PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε60 LCI μαζεματάκια...



Monsta
19-04-10, 17:29
Μεγάλο προτζεκτάκι ξεκίνησε σήμερα με το Ε60 LCI του φίλου & συμφορουμίτη S8N. ;)

H όμορφη 5-άρα παρότι ακόμα στο άνθος της ηλικίας της και με λίγα χλμ, θέλει κάποια μαζεματάκια για να γίνει πάλι κούκλα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μάλλον είχε κάποιο θεματάκι με την ακοή αλλά και την όραση, αφού το πολύ προηγμένο σύστημα παρκαρίσματος της bmw (ηχητικό & οπτικό) τού απεδείχθει άχρηστο. Ο κύριος μάλλον σταμάταγε το μπρος-πίσω πάνω στα άλλα αυτοκίνητα... :whistle:

Πάρτε μια εικόνα λοιπόν τι σημαίνει 'πυροβολημένοι' προφυλακτήρες....

Επίσης κάποιος 'καλόβουλος' με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο, χάραξε το εμπρός φτερό και τη πόρτα του οδηγού !!! Τα συγκεκριμένα σημεία στο βάψιμο είναι αρκετά tricky, μιας και στη πόρτα του οδηγού θα γίνει σβήσιμο για να μην έχουμε διαφορά στο χρώμα. Το συγκεκριμένο γκρι είναι ένα ακόμη challenge... :original:

Οι φωτό είναι ακριβώς πάνω στο μόνωμα και πριν το αστάρωμα...

Αύριο έχει τρίψιμο, μόνωμα και αν όλα πάνε και κατ ευχήν τη Τετάρτη βάφουμε....

Αφού λοιπόν τελειώσουμε με τα βαψιματάκια μας, σειρά έχει η περιποίηση...

Ελαφρό γυάλισμα & κέρωμα και στη συνέχεια Ceramic Coat της Williams για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. :clap:

Θα κάνω update καθώς προχωράμε τη διαδικασία.... thumb

S8N
19-04-10, 19:17
Ελπίζω η γυναίκα μου να μη μπαίνει ως επισκέπτης στο forum και δει έτσι το αυτοκίνητο...

Ακόμη έχει την απορία ποιός ήταν ο λόγος που επέμενα να επισκευάσω τους προφυλακτήρες τη στιγμή που θα μπει οσονούπω πάνω το M-Packet.

Τι να της πρωτοεξηγήσω?

Ότι το M-Packet κοστίζει τελικά τα διπλάσια λόγω διαφορετικών αισθητήρων PDC και ότι τους παραγγέλνω σε δόσεις μέσω e-bay για να γλυτώσω τα 1400 ευρώ κερατιάτικα?

Τελικά κατρακύλησα στον βούρκο της ακολασίας. Ούτε κι εγώ θυμάμαι τι της είπα...

Ότι η έκρηξη του ηφαιστείου στην Ισλανδία και η ακύρωση πτήσεων σημαίνει πως το κιτάκι θα έρθει σε κανα μήνα και ότι ντρέπομαι να κυκλοφορώ με προφυλακτήρες-καραγκιόζηδες.

Ότι ένα καλό παιδί ονόματι Κώστας μας έκανε τη super duper special τιμή γνωριμίας στο φτιάξιμο της γραντζουνιάς στο φτερό και τους προφυλακτήρες γιατί -άκου σύμπτωση- είναι εκείνος ο Κώστας του οποίου είχα σώσει τη ζωή παλαιότερα όταν υπηρετούσα στο Π.Ν. όταν είχε προσκρούσει το πλοίο του σε νάρκη στο συντριβάνι της Ομόνοιας.

Ούτε καν ανέφερα γυαλίσματα, κερώματα και ceramic coating της Williams γιατί θα είχαμε νέα υπόθεση Lorena Bobbitt.

Ότι μιας και θα θελήσουμε λάστιχα σύντομα, ευκαιρία είναι να βάλουμε και μια 18άρα αφού τα 17άρια που φοράμε είναι -και καλά- σπασμένη διάσταση και μας τα δίνουν πανάκριβα, ενώ τα 18άρια -ως δια μαγείας- έρχονται στην ίδια τιμή συμπεριλαμβανομένων και νέων ζαντών!

Τελικά αν όντως τα διαβάζει αυτά θα με περιμένει το βράδυ με... σαμπάνιες (a la Τζούλια Αλεξανδράτου, μόνο που θα προορίζονται για τον δικό μου πισινό).

Άντε Κώστα, καλό κουράγιο! Αν το Σάββατο περπατάω περίεργα μη με ρωτήσεις γιατί...

Z4 DCT
19-04-10, 19:21
Ελπίζω η γυναίκα μου να μη μπαίνει ως επισκέπτης στο forum και δει έτσι το αυτοκίνητο...


Τελικά κατρακύλησα στον βούρκο της ακολασίας. Ούτε κι εγώ θυμάμαι τι της είπα...



Τελικά αν όντως τα διαβάζει αυτά θα με περιμένει το βράδυ με... σαμπάνιες (a la Τζούλια Αλεξανδράτου, μόνο που θα προορίζονται για τον δικό μου πισινό).

Άντε Κώστα, καλό κουράγιο! Αν το Σάββατο περπατάω περίεργα μη με ρωτήσεις γιατί...



ΜΗ μασας....η πρωτη φορα ειναι δυσκολη, τωρα που πηρες το κολαι θα ''μπαζεις'' κατ εξακολουθηση!!!!!:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

bill_m3
19-04-10, 19:21
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Άπαιχτος!!!!!!

ZWMZ
19-04-10, 19:22
χαχα,μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος!

Stefanos_Cool
19-04-10, 19:29
Ελπίζω η γυναίκα μου να μη μπαίνει ως επισκέπτης στο forum και δει έτσι το αυτοκίνητο...




:original: το ελέγχουμε, μην ανησυχείς!!!

Όλα θα πάνε καλά!!! thumb

aristent
19-04-10, 19:30
Κωστα ειναι απιστευτο το ποσο πολυ δεν ενδιαφερονται καποιοι για το αυτοκινητο τους,ειναι ακριβως αντιθετα απο εμας τα λεγομενα αρρωστακια!
Ευτυχως ο συμφορουμιτης και συνονοματος Αρης επεσε σε καλα χερια, απο αυτα που εχω καταλαβει μεχρι στιγμης για σενα,οποτε βλεπω το Ε60 να γινεται σαν καινουργιο.thumb
Τελικα προσεξες στα μπροστινα φαναρια αυτο το λεκιασμα που αφηνουν οι σταγονες απο υγρασια στο εσωτερικο του διαφανου προστατευτικου?
Αυτο φαινεται μονο λιγο στα αναμμενα angel eyes και πιο πολυ στα αναμμενα φωτα ξενον.

aristent
19-04-10, 19:35
Βρε ωσπου να γραψω το ποστ μου στειλατε 5 ποστ!
Συνονοματε καλη συνεχεια ....τωρα δεν σταματας με τιποτα!!!

Apostolos
19-04-10, 20:01
Συνονοματε καλη συνεχεια ....τωρα δεν σταματας με τιποτα!!!

Ειδικά τώρα που έχουμε και παραδείγματα απο μερικούς στο forum :grin:πάνω στις 5άρες με "εξειδικευμένες μετατροπές" ποιος τον πιάνει χαχαχαχα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Νικόλα για σένα λέω :grin::grin: Έλα να γίνεται το Look σιγά σιγά λέμε :original::original:

yannisv
19-04-10, 20:08
Ελπίζω η γυναίκα μου να μη μπαίνει ως επισκέπτης στο forum και δει έτσι το αυτοκίνητο...

Ακόμη έχει την απορία ποιός ήταν ο λόγος που επέμενα να επισκευάσω τους προφυλακτήρες τη στιγμή που θα μπει οσονούπω πάνω το M-Packet.

Τι να της πρωτοεξηγήσω?

Ότι το M-Packet κοστίζει τελικά τα διπλάσια λόγω διαφορετικών αισθητήρων PDC και ότι τους παραγγέλνω σε δόσεις μέσω e-bay για να γλυτώσω τα 1400 ευρώ κερατιάτικα?

Τελικά κατρακύλησα στον βούρκο της ακολασίας. Ούτε κι εγώ θυμάμαι τι της είπα...

Ότι η έκρηξη του ηφαιστείου στην Ισλανδία και η ακύρωση πτήσεων σημαίνει πως το κιτάκι θα έρθει σε κανα μήνα και ότι ντρέπομαι να κυκλοφορώ με προφυλακτήρες-καραγκιόζηδες.

Ότι ένα καλό παιδί ονόματι Κώστας μας έκανε τη super duper special τιμή γνωριμίας στο φτιάξιμο της γραντζουνιάς στο φτερό και τους προφυλακτήρες γιατί -άκου σύμπτωση- είναι εκείνος ο Κώστας του οποίου είχα σώσει τη ζωή παλαιότερα όταν υπηρετούσα στο Π.Ν. όταν είχε προσκρούσει το πλοίο του σε νάρκη στο συντριβάνι της Ομόνοιας.

Ούτε καν ανέφερα γυαλίσματα, κερώματα και ceramic coating της Williams γιατί θα είχαμε νέα υπόθεση Lorena Bobbitt.

Ότι μιας και θα θελήσουμε λάστιχα σύντομα, ευκαιρία είναι να βάλουμε και μια 18άρα αφού τα 17άρια που φοράμε είναι -και καλά- σπασμένη διάσταση και μας τα δίνουν πανάκριβα, ενώ τα 18άρια -ως δια μαγείας- έρχονται στην ίδια τιμή συμπεριλαμβανομένων και νέων ζαντών!

Τελικά αν όντως τα διαβάζει αυτά θα με περιμένει το βράδυ με... σαμπάνιες (a la Τζούλια Αλεξανδράτου, μόνο που θα προορίζονται για τον δικό μου πισινό).

Άντε Κώστα, καλό κουράγιο! Αν το Σάββατο περπατάω περίεργα μη με ρωτήσεις γιατί...

Έτσι έτσι να μπαίνουμε στο κλίμα!!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:
Το πρώτο ψέμμα είναι το πιο δύσκολο μετά θα συνηθίσεις :th_Laie_67-1:

Stamatis
19-04-10, 20:20
Θα περάσω αύριο να κάνω έναν έλεγχο αν όλα είναι εντάξει.

Monsta
19-04-10, 21:58
Θα περάσω αύριο να κάνω έναν έλεγχο αν όλα είναι εντάξει.

ΟΚ τώρα που το είπες, θα τους έχω στη τσίτα. :th_Laie_67-1:

Monsta
20-04-10, 12:05
Ασταρωμένο και έτοιμο για τρίψιμο & ξανά μόνωμα....:original:


Άσχετο, αλλά αναρωτιέμαι πόσο καλύτερη θα είναι η ποιότητα της νέας 5άρας, όταν της Ε60 είναι ήδη σε αυτό το επίπεδο!

Monsta
20-04-10, 12:13
Λοιπόν τελικά σήμερα είχαμε έλεγχο, όπως βλέπετε και σεις....

Όχι με το πιο ευγενικό τρόπο, αλλά τελικά μετά από λίγο καταφέραμε να ηρεμήσουμε και να συμμορφώσουμε τον κύριο....

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
20-04-10, 12:21
Ο ανθρωπος μου επεστρεψε ικανοποιημενος.
Το 5αρι προχωραει κανονικα.

Θα γινει ελεγχος και στο τελος φυσικα.

S8N
20-04-10, 12:35
Απ' ό,τι βλέπω το ΙΝΚΑ έχει αγριέψει πολύ! Αναρωτιέμαι τι θα περιλαμβάνει ο τελικός έλεγχος ποιότητος... Μου έρχονται σκηνές από τα SAW και Hostel στο μυαλό.

Πάντως αν θες προστασία Κώστα μπορούμε να πούμε στον κ. Υπουργό ΠΡΟ-ΠΟ να σου αναθέσει φύλακα:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/police09ek1-1.jpg

Ptboul
20-04-10, 12:37
:original: το ελέγχουμε, μην ανησυχείς!!!

Όλα θα πάνε καλά!!! thumb

Θα της κάνετε BAN? :hystericalbs1:

Θεός ο S8N!

Stamatis
20-04-10, 12:49
Απ' ό,τι βλέπω το ΙΝΚΑ έχει αγριέψει πολύ! Αναρωτιέμαι τι θα περιλαμβάνει ο τελικός έλεγχος ποιότητος... Μου έρχονται σκηνές από τα SAW και Hostel στο μυαλό.

Πάντως αν θες προστασία Κώστα μπορούμε να πούμε στον κ. Υπουργό ΠΡΟ-ΠΟ να σου αναθέσει φύλακα:

G]

για κατσε ρε μαστορα.
Παω να κανω ελεγχο να διασφαλισω τα συμφεροντα σου, και στελνεις το πιπινι εκει;

Καλααααααα καλααααααα θααααααα τα πουμεεεεεεεε

Monsta
20-04-10, 13:10
Πάντως αν θες προστασία Κώστα μπορούμε να πούμε στον κ. Υπουργό ΠΡΟ-ΠΟ να σου αναθέσει φύλακα:



Εεεεεεε Σνουπς κάτι σου λέγα για τη γειτόνισσα, θυμάσαι?

Ακόμα πιο χαμηλό μπούστο, Χ2 σε όγκο και σε μελαχροινό.

Μας κάνει??? :whistle:

Stamatis
20-04-10, 13:35
Ω να σε βρασω.
Με εσκισες τωρα.

Stathis
21-04-10, 15:42
Ω να σε βρασω.
Με εσκισες τωρα.
και τωρα θα φταιω παλι εγω αν μπει μεσα η γυναικα σου και δει τα παραπανω...

ρε τι τραβαει αυτο το αγιο κοριτσι...

S8N
21-04-10, 16:31
Εντάξει βρε Στάθη, δεν πούλησα και δονητές σε καλόγριες! Ένα συμμαζεματάκι στο αυτοκίνητο είπα να κάνω ο ταλαίπωρος! Αμάρτησα για το παιδί μου δηλαδή!

Stathis
21-04-10, 16:33
δεν ηταν για σενα το σχολιο...;)

S8N
21-04-10, 17:04
δεν ηταν για σενα το σχολιο...;)

Τώρα το είδα! Ήταν για το ζεύγος BlueMafia. Πάω να πιο δυο Panadol γιατί το κεφάλι μου είναι καζάνι και υπολειτουργώ!

Christos 330
21-04-10, 17:09
Ασταρωμένο και έτοιμο για τρίψιμο & ξανά μόνωμα....:original:


Άσχετο, αλλά αναρωτιέμαι πόσο καλύτερη θα είναι η ποιότητα της νέας 5άρας, όταν της Ε60 είναι ήδη σε αυτό το επίπεδο!

Kωστα δεν θα ηταν καλυτερα να βγουν οι προφυλακτηρες εκτος

αυτοκινητου ;

Stathis
21-04-10, 17:10
αυτο θα ρωταγα κι εγω χρηστο...

S8N
21-04-10, 18:03
Μπα, για ποιον λόγο να βγουν? Αφού ένα τοπικό έκανε!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

NickE60
21-04-10, 18:06
'Οταν το κάνει "σβηστό" περιφερειακά δεν χρειάζεται, αλλά έχει επιπλέον δουλειά μετά το βάψιμο....

Monsta
21-04-10, 19:16
Kωστα δεν θα ηταν καλυτερα να βγουν οι προφυλακτηρες εκτος

αυτοκινητου ;

Ρωτήστε ότι θέλετε, μη ντρέπεστε :original:

Σαφώς και είναι καλύτερα να βγουν έξω (και πολύ πιο εύκολο για εμάς, αφού γλυτώνεις όλο το μόνωμα), αλλά:

Ο τρόπος που μονώνουμε το υπόλοιπο αυτοκίνητο (όχι το προφυλακτήρα) ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ το βερνίκι να εισχωρήσει βαθιά μέσα στη σχισμή, εκεί που δεν πάει καν το μάτι. Πίστέψτε με, πρώτα θα ξεφλουδίσει ο προφυλακτήρας από βλακεία του πάκι με το πιεστικό σε άλλο σημείο και μετά στα σημεία που συνορεύει με τη λαμαρίνα....

Εάν εν τω μεταξύ γίνει αυτό (που δεν έχει γίνει ποτέ εδώ και 5 χρόνια) το ξανα-βάφω (εννοείτε) χωρίς χρέωση thumb

Monsta
23-04-10, 13:55
Έτοιμη η κούκλα!

Η επιτυχία στο ταίριασμα του χρώματος, ξεπερνάει το 97%.

Αν και δεν είναι δίκαιο, (μιας που έχετε ήδη δει πού ήταν η ζημιά), όποιος μου βρει πού έχουμε 'σβήσει' το χρώμα στο φτερό και στη πόρτα, κερδίζει ένα γυάλισμα & κέρωμα (όχι Williams Ceramic).

Ελπίζω ο Άρης να έρθει σε κάποια συνάντηση σύντομα, για να το δείτε και live.


:original:

PANOS-E60
23-04-10, 14:01
Συγχαρητήρια στον Κώστα για την εξαιρετική δουλειά !
Αρη να τη χαίρεσαι τη γυαλισμένη κούκλα ! Πριν ένα μήνα ήμουνα και εγώ στη σημερινή σου θέση και ακόμα δεν χορταίνω να την κοιτάω.
Αντε, με το καλό και το M-pack !

S8N
23-04-10, 16:55
Ευχαριστώ βρε συ Πάνο! Όλα έχουν δρομολογηθεί!

Κώστα, βλέπω τις φωτογραφίες και μου τρέχουν τα σάλια πάνω στο πληκτρολόγιο! Ειλικρινά αισθάνομαι σαν εκείνους στο Extreme Makeover Home Edition: Πάει η γραντζουνιά, πάνε και τα σημάδια στους προφυλακτήρες! Ό,τι και να πω είναι λίγο. Σ' ευχαριστώ για όλα!

Η ταλαίπωρη η 5άρα απέκτησε επιτέλους την εμφάνιση που της άξιζε. Τώρα μπορώ να λέω ότι αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο! Άντε να 'ρθει και η αυριανή μέρα να το πάρω. Όσο για τη συνάντηση, θα με δείτε σύντομα ελπίζω! Δε δίνω όρκο για τις επόμενες 2 συναντήσεις καθώς η γυναίκα μου σε 10 μέρες θα κάνει αμνιοπαρακέντιση και θα την έχω καθηλωμένη για 1 εβδομάδα, μετά όμως θα έρθω να γνωριστούμε όλοι από κοντά!

Stamatis
23-04-10, 17:04
Ευχαριστώ βρε συ Πάνο! Όλα έχουν δρομολογηθεί!

Κώστα, βλέπω τις φωτογραφίες και μου τρέχουν τα σάλια πάνω στο πληκτρολόγιο! Ειλικρινά αισθάνομαι σαν εκείνους στο Extreme Makeover Home Edition: Πάει η γραντζουνιά, πάνε και τα σημάδια στους προφυλακτήρες! Ό,τι και να πω είναι λίγο. Σ' ευχαριστώ για όλα!

Η ταλαίπωρη η 5άρα απέκτησε επιτέλους την εμφάνιση που της άξιζε. Τώρα μπορώ να λέω ότι αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο! Άντε να 'ρθει και η αυριανή μέρα να το πάρω. Όσο για τη συνάντηση, θα με δείτε σύντομα ελπίζω! Δε δίνω όρκο για τις επόμενες 2 συναντήσεις καθώς η γυναίκα μου σε 10 μέρες θα κάνει αμνιοπαρακέντιση και θα την έχω καθηλωμένη για 1 εβδομάδα, μετά όμως θα έρθω να γνωριστούμε όλοι από κοντά!


Εύχομαι όλα καλά να πάνε και για τις συναντήσεις μην αγχώνεσαι.

Αντε και καλά χιλιόμετρα με την 5άρα.

aristent
23-04-10, 17:57
Συγχαρητηρια Κωστα!!!
Αρη επιτελους βλεπω να χαιρεσαι αληθινα το καινουργιο σου οχημα!!!
Ευχομαι να πανε ολα καλα για την γυναικα σου .
Και να θυμασαι οτι αυτο το μπαξιμο ειναι μονο η αρχη εχεις δρομοοοοοο...:th_Laie_67-1:

Monsta
23-04-10, 18:14
Άσχετο, αλλά σήμερα παρατήρησα τις θαμπάδες που έχουν τα φώτα και αυτής της 5-άρας από μέσα, που έλεγες Άρη. Άρα το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο δικό σου.

Action Man
23-04-10, 18:25
Έτοιμη η κούκλα!

Η επιτυχία στο ταίριασμα του χρώματος, ξεπερνάει το 97%.

Αν και δεν είναι δίκαιο, (μιας που έχετε ήδη δει πού ήταν η ζημιά), όποιος μου βρει πού έχουμε 'σβήσει' το χρώμα στο φτερό και στη πόρτα, κερδίζει ένα γυάλισμα & κέρωμα (όχι Williams Ceramic).

Ελπίζω ο Άρης να έρθει σε κάποια συνάντηση σύντομα, για να το δείτε και live.


:original:

Ωραία δουλειά Κώστα:original:
Διακίνω και ένα VAG αμερικάνικων προδιαγραφών ή κάνω λάθος?:whistle::gun_bandana::grin:

aristent
23-04-10, 19:14
Άσχετο, αλλά σήμερα παρατήρησα τις θαμπάδες που έχουν τα φώτα και αυτής της 5-άρας από μέσα, που έλεγες Άρη. Άρα το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο δικό σου.

Ειδες Κωστα τι σπασιμο κι αυτο να λαμποκοπαει ολο το οχημα και εκει να ειναι σαν να βαρεθηκες να το σκουπισεις μετα το πλυσιμο..:ranting2:

Monsta
23-04-10, 19:31
Ωραία δουλειά Κώστα:original:
Διακίνω και ένα VAG αμερικάνικων προδιαγραφών ή κάνω λάθος?:whistle::gun_bandana::grin:

Πως το κατάλαβες ρε θηρίο? :original:

Ναι αυτό το είχα φέρει καινούριο από ΗΠΑ όταν επέστρεψα, είναι το 2-λιτρο ατμο του '96 με τη τρομερή ιπποδύναμη των ......115 ίππων. Με 70.000 μίλια στο ενεργητικό του, αλλά με λεπτομερή συντήρηση όλα αυτά τα χρόνια, δεν έχει βγάλει ποτέ κάποια ζημιά και εκτός από τα αναλώσιμα έχει αποδειχθεί τρομερά αξιόπιστο. Δυστυχώς έπρεπε να πουλήσω το καινούριο (τότε) Ε36 325, αλλά και ένα Corrado VR6 που είχα, επειδή στην Ελλάδα δεν μπορούσα να φέρω αυτοκίνητο άνω των 2.0L.

yodas
24-04-10, 09:13
το before & after είναι όλα τα λέφτα...μπράβο Κώστα

fanisk
25-04-10, 01:58
Έτοιμη η κούκλα!

Η επιτυχία στο ταίριασμα του χρώματος, ξεπερνάει το 97%.

Αν και δεν είναι δίκαιο, (μιας που έχετε ήδη δει πού ήταν η ζημιά), όποιος μου βρει πού έχουμε 'σβήσει' το χρώμα στο φτερό και στη πόρτα, κερδίζει ένα γυάλισμα & κέρωμα (όχι Williams Ceramic).

Ελπίζω ο Άρης να έρθει σε κάποια συνάντηση σύντομα, για να το δείτε και live.


:original:

:shok::shok:

Αλλο αμαξι.. thumb

scania124
25-04-10, 07:04
ενα πραγμα θα πω...............

κριμα που σε εχουμε τοσο μακρια μας.