PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά 335 Ε92



ChristosKDE
07-06-14, 22:23
Το επόμενο Σαββάτο έχω ραντεβού να πάω να κοιτάξω και να πάρω μια μπουμπού 335i. Οι έχοντες το ίδιο μοντέλο παρακαλώ να δώσουν τα φώτα τους που πρέπει να δώσω σημασία και σε τί.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Χρήστος

NikosE92
07-06-14, 23:36
Γεια σου Χρήστο

Θα σου πω κάποια πράγματα προσοχής ως προς την αγορά ενος 335
και απο κει και πέρα ας με συμπληρώσουν και οι υπολοιποι κάτοχοι

1.Ένα απο τα βασικά που πρέπει να κοιτάξεις είναι οι τουρμπίνες.
Θα ρωτήσεις αν αλλάχτηκαν και κατόπιν να κοιτάξεις κατά πόσο καλά τουρμπίζει το αμάξι, πως ανοιγοκλείνουν τα wastagates κλπ
Αυτό νομίζω μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά μέσω προγράμματος
χωρίς να χρειάζεται να ξυλωθεί το αμάξι

2. Να ρωτήσεις αν έχει αλλαχτεί αντλία υψηλής.
Σχεδόν όλα τα 335άρια είχαν ένα θέμα με την αντλία υψηλής και έχουν
προβεί σε αλλαγή. Εμένα πχ δεν είχε αλλαχτεί και τη άλλαξα 4-5 μήνες μετά

3. Πρέσσα.
Τα 35αρια λειτουργούν με υποπιέση και έχουν κάποια θεματάκια με τα σωληνάκια όσον αφορά τη φθορά τους. Υπάρχουν άπειρες συνδεσμολογίες μιας και το αμάξι ειναι τουρμπατο όπως τα σωληνάκια που καταλήγουν στις τουρμπίνες ή τα σωληνάκια απο τα μπουκαλάκια κλπ ... Ενα απο αυτά να χει ρωγμή, το αμάξι δεν τουρμπίζει με αποτέλεσμα να χρειαστείς συνεργείο. Το κόστος δεν ειναι μικρό, μιας και χρειάζεται να κατεβάσεις προφυλακτήρα και γενικά να ξυλώσεις αρκετά το αυτοκίνητο, για να βρεις που ειναι η ριμάδα η ρωγμή.
ΠΡΟΣΟΧΗ ... Το διαγνωστικό ΔΕΝ κανει τη δουλεια της πρέσσας, μην σε πείσουν ότι ΑΝ είχε κατι κλπ θα το βλέπαμε

4. Να ψαχτείς και να πιστοποιήσεις ότι δεν έχει κανένα πρόγραμμα. Όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά ΔΕΝ ξέρεις, πως και ποιος προγραμμάτισε το αμάξι
Μπορεί να το κανε κάποιος με μικρη τεχνογνωσία, με λάθος μίγματα λάθος overboost klp ... μπορεί και βέβαια να ναι απο κανένα οικο .... ΑΛΛΑ ΜΑΘΕ

5. Ρώτα αν έχει προβεί σε οποιαδήποτε αλλαγή aftermarket ... Πχ αν φοράει μπλοκέ αν έβαλε άλλο intercooler, αν έχει αλλάξει αναρτήσεις και ποιες
φοράει


6. Εργοστάσιο. Να πάρεις αριθμό πλαισίου και να πεις εκει στη bmw να μπουν να δουν πως και πότε έγινε η παραγγελία του αυτοκινήτου. Μπορεί να ταν 320 και να το κανε 335 επειδή ο γαμπρός του ειναι κάνας μαντράς με μοτέρ δεν το ξέρεις ... Μικρή πιθανότητα βέβαια ... but check it for sure

7. Έλεγχος αγοράς. Αυτός περιλαμβάνει εκτός απο τα μηχανικά μέρη και τα εξωτερικά ( λαμαρίνες ). Βγαίνουν 2 τύποι με γαντάκια και ψαχουλεύουν το αμάξι, αν έχει αλλάξει πχ κανα φτερό κάνα προφυλακτήρα και κατά πόσο καλά έγινε η δουλεια και η φανοποιεία γενικά

8. Ζαντολάστιχα. Αν δεν είναι μαμά οι ζάντες ή είναι φαγωμένα τα λάστιχα παζάρεψε τι τιμή ... ΠΡΟΣΟΧΗ στις ζάντες μην έχουν άλλο offset

Αυτά απο μένα ... τώρα για βιβλίο service χρονικό διάστημα αλλαγής λαδιών
θα τα ξέρεις, μην τα επισημαίνω ... Αν μου ρθει στο μυαλό κάτι άλλο θα συμπληρώσω
Τα καλύτερα εύχομαι:thumbsup:

tokiko
07-06-14, 23:57
Ο Νίκος το τερμάτισε :th_Laie_67-1:.
Το 335i είναι αξιόλογο αυτοκίνητο, τώρα η αντλία υψηλής και κάτι ψιλοπράγματα είναι αναμενόμενα στις μέρες μας ότι αμάξι και να πάρεις.
Καλό είναι το αυτοκίνητο να είναι όσο πιο ''μαμά'' γίνεται.
Επίσης να ελέγξεις τη στάθμη λαδιού σε σύγκριση με τα χλμ, π.χ αν έχει λίγα χλμ δεν δικαιολογείται να καίει λάδι εκτός αν έχει κάνει πρόσφατα σέρβις και δεν έχει κάψει κάτι για να φανεί. Τώρα τα υπόλοιπα όπως τα σωληνάκια της υποπίεσης που είπε ο Νίκος δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Γι'αυτό καλό είναι να έχει αλλαχτεί η αντλία υψηλής ώστε να μη χρειαστεί να την αλλάξεις γιατί κάνει όσο μια 4αδα λάστιχα. Αν με το καλό περάσει το τεστ και το πάρεις εδώ ήμαστε να σε βοηθήσουμε σε ότι προκύψει. thumb
Αν σου πει ότι έχει αλλάξει και πολλαπλασιαστές ακόμα καλύτερα.

Panos 316T
08-06-14, 07:58
κοιτα αν οι πινακιδες ειναι "τσαλακωμενες" ;)

ChristosKDE
08-06-14, 12:39
https://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-335i-coupe-leder-navi-prof-aut-19-zoll-key-less-mainz-kastel/194781342.html?origin=PARK το αμάξι είναι αυτό! Έχω σταμπάρει ακόμα 1 αλλά σε πρώτη φάση θα δώ αυτό. Αν είναι "καλό" το χτύπησα! Να είστε καλά.

stef
08-06-14, 14:53
Το έχεις σκεφτεί καλά να το φέρεις από Γερμανία...;

Αυτά τα έχεις δει καθόλου;

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4752467/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4929526/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4690344/

Panos 316T
08-06-14, 15:08
συμφωνω με φιλο στεφ

ασε που με λιγο μπιρι μπιρι αν εισαι ντουκου πεφτουν και πιο κατω οι τιμες.

ChristosKDE
08-06-14, 15:31
Το έχεις σκεφτεί καλά να το φέρεις από Γερμανία...;

Αυτά τα έχεις δει καθόλου;

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4752467/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4929526/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4690344/


Γερμανία μένω δεν θα το φέρω απο εκεί :)

stef
08-06-14, 16:56
Γερμανία μένω δεν θα το φέρω απο εκεί :)

Αυτό τώρα το λες!
Το αμάξι που κοιτάζεις έχει πολλα χλμ ...
Και αγοράζεις bi turbo όπως είπαμε νωρίτερα...

ChristosKDE
08-06-14, 18:32
Αυτό τώρα το λες!
Το αμάξι που κοιτάζεις έχει πολλα χλμ ...
Και αγοράζεις bi turbo όπως είπαμε νωρίτερα...

Δέν σου φαίνονται λογικά τα χλμ για 2006 μοντέλο?
Τι θα κοιτούσες εσύ πχ για παράδειγμα? Μέχρι πόσα χλμ και με πόσα χρήματα?
Θα έδινες πχ 30.000 για ένα 335i E92 με 24.000 χλμ?

tokiko
08-06-14, 18:56
Δέν σου φαίνονται λογικά τα χλμ για 2006 μοντέλο?
Τι θα κοιτούσες εσύ πχ για παράδειγμα? Μέχρι πόσα χλμ και με πόσα χρήματα?
Θα έδινες πχ 30.000 για ένα 335i E92 με 24.000 χλμ?

Λογικά είναι τα χιλιόμετρα, απλά κοίταξε αν μπορείς να βρεις με λιγότερα χλμ. thumb

stef
08-06-14, 19:47
Λογικά είναι τα χιλιόμετρα, απλά κοίταξε αν μπορείς να βρεις με λιγότερα χλμ. thumb

Με πρόλαβε ο Μιχάλης!
Εξσρτάται από το budget σου...

NikosE92
08-06-14, 21:21
Για μένα αρκετά τα χιλιόμετρα ακόμα και για 6κύλινδρο ...

Αν για σενα φίλε μου δεν είναι ( αποψη του καθενός ) θα καταλάβεις πως αντικειμενικά είναι πολλά
γιατί μπορεί να βρεις ΑΝΕΤΑ με πολύ λιγότερα

Όσο για το budget ... εκει στο Germany αν κοιτάξεις για κανένα με 80-90 ανεβαίνει τόσο πολυ η τιμή ??

Αν ναι πάρε κανένα απο Ελλάδα, πολλοι το κάνουν τώρα πια
Πχ αυτό https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4690344/
είναι κοντά στα χρήματα που μάλλον ψάχνεις και έχει τα ΜΙΣΑ χιλιόμετρα
απο αυτό που θέλεις να πάρεις ....

δεν ξέρω βέβαια με εκτελωνισμό τι κάνετε εκει

paganis
08-06-14, 22:06
οποιος ψαχνει απο γερμανια αμαξι 5-6ετιας με λιγα χλμ...και το πιστευει πως θα το βρει..ειναι τουλαχιστον αφελης!
τα 100χιλ. τα εχουν για ψωμοτυρι,,,και περισσοτερο ψυχολογικο και θεμα συντηρησης-χρησης ειναι...παρα αξιοπιστιας λογω πολλων χλμ.

NikosE92
08-06-14, 22:28
οποιος ψαχνει απο γερμανια αμαξι 5-6ετιας με λιγα χλμ...και το πιστευει πως θα το βρει..ειναι τουλαχιστον αφελης!
τα 100χιλ. τα εχουν για ψωμοτυρι,,,και περισσοτερο ψυχολογικο και θεμα συντηρησης-χρησης ειναι...παρα αξιοπιστιας λογω πολλων χλμ.

Πολλοι απο μας θα ψάχναμε ... και αν βρίσκαμε τότε εσύ τι είσαι ???
Πολύ απόλυτη η απάντηση σου

και με 90 να βρει ειναι 40.000 κάτω απο αυτό που έχει ήδη κατα νου
γιατί να το πάρει ... δεν είναι μικρη διαφορά

paganis
08-06-14, 22:36
Πολλοι απο μας θα ψάχναμε ... και αν βρίσκαμε τότε εσύ τι είσαι ???
Πολύ απόλυτη η απάντηση σου

και με 90 να βρει ειναι 40.000 κάτω απο αυτό που έχει ήδη κατα νου
γιατί να το πάρει ... δεν είναι μικρη διαφορά

αν το κριτηριο σου, οταν αγοραζεις αμαξι ειναι πιο εχει λιγοτερο χλμ...λυπαμαι αλλα υπαρχουν σημαντικοτερα κριτηρια και επιπλεον τα χλμ ακομα και εκει τα αλλαζουν...ειδικα αν ο μαντρας εχει ελληνικες ριζες.

NikosE92
08-06-14, 22:53
Δεν είπα ότι ειναι κριτήριο .... Θα ήταν ανόητο άλλωστε μιας και όταν θα θελω να πουλήσω
το δικό μου μπορει να χει και περισσότερα ...

Λέω απλά να ψάξει μήπως βρει κάτι εξίσου καλο με λιγότερα χιλιόμετρα ...
Που το παράξενο

ChristosKDE
08-06-14, 23:11
Θα δω το αυτοκίνητο, θα το ελέγξω και θα αποφασίσω κατάλληλα. Το θέμα με τα χλμ έχει να κάνει με αξιοπιστία ή ψυχολογικά? Γιατί πχ αγόρασα μια μερσέντα με 130,000 χλμ και μέχρι τώρα την έχω 4 χρόνια δεν έχει βγάλει κιχ. Μόνο λάδια ξύδια βάζω. Έτσι και αλλιώς η αγορά μεταχειρισμένου είναι κορώνα γράμματα. Μπορείς να αγοράσεις κάποιο με 30,000 χλμ και να σου βγεί πατάτα. Πάντως ευχαριστώ για τις απόψεις και την βοήθεια σας. Θα κοιτάξω μήπως βρώ και κανένα με λιγότερα χλμ.

paganis
08-06-14, 23:32
εγω στην αγορα ενος 335 , θα μελετουσα προσεκτικα τον ιδιοκτητη..
υπαρχουν αρκετα παραδειγματα απο ελλαδα, πλουσιων πιτσιρικαδων ή μεσηλικων με απωθημενα που τα βγαζουν στο δρομο , με τσιγκλισμενα 335.
απο αυτα τα οχηματα...θα εφευγα μακρυα και ας ειχαν 20χιλ χλμ...θα ηταν σκισμενα.
δεν θα κοιταγα χλμ...παρα μονο την ολικη κατασταση του οχηματος και αν μου ενεπνεε εμπιστοσυνη ο πωλητης.

ChristosKDE
08-06-14, 23:35
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. τα αυτόματα αυτά έχουν όλα paddles στο τιμόνι ή όχι?

stef
08-06-14, 23:55
Τα paddles μπαίνουν κατόπιν παραγγελίας
Αλλά μην σκας φτιάχνεται αυτό και χωρίς paddles αν πάρεις, μπορείς να βάλεις paddles

Thomelef
09-06-14, 08:34
λεπτομέρεια τα χιλιόμετρα σε τέτοιες αγορές. έτσι και αλλιώς απο γερμανία είναι το αμάξι, που όπως πολύ σωστά ειπώθηκε τα χιλιόμετρα εκεί γράφουν για πλάκα. τουλάχιστο ξέρεις ότι κατά 70% έχουν γίνει με έκτη ταχύτητα και όχι με πρώτη δευτέρα όπως στην ελλάδα.

καλορίζικο...

mark e92
09-06-14, 14:39
Γιατί πχ αγόρασα μια μερσέντα με 130,000 χλμ και μέχρι τώρα την έχω 4 χρόνια δεν έχει βγάλει κιχ. Μόνο λάδια ξύδια βάζω. .

Αυτά στα BMW τα ξεχνάς

Ειδικά το 35 είναι τέρας αξιοπιστίας :thumbsdown:

mark e92
09-06-14, 14:41
Γεια σου Χρήστο

Θα σου πω κάποια πράγματα προσοχής ως προς την αγορά ενος 335
και απο κει και πέρα ας με συμπληρώσουν και οι υπολοιποι κάτοχοι

1.Ένα απο τα βασικά που πρέπει να κοιτάξεις είναι οι τουρμπίνες.
Θα ρωτήσεις αν αλλάχτηκαν και κατόπιν να κοιτάξεις κατά πόσο καλά τουρμπίζει το αμάξι, πως ανοιγοκλείνουν τα wastagates κλπ
Αυτό νομίζω μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά μέσω προγράμματος
χωρίς να χρειάζεται να ξυλωθεί το αμάξι

2. Να ρωτήσεις αν έχει αλλαχτεί αντλία υψηλής.
Σχεδόν όλα τα 335άρια είχαν ένα θέμα με την αντλία υψηλής και έχουν
προβεί σε αλλαγή. Εμένα πχ δεν είχε αλλαχτεί και τη άλλαξα 4-5 μήνες μετά

3. Πρέσσα.
Τα 35αρια λειτουργούν με υποπιέση και έχουν κάποια θεματάκια με τα σωληνάκια όσον αφορά τη φθορά τους. Υπάρχουν άπειρες συνδεσμολογίες μιας και το αμάξι ειναι τουρμπατο όπως τα σωληνάκια που καταλήγουν στις τουρμπίνες ή τα σωληνάκια απο τα μπουκαλάκια κλπ ... Ενα απο αυτά να χει ρωγμή, το αμάξι δεν τουρμπίζει με αποτέλεσμα να χρειαστείς συνεργείο. Το κόστος δεν ειναι μικρό, μιας και χρειάζεται να κατεβάσεις προφυλακτήρα και γενικά να ξυλώσεις αρκετά το αυτοκίνητο, για να βρεις που ειναι η ριμάδα η ρωγμή.
ΠΡΟΣΟΧΗ ... Το διαγνωστικό ΔΕΝ κανει τη δουλεια της πρέσσας, μην σε πείσουν ότι ΑΝ είχε κατι κλπ θα το βλέπαμε

4. Να ψαχτείς και να πιστοποιήσεις ότι δεν έχει κανένα πρόγραμμα. Όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά ΔΕΝ ξέρεις, πως και ποιος προγραμμάτισε το αμάξι
Μπορεί να το κανε κάποιος με μικρη τεχνογνωσία, με λάθος μίγματα λάθος overboost klp ... μπορεί και βέβαια να ναι απο κανένα οικο .... ΑΛΛΑ ΜΑΘΕ

5. Ρώτα αν έχει προβεί σε οποιαδήποτε αλλαγή aftermarket ... Πχ αν φοράει μπλοκέ αν έβαλε άλλο intercooler, αν έχει αλλάξει αναρτήσεις και ποιες
φοράει


6. Εργοστάσιο. Να πάρεις αριθμό πλαισίου και να πεις εκει στη bmw να μπουν να δουν πως και πότε έγινε η παραγγελία του αυτοκινήτου. Μπορεί να ταν 320 και να το κανε 335 επειδή ο γαμπρός του ειναι κάνας μαντράς με μοτέρ δεν το ξέρεις ... Μικρή πιθανότητα βέβαια ... but check it for sure

7. Έλεγχος αγοράς. Αυτός περιλαμβάνει εκτός απο τα μηχανικά μέρη και τα εξωτερικά ( λαμαρίνες ). Βγαίνουν 2 τύποι με γαντάκια και ψαχουλεύουν το αμάξι, αν έχει αλλάξει πχ κανα φτερό κάνα προφυλακτήρα και κατά πόσο καλά έγινε η δουλεια και η φανοποιεία γενικά

8. Ζαντολάστιχα. Αν δεν είναι μαμά οι ζάντες ή είναι φαγωμένα τα λάστιχα παζάρεψε τι τιμή ... ΠΡΟΣΟΧΗ στις ζάντες μην έχουν άλλο offset

Αυτά απο μένα ... τώρα για βιβλίο service χρονικό διάστημα αλλαγής λαδιών
θα τα ξέρεις, μην τα επισημαίνω ... Αν μου ρθει στο μυαλό κάτι άλλο θα συμπληρώσω
Τα καλύτερα εύχομαι:thumbsup:

Θα συμπληρώσω πολλαπλασιαστές και αντλία βενζίνης.

Bazil Van Sinner
09-06-14, 14:48
εγω στην αγορα ενος 335 , θα μελετουσα προσεκτικα τον ιδιοκτητη..
υπαρχουν αρκετα παραδειγματα απο ελλαδα, πλουσιων πιτσιρικαδων ή μεσηλικων με απωθημενα που τα βγαζουν στο δρομο , με τσιγκλισμενα 335.
απο αυτα τα οχηματα...θα εφευγα μακρυα και ας ειχαν 20χιλ χλμ...θα ηταν σκισμενα.
δεν θα κοιταγα χλμ...παρα μονο την ολικη κατασταση του οχηματος και αν μου ενεπνεε εμπιστοσυνη ο πωλητης.


ακριβώς !

Thomelef
09-06-14, 17:13
Τι ακριβώς ρε...αν το ξιαμα έχει 30κ χιλιόμετρα είναι χαρτι.

NikosE92
09-06-14, 17:21
Αν δεν ξέρουμε ποιος και τι ήταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ??
Μπορεί να το χε δώσει σε κάποια εταιρεία μεταχειρισμένων αυτοκινήτων

Απο κει και πέρα γιατί και αυτό με τα 130 να μην είναι σκισμένο απο
κανέναν ??
Μιλάτε για το συγκεκριμένο αμάξι λες και ξέρετε ποιος το χε

Σωστά συμπέρασματα αλλά ισχύει για το κάθε δυνατο αυτοκίνητο
ανεξαρτήτως ποσα χιλιόμετρα έχει

Επιμένω πως λίγη έρευνα ακομα δεν βλάπτει ....

Thomelef
09-06-14, 17:24
Αυτό που λέμε, είναι ότι ο αριθμός χιλιομέτρων και ρτο αν το αμάξι έχει τσίτα δέρματα, δεν είναι κριτήριο για να πεις ένα αμάξι καλό.

Ειδικά σε ένα αμάξι σαν το 335 που έχει πέσει σε χέρια πιτσιρικά που το κατάντησε φουσκωμένο κέικ και θαμωνα στα κοντροστεκια, ποια χιλιόμετρα να δεις και ποιες λαμαρινες...

NikosE92
09-06-14, 17:42
Μα δεν είπα κάτι τέτοιο .... έθεσα απλά σαν παράδειγμα 2 ίδια αυτοκίνητα
με διαφορά χιλιομέτρων ... ποιο θα πέρνατε ?? Μπορεί να βρει κάτι αντιστοιχο
με λιγότερα χιλιόμετρα

Όσο για το φούσκωμα, δεν το κάνουν μόνο πιτσιρικάδες .... σε άλλα φορουμ ακόμα και σε αυτό έχει διάφορους
με μπαξίματα, όσον αφορά το 335 και δεν ειναι πιτσιρικάδες
Βασικά παίζει κιόλας ο μικρότερος να μαι εγω:original:

pilot
09-06-14, 18:04
Αυτό που πολύ απλά και κατανοητά λέει ο Θωμάς, είναι πως η ένδειξη του οδομέτρου δεν λέει πάντα την αλήθεια για την πραγματική κατάσταση ενός αυτοκινήτου..και είναι απολύτως λογικό...

Όσον αφορά την ερώτηση, θα απαντήσω με ένα παράδειγμα: Έχουμε δυο ίδια αυτοκίνητα,335 για π.χ., απολύτως νορμάλ μηχανικά και τα δυο και με νορμάλ χρήση, ούτε κόντρες ούτε ''περίεργα'' πράγματα..Το ένα έχει 40.000 χλμ και το άλλο 140.000χλμ..
Το πρώτο δεν έχει αλλάξει ποτέ ούτε καν λάδια ενώ το δεύτερο έχει αλλάξει καμιά 20ρια φορές λάδια-φίλτρα και τα σχετικά..Με κλειστά μάτια θα έπαιρνα το 2ο..απλά πράγματα!

Thomelef
09-06-14, 18:30
Το πιτσιρικάς είναι σχήμα λόγου.

Επίσης Νικόλα, ποιος σου είπε ότι τα 35αρια ρτου φόρουμ που αναφέρεις, συμπεριλαμβανομενου και το δικό σου θεωρούνται καλές αγορες?

rallakias
09-06-14, 18:49
Ολα αυτα που λέτε απλά δεν ισχύουν στην Ελλάδα οταν αγοράζεις ενα αυτοκινητο απο μαντρά.Στη Γερμανια δεν ξέρω τι ισχύει.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο μαντράς δεν ξέρει το πραγματικο ιστορικο του αυτοκινητου και το πιθανοτερο ειναι να ''δημιουργήσει'' ενα ιστορικο και να στο πλασάρει ομορφα.
Δηλαδή :
δεν μπορεις να ξέρεις αν πιο πριν ειχε προγραμμα/βελτίωση και εκοβε βολτες τα βράδια στα γνωστα στέκια
δεν μπορείς να ξέρεις αν εχουν πρόβλημα τα wastegates αν εχει αλλάξει τουρμπίνες και άλλα τετόια μηχανικα προβλήματα
Δεν μπορεις να εξακριβώσεις κατι απο τα παραπάνω
Οταν τα περισσοτερα αυτοκινητα σε μαντρες εχουν κατατεθημενες πινακίδες και δεν μετακινουνται απο το χώρο της μαντρας , ενας μηχανικος που θα πάει εκει να το ελέγξει τι σκ@τα να δεί και τι να καταλάβει ??Το μονο που μπορει να ελέγξει ειναι τις λαμαρινες αν εχει φάει κανενα γερο στούκο.

Συμπερασμα:
οι μαντραδες οταν αγοραζουν μεταχειρισμένα αυτοκινητα , δεν κοιταζουν το πόσα χιλιομετρα γραφει το κοντέρ-ασχετα αν μετα το πουλάνε αναλογα με το ποσα γραφει....κάτι ξέρουν , κανε κι εσυ το ιδιο.
Το οτι εχει αλλαξει μια αντλια υψηλης (ή οτι άλλο αντιστοιχα ''αναλώσιμο'') δεν σημαινει οτι δεν θα χρειαστει να ξανα-αλλάξει. (παθός και μαθός)
Οταν αγοράζεις τουρμπάτο γνωστό για τις κοντρο-ιδιότητες του περιμενεις να σου βγάλει τα πάντα ως ζημια και γι αυτό πρέπει να εχεις και το αναλογο πορτοφόλι.

Προσωπικά θα κοιταζα να ειναι σε εξωτερικα και εξωτερικα καλη κατασταση και μηχανικα θα υπολογιζα οτι θα χρειαστει διαφορα για επισκευη και θα ειχα στην ακρη ενα Χ κονδύλι.
Ενα τετοιο μεταχειρισμένο ΕΙΝΑΙ ΛΑΧΕΙΟ .

NikosE92
09-06-14, 18:53
Τώρα θίγεις τα αυκοκίνητα πολλών .... που αργότερα θα θελουν να πουληθούν
Δεν είναι σωστό ...

Μετά απο κει και πέρα μπορεί και ενα Μ να μπορει να είναι και αυτό πατημένο ... κάθε αμάξι βασικά μην δείξω ότι εχω κάποια εμπάθεια

Αμα είναι καλοσυντηρημένα συχνά service, διορθώσεις σε ότι και αν προκύψει
γιατί να μην είναι καλή αγορά ... για ενα πρόγραμμα ??
Μετα για τα ανοίγματα ?? ή πιστεύεις ότι όποιος έχει δυνατό αυτοκίνητο το χει μόνο για βόλτα
Εσύ με το Μ3 ... δεν το ανοίγεις, δεν το χεις βάλει πίστα ??

Δεν σε κατηγορώ απλά λογικά είναι ένα αυτοκίνητο ανάλογης ιπποδύναμης να μην έχει χρήση μόνο για γάμους και βαφτίσια
ΑΑΑΑ και το χω ντύσει και νυφη μην απαξιώνω το τομέα :D

katsaraios
09-06-14, 18:54
Ωραια και πιο "ξεκουραστα" τα χιλιομετρα στα " γερμανικα " αλλα πολυ by the book μην το ξεχνατε οσοι κοιταζετε για αγορα..
Που σημαινει πολλες φορες κακοσυντηρημενα μηχανικα..
Τωρα σχετικα με τα λιγοτερα χλμ ολα ειναι θεμα συντηρησης και οδηγησης του ιδιοκτητη ..

Στα συν της Γερμανικης αγορας η λεπτομερεστατη ενημερωση για σερβις,ζημιες κλπ..

Θωμα τα μισεις τα 335 εεε:th_Laie_67-1:

tokiko
09-06-14, 18:54
Στον καθένα μπορεί να τύχει και κάτι διαφορετικό όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο. Ο κινητήρας του 335 Ν54 είναι διπλοτούρμπινος και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο χειριστής. Δηλαδή το αυτοκίνητο πρέπει αυστηρά να ανεβάσει θερμοκρασία λαδιού και μετά να ξεκινήσεις, όποιος το έχει καταλάβει και το εφαρμόζει αυτό καλώς. Γι'αυτό βάζεις μπρος και άμα βιάζεσαι ξεκινάς χωρίς απότομα γκάζια αυτός είναι και ο λόγος που κάτω από από το στροφόμετρο δείχνει θερμοκρασία λαδιού και όχι νερού (από το λάδι λιπαίνονται και τα τούρμπο).

Εφόσον είσαι στη Γερμανία μη βιάζεσαι και βρες ένα με λιγότερα χλμ να δεις και άλλους ανθρώπους μικρούς μεγάλους τι είναι ο καθένας. Εφόσον θες να κάνεις μια τέτοια αγορά (να θυμάσαι ότι το 335 κάνει 60-70κ καινούργιο) θα πρέπει να είσαι έτοιμος να πληρώσεις και τα ακριβά ανταλλακτικά του. thumb.
Αυτό όμως μέχρι ένα σημείο μια φορά αλλάζεται η αντλία μια οι πολλαπλασιαστές αν τύχει κιόλας.

ChristosKDE
09-06-14, 21:58
Στον καθένα μπορεί να τύχει και κάτι διαφορετικό όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο. Ο κινητήρας του 335 Ν54 είναι διπλοτούρμπινος και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο χειριστής. Δηλαδή το αυτοκίνητο πρέπει αυστηρά να ανεβάσει θερμοκρασία λαδιού και μετά να ξεκινήσεις, όποιος το έχει καταλάβει και το εφαρμόζει αυτό καλώς. Γι'αυτό βάζεις μπρος και άμα βιάζεσαι ξεκινάς χωρίς απότομα γκάζια αυτός είναι και ο λόγος που κάτω από από το στροφόμετρο δείχνει θερμοκρασία λαδιού και όχι νερού (από το λάδι λιπαίνονται και τα τούρμπο).

Εφόσον είσαι στη Γερμανία μη βιάζεσαι και βρες ένα με λιγότερα χλμ να δεις και άλλους ανθρώπους μικρούς μεγάλους τι είναι ο καθένας. Εφόσον θες να κάνεις μια τέτοια αγορά (να θυμάσαι ότι το 335 κάνει 60-70κ καινούργιο) θα πρέπει να είσαι έτοιμος να πληρώσεις και τα ακριβά ανταλλακτικά του. thumb.
Αυτό όμως μέχρι ένα σημείο μια φορά αλλάζεται η αντλία μια οι πολλαπλασιαστές αν τύχει κιόλας.



Γι αυτό δεν κοιτάω αυτά που κάνουν 30.000 να μου μείνει κάβα σε περίπτωση στραβής. Βέβαια είναι διαθέσιμα όλα τα servis του αυτοκινήτου αλλά περισσότερες λεπτομέρειες θα ξέρω το Σαββάτο που θα πάω να το δώ.
Το αμάξι θα ελεγχθεί απο όλες τις πλευρές πρίν το πάρω εννοείται. Το θέμα είναι ότι όσα βρήκα ώς εναλακτικές ή θα έχουν μέσα ξύλο ή θα είναι μπέζ πράγματα που ΔΕΝ μου αρέσουν. Έχω κάποια στάνταρ κριτήρια για αυτοκίνητο γιατί καλά είναι να είναι καλό το μοτόρι αλλά να μου κάνει και "κλίκ" στην εμφάνιση.
Τέσπα είδωμεν!!

NikosE92
10-06-14, 00:04
Έτσι πως στα είπαμε ρε φιλαράκο σε ζαλίσαμε ..... για γυναικα να ψαχνες πιο εύκολα θα βρησκες

Μακάρι να κανεις τη καλύτερη δυνατή αγορά

fanisk
10-06-14, 02:48
Αυτο που ολοι θελουν μεταχ. και να ειναι και κουτα δεν το καταλαβαινω. Ουτε και αυτους που χρυσοπληρωνουν για να βγαλουν τις ζελατινες του καινουριου καταλαβα ποτε.
Οταν αγοραζεις κατι στο 1/3 της αξιας του καινουριου, μη περιμενεις να μη θελει και τιποτα. Και να θελει, δεν θα φτασει ποτε την αρχικη αξια. Οποτε μη σκατε τοσο, και αμα το εσκισε μια φορα παραπανω και βγαλει κατι, πληρωστε το. Αλλιως να πατε στο Σπανο να το παρετε κουτα. :th_Laie_67-1:
Βρες το καλυτερο 335 και ιδιοκτητη στα ματια σου και στα λεφτα που διαθετεις, παρτο και πορευσου. Και αν βγαλει αντλια, εβγαλε. Αν δεν θες να βγαλει αντλια παρτο κουτα (που και εκει θα βγαλει, θα στο καλυψει η εγγυηση και θα εχεις δωσει 50% παραπανω).
Υπαρχουν αμαξια μπουρδελα, ιδιοκτητες που απορεις γιατι εκανες το κοπο να πας. Υπαρχουν και σωστα αυτοκινητα με τον αντιστοιχα σωστο ιδιοκτητη που θα σου πει τι εκανε, τι αλλαξε, τι θελει αλλαγη. Ενα τετοιο συνδιασμο βρες.

ChristosKDE
10-06-14, 06:53
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!! Μακάρι να είμαι τυχερός και να μου βγεί καλό.

A8hnaios
10-06-14, 07:17
Με το καλό το 35 αρι σου

Θέλουμε παρουσίαση όταν το αγοράσεις..!!

mark e92
10-06-14, 10:31
εγω στην αγορα ενος 335 , θα μελετουσα προσεκτικα τον ιδιοκτητη..
υπαρχουν αρκετα παραδειγματα απο ελλαδα, πλουσιων πιτσιρικαδων ή μεσηλικων με απωθημενα που τα βγαζουν στο δρομο , με τσιγκλισμενα 335.
απο αυτα τα οχηματα...θα εφευγα μακρυα και ας ειχαν 20χιλ χλμ...θα ηταν σκισμενα.
δεν θα κοιταγα χλμ...παρα μονο την ολικη κατασταση του οχηματος και αν μου ενεπνεε εμπιστοσυνη ο πωλητης.

Αυτό ισχύει σε όλα τα "ειδικά" πχ GTI, Type R , RC κλπ κλπ δεν είναι όμως σωστό απο μια εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της να γνωρίζει οτι πχ αντλίες υψηλής χαλάνε στα περισότερα με το Ν54 και να μην κάνει ανάκληση και να κοροιδεύει τον κόσμο .
Η τα σωληνάκια που απο τον καιρό κοκαλώνουν και μπορεί να σε αφήσει στην μέση του πουθενά να μην τα έχει προβλέψει ...






Και μην μου πείτε οτι δεν σας έχει αφήσει ποτέ ...

paganis
10-06-14, 17:28
το 335 δεν ανηκει στα ειδικα που ανεφερες! ειναι μια 3αρα..με διπλοτουρμπινο 3λιτρο μοτερ και τιποτα παραπανω! ουτε φρεναρες εχει, ουτε μπλοκε...ουτε ειδικο στησιμο....δεν ειναι μ3.(αυτο ανηκει σε ειδικη κατηγορια)
επισης ειναι γνωστο, οτι η εταιρια δεν εχει καλο after sales ...και το 335 δεν αποτελει εξαιρεση.
το οτι αποτελει μια καλη βαση για tuning και πειραματισμο...απλα ειναι το μεγαλο του συν, αλλα και το μεγαλο του μειον.

I_MNL
10-06-14, 18:26
Γερμανία μένω :)

Τότε σκέφτηκες καθόλου το ALPINA B3 ή B3s :original:
Πιο γρήγορο, με switchtronic και με 4 εξατμίσεις παρακαλώ! Και πιο σπάνιο. Ο ιδιοκτήτης θα το πρόσεξε πιο πολύ υποτίθεται

tokiko
10-06-14, 18:28
το 335 δεν ανηκει στα ειδικα που ανεφερες! ειναι μια 3αρα..με διπλοτουρμπινο 3λιτρο μοτερ και τιποτα παραπανω! ουτε φρεναρες εχει, ουτε μπλοκε...ουτε ειδικο στησιμο....δεν ειναι μ3.(αυτο ανηκει σε ειδικη κατηγορια)
επισης ειναι γνωστο, οτι η εταιρια δεν εχει καλο after sales ...και το 335 δεν αποτελει εξαιρεση.
το οτι αποτελει μια καλη βαση για tuning και πειραματισμο...απλα ειναι το μεγαλο του συν, αλλα και το μεγαλο του μειον.

Τι στήσιμο πρέπει να έχει και τι φρένα?
Δηλαδή δε σε βγάζει ασπροπρόσωπο, δεν στρίβει καλά, δεν έχει καλά κρατήματα, δεν είναι αντάξιο των αναλογιών του και γιατί πρέπει να φοράει μπλοκέ? Είπε κανένας ότι είναι μ3 ή ότι ανήκει στην κατηγόρια των μ? Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά σε αυτό το φόρουμ όταν έρχεται η συζήτηση σε ένα αμάξι το κατακρίνετε λες και είπε κανένας ότι είναι Μ5. Αν ήταν θα έκανε 170κ και όχι 70 και για το συγκεκριμένο και γενικά και έχει γίνει πολλές φορές αυτό. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα κάποτε τα μοτέρ ήταν διαμάντια χωρίς προβλήματα. Εμένα όταν θα μου κάτσει το ρευστό θέλω να πάρω ένα 46αρι μ3 ξέρω ότι άμα βγάλει βλάβη το εςεμγκε δεν θα πάω να κλαφτώ στην αντιπροσωπεία ή άμα κοπεί το πάτωμα, αλλά θα φροντίσω να το φτιάξω, το ίδιο και άμα πάρω ένα άλλο μοντέλο.

Άρα τώρα γιατί πράγμα να μιλήσουμε για τα Μ ή για τα απλά έστω και μ-πακ. Να μιλήσουμε για τις αντιπροσωπείες στην Ελλάδα ? που σε όλο το κόσμο αλλάχτηκαν οι υψηλής χωρίς να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες παρά μόνο στην Ελλάδα. Και εγώ 335 έχω αλλά δεν γράφω γι'αυτό το λόγο, είπαμε πια είναι τα θέματά του ο Χρήστος τα κατάλαβε, μια φορά τα αλλάζεις και από εκεί και μετά φαίνεται πόσο μάγκας είναι ο οδηγόςthumb

stef
10-06-14, 20:10
Για ρίξε μια ματιά

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/alpina-b3-biturbo-coupe-1-hand-top-top-top-buxtehude/193941899.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=1100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/alpina-b3-biturbo-coupe-switch-tronic-stadthagen/194701318.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=1100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/alpina-b3-biturbo-coupe-switch-tronic-bitburg/191445893.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=1100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

2ο και 3ο δεν παίζονται...

mark e92
10-06-14, 20:58
το 335 δεν ανηκει στα ειδικα που ανεφερες! ειναι μια 3αρα..με διπλοτουρμπινο 3λιτρο μοτερ και τιποτα παραπανω! ουτε φρεναρες εχει, ουτε μπλοκε...ουτε ειδικο στησιμο....δεν ειναι μ3.(αυτο ανηκει σε ειδικη κατηγορια)
επισης ειναι γνωστο, οτι η εταιρια δεν εχει καλο after sales ...και το 335 δεν αποτελει εξαιρεση.
το οτι αποτελει μια καλη βαση για tuning και πειραματισμο...απλα ειναι το μεγαλο του συν, αλλα και το μεγαλο του μειον.

Το αυτοκίνητο ήταν εξαιρετικό απλά είχε κάποια προβλήματα που δεν έπρεπε να έχει .
Δεν ήταν σειράς οπως πχ ενα 316 αλλά ούτε ειδικό οπως Μ3 .
Ειδικά στα ταξίδια που έκανα εγω απλά γ@@@@@ .
Τωρα αν είναι φυσιολογικό να βγάζει τόσα προβλήματα με λίγα χλμ στο κοντέρ του δεν το ξέρω , αν το ήξερα μετά απο το 36 και το 46αρι που είχα δεν θα το έπαιρνα .



Για να μην χαλάμε το θέμα του παιδιού η ουσία είναι οτι είχε προβλήματα που δεν αρμόζουν στην προπέλα!

tokiko
10-06-14, 21:00
Για να μην χαλάμε το θέμα του παιδιού η ουσία είναι οτι είχε προβλήματα που δεν αρμόζουν στην προπέλα!

Πες μας ένα μοντέλο που βγήκε απροβλημάτιστο?

mark e92
10-06-14, 21:02
μια φορά τα αλλάζεις και από εκεί και μετά φαίνεται πόσο μάγκας είναι ο οδηγόςthumb

Απο μια φορά αλλάζεις τι Μιχάλη ???
Αντλία , πολ/στες, σωληνάκια ???
Οταν το πούλαγα με ρώτησε ένας "σωληνακια turbo άλλαξες?"
Οχι του είπα και η απάντηση ήταν γιατι για να τα αλλάξω εγώ?

mark e92
10-06-14, 21:04
Πες μας ένα μοντέλο που βγήκε απροβλημάτιστο?

Στο Ε36 και Ε46 που είχα δεν άναψε ποτέ Check δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τι να πω Μιχάλη έτυχε σε μένα .

tokiko
10-06-14, 21:18
Απο μια φορά αλλάζεις τι Μιχάλη ???
Αντλία , πολ/στες, σωληνάκια ???
Οταν το πούλαγα με ρώτησε ένας "σωληνακια turbo άλλαξες?"
Οχι του είπα και η απάντηση ήταν γιατι για να τα αλλάξω εγώ?

Αυτό με την απάντηση δεν το πολυκατάλαβα, ίσως ήταν ενημερωμένος ο άνθρωπος.
Θεωρώ ότι αυτά τα πράγματα τα αλλάζεις μια φορά δηλαδή εφόσον ήρθε η ανάκληση και τα αλλάξεις γιατί να ξαναβγάλουν πρόβλημα, εγώ ποτέ δεν άλλαξα πολλαπλασιαστές το αμάξι αγοράστηκε καινούργιο το 2007.


Στο Ε36 και Ε46 που είχα δεν άναψε ποτέ Check δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τι να πω Μιχάλη έτυχε σε μένα .

Ήταν όμως τούρμπο οι κινητήρες τους ?
Ποια μοντέλα ήταν 316-330, μ3 ?
Που ξέρεις μπορεί να μην ήταν τύχη καλή συντήρηση ίσως. :original:
Εν πάση περιπτώση αυτή η κουβέντα είναι μεγάλη και θέλει να την πιάσουμε από την αρχή, θα χαρώ σίγουρα να τα πούμε από κοντά αλλά ακόμα καλύτερα αν μπορεί κάποιος να μας το μεταφέρει στα γενικά προβλήματα 335 και α συνεχίσουμε όποιος έχει όρεξη!!

:thnx:

mark e92
10-06-14, 21:29
το αμάξι αγοράστηκε καινούργιο το 2007.



Ήταν όμως τούρμπο οι κινητήρες τους ?
Ποια μοντέλα ήταν 316-330, μ3 ?
Που ξέρεις μπορεί να μην ήταν τύχη καλή συντήρηση ίσως. :original:

:thnx:
Και το δικό μου καινούργιο 2/08 .

Οχι δεν ήταν turbo 316 ήταν ,


Για συντήρηση δεν νομίζω , λαδάκι κάθε 7500 , 2 λεπτά κρύωμα πριν το σβήσιμο και στο ξεκίνημα . και ότι άλλο ήθελε στη ώρα του (έκανα 70000 χλμ ) στα 6 χρόνια .
Ευχαρίστως να τα πούμε και απο κοντά !

E60_Arkadia
10-06-14, 22:04
Παιδιά όλα τα αυτοκίνητα θα βγαλουν προβλήματα και δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε παλιά αυτοκίνητα με νέα.Τα παλιά δεν χαλαγανε γτ δεν υπήρχε κάτι να χαλάσει,τα νέα έχουν ένα σωρό μπιχλιμπίδια που κάποιο θα την κάνει.Το 335 δεν ειναι ειδική κατηγορία αυτοκινήτου μιας και απο 3000 κυβικά βγαζει μοοοολις 306 αλογα και αυτο με την βοήθεια και δυο τουρμπο.Απλα ειναι μια έκδοση με δυνατο μοτέρ.Τελος αν ποτέ μπω στην διαδικασία να αγορασω ένα 535 ας πουμε δεν θα κάτσω να πολυσκασω ούτε για την τρόμπα ούτε για σωληνάκια κτλ,θα το ψάξω καλα και θα το πάρω.Απο κει και πέρα γνωριζω ότι δεν πήρα ούτε 1000αρακι Ιάπωνα ούτε Ε28 που δεν παθαίνει τίποτα...Ελπιζω να εγινα κατανοητος

NikosE92
10-06-14, 22:49
Καλησπέρα ....

Δεν τίθεται θέμα για το αν ειναι προβληματικό ένα αυτοκίνητο αν χάνει απο κάπου πίεση
Γι αυτό όταν έγραφα για τα προβλήματα που βγάζει τα εξηγούσα κιόλας .....

Απλά το να μπει στη πρέσσα το θεωρώ ( όσον αφορά εμένα προσωπικά ) καλο να γίνει
να δει τι γίνεται με τις πιέσεις του

Όσον αφορά το γενικό ψάξιμο, το κοιτάς απο λαμαρινες όσο μπορείς μηχανικά και αναλόγως κρίνεις

Κακα τα ψέμματα μεταχειρισμένο αμάξι αγοράζεις, δεν ξέρεις τι μπορεί να κρυβει, είτε ειναι 316 ειτε Μ ... όσο για τον οδηγό εξήγησα ότι μπορει να μην τον γνωρίσεις και ποτέ

Παράδειγμα ... όταν είχα παει να δω ενα Μ3 Ε92 μου είπαν οι άνθρωποι εκει οτι το είχε
μεγαλογιατρός σε κλινικη .... που λογικά το θέσαν σαν ΘΕΤΙΚΟ κριτήριο
Απο κει και πέρα όμως, δεν ξέρει κανεις τι κρύβει ο καθένας μέσα του ... αυτος μπορεί
τα βράδια, να τα σπαγε με τη γυναίκα του και μετά να σπαγε το αμάξι στο δρόμο

ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ με ότι συνεπάγεται αυτό

ChristosKDE
10-06-14, 22:53
Τότε σκέφτηκες καθόλου το ALPINA B3 ή B3s :original:
Πιο γρήγορο, με switchtronic και με 4 εξατμίσεις παρακαλώ! Και πιο σπάνιο. Ο ιδιοκτήτης θα το πρόσεξε πιο πολύ υποτίθεται


Για ρίξε μια ματιά

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/alpina-b3-biturbo-coupe-1-hand-top-top-top-buxtehude/193941899.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=1100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/alpina-b3-biturbo-coupe-switch-tronic-stadthagen/194701318.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=1100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/alpina-b3-biturbo-coupe-switch-tronic-bitburg/191445893.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=1100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

2ο και 3ο δεν παίζονται...


Το πρώτο κόβεται λόγω χιλιομέτρων...που πρέπει να κάνω για να παω να το δώ ΜΟΝΟ!!! 7:30 ώρες δρόμος απο εδώ που μένω :original:

Το δεύτερο τρώει άκυρο γιατί είναι άσπρο και μέσα έχει ξύλο :shok:
Το τρίτο μου άρεσε. Ίσως να πάω να το δώ γιατί είναι λίγο μακρυα επίσης. :thumbsup:
Θενκς πάντως

ChristosKDE
10-06-14, 22:58
Το αυτοκίνητο ήταν εξαιρετικό απλά είχε κάποια προβλήματα που δεν έπρεπε να έχει .
Δεν ήταν σειράς οπως πχ ενα 316 αλλά ούτε ειδικό οπως Μ3 .
Ειδικά στα ταξίδια που έκανα εγω απλά γ@@@@@ .
Τωρα αν είναι φυσιολογικό να βγάζει τόσα προβλήματα με λίγα χλμ στο κοντέρ του δεν το ξέρω , αν το ήξερα μετά απο το 36 και το 46αρι που είχα δεν θα το έπαιρνα .



Για να μην χαλάμε το θέμα του παιδιού η ουσία είναι οτι είχε προβλήματα που δεν αρμόζουν στην προπέλα!


Συζήτηση κάνουμε, δεν μου χαλάτε κανένα θέμα, ίσα ίσα γι αυτό πόσταρα για να ξέρω τι προβλήματα βγάζει. Όμως τα έβαλα κάτω τα ζύγισα και βλέπω ότι τα υπέρ είναι περισσότερα απο τα κατά. Αντλίες, σωληνάκια και τέτοια θέματα δεν με πειράζουν.... Όταν ξέρω το μοτόρι θα μου βγάζει γούστα (και κυρία και τατάνα ταυτόχρονα) δεν μασάω :) θα την παλέψω την δουλειά. :th_Laie_67-1:

E60_Arkadia
10-06-14, 22:59
Αυτό παλι με τον πρωην ιδιοκτητη γιατρο είναι μαλλον Ελληνικο φαινομενο.Το ειχε γιατρος λεει αρα είναι αψογο.Εχω ξαδερφο γιατρο που εσκιζε στην κυριολεξια το 335 του! του επινε το αιμα χωρις πλακα,αυτη την στιγμη πωλειται στο Car,χωρις πρόβλημα βεβαια αλλα σκισμενο.Αν το ειχε δικηγόρος θα το πουλαγε λιγοτερο???

paganis
10-06-14, 23:14
Τι στήσιμο πρέπει να έχει και τι φρένα?
Δηλαδή δε σε βγάζει ασπροπρόσωπο, δεν στρίβει καλά, δεν έχει καλά κρατήματα, δεν είναι αντάξιο των αναλογιών του και γιατί πρέπει να φοράει μπλοκέ? Είπε κανένας ότι είναι μ3 ή ότι ανήκει στην κατηγόρια των μ? Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά σε αυτό το φόρουμ όταν έρχεται η συζήτηση σε ένα αμάξι το κατακρίνετε λες και είπε κανένας ότι είναι Μ5. Αν ήταν θα έκανε 170κ και όχι 70 και για το συγκεκριμένο και γενικά και έχει γίνει πολλές φορές αυτό. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα κάποτε τα μοτέρ ήταν διαμάντια χωρίς προβλήματα. Εμένα όταν θα μου κάτσει το ρευστό θέλω να πάρω ένα 46αρι μ3 ξέρω ότι άμα βγάλει βλάβη το εςεμγκε δεν θα πάω να κλαφτώ στην αντιπροσωπεία ή άμα κοπεί το πάτωμα, αλλά θα φροντίσω να το φτιάξω, το ίδιο και άμα πάρω ένα άλλο μοντέλο.

Άρα τώρα γιατί πράγμα να μιλήσουμε για τα Μ ή για τα απλά έστω και μ-πακ. Να μιλήσουμε για τις αντιπροσωπείες στην Ελλάδα ? που σε όλο το κόσμο αλλάχτηκαν οι υψηλής χωρίς να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες παρά μόνο στην Ελλάδα. Και εγώ 335 έχω αλλά δεν γράφω γι'αυτό το λόγο, είπαμε πια είναι τα θέματά του ο Χρήστος τα κατάλαβε, μια φορά τα αλλάζεις και από εκεί και μετά φαίνεται πόσο μάγκας είναι ο οδηγόςthumb

προς αποφυγη παρεξηγησεων. Δεν ειπα πως το οχημα δεν ειναι καλο ,,,για αυτο που ειναι.....απλα δεν μπορει να χαρακτηριστει ως ειδικο και να συγκαταλεγεται στην προαναφερομενη λιστα!
δεν ειναι σκληροπυρηνικο, δεν κανει για πιστα και φυσικα δεν το αγοραζεις για αναβασεις και στροφιλικια.
ειναι ενα πολυ καλος ταξιδιωτης...και ενα πολυ καλο πασπαρτου .

tokiko
10-06-14, 23:14
Συζήτηση κάνουμε, δεν μου χαλάτε κανένα θέμα, ίσα ίσα γι αυτό πόσταρα για να ξέρω τι προβλήματα βγάζει. Όμως τα έβαλα κάτω τα ζύγισα και βλέπω ότι τα υπέρ είναι περισσότερα απο τα κατά. Αντλίες, σωληνάκια και τέτοια θέματα δεν με πειράζουν.... Όταν ξέρω το μοτόρι θα μου βγάζει γούστα (και κυρία και τατάνα ταυτόχρονα) δεν μασάω :) θα την παλέψω την δουλειά. :th_Laie_67-1:

https://bmwfans.info/parts-catalog/E92/Europe/335i-N54/L-N/jun2007/browse/engine/vacum_control_engine_turbo_charger/

Όπου βλέπεις σωληνάκι είναι της υποπίεσης που λέμε. Το 5 και 6 που είναι κάτω βρίσκονται ακριβώς κάτω από το πρώτο καπάκι της κεφαλής. Αν θες μπορείς να ψαχτείς και να πάρεις κάποιο πιο ενισχυμένο sparco samco ότι θες.
Η bmw τα καινούργια τα έχει πιο ενισχυμένα αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

tokiko
10-06-14, 23:15
προς αποφυγη παρεξηγησεων. Δεν ειπα πως το οχημα δεν ειναι καλο ,,,για αυτο που ειναι.....απλα δεν μπορει να χαρακτηριστει ως ειδικο και να συγκαταλεγεται στην προαναφερομενη λιστα!
δεν ειναι σκληροπυρηνικο, δεν κανει για πιστα και φυσικα δεν το αγοραζεις για αναβασεις και στροφιλικια.
ειναι ενα πολυ καλος ταξιδιωτης...και ενα πολυ καλο πασπαρτου .

Εννοείται δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, πες πως τα λέγαμε πάνω στον καφέ!! :original:

ChristosKDE
10-06-14, 23:18
https://bmwfans.info/parts-catalog/E92/Europe/335i-N54/L-N/jun2007/browse/engine/vacum_control_engine_turbo_charger/

Όπου βλέπεις σωληνάκι είναι της υποπίεσης που λέμε. Το 5 και 6 που είναι κάτω βρίσκονται ακριβώς κάτω από το πρώτο καπάκι της κεφαλής. Αν θες μπορείς να ψαχτείς και να πάρεις κάποιο πιο ενισχυμένο sparco samco ότι θες.
Η bmw τα καινούργια τα έχει πιο ενισχυμένα αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Όταν ξαναέρθουν να μας κάνουν έλεγχο ποιότητας θα μάθω περισσότερα απο την μαμά BMW :thumbsup:

ChristosKDE
10-06-14, 23:19
Με το διαγνωστικό ποια προβλήματα μπορώ να δώ??

tokiko
10-06-14, 23:24
Με το διαγνωστικό ποια προβλήματα μπορώ να δώ??

Θεωρητικά τα πάντα, αλλά όταν το θέμα φτάνει σε χαμηλές πιέσεις οι μηχανικοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ελπίζω να έχεις γάτα μηχανικό. thumb
Μου έχει πει γνωστός μου ότι αλλάζει δίσκια στο αμάξι (όχι bmw) κάθε 30κ χλμ, προσπάθησα να του αλλάξω άποψη αλλά δεν τα κατάφερα τον είχαν παραμυθιάσει καλά.

Εδώ στη Γερμανία συμβαίνει αυτό.

NikosE92
10-06-14, 23:25
Χαίρομαι που συμφωνείς ... ποσο μάλλον με ζωντανο παράδειγμα, φίλε Αρκά

Ακόμη και εμείς που τα βελτιώνουμε, μπορεί να τα συντηρούμε πολύ καλύτερα,
απο ένα παππού ( λεμε τώρα ) που αλλάζει λάδια ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Η BMW ( 25.000 ΧΛΜ ) και να το ελέγχει
μόνο αν δεν παίρνει μπροστά και μη ξέροντας για τη λειτουργία turbo, να βάζει μπρος στο καταχείμωνο και βρουμ κατ ευθείαν ... Ολα παραδείγματα βέβαια


Όσο για το Μ3, ναι μεν ειναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο, αλλά οπως ισχυρίζονται
κάποιοι για τα προβλήματα του 335, μπορεί κάποιοι άλλοι, να κάνουν αντίλογο
για το αντίθετο .... πολυ σωστά το έθεσε ο Μιχάλης

ChristosKDE
10-06-14, 23:29
Θεωρητικά τα πάντα, αλλά όταν το θέμα φτάνει σε χαμηλές πιέσεις οι μηχανικοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ελπίζω να έχεις γάτα μηχανικό. thumb
Μου έχει πει γνωστός μου ότι αλλάζει δίσκια στο αμάξι (όχι bmw) κάθε 30κ χλμ, προσπάθησα να του αλλάξω άποψη αλλά δεν τα κατάφερα τον είχαν παραμυθιάσει καλά.

Καλά έτσι και βγεί μούφα το αμάξι θα είναι συνέχεια έξω απο το welt με ταμπέλες γεμάτες κράξιμο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ChristosKDE
10-06-14, 23:35
Εδώ στη Γερμανία συμβαίνει αυτό.

Γερμανία μένεις??

I_MNL
10-06-14, 23:36
Το πρώτο κόβεται λόγω χιλιομέτρων...που πρέπει να κάνω για να παω να το δώ ΜΟΝΟ!!! 7:30 ώρες δρόμος απο εδώ που μένω :original:

Το δεύτερο τρώει άκυρο γιατί είναι άσπρο και μέσα έχει ξύλο :shok:
Το τρίτο μου άρεσε. Ίσως να πάω να το δώ γιατί είναι λίγο μακρυα επίσης. :thumbsup:
Θενκς πάντως

Για αυτο με τα σχεδόν 200.000χλμ συμφωνώ.
Το μπλε ωραίο φαίνεται :original: , το δε λευκό έχει ωραίο ταμπά δερμάτινο σαλόνι αλλά αν δεν σου αρεσει...

tokiko
11-06-14, 00:00
Γερμανία μένεις??

Ναι στο Μόναχο, είμαι εδώ από το Φεβρουάριο.

ChristosKDE
11-06-14, 08:42
Ναι στο Μόναχο, είμαι εδώ από το Φεβρουάριο.


Κοντά είμαστε σχετικά! Backnang κοντά στην Στουτγάρδη είμαι εγώ.

I_MNL
11-06-14, 12:59
Τελικά πήγες να δεις κάποιο από τα ALPINA B3;

ChristosKDE
11-06-14, 13:19
Τελικά πήγες να δεις κάποιο από τα ALPINA B3;

Ότι κάνω μόνο Σαββάτο μπορώ να το κάνω μιας και τα ωράρια της δουλειάς μου δεν μου το επιτρέπουν για άλλες μέρες!

NikosE92
11-06-14, 14:35
I_MNL μιας και φαίνεται να έχεις μια συμπάθεια, προς τα αλπίνα, μας εξηγείς λιγάκι
τις διαφορές, του αντιστοιχου αλπίνα, με το 335 ?? να μάθουμε όσοι δεν γνωρίζουμε
πόσο μάλλον ο Χρήστος που θέλει να αγοράσει ?

I_MNL
11-06-14, 16:47
Nα προσπαθήσω

1) Έχει διαφορετικά πιστόνια και μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης (αν το λέω καλά)
2) επιπλέον oil cooler
3) 360 ίππους και 500Nm ροπή το "απλό" B3, 400 ίππους και 540Nm ροπή το B3s
4) Βγαίνει και σε έκδοση Allrad (μόνο τα αριστεροτίμονα)
5) Τελική ταχύτητα 285χλμ/ ώρα το RWD, 280χλμ/ώρα το AWD πάντα για το "απλό" B3 . Υπόψην, η ALPINA ΔΕΝ περιορίζει την τελική ηλεκτρονικά στα 250χλμ/ώρα. Ό,τι πρέπει δηλαδή για Γερμανία και ακόμα και τα Porsche θα παραμερίζουν!!! Sorry.... ;-)
6) 0-100 χλμ/ώρα 4,8δλ το RWD και 4,9δλ το AWD
7) Δεν έχει χειροκίνητο κιβώτιο: μόνο Switchtronic (τύπος αυτόματου) με κουμπιά πίσω από το τιμόνι (όχι paddleshift, αλλά μάλλον buttonshift)
8) 4 εξατμίσεις (διαφέρουν απο την Μ3) custom ALPINA, νομίζω Acrapovic
9) Διαφορετική ανάρτηση
9) Οχι run flat ελαστικά
10) Στο εσωτερικό πλακέττα με το νούμερο παραγωγής του αυτοκινήτου

Αυτά μου έρχονται στο νου.:original:
Παρακαλώ όπως stef και ALPINAKIAS διορθώσουν, προσθέσουν ό,τι ξέχασα!

I_MNL
11-06-14, 16:58
Και ειδικά για τον Χρήστο, η Στουτγκάρδη δεν είναι μακριά πολύ από το Buchloe!

mark e92
11-06-14, 17:04
Συζήτηση κάνουμε, δεν μου χαλάτε κανένα θέμα, ίσα ίσα γι αυτό πόσταρα για να ξέρω τι προβλήματα βγάζει. Όμως τα έβαλα κάτω τα ζύγισα και βλέπω ότι τα υπέρ είναι περισσότερα απο τα κατά. Αντλίες, σωληνάκια και τέτοια θέματα δεν με πειράζουν.... Όταν ξέρω το μοτόρι θα μου βγάζει γούστα (και κυρία και τατάνα ταυτόχρονα) δεν μασάω :) θα την παλέψω την δουλειά. :th_Laie_67-1:

Υπ΄οψιν οτι τα προβλήματα αυτά σε ένα μτχ μπορεί να τα έχει αντιμετωπίσει ο 1 ιδιοκτήτης και μετά να μην ξαναεμφανιστούν ...
Για το διαγνωστικό νομίζω οτι αν έχει σβηστεί η βλάβη δεν μπορείς να την δεις .
Το βασικό για σένα είναι να μην έχει φάει καμία στούκα και να το βρείς όπως το θέλεις .

mark e92
11-06-14, 17:09
Nα προσπαθήσω

1) Έχει διαφορετικά πιστόνια και μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης (αν το λέω καλά)
2) επιπλέον oil cooler
3) 360 ίππους και 500Nm ροπή το "απλό" B3, 400 ίππους και 540Nm ροπή το B3s
4) Βγαίνει και σε έκδοση Allrad (μόνο τα αριστεροτίμονα)
5) Τελική ταχύτητα 285χλμ/ ώρα το RWD, 280χλμ/ώρα το AWD πάντα για το "απλό" B3 . Υπόψην, η ALPINA ΔΕΝ περιορίζει την τελική ηλεκτρονικά στα 250χλμ/ώρα. Ό,τι πρέπει δηλαδή για Γερμανία και ακόμα και τα Porsche θα παραμερίζουν!!! Sorry.... ;-)
6) 0-100 χλμ/ώρα 4,8δλ το RWD και 4,9δλ το AWD
7) Δεν έχει χειροκίνητο κιβώτιο: μόνο Switchtronic (τύπος αυτόματου) με κουμπιά πίσω από το τιμόνι (όχι paddleshift, αλλά μάλλον buttonshift)
8) 4 εξατμίσεις (διαφέρουν απο την Μ3) custom ALPINA, νομίζω Acrapovic
9) Διαφορετική ανάρτηση
9) Οχι run flat ελαστικά
10) Στο εσωτερικό πλακέττα με το νούμερο παραγωγής του αυτοκινήτου

Αυτά μου έρχονται στο νου.:original:
Παρακαλώ όπως stef και ALPINAKIAS διορθώσουν, προσθέσουν ό,τι ξέχασα!

Πολύ light η βελτίωση δηλ.

pilot
11-06-14, 17:19
Nα προσπαθήσω

1) Έχει διαφορετικά πιστόνια και μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης (αν το λέω καλά)
2) επιπλέον oil cooler
3) 360 ίππους και 500Nm ροπή το "απλό" B3, 400 ίππους και 540Nm ροπή το B3s
4) Βγαίνει και σε έκδοση Allrad (μόνο τα αριστεροτίμονα)
5) Τελική ταχύτητα 285χλμ/ ώρα το RWD, 280χλμ/ώρα το AWD πάντα για το "απλό" B3 . Υπόψην, η ALPINA ΔΕΝ περιορίζει την τελική ηλεκτρονικά στα 250χλμ/ώρα. Ό,τι πρέπει δηλαδή για Γερμανία και ακόμα και τα Porsche θα παραμερίζουν!!! Sorry.... ;-)6) 0-100 χλμ/ώρα 4,8δλ το RWD και 4,9δλ το AWD
7) Δεν έχει χειροκίνητο κιβώτιο: μόνο Switchtronic (τύπος αυτόματου) με κουμπιά πίσω από το τιμόνι (όχι paddleshift, αλλά μάλλον buttonshift)
8) 4 εξατμίσεις (διαφέρουν απο την Μ3) custom ALPINA, νομίζω Acrapovic
9) Διαφορετική ανάρτηση
9) Οχι run flat ελαστικά
10) Στο εσωτερικό πλακέττα με το νούμερο παραγωγής του αυτοκινήτου

Αυτά μου έρχονται στο νου.:original:
Παρακαλώ όπως stef και ALPINAKIAS διορθώσουν, προσθέσουν ό,τι ξέχασα!

εχ βρε Μαρι-Νοελ, εχ βρε Μαρι-Νοελ...:th_Laie_67-1:

I_MNL
11-06-14, 17:44
Mα ναι στην Γερμανία, μου είχε πει ένας Γερμανός φίλος, όταν πήγα να τον επισκεφθώ με το αυτοκίνητο (ήταν το Jaguar με τα χειμερινά λάστιχα...) , είναι παράδοση , όταν έρχεται Porsche, να παραμερίζουν :shok: και να το αφήνουν να περάσει...:whistle: μάλλον γιατί ούτως ή άλλως πάει πιο γρήγορα! Δεν ξέρω...είναι αλήθεια;

Από την πολλή ταχύτητα, ζαλίστηκα και η προηγούμενη πρόταση βγήκε σαν μεθυσμένη! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

ξέρω... :offtopic::oops:

NikosE92
11-06-14, 20:47
:facepalm::facepalm: Πόσο κορόιδα πρέπει να νιώθουν οι Ευρωπαίοι

Απίστευτες διαφορές .... Πριν γράψεις περίμενα να δω μικροπράγματα
Αν ήμουν Γερμανία με κλειστά μάτια θα πήγαινα για Alpina

stef
11-06-14, 20:49
Nα προσπαθήσω

1) Έχει διαφορετικά πιστόνια και μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης (αν το λέω καλά)
2) επιπλέον oil cooler
3) 360 ίππους και 500Nm ροπή το "απλό" B3, 400 ίππους και 540Nm ροπή το B3s
4) Βγαίνει και σε έκδοση Allrad (μόνο τα αριστεροτίμονα)
5) Τελική ταχύτητα 285χλμ/ ώρα το RWD, 280χλμ/ώρα το AWD πάντα για το "απλό" B3 . Υπόψην, η ALPINA ΔΕΝ περιορίζει την τελική ηλεκτρονικά στα 250χλμ/ώρα. Ό,τι πρέπει δηλαδή για Γερμανία και ακόμα και τα Porsche θα παραμερίζουν!!! Sorry.... ;-)
6) 0-100 χλμ/ώρα 4,8δλ το RWD και 4,9δλ το AWD
7) Δεν έχει χειροκίνητο κιβώτιο: μόνο Switchtronic (τύπος αυτόματου) με κουμπιά πίσω από το τιμόνι (όχι paddleshift, αλλά μάλλον buttonshift)
8) 4 εξατμίσεις (διαφέρουν απο την Μ3) custom ALPINA, νομίζω Acrapovic
9) Διαφορετική ανάρτηση
9) Οχι run flat ελαστικά
10) Στο εσωτερικό πλακέττα με το νούμερο παραγωγής του αυτοκινήτου

Αυτά μου έρχονται στο νου.:original:
Παρακαλώ όπως stef και ALPINAKIAS διορθώσουν, προσθέσουν ό,τι ξέχασα!

Να προσθέσουμε στα παραπάνω : μπλοκέ διαφορικό αναλόγως απαίτησης πελάτη, το ειδικό nappa δερμάτινο σαλόνι όπως επίσης και τα ιδιαίτερα φρένα αναλόγως παραγγελίας
Τέλος η Alpina είναι κατασκευάστρια εταιρία και όχι απλός βελτιωτής με συμμετοχή της BMW στη διεύθυνση και το R&D της

stef
11-06-14, 20:51
:facepalm::facepalm: Πόσο κορόιδα πρέπει να νιώθουν οι Ευρωπαίοι

Απίστευτες διαφορές .... Πριν γράψεις περίμενα να δω μικροπράγματα
Αν ήμουν Γερμανία με κλειστά μάτια θα πήγαινα για Alpina

Alpina ή Μ μόνο!
Τα απλά BMW δεν υπάρχουν!!

NikosE92
11-06-14, 21:06
335ι πρόγραμμα στα 360 - Αλπινα ετοιμο
335ι μπλοκε quaife or something else - alpina εργοστασιακο
335ι δεύτερο ψυγείο λαδιού - αλπινα έτοιμο
335ι εξατμίσεις που θυμίζουν Αudi 1,8Τ - alpina πολύ καλύτερες

Το Αλπίνα, έχει σχεδόν όσα πάει και κάνει aftermarket, ενα 335i ....

Μεγάλο ατού

stef
11-06-14, 22:31
Επίσης να αναφέρουμε ότι το Alpina δεν το παίρνει κάποιος που θέλει την μέγιστη ιπποδύναμη από έναν Ν54/55 αλλά για το συνολικό πακέτο που προσφέρει και δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα μοτέρ πουσαρισμένο ιδιαίτερα...

ChristosKDE
11-06-14, 22:59
Nα προσπαθήσω

1) Έχει διαφορετικά πιστόνια και μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης (αν το λέω καλά)
2) επιπλέον oil cooler
3) 360 ίππους και 500Nm ροπή το "απλό" B3, 400 ίππους και 540Nm ροπή το B3s
4) Βγαίνει και σε έκδοση Allrad (μόνο τα αριστεροτίμονα)
5) Τελική ταχύτητα 285χλμ/ ώρα το RWD, 280χλμ/ώρα το AWD πάντα για το "απλό" B3 . Υπόψην, η ALPINA ΔΕΝ περιορίζει την τελική ηλεκτρονικά στα 250χλμ/ώρα. Ό,τι πρέπει δηλαδή για Γερμανία και ακόμα και τα Porsche θα παραμερίζουν!!! Sorry.... ;-)
6) 0-100 χλμ/ώρα 4,8δλ το RWD και 4,9δλ το AWD
7) Δεν έχει χειροκίνητο κιβώτιο: μόνο Switchtronic (τύπος αυτόματου) με κουμπιά πίσω από το τιμόνι (όχι paddleshift, αλλά μάλλον buttonshift)
8) 4 εξατμίσεις (διαφέρουν απο την Μ3) custom ALPINA, νομίζω Acrapovic
9) Διαφορετική ανάρτηση
9) Οχι run flat ελαστικά
10) Στο εσωτερικό πλακέττα με το νούμερο παραγωγής του αυτοκινήτου

Αυτά μου έρχονται στο νου.:original:
Παρακαλώ όπως stef και ALPINAKIAS διορθώσουν, προσθέσουν ό,τι ξέχασα!

Και άμα τα πάρω αυτά έτοιμα για μένα τι θα μείνει να κάνω μετά? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Είπαμε θα τα δώ και θα πράξω ανάλογα. Το Σαββάτο έχει εγερτήριο νωρίς !:thumbsup:

stef
11-06-14, 23:02
Έχεις ένα πολύ ξεχωριστό αυτοκίνητο που ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει με τα 335 της σειράς...

ChristosKDE
11-06-14, 23:08
Τώρα να την πώ την κακία μου?? χεχε τα 108.800 χλμ που έχει δεν είναι πολλά??
Μην βαράτε αστειεύομαι :)

stef
11-06-14, 23:22
Εσυ αρχικώς αναφέρθηκες σε τετοια χλμ με το πρώτο αυτοκίνητο που έβαλες
Εαν θες με λιγότερα σαφώς και υπάρχουν με το ανάλογο τίμημα βέβαια....

ChristosKDE
11-06-14, 23:30
Εσυ αρχικώς αναφέρθηκες σε τετοια χλμ με το πρώτο αυτοκίνητο που έβαλες
Εαν θες με λιγότερα σαφώς και υπάρχουν με το ανάλογο τίμημα βέβαια....

Το γνωρίζω αυτό φίλε μου :original: Γι αυτό έγραψα ότι αστειεύομαι thumb

I_MNL
12-06-14, 07:03
Και άμα τα πάρω αυτά έτοιμα για μένα τι θα μείνει να κάνω μετά? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Είπαμε θα τα δώ και θα πράξω ανάλογα. Το Σαββάτο έχει εγερτήριο νωρίς !:thumbsup:

Ακριβώς αυτό θα κανεις: θα σηκώνεσαι πρωί πρωί κάθε Σάββατο, για να το οδηγείς έτσι για πλάκα
Κσι το Σάββατο βράδυ στο μποτιλιάρισμα της πόλης για να σε βλέπουν (οπωσδήποτε με τα stripes and decals) και να βλέπεις πώς σε κοιτάζουν
Ενώ στο ενδιάμεσο θα πατάς με άλλα αυτοκινητα (κατά προτίμηση Οχι BMW, αφού στο κάτω κάτω είναι ξαδελφάκια)

108000 χλμ δρν είναι τίποτα.
Πήρα το δικό μου D3 με 80.000χλμ: τώρα έχει κοντά 130.000χλμ συν καμμια πεντάρα, όταν έρθω Ελλάδα τον Ιούλιο ελπίζω:original:

NikosE92
12-06-14, 15:31
Να ρωτήσω κάτι ακομα ... τα αλπινα ειναι πολυ πιο ακριβά απο τα 335αρια ??
Αν όχι γιατί δεν παιρνουν όλοι αλπινα στη Γερμανια ή σε άλλες χώρες του εξωτερικού
οπου βγαίνει

mark e92
12-06-14, 15:43
Να ρωτήσω κάτι ακομα ... τα αλπινα ειναι πολυ πιο ακριβά απο τα 335αρια ??
Αν όχι γιατί δεν παιρνουν όλοι αλπινα στη Γερμανια ή σε άλλες χώρες του εξωτερικού
οπου βγαίνει

Αν θυμάμαι καλά έχει 20+...

mark e92
12-06-14, 15:46
335ι πρόγραμμα στα 360 - Αλπινα ετοιμο
335ι μπλοκε quaife or something else - alpina εργοστασιακο
335ι δεύτερο ψυγείο λαδιού - αλπινα έτοιμο
335ι εξατμίσεις που θυμίζουν Αudi 1,8Τ - alpina πολύ καλύτερες

Το Αλπίνα, έχει σχεδόν όσα πάει και κάνει aftermarket, ενα 335i ....

Μεγάλο ατού

Νομίζω τα ίδια έχει και η Hartge και η schnitzer.

I_MNL
12-06-14, 15:56
η Alpina είναι κατασκευάστρια εταιρία και όχι απλός βελτιωτής

Δεν ξερω για αυτό mark_e92, αλλά όπως είπαμε η ALPINA ειναι κατασκευαστρια εταιρεία, όχι βελτιωτής όπως οι άλλες (πάρα πολύ αξιοσέβαστες και επιτυχημένες βεβαίως) που ανάφερες.

NikosE92
12-06-14, 16:02
20 + χιλιάδες δολλάρια ??? κάνουν τα αλπινα παραπανω απο τα 335αρια ??

Βελτιωτής-κατασκεταστής-κόστος .. μην τα μπερδεψουμε στο τέλος


Ωραίο νήμα πάντως να συγκρίνουμε τα 2 cars, εκτός απ οτι ενημερωνόμαστε εμεις .... βοηθάμε και το Χρήστο να καταλάβει διάφορα πράγματα

mark e92
12-06-14, 16:09
ευρώ Νικ ...

NikosE92
12-06-14, 16:12
ΕΕΕΕ τώρα εξηγείται κύριοι ... γι αυτό ειναι και δυσευρετα κιολας
Ποιος θα δινε 20.000 παραπάνω όταν με 10 κατι στήνει το αμάξι του όπως αυτός θέλει

Ειπα και γω τόσο απλοχέρηδες είναι στη bmw ?? Μα μου φάνηκε κατόπιν συζητήσεως πολύ παράξενο
γιατί όλη η τεχνογνωσία του N54 προέρχεται απο Αμερική

I_MNL
12-06-14, 16:51
Να ρωτήσω κάτι ακομα ... τα αλπινα ειναι πολυ πιο ακριβά απο τα 335αρια ??
Αν όχι γιατί δεν παιρνουν όλοι αλπινα στη Γερμανια ή σε άλλες χώρες του εξωτερικού
οπου βγαίνει

Δυο λόγοι μου έρχονται στο μυαλό

1) Όπως αναφέρθηκε το κόστος

2) Τα νεότερα μοντέλα δεν έχουν χειροκίνητο κιβώτιο, παρά μόνο το πρώτης γενιάς D3 και το face lift D3 Bi-Turbo, που είναι όμως πετρελαιοκίνητα. Για τους petrolheads με χειροκίνητο κιβώτιο είναι το B8 (E36 με 4.6 λίτρα)

Βέβαια, από την άλλη πλευρά, είναι σπάνια/σχεδόν συλλεκτικά κομμάτια και κρατούν την αξία τους!

Κυρίες και κύριοι,
Η απόφαση δική σας! (όπως και τα λεφτά που θα δώσετε :shok:) :popcorn:

friendgr
16-06-14, 16:06
Το επόμενο Σαββάτο έχω ραντεβού να πάω να κοιτάξω και να πάρω μια μπουμπού 335i. Οι έχοντες το ίδιο μοντέλο παρακαλώ να δώσουν τα φώτα τους που πρέπει να δώσω σημασία και σε τί.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Χρήστος

Τελικά τι έκανες;

tokiko
16-06-14, 16:56
Τρελάθηκε ο άνθρωπος, καίει λάδια τουρμπίνες αντλίες πολλαπλασιαστές μπουζοκαλώδια πλεξούδες φτερωτές ιντερκούλερ καταλύτες σωληνάκια τελικά προτελικά εκκεντροφόροι μπιέλες, το μοτέρ είναι αμερικάνικο το 35αρι είναι η ντροπή της BMW τι να κάνει...ήρθε είδε και απήλθε

γράφτηκε στο mercedesforum σίγουρα...:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Bazil Van Sinner
16-06-14, 17:31
Ποιός είναι αυτός που με 10χιλιάρικα θα το στήσει καλύτερα απο την Alpina?

tokiko
16-06-14, 17:34
Ποιός είναι αυτός που με 10χιλιάρικα θα το στήσει καλύτερα απο την Alpina?

Βασίλη ο Νίκος κατάλαβε αργότερα τι εστί αλπίνα δεν οδηγεί πουθενά περαιτέρω συζήτηση και αντιπαραθέσεις.
Νομίζω τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Bazil Van Sinner
16-06-14, 17:40
Πάσο!

NikosE92
16-06-14, 17:46
+1 δεν εχω σκοπο να συνεχίσω τίποτα ... οπότε και δεν θα απαντήσω ανάλογα
Κακώς παρασύρθηκα και χθες

Μακρια δεν είμαστε, ότι θες το μιλάμε και απο κοντά

ChristosKDE
16-06-14, 19:00
Τελικά τι έκανες;


Είδα κάποια που με ενδιέφεραν και κατέληξα. Άν όλα πάνε καλά με τα χαρτιά θα το έχω στα χέρια μου σε μερικές μέρες, γι αυτό και δεν έγραψα ακόμα τπτ. :thumbsup:

stef
16-06-14, 19:17
Alpina είδες κανένα;

ChristosKDE
16-06-14, 19:38
Alpina είδες κανένα;

Δεν βόλεψε για Alpina λόγω απόστασης.

ChristosKDE
16-06-14, 19:39
Τρελάθηκε ο άνθρωπος, καίει λάδια τουρμπίνες αντλίες πολλαπλασιαστές μπουζοκαλώδια πλεξούδες φτερωτές ιντερκούλερ καταλύτες σωληνάκια τελικά προτελικά εκκεντροφόροι μπιέλες, το μοτέρ είναι αμερικάνικο το 35αρι είναι η ντροπή της BMW τι να κάνει...ήρθε είδε και απήλθε

γράφτηκε στο mercedesforum σίγουρα...:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Δεν χρειάζεται να γραφτώ στο MercedesForum που λες γιατί απλά αυτό δεν βγάζει προβλήματα. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

mark e92
16-06-14, 20:29
Είδα κάποια που με ενδιέφεραν και κατέληξα. Άν όλα πάνε καλά με τα χαρτιά θα το έχω στα χέρια μου σε μερικές μέρες, γι αυτό και δεν έγραψα ακόμα τπτ. :thumbsup:

Βάλε φωτό να το δούμε ...
Φοβάσαι μην σου το πάρουμε ε?:th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
16-06-14, 20:58
Δεν χρειάζεται να γραφτώ στο MercedesForum που λες γιατί απλά αυτό δεν βγάζει προβλήματα. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:


πρόσεξε τί γράφεις....οι πολλάπλασιαστές ακούνε :hystericalbs1:

A8hnaios
16-06-14, 21:21
Είδα κάποια που με ενδιέφεραν και κατέληξα. Άν όλα πάνε καλά με τα χαρτιά θα το έχω στα χέρια μου σε μερικές μέρες,

Βάλε φωτό να το δούμε ...Φοβάσαι μην σου το πάρουμε ε?:th_Laie_67-1:

θα κανει παρουσιαση ο Ανθρωπος.. σιγα σιγα..! :whistle:

:worthlesswithoutpic

ChristosKDE
17-06-14, 15:24
Βάλε φωτό να το δούμε ...
Φοβάσαι μην σου το πάρουμε ε?:th_Laie_67-1:


Κάτσε να το παραλάβω πρώτα βρε! Χωρίς να το έχω εδώ πώς να το βγάλω φώτο?

mark e92
17-06-14, 16:15
Κάτσε να το παραλάβω πρώτα βρε! Χωρίς να το έχω εδώ πώς να το βγάλω φώτο?

Εννοώ τις φωτο από την αγγελία.
Με το καλό!

ChristosKDE
17-06-14, 17:05
Εννοώ τις φωτο από την αγγελία.
Με το καλό!

Ευχαριστώ. Μάλλον Δευτέρα θα το παραλάβω σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες!

ChristosKDE
18-06-14, 15:42
Πώς βάζω φώτο??

ChristosKDE
18-06-14, 16:14
https://prntscr.com/3u1opz
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/06/CV8zVyd-1.png

ChristosKDE
24-06-14, 17:29
Ηρθεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!

stef
24-06-14, 18:46
Δώσε πληροφορίες, εξοπλισμο, χλμ τιμή κλπ αν θες
Καλορίζικο!!

mark e92
24-06-14, 18:48
Καλορίζικο καλοτάξιδο!!!!!!!

ChristosKDE
24-06-14, 19:29
Δώσε πληροφορίες, εξοπλισμο, χλμ τιμή κλπ αν θες
Καλορίζικο!!

S226A
Sportliche Fahrwerksabstimmung Sports suspension settings
S249A
Multifunktion für Lenkrad Multifunction f steering wheel
S255A
Sport-Lederlenkrad Airbag Sports leather steering wheel
S459A
Sitzverstellung elektrisch mit Memory Seat adjuster, electric, with memory
S481A
Sportsitz Sports seat
S502A
Scheinwerferreinigungsanlage Headlight cleaning system
S520A
Nebelscheinwerfer Fog lights
S522A
Xenon-Licht Xenon Light
S548A
Kilometertacho Kilometer-calibrated speedometer
S205A
Automatikgetriebe Automatic transmission
S217A
Aktivlenkung Active steering
S313A
Aussenspiegel Anklappfunktion Fold-in outside mirror
S322A
Komfortzugang Comfort access
S431A
Innenspiegel automatisch abblendend Interior mirror with automatic-dip
S441A
Raucherpaket Smoker package
S464A
Skisack Ski bag
S493A
Ablagenpaket Storage compartment package
S4ADA
Interieurleisten Alu Längsschliff fein Interior trim strips, alu, brushed, fine
S4AEA
Armauflage vorn verschiebbar Armrest front, retractable
S508A
Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)
S521A
Regensensor Rain sensor
S524A
Adaptives Kurvenlicht Adaptive Headlights
S534A
Klimaautomatik Automatic air conditioning
S544A
Geschwindigkeitsregelung mit Bremsfunkt. Cruise control with brake function
S563A
Lichtpaket Light package
S5ACA
Fernlichtassistent High-beam assistant
S609A
Navigationssystem Professional Navigation system Professional
S612A
BMW Assist BMW Assist
S616A
BMW Online BMW Online
S620A
Spracheingabe Voice control
S633A
Vorbereitung Handy Business Preparation, mobile phone, Business
P7RSA
Paket Comfort Package Comfort
S845A
Akustische Gurtwarnung Acoustic belt warning
S863A
Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe
S8SPA
Steuerung COP Control unit COP
S999A
Auftragssteuerung "HEA" Job order management "HEA"

19'' Ζάντες

18,000¤ + 1 Χρόνο εγγύηση σε ότι πάθει (Turbo,Αντλίες μαλακίτσες κτλ)

ChristosKDE
24-06-14, 19:30
Καλορίζικο καλοτάξιδο!!!!!!!

Να σαι καλά φίλος!!!!!


Πω πω πω έχω πάθει πλάκα πάντως!!! Τα λέγατε αλλά........αλλιώς είναι να το ζείς το εργαλείο!!!!

A8hnaios
24-06-14, 19:40
Kαλοριζικο καλα χιλιομετρα να χεις...

ChristosKDE
24-06-14, 19:53
Kαλοριζικο καλα χιλιομετρα να χεις...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλος. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φώτο μιας και σήμερα δεν προλαβαίνω είμαι νυχτερινός!!
:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

I_MNL
26-06-14, 00:04
Καλορίζικο και με πολλά και χαρούμενα σβέλτα χιλιόμετρα. Να μας πεις ποια τελική ταχύτητα θα φτάσει!!!