PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών και BC



JOHN7
15-04-10, 12:56
Κατ'αρχήν να χαιρετίσω όλους έσας που με τη βοήθεια σας έχω λύσει προβλήματα που δυστυχώς προέκυψαν στη μπέμπα μοντέλο 316ci 5/2000.
Αυτές τι μέρες έχω κολλήσει να βάλω τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών και BC μιας και το τιμόνι είναι τριάκτινο αλλά χωρίς κουμπιά. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω εάν αυτό γίνεται. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

BILL007
15-04-10, 13:11
Καλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στην παρέα μας...:viannen_01:

Κάποτε σε ένα άλλο φόρουμ είχα ποστάρει για αυτήν την ιστορία...

Σου κάνω λοιπόν Quote το τι είχα κάνει τότε για τα πλήκτρα των πολλαπλών στο τιμόνι...;)


Που λέτε παιδιά είμαι του σκασμου...Πήγα σήμερα στο Σφακιανάκη και εκτός απο αλλαγή λαδιών τους είχα πει να κοιτάξουμε για να συνδέσουμε τα χειριστήρια στο τιμόνι.Το αυτοκίνητο μου είναι το 316 Ε46 6ος του 2000.Αφου αλλάξαμε λάδια,ο ηλεκτρολόγος έψαξε για να βρει την καλωδίωση...Με έκπληξη μου είπε οτι δεν υπάρχει καλωδίωση γι αυτό το μοντέλο,όπως μου είχαν πει άλλοι κάποτε!!!!Μολις μου το είπε αυτό μου κόπηκαν τα πόδια!Λεω όχι ρε γαμώτο!Πλήρωσα 150 ευρώ για τριάκτινο με χειριστήρια και να μην λειτουργούν έστω τα κουμπιά για το ραδιόφωνο???Ημαρτον δηλαδή!Καλά για το cruise control δεν το συζητάμε...Αυτό είναι ολόκληρη ιστορία για το αυτοκίνητο μου που δεν έχει ηλεκτρονικό γκάζι λόγω χρονολογίας...Πάω να σκάσω πάντως απο τη στενοχώρια μου...Δεν μπορεί να μην γίνεται να συνδέσω τα χειριστήρια έστω για το ραδιόφωνο...Παιδιά αν ξέρει κανείς καμία λύση,κάνα ηλεκτρολόγο που να κάνει πατέντες,ξέρω γω κάτι τέλως πάντων για να λύσω το πρόβλημα ,θα του ήμουν υπόχρεος να ποστάρει τη λύση του ή να μου στείλει pm.



ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ!!!!!!Φίλε Κωσταντίνε δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω...Για το χρονικο έχω να πω,πως απο ΒΜW δεν υπάρχει έτοιμη καλωδίωση ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ!και συνεπώς ούτε εξυπηρέτηση στο συγκεκριμένο θέμα απο καμία επίσημη αντιπροσωπεία.Ευτυχώς ο Κωσταντίνος μου πρότεινε να απευθυνθώ στην QS BMW που βρίσκεται Βουλιαγμένης 399 και πραγματικά τα παιδιά δίνουν ρέστα.Μου έφτιαξαν πατέντα για τα χειριστήρια,οσον αφορά το ραδιόφωνο,που ήθελα και όλα έπαιξαν κομπλέ...Αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα τους συστήνω ανεπιφύλακτα και όλα αυτά σε λογική τιμή.

Προχώρα το!!!!Αξίζει σαν κίνηση ειδικά αν έχεις μαμα ραδιο ;) Το μόνο που δεν θα έχεις λογικά θα είναι το cruise control...:(

Oσο για το board computer το μόνο που χρειάζεσαι είναι το λεβιεδάκι με το κουμπάκι BC...To βάζεις και παίζει plug&play....

JOHN7
15-04-10, 13:16
Ωραία, να πάω στην QS BMW να δώ τι θα μου πούν αλλά δεν υπάρχει κανένας άλλος που να το αντιμετώπισε και να έχει μια προυπηρεσία στο θεματάκι αυτό?

BILL007
15-04-10, 13:18
Tι εννοείς να το αντιμετώπισε?Να το έφτιαξε μόνος του?Το λεβιεδάκι του BC το έχουν βάλει μόνοι τους μιας και δεν απαιτεί προγραμματισμό...

Τα χειριστήρια στο τιμόνι θέλουν καλωδίωση πατέντα και έπειτα προγραμματισμό στο αυτοκίνητο σαν να είχε cruise control για να παίξουν...Οπότε αρκετά δύσκολο να γίνει χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό (πχ group tester 1)...

Kostas_1
15-04-10, 13:21
Με προλαβε ο Βασιλης (ως συνηθως).

Λοιπον επειδη ειχα σαν το δικο σου αυτοκινητο με control στο τιμονι, ειναι αυτα που σου ειπε ο Βασιλης παραπανω:

α) τα control για το γκαζι δεν γινονται διοτι δεν εχεις ηλεκτρικο γκαζι, αλλα με ντιζες.
β) τα control για το radio/cd γινονται με πατεντα. Ακομη κιαν δεν εχεις το μαμα radio/cd υπαρχουν modulακια που συνδεονται ενδιαμεσα και δουλεουν τα control.
γ) Για board computer δεν ξερω, αλλα αν ρωτησεις εκει που σου ειπε ο bill θα ξερουν σιγουρα.

JOHN7
15-04-10, 13:28
Κρίμα!!! Thanks .....θα πάω προς Βουλιαγμένη και βλέποντας.....

BILL007
15-04-10, 13:29
Mε το καλό φίλε μου...Εύχομαι να βρεις άκρη στο θεματάκι σου...Oταν έχεις εξέλιξη ενημέρωσε μας...:original:

JOHN7
15-04-10, 13:35
Εννοείται!!!!

Kostas_1
15-04-10, 13:38
Για να καταλαβεις τι μπελας ειναι κοιταξε τις συννημενες επισημες οδηγιες για την ολοκληρωμενη εγκατασταση με ετοιμα και μαμα τα κιτ ΑΝ ειχες ηλεκτρικο γκαζι....

JOHN7
15-04-10, 13:50
Με τη διαφορά ότι έγω έχω τριάκτινο τιμόνι είναι δηλαδή σαν το "Μ" αλλά δεν έχει κουμπιά.Παίζει αυτό ρόλο? Το αμάξι είναι χρονολογία 316ci Ε46 (5/2000)

Kostas_1
15-04-10, 13:53
Εννοειται οτι θα πρεπει να αγορασεις και το τμημα με τα κουμπια.
Αν διαβασεις το εχει και αυτο το τυπο τιμονιου στα pdf που εβαλα πριν.

Το γεγονος οτι ειναι 5/2000, δηλωνει οτι ΔΕΝ εχεις ηλεκτρικο γκαζι και γιαυτο θελει πατεντα (για το radio/cd).
Το cruise control ΔΕΝ γινεται retrofit στο δικο σου με τιποτε. Μονο αν το ειχε απο κατασκευης

BILL007
15-04-10, 13:55
Ρόλο παίζει το τί μοτέρ φοράς φίλε μου...Προφανώς για να μας λές 5/2000 το Μ43 φοράς που είναι ντιζάτο και οχι ηλεκτρόγκαζο...Οπότε δεν σε βοηθάνε αυτά τα έγγραφα.Ο Κώστας στα έβαλε για να σου δείξει τον βαθμό πολυπλοκότητας;)
Χωρίς πατέντα δεν γίνεται...Δυστηχώς...

Υ.Γ Κώστα με πρόλαβες και απάντησες πρώτος...ΛΟΛ...:D

JOHN7
15-04-10, 15:30
Ναι το μοτερ Μ43Β16 έχω οπότε αστο ούτε Βουλιαγμένης πάω.... μιας και με αυτά που άκουσα είναι για βούλιαγμα η όλη υπόθεση.Ευχαριστώ πάντως όπως και να ΄χει!!!!!

Christos 330
15-04-10, 16:09
Aν το αμαξι σου ηταν απο 5/2001 και μετα θα εμπαινε b/c . . .

Τωρα δεν μπαινει γιατι δεν εχει ετοιμες αναμονες . . .

Ειχα 7/2001 bmw ci και ειχα βαλει εγω διοτι δεν ειχε οποτε θυμαμαι τι μου ειχε πει . . .

Το τιμονι μπαινει μαι χαρα οπως ειπαν τα παιδια θα δουλευει μονο το ραδιο και η αλλαγες

των σταθμων . . .

BILL007
15-04-10, 18:08
Ναι το μοτερ Μ43Β16 έχω οπότε αστο...

Ισα ισα!Καλύτερα!!!Απο το να είχες valvetronic...
Πληροφοριακά έχεις το καλύτερο εξελίξιμο μοτέρ στα 1600-1800 (Μ43Β19) στο Ε46...Νομίζω αυτό τα λέει όλα...thumb thumb thumb :rally:

stavros67
07-10-10, 10:52
Γεια χαρα. Το δικό μου αμάξι δεν έχει bc και έτσι βρήκα και αγόρασα. Είναι εύκολο να τα τοποθετήσω μόνος μου, ή πρέπει να παω σε συνεργειο; Πρέπει δηλαδή να βγει τιμόνι; υπαρχει κανενα σχέδιο που να λέει;Eυχαριστώ

tsagio
07-10-10, 11:08
Σταύρο για να μπει το bc πρέπει να βγει το τιμόνι (πράγμα που δεν είναι πολύ δυσκολο) αλλά το πιθανότερο είναι να χρειαστεί προγραμματισμό για να δουλέψει, το πέρασα και εγώ πριν κάνα χρόνο περίπου.

stavros67
07-10-10, 11:27
οποτε καλα θα ειναι να το παω στη bmw

tsagio
07-10-10, 11:35
εγώ είχα πάει σε ένα εξειδικευμένο εδώ στην θεσσαλονικη μου το προγραμμάτισε σε 5 λεπτά στην αντιπροσωπία μου είχαν ζητήσει 125 ευρώ προγραμματισμό και εργατικά αν θυμάμαι καλά.

stavros67
07-10-10, 11:38
Φίλε μου ξερεις ότι μένω πολύ μακριά από εσένα. Αν υπάρχει κάποιος από Σπάρτη, ή εκεί τριγύρω που να έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό, ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

tsagio
07-10-10, 11:57
Ναι Σταυρο το ξέρω οτι είμαστε πολύ μακριά απλά στο έγραψα για να σου πω οτι η αντιπροσωπία δεν είναι μονόδρομος thumb

stavros67
16-11-10, 08:13
Παιδιά καλημέρα. Μόλις χθες κατάφερα να περάσω το bc και μαζί μ'αυτό έβαλα και το τριάκτινο τιμόνι με τα χειριστήρια. Για το bc ξέρω χρειάζεται προγραμματισμός. ¨ομως και στο τιμόνι δεν λειτουργεί κανένα χειριστήριο, και αυτό με ανησυχεί. Λέτε να θέλει και αυτό προγραμματισμό, ή υπάρχει κάτi άλλο που δεν το ξέρω; το αμάξι μου ειναι 318 e46 2004.

bill_m3
16-11-10, 08:16
Παιδιά καλημέρα. Μόλις χθες κατάφερα να περάσω το bc και μαζί μ'αυτό έβαλα και το τριάκτινο τιμόνι με τα χειριστήρια. Για το bc ξέρω χρειάζεται προγραμματισμός. ¨ομως και στο τιμόνι δεν λειτουργεί κανένα χειριστήριο, και αυτό με ανησυχεί. Λέτε να θέλει και αυτό προγραμματισμό, ή υπάρχει κάτi άλλο που δεν το ξέρω; το αμάξι μου ειναι 318 e46 2004.

Θέλει και αυτό προγραμματισμό αν θυμάμαι καλά!!

gyiama
16-11-10, 08:54
δεν χρειαζεται προγραμματισμο ουτε για τον αυτοματο πιλοτο ουτε για τα χειριστηρια του ραδιοφωνου,παιζουν κατευθειαν!!!μηπως δεν τα συνδεσατε?μεσα στο τιμονι περα απ το καλωδιο του αεροσακου υπαρχει και ενα ακομα για τα χειριστηρια!!!! οπως και ενα αλλο καλωδιο που παει απ το τιμονι στον εγκεφαλο του αυτοκινητου για τον αυτοματο πιλοτο.

Kostas_1
16-11-10, 09:42
Αν κρινω απο τα Ζ4 που ξερω, σε οσα ηταν κατασκευης πριν το 2004 δεν χρειαζεται προγραμματισμος, και σε οσα ειναι μετα χρειαζεται. Επίσης ηταν πολυ πιο ευκολο να τοποθετηθει στα Ζ4 προ-2004.

Οποτε αφου επιβεβαιωσεις οτι ολα μπηκαν σωστα οπως ειπε και ο gyiama, και συνεχιζουν να μη δουλευουν, πιθανον εισαι για προγραμματισμο.

bill_m3
16-11-10, 09:45
Παιδιά καλημέρα. Μόλις χθες κατάφερα να περάσω το bc και μαζί μ'αυτό έβαλα και το τριάκτινο τιμόνι με τα χειριστήρια. Για το bc ξέρω χρειάζεται προγραμματισμός. ¨ομως και στο τιμόνι δεν λειτουργεί κανένα χειριστήριο, και αυτό με ανησυχεί. Λέτε να θέλει και αυτό προγραμματισμό, ή υπάρχει κάτi άλλο που δεν το ξέρω; το αμάξι μου ειναι 318 e46 2004.

Για κοίτα στις φωτογραφίες, τα σύνδεσες και τα δύο καλώδια??
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=717

stavros67
16-11-10, 18:57
Ναι φυσικά και τα σύνδεσα αλλά τίποτα.Το τιμόνι που είχα πριν ήταν τετράκτινο χωρίς χειριστήρια. Λέω να το πάω αύριο στην bmw.

kplc16
19-11-10, 20:45
αν μπορεις να επισκευτεις την θεσσαλονικη να πας στο Τσαριδη με κλειστα ματια.

bill_m3
23-11-10, 09:21
Ναι φυσικά και τα σύνδεσα αλλά τίποτα.Το τιμόνι που είχα πριν ήταν τετράκτινο χωρίς χειριστήρια. Λέω να το πάω αύριο στην bmw.

Την καλωδίωση δεν την έβαλες???????????? (το διάβασα σε άλλο θέμα)

Είναι απαραίτητη για να δουλέψουν τα χειριστήρια!!!!

bmw combi
10-12-10, 16:17
θελει και μια πλεξουδα για να δουλεψουν τα χειρηστηρια

DIMITr|S
16-04-14, 14:55
φιλος με κομπακτ βαλβετρονικ και τριακτινο τιμονι θελει να βαλει τα χειριστηρια για αυτοοματο πιλοτο..τι αλλο θα χρειαστει να κανει-αγορασει για να δουλεψει περα απο τα χειριστηρια?

giannis_compact
16-04-14, 16:04
φιλος με κομπακτ βαλβετρονικ και τριακτινο τιμονι θελει να βαλει τα χειριστηρια για αυτοοματο πιλοτο..τι αλλο θα χρειαστει να κανει-αγορασει για να δουλεψει περα απο τα χειριστηρια?

Την καλωδιωση και προγραμματισμο.

DIMITr|S
16-04-14, 16:07
πρεπει να κανει ολη αυτη τη διαδικασια που περιγραφεται στο βιντεο με τα καλωδια που τραβαει?

https://www.youtube.com/watch?v=_A9BppTKAkY

Dermatis
16-04-14, 16:22
Ναι ναι πρεπει να κανει ολη την διαδικασια!
Η καλωδιωση εχει 25 ευρω στον Σπανο !
Την ιδια δουλεια θα κανω αυριο μεθαυριο ( περιμενω να μου ρθουν τα κουμπια) αλλα την καλωδιωση την εκανα μονος μου μιας και ειναι 3 απλα καλωδια και με λιγη κολοφαρδια βρηκα τα ΟΕΜ φυσακια που μπαινουν στις φισες τιμονιου ECU thumbthumb
Οτι βοηθεια θες πες μου!

Dermatis
16-04-14, 16:22
Την καλωδιωση και προγραμματισμο.

Νομιζω δεν χρειαζεται προγραμματισμο! thumb

wheelman
16-04-14, 16:37
Νομιζω δεν χρειαζεται προγραμματισμο! thumb

Μην ορκίζεσαι,
Ρώτα και τον Isou τι τραβηξε

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

ghost-rider
16-04-14, 16:41
Εμενα δουλεψε χωρις προγραμματισμο.

DIMITr|S
16-04-14, 16:45
τα πληκτρα τα καλωδια απο σπανο και η διαδικασια στο βιντεο λοιπον ετσι?και αν χρειαστει προγραμματιμος δεν εχει κατι αλλο?

wheelman
16-04-14, 17:35
Ο προγραμματισμός είναι για το bc αν δεν έχεις

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Dermatis
16-04-14, 17:45
Τα πληκτρα δεν χρειαζονται προγραμματισμο ! Ο ηλιας εννοει το BC πως θελει προγραμματισμο!


Χαχαχαχα Double Post!:hystericalbs1:

giannis_compact
16-04-14, 19:31
Ουτε και μενα χρειαστηκε προγραμματισμο αλλα σε ορισμενους χρειαστηκε γιαυτο και το εγραψα. Αν και δεν ειναι προγραμματισμος, απλα δηλωνεις με το GT τον αυτοματο πιλοτο. Εμενα μολις συνδεθηκε περαστηκε μονο του οπως και πολλα αλλα πραγματα που εβαλα μετα, οπως οι μνημες σε καθισματα-καθρεπτες. Απλα σε ορισμενα αυτοκινητα που ξερω επρεπε να δηλωθει και γιαυτο το ειπα για να εχει ησυχο το κεφαλι του.

JaNeL330i
16-04-14, 22:44
Στα 6κυλινδρα που εχουν ηλεκτρικο γκαζι δεν χρειάζεται προγραμματισμο....100%
Η λειτουργία υπάρχει ηδη απλα λείπει η καλωδίωση και τα κουμπιά
Για τον αυτοματο πιλοτο (tempomat) μιλαω πάντα

Dermatis
16-04-14, 23:21
Στα 6κυλινδρα που εχουν ηλεκτρικο γκαζι δεν χρειάζεται προγραμματισμο....100%
Η λειτουργία υπάρχει ηδη απλα λείπει η καλωδίωση και τα κουμπιά
Για τον αυτοματο πιλοτο (tempomat) μιλαω πάντα

Kαι τα 4κιλυνδρα ηλεκτρογκαζα ( Ν42 κλπ) ετσι δεν ειναι?

JaNeL330i
17-04-14, 09:22
Ναι εκτος απο αυτα...εκει υπαρχει ενας αλλος τροπος..λες για τα 318 ε? Για εκεινα δεν γνωρίζω γιατι δεν μου έτυχε ποτε να χρειαστεί να ψαξω
Για τα 6κυλινδρα ειπα ομως εγω.

Dermatis
17-04-14, 10:25
Στην προκειμενη μιλαω για 316ι ν42β18

Στάλθηκε από το LG-E510 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

JaNeL330i
17-04-14, 10:46
Ναι....για τα 4κυλινδρα ηλεκτρογκαζα δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι. ...Απλά δεν ετυχε να ασχοληθώ ποτέ. ...

Dermatis
17-04-14, 10:51
Ναι....για τα 4κυλινδρα ηλεκτρογκαζα δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι. ...Απλά δεν ετυχε να ασχοληθώ ποτέ. ...

Θα το κανω εγω και θα ενημερωσω να εχουμε feedback

Στάλθηκε από το LG-E510 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

DIMITr|S
18-04-14, 02:35
ξερετε καποιον ηλεκτρολογο αθηνα που να το εχει κανει μια δυο φορες για να παει εκει να μν παει σε αλλον και ψαχνεται?

Dermatis
18-04-14, 11:24
ξερετε καποιον ηλεκτρολογο αθηνα που να το εχει κανει μια δυο φορες για να παει εκει να μν παει σε αλλον και ψαχνεται?

Πιο πανω στο θεμα ο Βασιλης ανεφερε την QS ειναι στην βουλιαγμενης!


Που λέτε παιδιά είμαι του σκασμου...Πήγα σήμερα στο Σφακιανάκη και εκτός απο αλλαγή λαδιών τους είχα πει να κοιτάξουμε για να συνδέσουμε τα χειριστήρια στο τιμόνι.Το αυτοκίνητο μου είναι το 316 Ε46 6ος του 2000.Αφου αλλάξαμε λάδια,ο ηλεκτρολόγος έψαξε για να βρει την καλωδίωση...Με έκπληξη μου είπε οτι δεν υπάρχει καλωδίωση γι αυτό το μοντέλο,όπως μου είχαν πει άλλοι κάποτε!!!!Μολις μου το είπε αυτό μου κόπηκαν τα πόδια!Λεω όχι ρε γαμώτο!Πλήρωσα 150 ευρώ για τριάκτινο με χειριστήρια και να μην λειτουργούν έστω τα κουμπιά για το ραδιόφωνο???Ημαρτον δηλαδή!Καλά για το cruise control δεν το συζητάμε...Αυτό είναι ολόκληρη ιστορία για το αυτοκίνητο μου που δεν έχει ηλεκτρονικό γκάζι λόγω χρονολογίας...Πάω να σκάσω πάντως απο τη στενοχώρια μου...Δεν μπορεί να μην γίνεται να συνδέσω τα χειριστήρια έστω για το ραδιόφωνο...Παιδιά αν ξέρει κανείς καμία λύση,κάνα ηλεκτρολόγο που να κάνει πατέντες,ξέρω γω κάτι τέλως πάντων για να λύσω το πρόβλημα ,θα του ήμουν υπόχρεος να ποστάρει τη λύση του ή να μου στείλει pm.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ!!!!!!Φίλε Κωσταντίνε δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω...Για το χρονικο έχω να πω,πως απο ΒΜW δεν υπάρχει έτοιμη καλωδίωση ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ!και συνεπώς ούτε εξυπηρέτηση στο συγκεκριμένο θέμα απο καμία επίσημη αντιπροσωπεία.Ευτυχώς ο Κωσταντίνος μου πρότεινε να απευθυνθώ στην QS BMW που βρίσκεται Βουλιαγμένης 399 και πραγματικά τα παιδιά δίνουν ρέστα.Μου έφτιαξαν πατέντα για τα χειριστήρια,οσον αφορά το ραδιόφωνο,που ήθελα και όλα έπαιξαν κομπλέ...Αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα τους συστήνω ανεπιφύλακτα και όλα αυτά σε λογική τιμή.

Dermatis
28-04-14, 13:01
Καλησπερες !
Ηρθε σημερα το πανελ με τα κουμπια οποτε θα κατσω καποια στιγμη να το βαλω!
Ερωτηση κρισης: thumbthumb
Το κουμπι R/T και το απο κατω ειναι για να σηκωνεις τηλεφωνο κλπ εφοσον εχεις retrofit τηλεφωνου. Εγω δεν εχω.....:original:
Παιζει να παιξει με κανα aftermarket bluetooth kit ? Δηλαδη να το σηκωνω απο εκειthumb

Dathanaso
28-04-14, 15:02
Καλησπερες !
Ηρθε σημερα το πανελ με τα κουμπια οποτε θα κατσω καποια στιγμη να το βαλω!
Ερωτηση κρισης: thumbthumb
Το κουμπι R/T και το απο κατω ειναι για να σηκωνεις τηλεφωνο κλπ εφοσον εχεις retrofit τηλεφωνου. Εγω δεν εχω.....:original:
Παιζει να παιξει με κανα aftermarket bluetooth kit ? Δηλαδη να το σηκωνω απο εκειthumb

Το απο κατω απο απο το r/t ειναι το mute το οποιο δουλευει εχεις δεν εχεις εργοστασιακο τηλ.
το r/t μαλλον χωρις να ειμαι σιγουρος δουλευει μονο οταν εχεις εργοστασιακο τηλ

giannis_compact
28-04-14, 15:15
Το R/T ειναι για να εναλλασεις ραδιο/τηλεφωνο. Για παραδειγμα πατωντας το R/T πηγαινεις απο το ραδιο στο τηλεφωνο και με τα βελακια απο το τιμονι εναλασσεις τις επαφες. Ξαναπατωντας πηγαινει παλι στο ραδιο και με τα βελακια απο τιμονι αλλαζεις σταθμους. Το απο κατω δεν ειναι mute, ειναι για να απαντας και να τερματιζεις τις κλησεις. Βασικη προϋποθεση ειναι να εχεις εργοστασιακο τηλεφωνο/bluetooth αλλιως δε λειτουργουν. Απο την αλλη βγαζει η parrot κατι κιτακια που συνεργαζονται με καποιον ανταπτορα με το τιμονι αλλα νομιζω και τοτε λειτουργει μονο το κουμπι εναρξης/τερματισμου κλησεων.

Dermatis
28-04-14, 15:30
Το R/T ειναι για να εναλλασεις ραδιο/τηλεφωνο. Για παραδειγμα πατωντας το R/T πηγαινεις απο το ραδιο στο τηλεφωνο και με τα βελακια απο το τιμονι εναλασσεις τις επαφες. Ξαναπατωντας πηγαινει παλι στο ραδιο και με τα βελακια απο τιμονι αλλαζεις σταθμους. Το απο κατω δεν ειναι mute, ειναι για να απαντας και να τερματιζεις τις κλησεις. Βασικη προϋποθεση ειναι να εχεις εργοστασιακο τηλεφωνο/bluetooth αλλιως δε λειτουργουν. Απο την αλλη βγαζει η parrot κατι κιτακια που συνεργαζονται με καποιον ανταπτορα με το τιμονι αλλα νομιζω και τοτε λειτουργει μονο το κουμπι εναρξης/τερματισμου κλησεων.

:thanks::thanks:
Ωραιος ! Το πιασα!
Και εγω κατι τετοιο θελω να βρω ενα κιτακι να το χωσω καπου κρυφο ( πχ πισω απο το ντουλαπακι να μην φαινεται και να απανταω απο τα χειριστηρια!
Εχουμε πληροφοριες για τον ανταπτορα αυτο?

wheelman
28-04-14, 19:11
Καλησπερες !
Ηρθε σημερα το πανελ με τα κουμπια οποτε θα κατσω καποια στιγμη να το βαλω!
Ερωτηση κρισης: thumbthumb
Το κουμπι R/T και το απο κατω ειναι για να σηκωνεις τηλεφωνο κλπ εφοσον εχεις retrofit τηλεφωνου. Εγω δεν εχω.....:original:
Παιζει να παιξει με κανα aftermarket bluetooth kit ? Δηλαδη να το σηκωνω απο εκειthumb

Μπορεί...
Αρκετά kit (βλέπε Parrot) έχουν και harness
που δίνεται ξεχωριστά για την σύνδεση με το K-Bus.

Edit...

Σωστός ο Γιάνης, thumb
δέν είχα αλλάξει σελίδα και δέν το έιδα :facepalm:

Δές εδώ για το Harness (https://www.ebay.co.uk/itm/CTPPAR007-BMW-3-5-7-Mini-Series-X5-Parrot-Interface-Kit-/180647121776)

Dermatis
28-04-14, 19:34
Ευχαριστω παιδια θα το κοιταξω αν συμφερει! Αλλιως θα παω κατευθειαν σε κανα dynavin ή τυπου Dynavin !

Ωστοσο δεν αντεξα !:mpaks::mpaks::mpaks:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/04/IMG450_zpsf5c6442e-1.jpg

Αποτελεσμα ωραιο DIY ευκολο!
2 ερωτησεις:
1. Ο αυτοματις κουμπωνει πανω απο τα 40κμ/ωρα ετσι ? Αλλαζει αυτο μεσω NCS Expert ( Wheelman :whistle::whistle:) ? ( Oxι οτι θα το κανω αλλα απο περιεργεια)
2. Το +/- ταχυτητας ποσο αναιβαζει/ κατεβαζει? ( Πχ 5 κμ ανα πατημα?)

Διαπιστωσεις:
1.Ουτε το mute δουλευει χωρις το τηλεφωνο ( πιστευω οτι τα χω βαλει σωστα )
2. Ουτε τα ηλεκτρογκαζα 4κιλυνδρα χρειαζονται κατι για να παιξει ο αυτοματος ! Ειναι plug&play!
:cheers::cheers:

Dathanaso
28-04-14, 23:38
Το R/T ειναι για να εναλλασεις ραδιο/τηλεφωνο. Για παραδειγμα πατωντας το R/T πηγαινεις απο το ραδιο στο τηλεφωνο και με τα βελακια απο το τιμονι εναλασσεις τις επαφες. Ξαναπατωντας πηγαινει παλι στο ραδιο και με τα βελακια απο τιμονι αλλαζεις σταθμους. Το απο κατω δεν ειναι mute, ειναι για να απαντας και να τερματιζεις τις κλησεις. Βασικη προϋποθεση ειναι να εχεις εργοστασιακο τηλεφωνο/bluetooth αλλιως δε λειτουργουν. Απο την αλλη βγαζει η parrot κατι κιτακια που συνεργαζονται με καποιον ανταπτορα με το τιμονι αλλα νομιζω και τοτε λειτουργει μονο το κουμπι εναρξης/τερματισμου κλησεων.

Στο δικο μου αυτοκινητο λειτουργει ως mute δεν ξερω αν παιζει ρολο το συστημα της dynavin που εχω

giannis_compact
28-04-14, 23:50
Στο δικο μου αυτοκινητο λειτουργει ως mute δεν ξερω αν παιζει ρολο το συστημα της dynavin που εχω

Αααα δεν είπες ότι έχεις dynavin. Ακριβώς γιαυτό δουλεύει έτσι.
@ Πάρη το δικό σου εφόσον έχεις εργοστασικό ράδιο δε λειτουργεί ώς mute.

giannis_compact
28-04-14, 23:53
Από τα 40 και πάνω λειτουργεί ο αυτόματος πιλότος. Κάθε πάτημα στα +/- ισοδυναμεί με ένα χιλιόμετρο αύξησης και μείωσης αντίστοιχα. Συγχαρητήρια για τη συνδεσμολογία, θα τα χαρείς πολύ :)

JaNeL330i
29-04-14, 00:09
Νομιζω οτι απο τα 30 και πανω λειτουργει...τουλαχιστον ετσι ειναι στο δικο μου Ε46 330ι και στου πατερα μου Ε39 535ι

giannis_compact
29-04-14, 00:37
Νομιζω οτι απο τα 30 και πανω λειτουργει...τουλαχιστον ετσι ειναι στο δικο μου Ε46 330ι και στου πατερα μου Ε39 535ι

Μόλις το δοκίμασα και γω. Από τα 30 και πάνω.

Dermatis
29-04-14, 10:36
Μόλις το δοκίμασα και γω. Από τα 30 και πάνω.


Νομιζω οτι απο τα 30 και πανω λειτουργει...τουλαχιστον ετσι ειναι στο δικο μου Ε46 330ι και στου πατερα μου Ε39 535ι


Από τα 40 και πάνω λειτουργεί ο αυτόματος πιλότος. Κάθε πάτημα στα +/- ισοδυναμεί με ένα χιλιόμετρο αύξησης και μείωσης αντίστοιχα. Συγχαρητήρια για τη συνδεσμολογία, θα τα χαρείς πολύ



Αααα δεν είπες ότι έχεις dynavin. Ακριβώς γιαυτό δουλεύει έτσι.
@ Πάρη το δικό σου εφόσον έχεις εργοστασικό ράδιο δε λειτουργεί ώς mute.

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας! Εχει πλακα χτες το εβαζα και το ξαναβαζα ( καινουριο κοσκινακι μου ). Οντως κουμπωνει πανω απο τα 30km/h!

Πληροφοριακα στην Bmw Spanos ηθελαν 29 ευρω για την καλωδιωση και εγω την εφτιαξα μονος με 2.20 και με λιγη κωλοφαρδια αφου βρηκα ακροδεκτες που μπηκαν κουφετο μεσα στις φισες!

Δημήτρης Λέκκας
29-04-14, 12:26
Μπάξιμο ουσίας Πάρη. Είμαι σίγουρος θα τα χαρείς . Τώρα είσαι same όπως ο bro μου! Ετοιμάσου να πάρω τιμόνι m απο e39 για να το μπάξω στο e36 μου με κουμπιά...χαχαχααχαχα .Πίστεύω γίνεται ,αλλά θα θέλει πολύ δουλειά και μάγκα ηλεκτρολόγο!

Dermatis
29-04-14, 12:28
Μπάξιμο ουσίας Πάρη. Είμαι σίγουρος θα τα χαρείς . Τώρα είσαι same όπως ο bro μου! Ετοιμάσου να πάρω τιμόνι m απο e39 για να το μπάξω στο e36 μου με κουμπιά...χαχαχααχαχα .Πίστεύω γίνεται ,αλλά θα θέλει πολύ δουλειά και μάγκα ηλεκτρολόγο!

:thanks::thanks:
Τι μαγκα ηλεκτρολογο ρε...... Παρε το και ελα απο εδω να μπαξουμε ρε ....!

Dermatis
29-04-14, 12:31
:thanks::thanks:
Τι μαγκα ηλεκτρολογο ρε...... Παρε το και ελα απο εδω να μπαξουμε ρε ....!

:fountwtis::fountwtis::fountwtis:
https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1617377-BMW-E36-MFSW-retrofit-pictoral-DIY&

Δημήτρης Λέκκας
29-04-14, 12:38
χαχαχαχαν ήμουν σίγουρος!Έλα μην με τσιγγλάς διάολε γιατί ξέρεις ότι θα το επιχειρήσω και δεν το 'χα στο μυαλό μου καν ! Ίσως το συζητήσουμε από κοντά άμα κάνουμε στο άμεσο μέλλον μπάξιμο κιτ xenon(και δακτυλίδια???)! Μπράβο πάντως γιατί το ΄χεις το μεράκι. Και 'γω θυμάμαι που πήρα όλο το σύστημα του τεμπέλη και το 'μπαξα μόνος μου στο 36αρι και προχθές άλλαξα τον αεραγωγό που 'χα χαλάσει και έπρεπε να λύσω ραδιόφωνο και να 'μαι γενικά προσεχτικός ,αλλά στο τέλος τα κατάφερα και τώρα είμαι με καινούργιο αεραγωγό (έβαλα με τις δύο ροδέλες και όχι με την μία κιόλας). Κοίταξα και στο ιντερνετ μια εγκατάσταση xenon και είδα ότι είναι σχετικά εύκολη! Θα τα πούμε !!!

Δημήτρης Λέκκας
29-04-14, 12:41
Τώρα με 'λιωσες ! Πάντως δεν φαίνεται και εύκολο!

Dermatis
29-04-14, 13:01
Τώρα με 'λιωσες ! Πάντως δεν φαίνεται και εύκολο!

Δεν ειναι τραγικο! Λογικα θα υπαρχει και ετοιμη καλωδιωση! Παρε το εσυ αποφαση και ολα γινονται !thumbthumb

nikos valvetronic
29-04-14, 23:44
Εεε μια λεπτομέρεια το +/ - του πιλότου έχει βήμα 1,6 Km το γράφει στο βιβλίο του κατασκευαστή.Έτσι για να είμαστε κομπλέ από info βρε αδελφέ!

Dermatis
29-04-14, 23:46
Εεε μια λεπτομέρεια το +/ - του πιλότου έχει βήμα 1,6 Km το γράφει στο βιβλίο του κατασκευαστή.Έτσι για να είμαστε κομπλέ από info βρε αδελφέ!

Eτσι γιατι η λεπτομερεια κανει τον πρωταθλητη!thumbthumb

Tsipras
20-05-14, 14:25
καλησπερα σας παιδια πολλα χαιρετισματα στην παρεα...αν κ διαβαζω απλα ξαναρωταω γτ εχω λοξα με τα κουμπια στο τιμονι αγορασα μια bmw 316 ci coupe μοντελο του 2001 full extra το μονο που δεν εχει ειναι cruise control.υπαρχει περιπτωσει να μπορω να βαλω?βασικα δεν ξερω αν το αμαξι μου ειναι ηλεκτρογκαζο η ντιζα, γτ απ οτι καταλαβα στο ηλεκτρογκαζο μπαινει..πως θα καταλαβω αν εχει αναμονες φαινεται καπου?ευχαριστω κ συγχαρητηρια για το site!:-)

Dermatis
20-05-14, 14:38
καλησπερα σας παιδια πολλα χαιρετισματα στην παρεα...αν κ διαβαζω απλα ξαναρωταω γτ εχω λοξα με τα κουμπια στο τιμονι αγορασα μια bmw 316 ci coupe μοντελο του 2001 full extra το μονο που δεν εχει ειναι cruise control.υπαρχει περιπτωσει να μπορω να βαλω?βασικα δεν ξερω αν το αμαξι μου ειναι ηλεκτρογκαζο η ντιζα, γτ απ οτι καταλαβα στο ηλεκτρογκαζο μπαινει..πως θα καταλαβω αν εχει αναμονες φαινεται καπου?ευχαριστω κ συγχαρητηρια για το site!:-)

Ποιον κινητηρα φορας?
Αν δεν ξερεις δωσε μας ενα αριθμο πλαισιου ή βαλε τον στο realoem να δεις ποιο κινητηρα εχεις!thumb

giannis_compact
20-05-14, 16:47
Άν έχεις Μ43 (8βάλβιδο) κινητήρα έχει μηχανικό γκάζι. Άν έχεις Ν40 (16βάλβιδο) τότε ηλεκτρικό. Το 2001 είσαι στο όριο, άν και κατά πάσα πιθανότητα είσαι με μηχανικό γκάζι. Παρόλα αυτά μπαίνει αλλά έχει αρκετά μεγαλύτερη διαδικασία.

Tsipras
20-05-14, 17:19
οκ θα κοιταξω τον αριθμο πλασιου κ θα σας τον στειλω...η διαδικασια δεν με απασχολει αρκει να γινεται να μπει γτ ενταξει οσο να ναι ολα τα χει πλην αυτου...ε δεν λεει!;-)η ολη διαδικασια ξερει κανενας ποσο κοστιζει?

Dermatis
20-05-14, 17:24
οκ θα κοιταξω τον αριθμο πλασιου κ θα σας τον στειλω...η διαδικασια δεν με απασχολει αρκει να γινεται να μπει γτ ενταξει οσο να ναι ολα τα χει πλην αυτου...ε δεν λεει!;-)η ολη διαδικασια ξερει κανενας ποσο κοστιζει?

Aναλογως του αν εχεις μηχανικο ή ηλεκτρικο γκαζι!
Στην περιπτωση που εχεις ηλεκτρικο θες μονο το φιλετο με τα κουμπια και την καλωδιωση οποτε κινεισαι καπου στο κατοσταρικο μεταχειρισμενα ή καπου στα 170 καινουρια απο bmw κομπλε το ρετροφιτ!
( https://www.ebay.com/itm/BMW-Original-retrofit-kit-Multifunktion-Sportlenkrad-3er-E46-cruise-Control-/221358683717?pt=DE_Autoteile&hash=item338a017645 )
Αν εχεις μηχανικο τοσο η εγκατασταση οσο και το κοστος ειναι πιο........
Χρειαζεσαι ακομα μια μοναδα https://www.ebay.com/itm/BMW-3-Series-E46-CONTROL-UNIT-FOR-CRUISE-CONTROL-OEM-65718369774-/310963704040?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4866e190e8
και ενα εξαρτημα :
https://www.ebay.com/itm/98-06-BMW-E46-318i-8v-CRUISE-CONTROL-UNIT-/281189234626?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item41782f37c2

+ τα προηγουμενα!

Tsipras
20-05-14, 17:47
οποτε στο μηχανικο να υπολογιζω κανενα 500....κοιτα αν γινεται θα το κανω απλα αυτο θελω να γινεται γτ εχω φαει κολλημα ειναι αλλη αισθηση το cruise control!:-)

Tsipras
20-05-14, 17:49
παιδια η ολη διαδικασια που γινεται στον Σπανο η κ καπου αλλου?

Dermatis
20-05-14, 17:55
παιδια η ολη διαδικασια που γινεται στον Σπανο η κ καπου αλλου?

Αν και θεωρω οτι αν εχεις μηχανικο δεν αξιζει σε καμια περιπτωση ......με ενα ηλεκτρολογο που το εχει ξανακανει θα εισαι οκ! Σιγουρα θα υπαρχει καποιος να σου προτεινει!

Αν εχεις ηλεκτρικο τοτε ειναι σχετικα απλο και μπορουμε να βοηθησουμε και εμεις ! Αν εισαι Αθηνα θα χαρω να βοηθησω ( το εβαλα προσφατα και ειναι πολυ απλο)
Αλλιως παλι σε ενα ηλεκτρολογο που γνωριζει!

ghost-rider
20-05-14, 18:00
https://img715.imageshack.us/img715/3773/enginebay.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/05/bmw_e46_engine-1.jpg

Aνοιγοντας το καπω σου, βλεπεις κατι που φερνει στην 1η εικονα?
Η στη 2η?

Tsipras
20-05-14, 18:01
παιδια ναι αθηνα ειμαι κ ευχαριστω πολυ αν εχω ηλεκτρικο ευχαριστως να με βοηθησετε..για το μηχανικο τι εννοεις δεν αξιζει?απο θεμα χρηματων...?

Tsipras
20-05-14, 18:02
ποια 1 η 2?δεν καταλαβα συγγνωμη...

ghost-rider
20-05-14, 18:05
Η πρωτη ειναι απο 46αρι 4κυλινδρο μηχανογκαζο.
Η 2η απο 46αρι τετρακυλινδρο παλι ηλεκτρογκαζο.
Οπτικα υπαρχει καλη διαφορα.

Το δικο σου με ποιο μοιαζει?

Dermatis
20-05-14, 18:07
παιδια ναι αθηνα ειμαι κ ευχαριστω πολυ αν εχω ηλεκτρικο ευχαριστως να με βοηθησετε..για το μηχανικο τι εννοεις δεν αξιζει?απο θεμα χρηματων...?

Ναι καθαρα θεμα χρηματων!

Τσεκαρε αυτο που λεει ο Ghosth!thumb

Tsipras
20-05-14, 18:17
πως μπορω να στειλω μια φωτο που την τραβηξα?

Dermatis
20-05-14, 18:20
Μπορεις να την αναιβασεις εδω: https://photobucket.com/
και να ποσταρεις το λινκ!

Tsipras
20-05-14, 18:22
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=24776&stc=1&d=1400602785

Tsipras
20-05-14, 18:22
αυτος ειναι ο κινητηρας

Dermatis
20-05-14, 18:25
αυτος ειναι ο κινητηρας

Δεν βλεπουμε κατι!thumb

Tsipras
20-05-14, 18:31
δεν φαινεται καμια φωτο?εμενα μου την δειχνει κανονικα εδω:-(

Tsipras
20-05-14, 18:32
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=24776&stc=1&d=1400602785

Tsipras
20-05-14, 18:33
τωρα φαινεται?

Dermatis
20-05-14, 18:35
:shok::shok:

τωρα φαινεται?

Οχι!

Tsipras
20-05-14, 18:41
αχ...δεν ξερω τι κανω λαθος...παιδια θα παω σπιτι κ θα σας την στειλω γτ ειμαι δουλεια κ μπορει το firefox να μου την μπλοκαρει..

Tsipras
20-05-14, 18:42
ghost πριν μενα μου εμφανιζε μια εικονα οχι δυο ηι αυτο σε ρωτησα...:-)

BILL007
20-05-14, 19:39
m43 είναι το μοτέρ σου ντιζάτο ;)

Εγώ κανονικά τις βλέπω τις φωτό :original:

Dermatis
20-05-14, 21:44
Eφοσον εισαι ντιζατος θες λιγη μανουρα οπως ειπαμε!
Οποτε δεν αν πραγματικα σε συμφερει και προχωρα αναλογα!

Tsipras
21-05-14, 16:23
μαλιστα....περιπου ποσο παει η μανουρα ξερετε?σκεφτομαι να το προχωρησω το θεμα...που πρεπει να παω?κατι για ενα QS BMW στη βουλιαγμενης διαβασα ισχυει?

BILL007
21-05-14, 20:17
?κατι για ενα QS BMW στη βουλιαγμενης διαβασα ισχυει?

Ισχύει κανονικά thumb

Tsipras
22-05-14, 06:25
τιμη περιπου ξερει κανενας?;-)

Bazil Van Sinner
22-05-14, 07:10
Βασικά συγχαρητήρια στον Πάρη.

Κάτα δεύτερο κλέινω Πάρη και Γιαννάκη ,για ένα ΣΚ,φα'ι' ,ύπνο,και κα'ι'μάκι έτοιμα στρωμένα απο μένα!!!!

3ο) Ο Αλέξης κυκλοφοράει με 316 το αλάνι???Ωραίος !!!!!!

Dermatis
24-05-14, 04:14
Βασικά συγχαρητήρια στον Πάρη.

Κάτα δεύτερο κλέινω Πάρη και Γιαννάκη ,για ένα ΣΚ,φα'ι' ,ύπνο,και κα'ι'μάκι έτοιμα στρωμένα απο μένα!!!!

3ο) Ο Αλέξης κυκλοφοράει με 316 το αλάνι???Ωραίος !!!!!!

Να σαι καλα ρε Bazil! :p

Στάλθηκε από το LG-E510 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Dermatis
24-05-14, 10:42
τιμη περιπου ξερει κανενας?;-)

Η τιμη ειναι λιγο φλου γτ ( το θεωρω δεδομενο.......) θα πας για μεταχειρισμενα κομματια! Οποτε οτι βρεις αλλα λογικα για να βρεις κουμπια ( συνηθως μαζι με τιμονι) εγκεφαλακι + σερβομηχανισμο + την καλωδιωση ( καινουρια απο αντιπροσωπεια) + εργατικα!
Νομιζω θα φυγει πανω απο 200 ειδικα αν παρεις και τιμονι μαζι!

BILL007
24-05-14, 13:53
Η τιμη ειναι λιγο φλου γτ ( το θεωρω δεδομενο.......) θα πας για μεταχειρισμενα κομματια! Οποτε οτι βρεις αλλα λογικα για να βρεις κουμπια ( συνηθως μαζι με τιμονι) εγκεφαλακι + σερβομηχανισμο + την καλωδιωση ( καινουρια απο αντιπροσωπεια) + εργατικα!
Νομιζω θα φυγει πανω απο 200 ειδικα αν παρεις και τιμονι μαζι!

Πολύ λίγα λες μη σου πω...

Για το ραδιόφωνο δεν θα πάει πάνω απο 60 ευρώ η εργασία για να φτιαχτεί η καλωδιώση και να κωδικοποιηθεί κατάλληλα πιστεύω. Το θέμα είναι τα χειριστήρια στο τιμόνι (τριάκτινο ή τετράκτινο) αν δεν υπάρχουν,σαν το μεγαλύτερο κόστος.

Για τον αυτόματο πιλότο, θα πάει πάρα πολύ το μαλλί και αυτό για ένα απλό λόγο. Δεν υπάρχει ρέτροφιτ! ή ερχόταν απο το εργοστάσιο με τον αυτόματο πιλότο ή αλλιώς επίσημα δεν μπαίνει μετά.
Αυτό σημαίνει ότι θέλει καλωδίωση στο χέρι (με φύσες που είναι πανάκριβες!). Σερβομηχανισμό, εγκέφαλο και άλλες βλακείες που μεταχειρισμένα αν τα παλέψεις θα σου πάνε κανα 100άρικο στην καλύτερη. Για καινούργια ξέχνα τα απλά, οι τιμές είναι αλλού. Μετά πόσα θα ζητήσει κάποιος για να το κάνει, τι να πω. Θέλει αρκετή μελέτη το θέμα και τα εργατικά θα είναι στο θεό και δικαιολογημένα...

Dermatis
24-05-14, 13:55
Πολύ λίγα λες μη σου πω...

Για το ραδιόφωνο δεν θα πάει πάνω απο 60 ευρώ η εργασία για να φτιαχτεί η καλωδιώση και να κωδικοποιηθεί κατάλληλα πιστεύω. Το θέμα είναι τα χειριστήρια στο τιμόνι (τριάκτινο ή τετράκτινο) αν δεν υπάρχουν,σαν το μεγαλύτερο κόστος.

Για τον αυτόματο πιλότο, θα πάει πάρα πολύ το μαλλί και αυτό για ένα απλό λόγο. Δεν υπάρχει ρέτροφιτ! ή ερχόταν απο το εργοστάσιο με τον αυτόματο πιλότο ή αλλιώς επίσημα δεν μπαίνει μετά.
Αυτό σημαίνει ότι θέλει καλωδίωση στο χέρι (με φύσες που είναι πανάκριβες!). Σερβομηχανισμό, εγκέφαλο και άλλες βλακείες που μεταχειρισμένα αν τα παλέψεις θα σου πάνε κανα 100άρικο στην καλύτερη. Για καινούργια ξέχνα τα απλά, οι τιμές είναι αλλού. Μετά πόσα θα ζητήσει κάποιος για να το κάνει, τι να πω. Θέλει αρκετή μελέτη το θέμα και τα εργατικά θα είναι στο θεό και δικαιολογημένα...

Δεν το ξερα οτι δεν ερχοταν ρετροφιτ! Καλα δεν συμφερει για κανενα λογο!thumb

BILL007
24-05-14, 13:58
Δεν το ξερα οτι δεν ερχοταν ρετροφιτ! Καλα δεν συμφερει για κανενα λογο!thumb

Δυστυχώς το Μ43 στο Ε46 είχε αυτή την τρομακτική ιδιαιτερότητα! :(

Πάντως το ραδιόφωνο γίνεται σχετικά οικονομικά και είναι απο τα πράγματα που δεν μετάνιωσα ποτέ ούτε μισό σεντ που έδωσα για να γίνει η πατέντα και να δουλέψει...

chris41
25-05-14, 01:10
Βλεπωντας ενα παρομοιο αρθρο σκεφτηκα να γραψω αυτο το thread λοιπον πατωντας το κουμπακι στον λεβιε αριστερα στο τιμονι γνωριζεται οτι μπορεις να εναλαξεις ωρα, ποσα κμ εκανες κτλπ εγω το χω βαλει στην καταναλωση... Εχω την εντυπωση πως παλαιοτερα αλλαζε δηλαδη εδειχνε live ποσο εκαιγες ... Τωρα εχει κολησει στα 11.9 L ... Επισεις να σημειωσω πως παει πολυ καλα και ανεβαζει πενα..,. 1895cc :drive:

skaros
25-05-14, 01:20
Το 11.9 είναι ο μέσος όρος σε φάσμα πολλών χιλιομέτρων που έχεις κάνει.
Για να βλέπεις και πάλι 'live', μηδένισέ το. Μετά από κάμποσα χιλιόμετρα θα σταθεροποιηθεί πάλι.

Στο πόσο θα γράφει, εξαρτάται από τη χρήση... thumb

Dermatis
25-05-14, 10:37
Το 11.9 είναι ο μέσος όρος σε φάσμα πολλών χιλιομέτρων που έχεις κάνει.
Για να βλέπεις και πάλι 'live', μηδένισέ το. Μετά από κάμποσα χιλιόμετρα θα σταθεροποιηθεί πάλι.

Στο πόσο θα γράφει, εξαρτάται από τη χρήση... thumb

Σωστοςςςςς! Για να το μηδενισεις το πατας παρατεταμενα μχρι να σβησει!thumb

chris41
25-05-14, 11:58
Ωραια να σται καλα :)

h3rtz
11-12-18, 13:59
Καλησπέρα σε όλους του μπεμβεδάκιδες.
Είμαι κι εγώ κάτοχος Μπεμβεδακίου Ε46 N42B18 και έβαλα τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών το οποίο δεν δουλεύουν τα κουμπιά. Το θέμα ειναι ότι είδα τις καλωδιώσεις και δεν υπάρχουν. Υπάρχει κάποιος στην Θεσσαλονίκη να το πουλάει ? Κι επίσης αν υπάρχει βίντεο ή κάτι τελοσπάντων το οποίο να εξηγεί σωστά την τοποθέτηση για να την κάνω ?
Ξέρω λίγο παλιό το πόστ αλλά δεν ήξερα που αλλού να το κολλήσω για να μην ανοίξω άλλο αφού ηδη υπάρχει αυτό.
Ευχαριστώ προκαταβολικά. :-)

BILL007
11-12-18, 15:17
Καλησπέρα σε όλους του μπεμβεδάκιδες.
Είμαι κι εγώ κάτοχος Μπεμβεδακίου Ε46 N42B18 και έβαλα τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών το οποίο δεν δουλεύουν τα κουμπιά. Το θέμα ειναι ότι είδα τις καλωδιώσεις και δεν υπάρχουν. Υπάρχει κάποιος στην Θεσσαλονίκη να το πουλάει ? Κι επίσης αν υπάρχει βίντεο ή κάτι τελοσπάντων το οποίο να εξηγεί σωστά την τοποθέτηση για να την κάνω ?
Ξέρω λίγο παλιό το πόστ αλλά δεν ήξερα που αλλού να το κολλήσω για να μην ανοίξω άλλο αφού ηδη υπάρχει αυτό.
Ευχαριστώ προκαταβολικά. :-)

Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας! :viannen_01:

Για να το φτιάξεις θα χρειστείς απο καλώδια αυτό το κιτ https://www.ebay.co.uk/itm/Retrofit-Kit-Multi-Function-Steering-Wheel-Mfl-Adapter-Cable-Buttons-for-BMW-E46/253435461418
ή αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/Original-BMW-Cable-Loom-Multi-Function-Steering-Wheel-E46-Cruise-Control-Mfl/163413643756

Επίσης σημαντικό, ίσως χρειαστεί να αλλάξες και το δαχτυλίδι του τιμονιού (slip ring) εκτός απο τo να τραβηχτούν τα καλώδια

h3rtz
11-12-18, 15:37
Ευχαριστώ Βασίλη για την άμεση απάντηση.
Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν θέλει αλλαγή το δαχτυλίδι του τιμονιού ?

BILL007
11-12-18, 19:13
Ευχαριστώ Βασίλη για την άμεση απάντηση.
Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν θέλει αλλαγή το δαχτυλίδι του τιμονιού ?

Αν έχεις και τις τρείς αυτές υποδοχές και έχουν μέσα τους pins τότε λογικά δεν χρειάζεσαι :original:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2018/12/BMWE39E46E53E38OEMSteering-1.jpg

gyiama
12-12-18, 12:09
Αφού είναι Ν42 δλδ απτ το 2001 και μετά μοντέλο δεν χρειάζεται το δαχτυλίδι του τιμονιού, αλλά μόνο το πλεξουδακι απ τα χειριστήρια και η καλωδίωση για τον αυτόματο πιλότο