαι Κέρκυρα και θέλω να αγοράσω ενα μεταχ/νο μηχανάκι που είναι απο Θεσσαλονίκη.
Αν ο πωλητής το φέρει Κέρκυρα μπορεί να γίνει εδώ η μεταβίβαση ή πρέπει να γίνει στη Θεσσαλονίκη?

bill_m3
22-06-14, 18:14
Καλησπέρα,
είμαι Κέρκυρα και θέλω να αγοράσω ενα μεταχ/νο μηχανάκι που είναι απο Θεσσαλονίκη.
Αν ο πωλητής το φέρει Κέρκυρα μπορεί να γίνει εδώ η μεταβίβαση ή πρέπει να γίνει στη Θεσσαλονίκη?

Παντού γίνεται η μεταβίβαση! thumb thumb

bimmer-corfu
22-06-14, 18:17
Ωραίος, σε ευχαριστω

nikos-Mpacket
22-06-14, 19:35
Οπως ειπε και ο Βασιλης παντου γινετε η μεταβιβαση,εκτος απο μια περιπτωση νομιζω.

Αν ειχε παρακρατηση κυριοτητας και δεν εχει αλλαξει αδεια,νομιζω οτι ακομα και να εχει εξοφληθει το χρεος αν δεν εχει αλλαξει την αδεια με καινουρια που να μην γραφει "παρακρατηση κυριοτητας",η μεταβιβαση πρεπει να γινει εκει που βγηκε η 1η αδεια.
Καλυτερα να ρωτησεις στο υπουργειο στην Κερκυρα για πιο σιγουρα.

Ρωτα και τον ανθρωπο με το μηχανακι,σε περιπτωση που δεν εχει παρακρατηση τοτε γινετε παντου.

big-mac
23-06-14, 00:19
φιλε μου να δεις μηπως πρεπει να εχει περασει και Κ.Τ.Ε.Ο. αναλογα με την ημερομηνια πρωτης αδειας

tsaltinho
23-06-14, 14:36
φιλε μου να δεις μηπως πρεπει να εχει περασει και Κ.Τ.Ε.Ο. αναλογα με την ημερομηνια πρωτης αδειας


Ουτως η αλλως, δεν μπορει να γινει μεταβιβαση χωρις καρτα ΚΤΕΟ. Εκτος κι αν το οχημα/μοτο ειναι ηλικιας μικροτερης των 4 ετων

mark e92
23-06-14, 16:29
Για να μην το γράφω αλλού ...
Για 50ακι μήπως γνωρίζεται τι χρειάζεται ??? Νομίζω αυτά δεν περνάνε Κτεο σωστά?

:thanks:

bimmer-corfu
24-06-14, 12:23
εδω λέει οτι σε μερικές περιπτώσεις περνάνε και αυτά
https://www.dikaiologitika.gr/site/21916/poia-mhxanakia-kai-motosukletes-pernane-kteo-to-2014

είναι ανάλογα με τη περιοχή και το πότε βγήκε πρώτη άδεια κυκλοφορίας.
Σε λίγο θα πηγαίνουμε και τα ποδήλατα :th_Laie_67-1: