PDA

Επιστροφή στο Forum : σαμπουαν με κερι της bmw



andreasm3
15-04-10, 22:26
παιδια την αποψη σας για το σαμπουαν με κερι της μαμας εταιρειας.ευχαριστω εκ των προτερων.

m-power_01
15-04-10, 22:31
Η άποψη μου είναι ότι για να το συστήνει θα είναι καλο. Τα προιόντα bmw προέρχονται από την sonax! Εχω χρησιμοποιησει το sonax και είμαι ευχαριστημενος.

Υπαρχουν μελη οπως ο monsta, o driver M & o vasilis330 που ξερουν καλυτερα

Vasilis
15-04-10, 22:40
τελευταιος κ καταιδρωμενος θα πω το εξης..

τα meguiars για μενα ειναι κορυφη....δεν ειμαι ομως επαγγελματιας να ξερω περισσοτερα!

ας δωσουν τα φωτα τους οι ειδημονες...!

Monsta
15-04-10, 23:10
Αντρέα, δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, ΑΛΛΑ ο κανόνας λέει...όση λιγότερη σαπουνάδα κάνει, τόσο περισσότερο κερί έχει. Και αυτό βέβαια είναι καλό για το αυτοκίνητό σου.

Βέβαια ο Driver M, που έχει στη προσωπική του συλλογή εκατοντάδες δείγματα από τα περισσότερα σαπούνια της παγκόσμιας αγοράς, μπορεί να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες. :D

Μάρκες πάντως όπως meguiars, αουτογκλυμ, sonax, είναι όλες καλές εταιρείες, απλά σιγουρέψου ότι γράφουν περιεκτικότητα σε κερί.

Driver M
16-04-10, 00:30
Kι όμως, ο συλλέκτης προϊόντων detailing (:th_Laie_67-1:) δεν έχει δοκιμάσει το σαμπουάν της bmw.

Φίλε μου, δυστυχώς δεν ξέρω ποια εταιρεία κατασκευάζει το συγκεκριμένο σαμπουάν για να σου πω δυο λόγια. Ας κάνω κάποια εικασία όμως. Aπ'ό,τι είπες, έχει και κερί, άρα αποκλείεται να είναι meguiars (αφού μόνο η τελευταία της σειρά, που κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες, έχει σαμπουάν με κερί, όσο περίεργο κι αν φαίνεται), οπότε το πιο πιθανό είναι να είναι κατασκευής sonax. Το σαμπουάν της sonax με κερί είναι πολύ καλό, αλλά όχι όσο το απλό (sonax gloss shampoo) που είναι το κορυφαίο για τα λεφτά του. Αν είναι άλλης εταιρείας τώρα, δεν ξέρω και δεν έχει νόημα να απαριθμήσω τις μισές εταιρείες της αγοράς.

Πάντως, δε βλέπω το λόγο να αγοράσεις το σαμπουάν της bmw, αφού πας στο πράκτικερ και παίρνεις με 7 ευρώ το sonax που ανέφερα προηγουμένως και καθάρισες. Έπίσης, πολύ καλά σαμπουάν είναι το meguiars NXT και το κορυφαίο (που δοκίμασα πρόσφατα και είναι φοβερό) insta finish wash'n wax. Άρα, αντί να ψάχνεσαι με το σαμπουάν της bmw, πάρε κάποιο από αυτά που είναι εγγυημένα καλά...

Driver M
16-04-10, 00:54
Αντρέα, δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, ΑΛΛΑ ο κανόνας λέει...όση λιγότερη σαπουνάδα κάνει, τόσο περισσότερο κερί έχει. Και αυτό βέβαια είναι καλό για το αυτοκίνητό σου.

Βέβαια ο Driver M, που έχει στη προσωπική του συλλογή εκατοντάδες δείγματα από τα περισσότερα σαπούνια της παγκόσμιας αγοράς, μπορεί να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες. :D

Μάρκες πάντως όπως meguiars, αουτογκλυμ, sonax, είναι όλες καλές εταιρείες, απλά σιγουρέψου ότι γράφουν περιεκτικότητα σε κερί.

Kώστα, τα σαμπουάν με κερί κατά κανόνα, δεν καθαρίζουν τόσο καλά όσο τα απλά. Επίσης, ένα απλό κερί με ουδέτερο ph δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, ούτε στο χρώμα, ούτε στο κέρωμα, τουλάχιστον περισσότερο απ'ό,τι τα σαμπουάν με κερί. Άλλωστε, τα περισσότερα σαμπουάν με τα οποία έπλενα συστηματικά το αυτοκίνητό μου, ήταν χωρίς κερί (αλλά με ουδέτερο ph που δεν αφαιρούσε κερί) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το κέρωμα, αφού το νερό έκανε το ίδιο ακριβώς beading πριν και μετά, χωρίς αισθητές διαφορές. Τα σαμπουάν με κερί, δεν ενισχύουν σε καμία περίπτωση το υπάρχον κερί του αμαξώματος (αν υπάρχει), απλά προσφέρουν λίγο καλύτερη λάμψη και ένα πολύ βασικό beading που βοηθάει στο στέγνωμα του αυτοκινήτου. Υπάρχουν βέβαια και ορισμένα heavy duty σαμπουάν (όπως αυτό της armorall), που αφαιρούν κερί, αλλά δεν είναι ο κανόνας και γενικά είναι για πολύ ειδική χρήση (αυτοκίνητο γεμάτο λάσπες κλπ). Τώρα, σχετικά με την περιεκτικότητα σε κερί, προσωπικά δεν έχω δει κανένα σαμπουάν να αναφέρει ακριβές ποσοστό. Το μόνο που γράφουν είναι το ότι έχουν κερί.

Πάντως, το μόνο σαμπουάν με κερί που με εξέπληξε με τις καθαριστικές του ιδιότητες είναι το insta finish wash'n wax που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, το οποίο συνδιάζει τα πλεονεκτήματα των απλών σαμπουάν (καλύτερες καθαριστικές ικανότητες) με αυτά των σαμπουάν με κερί (εντονότερη λάμψη). Πραγματικά κορυφαίο και μια από τις επόμενες μέρες θα γράψω και review...

Monsta
16-04-10, 01:04
Έχεις δίκιο Άρη και βέβαια η χρήση σαμπουάν με κερί δεν ενισχύει το κερί, βοηθάει όμως να μείνει το υπάρχον περισσότερο καιρό. Απλά εγώ έχω συνηθίσει να το πλένω τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα και ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνει να βρωμίσει.

Βέβαια τώρα που το πέρασα με williams ceramic coat, μπορώ να το πλένω και με απορρυπαντικό πλυντηρίου που λέει ο λόγος....

Driver M
16-04-10, 01:18
Έχεις δίκιο Άρη και βέβαια η χρήση σαμπουάν με κερί δεν ενισχύει το κερί, βοηθάει όμως να μείνει το υπάρχον περισσότερο καιρό. Απλά εγώ έχω συνηθίσει να το πλένω τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα και ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνει να βρωμίσει.

Βέβαια τώρα που το πέρασα με williams ceramic coat, μπορώ να το πλένω και με απορρυπαντικό πλυντηρίου που λέει ο λόγος....

Α ρε Κώστα, εμείς παλεύουμε με τα κεριά και εσύ χρησιμοποιείς προϊόντα της NASA...

Κάποια στιγμή πάντως, το θαυματουργό αυτό προϊόν θα περαστεί και στο αμάξι μου...ελπίζω βέβαια να στρίβει και σαν williams μετά.. (δεύτερο αστείο στο καπάκι που έλεγε κι ο Σεφερλής!!) :hystericalbs1:

GIWRGOSPR
16-04-10, 01:35
sonax μακραν η καλυτερη....καθως και η 3M.......

Stamatis
16-04-10, 06:48
Τωρα ειδα το ποστ.
Το ειχα παρει σε μια στιγμη τρελας αυτο το σαμπουαν.
Ειναι ενα κλικ καλυτερο απο το αντιστοιχο της Μισλεν.
Δεν ξερω αν ειναι σοναξ.
Για απλη βρωμα και συντηρηση μια χαρα ειναι αρκει να γινεται τακτικα.
Σε καμμια περιπτωση δεν υποκαθιστα το κερωμα, ουτε και ειναι κατι που σε αφηνει με το στομα ανοιχτο με το αποτελεσμα.
Δουλευει καλυτερα με ζεστο νερο στους κουβαδες.

GM6
16-04-10, 12:09
Kι όμως, ο συλλέκτης προϊόντων detailing (:th_Laie_67-1:) δεν έχει δοκιμάσει το σαμπουάν της bmw.

Φίλε μου, δυστυχώς δεν ξέρω ποια εταιρεία κατασκευάζει το συγκεκριμένο σαμπουάν για να σου πω δυο λόγια. Ας κάνω κάποια εικασία όμως. Aπ'ό,τι είπες, έχει και κερί, άρα αποκλείεται να είναι meguiars (αφού μόνο η τελευταία της σειρά, που κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες, έχει σαμπουάν με κερί, όσο περίεργο κι αν φαίνεται), οπότε το πιο πιθανό είναι να είναι κατασκευής sonax. Το σαμπουάν της sonax με κερί είναι πολύ καλό, αλλά όχι όσο το απλό (sonax gloss shampoo) που είναι το κορυφαίο για τα λεφτά του. Αν είναι άλλης εταιρείας τώρα, δεν ξέρω και δεν έχει νόημα να απαριθμήσω τις μισές εταιρείες της αγοράς.

Πάντως, δε βλέπω το λόγο να αγοράσεις το σαμπουάν της bmw, αφού πας στο πράκτικερ και παίρνεις με 7 ευρώ το sonax που ανέφερα προηγουμένως και καθάρισες. Έπίσης, πολύ καλά σαμπουάν είναι το meguiars NXT και το κορυφαίο (που δοκίμασα πρόσφατα και είναι φοβερό) insta finish wash'n wax. Άρα, αντί να ψάχνεσαι με το σαμπουάν της bmw, πάρε κάποιο από αυτά που είναι εγγυημένα καλά...

Εγω χρησιμοποιουσα το σαμπουαν της bmw, το οποιο πηρα επειδη απλα ηταν της bmw και δεν το εψαξα παραπανω...Απο που μπορω να αγορασω το κορυφαιο ''insta finish wash'n wax'' οπως λες:thanks:

Monsta
16-04-10, 12:34
Γιώργο, όπως έχω πει και στο αντίστοιχο thread για το Williams, πλέον ΔΕΝ χρειάζεται να αγχώνεσαι για το αυτοκίνητο.

Το σαπουνάκι που έχεις μια χαρά είναι, αλλά και με AVA να το πλένεις το williams ΔΕΝ βγαίνει έτσι εύκολα. Η εταιρεία λέει ότι αντέχει πολύ περισσότερους από ''500 car wash cycles'' και αναφέρεται σε τούνελ με ....βούρτσες.

Κοιμήσου ήσυχος....η γυαλάδα στο Μ6 is here to stay....

:)

GM6
16-04-10, 12:54
Γιώργο, όπως έχω πει και στο αντίστοιχο thread για το Williams, πλέον ΔΕΝ χρειάζεται να αγχώνεσαι για το αυτοκίνητο.

Το σαπουνάκι που έχεις μια χαρά είναι, αλλά και με AVA να το πλένεις το williams ΔΕΝ βγαίνει έτσι εύκολα. Η εταιρεία λέει ότι αντέχει πολύ περισσότερους από ''500 car wash cycles'' και αναφέρεται σε τούνελ με ....βούρτσες.

Κοιμήσου ήσυχος....η γυαλάδα στο Μ6 is here to stay....

:)

Καταλαβα,θα θελω να το πλυνω και δεν θα χρειαζεται:th_Laie_67-1::thanks:

gant
16-04-10, 13:19
Μιά ερώτηση για τον Κώστα αλλά και τον Αρη, τους επαίοντες

Το αμάξι μου αν και λαμποκοπά, έχει αρκετή αραχνούλα που μάλλον προέρχεται από αυτόματο πλύσιμο σε βούρτσες.
Τώρα το συγκεκριμένο πλυντήριο έχει αλλάξει όλο το τούνελ του με πιό σύγχρονο που πλένει με διάφορες διαβαθμίσεις, όπως με 1 κερί, 2 κλπ.
Δεν είμαι σε θέδη να γνωρίζω τι περισσότερο μπορούν να προσφέρουν αυτά η είναι θέμα μάρκετινγκ η και εντυπωσιασμού του πελάτη.
Μου τόνισε όμως πως στις βούρτσες οι νάυλον ίνες έχουν αντικατασταθεί με κομμάτια από ειδικό πανί που δεν δημιουργεί αράχνη.
Αραγε αυτό είναι αλήθεια η όχι.
Πάντως ξεκίνησα να ζητώ πλύσιμο στο χέρι και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.

Monsta
16-04-10, 13:31
θέμα μάρκετινγκ η και εντυπωσιασμού του πελάτη.

Μου τόνισε όμως πως στις βούρτσες οι νάυλον ίνες έχουν αντικατασταθεί με κομμάτια από ειδικό πανί που δεν δημιουργεί αράχνη.
Αραγε αυτό είναι αλήθεια η όχι.
Πάντως ξεκίνησα να ζητώ πλύσιμο στο χέρι και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.


Εϊναι γεγονός ότι τα Wettex (βετέξ) πανιά αντί για τις βούρτσες τραυματίζουν λιγότερο το αυτοκίνητο, δεν παύουν όμως να το μαστιγώνουν με αρκετή ταχύτητα. Εκτός αυτού αφήνουν και κάποια σημεία άπλητα...

Να συνεχίσεις με το hand wash, ή ακόμα και με touchless, αρκεί στη συγκεκριμένη περίπτωση (touchless) το αμάξι να πλένεται τακτικά και να μη προλαβαίνει να βρωμίσει πολύ στα ενδιάμεσα διαστήματα.

gant
16-04-10, 13:51
Εϊναι γεγονός ότι τα Wettex (βετέξ) πανιά αντί για τις βούρτσες τραυματίζουν λιγότερο το αυτοκίνητο, δεν παύουν όμως να το μαστιγώνουν με αρκετή ταχύτητα. Εκτός αυτού αφήνουν και κάποια σημεία άπλητα...

Να συνεχίσεις με το hand wash, ή ακόμα και με touchless, αρκεί στη συγκεκριμένη περίπτωση (touchless) το αμάξι να πλένεται τακτικά και να μη προλαβαίνει να βρωμίσει πολύ στα ενδιάμεσα διαστήματα.

Το touchless τι είναι ρε Κώστα; Mόνο με πίεση στο χέρι δηλαδή;

Ρωτώ επειδή με το hand wash στην αρχή χρησιμοποιεί πίεση σε όλο το αμάξι, στις ζάντες, τους θόλους και κατόπιν παίρνει κουβά και σφουγγάρι, τώρα τι υλικό χρησιμοποιούν για σαπουνάδα, ο θεός και η ψυχή τους.
Κατόπιν το οδηγεί στο τούννελ που πιτσιλάει νερό με κερί , υστερά φυσάει ο στεγνωτήρας και τέλος το σκούπισμα με το δέρμα.

Driver M
16-04-10, 14:59
Μιά ερώτηση για τον Κώστα αλλά και τον Αρη, τους επαίοντες

Το αμάξι μου αν και λαμποκοπά, έχει αρκετή αραχνούλα που μάλλον προέρχεται από αυτόματο πλύσιμο σε βούρτσες.
Τώρα το συγκεκριμένο πλυντήριο έχει αλλάξει όλο το τούνελ του με πιό σύγχρονο που πλένει με διάφορες διαβαθμίσεις, όπως με 1 κερί, 2 κλπ.
Δεν είμαι σε θέδη να γνωρίζω τι περισσότερο μπορούν να προσφέρουν αυτά η είναι θέμα μάρκετινγκ η και εντυπωσιασμού του πελάτη.
Μου τόνισε όμως πως στις βούρτσες οι νάυλον ίνες έχουν αντικατασταθεί με κομμάτια από ειδικό πανί που δεν δημιουργεί αράχνη.
Αραγε αυτό είναι αλήθεια η όχι.
Πάντως ξεκίνησα να ζητώ πλύσιμο στο χέρι και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.

Φίλε gant (θύμισέ μου το όνομα σου!), το θέμα δεν είναι μόνο ο τρόπος πλυσίματος του αυτοκινήτου (πχ βούρτσες κλπ), αλλά και (βασικότερο) ο τρόπος στεγνώματος. Στη συντριπτική πλειοψηφία των πλυντηρίων, στεγνώνουν τα αυτοκίνητα με 1000χρησιμοποιημένα πετσιά και microfibre, τα οποία είναι και η βασικότερη αιτία για τις αράχνες. Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι κανένα πλυντήριο αυτοκινήτων και προτιμάω να αφήσω το αμάξι μου μερικές μέρες παραπάνω άπλυτο, παρά να μου το πλύνουν με, αμφιβόλου ποιότητας, ισχυρά χημικά, στέγνωμα-peeling (λόγω των ρημαγμένων πετσιών) κλπ. Και σχετικά με το κέρωμα που κάνει το μηχάνημα, είναι απλά υγρό κερί (πολλές φορές με περιεκτικότητα σε teflon), που βοηθάει το ευκολότερο στέγνωμα του αυτοκινήτου και το πολύ πολύ να δίνει και λίγο καλύτερη λάμψη. Σε καμία περίπτωση όμως δεν προστατεύει το χρώμα. Αν τώρα το πλυντήριο που λες δεν εμφανίζει σε μεγάλο βαθμό τέτοια φαινόμενα (γιατί καθόλου αποκλείεται να μην εμφανίζει), πήγαινέ το όταν το θες οπωσδήποτε καθαρό και δεν έχεις χρόνο. Ποτέ όμως το προσωπικό πλύσιμο (από κάποιον έστω που να ξέρει δύο πράγματα και να έχει ορισμένα καλά προϊόντα, έστω τα πολύ βασικά όπως σαμπουάν, microfibre, κερί κοκ. και όχι να πλένει με ava) δεν αντικαθίσταται με πλυσίματα των 10-20 ευρώ.

Γιώργο, απ'το ίντερνετ το πήρα (https://www.shinearama.com/search.php?page=3&fmanu=INS, το purple wash n wax), ωστόσο, όπως είπε και ο Κώστας, μετά το ceramic coat δεν υπάρχει νόημα να αλλάξεις σαμπουάν, αφού δεν πρόκειται να δεις διαφορά, ούτε οπτικά, ούτε σε καθαριστικό αποτέλεσμα. Συνεπώς, δεν το χρειάζεσαι...

gant
16-04-10, 15:47
Φίλε gant (θύμισέ μου το όνομα σου)

Γιώργος,:original:

Monsta
16-04-10, 18:24
ο τρόπος στεγνώματος. Στη συντριπτική πλειοψηφία των πλυντηρίων, στεγνώνουν τα αυτοκίνητα με 1000χρησιμοποιημένα πετσιά και microfibre, τα οποία είναι και η βασικότερη αιτία για τις αράχνες. ...


Πολύ σωστά, αυτό το είχα ξεχάσει.....

Παρόλο το ''μηδαμινό'' κόστος των microfiber / συνθετικών πετσιών, τα περισσότερα πλυντήρια τα αφήνουν στη κυριολεξία να λιώσουν με αποτέλεσμα να κάνουν χοντρή ζημιά στο βερνίκι. Οι ίνες τους πλέον δεν υπάρχουν....

Άσε που τους πέφτουν κάτω και αμέσως μετά τα ξαναβάζουν πάνω στο αυτοκίνητο και συνεχίζουν το σκούπισμα....

Monsta
16-04-10, 18:26
Το touchless τι είναι ρε Κώστα; Mόνο με πίεση στο χέρι δηλαδή;

.


Πίεση (ξέπλυμα), ενεργός αφρός (να ΜΗ καίει όμως το αμάξι αν γίνεται), πίεση (ξέπλυμα).

Σκούπισμα με φρέσκα microfiber!

stratos
17-04-10, 15:51
Πίεση (ξέπλυμα), ενεργός αφρός (να ΜΗ καίει όμως το αμάξι αν γίνεται), πίεση (ξέπλυμα).

Σκούπισμα με φρέσκα microfiber!

Είναι σωστός τρόπος αυτός? Εγώ (καλά θα γελάσετε τώρα) του ρίχνω μπόλικο νερό μέχρι να μουλιάσουν οι βρωμιές και μετά μπόλικο νερό και σκούπισμα με το χέρι να φύγουν οι βρωμιές. Στέγνωμα με μικροίνες για επιδόρπιο.

Ο τρόπος μπορεί να ακούγεται εντελώς χαζός αλλά αποδίδει πολύ καλά. Μια φορά το επλυνα πρόσφατα σε πολύ καλό και σύγχρονο πλυντήριο στην γειτονιά μου και είδα την πρώτη αράχνη :ranting2:

BILL007
17-04-10, 16:16
Kαι εγώ έτσι ακριβώς το κάνω Στράτο!Πρώτα μούλιασμα...;)

Monsta
17-04-10, 18:07
Είναι σωστός τρόπος αυτός? Εγώ (καλά θα γελάσετε τώρα) του ρίχνω μπόλικο νερό μέχρι να μουλιάσουν οι βρωμιές και μετά μπόλικο νερό και σκούπισμα με το χέρι να φύγουν οι βρωμιές. Στέγνωμα με μικροίνες για επιδόρπιο.

Ο τρόπος μπορεί να ακούγεται εντελώς χαζός αλλά αποδίδει πολύ καλά. Μια φορά το επλυνα πρόσφατα σε πολύ καλό και σύγχρονο πλυντήριο στην γειτονιά μου και είδα την πρώτη αράχνη :ranting2:

Στράτο, μπορείς να εμβαθύνεις ως προς το τρόπο που το 'σκουπίζεις' όπως λες? Με τι το σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις για να φύγουν οι βρωμιές? Με σφουγγάρι? Δε βάζεις καθόλου σαπούνι?

Εάν το αμάξι το πλένεις πολύ συχνά ώστε να μη προλάβει να μαζέψει βρωμιά, δεν είναι λάθος ο τρόπος, αρκεί την ώρα που σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις το χέρι με το σφουγγάρι να το ακολουθεί το χέρι με τη μάνικα, ώστε να υπάρχει πάντα μία 'μεμβράνη' προστασίας μεταξύ σφουγγαριού και λαμαρίνας.

stratos
17-04-10, 20:00
Στράτο, μπορείς να εμβαθύνεις ως προς το τρόπο που το 'σκουπίζεις' όπως λες? Με τι το σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις για να φύγουν οι βρωμιές? Με σφουγγάρι? Δε βάζεις καθόλου σαπούνι?

Εάν το αμάξι το πλένεις πολύ συχνά ώστε να μη προλάβει να μαζέψει βρωμιά, δεν είναι λάθος ο τρόπος, αρκεί την ώρα που σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις το χέρι με το σφουγγάρι να το ακολουθεί το χέρι με τη μάνικα, ώστε να υπάρχει πάντα μία 'μεμβράνη' προστασίας μεταξύ σφουγγαριού και λαμαρίνας.

Κώστα μάλλον δεν το είπα καλά αλλά κατάλαβες τον τρόπο. thumb

Στην ουσία αφού μουλιάσει και μαλακώσουν οι διάφορες βρωμιές (εναλλακτικά χρησιμοποιώ βρεγμένη εφημερίδα ή πετσέτα στα μυγάκια) ρίχνω μπόλικο νερό. Η ροή του νερού ακολουθεί το χέρι μου, χωρίς να ασκώ δύναμη πάνω και στην ουσία χαϊδεύω το αυτοκίνητο μαζί με νερό. Στο τέλος όταν τελειώσει η διαδικασία στην κάθε πλευρά παίρνω το πανάκι με τις μικροίνες και μαζεύω τα νερά.

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ σαπούνι στο αυτοκίνητο μιάς και το πλένω κάθε 3-4 μέρες όταν είμαι Ελλάδα ακόμα και τον Χειμώνα. Οπότε δεν προλαβαίνει να μαζέψει πολλά πάνω, πέρα απο μυγάκια ή αν χτυπήσω νερά και δημιουργηθεί η γλειώδης μαυρίλα στον πίσω προφυλακτήρα.

Monsta
17-04-10, 20:09
Κώστα μάλλον δεν το είπα καλά αλλά κατάλαβες τον τρόπο. thumb

Στην ουσία αφού μουλιάσει και μαλακώσουν οι διάφορες βρωμιές (εναλλακτικά χρησιμοποιώ βρεγμένη εφημερίδα ή πετσέτα στα μυγάκια) ρίχνω μπόλικο νερό. Η ροή του νερού ακολουθεί το χέρι μου, χωρίς να ασκώ δύναμη πάνω και στην ουσία χαϊδεύω το αυτοκίνητο μαζί με νερό. Στο τέλος όταν τελειώσει η διαδικασία στην κάθε πλευρά παίρνω το πανάκι με τις μικροίνες και μαζεύω τα νερά.

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ σαπούνι στο αυτοκίνητο μιάς και το πλένω κάθε 3-4 μέρες όταν είμαι Ελλάδα ακόμα και τον Χειμώνα. Οπότε δεν προλαβαίνει να μαζέψει πολλά πάνω, πέρα απο μυγάκια ή αν χτυπήσω νερά και δημιουργηθεί η γλειώδης μαυρίλα στον πίσω προφυλακτήρα.

Ρε φίλε αν το κάνεις έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αράχνη.

Τουλάχιστον αποκλείεται να το έχεις κάνει εσύ. Όπως έχεις διαβάσει και σε άλλα θρεντ, η αράχνη είναι αποτέλεσμα κακής τριβής πάνω στο αυτοκίνητο από πανιά / σφουγγάρια.

stratos
17-04-10, 20:18
Ρε φίλε αν το κάνεις έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αράχνη.

Τουλάχιστον αποκλείεται να το έχεις κάνει εσύ. Όπως έχεις διαβάσει και σε άλλα θρεντ, η αράχνη είναι αποτέλεσμα κακής τριβής πάνω στο αυτοκίνητο από πανιά / σφουγγάρια.

Στην τελευταία συνάντηση επειδή βιαζόμουν το πήγα εκεί στην γειτονιά μου που το πλένουν με μαλακά σφουγγάρια (τα είδα και τα έπιασα) και με νερό. Και όχι με Πάκι αλλά ο ιδιοκτήτης και φίλος μου που έχει το πλυντήριο.

Και ναι μια φορά μου το έπλυνε άλλος και έκανε τα πρώτα σημάδια αράχνης :ranting2:

Monsta
17-04-10, 20:20
Και όχι με Πάκι



Το διάβασα 3 φορές μέχρι να καταλάβω τι εννοούσες... :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

gnx
17-04-10, 22:31
Το εχω χρησιμοποιησει και ειναι καλο. Η αισθηση μου ειναι οτι εχει περισσοτερο κερι απο της Autoglym.

Driver M
18-04-10, 12:11
Στράτο, η αράχνη δημιουργείται βασικά από το στέγνωμα του αυτοκινήτου και όχι τόσο από το πλύσιμο. Συνεπώς, αν χρησιμοποιείς ένα καλό sheepskin (από μαλλί προβάτου) σφουγγάρι και ένα καλό σαμπουάν, ουσιαστικά δεν πρόκειται να δημιουργήσεις αράχνη. Προσωπικά, όσο καθαρό και να είναι το αυτοκίνητό σου, συνιστώ ανά 2-3 φορές πλυσίματος με τον τρόπο που το κάνεις, να χρησιμοποιείς και σαμπουάν, καθώς υπάρχουν κάποια μικροσωματίδια (από κουτσουλιές, γύρες, μικροοξειδώσεις κλπ) τα οποία δε βγαίνουν με το χέρι και στο μέλλον θα εισχωρήσουν στο βερνίκι και θα θέλουν πηλό για να βγουν (όχι ότι είναι κάτι κακό αυτό, αλλά μπορείς να το αποφύγεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα). Επίσης, με το σαμπουάν είναι και το οπτικό αποτέλεσμα καλύτερο, αφού το χρώμα έχει εντονότερη λάμψη. Μη φοβάσαι λοιπόν το σαμπουάν και το sheepskin, γιατί μπροστά στα microfibre (που αν είναι καλής ποιότητας και λίγες φορές χρησιμοποιημένα, έτσι κι αλλιώς δημιουργούν ελάχιστη, ίσως και καθόλου αράχνη), η αράχνη που δημιουργούν είναι μηδενική.

Τώρα η πρόπλυση, η υψηλή πίεση νερού κλπ σου είναι περιττή, απ'τη στιγμή που πλένεις τόσο συχνά το αυτοκίνητό σου και κατά συνέπεια δεν προλαβαίνει να βρωμίσει τόσο ώστε να χρειάζεται κάτι πιο δραστικό από ένα απλό σαμπουάν και φυσιολογική πίεση.

gant
18-04-10, 13:01
Ο όρος sheepskin τι σημαίνει ρε παιδιά;

Monsta
18-04-10, 13:05
Συνθετικό δέρμα από μαλακό δέρμα προβάτου.