PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναρτήσεις



NikosE92
24-04-14, 13:15
Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Εδώ και καιρό σκέφτομαι το θέμα της ανάρτησης στο αυτοκίνητο, μιας
και η δύναμη σε ενα αυτοκίνητο χωρίς στήσιμο, αν δεν θεωρείται ανόητη,
θεωρείται έστω επικινδυνη

Ψάχνοντας είδα πολλά για αναρτήσεις, όμως φοβάμαι επειδή δεν έχω
την απαιτούμενη γνώση γύρω απο το κομμάτι αυτό, μην κάνω κακή επιλογή
''να πνίξω'' που λένε κάποιοι

Αυτά που είδα είναι κάποιες ρυθμιζόμενες της D2, xyz, H&R
και μετά απλές της hartge με κάποιο πάντρεμα με ελάτηρια bilstein

Mπορεί κάποιος να βοηθήσει πάνω στο κομμάτι αυτό ??

Να συμπληρώσω πως με κλειστά μάτια θα βαζα KW variant αλλά δεν ευκαιρώ
τη παρούσα στιγμή για κάτι γύρω στα 2000 ευρώ

Οπότε απόψεις παρακαλώ

HLIAS - E36
24-04-14, 14:06
Kάτι σε ρυθμιζόμενη Bilstein δεν το σκέφτεσαι?

NikosE92
24-04-14, 15:07
Kάτι σε ρυθμιζόμενη Bilstein δεν το σκέφτεσαι?

Υπάρχει κάποιος επίσημος αντιπρόσωπος Ελλάδα ?? κόστος ?

nikos325
24-04-14, 16:37
Για bilstein κανε μια ερωτηση στον stunt mike.. thumb

mark e92
24-04-14, 18:27
Οι μαμά δεν σου άρεσαν? ή απο Mpack?

compactM3
24-04-14, 18:45
Εγω στο Ε36 εχω βαλει Bilstein ProStreet......
Στην ουσια ειναι αμορτισερ KW V1 με ελατηρια της Bilstein.
Ειναι απλα ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ !
Με 225/40/18 και κοπαναει λιγοτερο και απο την μαμα του Ε91 !

Την πηρα 800¤.

NikosE92
24-04-14, 21:29
Αηδιαστικές για αυτή την ιπποδύναμη Μάρκο .... και στο άλλο φορουμ
κανενας δεν ειναι ευχαριστημενος απο τις μαμα, όλοι τις άλλαξαν

Φίλε αυτές που έβαλες στο 36αρι ήταν ρυθμιζόμενες ???
Απο τη στιγμή που θα δωθεί έλα αλφα ποσό προτιμώ να βάλω κάτι
που να μπορώ να το ρυθμίσω όπως μου αρέσει ... μην βάλω κάτι
και μετα πω .... ''πολυ μαλακό ή πολύ σκληρό''

stef
24-04-14, 21:31
Ε93 335 έχεις?

NikosE92
24-04-14, 22:03
Στεφ φίλε e92 335i ... το 93αρι στο όνομα έμεινε απ όταν είχα το 320:p

stef
24-04-14, 22:12
Τσέκαρε λίγο το πακέτο του Schnitzer
Είναι ιδιαίτερα καλό και δεν ξεφεύγει σε υψηλά νούμερα

https://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/products-models/3-series/e92-coupe-since-2006/suspensions/

NikosE92
24-04-14, 22:17
Στέφανε εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα δεν είμαι αρνητικός

Απλά τείνω πιο πολύ σε ρυθμιζόμενο οπως είπα όχι για να κάνω τον colin mcrae
αλλά σε περίπτωση που δεν μου αρέσει κάτι να το αλλάξω

Το πακετάκι που λες να υποθέσω δεν είναι ρυθμιζόμενο, κοστολογίο που βλέπουμε ??
Δεν ξέρω ρε γμτ ούτε απο χαμηλώματα και σκληρότητα γι αυτό και μπερδεύομαι παραπάνω :/

stef
24-04-14, 22:35
Ρυθμιζόμενο από ρυθμιζόμενο έχει διαφορά...
Υπάρχει και με 350 ευρώ ρυθμιζόμενο , υπάρχει και με 3000, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ίδια
Το πακετάκι δεν νομίζω να ξεπερνάει τα 1200-1400 ευρώ και είναι εξελιγμένο από την Schnitzer (Bilstein/eibach) αλλά κωδικοί που σαφώς δεν βρίσκεις στο ελεύθερο εμπόριο...

NikosE92
24-04-14, 22:52
Στο μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων ισχύει πως ότι δίνεις παίρνεις ... σε όλα τα υλικα
όχι μόνο σ αυτο το συγκεκριμένο
Μπορώ να καταλάβω, πως μια ανάρτηση των 350 δεν μπορεί να ναι ίδια με κάποια της διπλάσιας ή και τριπλάσιας τιμής, απλά ''δεν μπορώ να το προσδιορίσω'' δεν ξέρω το γιατί

Γι αυτο και μπλέκομαι, γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω σε μια ανάρτηση

Όταν λες δεν τη βρίσκεις στο ελεύθερο εμποριο ??? πρέπει να τη παραγγείλω απο το site ?

stef
24-04-14, 23:23
Εννοώ ότι μπορεί μεν η Schnitzer να χρησιμοποιεί (Bilstein/eibach), αλλά οι συγκεκριμένοι κωδικοί αμορτισέρ/ελατηρίων δεν είναι ίδιοι με αντίστοιχους της Bilstein ή της Eibach που βρίσκει κάποιος στην αγορά!
Είναι με προδιαγραφές Schnitzer ειδικά για το Ε92

NikosE92
24-04-14, 23:38
Στεφανε ξέρεις που μπορώ να ρωτήσω γι αυτά ?? προμηθευτή κλπ ?

stef
25-04-14, 00:06
https://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/service/dealer/dealer-worldwide/

Σπανός

Γιωτης 335i
25-04-14, 00:07
Οντως το 335 εχει απαραδεκτο στησιμο. Αν θες να κανεις ΣΩΣΤΗ δουλεια στο 335 σου πρεπει ΠΡΩΤΑ να αλαξεις τις αντιστρεπτικες (ζυγαριες) και να βαλεις απο Μ3 Ε92-Ε93. θα δεις τρελη διαφορα ! Καθολου body roll.
Μετα να βαλεις μια επωνυμη αναρτηση οπως BILSTEIN η KW. Σιγουρα η ρυθμιζομενη ειναι καλυτερη.

compactM3
25-04-14, 00:08
Αηδιαστικές για αυτή την ιπποδύναμη Μάρκο .... και στο άλλο φορουμ
κανενας δεν ειναι ευχαριστημενος απο τις μαμα, όλοι τις άλλαξαν

Φίλε αυτές που έβαλες στο 36αρι ήταν ρυθμιζόμενες ???
Απο τη στιγμή που θα δωθεί έλα αλφα ποσό προτιμώ να βάλω κάτι
που να μπορώ να το ρυθμίσω όπως μου αρέσει ... μην βάλω κάτι
και μετα πω .... ''πολυ μαλακό ή πολύ σκληρό''

Ειναι ρυθμιζομενες μονο στο υψος.

NikosE92
25-04-14, 00:20
Οντως το 335 εχει απαραδεκτο στησιμο. Αν θες να κανεις ΣΩΣΤΗ δουλεια στο 335 σου πρεπει ΠΡΩΤΑ να αλαξεις τις αντιστρεπτικες (ζυγαριες) και να βαλεις απο Μ3 Ε92-Ε93. θα δεις τρελη διαφορα ! Καθολου body roll.
Μετα να βαλεις μια επωνυμη αναρτηση οπως BILSTEIN η KW. Σιγουρα η ρυθμιζομενη ειναι καλυτερη.

Iσχύει .... μόνο Εγνατία γκριπάρει κανονικά ... βγαίνεις να κάνεις μια προσπέραση σε επαρχιακο δρόμο και κουνιέται το αμάξι

Αυτό με τις αντιστρεπτικές το χω ξανακούσει αλλά δεν ήξερα ότι κάνει τρελή
διαφορά όπως λες ... τις αντιστρεπτικες δοκούς(αν τις λεω καλα) λες έτσι ??

Γιώτη αν ευκαιρούσα όπως είπα εξ αρχής, μπορεί καν να μην άνοιγα thread
Δυστηχώς αυτή την εποχή δεν είμαι να κάνω μια τέτοια επένδυση όσο και να το θέλω .... δλδ να ξεπεράσω το 1,5χιλ

Γι αυτό ρώτησα για εναλλακτικες ...Ρυθμιζόμενες: d2-koni κλπ και μετά απλές σπορ σε οικους hartge schnitzer


Ειναι ρυθμιζομενες μονο στο υψος.


https://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/service/dealer/dealer-worldwide/

Σπανός

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

compactM3
25-04-14, 10:54
Οι αντιστρεπτικες κανουν οντως μεγαλη διαφορα.
Εγω φοραω 28mm μπροστα και 21 mm πισω για Ζ3Μ της H&R.

NikosE92
25-04-14, 14:52
Πως ζητάω τις αντιστρεπτικές ?? αντιπροσωπεία πάω ?? και τι λέω ??

Μέχρι στιγμής απο αναρτήσεις είμαι ανάμεσα σε κάτι απο οίκο τύπου hartge-schnitzer
και μετά απο ρυθμιζόμενες σε d2 ??

Aπο D2 έχει κανείς εμπειρία ??

steliose36
25-04-14, 16:37
D2 εχω εγω,αλλα εχω ενα Ε36 325.Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι παααρα πολυ καλη,καθως παω και καμια φορα στην πιστα και δεν με εχουν απογοητευσει καθολου!Τωρα βεβαια ειναι σκληρες σε σχεση με τις εργοστασιακες αλλα εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου,δηλαδη οταν το χω στο δρομο που ειναι ρυθμισμενες προς το μαλακο δεν κοπαναει καθολου!Επισης ειναι πολυ θετικο οτι μπορεις να πειραξεις τα παντα!!Καμπερ ,υψος,σκληροτητα κλπ κλπ....Βεβαια οτι και να παρεις απο ρυθμιζομενες να πας σε καποιον που ξερει να στις ρυθμισει και να τις τοποθετησει σωστα αλλιως και 3000ε αναρτησεις να παρεις παλι δεν θα εχει καλη αισθηση!! :P

dark knight
25-04-14, 17:43
D2 προτείνω και εγω, μετα από KW -μπιλστειν τις θεωρω πολύ καλες.

dark knight
25-04-14, 17:47
αντιστρεπτικες ψαξε ebay μηπως βρεις μτχ, αν και είναι δυσκολο να βρεις.αν πας σε αφτερμαρκετ κοιτα σε eibach ,HR. είναι καλυτερες από μαμα(παχύτερες,ρυθμιζομενε ς) αλλα και ακριβότερες.

Γιωτης 335i
25-04-14, 18:58
Αντιστρεπτικες ψαξε και απο μεταχειρισμενα θεσ/νικης π.χ Μακης η Παπαδοπουλος.
Μεχρι 250 euro να δωσεις και για τις δυο.
Οσο για την αναρτηση παρε τηλ αυτον https://www.car.gr/parts/view/4328943/
ειναι KW V3 και παζαρεψε το.
Η αναρτηση ειναι ΚΟΡΥΦΗ !

NikosE92
25-04-14, 19:33
Με τις d2 με βοηθήσατε ιδιαίτερα παιδιά γιατί δεν ήξερα κανέναν που τις είχε βάλει ώστε
να ξέρω αποδοση ποιότητας τιμής ...

Για τις δε αντιστρεπτικές θα ψάξω απο βδομάδα .... αλήθεια το εργοστασιακό που δεν έχει αντιστρεπτικές τι έχει ??? το δικό μου ας πούμε αντι για αντιστρεπτικές τι έχει ?? έχω σκαλώσει να καταλάβω τι είναι αυτο το πράγμα :p

Γιώτη θα τον πάρω αύριο πρωι τηλέφωνο αλλά δεν το κόβω να πέφτει κάτω απο 1300

dark knight
25-04-14, 19:34
εχεις αντιστρεπτικες,αλλα χρειαζεσαι παχύτερες για το κρατημα που θες

NikosE92
25-04-14, 19:36
και τα μαγαζιά με ανταλακτικά bmw που θα χουν μεταχειρισμένα θα ναι από άλλο αμάξι ??
πχ απο Μ ?

ghost-rider
25-04-14, 19:58
Για τις δε αντιστρεπτικές θα ψάξω απο βδομάδα .... αλήθεια το εργοστασιακό που δεν έχει αντιστρεπτικές τι έχει ??? το δικό μου ας πούμε αντι για αντιστρεπτικές τι έχει ?? έχω σκαλώσει να καταλάβω τι είναι αυτο το πράγμα :p



Oι αντιστρεπτικες, περιληπτικα, παιρνουν φορτια απο τους εξωτερικους τροχους και τα μεταφερουν στους εσωτερικους.

Χοντρικα ειναι σχηματος Π. Τα δυο ποδια του Π ειναι προβολοι και παιρνουν καμπτικα φορτια. Το κεντρικο τμημα βρισκεται μεταξυ στηριξεων που πιανουν στο αμαξωμα και καταπονειται μονο σε στρεψη.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/04/imagesqtbnANd9GcQg7jqhMNEqv9JcZKJm4wBdRJ-1.jpg

Οσο παχυτερη ειναι τοσο περισσοτερο δουλευει (δλδ μεταφερει φορτια απο τον εξωτερικο τροχο στον εσωτερικο).
Η λεπτη παιρνει στροφη (η μια της ακρη ως προς την αλλη. Αλλα και καμπτονται τα ακρα της...) και δεν μεταφερει φορτια.

Για κατι αποτελεσματικο κοιτα εταιρειες οπως h&r η eibach.
Το πλεονεκτημα τους σε σχεση με τις στοκ (ακομα και αυτες ενος Μ) δεν ειναι μονο το μεγαλυτερο παχος τους αλλα και η δυνατοτητα ρυθμισης.


Για μενα οι αντιστρεπτικες ηταν το πιο απολαυστικο μπαξιμο που εκανα στο αυτοκινητο (το σετ aftermarket αναρτησης το εξαιρω γιατι το θεωρω απαραιτητο. Ξεφευγει απο την εννοια του μπαξιματος. Το 46αρι με στοκ αναρτηση ηταν απλα ταφος. Εστριβα και κινδυνευα να τουμπαρω :hystericalbs1:).

NikosE92
25-04-14, 20:47
Να κάνω μια χαζή ερώτηση .... άλλο αντιστρεπτικές και άλλο ελατήρια έτσι ?
Aντιστρεπτικές είναι εκείνο το ΚΟΚΚΙΝΟ μακρόστενο που ενώνει τα ελατήρια ετσι ?
Γιατί όμως τα λένε στο πληθυντικό ?? ένα κοκκινο βλέπω εγώ

Loukas
25-04-14, 20:53
Μια για εμπρός μια για πισω:original:

NikosE92
25-04-14, 21:04
aaa got it ....

Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τη κατατόπιση και τις εξηγήσεις ....ο ghost ρεσιτάλ με την
εγκυκλοπαιδική εξήγηση του πράγματος

Με βοηθήσατε πολύ στο να καταλάβω 2-3 πράγματα ώστε να προβώ σε μια καλη επιλογή,
Να στε καλα

Σύντομα θα σας γράψω νέα σχετικά με τις εξελίξεις

stef
25-04-14, 21:06
Εαν δεν το κυνηγάς βάλε μία απλή και δοκιμασμένη λύση

NikosE92
25-04-14, 21:31
Εαν δεν το κυνηγάς βάλε μία απλή και δοκιμασμένη λύση

Ναι Στέφανε .... είτε απο hartge-schnitzer θα βάλω όπως εσύ
είτε τις ρυθμιζόμενες d2

Βέβαια για τις d2 δεν είδα και τα καλύτερα εδώ (https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=306507) οπότε πρέπει να το ψάξω
λίγο ακόμα

ghost-rider
25-04-14, 21:37
Οι schnitzer ειναι eibach.
Δεν αλλαζει ουτε το κραμα ουτε η διατομη.
Αν τις βρισκεις στα ιδια χρηματα οκ.

stef
25-04-14, 22:05
Οι schnitzer ειναι eibach.
Δεν αλλαζει ουτε το κραμα ουτε η διατομη.
Αν τις βρισκεις στα ιδια χρηματα οκ.

Η eibach της schnitzer δεν έχουν καμιλα σχέση με τα eibach του εμπορίου για bmw!
Πίστεψέ με

ghost-rider
25-04-14, 22:17
Φιλε υπαρχουν καποιοι που ισχυριζονται οτι δεν ειναι ιδια κ καποιοι που ισχυριζονται οτι ειναι ιδια.
Προσωπικα τα θεωρω ακριβως ιδια.

Οι λογοι απλοι. Κατασκευαστης ειναι η eibach.
H γραμμη παραγωγης μια.
Μου φαινεται κουφο να φτιαχνουν σε μια γωνια τα καλα για τη σνιτσερ κ τα σκαρτα να τα δινουν με τη δικια τους φιρμα.

Εκτος αυτου θα πρεπει να προσπαθησουν πολυ για να το βγαλουν διαφορετικο το δικο τους μιας κ εχει ολοιδια γεωμετρικα χαρακτηριστικα.

Δεν λεω πως δεν υπαρχει αντιλογος.
Εμενα( κ καποιων αλλων) αυτη ειναι η αποψη μου ομως.

stef
25-04-14, 22:34
Δεν μίλησα για διαφορετική ποιότητα, αν και για αυτό είμαι σίγουρος 100% ότι είναι διαφορετικό..
Επειδή έχει τύχει και έχω πάει σε εργοστάσιο του εξωτερικού πασίγνωστης καταναλωτικής μάρκας, σε πληροφορώ όχι μια, ούτε 2, αλλά 6 διαφορετικές ποιότητες του ίδιου προιόντος είδα...
Άρα τα πάντα είναι δυνατά φίλε μου και μιλάω τεκμηριωμένα

NikosE92
25-04-14, 23:00
Oι μη 335 αντιστρεπτικες κουμπώνουν κανονικά ?? ή πρεπει να γίνει καμια πατέντα
στη γέφυρα ?

ghost-rider
25-04-14, 23:14
Κανονικα ολες μιας κ θα προοριζονται για το αυτοκινητο σου.
Αν παρεις απο Μ πιθανον να εχεις θεμα. Σιγουρα δεν ξερω.

Αλλα στο Ε46 πχ, του Μ δεν καθεται η πισω στα απλα.

Γιωτης 335i
26-04-14, 00:02
Απο Μ μπανουν στο 335 κουτι χωρις καμια μετατροπη.

maris7
26-04-14, 08:07
Την εμπρός μην την αλλάξεις έχουν το ίδιο πάχος 26,5 την πίσω άλλαξε και προσπάθησε να δεις αν κουμπώνει του M3


Sent from my iPhone using Tapatalk

maris7
26-04-14, 08:10
Νοζω ότι πρέπει να αλλάξεις και τους δοκούς στιριξης με του Μ3 και τις βάσεις με τα λάστιχα λόγω αλλαγής παχους


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

compactM3
26-04-14, 17:13
Νοζω ότι πρέπει να αλλάξεις και τους δοκούς στιριξης με του Μ3 και τις βάσεις με τα λάστιχα λόγω αλλαγής παχους


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Οπως τα ειπε........

chief
26-04-14, 20:31
Καλησπερα,

Εγω επειδη απ οτι καταλαβα δεν θες το αμαξι για πιστα θα σου έλεγα πρωτα να κανεις ενα ελεγχο στην ευθυγραμιση σου και στα σινεμπλόκ.
Καμια φορα η ευθυγραμιση γινεται χαλια χωρις να το καταλάβουμε ή μπορει να εχουμε χαλασμενο σινεμπλόκ και η συμπεριφορά του αυτοκινητου μαζι με το κρατημα χανονται.

Αν στον ελεγχο ειναι ολα οκ ή για καποιο λόγο το αυτοκινητο σου δεν σε ικανοποιά θα σου ελεγα να ακολουθησεις τη λυση που σου εχει γραψει ο Στεφανος ή ενα αλλο παρόμοιο επονυμο και δοκιμασμενο κιτ με αμορτισερ και ελατηρια.

Ειμαι εναντια στο να μπαινει μια ρυθμιζόμενη coilover αναρτηση σε καθημερηνό αυτοκινητο που δεν μπαινει στη πιστα και ο λόγος ειναι ότι τις περισσοτερες φορες χανεται η ανεση (ειδικά με φτηνες αναστησεις τυπου D2, BC Racing, K-Sport και λοιπές κινεζιές).
Τις περισσοτερες φορές χανεται και το κρατημα.
Μια ρυθμιζομενη αναρτηση για να δουλευει σωστα και στη καθημερηνότητα θελει να εχει το καταλληλο valving, τα καταλληλα ελατηρια, τα καταλληλα λαστιχα και το αντιστιχο σεταπ.

Πραγμα που κοστιζει αρκετα, και οπως εχω καταλάβει δεν εχεις αυτη τη στιγμη τη δυνατότητα να κάνεις.
Τα επώνημα κιτ αναρτησεων "street/track" απο εταιρίες που εχουν την ποιότητα και την τεχνογνωσια να κανουν αναρτησεις που να ειναι αποδωτικες στη καθημερηνοτητα και στη πιστα οπως ειναι η KW, Nitron, Ohlins, Aragosta, και πολλες αλλες κοστιζουν αρκετα και θελουν και καποια γνωση για να ειναι στο αμαξι.

Η ρυθμιζόμενη αναρτηση δεν ειναι κατι το οποιο το πεταμε πανω στο αμαξι και δια μαγειας βρησκουμε το κρατημα που χασαμε.
Ποσο μαλλον οταν προκειτε για αναρτησεις απο εταιρίες που παράγουν αναρτησεις και πολλες φορες ο πελατης δεν γνωριζει τιποτα απο τις προδιαγραφες τους .
Γι αυτο θα σου ελεγα για ακομη μια φορά οτι θα ηταν καλυτερα να επιλεξεις κατι σαν και αυτο που σου εχει γραψει ο Στεφανος.

Οσον αφορά τις αντιστρεπτικές και εδω καμια φορά ειναι αμφιλεγομενα τα αποτελέσματα.
Οι παχυτερες αντιστρεπτικές περιοριζουν τις κλισεις του αμαξόματος αλλα το αμαξι πλεον εχει αλλες αλλες απαιτησεις απο την αναρτηση και τα λάστιχα για να βρει προσφυση σε στροφές και αυτό γιατι δεν σημαινει οτι οταν αμαξι εχει ενα ποσοστο ρολλ, αυτοματα σημαινει οτι χανει και κρατημα.
Πολλες φορες γινεται το αντιθετο και πρεπει να υπαρχει και ενα ποσοστο κλισεων.

Τεσπα, ευχομαι να κανεις τι καλυερη επιλογη για το αυτοκινητο σου.
:original:

stef
26-04-14, 20:56
Πάρα πολύ σωστός
Επειδή το αυτοκίνητο δεν είναι στο κυνήγι για πίστα κλπ έχεις απόλυτο δίκιο

dark knight
26-04-14, 23:47
θα συμφωνησω με τον ghost rider στο θεμα του ε46,οτι οι αντιστρεπτικες και η αφτερμαρκετ αναρτηση είναι απαραιτητη για αυτόν που θελει το κατι παραπανω σε οδικη συμπεριφορα όταν πιεζει το αυτοκινητο ,χωρις να μπαινει σε πιστα.

το ιδιο εχω διαπιστωσει σε ε36. και από τα λεγομενα του νικου και αλλων κατοχων ε92 το ιδιο ισχυει και στο 335. από την στιγμη που καποιος θελει το κατι παραπανω καπου θα κανει και καποιο συμβιβασμο. δεν μπορει να εχει εξτρα κρατημα με την ιδια ανεση που ειχε πριν. εκτος από τις κορυφαιες μαρκες όπως αυτές που αναφερθηκαν , αρκετα καλη δουλεια κανει και η D2.και το λεω γιατι την ειχα πριν την PSS9 και ειχα μεινει ευχαριστημένος, αλλα δεν ειχα παραγγειλει την σωστη για το δικο μου μοντελο.

πιστευω ότι δινει μεγαλυτερη ελευθερια στον ιδιοκτητη να επιλεξει την ρυθμιση που τον ικανοποιει από ένα αντιστοιχο μονιμο set -up που προσφερει μια αναρτηση mpack,hartge,σνιτζερκτλ.οσον αφορα τις αντιστρεπτικες εως ένα βαθμο μπορει να κανουν λιγο πιο αποτομο το αυτοκινητο στο ξεκολλημα αλλα μειωνουν αισθητα τις κλισεις και τονωνουν το κρατημα.

και το λεω εχοντας οδηγησει απλα ε46-ε36 και μ-πακ. η διαφορα ηταν πολύ αισθητη ειτε προκειται για 318 ειτε για 330.εχοντας οδηγησει και ε46 με αφτερμαρκετ αντιστρεπτικες και pss9 ,νομιζα ότι οδηγουσα άλλο αυτοκινητο. πιστευω ότι αφου οι παραπανω αλλαγες εχουν αποδωσει σε μικρότερης ιπποδύναμης αυτοκινητα θα δωσουν και στο 335 το κρατημα που θελει

NikosE92
27-04-14, 00:09
Αρχικα να ξεκαθαρίσω πως όλων οι απόψεις είναι βασισμένες σε πολλά και λογικα επιχειρήματα .... αυτό βέβαια μπορεί να με μπερδέψει λίγο :p

Δεδομένο είναι πως αν υπήρχε η δυνατότητα θα πηγαίναμε σε KW-bilstein οπότε συζητάμε τις εναλλακτικές

Ο σερίφης όπως τα πε δείχνει να χει αρκετό δίκιο και η συμπερασματολογία του θεωρείται λογική

Από την άλλη και η άποψη του ghost-dark knight έχoυν κάποια θεμέλια και ο dark αν και σε διαφορετικά αυτοκίνητα δείχνει να την τεκμηριώνει καλά

Οπότε : αναλύουμε τις 2 αυτές εκδοχές ....
1. Oικος μονιμο set up ( hartge-schnitzer)
2. Low budget ρυθμιζόμενες ( πχ d2 )

Tough decision

ghost-rider
27-04-14, 12:59
Yπαρχει και το σεναριο ενος ρυθμιζομενου σε σκληροτητα αμορτισερ (κιτρινο koni πχ) σε συνδιασμο με ενα σωστο ελατηριο eibach-h&r. Εστω schnitzer-hartge αν προτιμας.

Δε θα εχεις ρυθμιση υψους, ουτε τη δυνατοτητα μιας σωστης ρυθμιζομενης που παιζει ξεχωρα το bound και το rebound.
Παρολα αυτα θα σου δινει μια δυνατοτητα ρυθμισης αποσβεσης.


Βασικα, πριν κανεις αγορα, προσπαθησε να οδηγησεις αυτοκινητα με διαφορα set up για να δεις τι θα ηθελες στα χερια σου.

HLIAS - E36
27-04-14, 13:48
Αφού όπως είπες διαθέτεις μέχρι το πολύ 1500¤ κατά τη γνώμη μου η Bilstein είναι η ιδανική λύση... Εγώ που δε ήθελα να ξεπεράσω τα 800¤ για ανάρτηση σκέψου ότι κατέληξα να δώσω 1200¤ μόνο και μόνο για να βάλω Bilstein pss9 γιατί είναι πολύ μπροστά και ήξερα ότι θα έβαζα κάτι που δύσκολα θα πάθει κάτι και το επίπεδο που "παίζει" η εταιρία είναι αρκετά υψηλό... Η D2 είναι καλή ανάρτηση για τα λεφτά της αλλά ως εκεί, έχει και τα ελαττώματά της...

NikosE92
27-04-14, 15:11
Αφού όπως είπες διαθέτεις μέχρι το πολύ 1500¤ κατά τη γνώμη μου η Bilstein είναι η ιδανική λύση... Εγώ που δε ήθελα να ξεπεράσω τα 800¤ για ανάρτηση σκέψου ότι κατέληξα να δώσω 1200¤ μόνο και μόνο για να βάλω Bilstein pss9 γιατί είναι πολύ μπροστά και ήξερα ότι θα έβαζα κάτι που δύσκολα θα πάθει κάτι και το επίπεδο που "παίζει" η εταιρία είναι αρκετά υψηλό... Η D2 είναι καλή ανάρτηση για τα λεφτά της αλλά ως εκεί, έχει και τα ελαττώματά της...

Εμένα Ηλία μου φαίνεται πολύ παράξενο, που δεν υπάρχει επιλογή σε ρυθμιζόμενη σε μια ενδιάμεση τιμή, δλδ μεταξύ 1000-1300 ευρώ
Υπάρχει η d2 στα 850 και μετά η επόμενη μη κινέζικη είναι στα 1500 +
Τεράστιο άλμα

Επίσης εμένα μου πε ο αντιπρόσωπος ότι η B14 bilstein ( έχουν δυο ονομασίες, Β Η PSS ) είναι μόνο στο ύψος ενώ η B16 full

Bέβαια 1300 η μία και 1650 η άλλη ... νομίζω η pss10 είναι η b16

HLIAS - E36
27-04-14, 15:20
Η pss10 ναι έχω την εντύπωση ότι είναι η Β16... Πάντως μιλάμε για μία ανάρτηση η οποία δέχεται και επισκευή μετά από ορισμένα και δεν αντικαθίσταται...

Στα 1500¤ νομίζω βγαίνει η pss10... Κινέζικη δεν θα την προτιμούσα εγώ προσωπικά... Ενδιάμεσα σε αυτό το φάσμα χρημάτων που ανέφερες σίγουρα υπάρχουν κι άλλες λύσεις που ίσως να μην είναι τόσο διαδεδομένες...

Μην κοιτάς πάντως για ανάρτηση ρυθμιζόμενη μόνο καθ' ύψος όπως αναφέρθηκε πιο πάνω γιατί απ' ότι κατάλαβα θέλεις να το στήσεις όπως σου αρέσει οπότε και η ρύθμιση σκληρότητας είναι απαραίτητη... Βέβαια μην φανταστείς ότι κάθε λίγο θα αλλάζεις την ρύθμιση της ανάρτησης... Εγώ εδώ και 5 μήνες μόνο στην αρχή που έκανα μία αλλαγή από την αρχική ρύθμιση που είχαμε κάνει με την τοποθέτηση, από τότε δεν το ξαναπείραξα...

NikosE92
27-04-14, 15:29
Ηλία στο link που έδωσα απο το e90post την ψιλοκράζουν για αυτό το λόγο και ένας μάλιστα ανέφερε ότι ειναι απο taiwan .... και μένα δεν κάθεται καλά να βάλω κάτι τέτοιο
Προτιμώ να κάνω λίγη υπομονή παραπάνω και να μαζέψω παρά να κάνω κάτι βιαστικό
που ίσως μετά μετανιώσω

Υπάρχουν διάφοροι που bilstein .... μπορεί ο καθένας να χει διαφορετικές τιμές ?
ή είναι standard ?? ρωτάω γιατί μου λες 1500 ενώ εμένα μου πε 1650(περασμένες βέβαια)

HLIAS - E36
27-04-14, 15:34
Aνάλογα... Σκέψου ότι κι εγώ την pss9 δεν την έβρισκα πουθενά κάτω από 1400¤, ούτε καν ebay κλπ, και την βρήκα εδώ προσφορά στα 1200¤ περασμένες και με ευθυγράμμιση και τις απαραίτητες ρυθμίσεις κλπ... Ψάξε μήπως έχει κανείς ετοιμοπαράδωτες, έτσι θα βρεις καλύτερες τιμές...

Όσο για προέλευση το γράφουν ξεκάθαρα ότι είναι Γερμανικές!

ghost-rider
27-04-14, 19:00
Εμένα Ηλία μου φαίνεται πολύ παράξενο, που δεν υπάρχει επιλογή σε ρυθμιζόμενη σε μια ενδιάμεση τιμή, δλδ μεταξύ 1000-1300 ευρώ
Υπάρχει η d2 στα 850 και μετά η επόμενη μη κινέζικη είναι στα 1500 +
Τεράστιο άλμα

Επίσης εμένα μου πε ο αντιπρόσωπος ότι η B14 bilstein ( έχουν δυο ονομασίες, Β Η PSS ) είναι μόνο στο ύψος ενώ η B16 full

Bέβαια 1300 η μία και 1650 η άλλη ... νομίζω η pss10 είναι η b16

Υπαρχει κατι ενδιαμεσο....
https://www.ebay.de/itm/TOP-Eibach-Gewindefahrwerk-Pro-Street-S-BMW-3-Coupe-E92-/360871478229?pt=DE_Autoteile&fits=Platform%3AE92&hash=item54059dc3d5

https://www.ebay.de/itm/Eibach-Gewindefahrwerk-Pro-Street-S-BMW-335d-E92-Coupe-3-0l-D-35-65mm/270960083100?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222003%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D20140117130753%26meid%3D6503795101052352194 %26pid%3D100005%26prg%3D20140117130753%26rk%3D3%26 rkt%3D6%26sd%3D360871478229&rt=nc

Τι να λενε αραγε?

dark knight
27-04-14, 20:10
ψαξε και για weitec .είναι θυγατρικη της KW με χαμηλοτερη τιμη. υπαρχει η hicon gt που ρυθμίζεται μονο σε υψος και παλια που το εψαχνα ειχε και ένα μοντελο hicon tx που ρυθμιζοταν και σε σκληροτητα

NikosE92
28-04-14, 23:13
Υπαρχει κατι ενδιαμεσο....
https://www.ebay.de/itm/TOP-Eibach-Gewindefahrwerk-Pro-Street-S-BMW-3-Coupe-E92-/360871478229?pt=DE_Autoteile&fits=Platform%3AE92&hash=item54059dc3d5

https://www.ebay.de/itm/Eibach-Gewindefahrwerk-Pro-Street-S-BMW-335d-E92-Coupe-3-0l-D-35-65mm/270960083100?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222003%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D20140117130753%26meid%3D6503795101052352194 %26pid%3D100005%26prg%3D20140117130753%26rk%3D3%26 rkt%3D6%26sd%3D360871478229&rt=nc

Τι να λενε αραγε?


Έλα ντε ..... Δεν ξέρω κανέναν που να τις έχει βάλει

Ένας γνωστός μου πε σήμερα για ρυθμιζόμενες koni, λέγοντας πως είναι καλύτερες απο τις D2, σαν ποιότητα κατασκευής, γιατί δεν είναι κινέζικες
και πως επειδή έχουν ανάποδο '''rebound'''
( καπως έτσι το πε, δεν ξέρω τι εννοεί ), θα βοηθήσει καλύτερα το αυτοκίνητο

tokiko
29-05-14, 20:37
Καλησπέρα παιδιά,
για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και με το Νίκο έχουμε τα ίδια αυτοκίνητα (335i e92) ήρθε η ώρα να αλλάξω αναρτήσεις. Επειδή στην αντιπροσωπεία μια 4αδα αγγίζει τα 900 ευρώ για τις original SACHS ψάχνω στο ίντερνετ και τις βρίσκω από Γερμανία πολύ πιο φτηνά, αλλά βρήκα ακόμα πιο φτηνά μια 4αδα Bilstein B4. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι κοντά στις εργοστασιακές ? Δηλαδή αν έχουν κάποια διαφορά κυρίως στη σκληρότητα, με ενδιαφέρει να είναι νορμάλ σαν τις εργοστασιακές.

https://www.fahrwerke-stossdaempfer.de/en/shock-absorber-kit/bilstein-b4-gas-pressure/bmw/3-coupe-e92/p47133/4x-bilstein-b4-bmw-3-coupe-e92-front-rear.html

:thnx:

HLIAS - E36
29-05-14, 22:54
Μιχάλη αυτές είναι με τις μαύρες μπουκάλες, έτσι...?

tokiko
29-05-14, 23:15
Μιχάλη αυτές είναι με τις μαύρες μπουκάλες, έτσι...?

Ναι Ηλία λογικά και οι πραγματικές είναι μαύρες όπως στη φωτό.

HLIAS - E36
29-05-14, 23:28
Aπ' όσο ξερω δεν έχουν μεγάλη διαφορά στη σκληρότητα από τις εργοστασιακές... Θεωρητικά είναι λίγο πιο σφιχτή σαν ανάρτηση αλλά από 2 ατομα που ξέρω σε Ε92 η διαφορά με την εργοστασιακή είναι ελάχιστη... Βασικά ο ένας θυμάμαι που έλεγε ότι δεν άλλαξε καθόλου το αμάξι...

Προσωπική εμπειρία όμως δεν έχω...

NikosE92
30-05-14, 01:44
Aπ' όσο ξερω δεν έχουν μεγάλη διαφορά στη σκληρότητα από τις εργοστασιακές... Θεωρητικά είναι λίγο πιο σφιχτή σαν ανάρτηση αλλά από 2 ατομα που ξέρω σε Ε92 η διαφορά με την εργοστασιακή είναι ελάχιστη... Βασικά ο ένας θυμάμαι που έλεγε ότι δεν άλλαξε καθόλου το αμάξι...

Προσωπική εμπειρία όμως δεν έχω...

Πως γίνεται να μην έχει διαφορά ?? αφου στη σκληρότητα είναι ρυθμιζόμενες
Μήπως τα παιδιά βάλαν τίποτα απλές ? και όχι τις ρυθμιζόμενες ?

tokiko
30-05-14, 02:25
Πως γίνεται να μην έχει διαφορά ?? αφου στη σκληρότητα είναι ρυθμιζόμενες
Μήπως τα παιδιά βάλαν τίποτα απλές ? και όχι τις ρυθμιζόμενες ?

Είσαι σίγουρος ότι οι αναρτήσεις που έβαλα στο λινκ είναι ρυθμιζόμενες?

tokiko
30-05-14, 02:33
https://www.fahrwerke-stossdaempfer.de/en/shock-absorber-kit/bilstein-b4-gas-pressure/bmw/3-coupe-e92/p47133/4x-bilstein-b4-bmw-3-coupe-e92-front-rear.html

Αναφέρομαι σε αυτές τις αναρτήσεις με τα εργοστασιακά ελατήρια. Αυτές μου τις βγάζει σαν στανταρ αλλά έχει επίσης και τις ίδιες σαν σπορ το γράφει κάτω στο info.

pilot
30-05-14, 02:35
δεν ειναι ρυθμιζομενες αυτες. thumb

NikosE92
30-05-14, 02:39
Μιχάλη δικό μου λάθος με συγχωρείς ! ! !
Έχει δίκιο ο Γιώργος

Πετάχτηκα κατ ευθείαν στην 7η σελίδα και νόμιζα ότι ο Ηλίας απάντησε σε μένα:facepalm:
για τις koni που ανέφερα πριν λίγο καιρο

Για μη ρυθμιζόμενες Μιχάλη, μπορείς να βάλεις τα κιτρινα bilstein, που έχουν χοντρές
μπουκάλες και να τα κάνεις πάντρεμα με τα δικά σου ελατήρια

Γύρω στο 700αρι βγαίνουν


Επίσης ρε Μιχάλη ( σόρρυ για την οικιότητα ) τι 900 ευρώ σου παν ?????????

Εγώ πήρα ανταλλακτικά εδώ στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν 300 για τις μαμα
και 500 για του Μ3 .... Μετά απο κει και πέρα πας σε δικό σου μάστορα και στα περνάει

Έχουν ξεφύγει τελείως οι αντιπροσωπείες

tokiko
30-05-14, 03:00
Μιχάλη δικό μου λάθος με συγχωρείς ! ! !
Έχει δίκιο ο Γιώργος

Πετάχτηκα κατ ευθείαν στην 7η σελίδα και νόμιζα ότι ο Ηλίας απάντησε σε μένα:facepalm:
για τις koni που ανέφερα πριν λίγο καιρο

Για μη ρυθμιζόμενες Μιχάλη, μπορείς να βάλεις τα κιτρινα bilstein, που έχουν χοντρές
μπουκάλες και να τα κάνεις πάντρεμα με τα δικά σου ελατήρια

Γύρω στο 700αρι βγαίνουν


Επίσης ρε Μιχάλη ( σόρρυ για την οικιότητα ) τι 900 ευρώ σου παν ?????????

Εγώ πήρα ανταλλακτικά εδώ στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν 300 για τις μαμα
και 500 για του Μ3 .... Μετά απο κει και πέρα πας σε δικό σου μάστορα και στα περνάει

Έχουν ξεφύγει τελείως οι αντιπροσωπείες

Κανένα πρόβλημα:original:
https://www.online-teile.com/bmw/index.php
850 βγαίνουν στο παραπάνω λινκ οι εργοστασιακές sachs.
Εννοείται ότι θα πάει σε μάστορα, δε θα πληρώνουμε @@τικα στην αντιπροσωπεία!!

NikosE92
30-05-14, 03:13
Έχεις φάει ενα σκαλωματάκι με τις sachs .... xaxaxa

Tις φορούσες και σε ικανοποίησαν τόσο ?? Τι ιπποδύναμη περίπου έχεις ?

Ουσιαστικά εμείς χρειαζόμαστε όσο το δυνατό καλύτερη αναλογία τιμής-απόδοσης
Γιατί κακά τα ψέμματα αν μπαίναμε στη διαδικασία να σκάσουμε κάνα 2.000ρο δεν θα ανοίγαμε thread τώρα ( KW-PSS) :D

Πρέπει να βρούμε κάτι να δέσει το αμάξι όσο το δυνατό καλύτερα, να μην είναι σαν βάρκα με μπουνάτσα .. δεν έχουμε και μπλοκέ ... τόση ροπή στη πίσω κίνηση, δεν είμαστε για πουθενά

Εσύ μέχρι πόσα θες να δώσεις ???

tokiko
30-05-14, 04:16
Σίγουρα όχι αυτά που ζητάει η αντιπροσωπεία.
Οι sachs είναι οι εργοστασιακές αναρτήσεις που φοράει το αυτοκίνητο, είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοσή τους και από την ανθεκτικότητά τους.
Πρώτη φορά το αμάξι άλλαξε αναρτήσεις στις 90κ km τώρα κοντεύει τα 190+κ km και οι αναρτήσεις έχουν ήδη παραδώσει πνεύμα. Δηλαδή είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Δεν υπάρχει καλύτερο από το εργοστασιακό για καθημερινή και σπορ χρήση όπως ακριβώς ορίζει το εργοστάσιο. Τώρα οι υπόλοιπες είναι απλά tuning, δε χρειάζομαι κάτι καλύτερο ούτε πιο σκληρό ούτε πιο χαμηλό.Οι sachs έχουν 200 η μία η μπροστινή και 178 η μία πισινή στο παρακάτω λινκ άρα και η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να κάνει και πολλά.

p.n
33526771729
33526780081
31316786003
31316786004
https://www.online-teile.com/bmw/index.php

Εφόσον όμως υπάρχουν οι sachs στα 230 ή λίγο παραπάνω στην Ελλάδα η δυάδα πάω εκεί με κλειστά μάτια. Δηλαδή ένα 600αρι με τα περαστικά. thumb

Τώρα οι Β4 μου φαίνονται επίσης καλές και αρκετά φτηνές γι'αυτό και το ψάχνω όσο νά'ναι bilstein είναι πόσο μούφα να είναι γιατί ότι δίνεις παίρνεις. thumb

NikosE92
30-05-14, 15:14
Επειδη κάπου μπερδεύτηκα ρε Μιχάλη .... οι αναρτήσεις που δίνει η bmw σ ενα service ?
τι μάρκας είναι ?? δεν είναι bmw ??

Αυτές που μου είπαν στα ανταλλακτικά 300 ευρώ ?? OEM είναι ! ! !

Σε ρωτάω γιατί μου λες για εργοστασιακές ''sachs'' και σκάλωσα

tokiko
30-05-14, 16:27
Ναι Νικόλα οι εργοστασιακές είναι της sachs. Αλλά τι 300 σου είπανε...μήπως θυμάσαι λάθος ή είχες ρωτήσει κάτι άλλο? Την τιμή στο σύνολο μπορείς να τη δεις και πάνω στο λινκ στα ανταλλακτικά της bmw βάζοντας τα part n. θα δεις βγαίνει μια σούμα 850 ευρώ με 19%φπα. Τώρα τα 300 ευρώ είναι επίσης λογική τιμή αλλά για 2 μπροστινές και εκτός αντιπροσωπείας. Και εγώ αυτό ψάχνω τώρα.

NikosE92
30-05-14, 20:16
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με 100% σιγουριά, γιατί αυτός, όταν τον πήρα ήταν εκτός
μαγαζιού .... Θα κάνω μια ερώτηση πάλι απο Δευτέρα και αν ισχύει η τιμή που μου έδωσε
για 4αδα, θα σου πω να τον πάρεις

Πάντως, αν όντως κάνουν 300 τα δικά μας και 500 του Μ3, σύμφωνα με τις τιμές
που έχεις εσύ, είναι πολύ καλύτερα

Θα σε ενημερώσω σύντομα

tokiko
30-05-14, 21:32
Τελικά βρέθηκαν οι sachs στα 400 ευρώ η 4αδα :thumbsup:
Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, μην μπαίνεις στον κόπο να ρωτήσεις γιατί με τις αντιπροσωπείες δεν βγάζεις άκρη.
Ο πατέρας μου ρώτησε σήμερα, στην Καρδίτσα του είπανε 950 και ο Παπαδόπουλος 1060 (πού είναι το emoticon που τον παίζει?)

NikosE92
30-05-14, 23:41
Kαλά θυμομουν μωρέ ότι ήταν φθηνά ... μου πες εκει τα 900αρια σου και λέω wtf:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

tokiko
31-05-14, 00:01
Kαλά θυμομουν μωρέ ότι ήταν φθηνά ... μου πες εκει τα 900αρια σου και λέω wtf:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Νικόλα κάτσε γιατί με μπέρδεψες :th_Laie_67-1:
Δε γίνεται ρε φίλε να σου είπανε 300 ευρώ στην αντιπροσωπεία thumb
Εγώ τις βρήκα εκτός αντιπροσωπείας.

tokiko
31-05-14, 00:12
Εντάξει άκυρο, τώρα κατάλαβα ότι εννοείς ''μαγαζί'' εκτός αντιπροσωπείας δηλαδή.
Ναι στην αντιπροσωπεία αυτές είναι οι τιμές 900+.
Έχω φάει ένα σκαλωματάκι στην προσπάθειά μου να μάθω την τετράγωνη γλώσσα των Γερμανών thumb

NikosE92
31-05-14, 01:31
Nαι ρε μαγαζι με ανταλλακτικα bmw .... πχ Μακης - Στρατουδάκης εδώ στη Θεσσαλονίκη

NikosE92
05-06-14, 17:53
Παιδιά απο bilistein τα κιτρινα, τα χοντρομπούκαλα, έχει κανεις εμπειρία ?
Συγκριτικά με τη sport ανάρτηση της bmw πόσο πιο σκληρά είναι ?? με eibach ελατήρια
μπορώ να τα παντρέψω ??

Eίχα κλείσει προς τα κονι, αλλά ύστερα απο μια ερευνα αγοράς, κατέληξα πως τα bistein τα κίτρινα, είναι πολύ καλυτερα απο τα κονι, παρόλο που τα δεύτερα ειναι ρυθμιζόμενα

ghost-rider
05-06-14, 18:53
Παντως απο τα απλα bilstein sprint τα χοντρομπουκαλα ειναι πολυ πιο σφιχτα.
Αν ψαχνεις κατι κοντα στο εργοστασιακο θα σε ενοχλησουν.

NikosE92
05-06-14, 20:22
Aυτό θέλω να επιτυχω και γω ... να δέσει καλύτερα το αυτοκίνητο
γι αυτό και κοιτούσα κάτι σε ρυθμιζόμενο αν θυμάσαι στην αρχή

Βέβαια ύστερα απο μια καλή έρευνα, κατέληξα πως φθηνές ρυθμιζόμενες, είναι κατα πολύ
χειρότερες απο καλές απλές ... για διάφορους λόγους, που όποιος θέλει μπορώ να του εξηγήσω, στη συνέχεια ... δλδ να συγκρίνω πχ τα κονι με τα κιτρινα bilstein
Το ίδιο είχε πει και ενα παλικάρι νομίζω, καμιά 2-3 σελίδες πριν

Ghost με eibach μπορούν να παντρευτούν τα χοντρομπούκαλα ??
Βy the way .... πως λέγονται εμπορικά ... δεν νομίζω χοντρομπούκαλα πάντως :D

ghost-rider
05-06-14, 20:44
Νομιζω Β8 sprint ειναι τα χοντρομπουκαλα.
Και τα λεπτα κιτρινα, B6 sprint, αν θυμαμαι καλα.

Εχω δοκιμασει και τα μεν και τα δε με eibach pro kit.
Πολυ ωραια δουλευει.

Σε αυτο που λες για τις φθηνες ρυθμιζομενες με βρισκεις συμφωνο 100%. Ειδικα για τις κινεζιες που το παιζουν coilover.
Διαφωνω λιγο στα koni.
Ειναι παρα πολυ καλα αμορτισερ.
Διαφορετικης φιλοσοφιας λιγο απο τα bilstein.

Απλα εφαμιλλα των sprint ειναι τα fsd. Oχι τα κιτρινα.

ΥΓ κ εγω παντως την bilstein προτιμω!

NikosE92
05-06-14, 21:20
Ωραία θα το συνδυάσω έτσι αν είναι

Τα koni μέσα στο μεγάλο κύλινδρο, έχουν ενα δευτερο και εκει μέσα ρέουν τα υγρα,
δλδ σε πολύ μικρότερη διάμετρο ... απο κει και μετά δεν δουλεουν σχεδόν καθόλου
με αέρα. Επίσης λογω των χαρακτηριστικών αυτων, όταν κάνουν το μπαμ κάτω, αργουν
πολυ να ξανασηκωθούν

Όσο για τη ρύθμιση ?? μόνο μπροστά και αυτή μόνο στο ανέβασμα της ανάρτησης και όχι full ... που ουσιαστικά θα την πειράξεις μια δυο φορές και μετά θα το αφήσεις μεχρι να το πουλήσεις

tokiko
05-06-14, 23:15
Νίκο τι ακριβώς setup θες να κάνεις, δηλαδή τί εννοείς να δέσει το αμάξι?
Τί ζάντες έχεις στο αμάξι, είναι χαμηλωμένο, πόσα χλμ έχει?
Ο όρος να δέσει το 35αρι είναι λίγο περίεργος γιατί είναι αρκετά δεμένο από το εργοστάσιο και ιδικά στις στροφές πάει τρένο, μου το επιβεβαίωσαν κιόλας τις προάλλες που μπήκαν οι καινούργιες αναρτήσεις.. Αντιστρεπτική, θολόμπαρα αυτά είναι ίσως τα πρώτα στοιχεία που πρέπει να ψάξεις για να δέσει το αμάξι αν εννοείς ως προς την ακαμψία του.
Επίσης πιστεύω ένα καλό setup είναι τα b16 bilstein με εσωτερική ρύθμιση.
https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=270940

NikosE92
06-06-14, 03:02
18αρες έχω ..... το θέλω λίγο πιο σφιχτό τα μαμά αμορτισέρ είναι πολύ
μαλακά ..... αρκετά άτομα με 335 τα χουν αλλάξει

Σε τόσο ακριβή ρυθμιζόμενη δεν με ενδιαφέρει να πάω γιατί ουσιαστικά
δεν θα την αξιοποιήσω ποτέ ... πόσο μάλλον στους ελληνικούς δρόμους
Οπότε θα πάω σε μια επώνυμη aftermarket αλλά χωρίς ρύθμισμα
Ούτως ή αλλως όσοι βάλαν τα κιτρινα τα bilstein μείναν ευχαριστήμενοι
σε σύγκριση με τα μαμα

tokiko
06-06-14, 03:59
Τι λάστιχα φοράς?

NikosE92
06-06-14, 15:00
Semislick ... είχα βάλει και για λίγο και συμβατικά
Αυτό που ήταν να πάρω απο το ελαστικό το χω πάρει .... Άλλα πράγματα χρειάζομαι,
ανάρτηση για την ώρα και αργότερα κάνα μπλοκέ για καλύτερη πρόσφυση

tokiko
06-06-14, 21:26
Έχεις πρόσφυση στους δικούς μας δρόμους με τα σεμισλικ? :whistle:

NikosE92
06-06-14, 22:34
Με το θέμα πρόσφυσης ψάχνομαι καιρό τώρα ... και κατέληξα σε πολλά λογικά
συμπεράσματα .... μπορούμε να συζητάμε ώρες για το τι συμβαίνει με τη πρόσφυση μας

Γι αυτό και θα πάω σε νορμάλ ανάρτηση( κιτρινα bilstein ) γιατί αν ο δρόμος ειναι γυαλί και και το Θεο
να κατεβάσεις ... το αμάξι ευθεία δεν θα πάει ... το ίδιο ισχύει και με τα
λάστιχα, τα οποία και τέσταρα ....

Τα αυτοκίνητα αυτά, σε χώρες όπως Γερμανία και Αγγλία, ούτε ψάχνονται για αναρτήσεις
αν δεν μπαίνουν τα αυτοκίνητα πίστα .... και τα στενά τους ακόμα, έχουν καλύτερη άσφαλτο απο πολλές εθνικές οδούς της Ελλάδος.

Η Εγνατία ειναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, ώστε να συγκρίνεις, αυτά που λέωthumb

panose30
07-06-14, 02:08
Την λυση της bc την εχεις σκεφτει?
Μονο καλα λογια εχω ακουσει
Λογικα θα βγαζει για το αμαξι σου

fanisk
07-06-14, 03:50
Με το θέμα πρόσφυσης ψάχνομαι καιρό τώρα ... και κατέληξα σε πολλά λογικά
συμπεράσματα .... μπορούμε να συζητάμε ώρες για το τι συμβαίνει με τη πρόσφυση μας

Γι αυτό και θα πάω σε νορμάλ ανάρτηση( κιτρινα bilstein ) γιατί αν ο δρόμος ειναι γυαλί και και το Θεο
να κατεβάσεις ... το αμάξι ευθεία δεν θα πάει ... το ίδιο ισχύει και με τα
λάστιχα, τα οποία και τέσταρα ....

Τα αυτοκίνητα αυτά, σε χώρες όπως Γερμανία και Αγγλία, ούτε ψάχνονται για αναρτήσεις
αν δεν μπαίνουν τα αυτοκίνητα πίστα .... και τα στενά τους ακόμα, έχουν καλύτερη άσφαλτο απο πολλές εθνικές οδούς της Ελλάδος.

Η Εγνατία ειναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, ώστε να συγκρίνεις, αυτά που λέωthumb

Μην μπερδευεις το grip μιας πιστας ή ενος Γερμανικου δρομου με τον Ελληνικο. Απο ολο το υπολοιπο φορουμ μονο εσυ εχεις τοσο καημο με το grip. Μαλλον το ψαχνεις λαθος Νικο. Ασε το γκαζι οπου δεν σε παιρνει και θα δεις οτι μπορεις να πατας κατω. Ξεκινα με το μπλοκε και μη τρελαινεσαι με τη προσφυση, αυτη που ονειρευεσαι δεν θα τη δεις ποτε σε Ελληνικο δρομο.
Τα semislick δεν κανουν για σενα, στα πρωτα νερα θα εχεις προβλημα.

NikosE92
07-06-14, 10:27
Μην μπερδευεις το grip μιας πιστας ή ενος Γερμανικου δρομου με τον Ελληνικο. Απο ολο το υπολοιπο φορουμ μονο εσυ εχεις τοσο καημο με το grip. Μαλλον το ψαχνεις λαθος Νικο. Ασε το γκαζι οπου δεν σε παιρνει και θα δεις οτι μπορεις να πατας κατω. Ξεκινα με το μπλοκε και μη τρελαινεσαι με τη προσφυση, αυτη που ονειρευεσαι δεν θα τη δεις ποτε σε Ελληνικο δρομο.
Τα semislick δεν κανουν για σενα, στα πρωτα νερα θα εχεις προβλημα.

Αρχικό μήνυμα απο Nikos_e93
Γι αυτό και θα πάω σε νορμάλ ανάρτηση( κιτρινα bilstein ) γιατί αν ο δρόμος ειναι γυαλί και και το Θεο
να κατεβάσεις ... το αμάξι ευθεία δεν θα πάει ... το ίδιο ισχύει και με τα
λάστιχα, τα οποία και τέσταρα ....

Τα αυτοκίνητα αυτά, σε χώρες όπως Γερμανία και Αγγλία, ούτε ψάχνονται για αναρτήσεις
αν δεν μπαίνουν τα αυτοκίνητα πίστα .... και τα στενά τους ακόμα, έχουν καλύτερη άσφαλτο απο πολλές εθνικές οδούς της Ελλάδος.

Φάνη δεν κατάλαβες τι έγραψα ... το ότι ειπα οτι το ψαξα, δεν με κάνει να λέω κάτι διαφορετικό ... μαύρισα αυτα που επισήμανα πριν γράψεις

ghost-rider
07-06-14, 14:59
Νομιζω οτι με καποια πραγματακια μπορει να αποκτησει αποδεκτο στησιμο ακομη κ στο ελληνικο οδικο δικτυο.
Καποια στιγμη με ενα προγραμματακι σε αι φοουν, σε βολτα με τον μπαουερ ειχαμε μετρησει το δικο μου 1,4 κατι πλευρικα g. Ηταν καθαρο, οχι σε turn in, με σταθερο γκαζι σε στροφη που εσφιγγε σχετικα προοδευτικα.
Με p zero rosso τοτε, bilstein b8, eibach pro kit, αντιστρεπτικες eibach κ σινεμπλοκ powerflex.
Οκ μπορει να μην ειναι τοσο αξιοπιστη μετρηση αλλα ειχε πολυ αποδεκτο κρατημα.
Τοσο που σου επιτρεπει να το ζορισεις κ να μην προβληματιζεσαι.

pilot
07-06-14, 15:48
σίγουρα ήταν σωστό το πρόγραμμα?? γιατί αν όντως το αυτοκίνητό σου πετυχαίνει τέτοιες τιμές πλευρικής επιτάχυνσης, σε δημόσιο δρόμο, τότε στρίβει καλύτερα απο ferrari 458 η οποία πετυχαίνει 1.33g σε πίστα!!

''All this work results in a claimed 1.33 g lateral acceleration -- a stunning number for a street car''

https://www.motortrend.com/roadtests/exotic/1312_2014_ferrari_458_speciale_first_drive/

ghost-rider
07-06-14, 15:51
Οσο σωστο μπορει να ειναι ενα προγραμμα κινητου.
Δεν ξερω.
Το ξερα οτι δεν στριβουν αυτα τα ιταλικα.
Ολο μοστρα.
Μην πετυχω κανενα πουθενα.
Απο πανω λεμε αχαχα!

NikosE92
07-06-14, 16:52
Ghost ( πως σε λένε κιόλας ρε φίλε ) ?? φοράς κάποιο setup μηχανικής υποβοήθησης ??
335 έχεις ??

και γώ πάντως εξεπλάγην, βασισμένος σε όσα λέει ο Γιώργος πιο πάνω

ghost-rider
07-06-14, 17:05
Ηλιας, Νικο.
Ε46 εχω.
Σετ απ υποβοηθησης?
Οχι... Δεν ξερω ουτε τι ειναι. Απο αναρτηση οτι εχω το ανεφερα πιο πανω.

NikosE92
07-06-14, 17:21
Ηλιας, Νικο.
Ε46 εχω.
Σετ απ υποβοηθησης?
Οχι... Δεν ξερω ουτε τι ειναι. Απο αναρτηση οτι εχω το ανεφερα πιο πανω.

Αν έχεις μπλοκέ εννοώ Ηλία ...

Αν δεν έχεις ΚΑΙ μπλοκέ, ειναι πραγματικά αξιοπερίεργο το αποτέλεσμα
ότι ενα απλο 46αρι στρίβει καλύτερα απο 458

ghost-rider
07-06-14, 17:37
Όχι μπλοκε δεν εχω.
Ούτε θεωρώ ότι θα βοηθούσε ένα μπλοκε όταν ξεσερνεις με τα τέσσερα στα 120.