PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ DIESEL



E46 POWER
19-04-10, 20:05
οπως αναφερθηκε σε αλλα θρεντ υπαρχουν αυτα τα κουτακια https://www.tuningbox.com..

ξερει κανεις αν αξιζουν τα λεφτα τους και πως ακριβως δουλευουν?
οι τιμες που δινουν οτι ανεβαινει η ισχυς ειναι οι πραγματικες?
Τι αξιζει πιο πολυ να βαλω προγραμμα εστω και κονσερβα η να βαλω αυτο?
το εχει δοκιμασει κανεις η εστω καποιο παρομοιο?

Αν εχει καποιος καποια εμπειρια ας το πει συντομα πριν ξανακανω τα χρηματα "μπουζουκια"....εχουμε και ανοιξη...και πετανε και πεταλουδες...:warriorsmiley:

Nino
19-04-10, 21:15
οπως αναφερθηκε σε αλλα θρεντ υπαρχουν αυτα τα κουτακια https://www.tuningbox.com..

ξερει κανεις αν αξιζουν τα λεφτα τους και πως ακριβως δουλευουν?
οι τιμες που δινουν οτι ανεβαινει η ισχυς ειναι οι πραγματικες?
Τι αξιζει πιο πολυ να βαλω προγραμμα εστω και κονσερβα η να βαλω αυτο?
το εχει δοκιμασει κανεις η εστω καποιο παρομοιο?

Αν εχει καποιος καποια εμπειρια ας το πει συντομα πριν ξανακανω τα χρηματα "μπουζουκια"....εχουμε και ανοιξη...και πετανε και πεταλουδες...:warriorsmiley:

O Jordan x3 εχει βαλει κατι τετοιο στο χ3d κατι σαν παραλληλος εγκεφαλος ειναι ή κατι τετοιο τελως παντων.
Ναι ανεβαζει την ισχυ,ανεβαζει ομως και την καταναλωση παροτι λεει για το αντιθετο .
Περισσοτερα και πιο λεπτομερη απο τον jordan μολις δει το thread!!

bomer
19-04-10, 23:36
τα προσθετα κουτακια-εγκεφαλακια, στα bmw, δεν μπορουν να προγραμματισουν ολες τις αναγκαιες παραμετρους για να εχουμε σωστο χωρις προβληματα, tuning.
Παρατηρειται οντως, μειωση δυναμης απο υπερθερμανση, και αυξηση καταναλωσης.
Ο λογος ειναι τεχνικος-ηλεκτρονικος, και εδω δεν εχουμε χωρο και χρονο αναλυσης .
Τιποτα λοιπον δεν συγκρινεται με τον σωστο επαναπρογραμματισμο της ecu.
Τωρα αν αρχισετε και ρωτατε ...μα ποσο κανει τονα ποσο κανει τ αλλο...
οταν σπασει κανα μοτερ....
ποσο κανει?

E46 POWER
19-04-10, 23:47
ειχα μιλησει παλιοτερα γιατι ημουν ετοιμος να κανω μπιζνα με προγραμματα με εναν αρκετα γνωστο οικο βελτιωτικο ομως στο 90 προεκυψαν θεματακια και το αφησα...απο την τοτε συζητηση το μονο που κρατησα για ολα αυτα ηταν το ΜΑΚΡΥΑ. Απλα λεω μηπως εξελιχθηκε η τεχνολογια και εχασα κατι...επισης για τα προγραμματα κονσερβες τι λετε?

m-power_01
20-04-10, 03:03
Εγω ειμαι αντιθετος σε τετοιες λυσεις... Ειναι ημιμετρα! Εγκεφαλακια σε σειρα ,που συνδεονται αναμεσα απο καποιον αισθητηρα και την ecu ,μεταβαλουν ποσοστιαια καποια παραμετρο και εχουμε ετσι καποιο κερδος σε ισχυ!
Η μεθοδος αυτη συνηθως χρησιμοποιουταν παλαιοτερα ,οταν εβγαιναν νεα μοντελα με ''πολυπλοκες'' ecu τις οποιες οι ''βελτιωτες'' δεν μπορουσαν να σκαλισουν! (Βλεπε audi 1.8 tfsi). Εχω δει τετοια μαραφετια να πωλουνται σε επισημες αντιπροσωπιες ,εναντι 500 και 700ευρω! Ναι δινουν καποιο οφελος ,το οποιο σε σχεση με ενα καλο προγραμμα ειναι τιποτα... Οση διαφορα θα παρατηρησει καποιος απο ''μαμα'' οταν βαλει ενα τετοιο μαραφετι, αλλη τοση θα παρατηρησει και αν βαλει προγραμμα!
Πολλες φορες απο τετοια μπλιμπλικια ,λογω των ''διορθωσεων'' που κανουν σε καποιες παραμετρους, προκαλουν ''σφαλματα'' στην ecu! Χαρακτηριστικο οταν παρεμβαλεται στον MAP.

Δεν εχω αποψη για το συγκεκριμενο...Αλλα σας μεταφερω τον γενικο κανονα!

individual
20-04-10, 07:23
ειχα βαλει ενα τετοιο,πριν 2 χρονια περιπου,αλλα το εβγαλα και το πηγα πισω (αυτη ηταν η συμφωνια αν κατι δεν μου αρεσε)
το θετικο ηταν οτι απο 0-120,πραγματικα ειχα παθει πλακα......φοβερη επιταχυνση
να πω εδω οτι εχω εναν γνωστο με 325 ε46 βενζινη....τα στησαμε ετσι για χαβαλε.....
και πηγαιναμε διπλα-διπλα......
τελος παντων απο τα 120 και μετα εγω δεν ειδα διαφορα ή ηταν πολυ μικρη και δεν την καταλαβα...ολα καλα μεχρι εδω αλλα απο καταναλωση...αστα να πανε.....δεν ηξερε τι εκαιγε....
αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι μου εκανε κατι μαγκες....ιδιως στο ρελαντι....
ανεβοκατεβαζε στροφες και καμια φορα εσβηνε κιολας....
βολιδα στη BMW.....μπριζαρισμα........και το αποτελεσμα ηταν οτι αυτο το μαραφετι ευθυνοταν για ολα αυτα......
ολα τα παραπανω εγιναν σε εμενα......μπορει να εβαλαν και αλλοι το ιδιο και να μην ειχαν κανενα προβλημα

individual
20-04-10, 15:26
................

JordanX3
21-04-10, 13:23
οπως αναφερθηκε σε αλλα θρεντ υπαρχουν αυτα τα κουτακια https://www.tuningbox.com..

ξερει κανεις αν αξιζουν τα λεφτα τους και πως ακριβως δουλευουν?Ε
οι τιμες που δινουν οτι ανεβαινει η ισχυς ειναι οι πραγματικες?
Τι αξιζει πιο πολυ να βαλω προγραμμα εστω και κονσερβα η να βαλω αυτο?
το εχει δοκιμασει κανεις η εστω καποιο παρομοιο?

Αν εχει καποιος καποια εμπειρια ας το πει συντομα πριν ξανακανω τα χρηματα "μπουζουκια"....εχουμε και ανοιξη...και πετανε και πεταλουδες...:warriorsmiley:
Λοιπόν, εχω βάλει ένα τέτοιο στο δικό μου Χ3 2.0D. Εχει ρυθμιστή για την ισχύ που θέλεις να περνάει, στα 3/5 έχει διαφορά με το αρχικό, παραπάνω δίνει πολύ μεγαλύτερη ροπή από 1900-2000 εως 3000 rpm και απίσης μεγαλύτερη ισχύ. Επιταχύνει καλύτερα και σε ανηφόρες με 6η και 130, καταναλώνει βέβαια αν πατάς το γκάζι παραπάνω από τη κανονική σου οδήγηση, περίπου 10%.
Για ταξίδι είναι καλό.

Ενδεικτικά με 150-160, ταξίδι Αθηνα-Κατερίνη 440km - κατανάλωση αληθινή (8,5λτ/100 - 38 lt) (οχι στο trip γιατί για κάποιον λόγο δίνει χαμηλότερη καταλωση περίπου 7.3lt μετα την εγκατάσταση)

bomer
24-04-10, 20:33
ωραια!
αν θυμασαι....
ποσο κοστιζει το εγκεφαλακι αυτο?
ποσα καλωδια εβγαζε και τι εθνικοτητας ειναι?

E46 POWER
24-04-10, 22:29
Λοιπόν, εχω βάλει ένα τέτοιο στο δικό μου Χ3 2.0D. Εχει ρυθμιστή για την ισχύ που θέλεις να περνάει, στα 3/5 έχει διαφορά με το αρχικό, παραπάνω δίνει πολύ μεγαλύτερη ροπή από 1900-2000 εως 3000 rpm και απίσης μεγαλύτερη ισχύ. Επιταχύνει καλύτερα και σε ανηφόρες με 6η και 130, καταναλώνει βέβαια αν πατάς το γκάζι παραπάνω από τη κανονική σου οδήγηση, περίπου 10%.
Για ταξίδι είναι καλό.

Ενδεικτικά με 150-160, ταξίδι Αθηνα-Κατερίνη 440km - κατανάλωση αληθινή (8,5λτ/100 - 38 lt) (οχι στο trip γιατί για κάποιον λόγο δίνει χαμηλότερη καταλωση περίπου 7.3lt μετα την εγκατάσταση)


παντως δεν ειναι ασχημη ιδεα τωρα που τα λεμε για κανενα πατηματακι... δεν μπορω να βρω και το τηλ του γνωστου που περναει προγραμματα και επειδη παιζει κονε στη μεση η τιμη θα ειναι περι τα 300 ευρω... αμα ψηνεται κανεις παντως σε καμια εβδομαδα που θα παω στα πατρια εδαφη να κανουμε κανενα γρουπ μπαι μηπως και το ριξει λιγο...