PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ ΓΙΑ Ε87??



kostas-vet
26-03-14, 08:02
Καλημερα παιδια.Σκεφτομαι να βαλω μπαρες οροφης για να μπορω να βαζω την THULE 800 που εχω στο pinin και στoν ασσο μου(Ε87).
Αυτες βλεπω σε καλη τιμη
https://www.salesafter.eu/product_i?nfo.php?info=p145_bmw-base-support-system-1-series-e81-e87.html

Θα μπορεσω να τις βαλω μονος μου ή απαιτουν ειδικα εργαλεια?
Οι υποδοχες ειναι ετοιμες στο αμαξι?

kostas-vet
26-03-14, 08:04
Επειδη νομιζω δεν δουλευει το link εννοω απο το https://www.salesafter.eu
τον κωδικο 82710403104

giannis79
31-03-14, 16:43
ωραιες ειναι αθτες εχω και γω....τις ειχα παρει απο ebay 140 μαζι με εξοδα αποστολης

giannis79
31-03-14, 16:44
και εχω μπαγκαζιερα hapro traxer 4.6....

kostas-vet
07-04-14, 22:37
οι μπαρες μπαινουν ευκολα η πρεπει να παω σε μαστορα?

Ptboul
08-04-14, 12:09
Αυτή; https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=480060#post480060

ntinos
08-04-14, 15:04
Μπαρες ψαχνουμε εδω φιλος ;-)

giannis79
08-04-14, 15:26
οι μπαρες μπαινουν πανευκολα

giannis79
08-04-14, 15:27
εχουν οδηγιες μεσα πως να τις βαλεις,και σε 3 λεπτα εχουν μπει,,,για τις bmw μιλαω....θα στειλω και φωτο με την μπαγκαζιερα μου οτν την βαλω

Ptboul
08-04-14, 20:39
Μπαγκαζιερα λεει το θρεντ.

Cobalt
09-04-14, 08:08
Μπαγκαζιερα λεει το θρεντ.

:hystericalbs1:

giannis79
12-04-14, 13:22
ο φιλος μαλον θελει μπαρες...

kostas-vet
13-04-14, 15:10
Μπαρες εννοω ,ναι

ntinos
14-04-14, 10:15
ο φιλος μαλον θελει μπαρες...


Μπαρες εννοω ,ναι


Μπαγκαζιερα λεει το θρεντ.

:drive:

spaka
06-06-14, 23:57
Καλησπερα παιδια!
Εκανα και γω μια αρχη για να βαλω μπαγαζιερα στον ασσο γιατι με παιδι και camping ζορικα με βλεπω φετος. Ειχα σταμπαρει μια μπαγαζιερα που μου αρεσε (CRUZ CLAN 450) και τελικα την βρηκα στο CAR.GR σε κατασταση καινουργιας και την τσιμπισα...
Τωρα εχω ρωτησει για μπαρες της ιδιας μαρκας αλουμινιου με κλειδαριες 130ευρω βγαινουν.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο θορυβος και η καταναλωση. Μιας και το χρειαζομαι πιο πολυ για τις διακοπες δε γνωριζω ποσο ευκολο ειναι να το βαζω και να το βγαζω.
Στην οροφη ειδα οτι υπαρχουν ετοιμα τα πασα για να βιδωθουν οι μπαρες.Θα μπορω να ξεβιδωνω 4 βιδες και να το σηκονω ολο απο πανω;
Καμια εμπειρια κανεις;

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Alex_
07-06-14, 08:27
Θόρυβο κ αύξηση της κατανάλωσης θα έχεις σίγουρα , το ποσο εξαρτάται ανάλογα το μέγεθος κ το "σχήμα" της μπαγκαζιερας, απο εκει κ πέρα η κάθε μπαγκαζιερα εχει διαφορετικό τροπο κουμπωματος , πχ στην Thule dynamic 800 που εχω εγω εχει 4 δαγκανες που βιδωνουν-ξεβιδωνουν πάνω στις μπάρες με μια κίνηση οποτε την βγάζεις κ την βάζεις στο λεπτό! Δες πως κουμπώνει η δικη σου κ δες αν ειναι πιο εύκολο να την βγάζεις πακέτο μαζι με τις μπάρες, οποτε ανάλογα με το τι σου ειναι πιο εύκολο αυτο να κανεις!!
Αν δεν ειναι βαριά με την βοήθεια ενός ατόμου ακομα θα μπορεις να την βγάζεις κ με τις μπάρες μαζι!

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

spaka
07-06-14, 13:07
Και γω για να την βγαζω μαζι με τις μπαρες σκεφτομουν. Αλλιως θα θελει πιο πολυ δουλεια νομιζω. Σε λιγες οταν θα παω να τη περασω. Θα ανεβασω αν μπορεσω φωτο...

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

giannis79
07-06-14, 13:32
θα εχεις λιγο αυξημενη καταναλωση,και θορυβο σιγουρα που ξεπερνιετε αυξανοντας την μουσικη...λογικα πανω απο 140 απαγορευετε να πηγαινεις,εγω παω με 120,130.και μενα η δικη μου ειναι με δαγκανες και μπενοβγαινει σε 3 λεπτα....

spaka
03-07-14, 07:43
Την εβαλα τη περασμενη εβδομαδα. Μεχρι 120-130 που δοκιμασα δεν ακουγεται θορυβος. Ειναι να σαν να μην υπαρχει καθολου. Και απο χωρο περνει πολυ πραμα. Θα τη κρατησω πανω μεχρι το τελος του καλοκαιριου. Δεν ειναι για πολλα βαλε βγαλε... Ευχαριστω παιδια!

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Cobalt
03-07-14, 09:28
Την εβαλα τη περασμενη εβδομαδα. Μεχρι 120-130 που δοκιμασα δεν ακουγεται θορυβος. Ειναι να σαν να μην υπαρχει καθολου. Και απο χωρο περνει πολυ πραμα. Θα τη κρατησω πανω μεχρι το τελος του καλοκαιριου. Δεν ειναι για πολλα βαλε βγαλε... Ευχαριστω παιδια!

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

επίσημα οι ταχύτητες δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 120 ΚΜ/Η

μην σκοτώσετε καναν άνθρωπο απο πίσω..... thumb

spaka
03-07-14, 21:41
επίσημα οι ταχύτητες δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 120 ΚΜ/Η

μην σκοτώσετε καναν άνθρωπο απο πίσω..... thumb

Το ξερω ηταν αδειο βεβαια οταν το δοκιμασα μονο για να δω το θορυβο. Δε θα το πηγαινω ετσι φορτωμενο...

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ntinos
04-07-14, 15:09
Δεν εχει σκεφτει κανεις να ανοιξει μια μπιζνα :

"Ενοικαση μπαγκαζιερων αυτοκινητου" ?

ntinos
04-07-14, 15:15
Μου αρεσει η ιδεα....

trueno
04-07-14, 15:20
Και εγω την έβαλα τώρα και θα την κρατήσω επάνω μεχρι τέλος Σεπτεμβρη. Θα εχεις μια αυξηση της καταναλωσης (σε εμένα 0.5-0.7l/100km. Πολυ χρησιμη πάντως. Μπάλες, φουσκωτη βάρκα, τρόμπες, κουβαδάκια, κλπ κλπ, ολα πάνω και το πορτ μπαγκάζ καθαρό!

ntinos
04-07-14, 15:23
Χρειαζομαι και εγω, αλλα αυτες που μου αρεσουν ειναι ακριβες γμτ..

Alex_
04-07-14, 16:07
Και εγω την έβαλα τώρα και θα την κρατήσω επάνω μεχρι τέλος Σεπτεμβρη. Θα εχεις μια αυξηση της καταναλωσης (σε εμένα 0.5-0.7l/100km. Πολυ χρησιμη πάντως. Μπάλες, φουσκωτη βάρκα, τρόμπες, κουβαδάκια, κλπ κλπ, ολα πάνω και το πορτ μπαγκάζ καθαρό!

thumb μια απο τα ιδια, μονο που στην μπαγκαζιερα εχω το πακετο της thule με τους 4 σακους που εφαρμοζουν (γκοοοοοοοολ- βλεπω το γιουρο στην νετ ξανα:thumbsup:) ακριβως κ βαζω ρουχα κ οτι αλλο κουβαλαμε κ στο πορτ μπαγκαζ βαζω καροτσι ποδηλατακι κτλ

Alex_
04-07-14, 16:33
Χρειαζομαι και εγω, αλλα αυτες που μου αρεσουν ειναι ακριβες γμτ..




εδω εισαι.... ασε τα wrap κ βουρ..

https://trimhellas.gr/products?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=172&category_id=34


https://www.thule.com/en/gr/products/carriers-and-racks/boxes-and-baskets/roof-boxes/thule-dynamic-800-_-612800

spaka
04-07-14, 16:36
Δεν εχει σκεφτει κανεις να ανοιξει μια μπιζνα :

"Ενοικαση μπαγκαζιερων αυτοκινητου" ?

Θεσσαλονικη Συκιες Επταπυργιου νοικιαζει μπαγαζιερες ο byFotis.

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ntinos
04-07-14, 16:39
Ωπ ! Νομιζα οτι ειχα εγω την ιδεα... Μας προλαβε αλλος

ntinos
04-07-14, 16:40
εδω εισαι.... ασε τα wrap κ βουρ..

https://trimhellas.gr/products?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=172&category_id=34


https://www.thule.com/en/gr/products/carriers-and-racks/boxes-and-baskets/roof-boxes/thule-dynamic-800-_-612800

Πολυ μεγαλες δεν ειναι για τον ασσο ?

(Και πανακριβη... Ειδικα για λιγες μερες τον χρονο χρηση...)

Alex_
04-07-14, 16:52
στο δικο μου αυτη εχω κ ειναι ταμαμ...
θεωρω οτι κ στον ασσο θα πηγαινει κουτι κ το καλο ειναι οτι χωραει ΠΟΛΥ πραμα, αν δεν το εβλεπα οταν την πηρα δεν θα το πιστευα, νομιζα οτι ειναι μικρη λογω του αεροδυναμικου σχηματος αλλα εχει πολυ βαθος κ απλετο χωρο χωρις να ειναι νταμαρι οπως οι αλλες, αν πας ταξιδια κ το χειμωνα ειναι μια χαρα τα βγαζει τα λεφτα της!

δες σε εμενα πως φαινεται!

ntinos
04-07-14, 16:54
Αμα εστελναν οι γερμανοι ελλαδα (ebay.de) θα το σκεφτομουν. Εδω ειναι πολυ ακριβοτερες...

Alex_
04-07-14, 17:01
το εψαχνα μηνες πριν παρω κ προσπαθουσα να δω αν μπορω να την βρω απο εξω..τελικα δεν γινοταν κ απο το να παρω μια που δεν θα μου καθοταν καλα εκανα την καρδια μου πετρα χρεωσα κ την καρτα με δοσεις κ απλα εκανα λιγο πιο οικονομικες διακοπες για εκεινη την χρονια.

spaka
05-07-14, 15:05
https://www.cruzber.com/wp-content/plugins/productos/images/cruzboxclan/gallery/cruzboxclan_1Big.jpg
Εγω εβαλα αυτη. Μου ειχε αρεσει απο τη πρωτη στιγμη που την ειδα ζωντανα και στον ασσο πιστευω εκατσε κουτι. Εχει και αυτο το σηκωμα πισω και παιρνει και πιο ογκωδη πραγματα. Απο τιμη τη θεωρω λογικη μιας κοστιζει στα μισα περιπου απο τις thule που μου αρεσαν. Βεβαια η ομορφια ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.
Α επισης ρε παιδια εγω στον ασσο (ειμαι και 1,92) και ψιλοτεντωνομαι για να βαλω τα πραγματα πισω πισω... ειδα του φιλου το x1 τωρα και γενικα στα τζιπ πως σκαρφαλωνεις για να υο γεμισεια :)
Παντως δεν ξερω αν ειναι οτι τωρα τα παρατηρω αλλα εχουν γεμισει τα αυτοκινητα με μπαγαζιερες. Φανταζομαι ενα οτι πολλοι βαλαν αεριο και χασαν χωρο απο το πορτμπαγκαζ ή ακομα αν δε σε πολυχωραει το αμαξι σου πλεον δε το αλλαζεις αλλα βαζεις μια μπαγαζιερα:)

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Alex_
05-07-14, 15:19
Ωραία ειναι κ φαίνεται σημαζεμενη , δεν ειναι σαν κατι εντελως τετράγωνες,καλη επιλογη, στην μπαγκαζιερα βάζω αυστηρα πράγματα μονο στους 4 σάκους της THULE (το Go-pack set) που εχω πάρει οπου έρχονται Φιξ με το χώρο μεσα οποτε το βάλε- βγάλε μου έρχεται πιο εύκολο , αλλα παντα πατάω στο "σασι" στα πλάγια αλλιώς δεν γινεται, οταν τις δένω επειδη εχει απο μεσα κ ζώνη για καθε σάκο ξεχωριστά μερικές φορές πατάω κ στο κάθισμα κυρίως στο πισω , γιαυτο βάζω παντα στο πορτ παγκαζ τα πράγματα που χρησιμοποιώ καθημερινά κ επάνω ανοίγω μια που θα φόρτωσω κ μια που θα ξεφόρτωσω!


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Cobalt
07-07-14, 08:42
Αμα εστελναν οι γερμανοι ελλαδα (ebay.de) θα το σκεφτομουν. Εδω ειναι πολυ ακριβοτερες...

εγώ πάντως την είχα πάρει καινούργια γνήσια απο καταστημα BMW από ebay Γερμανίας. δεν θυμάμαι ποιο...

ntinos
06-08-14, 16:45
870 ευρω για μια thule motion 200 (400λιτρων) μαζι με τις μπαρες...
(630 + 240)

ΠΟλλα ρε γμτ

Alex_
06-08-14, 21:25
Καλη αγοραthumbthumb ετοιμασου για να παρεις ολο το σπιτι μαζι σου

Σημερα ειδα μπαγκαζιερα σε Χ6

ntinos
07-08-14, 10:06
Ευχαριστω, αλλα δεν τα διαθετω τωρα...


Εντωμεταξυ, αλλος την δινει 630, αλλως 570... Γιατι αραγε

Alex_
07-08-14, 10:16
Έχουν αρκετή διαφορα το ίδιο υπήρχε κ στην δικη μου, πάντως αν δεν την δεις απο κονταην κανεις αγορά, κ στην εγγύηση που παίρνεις για τις Thule ειναι 5 ετης ισως κ παραπάνω ,δεν θυμάμαι θα δω την δικη μου μετα τις διακοπές.

spaka
08-08-14, 22:25
Ειχα πακετο τις μπαρες με τη μπαγαζιερα πανω και την ωρα της τοποθετησης σημερα εσπασα το ενα "πορτακι" που κρυβει την βιδα πανω στον ουρανο. Πολυ ψευτικο το πλαστικακι αυτο..Ξερει κανεις τι παιζει; αντικαθισταται ευκολα ή πρεπει να ξεκουμπωσει ολο το φρυδι;

Ευχαριστω!

Στάλθηκε από το thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Alex_
08-08-14, 22:29
Καλύτερα ρωτά απο εκει που την πήρες να δεις τι θα σου πούνε ή αλλιως βάλε φωτο να καταλάβουμε τι έγινε

spaka
09-08-14, 06:17
Τωρα εχω φορεμενη τη μπαγαζιερα πανω οπότε δεν θα φανει απο τη φωτογραφια το προβλημα. Πανω στην οροφη υπαρχουν 4 καπακια που απο κατω κρυβονται τα "πάσα" για να βιδωθουν οι μπαρες. Αυτο το καπακι εσπασε...

Στάλθηκε από το thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

spaka
09-08-14, 06:24
Βρηκα μια φωτο στο νετ.Αυτο εσπασα


Στάλθηκε από το thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Alex_
09-08-14, 06:54
Αν δεν εχει επηρεαστεί η βίδα κ βιδωνει κανονικά θεωρω οτι δεν υπαρχει πρόβλημα , τα καπάκια ειναι πιο πολυ προστατευτικά ή απλα μπαίνουν για θεμα αισθητικής , αλλα θα σου ξαναέλεγα για καλύτερα ρωτά σε ένα κατάστημα με μπαγκαζιερες πολυ πιθανο να ξανα έχουν αντιμετωπίσει τέτοιο θεμα κ να ξέρουν

Andri
09-08-14, 11:56
Το καπάκι στον ουρανό του αυτοκινήτου είναι , γιατί να ρωτήσει κατάστημα με μπαγαζιέρες?
Στην Bmw πρέπει να ρωτήσει αν βγαίνει μόνο του το καπάκι σαν ανταλλακτικό ή αν πρέπει να αλλάξει όλο το φρύδι

Alex_
09-08-14, 14:48
Ναι νόμιζα ηταν στην μπαγκαζιερα , αφου ειναι στην μπέμπα εννοείται οτι θα παει σε συνεργείο της BMW

spaka
11-08-14, 18:46
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Ρωτησα εδω μπας και το εχει αντιμετωπισει κανενας.
Το θεωρω σημαντικο γιατι χωρις το καπακι θα μαζεψει βρομα και στο τελος παιζει να βουλωσει το πασο.
Ευχαριστω

Στάλθηκε από το thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2