PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασιμο προκαταλυτη σε ε81-ευκαιρια αναβαθμισης!!!



Nick bmwlover
27-03-14, 12:10
Εδω και περιπου 2 εβδομαδες παρατηρησα οτι οτι αμαξι ακουγοταν παραπανω απο το συνηθισμενο απο το χωρο της εισαγωγης και καθοτι εχω αλλαξει φιλτρο αερος και το εχω βγαλει εξω ηταν πιο αντιληπτο...Ο ηχος σταδιακα αυξανοταν και η αποδοση του σταδιακα επεφτε,ωσπου πριν μια βδομαδα ακριβως ενα βραδυ νευριασα και εβγαλα να κοιταξω το φιλτρο,κοιταξα maf-λουφτ,δεν ειχαν τιποτα,ολα μια χαρα,αλλα το προβλημα παρεμενε!!!Τελικα εβγαλα και την πεταλουδα,την καθαρισα και με το που την εβαλα πανω το αμαξι ρεταρε και δεν τραβουσε καθολου.Αναψε check engine,αλλα δεν ηταν ουτε απο πολλαπλασιαστη το ρεταρισμα,ουτε απο μπουζι,ουτε τιποτα τετοιο...Απο το διαγνωστικο στο κινητο εβλεπα οτι μετρουσε afr αλλα στον maf δεν μετρουσε τιποτα,χαμηλο κυκλωμα αερα η χαμηλη πιεση κυκλωματος αερα μου εδειξε,κατι τετοιο δεν θυμαμαι καλα...
Την Παρασκευη κατα το μεσημερακι το πηγα στο συνεργειο,διαγνωστικο,οι ιδιες ενδειξεις...Αλλαζουμε φιλτρο,σβηνουμε βλαβες,αλλαζουμε λουφτ,σβηνουμε βλαβες,ξανα κοιταγμα στην πεταλουδα ξανασβηνουμε βλαβες...Τιποτα!!!
Την Δευτερα αλλαξαμε πολλαπλη εισαγωγης,σβηνουμε βλαβες,παλι τιποτα...
Εγω να εχω τρελαθει,μεσα σε τρελο αγχος!!!Χθες,καθοτι μεσολαβησε 25η Μαρτιου,βρεθηκε ακρη,σπασμενος προκαταλυτης,ο οποιος εκανε ολο το μπερδεμα και δεν αφηνε να δουλεψει σωστα το αμαξι...
Τελικα,βγηκε το χταποδι και αποφασισα καθοτι το κοστος εβγαινε το ιδιο με τον μαμα φιμωμενο προκαταλυτη,να καταργησω τον προκαταλυτη,να μπει στη θεση του σωληνα,να μπει στο διαγνωστικο για να δουμε πως δουλευει και να γινει ο οποιος απαιτουμενος προγραμματισμος.
Αυριο λογικα θα μπει το upgraded:th_Laie_67-1:χταποδι πανω και θα δουμε προς τα που θα βαδισουμε...
Το κυριοτερο ολων ειναι οτι βρεθηκε το προβλημα και λυση,γιατι ειχα απογοητευτειι!
Stay tuned!!!

nikos1400
27-03-14, 12:24
:thumbsup:
Death to all Prokatalites !!!
:th_Laie_67-1:

Νικο, ο προγραμματισμος πως θα γινει ? Αυτο-διορθωνει ο εγκεφαλος ??

nikos bob
27-03-14, 12:58
Να βαλεις αποστατες στα -λ- και να το περασεις upgrade με προγραμμα ''χωρις''.

Ptboul
27-03-14, 13:00
Σε εμένα πάντως ο αντάπτορας/αποστάτης δεν έκανε δουλειά και ξανα ανάβει το λαμπάκι της μηχανής.

Φαντάζομαι θέλει δοκιμές να βρεις την σωστή απόσταση, έτσι;

nikos bob
27-03-14, 13:02
Σε εμένα πάντως ο αντάπτορας/αποστάτης δεν έκανε δουλειά και ξανα ανάβει το λαμπάκι της μηχανής.

Φαντάζομαι θέλει δοκιμές να βρεις την σωστή απόσταση, έτσι;

...ναι, και upgrade οχι update, αλλο προγραμματισμο !

Nick bmwlover
27-03-14, 15:07
Θα δουμε τι θα κανουμε στον προγραμματισμο,περιμενουμ πρωτα την πολλαπλη εξαγωγης...
Ευχαριστω Νικο για την προταση σου!!!

Loukas
27-03-14, 15:45
εχεις καποιο ενδεικτικο κοστος μηπως για την αφαιρεση προγραμμα κλπ να εχω μια ιδεα μιας και το σκεφτομαι?καλη επιτυχια btw

Nick bmwlover
27-03-14, 21:16
Χονδρικα στα 500 ευρω περιπου.

Nick bmwlover
27-03-14, 21:26
Το χταποδι ειναι ετοιμο,αυριο θα μπει πανω στο αμαξι για δοκιμες!!!
Εχω ενα,οχι ακριβως διλημμα να το πω,κατα 99% ειμαι σιγουρος τι θα κανω,και ξερω τι θα απαντησετε οι περισσοτεροι,αλλα θα σας ρωτησω,μιας και φοραω αλλο φιλτρο,αλλη εισαγωγη πατενταρισμενη δικια μου,διαπιστωμενο οτι δουλευει καλα,εχω αλλαξει μεσαιο(πιο ελευθερο),τελικο και μιας προεκυψε η αφαιρεση προκαταλυτη,να βαλω προγραμμα για να δουλευουν ολα καλυτερα και να κερδισω κατι η απλα να το ρυθμισω σωστα ωστε να μην εχω λαμπακια;

aristent
27-03-14, 21:34
Ουδέν κακό αμιγές καλού... :thumbsup:

αφου κατα βαθος θελεις να αυξησεις την αποδοση,βρες τροπο να μην εχεις "λαμπακια"!!!:thumbsup:

nikos bob
27-03-14, 21:57
Το χταποδι ειναι ετοιμο,αυριο θα μπει πανω στο αμαξι για δοκιμες!!!
Εχω ενα,οχι ακριβως διλημμα να το πω,κατα 99% ειμαι σιγουρος τι θα κανω,και ξερω τι θα απαντησετε οι περισσοτεροι,αλλα θα σας ρωτησω,μιας και φοραω αλλο φιλτρο,αλλη εισαγωγη πατενταρισμενη δικια μου,διαπιστωμενο οτι δουλευει καλα,εχω αλλαξει μεσαιο(πιο ελευθερο),τελικο και μιας προεκυψε η αφαιρεση προκαταλυτη,να βαλω προγραμμα για να δουλευουν ολα καλυτερα και να κερδισω κατι η απλα να το ρυθμισω σωστα ωστε να μην εχω λαμπακια;

Το check engine το παρακαμπτεις ευκολα...για πλακα, το θεμα ειναι να κρατησεις τη ροπη απο χαμηλα για να μην κρεμαει.

Βρες καλο προγραμματιστη και κανε το κεφι σου, ολα γινονται !!!!!!

Nick bmwlover
27-03-14, 22:14
Το check engine το παρακαμπτεις ευκολα...για πλακα, το θεμα ειναι να κρατησεις τη ροπη απο χαμηλα για να μην κρεμαει.

Βρες καλο προγραμματιστη και κανε το κεφι σου, ολα γινονται !!!!!!

Ναι βρε ξερω.
Αφηνω ενα μικρο ενδεχομενο να μην μπει τωρα το προγραμμα,αλλα λιγο αργοτερα...

Nick bmwlover
28-03-14, 00:37
Τελικα αποφασισα προς το παρον απλα να ρυθμιστει το αμαξι για να δουλευει σωστα,να το δω και εγω πως θα ειναι ετσι.
Το κυριοτερο ειναι οτι πλεον υπαρχουν υπαρχουν καλες βασεις για εναν προγραμματισμο της προκοπης αν μπορει να χαρακτηριστει ετσι,αυξησης της ιπποδυναμης σε ενα "ταπεινο" ε81 116...
Θα ελεγα επισης οτι το παω σταδιακα το θεμα,αφηνω και καποια περιθωρια για να εχω να ονειρευομαι δεδομενου οτι δεν εχω και πολλα...:hystericalbs1:

Χρίστος
28-03-14, 00:43
Eνα προγραμμα μονο θα σου κανει δουλεια.
Ν54b30....:fountwtis:

Nick bmwlover
28-03-14, 00:50
Eνα προγραμμα μονο θα σου κανει δουλεια.
Ν54b30....:fountwtis:

Εεεε,συμφωνω αλλα το πας πολυ μακρια,και εγω δεν εχω τετοια κυαλια...

nikos1400
28-03-14, 06:15
Eνα προγραμμα μονο θα σου κανει δουλεια.
Ν54b30....:fountwtis:

αυτο Χριστο που το βρισκουμε ?
υπαρχει στα τορρεντς ??

:th_Laie_67-1:

nikos bob
28-03-14, 08:50
βγαινει και σε Apps for android ......

:eek:

ΔημήτρηςΜ3
28-03-14, 13:14
Υπάρχει και έτοιμο n54b25

maris7
28-03-14, 14:56
ρε παιδια τι ειναι το Ν54b25 και b30 αρχαια ιερογλυφικα διαβαζουμε?

wheelman
28-03-14, 15:17
ρε παιδια τι ειναι το Ν54b25 και b30 αρχαια ιερογλυφικα διαβαζουμε?

Μοτέρ...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

maris7
28-03-14, 15:20
Μοτέρ...

μαλιστα,ενδιαφερων!

fanisk
28-03-14, 16:49
ρε παιδια τι ειναι το Ν54b25 και b30 αρχαια ιερογλυφικα διαβαζουμε?

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N54

Nick bmwlover
28-03-14, 17:20
Σημερα ειχαμε πολυ θετικες εξελιξεις!!!
Οπως σας ειπα και στην αρχη,εγινε αφαιρεση του προκαταλυτη απο την πολλαπλη εξαγωγης και στη θεση του μπηκε ελευθερη σωληνα.
Σημερα με το που μπηκε το χταποδι πανω στο αμαξι,βαζουμε μπροστα και μαντεψτε τι,
δεν αναψε κανενα απολυτως λαμπακι,καμια απολυτως βλαβη!!!
Εν συνεχεια πηρα το αμαξι να το κανω μια μεγαλη βολτα,σε ανοιχτο δρομο,οσο ηταν δυνατον,για να γινουν οι οποιες διαπιστωσεις αρχικα το ανοιγα σταδιακα-ομαλα σε χαμηλες στροφες και μετα αποτομα ανεβασματα μεχρι τις 6.000 στροφες,αποτομα κατεβασματα κλπ.
Καθοτι υπηρχε αρκετη κινηση και εκοβα αρκετες φορες,δεν μπορεσα να βγαλω σιγουρα συμπερασματα,εχω ομως μια μικρη εντυπωση πως οντως οπως ειπε και ο Νικος bob,οπως θα ηταν λογικο αλλωστε,οτι το αμαξι αδειασε λιγο χαμηλα,αλλα μετα τις 3.800 εως κοφτες το αμαξι τραβαει πολυ πιο απροβληματιστα και πιο καλα απο πριν,το τι ακριβως και πως θα το τσεκαρω αρχικα με το δικο μου"κινητο δυναμομετρο",με ενα φιλαρακι μου:hystericalbs1:,που εχει ιδιο αμαξι με το δικο μου με καποια πραγματα επανω,με τον οποιο εχουμε κανει πολλες δοκιμες.
Δεδομενου λοιπον οτι δεν εχουν αναψει λαμπακια τοση ωρα,και οτι στο διαγνωστικο δεν βγαζει καμια βλαβη σχετικη με τις επεμβασεις που εγιναν,τελικα δεν εγινε καποια ρυθμιση του λ για αποφυγη check engine και προτιμησα μετα και απο προτροπη του μηχανικου μου,να αλλαξω την δικια μου πολλαπλη εισαγωγης η οποια δεν ηταν και σε τοσο καλη κατασταση απ'οτι ειχα διαπιστωσει και εγω οταν εβγαλα να καθαρισω την πεταλουδα,με μια πολλαπλη εισαγωγης σε πολυ καλυτερη κατασταση!!!
Απο θεμα ηχου τωρα το αμαξι δεν εχει καμια σχεση με το πως ηταν και με το πως πιστευα οτι θα ειναι το αποτελεσμα,πιστευα οτι θα κανει απιστευτη φασαρια το φιλτρο,να ακουγεται περισσοτερο το ρουφηγμα,αντιθετως τωρα ακουγεται περισσοτερο ενα πιο ωραιο μπασο και κροταλισμα απο την εξατμιση με ωραια σκασιματακια στις αλλαγες.
Τωρα το μονο που μενει για ενα καλο τελειωμα,ειναι ενα καλο προγραμματακι για καλυτερη ρυθμιση-λειτουργια και μεγαλυτερη αποδοση,αφου οι αλλαγες που εχω κανει πλεον στο αμαξι ειναι:εισαγωγη,χταποδι,ελε θερο μεσαιο και τελικο καζανι.Ενταξει μη βαρατε:th_Laie_67-1:δεν τον ξεχασα τον καταλυτη,απλα δεν με απασχολει τοσο πολυ...
Θελω να ευχαριστησω και απο εδω,τους μηχανικους μου για ολη τους της συμβολη,καθοτι με την επιμονη για την ανευρεση του προβληματος και με τις οικονομικοτερες και αποδοτικοτερες λυσεις που επιλεξαμε,αντι να εβαζα παλι τον μαμα φιμωμενο προκαταλυτη,λυθηκε το προβλημα στο αμαξι μου,μου δοθηκε η ευκαιρια για πιο ευκολη αναβαθμιση της ιπποδυναμης και πραγματικα πιστευω οτι αξιζαν τον κοπο!!!
Ακολουθουν μερικες φωτογραφιες

nikos bob
28-03-14, 18:40
Κρινοντας το οτι εκανες, απο τις φωτογραφιες και ειδικα την τριτη, αφου δεν εχεις πειραξει τις θεσεις των - λ -και τους ξαναβαλες στη θεση τους ΔΕΝ προκειται να αναψει λαμπακι check eng.

Καλο μπαξιμο ειναι να κανεις ενα χταποδι κατασκευη απο πανω 5 ποντους μετα το ''λαιμο'' καθε εξοδου κι αφου το στραμπουληξει ο εξατμισας για να ανεβασει ροπες και vacoum στα ''χαμηλα'' τοτε μιλαμε για ''ελευθερια''.

Ολα καλα ομως γλυτωσες το 1000ρικο...!

Nick bmwlover
28-03-14, 19:17
Νικολη μου βγηκε παρα μα παρα πολυ πιο κατω...
Δεκτη και η συμβουλη σου για το χταποδι!!!
Παιδια,ξανα πηρα το αμαξι για βολτα,σαν να οδηγουσα αλλο αμαξι απο το μεσημερι,δεν ειναι απλα η ιδεα μου,το αμαξι φορτωνει παρα πολυ καλυτερα,αργει να κανει adaptation απ'οτι καταλαβα...

nikos bob
28-03-14, 22:12
Εαν εκανες και μια προσαρμογη σε ολα απ'την αρχη (adart.values dme) θα εκανε καλυτερη εκμαθηση και πιο γρηγορα !

steliosm46
28-03-14, 23:08
Με τους Λαμδα κρατα μικρο καλαθι, δεν αναβει κατευθειαν το check. αν αναψει.

εγω αλλαξα τους καταλυτες μου με 100αρηδες και μου αναψε το check μετα 4 ημερες. Και μετα απο πατηματα, πιεση κλπ. Και αναψαν εκει που πηγαινα χαλαρα πορεια.

Nick bmwlover
28-03-14, 23:19
Εαν εκανες και μια προσαρμογη σε ολα απ'την αρχη (adart.values dme) θα εκανε καλυτερη εκμαθηση και πιο γρηγορα !

Νικο,τωρα θυμηθηκα,αυτα γινανε μετα τη μεσημεριανη βολτα,πριν το παρω για το σπιτι που ειναι μικρη αποσταση!!!Οποτε οταν αργοτερα το απογευμα το ξαναπηρα και ημουν στη γυρα που το "κυνηγησα" μεχρι το βραδυ και ελεγα οτι τραβουσε πολυ καλυτερα συγκλινουμε στο οτι οντως δεν ηταν η ιδεα μου.:thumbsup:

Nick bmwlover
28-03-14, 23:24
Με τους Λαμδα κρατα μικρο καλαθι, δεν αναβει κατευθειαν το check. αν αναψει.

εγω αλλαξα τους καταλυτες μου με 100αρηδες και μου αναψε το check μετα 4 ημερες. Και μετα απο πατηματα, πιεση κλπ. Και αναψαν εκει που πηγαινα χαλαρα πορεια.

Και να αναψει μπορω να το σβησω το check,αν αναψει αρκετες φορες μπορω να το ρυθμισω η να βαλω προγραμμα.
Επισης σε αμαξια σαν το δικο μου τα λαμπακια αναβουν για πλακα...

steliosm46
29-03-14, 00:34
Παντως καλα εκανες κατα τι γνωμη μου και δεν το προγραμματισες κατευθειαν.

Ετσι μπορεις να δεις πως θα παει, αν θα αναψει κατι και αν ναι εχεις την λυση σου.

Well done.

Nick bmwlover
29-03-14, 11:30
Παντως καλα εκανες κατα τι γνωμη μου και δεν το προγραμματισες κατευθειαν.

Ετσι μπορεις να δεις πως θα παει, αν θα αναψει κατι και αν ναι εχεις την λυση σου.

Well done.

thumb Ακριβως Στελιο!

scania124
29-10-15, 20:06
ας ξυπνησουμε και αυτο το θρεντ!!!!!!!!!!

Νικοοοοοοοοοο τι εγινε τελικα κανα λαμπακι αναψε????:original:

Nick bmwlover
30-10-15, 03:40
ας ξυπνησουμε και αυτο το θρεντ!!!!!!!!!!

Νικοοοοοοοοοο τι εγινε τελικα κανα λαμπακι αναψε????:original:

Έχει τύχει 2 φορές μέχρι τώρα Θάνο,αλλά σε ταξίδια που πήγαινα εκνευριστικά αργά για αρκετή ώρα(ες),3μιση ώρες περίπου,για να δω πόσο μπορώ να ρίξω την κατανάλωση,5.4 κατάφερα,να ανάψει check για καταλύτη below efficiency,χωρίς safe mode.Διαγνωστικό,σβήσιμο από το κινητό και όλα καλά,αν το πηγαίνω κανονικά δεν ανάβει τίποτα,ούτε εντός πόλης ούτε εκτός...