PDA

Επιστροφή στο Forum : Κωδικός βερνικιού



tokiko
06-04-14, 17:23
Καλησπέρα παίδες,
μιας και υπάρχει ένα project στη μέση θα ήθελα να μου πει κάποιος μερικές πληροφορίες σε ότι αφορά τα βερνίκια. Αναφέρομαι σε ολική βαφή και θέλω να πέσει όσο το δυνατόν καλύτερο βερνίκι γίνεται. Γνωρίζει μήπως κάποιος ένα καλό κωδικό βερνικιού, πχ το βερνίκι που χρησιμοποιεί η bmw ή της porsche?
Το χρώμα που έχει επιλεχθεί είναι της porsche!!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

tokiko
07-04-14, 16:59
Τι έγινε ρε παίδες...λεβιέ από ελεφαντόδοντο ζήτησα!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

mark e92
07-04-14, 19:58
Το βερνίκι δεν έχει κωδικό, για να είναι μελομενο και όχι πορτοκάλι (σαγρέ) παίζει ρόλο ο μάστορας που θα το περάσει.
Η μάρκα παίζει ρόλο στην αντοχή στον χρόνο, άλλο Body πχ και άλλο Siekens.

aggelosmk2
07-04-14, 20:27
Όλα εξαρτώνται απο το χέρι που θα το ρίξει .

Κάθε σοβαρός βαφέας δουλεύει αυτό το βερνίκι που "πατάει" καλύτερα πάνω στον δικό του τρόπο-στο δικό του χέρι.

Dupont ,Standox , PPG , ici ,spies hecker (στον ομιλο Duront κ αυτή) , sikkens , είναι τα πιο δυνατά ονόματα στο χώρο.

Κ θα κάνω επίλογο πάλι με τον πρόλογο . . .

Το χέρι που θα βερνικώσει πρέπει να ρίξει το βερνίκι που γνωρίζει καλύτερα ;) !

enatos
07-04-14, 21:01
Καλησπέρα παίδες,
μιας και υπάρχει ένα project στη μέση θα ήθελα να μου πει κάποιος μερικές πληροφορίες σε ότι αφορά τα βερνίκια. Αναφέρομαι σε ολική βαφή και θέλω να πέσει όσο το δυνατόν καλύτερο βερνίκι γίνεται. Γνωρίζει μήπως κάποιος ένα καλό κωδικό βερνικιού, πχ το βερνίκι που χρησιμοποιεί η bmw ή της porsche?
Το χρώμα που έχει επιλεχθεί είναι της porsche!!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Τον κωδικό του βερνικιού της bmw τον βρίσκεις από το vin μέσω του καταλόγου αντ/κων....Το θέμα είναι και τι θες αντιχαρακτικό ή όχι...

mark e92
07-04-14, 21:06
Όλα εξαρτώνται απο το χέρι που θα το ρίξει .

Κάθε σοβαρός βαφέας δουλεύει αυτό το βερνίκι που "πατάει" καλύτερα πάνω στον δικό του τρόπο-στο δικό του χέρι.

Dupont ,Standox , PPG , ici ,spies hecker (στον ομιλο Duront κ αυτή) , sikkens , είναι τα πιο δυνατά ονόματα στο χώρο.

Κ θα κάνω επίλογο πάλι με τον πρόλογο . . .

Το χέρι που θα βερνικώσει πρέπει να ρίξει το βερνίκι που γνωρίζει καλύτερα ;) !

+1 και μην βλέπεις τα κόλπα του YouTube τρίψιμο με 2000 και γυάλισμα...σαν το χέρι του μάστορα που θα μελωσει παντού δεν υπάρχει ούτε την ίδια αντοχή θα έχει μετά.
Αν μπορέσεις πες του να ψήσει με υπέρυθρες μπροστινό καπό και προφυλακτήρα γίνεται πιο ανθεκτικό στα πετραδάκια thumb

tokiko
07-04-14, 22:06
Τον κωδικό του βερνικιού της bmw τον βρίσκεις από το vin μέσω του καταλόγου αντ/κων....Το θέμα είναι και τι θες αντιχαρακτικό ή όχι...

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αν δεν κάνω λάθος πλέον τα πεμβε και τα μερσεντε και λογικά όλα τα καινούργια αντιχαρακτικό έχουνε. Ναι αντιχαρακτικό έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερο. Γνωρίζεις μήπως αν υπάρχει κάτι που θέλει προσοχή?

Ο βαφέας είναι άλλη ιστορία τα γνωρίζω αυτά.
Απλά έχω δει βερνίκι όπως λέτε να χρησιμοποιεί βαφέας που μπορεί οποιοσδήποτε να το ρίξει και να κάνει καλή επιφάνεια, έλα που ώμος με το που το σκούπισε με το πανί έκανε αράχνη με την πρώτη!! Δηλαδή προϊόν βασισμένο στην ευκολία που το χρησιμοποιούν για τοπικές κλπ κάποιοι άλλοι βάφουν ολόκληρο καπό...

Για τη γυαλάδα δεν ανησυχώ για την αντοχή και την ανεκτικότητα με ενδιαφέρει γιαυτό ρωτάω αν γνωρίζετε κάποιο καλό προϊόν.

aggelosmk2
07-04-14, 22:52
Μη κολλάς στο τι βερνίκι χρησιμοποιει η bmw ή η mercedes .
Αυτά είναι συμβάσεις μεταξυ εργοστασίων-εταιριών.
Δε σε απασχολεί εσένα. Ούτε επειδή το οτι χρησιμοποιεί την τάδε εταιρεία η bmw σήμαινει οτι ειναι κ το καλύτερο.

Θα κάνεις μια ψακτική βαφέα-υλικών .... είναι συνδυασμός,επαναλαμβάνω.

Σου έγραψα κ τις καλύτερες εταιρείες στο χώρο.

tokiko
08-04-14, 15:09
Αυτό ψάχνω, :thanks:

mark e92
08-04-14, 17:30
Τον κωδικό του βερνικιού της bmw τον βρίσκεις από το vin μέσω του καταλόγου αντ/κων....Το θέμα είναι και τι θες αντιχαρακτικό ή όχι...

Επειδή εχω χρόνια που τα παράτησα ... μίλησα με το χρωματοπώλη και μου είπε οτι το Βερνίκι ειναι Ενα δεν υπάρχει κωδικός , το μόνο που αλλάζει είναι η ποιότητα με Τοπ το αντιχαρακτικό που στυχίζει απο 3-5 ευρώ το κιλό παραπάνω .

tokiko
08-04-14, 17:35
Επειδή εχω χρόνια που τα παράτησα ... μίλησα με το χρωματοπώλη και μου είπε οτι το Βερνίκι ειναι Ενα δεν υπάρχει κωδικός , το μόνο που αλλάζει είναι η ποιότητα με Τοπ το αντιχαρακτικό που στυχίζει απο 3-5 ευρώ το κιλό παραπάνω .

Ναι αλλά και πάλι πέρα από το αντιχαρακτικό, από εταιρία σε εταιρία δεν υπάρχει κάποια σχετική διαφορά είτε στην ποιότητα είτε και στην τιμή?
Και εγώ απλά επειδή μιλάμε για ολική βαφή θέτω το ερώτημά μου στο φόρουμ, αν ήταν κάτι τοπικό εννοείτε δε θα ρωτούσα.

mark e92
08-04-14, 18:07
Θέλεις δηλαδή να μάθεις πια εταιρεία είναι η καλύτερη σωστά;
Εδω λοιπόν οι απόψεις διίστανται διότι ο κάθε μάστορας αυτό που δουλεύει και τον βγάζει ασπροπρόσωπο αυτό θα σου πει ...
Τουλάχιστον μην πάρεις Body...ολα τα αλλά είναι αρκετά καλά και σε παραπλήσιες τιμές.
Ο δικός σου τι περνάει;

tokiko
08-04-14, 18:55
Θέλεις δηλαδή να μάθεις πια εταιρεία είναι η καλύτερη σωστά;
Εδω λοιπόν οι απόψεις διίστανται διότι ο κάθε μάστορας αυτό που δουλεύει και τον βγάζει ασπροπρόσωπο αυτό θα σου πει ...
Τουλάχιστον μην πάρεις Body...ολα τα αλλά είναι αρκετά καλά και σε παραπλήσιες τιμές.
Ο δικός σου τι περνάει;

Ναι αυτό εννοώ με τον κωδικό βερνικιού, αλλά από 'τι βλέπω πρέπει να ψάξω μια καλή εταιρία.
Με το δικό μου θα μιλήσω όταν θα είμαι έτοιμος αργεί ο καιρός ακόμα αλλά πάντα πριν κάνω τέτοιες κινήσεις το ψάχνω, και έτσι μου αρέσει που ακούω τις απόψεις σας.

mark e92
08-04-14, 20:51
Να ξέρεις όμως οτι και οι εταιρείες έχουν την ακριβή και την φτηνή σειρά... όπως επίσης παίζει ρόλο και η εποχή που βάφεις...

dionisisM3
08-04-14, 22:04
Για πείτε το κόλπο με τις υπερυθρες ποιο ειναι γιατι βαφω και εγω ολικο αυτές τις μέρες . Ειναι διαφορετικό απο το φούρνο ? η απλα κάποια έξτρα ματιά που βγάζουν παραπάνω θερμοκρασία στο καπο ?

tokiko
08-04-14, 22:29
Για πείτε το κόλπο με τις υπερυθρες ποιο ειναι γιατι βαφω και εγω ολικο αυτές τις μέρες . Ειναι διαφορετικό απο το φούρνο ? η απλα κάποια έξτρα ματιά που βγάζουν παραπάνω θερμοκρασία στο καπο ?

Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στάνταρ η ακτινοβολία αλλάζει αν δεν κάνω λάθος.

mark e92
09-04-14, 09:37
Για πείτε το κόλπο με τις υπερυθρες ποιο ειναι γιατι βαφω και εγω ολικο αυτές τις μέρες . Ειναι διαφορετικό απο το φούρνο ? η απλα κάποια έξτρα ματιά που βγάζουν παραπάνω θερμοκρασία στο καπο ?

Μετά που θα βγει από τον φούρνο και το μονταρει ο φαναρας βάζεις το μηχάνημα στο σημείο που θα ψησεις και το ψηνεις
Υπάρχει χρονοδιακοπτηςφυσικα για να μην τα πάρεις όλα στο χέρι ...
Είναι σαν την υπέρυθρη θέρμανση περίπου ψήνει από μέσα προς τα έξω.
Έτσι γίνεται πολύ ανθεκτικό και στα πετραδάκια...

m_power_lunatic
10-04-14, 07:25
Για πείτε το κόλπο με τις υπερυθρες ποιο ειναι γιατι βαφω και εγω ολικο αυτές τις μέρες . Ειναι διαφορετικό απο το φούρνο ? η απλα κάποια έξτρα ματιά που βγάζουν παραπάνω θερμοκρασία στο καπο ?

Διονυση αστο στην αποχρωση που ειναι,κανε ειτε τριπλοβερνικωμα με εξτρα κοστος αλλα περισσοτερη γυαλαδα και βαθος στο χρωμα ειτε καντο απλο διπλοβενικωμα αλλα με την φρεσκαδα που εχει το φρεσκοβαμμενο αμαξι θα σου αρεσει ακομα περισσοτερο.Ειναι φοβερο το topaz blau το ειχαμε απο καινουργιο το 2001 σε 320ci και ειναι πολυ ωραιο χρωμα.

Βασικα δεν ξερω γιατι το βαφεις,ειναι παρα πολυ καλο που το εχω δει απο τις φωτο σου.Μαλλον εχεις και εσυ την μεντα να ειναι βιτρινα.....