PDA

Επιστροφή στο Forum : [E92 M3] εξατμίσεις (τελικό)



andreasm3
20-04-10, 09:02
παιδες καλημερα,θελω τη βοηθεια σας στην επιλογη τελικου για το μ3.ειμαι μεταξυ της σειρας race της eisenmann κ των racing τελικων της supersprint.εχουν σταλει ηδη τα σχετικα mail στις εταιρειες κ αναμενω τιμες.σε πρωτη φαση σκεφτομαι να βαλω μονο τελικο κ επιθυμω τις γνωσεις κ τις εμπειριες σας.θα εχουμε καποιο κερδος για το μ3;βοηθεια αδερφια!

lourbas
20-04-10, 10:07
File μου καλημερα!

Καταρχην απο τις δυο εταιριες που προανεφερες εγω προσωπικα θα διαλεγα αυτη με τον πιο 'προσιτο' θορυβο....κ το λεω αυτο διοτι κ οι δυο απο οτι ξερω ακουγονται αρκετα...βεβαια αυτο ισχυει πιο πολυ στα ολοκληρωμενα συστηματα τους...

Απο κει κ περα η ποιοτητα κ των δυο ειναι δεδομενη οπως κ η αποδοση, που ΟΜΩΣ για μενα πρωσοπικα θα ειναι πραγματικα μηδαμινη....
Θελω να πω οτι μονο με τα τελικα δεν θα δεις ιδιαιτερα πραγματα σε δυναμη.....κατι παραπανω ισως, απλα θα ειναι λιγο....

Για να δεις πραγματικη διαφορα σε δυναμη/ροπη αλλα κ μειωση βαρους θα σου προτεινα ενα ολοκληρωμενο συστημα οποιας εταιριας θελεις εσυ...
Αν θελεις προσωπικη γνωμη, κ με βαση αυτο που εχω δει εγω πανω στο αμαξι μου, θα σου προτεινα να δεις κ την Acrapovic.....

Οταν παρεις την αποφαση κ τοποθετησεις βαλε καμια φωτο κ κανα βιντεακι για το λαο....χεχεχε

GM6
20-04-10, 10:54
Η επιλογη μου Ανδρεα ηταν Eisenmann (oval tips), αφου το εψαξα πολυ.Το κριτηριο μου δεν ηταν η μειωση βαρους, αλλα πρωτα ο ηχος και μετα η εμφανιση.Η Εisenmann σου δινει επιλογη sport (+5db) η race (+9db).Eπελεξα race, και δεν το εχω μετανιωσει καθολου.

Respect και στη Supersprint και στην Akrapovic.Δεν γνωριζω (και αν μπορουσε να μας πει καποιος) αν και οι 2 αυτες εξατμισεις εχουν sport η race επιλογη.

Εξαρταται τον ηχο που θελεις και ''αντεχεις'' να εχει το αυτοκινητο σου.
Συμφωνω με τον lourba οτι αν θελεις μειωση βαρους και δυναμη,χρειαζεται ολοκληρωμενο συστημα.

GM6
20-04-10, 10:57
Τωρα ειδα οτι ειχες γραψει race eisenmann, οποτε πας για ''hardcore'' καταστασεις......:thumbsup:

aristent
20-04-10, 13:17
Αν εχεις καλα ηχεια στον υπολογιστη σου θα παρεις μια γευση στο youtube απο eisenmann αλλα και απο acrapovic.
Αυτο ομως που ειμαι σιγουρος ειναι οτι η eisenmann ειναι πολυ ποιοτικη εταιρεια αλλα θα χρειαστει να περιμενεις 3-4 μηνες αν δεν εχει ετοιμοπαραδοτα.
Επισης πιστευω οτι δημιουργει μια ψευδαισθηση ο παραπανω θορυβος οτι δυναμωσε με την εξατμιση το αυτοκινητο,στην πραξη και 6-8 αλογα παραπανω να παρει δεν νομιζω οτι αλλαζουν δραματικα οι επιδοσεις.thumb

Monsta
20-04-10, 13:28
Η επιλογη μου Ανδρεα ηταν Eisenmann (oval tips), αφου το εψαξα πολυ.Το κριτηριο μου δεν ηταν η μειωση βαρους, αλλα πρωτα ο ηχος και μετα η εμφανιση.Η Εisenmann σου δινει επιλογη sport (+5db) η race (+9db).Eπελεξα race, και δεν το εχω μετανιωσει καθολου.

Respect και στη Supersprint και στην Akrapovic.Δεν γνωριζω (και αν μπορουσε να μας πει καποιος) αν και οι 2 αυτες εξατμισεις εχουν sport η race επιλογη.

Εξαρταται τον ηχο που θελεις και ''αντεχεις'' να εχει το αυτοκινητο σου.
Συμφωνω με τον lourba οτι αν θελεις μειωση βαρους και δυναμη,χρειαζεται ολοκληρωμενο συστημα.

Άκου το Γιώργο πιο πάνω....

Στο ρελαντί ο θόρυβος είναι αρκετός, ΑΛΛΑ όταν άκουσα το αμάξι να απομακρύνεται (χαλαρά με πρώτη) και όσο ανέβαιναν οι στροφές, ο ήχος που κάνει είναι σκέτη ανατριχίλα. :shok::shok::shok:

Δε θέλω να διανοηθώ πως ακούγεται το πράμα WOT, γιατί πολύ απλά θα
χάσω τον ύπνο μου....και αυτό χωρίς ίχνος υπερβολής!

ΥΓ: Μη βασίζεσαι σε ήχο από PC και άλλα τέτοια. Δεν θα βγάλεις άκρη. Το καλύτερο είναι να το ακούσεις live. Θυμάμαι πάλι τώρα που γράφω αυτά, Ε46 Μ3 με Eisenmann race και είχα αρρωστήσει για αρκετές βδομάδες...

alexm
20-04-10, 15:42
eisenmann race? :think: θα σου αρεσει στην αρχη αλλα στη συνεχεια θα σε κουρασει......
Τωρα που γνωριζω τον ηχο θα εβαζα κατι πιο light


Υ Γ:Toν gm6 μην τον ακους ,ναταν τροπος θα τις βγαλει στο πλαι....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

bomer
20-04-10, 15:42
Θα ζητουσα ταπεινα απο ολους σας να μου δειξετε δυναμομετρηση οιουδηποτε νορμαλ Ε92 Μ3, μετα απο τοποθετηση τελικων ΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μαρκας, εκτος της Μ.
Στην Ελλαδα εννοω τις μετρησεις.
Και μαλλιστα, σε δυναμομετρο ΜΑΗΑ, οπως μετραει το εργοστασιο Μ.

Οχι τι λεει ο καθε πωλητης εξατμισεων το Ιντερνετ.....

Επειδη τυχαινει και εχω διαφορες μετρησεις στα χερια μου, παρακαλω λαβετε υποψιν οτι η BOYSEN που κατασκευαζει την Μ, την RUF, AMG, ALPINA, καθως και F1-Division, ειναι το μεγαλυτερο και πιο προχωρημενο εργοστασιο εξατμισεων της Ευρωπης!
Επισης η noellemotors - evotech στο υπερκυβισμενο Μ3 4.700cc 545PS, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ διοτι δεν αποδιδουν ουτε ενα PS παραπανω!
Ισα ισα χανουν με ολες τις aftermarket!
Mονο στον ηχο υπαρχει η διαφορα (και στο χασιμο της ροπης!)
ψαξτε λιγο καλλιτερα και μετα αγοραστε.

alexm
20-04-10, 15:47
Θα ζητουσα ταπεινα απο ολους σας να μου δειξετε δυναμομετρηση οιουδηποτε νορμαλ Ε92 Μ3, μετα απο τοποθετηση τελικων ΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μαρκας, εκτος της Μ.
Στην Ελλαδα εννοω τις μετρησεις.
Κια σε δυμαμομετρο ΜΑΗΑ, οπως μετραει το εργοστασιο Μ.
Οχι τι λεει ο καθε πωλητης εξατμισεων το Ιντερνετ.
Επειδη τυχαινει και εχω διαφορες μετρησεις στα χερια μου, παρακαλω λαβετε υποψιν οτι η BOYSEN που κατασκευαζει την Μ, την RUF, AMG, ALPINA, καθως και F1-Division, ειναι το μεγαλυτερο και πιο προχωρημενο εργοστασιο εξατμισεων της Ευρωπης!
Επισης η noellemotors - evotech στο υπερκυβισμενο Μ3 4.700cc 545PS, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ διοτι δεν αποδιδουν ουτε ενα PS παραπανω!
Ισα ισα χανουν με ολες τις aftermarket!
Mονο στον ηχο υπαρχει η διαφορα (και στο χασιμο της ροπης!)
ψαξτε λιγο καλλιτερα και μετα αγοραστε.

και εγω που αγορασα τι να κανω τωρα?
ασε μη μου πεις ξερω:th_Laie_67-1:

andreasm3
20-04-10, 15:50
και εγω που αγορασα τι να κανω τωρα?
ασε μη μου πεις ξερω:th_Laie_67-1:

φιλε alex τι σου κοστισε και απο που;

alexm
20-04-10, 16:05
φιλε alex τι σου κοστισε και απο που;

Απο εδω Πατρα 2300 ευρω.

lourbas
20-04-10, 19:36
Θα ζητουσα ταπεινα απο ολους σας να μου δειξετε δυναμομετρηση οιουδηποτε νορμαλ Ε92 Μ3, μετα απο τοποθετηση τελικων ΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μαρκας, εκτος της Μ.
Στην Ελλαδα εννοω τις μετρησεις.
Και μαλλιστα, σε δυναμομετρο ΜΑΗΑ, οπως μετραει το εργοστασιο Μ.

Οχι τι λεει ο καθε πωλητης εξατμισεων το Ιντερνετ.....

Επειδη τυχαινει και εχω διαφορες μετρησεις στα χερια μου, παρακαλω λαβετε υποψιν οτι η BOYSEN που κατασκευαζει την Μ, την RUF, AMG, ALPINA, καθως και F1-Division, ειναι το μεγαλυτερο και πιο προχωρημενο εργοστασιο εξατμισεων της Ευρωπης!
Επισης η noellemotors - evotech στο υπερκυβισμενο Μ3 4.700cc 545PS, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ διοτι δεν αποδιδουν ουτε ενα PS παραπανω!
Ισα ισα χανουν με ολες τις aftermarket!
Mονο στον ηχο υπαρχει η διαφορα (και στο χασιμο της ροπης!)
ψαξτε λιγο καλλιτερα και μετα αγοραστε.

Eγω πρωσοπικα τοποθετοντας το full συστημα της Acrapovic πανω στο αμαξι μου κ χωρις ΙΧΝΟΣ αλλης μετατροπης, ακριβως δυο μερες μετα το ειδα να παιρνει στο δρομο (σε δυναμη ενοω) 3 αυτοκινητα, σε ρολ πατημα με 4η απο 2000rpm εως κ 5η σχεδον στον κοφτη (270 χλμ)!!!!!!!!...το πατρημα εγινε ετσι για να υπαρχει οσο το δυνατον λιγοτερη απωλεια χρονου απο αλλαγες...thumb

Στην συνεχεια κ απανω στο ιδιο δυν, με ιδια βενζινη κ ιδιες εξωτερικες θερμοκρασιες το αμαξι κερδισε ,πριν κ μετα που λέμε, ακριβως 11 αλογα ΤΡΟΧΟ......απο 363 πριν 374 μετα.....
Οι θερμοκρασιες επεσαν πολυ, κ με νεα ρυθμιση στο προγραμα φτασαμε τα 381 αλογα ΤΡΟΧΟ.....
Φυσικα το αμαξι πηρε κ αλλο στο δρομο παλι με το ιδιο στυλ δοκιμης οπως πριν που ανεφερα....


Τελος κ ενω συμφωνω απολυτα οτι οι εξατμισεις των Μ οι ΟΕΜ ειναι εργα τεχνηςκ οντως θελουν πολυ προσοχη κ ψαξιμο για να αποδοσουν, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν εταιριες που μπορουν να βγαλουν κατι πιο ελευθερο με περισσοτερο θορυβο σαφως αλλα κ καλυτερη αποδοση...thumb
Οπως επισης την μειωση βαρους....μετην χρηση τιτανιου...thumb

Κ κατι τελευταιο που αφορα αποκλειστικα την Acrapovic......θεωρω πως δεν ειναι καν τυχαιο οτι η ιδια η BMW την τοποθετησε στα αγωνιστικα GT4 M3 ως επισημη βελτιωτικη εξατμιση.......Δεν νομιζω ποτε οτι η ιδια η εταιρια θα εβαζε σε ενα απο τα top μοντελα της προιον ΕΣΤΩ Κ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ χειροτερο απο το ΟΕΜ....thumb
Θεωρω πως θα εβαζε το καλυτερο......
Κ μαλιστα μιλαμε για μια εταιρια ΟΧΙ γερμανικη, οταν μεσα στην ιδια την χωρα παραγωγης του μοντελου υπαρχουν απειρες εταιριες να συνεργαστει...(hartge, eisman, schnitzer...k αλλες)

Φυσικα στο τελςο μενει παντα το κλασικο για ολους...περι ορεξεος....thumb

lourbas
20-04-10, 19:38
Κατι που μολις θυμηθηκα....μιας κ αναφερθηκαν οι Porsche...

Το καινουργιο gt3 βγαινει κατευθειαν απο το εργοστασιο της Porsche με εξατμιση Acrapovic......

alexm
20-04-10, 21:07
Eγω πρωσοπικα τοποθετοντας το full συστημα της Acrapovic πανω στο αμαξι μου κ χωρις ΙΧΝΟΣ αλλης μετατροπης, ακριβως δυο μερες μετα το ειδα να παιρνει στο δρομο (σε δυναμη ενοω) 3 αυτοκινητα, σε ρολ πατημα με 4η απο 2000rpm εως κ 5η σχεδον στον κοφτη (270 χλμ)!!!!!!!!...το πατρημα εγινε ετσι για να υπαρχει οσο το δυνατον λιγοτερη απωλεια χρονου απο αλλαγες...thumb

Στην συνεχεια κ απανω στο ιδιο δυν, με ιδια βενζινη κ ιδιες εξωτερικες θερμοκρασιες το αμαξι κερδισε ,πριν κ μετα που λέμε, ακριβως 11 αλογα ΤΡΟΧΟ......απο 363 πριν 374 μετα.....
Οι θερμοκρασιες επεσαν πολυ, κ με νεα ρυθμιση στο προγραμα φτασαμε τα 381 αλογα ΤΡΟΧΟ.....
Φυσικα το αμαξι πηρε κ αλλο στο δρομο παλι με το ιδιο στυλ δοκιμης οπως πριν που ανεφερα....


Τελος κ ενω συμφωνω απολυτα οτι οι εξατμισεις των Μ οι ΟΕΜ ειναι εργα τεχνηςκ οντως θελουν πολυ προσοχη κ ψαξιμο για να αποδοσουν, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν εταιριες που μπορουν να βγαλουν κατι πιο ελευθερο με περισσοτερο θορυβο σαφως αλλα κ καλυτερη αποδοση...thumb
Οπως επισης την μειωση βαρους....μετην χρηση τιτανιου...thumb

Κ κατι τελευταιο που αφορα αποκλειστικα την Acrapovic......θεωρω πως δεν ειναι καν τυχαιο οτι η ιδια η BMW την τοποθετησε στα αγωνιστικα GT4 M3 ως επισημη βελτιωτικη εξατμιση.......Δεν νομιζω ποτε οτι η ιδια η εταιρια θα εβαζε σε ενα απο τα top μοντελα της προιον ΕΣΤΩ Κ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ χειροτερο απο το ΟΕΜ....thumb
Θεωρω πως θα εβαζε το καλυτερο......
Κ μαλιστα μιλαμε για μια εταιρια ΟΧΙ γερμανικη, οταν μεσα στην ιδια την χωρα παραγωγης του μοντελου υπαρχουν απειρες εταιριες να συνεργαστει...(hartge, eisman, schnitzer...k αλλες)

Φυσικα στο τελςο μενει παντα το κλασικο για ολους...περι ορεξεος....thumb

οι hartge-ac schnitzer δεν εχουν σχεση με εξατμισεις ,(κατασκευαστικα εννοω),απο supersprint-remus κ.λ.π αγοραζουν

lourbas
21-04-10, 01:23
Σωστή η παρατήρηση σου έχεις δίκιο.....απλά ήθελα να τονίσω πως στη συγκεκριμένη φάση η ίδια η εταιρία δεν διάλεξε κάποια από αυτές ακόμα κ αν τελοσπεντων φέρουν ´γερμανική´Ταυτότητα....

GM6
21-04-10, 09:57
eisenmann race? :think: θα σου αρεσει στην αρχη αλλα στη συνεχεια θα σε κουρασει......
Τωρα που γνωριζω τον ηχο θα εβαζα κατι πιο light


Υ Γ:Toν gm6 μην τον ακους ,ναταν τροπος θα τις βγαλει στο πλαι....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Race και τα μυαλα στα καγκελα :th_Laie_67-1:

Stathis
21-04-10, 10:36
Eγω πρωσοπικα τοποθετοντας το full συστημα της Acrapovic

πολυ σωστα ολα αυτα που αναφερεις, αλλα για ολη την εξατμιση.

αν ειχες βαλει μονο καζανακια θα ειχες δει ενα μεγαλο μηδενικο.

αυτο συζηταμε εδω -αν καταλαβα καλα- την τοποθετηση μονο τελικων.

αν ειναι να αλλαξουμε ολοκληρη την εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω, εννοειται οτι θα εχει διαφορα.
ποσο μαλλον με την εξαιρετικη ακραποβιτς.

αλλα και στη μαμα εξατμιση, αν αφαιρεσουμε τους προκαταλυτες και αντικαταστησουμε τους καταλυτες με σπορ, εχουμε αντιστοιχη διαφορα με πολυ μικροτερο κοστος.;)
η αντικατασταση του μαμα x-pipe με αλλο ελευθερο χωρις resonators επιφερει απωλεια ιπποδυναμης. διαπιστωμενο και αυτο (σε s85).

προσωπικα προτιμω τα μαμα τελικα. ειναι ολο το αυτοκινητο τοσο ωραιο και σοφα σχεδιασμενο που δεν πιστευω -για μενα παντα- οτι χρειαζεται κατι περισσοτερο.
επισης με την αφαιρεση των προκαταλυτων ή την τοποθετηση σπορ μεσαιων, ο ηχος ανεβαινει στα επιθυμητα επιπεδα με τα μαμα τελικα.
σιγουρα πιο ευκολη, πιο ουσιαστικη, πιο φθηνη και το κυριοτερο πιο διακριτικη λυση...