PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα ανακατασκευασμενου bmw 2002 alpina



Αλεκος2002
20-05-14, 11:00
Καλημερα παιδια! Στο προσεχες διαστημα θα κανω μαλλον δωρο στον πατερα μου το παιδικο του ονειρο! Συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει ειναι πιο συμφερον να αγορασει κανεις ενα ετοιμο αυτοκινητο. Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Ειναι προτιμοτερο να κανω την αγορα απο καποιο μαγαζι του εξωτερικου οπως αυτο https://www.bmw02.de , να βρω καποιο στην ελλαδα σε οσο καλυτερη κατασταση γινεται. Τελος διαθετω 20-35 χιλ ευρω, μια ετοιμη βρισκεται σε αυτο το ευρος τιμης;

mark e92
20-05-14, 15:40
Μήπως είναι προτιμότερο να πάρεις ένα και να το φτιάξεις εσύ όπως θέλεις;

Moufas E46
20-05-14, 18:03
Μήπως είναι προτιμότερο να πάρεις ένα και να το φτιάξεις εσύ όπως θέλεις;

η καλυτερη επιλογη ειναι το ετοιμο. αν παρεις ενα να το φτιαξεις χρειαζεσαι απεριοριστο χρονο για να ασχοληθεις πολυ ψαξιμο και φυσικα δε μπορεις να υπολογισεις που θα φθασουν τα εξοδα μεχρι να το τελιωσεις. μιλαω για ολικη ανακατασκευη και οχι ενα απλο βαξιμο και καποια μαζεματαthumb

nikos325
20-05-14, 20:09
Σκεψου πρωτα την ιδεα να σε υιοθετησω!!!!

BILL007
20-05-14, 20:16
Με το budget που διαθέτεις βρίσκεις ένα 2002tii ελληνικό με λίγη δυσκολία. Για αλπίνα 2002 και στην Ελλάδα, δεν νομίζω να καλύπτεσαι απο τα 20-25 συν ότι θα είναι και πανσπάνιο... :(

mark e92
20-05-14, 21:06
η καλυτερη επιλογη ειναι το ετοιμο. αν παρεις ενα να το φτιαξεις χρειαζεσαι απεριοριστο χρονο για να ασχοληθεις πολυ ψαξιμο και φυσικα δε μπορεις να υπολογισεις που θα φθασουν τα εξοδα μεχρι να το τελιωσεις. μιλαω για ολικη ανακατασκευη και οχι ενα απλο βαξιμο και καποια μαζεματαthumb

Για ολική ανακατασκευή μιλάω και εγώ , το να βρεις ένα έτοιμο και να έχει μαρσπιέδες πχ απο πολυεστέρα με (γερμανικέςπχ) εφημερίδες μέσα δεν το βρίσκω σωστό .
πιο καλά λοιπόν να ξέρεις τι έχει και πως θα γίνει...

paganis
20-05-14, 21:41
επειδη ασχολουμαι με ανακατασκευες ως χομπυ(με vw κυριως), θα σου ελεγα πως αν ασχοληθεις , τα μπατζετ ποτε δεν τηρουνται, οτι πρεπει να εχεις μεγαλη υπομονη και ιδιαιτερα για σπανια οχηματα η ευρεση γνησιων ανταλλακτικων πρεπει να προυποθετει απεριοριστο χρονο.

mark e92
20-05-14, 22:07
επειδη ασχολουμαι με ανακατασκευες ως χομπυ(με vw κυριως), θα σου ελεγα πως αν ασχοληθεις , τα μπατζετ ποτε δεν τηρουνται, οτι πρεπει να εχεις μεγαλη υπομονη και ιδιαιτερα για σπανια οχηματα η ευρεση γνησιων ανταλλακτικων πρεπει να προυποθετει απεριοριστο χρονο.

Εννοείται ότι θελει χρόνο και υπομονή, το ταβάνι που έχει βάλει ο φίλος μας πιστεύω είναι καλό.
Για το 2002 νομίζω θα είναι εύκολο να βρει ανταλλακτικά γιατί η BMW έχει στοκ.

paganis
20-05-14, 22:18
αν το αμαξι δεν το φτιαχνει ο ιδιος...μην εισαι σιγουρος για το ποσο θα κοστισει .
επισης δεν ειμαι ειδικος στα παλια bmw...αλλα δεν νομιζω πως ειναι τοσο ευκολο να βρεις γνησια ανταλλακτικα αλπινα αυτης της εποχης.

BILL007
20-05-14, 22:20
πως ειναι τοσο ευκολο να βρεις γνησια ανταλλακτικα αλπινα αυτης της εποχης.

και εύκολο να ήταν Λευτέρη (που σίγουρα δεν είναι) οι τιμές θα είναι εξωπραγματικές!(ακόμα και για τα απλά ανταλλακτικά, οχι τα Alpina)

paganis
20-05-14, 22:25
μιας και το ζω το ζορι, να βρεις γνησια ανταλλακτικα παλαιων και δη σπανιων αυτοκινητων....οι τιμες εχουν ξεφυγει και στην αναγκη να ολοκληρωσεις το προτζεκτ σου....σε πατανε στο λαιμο.

mark e92
21-05-14, 06:51
μιας και το ζω το ζορι, να βρεις γνησια ανταλλακτικα παλαιων και δη σπανιων αυτοκινητων....οι τιμες εχουν ξεφυγει και στην αναγκη να ολοκληρωσεις το προτζεκτ σου....σε πατανε στο λαιμο.

Το γνωρίζω...και αν δεν υπάρχουν και πολλά εκεί να δείς...

NickM3CS
21-05-14, 11:16
Με το budget που διαθέτεις βρίσκεις ένα 2002tii ελληνικό με λίγη δυσκολία. Για αλπίνα 2002 και στην Ελλάδα, δεν νομίζω να καλύπτεσαι απο τα 20-25 συν ότι θα είναι και πανσπάνιο... :(

+10000
καλυτερα να παρεις ενα 2002ti σε καλη κατασταση .... ο θειος μου εχει ενα σε αριστη κατασταση και θελει να το δωσει ... αν ενδιαφερεσαι στειλε πμ :original:

mark e92
21-05-14, 11:47
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5083137/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4595884/

yiannis2002
21-05-14, 12:45
Καλησπέρα,
έχοντας μακρά εμπειρία στις ανακατασκευές αυτών των αυτοκινήτων, αυτή την στιγμή που μιλάμε φτιάχνω άλλά 4 για λογαριασμό φίλων, αν είχα ενα budget 25-30 χιλιάδες ευρώ, θα έφερνα έτοιμο αυτοκίνητο από το εξωτερικό και δεν θα έφτιαχνα ένα από την αρχή διότι στην Ελλάδα , ούτε alpina υπάρχει προς πώληση ούτε και γνήσιο ti ώστε να αξίζει αυτα τα χρήματα. Υπάρχουν καλά αυτοκίνητα αλλά είναι απλά, είτε 1602 είτε 2002. Άσχετα αν ο καθένας τα βαφτίζει tii ti και δεν συμμαζεύεται.
Το να φτιάξεις μια ρεπλίκα alpina με τα σωστά πράγματα και με τον σωστό τρόπο θα φτάσει αυτά τα χρήματα μεν θα κοστίσει πολύ σε χρόνο δε. Και κινδυνεύεις να γίνεις μεροκάματο στον κάθε γερομάστορα που δεν μπορεί να ξεφύγει από τη συνταγή 40άρια 300άρης και πάμε, ή στον κάθε πιτσιρικά που θέλει να κουμπώσει γεφυρα από Ε30 να στο κάνει τούμπανο.
Πάρε το αμάξι σου και κατέβα Κόρινθο να σου δείξω στην πράξη τι γίνεται και πως φτιάχνεται και πόσο έχουν στοιχίσει αυτα που έχουν φτιαχτεί και ακόμα καλύτερα τι διαδρομή έχουν ακολουθήσει μέχρι να φτιαχτούν.
Η ανακατασκευή είναι ένα πολύ ωραίο χόμπυ μόνο αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και εργαλεία, δυστυχώς.

Ptboul
21-05-14, 13:32
Επιτέλους, η απόλυτη φωνή της λογικής. :+1:

mark e92
21-05-14, 16:34
Η ανακατασκευή είναι ένα πολύ ωραίο χόμπυ μόνο αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και εργαλεία, δυστυχώς.

Γιατί δυστυχώς Γιάννη το έχουμε πει οι κ@@@ες πληρώνονται και θέλουν και θυσίες.

A8hnaios
21-05-14, 18:59
Γιάννης 2002 το σωστό άτομο να τον επισκεφθείτε!