PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Μα είναι δυνατόν? (Διαφορά τιμής διαφορικού)



TOMIS
28-12-09, 13:29
Σημερα περασα απο την bmw να ρωτισω για το διαφορικο το οποιο ηδη εχω παρει αλλα ρωτησα απο περιεργεια..Αφου μου ειπαν πως ειναι δυσκολο να μου βρουν γιατι το αμαξι ειναι μετατροπη και θελει τον αριθμο πλαισιου απο το αμαξι που πηρα το τρομπετο κτλ μου ειπαν να υπολογιζω γυρω στα 2200!!!!!!!!!!!!!!!!Εγω το βρηκα μια χαρα κομπλε με 800...Μηπως με δουλευει ενας απο τους 2 η απλα ειναι bmw και βαρανε οσο γουσταρουν?

fanisk
28-12-09, 13:33
Οταν χρειαστηκε να αλλαξω διαφορικο γιατι το προηγουμενο παρεδωσε πνευμα, εδωσα:

• Αφαιρεση + Τοποθετηση διαφορικου πισω αξονα 75.60¤ (προ εκπτωσης 16%= 90¤)
• ΑΤ-Διαφορικο Rmfd 1173.26 (προ εκπτωσης 16,36%= 1402.75¤)

Αυτα στην AthensCar μιας και εχω το τιμολογιο μπροστα μου.

Inferno
28-12-09, 13:53
Οταν χρειαστηκε να αλλαξω διαφορικο γιατι το προηγουμενο παρεδωσε πνευμα, εδωσα:

• Αφαιρεση + Τοποθετηση διαφορικου πισω αξονα 75.60¤ (προ εκπτωσης 16%= 90¤)
• ΑΤ-Διαφορικο Rmfd 1173.26 (προ εκπτωσης 16,36%= 1402.75¤)

Αυτα στην AthensCar μιας και εχω το τιμολογιο μπροστα μου.


TI ΕΓΙΝΕ? πως παρέδωσε πνεύμα δλδ? στο 46άρι???? ΤΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ρε Φάνη? και έβαλες καινούργιο μετά? δεν μπορούσες να βρεις μτχ?

oldcarskickass
28-12-09, 14:37
Σημερα περασα απο την bmw να ρωτισω για το διαφορικο το οποιο ηδη εχω παρει αλλα ρωτησα απο περιεργεια..Αφου μου ειπαν πως ειναι δυσκολο να μου βρουν γιατι το αμαξι ειναι μετατροπη και θελει τον αριθμο πλαισιου απο το αμαξι που πηρα το τρομπετο κτλ μου ειπαν να υπολογιζω γυρω στα 2200!!!!!!!!!!!!!!!!Εγω το βρηκα μια χαρα κομπλε με 800...Μηπως με δουλευει ενας απο τους 2 η απλα ειναι bmw και βαρανε οσο γουσταρουν?

Ναι είναι δυνατόν, τα καινούρια (ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ όχι ελαφρώς μτχ ανταλλακτικά) κοστίζουν πανάκριβα, μη ξεχνάς όμως ότι συνοδεύονται και από κάποια εγγύηση (προσωπικά τη θεωρώ υποτυπώδη σε σχέση με το απαιτητό αντίτιμο)

Stamatis
28-12-09, 14:56
Εχω αλλαξει 3 και παντα εδινα το παλιο + 100/200 ευρω παραπανω. Φυσικα δεν τα εσπαγα απλα εψαχνα το σωστο.
Οι παλιατζηδες ειναι φιλοι μας. Παντως εχω ακουσει και 2500 για εργασια και κουτα διαφορικο απο -επισημο- επισκευαστη.
Τι λεξη κι αυτη, επισκευαστης.

TOMIS
28-12-09, 15:21
Eμενα κοστισε 800 χωρις εργατικα και εχω και 1 χρονο εγγυηση για το διαφορικο..Ειμαι τυχερος να υποθεσω?

fanisk
29-12-09, 14:19
TI ΕΓΙΝΕ? πως παρέδωσε πνεύμα δλδ? στο 46άρι???? ΤΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ρε Φάνη? και έβαλες καινούργιο μετά? δεν μπορούσες να βρεις μτχ?

Ελα ντε? Και να ηταν 1 καλα θα ηταν.
Πηρα το αμαξι, μετα απο καιρο εσπασε και με αφησε εξω απο το σπιτι, 1000€ στον Βουδουρη. Υστερα εσπασε και αυτο (με αφησε απεναντι απο την AthensCar), και εβαλα αυτο που φορω τωρα στην AthensCar, και το οποιο αντεχει μεχρι σημερα(φτου φτου).

Εβαλα καινουριο γιατι τοτε ειχα καει με το αμαξι, το ηθελα στην πενα, και ετοιμο οσο πιο γρηγορα γινεται!! (μπραβο μακακα!)

Αν ξανασπασει, θα ψαξω για μεταχ. και ας χρειαστει να μεινω χωρις αμαξι για παραπανω μερες, δεν με νοιαζει πια.

deepBLUE
29-12-09, 14:25
Ελα ντε? Και να ηταν 1 καλα θα ηταν.
Πηρα το αμαξι, μετα απο καιρο εσπασε και με αφησε εξω απο το σπιτι, 1000¤ στον Βουδουρη. Υστερα εσπασε και αυτο (με αφησε απεναντι απο την AthensCar), και εβαλα αυτο που φορω τωρα στην AthensCar, και το οποιο αντεχει μεχρι σημερα(φτου φτου).

Εβαλα καινουριο γιατι τοτε ειχα καει με το αμαξι, το ηθελα στην πενα, και ετοιμο οσο πιο γρηγορα γινεται!! (μπραβο μακακα!)

Αν ξανασπασει, θα ψαξω για μεταχ. και ας χρειαστει να μεινω χωρις αμαξι για παραπανω μερες, δεν με νοιαζει πια.

εχω την αισθηση οτι μπαινει καποιος πισω αξονας κομπλε στο αμαξι σου απο Μ ισως απο Ζ4Μ.
Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.
Αν οντως ειναι ετσι τοτε η λυση αυτη ειναι μονοδρομος για σενα σιδεροφαγε κουταλιανε !!!! :th_Laie_67-1: :thumbsup:

fanisk
29-12-09, 14:32
εχω την αισθηση οτι μπαινει καποιος πισω αξονας κομπλε στο αμαξι σου απο Μ ισως απο Ζ4Μ.
Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.
Αν οντως ειναι ετσι τοτε η λυση αυτη ειναι μονοδρομος για σενα σιδεροφαγε κουταλιανε !!!! :th_Laie_67-1: :thumbsup:

Πρεπει να μπαινει, μιας και το compact του γιατρου αυτο τον αξονα εχει αν θυμαμαι καλα(Ζ4Μ).

Ειμαι σιγουρος πως δεν θα ξανασπασει, οποτε δεν θα χρειαστω αξονα απο Ζ4 (ισως θα χρειαστω ενα ολοκληρο Ζ4:whistle:).

Inferno
29-12-09, 14:38
MA ΚΑΛΑ!! πως το πας???? τι του κάνεις? θελω βόλτα να δω κι εγω:hystericalbs1:!!!

m-power_01
29-12-09, 15:26
MA ΚΑΛΑ!! πως το πας???? τι του κάνεις? θελω βόλτα να δω κι εγω:hystericalbs1:!!!

Πιστεψε με δεν θελει πολυ κοπο! Ειναι να εχεις ταλεντο... Παντως μπορουσατε να την κανετε φθηνοτερα την δουλεια... με 350-400 ευρω

fanisk
29-12-09, 16:09
Πιστεψε με δεν θελει πολυ κοπο! Ειναι να εχεις ταλεντο... Παντως μπορουσατε να την κανετε φθηνοτερα την δουλεια... με 350-400 ευρω

Εννοεις με μεταχ. ή κατι αλλο?

@ Inferno
:whistle::whistle:

BILL007
29-12-09, 16:22
Για μεταχειρισμένο προφανώς...

m-power_01
29-12-09, 16:25
Τωρα το ειδα...Για μτχ προφανως.Αν μπορουσα να βρισκω τα καινουρια σε αυτες τις τιμες και τοποθετημενα ...νομιζω οτι θα με ειχατε κολλητο !!! ΘΑ ημουν ο καλυτερος φιλος ολων!

fanisk
29-12-09, 16:30
Τωρα το ειδα...Για μτχ προφανως.Αν μπορουσα να βρισκω τα καινουρια σε αυτες τις τιμες και τοποθετημενα ...νομιζω οτι θα με ειχατε κολλητο !!! ΘΑ ημουν ο καλυτερος φιλος ολων!

Και τωρα εισαι :thumbsup:

TOMIS
29-12-09, 16:54
Εμενα παντως μου ειπε οτι τα μεσα ειναι ολα καινουρια και το κουτι ειναι μεταχειρισμενο τοθ διαφορικου...Κουτι το προστατευτικο απο εξω αν καταταβαινεται τι εννοω..

m-power_01
29-12-09, 16:57
Και κορωνα-πηνιο καινουρια?

TOMIS
29-12-09, 18:00
Και κορωνα-πηνιο καινουρια?

Ναι..Ετσι μου ειπε τουλαχιστον....Τωρα αν δεν δεν ξερεις απο αυτα δεν μπορεις να τα καταλαβεις...Τοσα χρονια εκει παω δεν νομιζω να μου πει ψεμματα..4 αυτοκινητα του παμε εκει οικογενειακα

Dimitrios
01-01-10, 17:14
Καλή χρονιά σε όλους!!! Μα καλά τόσο εύκολα σπάει ένα διαφορικό???? Πότε χαλάει περισσότερο? Με επιτόπου εκκινήσεις με πρώτη και κόφτη ή με ντόνατς? Για πείτε λίγο!!! Ευχαριστώ!!!

m-power_01
01-01-10, 18:44
Ναι..Ετσι μου ειπε τουλαχιστον....Τωρα αν δεν δεν ξερεις απο αυτα δεν μπορεις να τα καταλαβεις...Τοσα χρονια εκει παω δεν νομιζω να μου πει ψεμματα..4 αυτοκινητα του παμε εκει οικογενειακα

Τοτε δεν εξηγειται να εχει τζογους αποτο διαφορικο. Μηπως ειναι η βαση του?
Η μηπως τωρα παρατηρησες τζογους ημιαξονιων, κεντρικου αξονα ,σασμαν...

m-power_01
01-01-10, 18:49
Καλή χρονιά σε όλους!!! Μα καλά τόσο εύκολα σπάει ένα διαφορικό???? Πότε χαλάει περισσότερο? Με επιτόπου εκκινήσεις με πρώτη και κόφτη ή με ντόνατς? Για πείτε λίγο!!! Ευχαριστώ!!!

Οχι ενταξει δεν σπαει και τοσο ευκολα, πρεπει να το κυνηγησεις...Καταπονειται περισσοτερο στις αποτομες επιταχυνσεις του.
Δηλαδη ξεκινηματα στον κοφτη, στα αποτομα μπρος-πισω (παρκαρισμα μαγκιας), στα συμπλεκταρισματα, και στα αποτομα κατεβασματα!

Nurburgring
01-01-10, 19:01
800 ευρω για διαφορικο??? Παμε καλα? Που τους βρησκετε ρε παιδες?

Εγω το πληρωσα 400 ευρω μπλοκε και το αλλαξα μονος μου σε 45 λεπτα! Δηλαδη τι? 400 ευρω εργασια? Για να λυσει 6 βιδες απο το ενα ακραξονιο αλλες 6 το αλλο ακραξονιο και 4 βιδες στον κεντρικο αξονα? Για αυτο να παρει 400 η300 η200 ευρω? ειμαστε με τα καλα μας? τι να πω? αυτη η δουλεια για ενα συνεργειο που εχει και ραμπα και δουλευεις ανετα δεν ειναι παραπανω απο 30 λεπτα δουλεια! Εδω εγω με γρυλο και σκιφτος κατω απο το αμαξι το αλλαξα σε 45 λεπτα περιπου.

Τι να πω? Υπαρχουν μεγαλοι απατεωνες τελικα...