PDA

Επιστροφή στο Forum : τακακια μπροστα



giannis79
17-04-14, 09:51
για τακαικια μπροστα ,116 του 2009 τι μπορω να βαλω και απο που να τα παρω?τα textar ειναι καλα?και ποσους αισθητηρες εχει?2?

ghost-rider
17-04-14, 11:32
Εναν αισθητηρα μπροστα εχει και εναν πισω.

ΑΤΕ, Textar, jurid θεωρουνται πρωτης τοποθετησης.
Τα textar εχουν συμπεριφορα παρομοια με αυτα που ειχε απο κατασκευης επανω.

diosak
21-05-14, 23:58
Αισθητηρες αν δεν εχουν φθαρει (κοψιματα κλπ.) δεν νομιζω πως χριζουν αλλαγης.
Τσεκαρε και στη Ferodo τα Premier για τακακια.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Bazil Van Sinner
22-05-14, 07:36
Αισθητηρες αν δεν εχουν φθαρει (κοψιματα κλπ.) δεν νομιζω πως χριζουν αλλαγης.
Τσεκαρε και στη Ferodo τα Premier για τακακια.



οι αισθητήρες "τελειώνουν" εκεί που τελείωνει και το τακάκι οπ'οτε λογικ'α θα θέλουν αλλαγή.αν δεν θ'ες ή δεν μπορείς να τους αλλάξεις κάνεις ένα βραχυκύκλωμα και είσαι κομπλέ.

diosak
22-05-14, 09:36
οι αισθητήρες "τελειώνουν" εκεί που τελείωνει και το τακάκι οπ'οτε λογικ'α θα θέλουν αλλαγή.αν δεν θ'ες ή δεν μπορείς να τους αλλάξεις κάνεις ένα βραχυκύκλωμα και είσαι κομπλέ.

μαζί σου, απλά αν δεν έχει ανάψει λαμπάκι δεν τίθεται κανένα θέμα.:cheers:

ghost-rider
22-05-14, 10:24
Οι αισθητηρες για να την ακουσουν πρεπει να πεσει το τακακι, να φτασει μεχρι αυτους και να τραυματιστουν(ξυθουν) απο το δισκο. Οταν συμβει αυτο επιτοπου αναβει το λαμπακι μεσα.
Αν το προλαβεις και δεν εχει αναψει το λαμπακι τους ξεκουμπωνεις απο το ενα τακακι και τους βαζεις στο επομενο.
Ειναι οκ.
Πολλες φορες στο βγαλε μπορει να σπασουν βεβαια...
Με λιγη προσοχη βγαινουν αθικτοι.

m-power_01
22-05-14, 12:28
Καλά αυτά , αλλά last year.
Θέλει και αισθητήρες

ghost-rider
22-05-14, 13:17
Τι λαστ γιαρ ωρε... εννοας ειναι αλλιως τα καινουρια απο τα θκαμας?
Γιατι στο 46αρι λαστ γουικ που αλλαξα τακακια ξεκουμπωσα μοναχος μου τον αισθητηρα και τον εβαλα κανουνικα στου καινουριο...

m-power_01
22-05-14, 16:40
Το θεοτάπεινο 46αρι σου, ειναι χαζό και ξέρει μόνο αν έχει ή δεν έχει ψωμί.
Το Ε87 ξέρει και πόσο ψωμί έχει. Για να το ξέρει αυτο ,ο αισθητηρας ειναι συνεχώς σε επαφη και τρώγεται.

ghost-rider
22-05-14, 18:37
Mάιστα.
Κουλ boy.
Και αισθητηρες το λοιπον...

timxon
04-08-14, 08:59
Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια;
1.16 diesel Νοεμβριος του 2014 με 40.000 χμ μου εβγαλε μυνημα να παω για τακακια εμπρος. Εγω δεν μπορεσα να το παω και συμφωνα με τον υπολογιστη μου απομενουν 200χμ και πρεπει να φυγω διακοπες και στην bmw τρικαλιωτη στην Θεσσαλονικη δεν μπορουν να μου κλεισουν ραντεβου αμεσα.. Αν το ξεπερασω καμια 500 χμ παιζει να παθω ζημια;; Ο μηχανικος απο τον τρικαλιωτη με φοβισε.. Επισης μου ειπε το κοστος ειναι 220 euro μονο για τα μπροστα,,, τι λετε εσεις;;

Nino
04-08-14, 09:21
να πας αμεσα και οχι απαραιτητα στο επισημο!!

υγ αα και τωρα εχουμε Αυγουστο του 14 αρα το αμαξι σου δεν εχει φτιαχτει ακομα χαχαχαχαχα
χιουμορ

timxon
04-08-14, 09:31
Ναι σωστα του 2013 ειναι,
Δηλαδη δεν με παιρνει για καμια 500αρια χμ να το ξεπερασω.. Αυτο που ειπες για να το παω οπουδηποτε,,, τι θα γινει με την εγγυηση; Δεν θα εχω θεμα;;

Nino
04-08-14, 09:46
κοιτα... με τα φρενα δεν παιζουν και δεν νομιζω οτι θα πρεπει να αρκεστεις σε μια γνωμη ενος μελους.
Μπορεις να πας σε εξουσιοδοτημενο που δεν ακυρωνει την εγγυηση.

timxon
04-08-14, 09:50
κοιτα... με τα φρενα δεν παιζουν και δεν νομιζω οτι θα πρεπει να αρκεστεις σε μια γνωμη ενος μελους.
Μπορεις να πας σε εξουσιοδοτημενο που δεν ακυρωνει την εγγυηση.

Οκ σε ευχαριστω!

mark e92
04-08-14, 16:49
Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια;
1.16 diesel Νοεμβριος του 2014 με 40.000 χμ μου εβγαλε μυνημα να παω για τακακια εμπρος. Εγω δεν μπορεσα να το παω και συμφωνα με τον υπολογιστη μου απομενουν 200χμ και πρεπει να φυγω διακοπες και στην bmw τρικαλιωτη στην Θεσσαλονικη δεν μπορουν να μου κλεισουν ραντεβου αμεσα.. Αν το ξεπερασω καμια 500 χμ παιζει να παθω ζημια;; Ο μηχανικος απο τον τρικαλιωτη με φοβισε.. Επισης μου ειπε το κοστος ειναι 220 euro μονο για τα μπροστα,,, τι λετε εσεις;;

Για να έχουν βγάλει μύνημα πλησιάζουν στο τέλος τους ...μην ρισκάρεις.
Η τιμή καλή είναι για επίσημο.

Andri
04-08-14, 18:25
Πολύ σύντομα πάντως έβγαλε μήνυμα...
Κυρίως σε πόλη οδηγείς?

timxon
05-08-14, 00:46
Πολύ σύντομα πάντως έβγαλε μήνυμα...
Κυρίως σε πόλη οδηγείς?

Συντομα;; 40000 χμ εχω κανει. Και τωρα που τα αλλαξα και μου μηδενισαν την βλαβη, ο υπολογιστης λεει οτι πρεπει να τα ξαναλλαξω σε 40000χμ.
90% οδηγαω εκτος πολης αλλα οχι και εθνικη οδο,,, επαρχιακους δρομους με στροφες που θελουν φρενα

I_MNL
05-08-14, 01:41
Ίσως γι αυτό το λόγο. Τέλος πάντων, τώρα τα άλλαξες.

Πάντως, πριν τα αλλάξεις γενικά, καλό είναι να κάνεις οπτικό έλεγχο να δεις πόσο πάχος έχουν. Αυτό φαίνεται για την έξω πλευρά σχετικά εύκολα, αλλά για το εσωτερικό πρέπει να βγει ο τροχός.

Nino
05-08-14, 08:35
Συγνώμη αλλα σου δείχνει προκαθορισμένη ένδειξη αλλαγής στα τακακια;
Και σε ποια, μπροστά πίσω και στα δυο;

skaros
05-08-14, 14:26
Συγνώμη αλλα σου δείχνει προκαθορισμένη ένδειξη αλλαγής στα τακακια;
Και σε ποια, μπροστά πίσω και στα δυο;

Δείχνει και για τα μπροστά και για τα πίσω.
Έτσι είναι και στα Ε90.
Στου πατέρα μου, έδειχνε αλλαγή στα 30.000 χλμ από καινούργιο και τώρα είναι αισίως στα 65.000 χλμ και δεν έχουν φαγωθεί καν μέχρι τη μέση.
Προφανώς φταίει οτι κάνει μόνο ταξίδια...

@timxon
Μην βασίζεσαι σε αυτές τις ενδείξεις (αυτονομίας), αλλά μόνο αν ανάψει το λαμπάκι από τον αισθητήρα. Τότε βέβαια θα είναι απαραίτητη η αντικατάσταση...
Γενικά, να κοιτάς μόνος σου την κατάσταση στα τακάκια ή να απευθύνεσαι σε κάποιον ειδικό. thumb

I_MNL
05-08-14, 14:34
Ακριβώς έτσι.

Στου φίλου μου το 320d E90, έλεγε για τα μπροστά τακάκια αλλαγή σε 3.000χλμ. Από τότε, έκανε 45.000χλμ :shok: και η ένδειξη λέει τώρα αλλαγή σε 3.500χλμ!:hystericalbs1::whistle:4

wheelman
05-08-14, 16:08
Αν το έχω καταλάβει και εγώ καλά, τότε λειτουργεί ώς εξής:

Τα νεότερα μοντέλα χρησιμοποιούν δύο καλώδια και όχι ένα όπως γνωρίζαμε μέχρι πρότινος,
όπου μόλις υπήρχε επαφή του καλωδίου με την δισκόπλακα άναβε το λαμπάκι.

Πλέον με το νέο σύστημα, υπάρχουν τρεις μετρήσεις,
όπου με την βοήθεια του γνωστού αισθητήρα αλλά και του δεύτερου
καλωδίου εσωτερικά του τακακίου,παίρνουμε τρεις μετρήσεις
"0"Ω, "470"Ω και άπειρο.

Όταν έχουμε <5Ω τότε το τακάκι μας είναι καλό
Όταν έχουμε ~470Ω τότε το τακάκι μας έχει φθορά και χρήζει αλλαγής
Όταν έχουμε ανοικτό κύκλωμα ∞, τότε το τακάκι χρήζει άμεσης αλλαγής.



Για να γίνει και ποιο κατανοητό παραθέτω και το παρακάτω σχηματικό
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/08/sensor_designjpgversion1modificationDate-1.jpg

Όταν ακουμπήσει η δισκόπλακα το πρώτο καλώδιο, τότε καταγράφονται τα χλμ
και χρησιμοποιούνται για να υπολογίσει πότε περίπου θα φτάσει η φθορά στο δεύτερο καλώδιο και πότε τελικά θα έχει φθαρεί το τακάκι μας.

Εξού και οι διαφορές που παρατηρούνται, που έχουν να κάνουν με τον τρόπο οδήγησης άλλα και τις διαδρομές βεβαίως.


Ακριβώς έτσι.

Στου φίλου μου το 320d E90, έλεγε για τα μπροστά τακάκια αλλαγή σε 3.000χλμ. Από τότε, έκανε 45.000χλμ¨
:shok: και η ένδειξη λέει τώρα αλλαγή σε 3.500χλμ!:hystericalbs1::whistle:4
Αναφορικά με την ένδειξη στο Ε90 του φίλου της IMNL,
θα πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στο παρακάτω

On some 2007 3 Series BMWs (E90, E91, E92 & E93), the CBS system may indicate the brake pads are worn out when in fact they are not.
The problem is a software glitch that overestimates the amount of brake pad wear.
BMW tech bulletin SI B 32 02 08 (April 2008) covers how to use a factory scan tool to check the CBS
estimated brake wear by comparing calculated wear against actual wear.
If the two donΆt match, the fix is to reprogram the Dynamic Stability Control Module with updated software from BMW.
Πηγή (https://www.aa1car.com/library/bmw_condition_based_service_system.htm)

Τέλος, να σημειώσω πώς είναι καλύτερα όταν αλλάζουμε τακάκια
να αλλάζουμε και τον αισθητήρα, καθώς εάν υπάρχει φθορά σε αυτόν
τότε αφενός οι υπολογισμοί θα είναι λάθος αφετέρου υπάρχει πιθανότητα
να μήν μπορεί να γίνει reset η ένδειξη για το επόμενο service
Πηγή (https://wiki.bentleypublishers.com/display/tech/Brake+pad+wear+sensor+testing+BMW+5+Series+E60)

Nino
05-08-14, 18:56
ερωτηση
το 40000 χιλ απο που εχει προυπολογιστει και του βγαζει αυτη την ενδειξη?

dreamer
04-03-21, 08:14
αυτην την στιγμη εχω ate. για meyle τακακια εχει δοκιμασει κανεις? ειναι καλα?

wheelman
04-03-21, 10:59
αυτην την στιγμη εχω ate. για meyle τακακια εχει δοκιμασει κανεις? ειναι καλα?Δεν έχω δοκιμάσει τα τακάκια της, αλλά πιστεύω για αυτοκίνητο βόλτας όλη η midrange κατηγορία (από διάφορες μάρκες) δεν θα έχουν σοβαρές διαφορές.

Αν θέλεις κάτι απλό, γιατί όχι?


Αν ψάχνεις κάτι πιο σπορ, προφανώς και θα πας σε αντίστοιχη κατηγορία, με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

dreamer
04-03-21, 14:25
Δεν έχω δοκιμάσει τα τακάκια της, αλλά πιστεύω για αυτοκίνητο βόλτας όλη η midrange κατηγορία (από διάφορες μάρκες) δεν θα έχουν σοβαρές διαφορές.

Αν θέλεις κάτι απλό, γιατί όχι?


Αν ψάχνεις κάτι πιο σπορ, προφανώς και θα πας σε αντίστοιχη κατηγορία, με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

οκ, αν λες για perfomance δεν νομιζω, δεν το χρειαζομαι αλλα τωρα και για 1600 μηχανη δεν το χρειαζεται αν και θα μου αρεσε το κοκκαλωμα της 4πιστονης. μια μικρη αναβαθμιση ομως στην σκληροτητα την ηθελα. δλ. ειχα τα ΟΕΜ που ηταν τεξταρ και τζουριντ που με τον καιρο ''σφουγαριασαν΄΄, το οποιο δεν μαρεσει. με τα ΑΤΕ εχω πιο δυνατο δαγκωμα μετα απο 1-2 φρεναρισματα και το καλο ειναι οτι ακομα και τωρα που τελειωνουν εχουν την ιδια καλη αποδοση. ομως τελειωνουν νορμαλ στα 35.000 . ενω τα ΟΕΜ μου πηγαν τα διπλασια.
δεν ξερω αν τελικα ισχυει οτι τα ΟΕΜ ειναι καλυτερης ποιοτητας η΄αν τα πρωτα ΟΕΜ μονο που φορανε ειναι που κρατανε πολυ και τα ανταλλακτικα ΟΕΜ μετα τα πρωτης που ειχε ,ειναι και αυτα λιγοτερο καλα και κρατανε λιγοτερο.οπως και για τους δισκους.

τωρα παροτι σε αποδοση ειναι καλα αυτα που εχω ,μαμα δισκοι -ζιμερμαν το εγραφε, με ΑΤΕ τακακια και επειδη παντα μας τρωει το καλυτερο ψαχνω.ειπα μηπως εχει δοκιμασει και τα meyle καποιος να μας πει εντυπωσεις.

σιγουρα παντως δνε θελω να σφυριζουν..αυτο δεν το διαπραγματευομαι..τα φεροντο που ειναι καλα και τα ξερω και λιγο πιο σπορ σε νορμαλ τιμες και θα ηθελα να βαλω οσον αφορα το σφυριγμα εχουν αναμικτες κριτικες. τα 2500.
ελεγα να βαλω δισκους μαμ-ζιμερμαν η' ζιμερμαν σκετους αν και στο εξωτερικο λενε οτι οι μαμα ειναι καλυτερης ποιοτητας και τακακια , ferodo 2500, ATE, meyle ενα εκ των τριων..

dark knight
05-03-21, 11:00
τι προτεινεις Ηλια σε σπορ κατηγορια, για γρηγορη οδηγηση στον δρομο αλλα χωρις σφυριγμα?

wheelman
05-03-21, 11:25
τι προτεινεις Ηλια σε σπορ κατηγορια, για γρηγορη οδηγηση στον δρομο αλλα χωρις σφυριγμα?Γιάννη εξαρτάτε πόσο ψηλά θελεις να φτάσεις, εγώ που κοιταγα για το 90.

Οι Αμερικάνοι προτείνουν τα Hawk 5.0 για all around με κόστος γύρω στο 300€.

Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

dark knight
05-03-21, 11:27
Ηλια τα εχεις δοκιμμασει? Ελλαδα τα βρισκουμε?υποθετω οτι με το σφυριγμα δεν υπαρχει προβλημα?

wheelman
05-03-21, 11:54
Ηλια τα εχεις δοκιμμασει? Ελλαδα τα βρισκουμε?υποθετω οτι με το σφυριγμα δεν υπαρχει προβλημα?Γιάννο δες εδώ..

https://www.hawkperformance.com/hps-5-0https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2021/03/287c49dbb69ea0c622487b61c4234a63-1.jpg

Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

dreamer
05-03-21, 18:24
αυτα βαζουν οντως ,οπως και τα akebono οι περισοτεροι μαζι με ζιμερμαν η΄μαμα δισκους .

dark knight
05-03-21, 19:22
Ηλια εχουν καλες κριτικες. Αλλα Ευρωπη χωρις τελωνειο δεν τα βρηκα. Μαλιστα η τιμη για 4αδα ΧΩΡΙΣ τελωνειο, ξεφευγει πανω απο 250 ευρω

Nikos!
07-03-21, 16:08
Για δείτε εδώ...

https://www.atomic-shop.eu/catalog/brand/hawk/

Είναι να παραγγείλω ένα ιντερκουλερ από αυτούς σύντομα. Θα σας πω εμπειρία αλλά στα μέιλ που ανταλλάσουμε είναι ευγενεστατοι και πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

dark knight
08-03-21, 10:53
https://www.lxymak.com/hawk-street-50-brake-pads-front-rear-set-for-0105-bmw-e46-330i-330xi-p-82566.htm βρηκα τα τακακια εδβ. σαφως εχουν τελωνειο. αλλα η τιμη περιλαμβανει πληρες σετ. δεν απαντουν βεβαια.

Nikos!
08-03-21, 12:36
https://www.lxymak.com/hawk-street-50-brake-pads-front-rear-set-for-0105-bmw-e46-330i-330xi-p-82566.htm βρηκα τα τακακια εδβ. σαφως εχουν τελωνειο. αλλα η τιμη περιλαμβανει πληρες σετ. δεν απαντουν βεβαια.


Στείλε μέιλ στο atomic-shop.de και ρώτα τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

dreamer
08-03-21, 14:55
https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=1042276

They squeak when cold, but I expected this as they are a Semi-metallic pad. Once warmed they only make a noise when coming to a stop, the sound is the rotors and pads rubbing on each other (under 5mph, sounds like grinding) until friction stops the car, usually with a jolt when the friction hits it's highest point. Other than that, no noise. After warming the pads they respond VERY quickly, making everything in my back seat fly forward with the same pressure I would typically use for the Akebono pads. In fact the fade resistance scares me at times, where I would normally slow gradually with a certain amount of braking pressure, I now slow almost as fast as my car can accelerate lol.

κανουν λιγο θορυβο

dreamer
11-04-21, 13:32
ξερει κανεις που μπορω να βρω meyle φρενα,τακακια,δισκους στην ελλαδα ,αν οχι θεσσαλονικη?

BILLYS
11-04-21, 14:20
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.nikosparts.gr/portal/antallaktika/frena/diskoplaka-piso-mayle-1k0615601l-ac-detail&ved=2ahUKEwi23_a9lvbvAhUw8bsIHdgQDRAQFjADegQIDhAC&usg=AOvVaw05LC4JjBH3USnodNwr_rLI

Από διαδίκτυο...

dreamer
11-04-21, 14:37
εψαξα πολυ και δεν βρηκα κατι καλυτερο..τον βρηκα αυτον αλλα επειδη το σαιτ του ειναι μετριο ,θα τον καλεσω τηλεφωνικα..ειδα και τα αλλα σε αλλο τοπικ που ειχες βρει αλλα πλεον δεν υπαρχουν..εδω ειναι που λεω ποσο πολυ μας βολευε η αγγλια..dam it!

dreamer
11-06-21, 19:35
η μαμα τους δισκους τους αλλαζει μετα απο 2 σειρες χρησιμοποιησης τακακια..μια τα μαμα τακακια που ειχα και μια αλλαγη εχω κανει..οποτε κανονικα συμφωνα με τις επισημες οδηγιες πρεπει να αλλαξω δισκο..ειχα παει στην αντιπροσωπεια για ενα ανταλλακτικο και ρωτησα και μου ειπε ο τεχνικος συμβουλος οτι αν το νυχι ειναι μικρο τοτε χωραει και 3 αλλαγη τακακια..2η στην περιπτωση μου δλδ...αλλα μου ειπε οτι αυτο θα το αποφασισει ο τεχνικος, που για μενα δεν θα ειναι απο εκει μεσα..τελικα ποιο ειναι το σωστο για τα φρενα να ακολουθησω την οδηγια η' χωραει και αλλη αλλαγη αν ειναι καλος ο δισκος?

PetrosD
13-06-21, 12:13
Υπάρχει από τη BMW προδιαγραφή για ελάχιστο πάχος δίσκου, πριν την αλλαγή τακακιών. Αν ο δίσκος έχει μεγαλύτερο πάχος από αυτό, τον κρατάς. Αν είναι μικρότερο, τον αλλάζεις. Απλό.

dreamer
13-06-21, 21:05
Υπάρχει από τη BMW προδιαγραφή για ελάχιστο πάχος δίσκου, πριν την αλλαγή τακακιών. Αν ο δίσκος έχει μεγαλύτερο πάχος από αυτό, τον κρατάς. Αν είναι μικρότερο, τον αλλάζεις. Απλό.

αν ακολουθουσα τις οδηγιες της μαμας για να αλλαζω φρενα συμφωνα με το παχος τοτε επρεπε να αλλαξω πριν 1 χρονο, με πολυ παχος ακομα τα τακακια,πριν 10.000 χιλ για να καταλαβεις..οποτε οπως ξερουμε τοσα χρονια οι οδηγιες της μαμας δεν εχουν παντα ν κανουν με το σωστο αλλα με προληπτικη κατευθυνση για να ειναι αυτοι ησυχοι..οσο για το σερβις τους μην πω καλυτερα που επειδη εβαλα αφτερμαρκετ τον καλυτερο αισθητηρα δεν ηξεραν να τον περασουν και δεν μπορεσε ηλεκτρονικα να γινει μετρηση σωστα και καθομαστε και μετραμε με τον παραδοσιακο τροπο καθε μηνα.
οποτε ακομα και εκει ,το παχος δλδ. που δεν το γνωριζω σαν οδηγια και δεν μου το ειπαν απο την αντιπροσωπεια,ειμαι σιγουρος οτι εχουν οπως στα τακακια προδιαγραφες με μεγαλυτερες τιμες απο την πραγματικη δυνατοτητα τους.

η ερωτηση μου ειναι περισοτερο εμπειρικη.

dreamer
17-07-21, 07:36
βαζω εδω που ειναι το σχετικο τοπικ ,την απαντηση μου ξανα...και απαντηση στην απορια μου πιο πανω ...να πω οτι ημασταν με 2 διαφορετικες αποψεις για το αν τα τακακια θα εμπαιναν σε νεο δισκο η' θα παρεμενε ο παλιος και παροτι ειχε λιγο νυχι αποφασισαμε να μεινει ο παλιος και ετσι μαζι με τα εργοστασιακα αυτο ειναι το 3ο σετ τακακια πανω σε ενα δισκο..μπηκε πολυυυ παστα και φαγωθηκαν λιγο τα τακακια για να κατσουν αμεσως και να μην τσιριζουν..πετυχε!

wheelman
17-07-21, 07:42
βαζω εδω που ειναι το σχετικο τοπικ ,την απαντηση μου ξανα...και απαντηση στην απορια μου πιο πανω ...να πω οτι ημασταν με 2 διαφορετικες αποψεις για το αν τα τακακια θα εμπαιναν σε νεο δισκο η' θα παρεμενε ο παλιος και παροτι ειχε λιγο νυχι αποφασισαμε να μεινει ο παλιος και ετσι μαζι με τα εργοστασιακα αυτο ειναι το 3ο σετ τακακια πανω σε ενα δισκο..μπηκε πολυυυ παστα και φαγωθηκαν λιγο τα τακακια για να κατσουν αμεσως και να μην τσιριζουν..πετυχε!Το έχω κάνε και εγώ σαν λύση ανάγκης.

Κανονικα όμως πρέπει να μετρήσεις τον δίσκο γιατί πολύ πιθανών να έχει φαγωθεί περισσότερο από τις ανοχές του.

Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

PetrosD
17-07-21, 12:49
βαν τα τακακια θα εμπαιναν σε νεο δισκο η' θα παρεμενε ο παλιος και παροτι ειχε λιγο νυχι αποφασισαμε να μεινει ο παλιος και ετσι μαζι με τα εργοστασιακα αυτο ειναι το 3ο σετ τακακια πανω σε ενα δισκο..μπηκε πολυυυ παστα και φαγωθηκαν λιγο τα τακακια για να κατσουν αμεσως και να μην τσιριζουν..πετυχε!

Θα μπορούσατε να αφαιρέσετε το νύχι από το δίσκο όπως έχω κάνει κι εγώ. Και φυσικά αυτό που λέει ο Ηλίας:


Κανονικα όμως πρέπει να μετρήσεις τον δίσκο

dreamer
17-07-21, 17:43
δεν ειχα χρονο και ηταν οπως λεει και ο φιλος αποφαση της στιγμης.αφου πηρα την διαβεβαιωση οτι δεν υπαρχει θεμα ασφαλειας προχωρησαμε σαυτην την λυση.

Paris218d
17-09-21, 11:01
:th_Laie_67-1:

dreamer
24-10-21, 12:42
στα τακακια που αλλαξα το καλοκαιρι τα μπροστα μαζι με τον αισθητηρα.στον μπι-σι μετα απο 3.000 χιλ περιπου εθνικη και 2-3000 εντος πολης ο αισθητηρας ειναι κολλημενος στις 90.000 χιλ.ενω πισω με παλια τακακια και αισθητηρα ,ο αισθητηρας ολο και κατεβαινει..
για τον μπροστα ειναι νορμαλ να μην κατεβαινει μετα απο 7.000 περιπου χιλιομ? και να κατεβαινει μονο ο πισω?
απο την αντιπροσωπεια λενε οτι μπορει να κατεβει καποια στιγμη αποτομα η' να μην επιασε ο αισθητηρας καλα.σε εξω συνεργειο λενε οτι μπορει να φταιει που δεν ειναι μαμα,ομως ειναι ΑΤΕ,δεν ειναι της πλακας.