PDA

Επιστροφή στο Forum : Aλλαγη ηχειων σε z4



merbeind
19-04-10, 18:18
Θελω να αλλαξω τα ηχεια που βρισκονται ακριβως πισω απο τα καθισματα στη z4 μου.Εχει κανεις ιδεα πως μπορει να γινει αυτο?Το πηγα στον καλυτερο μαστορα της πολης μου και ο ανθρωπος μου λεει οτι πρωτη φορα στην καριερα του δεν μπορεσε να αλλαξει ηχειο σε αμαξι.!!!Να το παω στην αντιπροσωπεια σκεφτομαι να πληρωσω κανενα 100ρικο για αλλαγη 2 ηχειων θα ειναι μεγαλη κοροιδια.Αν γνωριζει κανεις τον τροπο η εχει καποιο pdf αρχειο πως βγαινουν τα πισω ηχεια θα βοηθουσε πολυ...Ευχαριστω

Kostas_1
19-04-10, 19:14
Χμ....
Εισαι στο σωστο μερος
Για δες εδω (https://www.unofficialbmw.com/images/6042EN.pdf)απο τη σελιδα 5.

Ειναι ενα PDF που αφορα μεγαλυτερη αλλαγη αλλα μαλλον θα σε βοηθησει....

Z-man
19-04-10, 21:38
Ειναι λιγο φασαρια κ θελει προσοχη για να μην σπασουν τα δοντακια απ τα πλαστικα.Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο γιατι κ οι διαστασεις του ειναι μικρες ,παντως σιγουρα αν βρεις μια καλη μαρκα να εχει σ αυτες τις διαστασεις τοτε σιγουρα θα εχεις καθαροτερο ηχο.Δες στην μαρκα ροκφορδ φοσγκειτ ,ειναι αγγλικη κ αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχει ,ειναι ομως λιγο ακριβη...

merbeind
19-04-10, 21:46
Βασικα το παιδι απο τον οποιο πηρα το αμαξι ειχε περασει focal με ενισχυτη ολα τα μπροστα ηχεια στις μαμα διαστασεις εννοειται παντα.Ομως τα πισω ηχεια τα ειχε αφησει εργοστασιακα επειδη οπως ειπες ειναι λιγο φασαρια αλλα και συνδεδεμενα με τον ενισχυτη.Λογικο ειναι το ενα απο τα πισω να καει και να θελουν αλλαγη.Παλι focal θα βαλω βγαζει σε αυτη τη διασταση (τα μικροτερα της ειναι 120 ευρω!!!)Αλλα ειναι κορυφη τη συνιστω σε οποιον θελει καλο καθαρο και δυνατο ηχο.

Kostas_1
19-04-10, 21:50
Σε βολεψε το pdf?

merbeind
19-04-10, 21:59
Χμ konas εγω θελω να αλλαξω τα πανω ηχεια που φαινονται στη σελιδα 7.Θα του παω ομως το αρχειο και πιστευω θα τον βοηθησει.Αυτο δεν μπορω να καταλαβω εχει 4 ηχεια πισω?Εμενα μονο 2 εχει

Kostas_1
19-04-10, 22:04
Χμ konas εγω θελω να αλλαξω τα πανω ηχεια που φαινονται στη σελιδα 7.Θα του παω ομως το αρχειο και πιστευω θα τον βοηθησει.Αυτο δεν μπορω να καταλαβω εχει 4 ηχεια πισω?Εμενα μονο 2 εχει

Ωχ. Πολυ φοβαμαι τοτε οτι θα χρειαστει να βγαλεις ολα τα πισω πλαστικα....Μπελας...
Και μενα μονο 2 εχει....δεν θυμαμαι ποια ομως

merbeind
19-04-10, 22:12
Τα πανω εχουμε και οι 2...Μπελας δεν λες τιποτα αφου ο ανθρωπος ειναι ο καλυτερος στη Λαρισα με χρονια στον χωρο μουσικης-ηχειων σε αυτοκινητα και μου λεει πρωτη φορα δεν μπορεσα να αλλαξω ηχεια!!!Απο την αλλη βαλε επιλογη να ακους μονο απο μπροστα μουσικη στα ηχεια σου να δεις τι διαφορα εχει.:crying:

Kostas_1
19-04-10, 22:19
Ωχ ωχ ωχ. Τοτε πρεπει να βγουν τα πλαστικα απο ολη τη πισω πλατη οπως ειδα στο pdf!!!!!

merbeind
19-04-10, 22:29
Στο pdf που μου εστειλες?Ναι πολυ ξηλωμα και ολο αυτο για 2 ηχεια...Ελεος μου θυμισε το roadster που ειχα που για αλλαξεις μπουζι επρεπε να λυσεις το αμαξι ολοκληρο απο τη μεση και πισω.(και δεν υπερβαλω καθολου σε αυτο).Τεσπα θα του παω το pdf και ελπιζω να τον βοηθησει

ClatanosZ4
19-04-10, 23:44
Γεια να δουμε, γατι και γω εχω στο πλανο να τ ααλλαξω ολα! Την ψιλιαστηκα οτι θα ειναι φασαρια αυτα τα ηχεια πισω.
Και ναι ειναι απαραδεκτα!!!

m-power_01
20-04-10, 03:10
Εγω θελω να πω ενα μπραβο στον μαστορα που ειπε οτι δεν μπορει να τα αλλαξει... Συνηθως, ειδικα στο θεμα car audio, παιδακια που απλα ξερουν να πιανουν την πενσα βαφτιστηκαν ειδικοι σε μια βραδυα...Με αποτελεσμα να καταστρεψουν αρκετα αυτοκινητα! Δεν τους περναγε καν απο το μυαλο οτι η ταπετσαρια της πορτας σε E46ci κοστιζε πανω κατω 500ευρω!!