PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπτυχιακο..αξιζει;



ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
13-04-14, 21:15
Ας πάρω και απο το φόρουμ γνώμες.τώρα που δεησε ο ύψιστος και τέλειωνω με τη σχολή σκέφτομαι να ασχοληθω με μεταπτυχιακό..έχω δουλεια,σαν ιδιοκτήτης μαγαζιού,αλλά καθώς λέει και ο λαος μάθε τέχνη... αξίζει να ασχοληθω;να τονίσω οτι ψάχνω κάτι δωρεάν και κατα προτίμηση εξ αποστάσεως...η σχολή που τελείωσα είναι διοίκηση επιχειρήσεων και το μεταπτυχιακό θέλω να είναι στο ίδιο μήκος κύματος....έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;:thanks:

freddys
13-04-14, 21:39
Ας πάρω και απο το φόρουμ γνώμες.τώρα που δεησε ο ύψιστος και τέλειωνω με τη σχολή σκέφτομαι να ασχοληθω με μεταπτυχιακό..έχω δουλεια,σαν ιδιοκτήτης μαγαζιού,αλλά καθώς λέει και ο λαος μάθε τέχνη... αξίζει να ασχοληθω;να τονίσω οτι ψάχνω κάτι δωρεάν και κατα προτίμηση εξ αποστάσεως...η σχολή που τελείωσα είναι διοίκηση επιχειρήσεων και το μεταπτυχιακό θέλω να είναι στο ίδιο μήκος κύματος....έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;:thanks:

Εξ αποστασεως και δωρεαν δυσκολο να το πω ακατορθωτο να το πω.Μαλλον να κοιτουσες για σεμιναρια εξ αποστασεως γιατι αυτα και δωρεαν ειναι(οχι παντα) και εξ αποστασεως γινονται.Τωρα αν θες μεταπτυχιακο βρισκεις σχολη και αρχιζουν τα οργανα...
Οσο για το αν ασχοληθεις ή οχι θα σου πω οτι ο πατερας μου εκανε μεταπτυχιακο στα 40,οποτε ναι το θεωρω απαραιτητο.Οχι οτι εμαθε κατι καινουργιο,αλλα εμαθε οτι το να ειναι καποιος διευθυντης εχει διαφορα απο το να ειναι διαχειριστης ανθρωπινων πορων,διαχειριστης επιχειρησης,διευθυνων συμβουλος κλπ.Πιστευω οτι κατι καινουργιο δεν θα μαθεις,ισως καποια απο τα εργαλεια που θα μαθεις θα τα ξερεις.Ισως παρεις πολλα.Αλλα αυτο που αξιζει ειναι γιατι σου αλλαζει την οπτικη σου γωνια.Γιατι μεχρι πας εβλεπες 10 παραμετρους.Οταν πας ισως δεις 100,ισως 20 ισως 10.Οποτε το ψαχνεις καλα!Αφου το βρεις θεωρω οτι εξαρταται απο την αφοσιωση σου για τα αποτελεσματα που θα εχεις.
Ακομα υπαρχουν δωρεαν μεταπτυχιακα υπο ορους.Αλλα πριν πας σε αυτα κοιταξε για τα μεταπτυχιακα με υποτροφιες.Παλι εχουν ορους και ειναι δυσκολοι αλλα τις περισσοτερες φορες αξιζουν.
Απο την αλλη υπαρχουν και τα μεταπτυχιακα εξ αποστασεως απο Κυπρο.Αλλα εκει την εργασια και οτιδηποτε μπορεις να τα εχεις ετοιμα οποτε θεωρω χαμηλο το επιπεδο σε συγκριση με ενα στο οποιο εχεις κατευθειαν σχεση με τους καθηγητες!

rallakias
13-04-14, 22:07
Εχω κάνει οικονομικά και μετα ΜΒΑ .
Ειχα και εχω δικη μου δουλεια και εκανα το ΜΒΑ σε ελληνικο πανεπιστήμιο δουλεύοντας παράλληλα.

1)Πες μας τι σχολή τελειωσες.ΙΕΚ/ΤΕΙ/ΑΕΙ ?
2)Αν θέλεις να μάθεις , ξεχνας το δουλεια+διαβασμα εκτός αν εισαι πολύ αποφασισμενος να σκιστεις για καποιο καιρό.Αλλιώς κάνεις απλά πασσάλειμα και πάιρνεις ενα χαρτί ως ''τίτλο'' .
3)Μην κανεις το μεταπτυχιακο στο ιδιο ιδρυμα που εκανες το προπτυχιακο-θα ακουσεις απο τους ιδιους ανθρωπους τα ιδια πραγματα με άλλα λόγια.
4)Και δωρεαν και εξ αποστάσεως......δεν γίνονται αλλα και αν γινονται κάπου , καλυτερα οχι.Κανε ενα part time για στελεχη επιχειρησεων που δουλεύουν αλλα με φυσικη παρουσια οχι long distance εκτος αν υπάρχει λόγος.
5)Αν καταλαβα καλα το θέλεις ως εφόδιο για τυχον ευρεση εργασιας και οχι τόσο για να σε βοηθήσει στη δουλεια σου.Σε αυτή την περιπτωση διαλεξε ενα μεταπτυχιακο που ''πουλιέται'' και ''αγοράζεται'' στην αγορά.Υπάρχουν επιχειρησεις που έχουν προτιμηση σε αποφοιτους ιδιαιτερων μεταπτυχιακών.
Αλλιώς κάνε ενα μεταπτυχιακό απο το Χ πανεπιστήμιο της Σουαζιλάνδης/Αγγλίας/Αμερικής/δεν ξέρω κι εγω.Τα ιδια θα μάθεις (υπο την γενική άποψη οτι η οικονομική επιστημη ειναι μια παγκοσμιως) και ίσως φθηνοτερα/ευκολοτερα/πιο στοχευμένα.

Προσπάθησα σε λίγες γραμμές να πω πραγματα που θέλουν εκθεση για να καταγραφούν.
Συγνωμη για τις όποιες ''απλουστεύσεις'' .

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
13-04-14, 22:17
ΑΤΕΙ Πατρών διοίκηση επιχειρήσεων.ραλλακια ήσουν πολύ διεξοδικος..θέλω σαν χαρτί το ΜΒΑ απλα δεν μπορω να διαθεσω αυτά α χρηματα ,τουλαχιστον για την ωρα.και ναι,θέλω αυτό το χαρτί μονο για να πιστοποιήσει τη γνώση μου για κάποια άσχημη στιγμη...αυτά.απο την αλλη δεν μπορω να πηγαινοερχομαι π.χ. Πάτρα δυο φορες τη βδομάδα για αυτό θέλω κάτι εξ αποστάσεως...

Nino
14-04-14, 08:35
οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω μεταπτυχιακο και e learning δωρεαν δεν υπαρχει, εχει ομως κατι προσφορες το Καποδιστριακο στο ενα προγραμμα e-learning παιρνεις δωρο ενα δευτερο της επιλογης σου.
Ψαξε τη σελιδα τους.

Tsakirakos
14-04-14, 10:16
αν εχεις δικη σου δουλεια και δεν σκεφτεσαι και για διδακτορικο αργοτερα...αποψη μου μη το κανεις. και το δημοσιο εχει πεθανει προ πολλου!

Ptboul
14-04-14, 11:38
Σωστή και η άποψη του Τσακιράκου, δεδομένου ότι το μεταπτυχιακό είθισται να το έχεις στην επαγγελματική σου φαρέτρα ως επιπρόσθετο προσόν για κάτι καλύτερο.

Στην Ελλάδα όμως αν είσαι στο δημόσιο την θέση θα την πάρεις αν είσαι μνάρα ή συνδικαλιστής.

Στον ιδιωτικό τομέα θα την πάρεις αν έχεις δυνατή γνωριμία.

Για εμένα η σωστή σειρά είναι επαγγελματική εμπειρία και μετά μεταπτυχιακό, ώστε να μπορέσεις να αξιολογήσεις και ενδεχομένως αξιοποιήσεις αυτά που έμαθες, στην πράξη.

Οπότε αν ήμουν στην θέση σου θα το έκανα για εμένα._

Nino
14-04-14, 12:52
Σωστή και η άποψη του Τσακιράκου, δεδομένου ότι το μεταπτυχιακό είθισται να το έχεις στην επαγγελματική σου φαρέτρα ως επιπρόσθετο προσόν για κάτι καλύτερο.

Στην Ελλάδα όμως αν είσαι στο δημόσιο την θέση θα την πάρεις αν είσαι μνάρα ή συνδικαλιστής.

Στον ιδιωτικό τομέα θα την πάρεις αν έχεις δυνατή γνωριμία.

Για εμένα η σωστή σειρά είναι επαγγελματική εμπειρία και μετά μεταπτυχιακό, ώστε να μπορέσεις να αξιολογήσεις και ενδεχομένως αξιοποιήσεις αυτά που έμαθες, στην πράξη.

Οπότε αν ήμουν στην θέση σου θα το έκανα για εμένα._

Πανο
θεση στο δημοσιο εδω και παρα πολλα χρονια παιρνεις μονο με ΑΣΕΠ και αυτο μοριοδοτει τα μεταπτυχιακα-ξενες γλωσσες κλπ.
οι μονοι που παιρνουν θεση χωρις ΑΣΕΠ ειναι οι μετακλητοι υπαλληλοι και οι συμβασιουχοι που στον αιωνα τον απαντα δεν προκειται να μονιμοποιηθουν!
Μναρα αν εισαι,παιρνεις θεση στον ιδιωτικο τομεα η οπως πολυ σωστα ειπες με γνωριμια ειδικα πολιτικη...
Οπως και πρεπει να εχεις ενα μεταπτυχιακο και δυο πτυχια ξενης γλωσσας εστω και αν η θεση ειναι για φωτοτυπιες ή για να σε βαλουν σε junior θεσεις και με μισθο για λυπηση!!
Η γνωση ομως ειναι εφοδιο σε κανει καλυτερο επαγγελματια και καλυτερο ανθρωπο.
Το σιγουρο ειναι οτι οσο ποιο νεος συνεχισεις τις σπουδες τοσο καλυτερα,αν περασουν τα χρονια...αστα!
Αξιζει να αφιερωσεις ενα μικρο κεφαλαιο για ενα master.

Ptboul
14-04-14, 13:13
Ναι Γιάννη, λάθος διατύπωση. Εννοούσα εξέλιξη!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
11-06-14, 14:41
Έχει κανεις άποψη για το ανοιχτό πανεπιστήμιο,κατα προτίμηση ΜΒΑ;