PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Inspection 2



gant
15-04-10, 00:29
Το πράγμα ρε παιδιά παραξευτιλίστηκε! Έλεος πιά!

Πηγα σήμερα το αμάξι στα 65000χλμ., (316Ci, n40, 2003), για το σέρβις του τίτλου, συν την έξτρα αλλαγή των βαλβολίνων.
Το κουστούμι βγήκε 453ε και υπήρχε και έκπτωση 20% στα ανταλλακτικά και 10% στην εργασία.
Διαφορετικά θα φτάναμε κάπου τα 530! :ranting2:
Σημειωτέον πως δεν μπήκε τίποτα εξτρα πλην των διαφόρων φίλτρων και λαδιών.

Μετά 25ετη σέρβις στην αντιπροσωπεία, σκέφτομαι να ψάξω για κάποιον σωστό ιδιώτη.

bomber21
15-04-10, 00:42
Και ο ιδιωτης αν δεν είναι σωστός (φτιάχνει μόνο BMW),μπορεί να σε χρεώσει ότι γουστάρει...
Εκεί που πήγαινα εγώ,το ίδιο πράγμα,μια το χρέωνε 60,μια 70,μια 80, ανάλογα τα κέφια...

Μια άλλη φορά,με χρέωσε ένα εξωφρενικό ποσό...Άντε λέω εγώ,ίσως να κάνω λάθος,ας τα πληρώσω και μην πω τίποτα...Του λέω "απόδειξη θα κόψουμε;" (συνήθως δεν έκοβε) και μου απαντά "βεβαίως,αλλά δεν έχω τους κωδικούς του ανταλλακτικών που άλλαξα πρόχειρους και θα σου κόψω απλά το ποσό".

Τα συμπεράσματα δικά σας.

ΥΓ:Μην πω και για βλάβη που δεν εντοπίστηκε...

NickE60
15-04-10, 00:44
Το πράγμα ρε παιδιά παραξευτιλίστηκε! Έλεος πιά!

Πηγα σήμερα το αμάξι στα 65000χλμ., (316Ci, n40, 2003), για το σέρβις του τίτλου, συν την έξτρα αλλαγή των βαλβολίνων.
Το κουστούμι βγήκε 453ε και υπήρχε και έκπτωση 20% στα ανταλλακτικά και 10% στην εργασία.
Διαφορετικά θα φτάναμε κάπου τα 530! :ranting2:
Σημειωτέον πως δεν μπήκε τίποτα εξτρα πλην των διαφόρων φίλτρων και λαδιών.

Μετά 25ετη σέρβις στην αντιπροσωπεία, σκέφτομαι να ψάξω για κάποιον σωστό ιδιώτη.

Μετά τη λήξη της εγγύησης, έχεις κάποιοι ειδικό λόγο που πηγαίνεις ακόμη εκεί? ή απλά σου εμπνέει σιγουριά? πχ ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα... έτσι για να καταλάβω δηλαδή...

Έξω χρεώνουν αρκετά πιο χαμηλά πάντως ...όχι όλοι... ψάξε, ρώτησε, πάρε γνώμες. Σίγουρα θα βρεις κάτι πιο οικονομικό αλλά και αξιόπιστο...

gant
15-04-10, 00:54
Μετά τη λήξη της εγγύησης, έχεις κάποιοι ειδικό λόγο που πηγαίνεις ακόμη εκεί? ή απλά σου εμπνέει σιγουριά? πχ ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα... έτσι για να καταλάβω δηλαδή...

Έξω χρεώνουν αρκετά πιο χαμηλά πάντως ...όχι όλοι... ψάξε, ρώτησε, πάρε γνώμες. Σίγουρα θα βρεις κάτι πιο οικονομικό αλλά και αξιόπιστο...

Δεν έχω κάποιον ειδικό λόγο, πλην της πολυετούς γνωριμίας που έχω με 2-3 εναπομείναντες εκεί μέσα και την σιγουριά της εγγύησης ανταλλακτικών και εργασίας.
Κάποτε στο Ε21 χρειάστηκε να αλλάξουν 2 φορές πλατό-συμπλέκτη, μέχρι να βρούν πως έφταιγε το εσωτερικό ελατήριο στην τρόμπα. Αυτό σε διάστημα 5 μηνών γιατί περιοδικά δεν κούμπωνε η πρώτη και η όπισθεν.
Μιά άλλη φορά αστόχησε το πίσω δεξί κυλινδράκι των φρένων 6-7 μήνες απ την τοποθέτηση του, αλλάχτηκε και αυτό δωρεάν.
Ειλικρινά δεν γνωρίζω ιδιώτη που να δεχόνταν κάτι τέτοιο.

Driver M
15-04-10, 00:58
Από τα λεγόμενα των φίλων gant και bomber, φαίνεται ότι σε αυτή τη χώρα το να πετύχεις επαγγελματική δουλειά και φυσιολογική τιμή μοιάζει με ταινία επιστημονικής φαντασίας (χωρίς να λείπουν και οι εξαιρέσεις φυσικά).Η το ένα, ή το άλλο μπορεί να πετύχεις κατά κανόνα, με το ανάλογο τίμημα. Υπάρχουν και τα συνεργεία που λέει ο Νίκος φυσικά, αλλά είναι αρκετά δυσεύρετα.

Πάντως, το κακό με τα εξουσιοδοτημένα της bmw έχει παραγίνει. Μόνο για αλλαγή λαδιών, με τα λάδια δικά σου, ζητούν 50 ευρώ . Εξίσου παράλογη είναι και η χρέωση που ζήτησαν στο φίλο gant για φίλτρα, λάδια και βαλβολίνες. Δηλαδή, γιατί στο πρώτο σέρβις τα φίλτρα με τα λάδια κοστίζουν 200 ευρώ πάνω κάτω και στα επόμενα σέρβις, με τα ίδια ουσιαστικά αναλώσιμα (συν τις βαλβολίνες), οι τιμές αυτές εκτοξεύονται?? Αστεία πράγματα και νομίζω ότι ένα μαζικό μποϋκοτάζ είναι η καλύτερη απάντηση.

NickE60
15-04-10, 01:07
Δεν έχω κάποιον ειδικό λόγο, πλην της πολυετούς γνωριμίας που έχω με 2-3 εναπομείναντες εκεί μέσα και την σιγουριά της εγγύησης ανταλλακτικών και εργασίας.
Κάποτε στο Ε21 χρειάστηκε να αλλάξουν 2 φορές πλατό-συμπλέκτη, μέχρι να βρούν πως έφταιγε το εσωτερικό ελατήριο στην τρόμπα. Αυτό σε διάστημα 5 μηνών γιατί περιοδικά δεν κούμπωνε η πρώτη και η όπισθεν.
Μιά άλλη φορά αστόχησε το πίσω δεξί κυλινδράκι των φρένων 6-7 μήνες απ την τοποθέτηση του, αλλάχτηκε και αυτό δωρεάν.
Ειλικρινά δεν γνωρίζω ιδιώτη που να δεχόνταν κάτι τέτοιο.

Ένας σωστός επαγγελματίας θα το έκανε, να είσαι σίγουρος. Θέλει ψάξιμο όμως. Ίσως τα παιδιά εδώ από Θεσσαλονίκη μπορούν να σου προτείνουν κάτι. Μετά εσύ ρωτάς και αλλού, παίρνεις γνώμες, πηγαίνεις και μια επίσκεψη να κόψεις κίνηση, έτσι για τη γνωριμία, και αποφασίζεις.. πάντως όταν συγκλίνουν πολλές θετικές γνώμες για κάποιους συγκεκριμένους, δεν μπορεί να είναι τυχαίο, αλλά και πάλι, πρέπει εσύ να ξεπεράσεις τους φόβους που έχεις, δεν είναι όλοι ίδιοι.

Επίσης, γνήσια ανταλλακτικά με εγγύηση βάζουν και μη εξουσιοδοτημένοι. thumb

katsaraios
15-04-10, 03:26
Το πράγμα ρε παιδιά παραξευτιλίστηκε! Έλεος πιά!

Πηγα σήμερα το αμάξι στα 65000χλμ., (316Ci, n40, 2003), για το σέρβις του τίτλου, συν την έξτρα αλλαγή των βαλβολίνων.
Το κουστούμι βγήκε 453ε και υπήρχε και έκπτωση 20% στα ανταλλακτικά και 10% στην εργασία.
Διαφορετικά θα φτάναμε κάπου τα 530! :ranting2:
Σημειωτέον πως δεν μπήκε τίποτα εξτρα πλην των διαφόρων φίλτρων και λαδιών.

Μετά 25ετη σέρβις στην αντιπροσωπεία, σκέφτομαι να ψάξω για κάποιον σωστό ιδιώτη.

τα χουμε πει και αλλου και εδω ,φροντιστηρια θελετε φιλοι με το συμπαθειο κιολας!!!
ακου 453 με εκπτωση μονο για λαδια φιλτρα βαλβολινες και μαλιστα οχι σε 6κυλινδρο.
Α θα χρεωσανε και οπτικο ελεγχο φανταζομαι.
Σιγα ρε παιδια,επειδη ειναι το εξουσιοδοτημενο και κυκλοφορανε με τις ρομπιτσες θα μας πιανουν τον κ@@ο και θα ειμαστε και υποχρεοι?
Δεν κατεβαινες μια Αθηνα ,πιο φτηνα θα σου ερχοταν ...σιγουρα

Nino
15-04-10, 10:59
Δεν βαζεις και ενα αντιγραφο αναλυτικης χρεωσης που σου εκαναν?

m-power_01
15-04-10, 11:11
Λοιπον ,συμφωνα με την BMW το inspection II περιλαμβανει 4 μερη.

Body/electrics

ελεγχο φωτων
ελεγχο οργάνων ,φωτισμου καντραν, καλοριφερ
ελεγχο κορνας, φλας ,αλαρμ
>> στις ζωνες ασφαλειας
>> μπαταριας
>> aircondition και αλλαγη φιλτρου καμπινας
>> οπτικος σασσι

engine

διαγνωστικο τεστ
αλλαγη λαδιων και φιλτρου
ελεγχος ψυκτικου υγρου, σημπληρωμα ή αντικατασταση
reset ενδειξης
ελεγχος σταθμης πλυστικου υγρου και συμπληρωμα
>> >> υγρων υδραυλικου και συμπληρωμα
>> >> υγρων φρενων και συμπληρωμα
Αλλαγη μπουζι
Αλλαγη φιλτρου αερα

running gear

ελεγχος τακακια
ελεγχος για τζογους τιμονιου
ελεγχος σασσι απο κατω
>> σωληνακια φρενων (μαρκουτσια)
>> και σφιξιμο χειροφρενου
>> ελεγχος ελαστικων

τεστ δοκιμη

στην διαδρομη που θα το παει ο τεχνικος πρεπει

να δει αν ακουγωνται τυχον παραξενοι θορυβοι
να ελενξει συμπλεκτη
να ελενξει αμορτισερ
να ''πατησει'' τα τακακια
και γενικοτερα να βεβαιωθει για την σωστη λειτουργια του αυτοκινητου!

Αυτα συμφωνα με την bmw για το Ν40...τα εχω γραψει λιγο μπακαλικα για να καταλαβουμε ολοι τι περιλαμβανει! Αρα συμφωνα με το ποση ωρα παιρνει η καθε εργασια, αλλα και με την τιμη της εργατοωρας βγαινει το τελικο κουστουμι!

gant
15-04-10, 13:35
Δεν βαζεις και ενα αντιγραφο αναλυτικης χρεωσης που σου εκαναν?

Λοιπόν, οι τμές είναι μετά την έκπτωση 10% στις εργασίες και 20% στα ανταλλακτικά, αλλά χωρίς τον ΦΠΑ 21%.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ

BMW INSPECTION II 132,30ε
Αντικατάσταση φίλτρου καυσίμου 18,90
Φροντίδα οχήματος 12,60
Αλλαγή λαδιών χειροκίνητου κιβωτίου με απόστράγγιση 12,60

ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ

ΛΑΔΙ BMW 5W-40 IL 41,00
ΛΑΔΙ ΚΙΒ. ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ MTF-LT-3 5 LIT 15,31
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ 500ML 1,01
ΦΙΛΤΡΟ ΚΛΙΜΑΤ. 35,84
ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ Ν42 14,08
ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ Ν42 47,10
ΜΠΟΥΖΙ NGK FGR7DQP 36,42
ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ N40, N42 5,44
ΣΦΙΧΤΗΡΑΣ ΣΩΛΗΝΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ (3) 1,70

Και το ρεζουμέ :

Σύνολο υπηρεσιών 176,40
Σύνολο εμπορευμάτων 197,90
Λοιπές χρεωσεις 0,00
Αξία προ έκπτωσης 443,37
Έκπτωση 69,07
Αξια μετά την έκπτωση 374,30
Φ.Π.Α 78,60
ΓΕΝΙΚΌ ΣΥΝΟΛΟ 452,90

BILL007
15-04-10, 13:38
:shok::shok::shok::shok: :doh::doh::doh:

S8N
15-04-10, 14:10
Εγώ πάντως για λάδια, φίλτρο λαδιού, υγρά φρένων και μπροστινά τακάκια στη 520 πλήρωσα 350 Ευρώ συμπεριλαμβανομένης της εργασίας και με 15% έκπτωση.

Δε θέλω να χρυσώσω το χάπι αλλά, ειλικρινά, μου φάνηκε πολύ λογικό νούμερ. Ίσως γιατί ερχόμενος από group VAG είχα συνηθίσει να πληρώνω για το GTI όσο πληρώνει και ο αδερφός μου για τα αντίστοιχα service μιας 996 C4 που έχει. Αυτό το λέω κυριολεκτώντας και έχοντας αποδείξεις. Ίσως γιατί ακόμη και τα service της τρίλιτρης Χ5 (ΜΥ2001) του πατέρα μου ήταν οικονομικότερα από εκείνα του Golf.

Εν πάσει περιπτώσει, αντικειμενικά μιλάμε για σεβαστά ποσά χρημάτων σε μια εποχή πολύ δύσκολη για όλους. Το θέμα όμως με τα εξουσιοδοτημένα και τα εξειδικευμένα συνεργεία δεν έχει να κάνει πάντα με τα χρήματα που θα δώσεις. Αν εξαιρέσουμε τον παράγοντα της ποιότητας των εργασιών, πρέπει να συνυπολογίσουμε α) πιθανές ανακλήσεις, β) πιθανές αναβαθμίσεις εξαρτημάτων και γ) πιθανές αναβαθμίσεις λογισμικού. Είμαι παρ' όλα αυτά σίγουρος πως υπάρχουν εξειδικευμένα συνεργεία και τεχνίτες με σωστό εξοπλισμό και έμπειρο προσωπικό που λειτουργούν καλύτερα από ορισμένα εξουσιοδοτημένα. Ας τα ονομάσουμε λοιπόν!

Moufas E46
15-04-10, 17:51
επειδη ενδιαφερει πολυ κοσμο δεν ποσταρεται οσοι ξερετε αξιοπιστα και φθηνα συνεργεια στην αθηνα μην πεφτουμε σε απατεωνες

bill_m3
15-04-10, 18:23
Για κάτι τέτοια δεν με βλέπει ούτε ζωγραφιστό η αντιπροσωπεία!!!!

gyiama
15-04-10, 18:39
ρε παιδια δεν ειναι και τρελο ποσο αυτο που βγηκε αν δειτε τα ανταλλακτικα εχουν μια χαρα τιμες ενταξει μπορει η εργασια να ειναι 150ε αλλα οκ μην τρελαθουμε κιολας!!!

bill_m3
15-04-10, 18:42
ρε παιδια δεν ειναι και τρελο ποσο αυτο που βγηκε αν δειτε τα ανταλλακτικα εχουν μια χαρα τιμες ενταξει μπορει η εργασια να ειναι 150ε αλλα οκ μην τρελαθουμε κιολας!!!

Παναγιώτη για την εργασία λέμε, 176 ¤ με έκπτωση και μην ξεχνάς ότι τα ανταλλακτικά έχουν 20% έκπτωση άρα συμπέρασμα ......


Εεεεε :offtopic: ρώτησες αυτό που είπαμε???

NickE60
15-04-10, 18:51
επειδη ενδιαφερει πολυ κοσμο δεν ποσταρεται οσοι ξερετε αξιοπιστα και φθηνα συνεργεια στην αθηνα μην πεφτουμε σε απατεωνες

Φθηνότερα από τα εξουσιοδοτημένα και καλά υπάρχουν αρκετά. Φθηνά όμως??
Έχεις εσύ κάποιο να προτείνεις? Χωρίς να δυσφημίσεις ή να το συγκρίνεις με κάποιο άλλο γιατί απαγορεύεται από τους κανόνες για ευνόητους λόγους. Αν πάλι θέλεις να "γλυτώσεις" κάποιον από ένα κακό (κατά την γνώμη σου) συνεργείο, μπορείς να το κάνεις με PM (PM χωρίς εμπάθεια, πίστεψέ με, έτσι γίνεσαι ευκολότερα κατανοητός/πειστικός)

Stamatis
15-04-10, 18:55
Για φίλτρο καμπίνας, φίλτρο λαδιού και βενζίνης, μπουζί και λάδια, δεν βλέπω το λόγο να μην ασχοληθεί ο βενζινάς της γειτονιάς μου δωρεάν και να πληρώσω μόνο τα υλικά.

Αφού μιλάμε για απλό σέρβις και όχι βλάβες, δεν υπάρχει λόγος νομίζω να πληρώσεις οτιδήποτε σε εργασία, απο τη στιγμή που μπορείς ακόμα και μόνος σου να το κάνεις.

beliris
15-04-10, 19:54
Όσον αφορά την Κατερίνη,η αντιπροσωπεία της ΒΜW είναι το μόνο συνεργείο από το οποίο πήρα αποδείξεις,κυριολεκτικά!
Άψογη εργασία,ωραίος χώρος,εγγύηση δύο ετών για ανταλακτικά και εργασίες!
Έχω πλήρη εικόνα της κατάστασης των οχημάτων μου και όσον αφορά το θέμα των τιμών,πιστεύω οτι η ηρεμία μου έχει περισσότερη αξία από οτιδήποτε άλλο!

m-power_01
15-04-10, 21:02
Για φίλτρο καμπίνας, φίλτρο λαδιού και βενζίνης, μπουζί και λάδια, δεν βλέπω το λόγο να μην ασχοληθεί ο βενζινάς της γειτονιάς μου δωρεάν και να πληρώσω μόνο τα υλικά.

Αφού μιλάμε για απλό σέρβις και όχι βλάβες, δεν υπάρχει λόγος νομίζω να πληρώσεις οτιδήποτε σε εργασία, απο τη στιγμή που μπορείς ακόμα και μόνος σου να το κάνεις.

Στην κεντρικη ιδεα συμφωνω μαζι σου...Εχω ομως δυο ενστασεις!
1)Εχω δει απειρες κλωτσημενες ταπες σε καρτερ! Απο παιδακια σε βενζιναδικα, που ειπαν να δειξουν τα μπρατσα τους στα αλουμινενια καρτερ! Επισης το φιλτρο θελει δυναμοκλειδο για τον ιδιο ακριβως λογο! Ασε που ο Γερμανος εχει μπει στον κοπο να γραψει πανω του και την ροπη συσφιξης...Μαλλον δεν το εκανε για πλακα!

2)Ολα τα πραγματα δουλευουν μια χαρα μεχρι που μια μερα χαλανε... Αυτο το πιστευει ο περισσοτερος κοσμος! Η αληθεια ομως δεν ειναι ακριβως ετσι... Καποια πραγματα φθειρονται και μετα αστοχουν! Αν το αυτοκινητο δεν ελεγχεται απο εναν τεχνικο, πως θα εντοπιστουν αυτες οι φθορες?

Η πιο ''εξυπνη'' λυση για μενα ειναι εξειδικευμενα συνεργεια τα οποια χρησιμοποιουν ιδιας ποιοτητας ανταλλακτικα ,αλλα κατευθειαν απο την προμηθευτρια εταιρια! Bosch,lemforder,ate,mann,mahle, ετσι γλιτωνεις τον ''αερα'' που πληρωνεις στην bmw! Και παιρνεις ακριβως το ιδιο πραγμα. Απο εκει πρεπει να εξοικονομηθουν χρηματα και οχι απο την εργασια του καθε μαστορα!

gant
15-04-10, 21:24
Στην κεντρικη ιδεα συμφωνω μαζι σου...Εχω ομως δυο ενστασεις!

Η πιο ''εξυπνη'' λυση για μενα ειναι εξειδικευμενα συνεργεια τα οποια χρησιμοποιουν ιδιας ποιοτητας ανταλλακτικα ,αλλα κατευθειαν απο την προμηθευτρια εταιρια! Bosch,lemforder,ate,mann,mahle, ετσι γλιτωνεις τον ''αερα'' που πληρωνεις στην bmw! Και παιρνεις ακριβως το ιδιο πραγμα. Απο εκει πρεπει να εξοικονομηθουν χρηματα και οχι απο την εργασια του καθε μαστορα!


Συμφωνώ απόλυτα, αυτό κάνω για το peugeot 206 και για το corsa sport 1.4.
Αξιόπιστοι, ευδιάθετοι, εξυπηρετικοί.
Οι του corsa μάλιστα, με πλήρη θεωρημένη απόδειξη για εργασίες και ανταλλακτικά καθώς και με εγγύηση.
Το πρόβλημα είναι με την μπέμπα που δεν γνωρίζω κάποιον σωστό εξειδικευμένο και με τον σωστό εξοπλισμό.

katsaraios
15-04-10, 22:14
ερωτηση προς οσους ειναι υπερ των εξουσιοδοτημενων...
Πιστευετε πραγματικα οτι ειναι σε ολες τους τις εργασιες σχολαστικοι και αλανθαστοι ωστε να μην εμπιστευομαστε περισσοτερο η το ιδιο ενα εξειδικευμενο συνεργειο που φυσικα θα εχουμε και μια γνωμη απο καποιον πριν παμε?
Ασ αφησουμε το θεμα των υπερβολικων χρεωσεων.
Μονο και μονο που διαβαζω τα αστεια περι φροντιδας οχηματος 12 ευρω και κουραφεξαλα δεν ξαναβλεπουν πινακιδα απο κανενα αμαξι μου σε αντιπροσωπεια
Δηλαδη να παω να μου δουν το αμαξι απο κατω για καποιο θορυβο ας πουμε και να σταξω 30ευρω οπτικο ελεγχο???ενω στο εξειδικευμενο με καφεδακι κιολας και φυσικα σε ωρα που δεν ενοχλω θα το δει τζαμπα..
Συγνωμη αλλα δεν ....

gant
16-04-10, 13:40
Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί νιώθω σαν μ@λ@κ@ς.

Με την παραλαβή του αυτοκινήτου, στην συγκεκριμένη εταιρεία, το σηκώνουν ψηλά, μπροστά στον πελάτη, πριν εισέλθει στα ενδότερα, τον διπλορωτούν άν εχει κάποιο πρόβλημα και κανουν έλεγχο πάχους τακακίων στους 4 τροχούς, κατόπιν ελέγχουν γιά τζόγους ψαλίδια, σινεμπλόκ, ψαλίδια, κρεμαγιέρα, έλεγχο για διαρροές λαδιών σε διάφορα σημεία καθώς και τις διάφορες φλάντζες και τσιμούχες. Ολη η διαδικασία ούτε 10 λεπτά.
Ανοίγου το καπό, ρίχνουν μιά πρόχειρη ματιά και το αμάξι οδηγείται μέσα.
Τώρα σε ένα σύγχρονο αμάξι, που δεν χρειάζονται στον συγκεκριμένο κινητήρα να κάνουν ρύθμιση βαλβίδων, να μη χρειάζεται να αλλάξουν πλατίνες, να ρυθμίσουν αβάνς με το στροβοσκόπιο (αλήθεια τό θυμάστε;), να ανοίξουν να ελέγξουν και να καθαρίσουν ταμπούρα πίσω και διάφορα άλλα που ξεχνάω, τι στο διάολο ζητούν 180ε inspection2 ΄

Αλλαγή φίλτρων, και λαδιών δεν θα πρεπε να συμπεριλαμβάνονται μέσα στην τμή αυτή αντί να χρεώνονται εξτρα εργατώρες;
Μιά σύνδεση δηλαδή στο διαγνωστικό τους είναι τόσο υψηλής τεχνικής εξειδίκευσης και χρονοβόρα η ο έλεγχος φώτων, κόρνας και καλής λειτουργίας διαφόρων διακοπτών
δικαιολγεί τέτοιο ποσό;
Αλλά το κερασάκι στην τούρτα είναι και τα 15 ευρώ για "φροντίδα του αυτοκινήτου".
Ποιά φροντίδα, που έπλυναν μόνο το καπό και τον μπροστινό προφυλακτήρα;

Αααα...ξέχασα, μου πήραν χθες στο κινητό αν έμεινα ευχαριστημένος απ την συμπεριφορά του προσωπικού, αν ήταν συνεπείς στην ώρα παράδοσης, η αν έχω κάποιο άλλο παράπονο.

BILL007
16-04-10, 13:47
Μιά σύνδεση δηλαδή στο διαγνωστικό τους είναι τόσο υψηλής τεχνικής εξειδίκευσης

Aμε...Αμε...Πριν κάτι χρόνια με χρέωσαν 10,κάτι ευρώ με έκτπωση, κανονικά ήταν γύρω στα 15, μόνο και μόνο για το μπρίζωμα.Ολα αυτά σε επίσημο service εξουσιοδοτημένο και όχι εξειδικευμένο και μάλιστα έχω ακόμα την απόδειξη της τραγωδίας...:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Δεν πειράζει...Ετσι να δρουν και οι πελάτες τους θα τους δώσουν αυτό που τους αξίζει...;)

NickE60
16-04-10, 13:53
Αααα...ξέχασα, μου πήραν χθες στο κινητό αν έμεινα ευχαριστημένος απ την συμπεριφορά του προσωπικού, αν ήταν συνεπείς στην ώρα παράδοσης, η αν έχω κάποιο άλλο παράπονο.

χαχχαχααχα τους είπες τίποτα?? :whistle:

gant
16-04-10, 13:59
χαχχαχααχα τους είπες τίποτα?? :whistle:

Τι να την πώ ρε Νίκο την κοπελίτσα; :crying:
Την δουλειά του κάνει κι αυτό με καμμιά 500αρια ευρώ τον μήνα.

Konstantinos E60
16-04-10, 14:26
Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί νιώθω σαν μ@λ@κ@ς.

Με την παραλαβή του αυτοκινήτου, στην συγκεκριμένη εταιρεία, το σηκώνουν ψηλά, μπροστά στον πελάτη, πριν εισέλθει στα ενδότερα, τον διπλορωτούν άν εχει κάποιο πρόβλημα και κανουν έλεγχο πάχους τακακίων στους 4 τροχούς, κατόπιν ελέγχουν γιά τζόγους ψαλίδια, σινεμπλόκ, ψαλίδια, κρεμαγιέρα, έλεγχο για διαρροές λαδιών σε διάφορα σημεία καθώς και τις διάφορες φλάντζες και τσιμούχες. Ολη η διαδικασία ούτε 10 λεπτά.
Ανοίγου το καπό, ρίχνουν μιά πρόχειρη ματιά και το αμάξι οδηγείται μέσα.
Τώρα σε ένα σύγχρονο αμάξι, που δεν χρειάζονται στον συγκεκριμένο κινητήρα να κάνουν ρύθμιση βαλβίδων, να μη χρειάζεται να αλλάξουν πλατίνες, να ρυθμίσουν αβάνς με το στροβοσκόπιο (αλήθεια τό θυμάστε;), να ανοίξουν να ελέγξουν και να καθαρίσουν ταμπούρα πίσω και διάφορα άλλα που ξεχνάω, τι στο διάολο ζητούν 180ε inspection2 ΄

Αλλαγή φίλτρων, και λαδιών δεν θα πρεπε να συμπεριλαμβάνονται μέσα στην τμή αυτή αντί να χρεώνονται εξτρα εργατώρες;
Μιά σύνδεση δηλαδή στο διαγνωστικό τους είναι τόσο υψηλής τεχνικής εξειδίκευσης και χρονοβόρα η ο έλεγχος φώτων, κόρνας και καλής λειτουργίας διαφόρων διακοπτών
δικαιολγεί τέτοιο ποσό;
Αλλά το κερασάκι στην τούρτα είναι και τα 15 ευρώ για "φροντίδα του αυτοκινήτου".
Ποιά φροντίδα, που έπλυναν μόνο το καπό και τον μπροστινό προφυλακτήρα;

Αααα...ξέχασα, μου πήραν χθες στο κινητό αν έμεινα ευχαριστημένος απ την συμπεριφορά του προσωπικού, αν ήταν συνεπείς στην ώρα παράδοσης, η αν έχω κάποιο άλλο παράπονο.

Επειδή μάλλον κατάλαβα για ποιον αντιπρόσωπο αναφέρεσαι σήμερα που θα το παραλάβω και εγώ θα ενημερώσω.Βέβαια η δική μου περίπτωση δεν αφορά service αλλα είμαι περίεργος να δώ τι "περιποίηση" θα κάνουν στο δικό μου !!

gyiama
16-04-10, 14:59
στην θεσ/νικη κατα την αποψη μου 1 απ τους 2 ειναι ο πιο σωστος και να αναφερω γρηγορα και επιγραμματικα: εκανα το 2ο inspection με οολα τα παραπανω που ανεφερε ο φιλος + καθαρισμο κλιματισμου(σωληνωσεις ΚΑΙ αεραγωγους χωρις χημικα με υπρηχους) ολα μαζι κοστος 390ε!!! παρελαβα το αυτοκινητο πλυμενο και λεω @@ δουλεια θα κανανε τζαμπα τα 400ε!!και ξεκιναω και κοιταω διαφορα και σας πληροφορω οτι δεν το περιμενα να εχουν κανει τετοια δουλεια!ειχαν γρασαρει καθε μεντεσε σε πορτες πορτμπαγκαζ κλπ!καθαρισανε λαστιχα τσιμουχες οροφης και γρασαρανε και τους οδηγους!! συμπληρωσανε υγρα κλπ υαλοκαθαριστηρων και αλλα διαφορα που δεν θυμαμαι!!! εμεινα παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος και τα χρηματα που κοστισε ειναι τα ιδια ισως και λιγοτερα απ το να τα εκανα ολα εξω μονος μου!!!!ακομα και σε αλλη περιπτωση που πηγα το αυτοκινητο για μια μικροβλαβη πληρωσα το 1/3 απο αυτα που μου ζητησε αλλο συνεργειο οχι της BMW!!απλα εδω στη θεσ/νικη εχουμε εναν που ειναι αψογος στη δουλεια του και στις τιμες του ακομα και εναν που κοιταει πως θα τα αρπαξει!!!!!!!!

ΥΓ αα και εναν ακομα που ειναι αλλη κατηγορια απο μονος του!!!!!!οι γνωστες καταλαβαινουν ποιος!!!!!!!

gant
16-04-10, 15:35
στην θεσ/νικη κατα την αποψη μου 1 απ τους 2 ειναι ο πιο σωστος και να αναφερω γρηγορα και επιγραμματικα: εκανα το 2ο inspection με οολα τα παραπανω που ανεφερε ο φιλος + καθαρισμο κλιματισμου(σωληνωσεις ΚΑΙ αεραγωγους χωρις χημικα με υπρηχους) ολα μαζι κοστος 390ε!!! παρελαβα το αυτοκινητο πλυμενο και λεω @@ δουλεια θα κανανε τζαμπα τα 400ε!!και ξεκιναω και κοιταω διαφορα και σας πληροφορω οτι δεν το περιμενα να εχουν κανει τετοια δουλεια!ειχαν γρασαρει καθε μεντεσε σε πορτες πορτμπαγκαζ κλπ!καθαρισανε λαστιχα τσιμουχες οροφης και γρασαρανε και τους οδηγους!! συμπληρωσανε υγρα κλπ υαλοκαθαριστηρων και αλλα διαφορα που δεν θυμαμαι!!! εμεινα παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος και τα χρηματα που κοστισε ειναι τα ιδια ισως και λιγοτερα απ το να τα εκανα ολα εξω μονος μου!!!!ακομα και σε αλλη περιπτωση που πηγα το αυτοκινητο για μια μικροβλαβη πληρωσα το 1/3 απο αυτα που μου ζητησε αλλο συνεργειο οχι της BMW!!απλα εδω στη θεσ/νικη εχουμε εναν που ειναι αψογος στη δουλεια του και στις τιμες του ακομα και εναν που κοιταει πως θα τα αρπαξει!!!!!!!!

ΥΓ αα και εναν ακομα που ειναι αλλη κατηγορια απο μονος του!!!!!!οι γνωστες καταλαβαινουν ποιος!!!!!!!

Στείλε ενα pm ρε Πάνο σε αυτόν που το πήγες εσύ, αλλά και για τον τελευταίο που γράφεις, να μαθαίνω κι εγώ!

Konstantinos E60
16-04-10, 23:32
Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1.Αντικατάσταση αισθητήρα Νox.......33.25 ευρώ
2.Κάρτα καυσαερίων....................... 6.65
3.Αντιψυκτικό 1.5 lit......................21.30
4.Δαχτυλίδι.............................. ......0.83
Σύνολο 62.03
ΦΠΑ 13.03
ΣΥΝΟΛΟ 75.06

Ψυχείο μηχανής (ναι είχαμε και εκεί θέμα:ranting2:) και αισθητήρας Nox περάστηκαν στην εγγύηση και δεν χρεώθηκαν.
Τώρα γιατί μου χρέωσαν εργατικά για τον Nox και δεν χρέωσαν για το ψυγείο
μόνο αυτοί το ξέρουν !!!! Πάντως κάποια αλλη παράξενη χρέωση δεν είχα.

NickE60
16-04-10, 23:36
Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1.Αντικατάσταση αισθητήρα Νox.......33.25 ευρώ
2.Κάρτα καυσαερίων....................... 6.65
3.Αντιψυκτικό 1.5 lit......................21.30
4.Δαχτυλίδι.............................. ......0.83
Σύνολο 62.03
ΦΠΑ 13.03
ΣΥΝΟΛΟ 75.06

Ψυχείο μηχανής (ναι είχαμε και εκεί θέμα:ranting2:) και αισθητήρας Nox περάστηκαν στην εγγύηση και δεν χρεώθηκαν.
Τώρα γιατί μου χρέωσαν εργατικά για τον Nox και δεν χρέωσαν για το ψυγείο
μόνο αυτοί το ξέρουν !!!! Πάντως κάποια αλλη παράξενη χρέωση δεν είχα.

Τον γλύτωσες τον nox τελικά Κωνσταντίνε! Καλή είδηση! Και ψυγείο???? Μην τα συζητάς καθόλου τα υπόλοιπα.... δωρεάν είναι! χεχεχεχε

Konstantinos E60
16-04-10, 23:45
Τον γλύτωσες τον nox τελικά Κωνσταντίνε! Καλή είδηση! Και ψυγείο???? Μην τα συζητάς καθόλου τα υπόλοιπα.... δωρεάν είναι! χεχεχεχε

Τον γλύτωσα Νίκο αλλα είχα το αυτοκίνητο μέσα απο την Τετάρτη το πρωϊ γιατί λένε οτι περίμεναν απάντηση απο την BMW Hellas.
Οσο για το ψυγείο αλλάχτηκε 2η φορά παρακαλώ,η πρώτη πριν 10 μήνες περίπου.( απο την ESKIMO τα αγοράζουν :th_Laie_67-1:)
Η ουσία είναι οτι την βγάλαμε φθηνά και οφείλω να ομολογήσω οτι η συμπεριφορά τους περα απο την καθυστέρηση ήταν πολύ καλή !

Atsa linos
17-04-10, 23:27
καλησπερα και απο εμενα σαν νεο μελος εδω ,,,,,,,αναγκαζομαι και κανω 80 χιλιομετρα να παω το αυτοκινητο μου για σερβις και μενω στην αθηνα ,,,,,,,απο εκει να φανταστειτε ,,,,,,,το εκει συνεργειο εξουσιοδοτημενο bmw εχει εξυπηρετηση τελια και πολυ χαμηλες τιμες ,αξιζει τον κοπο και το συνδιαζω και για καφε στις εξοχες

gant
18-04-10, 00:16
Γειά σου ατσάλινε και καλώς ήρθες.
Ετσι κι αλλιώς δεν κάνουμε και κάθε μέρα σέρβις. Αφού είσαι σε όλα ευχαριστημένος, κάνεις και την βολτούλα σου, όλα ωραία λοιπόν. Το τερπνό με το ωφέλιμο δηλαδή.