PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιμετωπιση αντιπροσωπιας ΒΜW



ALPINAKIAS
06-06-14, 17:35
Καλησπερα,
Πριν μερικους μηνες ο φιλος Compakt M3 μου ειπε οτι στην BMW Κορφιατης υπαρχουν διαφορα ανταλακτικα ΑΛΠΙΝΑ.Μιας και ειμαι κατοχος ΑΛΠΙΝΑ ενδιαφερομαι για καθε ανταλακτικο ΑΛΠΙΝΑ ε36.Η αληθεια ειναι οτι εχω μια αποθηκη γεματη με διαφορα ανταλακτικα.
Πηρα τηλ στην συγκεκριμενη αντιπροσωπια μιλησα με των υπαληλο στα ανταλακτικα,μου επιβαιβεωσε αυτο που μου ειπε ο Κομπακτ Μ3,του ζητησα μια λιστα με αυτα που εχει και τιμες.Ζητησε το κινητο μου και μου ειπε να περιμενω τηλεφωνο.Δεν με πηρε περιμενα μια εβδομαδα και ξανατηλεφωνησα,σας περνω σε πεντε λεπτα μου ειπε,παλι δεν πηρε.Και αυτο εγινε 5 φορες ξανα και ξανα.Απο την πρωτη φορα που μιλησαμε περασανε 5 μηνες.Τι συμπερασμα μπορειται να βγαλετε απο αυτη την συμπερυφορα?και για ποιο λογο αυτη η αδιαφορια?Αν ειμουν Αθηνα θα πηγαινα απο εκει,ειμαι Θεσ/νικη.Μηπως υπαρχει καποιος με καποια γνωριμια στην συγκεκριμενη αντιπροσωπια?καθε βοηθεια δεκτη παιδια!
Καλο απογευμα.

compactM3
06-06-14, 19:04
Πριν το γραψεις αυτο, καλο θα ηταν αφου απο εμενα πηρες την πληροφορια, με εμενα να επικοινωνησεις πρωτα........
Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να καταδικαζουμε ετσι μια ολοκληρη επιχειρηση για την κακη συμπεριφορα 'η την αδιαφορια ενος υπαλληλου.
στειλε μου λοιπον ενα pm με ποιον μιλησες, (το ονομα του).
στειλε μου αν θες και το μικρο σου ονομα και το κινητο σου, και θα φροντισω εγω να σε παρει τηλεφωνο καποιος απο εκει μεσα.

fanisk
06-06-14, 19:52
Το ενδεχομενο αφου σε γραψαν (μη πω κλασαν) να κανεις και εσυ το ιδιο παρα να τους αφησεις λεφτα, το σκεφτηκες ?

compactM3
06-06-14, 20:25
γι αυτο ακριβως το λογο εγραψα οτι εγραψα....
βγαινουν λαθος συμπερασματα οπως αυτο του Φανη.

γιατι ξερω απο πρωτο χερι οτι ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να εχει φτασει το αιτημα του φιλου μας εκει που πρεπει να να τον εχουν γραψει. Γιατι ξερω τους ανθρωπους.......

καποιος υπαλληλος εχει κανει μαλακια, και θα φροντισω να μαθω ποιος.....

Βασιλης
06-06-14, 20:32
Γραφτους στα παλια σου παπουτσια ,να μην πω τιποτα αλλο. Μετα απο 5 φορες που πηρες τηλ. και σε εγραψαν,δεν φταιει μονο ο υπαληλος.Βρωμαει ολο το συστημα.
Γιατι αν ηταν ο υπαληλος ειναι ακαταληλος επρεπε να ειχε παρει αδειουλα χωρις επιστροφη.
Φαντασου για να μην τον σουταρουν τι θα ειναι ολοι τους.

Panos 316T
06-06-14, 21:32
εγω θα περιμενω να μαθω και τα νεα απο το φιλο τον compact για να κρινω.

τα μεχρι τωρα δεδομενα ειναι εναντιον τους.

προσωρινη ληξης της συνεδριασης :)

compactM3
06-06-14, 21:46
δεν θα μαθεις απο εμενα, θα μαθεις απο αυτον που ανοιξε το θεμα.
θα σας ενημερωσει αν εξυπηρετηθηκε ή οχι

Kostas Maras
06-06-14, 21:46
Γραφτους στα παλια σου παπουτσια ,να μην πω τιποτα αλλο. Μετα απο 5 φορες που πηρες τηλ. και σε εγραψαν,δεν φταιει μονο ο υπαληλος.Βρωμαει ολο το συστημα.
Γιατι αν ηταν ο υπαληλος ειναι ακαταληλος επρεπε να ειχε παρει αδειουλα χωρις επιστροφη.
Φαντασου για να μην τον σουταρουν τι θα ειναι ολοι τους.

Συμφωνώ απόλυτα.......σιγά να μη βάλουμε και μέσο για να αγοράσουμε.....έλεος πια!

I_MNL
07-06-14, 00:33
Αγαπητέ ALPINAKIA
Δεν μπορώ να εκφέρω για το συγκεκριμένο θέμα.
Καθώς όμως ζήτησες βοήθεια για ανταλλακτικά και τιμές, επίσημα την αντιπροσωπεία ALPINA στην Ελλάδα την πήρε η εταιρεία BMW Σπανός. Πριν από κανά-δυο μήνες μίλησα με τον υπεύθυνο και εχουν άμεση πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
Πάρε τους τηλέφωνο και ρώτησε για το μοντέλο σου

fanisk
07-06-14, 02:30
Ασχετα με τη καλη προθεση του compactM3 να βοηθησει, συμφωνω με το Κωστα. Δεν γινεται μεχρι και τα ψωνια να γινονται με βυσμα. Μετα απο 5 τηλ. και 5 μηνες τι πρεπει να γινει? Να παρακαλας τον υπαλληλο να σου πουλησει λες και στα χαριζει? Δωσε τα χρηματα σου αλλου και μην ασχολεισαι.
Αν τα συγκεκριμενα ανταλλακτικα δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις αλλου ή δεν εχεις καποια γερη εκπτωση στο Κορφιατη, παρ'τα απο τον Σπανο οπως λεει η Μαρι ή μεσω internet.

ALPINAKIAS
07-06-14, 07:33
Καλημερα,
το θεμα δεν το ανοιξα για να κατηγορησω μια αντιπρωσοπια,θιγω την συμπεριφορα ενος υπαληλου.Σε καθε επειχηρηση υπαρχουν μαυρα προβατα,μεχρι να την ψιλιαστει το αφεντικο τους.Θα σας ενημερωσω οταν εχω νεοτερα!

I_MNL
07-06-14, 09:02
, παρ'τα απο τον Σπανο οπως λεει η Μαρι-Νοελ ή μεσω internet.

Eίπαμε ΜΑΡΙ-ΝΟΕΛ. Ό, τι γράφει η υπογραφή!
Μην το χαλάτε τώρα

mark e92
07-06-14, 10:09
Εγώ από τον Κορφιατη είχα άριστη αντιμετώπιση...

I_MNL
07-06-14, 13:24
Καλημερα,
το θεμα δεν το ανοιξα για να κατηγορησω μια αντιπρωσοπια,θιγω την συμπεριφορα ενος υπαληλου.Σε καθε επειχηρηση υπαρχουν μαυρα προβατα,μεχρι να την ψιλιαστει το αφεντικο τους.Θα σας ενημερωσω οταν εχω νεοτερα!

Τέλος πάντων, η ουσία είναι να εξυπηρετηθείς ΕΣΥ και το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ!! Ψάξε και πες μας!
Όταν έρθω Ελλάδα τον Ιούλιο, θα επισκεφθώ και τις δύο αντιπροσωπείες. Καλό είναι να υπάρχει το τετ-α-τετ άμα χρειαστεί τίποτα (χτύπα ξύλο που λέμε) ο Αλπίνος :whistle:

compactM3
07-06-14, 19:14
Το προβλημα ειναι παιδια οτι αυτα που θελει, ΔΕΝ υπαρχουν πια ουτε στον Σπανο, ΟΥΤΕ στην ιδια την ALPINA.
Ειναι ολα παλιο στοκ, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ........

I_MNL
07-06-14, 20:09
Η ALPINA όμως θα μπορούσε να τα φτιάξει "παραγγελία " για το συγκεκριμένο όχημα;
Για τα stripes του δικού μου έκανε 3 βδομάδες... Δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω :(

mark e92
07-06-14, 22:01
Το προβλημα ειναι παιδια οτι αυτα που θελει, ΔΕΝ υπαρχουν πια ουτε στον Σπανο, ΟΥΤΕ στην ιδια την ALPINA.
Ειναι ολα παλιο στοκ, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ........

Ίσως γιαυτό δεν απαντάνε, μέχρι να προσαρμόσουν τις τιμές...

trifonas
07-06-14, 22:40
Οπως και να χει σωστοι επαγγελματιες σρ παιρνουν τηλ και σε ενημερωνουν για τυχον ελλείψεις ή οτιδήποτε.
Μεγα σφαλμα του υπαλλήλου η αδιαφορία που δειχνει. Δεν ειναι μαγαζακι του και καλα κανει και το θιγει ο αλπινακιας. Δεν το κανε κακοπροαιρετα.και αν ημουν στη θεση του θα ζητουσα να μιλησω με καποιο υψηλοβαθμο στελεχος και να το αναφέρω.
Πριν καμποσες μερες τηλεφωνησα 2φορες σε καποιον έμπορο γιατί ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμενου. Και τις δύο φορές έλειπαν οι πωλητές και μου είπε δώστε τηλ να σας καλέσω οταν έρθουν. Ακομα περιμενω. Μπορει κατα πάσαπιθανότητα να εέχασαν ενα αγοραστη. Ποιος φταιει; ο υπαλληλος ή το
αφεντικό που τους εχει και τους πληρωνει;

deepBLUE
08-06-14, 02:20
Εχει και ο ΣΠΑΝΟΣ τέτοια ανταλλακτικά αν θες πες μου να σε φέρω σε επαφή

compactM3
08-06-14, 19:49
Ίσως γιαυτό δεν απαντάνε, μέχρι να προσαρμόσουν τις τιμές...

Οχι, δεν ειναι αυτο το προβλημα, γιατι οτι εχει ο Κορφιατης, ειναι ολοκαινουρια κομματια απο παλιο στοκ στην αποθηκη του. Δεν τιθεται θεμα τιμων ή παραγγελειας.
Τα εχει στοκ.

ALPINAKIAS
09-06-14, 14:57
Καλησπερα,
σημερα το πρωι της 11 με πηρε τηλ ο υπαληλος απο τα ανταλακτικα,με ενημερωσε για το υπαρχων στοκ και της τιμες!Μετα απο 15 λεπτα με πηρε τηλ ο προησταμενος του,με ρωτησε αν ειμαι ευχαριστημενος και μου ειπε οτι χρειαζομαι να των τηλεφωνο κατευθειαν.Το θεμα κολουσε σε ενα συγκεκριμενο υπαληλο.Ολα ενταξη και ο προησταμενος του χαλαρος ευγενικος και ενταξη τυπος.Ευχαριστω των Compact M3 για το ενδιαφερον,ευχομαι να μπορεσω στο μελον να ανταποδωσω.

BILL007
09-06-14, 15:11
Τις τιμές τις πήρες εγγράφως με κάποιο fax/email?

Αν ναι πόσταρε τες εδώ, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται επίσης αν δεν ήταν μόνο για συγκεκριμένενους κωδικούς thumb

compactM3
09-06-14, 17:06
νομιζω οτι ειναι καλυτερα οποιος ενδιαφερεται για τιμες, να ζητησει την επαφη απο τον φιλο μας και να ζητησει και εκεινος ενα τιμοκαταλογο.
γνωμη μου, δεν πρεπει να δημοσιευθει εδω αυτος ο καταλογος.

BILL007
09-06-14, 20:55
γνωμη μου, δεν πρεπει να δημοσιευθει εδω αυτος ο καταλογος.

Εγώ δεν βλέπω το λόγο πάντως να μην δημοσιευθεί...
Μυστικός είναι? Ισα ισα θα διευκολύνει παραπάνω να ξεφορτωθούν το stock τους και δίνει μια πρώτη ιδέα σε επίδοξους αγοραστές τι να περιμένουν ακόμα και σε μια πιθανή περίπτωση μεταβολής των τιμών (είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω).

Ελεύθερη αγορά έχουμε νομίζω :original:

stef
10-06-14, 00:05
Μπορείς έστω να αναφέρεις μόνο το τι προιόντα έχει και για ποιο μοντέλο...

compactM3
10-06-14, 12:38
αυτο ναι..

fanisk
10-06-14, 12:57
Γιατι να μην ανεβει ο καταλογος? Δεν θελουν να τα πουλησουν?

mark e92
10-06-14, 15:59
Γιατι να μην ανεβει ο καταλογος? Δεν θελουν να τα πουλησουν?

Επειδή δεν είναι πια επίσημος αντιπρόσωπος ...

BILL007
10-06-14, 16:18
Και τι με αυτό Mark? Για εξήγησε μια που το κατέχεις το θέμα :original: Εμένα μου φαίνεται παράλογο, η εταιρία το stock της πουλάει...
Αν δεν είσαι αντιπρόσωπος πλέον, χάνεις το δικαίωμα που έχεις πάνω σε δικό σου αγορασμένο εμπόρευμα για να το εκποιήσεις?

ALPINAKIAS
10-06-14, 18:57
Καλησπερα,
Η BMW Κορφιατης δεν τα εβγαλε στο σφυρι και οπως καταλαβα δεν καιγονται να τα πουλησουν τα κοματια.Πισω αεροτομη για ε36 350ευρο μπροστα ποδια αλπινα 370ευρο.Υπαρχουν και 3 σετ ξυλο για της πορτες μπρος πισω δηλαδη 4 κοματια 770ευρο και για Cabrio,Limo,Coupe.Το ξυλο για το πλαισιο στα ηλεκτρικα παραθυρα και γυρω απο το λεβιε κοστιζει 200 ευρο.Τα οργανα πιεσης λαδιου,θερμοκρασιας και βολτομετρο κοστιζουν 1150 ευρο.

compactM3
10-06-14, 19:30
καλο θα ηταν να ριξετε και μια ματια στο Γερμανικο ebay αν υπαρχουν (μεταχειρισμενα) και ποσο τα δινουν.........