PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεμουλο στα >180 km



kostas-vet
23-03-14, 15:20
Τι μπορει να φταει για ενα εντονο τρεμουλο αυτοκινητου πανω απο τα 180 χλμ/h ?γιατι διαβαζω αλλοι πανε 200 χωρις κανενα θορυβο.
Τα λαστιχα ειναι σε μετρια κατασταση,43/2011.
να θελει ζυγοσταθμιση ή αλλαγη ελαστικων(αν και μου ειπαν βγαζουν αλλο ενα χρονο ανετα)?

deepBLUE
23-03-14, 15:38
Σιγουρα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι ζυγοσταθμιση.

tassos
23-03-14, 15:44
Ζυγοστάθμιση και ακόμα καλύτερα με τους τροχούς πάνω στο αμάξι.

compactM3
23-03-14, 16:17
στραβα λινα στα λαστιχα.......

BILL007
23-03-14, 16:51
:+1: Και εγώ πιστεύω ότι τα λάστιχα έχουν παραδόσει πνεύμα...Απο το 11 και έχουμε 14 είναι η ώρα τους

deepBLUE
23-03-14, 16:57
Ξεκιναμε παντα απο τις πιο φθηνες λυσεις αφου ετσι εχουμε τη δυνατοτητα να δουμε τι πραγματικα συμβαινει μηπως και αποφυγουμε τις πιο ακριβες ,τουλαχιστον οσο αφορα αυτη τη περιπτωση.

Samaro
23-03-14, 17:50
Τα 180 + χλμ/ώρα απαγορεύονται σε όλο το εθνικό οδικό δίκτυο !!! :original:

Samaro
23-03-14, 18:02
:+1: Και εγώ πιστεύω ότι τα λάστιχα έχουν παραδόσει πνεύμα...Απο το 11 και έχουμε 14 είναι η ώρα τους
Αν δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν νομίζω πως θέλουν αλλαγή !
Πέρασαν οι εποχές που αλλάζαμε λάστιχα από ιδιοτροπία στα 3 χρόνια. Αλλωστε και η BMW, δίνει άλλες οδηγίες στα owner manuals.

Thomelef
23-03-14, 18:45
Ξεκινά με ένα ζύγισμα γι'αρχη όπως σου λέει ο Βαγγέλης. Απισης, σήκωσε το αμάξι και δες σε τι κατάσταση είναι τα σινεμπλοκ σου, τα ψαλίδια σου και τα ρουλεμάν τροχων.

Κάνε έναν έλεγχο σ'αυτα γι'αρχη.

BILL007
23-03-14, 18:53
Αν δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν νομίζω πως θέλουν αλλαγή !
Πέρασαν οι εποχές που αλλάζαμε λάστιχα από ιδιοτροπία στα 3 χρόνια. Αλλωστε και η BMW, δίνει άλλες οδηγίες στα owner manuals.

Δεν είναι ιδιοτροπία Αντώνη. Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, αλλά συμφωνώ απολυτα με το παρακάτω απο το site της Michelin


Τα ελαστικά δεν έχουν προκαθορισμένη διάρκεια ζωής, Δεν έχει σημασία πότε έχουν κατασκευαστεί. Τα ελαστικά γερνούν, ακόμη και αν δεν χρησιμοποιούνται. Ακόμη κι αν χρησιμοποιούνται μόνον ευκαιριακά. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα τα οποία επηρεάζουν τη ζωή ενός ελαστικού, όπως είναι η θερμοκρασία, η συντήρηση, οι συνθήκες αποθήκευσης και χρήσης, το φορτίο, η ταχύτητα, η πίεση, καθώς επίσης και το στυλ οδήγησης. Όλα αυτά έχουν μεγάλη σημασία σε σχέση με τη διάρκεια ζωής που μπορείτε να προσδοκάτε από τα ελαστικά σας.Φυσικά και αυτό που έγραψε ο Βαγγέλης και ο Θωμάς απο πάνω είναι must για την περίπτωση :original:

HLIAS - E36
23-03-14, 19:15
Ζυγοστάθμιση κατα κύριο λόγο... Τσέκαρε και οπτικά μην έχει κάνει κανένα "καρούμπαλο" κάποιο λάστιχο είτε από λακούβα είτε από πεζορδόμιο κλπ...

Nino
23-03-14, 21:12
ζυγοσταθμιση και γενικοτερο ελεγχο οπως εγραψαν τα παιδια!!
αα!! "πες"και μια καλησπερα στην ενοτητα
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23 ...

nikos bob
24-03-14, 14:02
Η ζυγοσταθμιση σε αυτα τα χλμ δεν εχει τοοοοοσο μεγαλο ρολο.
Το συνηθες προβλημα σε λαθος ζυγισμα ελαστικου ειναι περιπου στα 80-100 χλμ/ωρ.
Στην περιπτωση σου μαλλον το αμαξι εχει ''κατσει'' αρκετα σε χρονο πριν πουληθει και εχουν παρει μονιμη παραμορφωση τα λαστιχα.

Πηγαινε και ζυγισε τα σε εναν λαστιχα και να ελεγξετε την εσωτερικη μερια ιδιως στα δυο πισινα λαστιχα....κρυβουν πολλα !

Αναλογα με την κατασταση κι αν εκεινος σου πει οκ τοτε να ξαναπας στα 180χλμ/ω αλλιως θα εχεις γρηγορο φιναλε !!!!

I_MNL
06-04-14, 18:58
Τα 180 + χλμ/ώρα απαγορεύονται σε όλο το εθνικό οδικό δίκτυο !!! :original:

Αγαπητέ μου το σχόλιο είναι άτοπο, καθότι πουθενά δεν αναφέρθηκε πως η ταχύτητα αυτή επιτεύχθηκε σε δημόσιους ελληνικούς δρόμους thumb
Εσύ το γράφεις πρώτος!!!