PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με κλειδι σε start-stop



kostas-vet
23-03-14, 10:40
Πηρα μια 116 2007 πριν μια εβδομαδα.Δεν μπορω να καταλαβω πως σταθεροποιειται το κλειδι μεσα στην θηκη για να παρει μπροστα ο κινητηρας.Μια μενει σταθερο,μια μου το πεταει εξω και παιρνει μπροστα χωρις αυτο,μια δεν παιρνει καθολου!!Το πιεζω ελαφρα...το κλωτσαει και πεφτει κατω,το βαζω δυντατα παλι τα ιδια....Φταιει το κλειδι,η κλειδαρια ή κανω κατι λαθος εγω??
Ειναι επικινδυνο να οδηγω χωρις να ειναι μεσα στην υποδοχη το κλειδι(το σημα στο BC αναβει οτι δεν εχω μεσα κλειδι αλλα το οχημα δουλευει κανονικα)?

Nikos!
23-03-14, 11:34
Πηρα μια 116 2007 πριν μια εβδομαδα.Δεν μπορω να καταλαβω πως σταθεροποιειται το κλειδι μεσα στην θηκη για να παρει μπροστα ο κινητηρας.Μια μενει σταθερο,μια μου το πεταει εξω και παιρνει μπροστα χωρις αυτο,μια δεν παιρνει καθολου!!Το πιεζω ελαφρα...το κλωτσαει και πεφτει κατω,το βαζω δυντατα παλι τα ιδια....Φταιει το κλειδι,η κλειδαρια ή κανω κατι λαθος εγω??
Ειναι επικινδυνο να οδηγω χωρις να ειναι μεσα στην υποδοχη το κλειδι(το σημα στο BC αναβει οτι δεν εχω μεσα κλειδι αλλα το οχημα δουλευει κανονικα)?

Φοβάμαι ότι έχει χαλάσει ο κλειδαριά σου και χρειάζεται αλλαγή.

engelo
23-03-14, 11:35
Κανονικά το κλειδί δεν βγαίνει μόνο του...

Προσπάθησε με το 2ο ...

Επίσης κοίτα μήπως έχει βρωμιά στα 2 τετραγωνάκια δεξια-αριστερά του κλειδιού.. και δεν το κρατάει μέσα...

nikos bob
23-03-14, 12:26
Τα πραγματα ειναι απλα και σχετικα φτηνα, στην χειροτερη να χρειαστει να αλλαξεις την υποδοχη του κλειδιου (το σλοτ-θηκη) που εχει κανα πενηνταρι.
Σε αλλη περιπτωση πρωτα δοκιμασε και τα δυο κλειδια σου , αν κανουν ακριβως το ιδιο φταιει η θηκη που αναφερω πιο πανω (σλοτ).
Αν το ενα απο τα δυο κουμπωνει και δεν κουμπωνει το αλλο, εχει χαλασμενα δοντακια συγκρατησης.
Δοκιμασε να καθαρισεις με μια ''μπατονετα'' και οινοπνευμα την υποδοχη εσωτερικα και ολα θα φτιαξουν 'η θα χρειαστει αν δεν στρωσουν αλλαγη, μεση λυση δεν υπαρχει ουτε ειναι κατι αλλο.
Τωρα για το ποσο επικυνδυνο 'η οχι ειναι το συγκεκριμενο ζητημα :
ΟΧΙ αν το κανεις σωστα, δηλαδη: Οταν βαλεις για λιγο το κλειδι στην υποδοχη, το διαβασει το αυτοκινητο και το εγκρινει πραγμα που σημαινει οτι θα παρει και μπροστα τοτε και μονο τοτε αν σου βγει εξω μπορεις να το αφησεις εκει διπλα στο τασακι και να εξακολουθησει να δουλευει το αμαξι κανονικα.
Το μονο που θα σου εμφανισει το σημα με το κλειδι σε κιτρινο χρωμα μεσα στο παραθυρο των δυο οργανων και με μια διαγραμιση, αυτο σημαινει για τον εγκεφαλο οτι λειπει το κλειδι, δεν κλειδωνει ομως οσο ΔΟΥΛΕΥΕΙ και δεν σβηνει παρα μονο αν το κανεις εσυ απο το σταρτ-στοπ.
Ενοηται οτι πας να το φτιαξεις αμεσα !

compactM3
23-03-14, 15:15
εισαι σιγουρος οτι δεν παιρνει μπροστα το αυτοκινητο ακομα και αν εχεις το κλειδι στην τσεπη ?
Μπας και εχεις high comfort και δεν το ξερεις ?

kostas-vet
23-03-14, 15:16
ok ευχαριστω!Δοκιμασα και το δευτερο κλειδι αλλα δεν εχει μπαταρια αυτο....Ξερετε αν μπορει να μου αλλαξει μπαταρια ενας απλος κλειδαρας στην πολη μου (που εχει βεβαια ολα τα συγχρονα μεσα και μηχανηματα)?Μου εχει φτιαξει κλειδια απο pajero και yaris αλλα BMW ξερω αν απαιτει ειδικη διαδικασια(ευχομαι οχι......)

compactM3
23-03-14, 15:48
Μπαταρια μπορεις να αλλαξεις και μονος σου σε 10 λεπτακια.
το καπακι ειναι απο πισω. Αν πας σε ενα Γερμανο, θα στην αλλαξουν σε 5 λεπτακια.

kostas-vet
23-03-14, 15:57
οκ ευχαριστω!!

Kostase46
23-03-14, 21:37
ok ευχαριστω!Δοκιμασα και το δευτερο κλειδι αλλα δεν εχει μπαταρια αυτο....Ξερετε αν μπορει να μου αλλαξει μπαταρια ενας απλος κλειδαρας στην πολη μου (που εχει βεβαια ολα τα συγχρονα μεσα και μηχανηματα)?Μου εχει φτιαξει κλειδια απο pajero και yaris αλλα BMW ξερω αν απαιτει ειδικη διαδικασια(ευχομαι οχι......)

Μπαταρία κανονικά δεν αλλάζει επειδή το κλειδί ειναι κολλημένο αλλα υπάρχει κι ένας τρόπος να την αλλάξεις εχω φτιάξει αρκετές φορές, όσο γι αυτο που σου φεύγει το κλειδί περί πει ν' αλλάξεις την υποδοχή αν σ' ενδιαφέρει εχω μεταχειρισμένες υποδοχές.

kostas-vet
23-03-14, 22:19
τι κοστος εχουν και ποσο θα μου πανε τα εργατικα(ειμαι επαρχια...)?

compactM3
23-03-14, 23:01
Αλλαζει κανονικα η μπαταρια σε ολα τα κλειδια, εχει καπακι το κλειδι απο πισω.

Kostase46
24-03-14, 08:01
Αλλαζει κανονικα η μπαταρια σε ολα τα κλειδια, εχει καπακι το κλειδι απο πισω.

Σε σειρές Ε8Χ Ε9Χ Ε6Χ Ε7Χ δεν έχει κανένα καπάκι στα απλά κλειδιά μπορείς ν αλλάξεις μόνο σε κλειδιά με comfort access.

Ε91
24-03-14, 08:36
Σε σειρές Ε8Χ Ε9Χ Ε6Χ Ε7Χ δεν έχει κανένα καπάκι στα απλά κλειδιά μπορείς ν αλλάξεις μόνο σε κλειδιά με comfort access.

Έτσι είναι. Το απλό κλειδί (χωρίς comfort access) φορτίζει όταν το βάζουμε στην υποδοχή (slot) του αυτοκινήτου.
Γι'αυτό και η BMW προτείνει να χρησιμοποιούμε περιοδικά το δεύτερο κλειδί,ώστε να φορτίζεται.

nikos bob
24-03-14, 11:04
Τελικα δεν μας απαντησες ομως , το δευτερο κλειδι, ας μην εχει μπαταρια για το ξεκλειδωμα, στεκεται μεσα στην υποδοχη (σλοτ) 'η το πεταει κι αυτο εξω ;;

Τα κλειδια των νεων BMW τυπου καρτας δεν εχουν καπακι παρα μονον οσα αυτοκινητα εχουν στην παραγγελια τους CA (comfort access) που σημαινει οτι δεν χρησιμοποιεις το κλειδι στην υποδοχη. Για να ξεχωρισεις αν αυτα τα κλειδια ειναι του δικου σου θα δεις : πρωτον ενα καπακι στην πισω πλευρα του κλειδιου που υπαρχει μεσα και η μπαταρια του και ειναι στο μονο που αλλαζει χωρις να ''σφαξεις'' το κλειδι, και δευτερο στο χερουλι της πορτας οδηγου - συνοδηγου εχει καποιες ''γραμμουλες'' αναγλυφες στην πανω πλευρα (αυτο ειναι το εξωτερικο γνωρισμα για το C.A.)

Αν με οποιον τροπο αλλαξεις μπαταρια στο κλειδι σου για να το επαναπρογραμματισεις αρκει μονον να το κρατησεις στην θηκη βαλμενο μεσα-μεσα και κρατημενο για πανω απο 10 δευτερολεπτα να διαβασει τα δεδομενα...μετα εισαι οκ...(αν δεν εχεις ''σφαξει'' το κλειδι)

compactM3
24-03-14, 12:38
Έτσι είναι. Το απλό κλειδί (χωρίς comfort access) φορτίζει όταν το βάζουμε στην υποδοχή (slot) του αυτοκινήτου.
Γι'αυτό και η BMW προτείνει να χρησιμοποιούμε περιοδικά το δεύτερο κλειδί,ώστε να φορτίζεται.

Γι αυτο τον ρωτησα στην αρχη αν εχει comfort το αυτοκινητο, γιατι ειπε οτι δουλευει και χωρις το κλειδι και του βγαζει την ενδειξη στο ταμπλο....
(οτι κανει δηλαδη οταν εχει comfort και απομακρυνθεις απο την θεση του οδηγου ενω ο κινητηρας δουλευει)

kostas-vet
24-03-14, 12:46
Δεν ανοιγει ευκολα το κλειδι.Μονο που βγαινει απο μεσα το απλο κλειδι,αλλιως δεν βλεπω απο καπου να ανοιγει καπακι για μπαταρια.Το καθαρισμα τωρα στις εγκοπες το βασικο κλειδι και θα το ξαναδοκιμασω.Το πρωι το κρατησε αμεσως.Τωρα μου το κλωτσησε 5 φορες.Το βαζετε και το πιεζεται για 2 sec?Το πιεζετε για παραπανω,η δεν πιεζετε καθολου...?Δεν μπορω να καταλαβω...τοσο πολυπλοκο μπορει να ειναι να βαλεις ενα κλειδι...λογικα τα χει παιξει η υποδοχη.Και το δευτερο το κλωτσησε,αλλα εβγαλε και αμεσως οτι δεν εχει μπαταρια.Πως το φορτιζω?Ποση ωρα θελει να μεινει μεσα ξερει κανεις?

Ε91
24-03-14, 13:03
Γι αυτο τον ρωτησα στην αρχη αν εχει comfort το αυτοκινητο, γιατι ειπε οτι δουλευει και χωρις το κλειδι και του βγαζει την ενδειξη στο ταμπλο....
(οτι κανει δηλαδη οταν εχει comfort και απομακρυνθεις απο την θεση του οδηγου ενω ο κινητηρας δουλευει)

Υπάρχει τρόπος και με το απλό κλειδί (χωρίς comfort access),να δουλέψει το αυτοκίνητο,χωρίς ταυτόχρονα να βρίσκεται το κλειδί μέσα στην υποδοχή.
Παράδοξο μεν,αλλά μπορεί να συμβεί.

Ptboul
24-03-14, 13:06
Να πω και εγώ κάτι μάλλον άσχετο; Υπάρχει περίπτωση η μπαταρία του αυτοκινήτου να πνέει τα λοίσθια και για αυτό να πετάει το κλειδί έξω;

Το κλειδί με το που το πιέζεις απαλά πρέπει να κουμπώνει επιτόπου, επίσης φορτίζει συνεχώς με το που παίρνει μπρος το αμάξι.

Ptboul
24-03-14, 13:09
Υπάρχει τρόπος και με το απλό κλειδί (χωρίς comfort access),να δουλέψει το αυτοκίνητο,χωρίς ταυτόχρονα να βρίσκεται το κλειδί μέσα στην υποδοχή.
Παράδοξο μεν,αλλά μπορεί να συμβεί.

Όταν είχα πρωτο πάρει το αμάξι, το είχα απορία.. δοκίμασα απαλά να το τραβήξω, ενώ ήταν σε λειτουργία, και φυσικά δεν κουνιόταν από την θέση του.

Λογικά θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στην θύρα του κλειδιού για να βγαίνει αυτό από μόνο του. (γενικά μιλώντας)

nikos bob
24-03-14, 13:22
Υπάρχει τρόπος και με το απλό κλειδί (χωρίς comfort access),να δουλέψει το αυτοκίνητο,χωρίς ταυτόχρονα να βρίσκεται το κλειδί μέσα στην υποδοχή.
Παράδοξο μεν,αλλά μπορεί να συμβεί.

Δεν ειναι παραξενο ουτε παραδοξο, απλα αφου διαβασει δεδομενα απο το κλειδι το EWS (immobilizer) τα στελνει στον εγκεφαλο και ολα οκ.
Αν για καποιο λογο πεταει το κλειδι η υποδοχη, μαλλον απο χαλασμενα κλειστρα δεν ειναι λογος να ακινητοποιηθει το οχημα.
Αν το σβησεις απλα δεν ξαναπερνει μπροστα...τοσο απλα !!

nikos bob
24-03-14, 13:24
Δεν ανοιγει ευκολα το κλειδι.Μονο που βγαινει απο μεσα το απλο κλειδι,αλλιως δεν βλεπω απο καπου να ανοιγει καπακι για μπαταρια.Το καθαρισμα τωρα στις εγκοπες το βασικο κλειδι και θα το ξαναδοκιμασω.Το πρωι το κρατησε αμεσως.Τωρα μου το κλωτσησε 5 φορες.Το βαζετε και το πιεζεται για 2 sec?Το πιεζετε για παραπανω,η δεν πιεζετε καθολου...?Δεν μπορω να καταλαβω...τοσο πολυπλοκο μπορει να ειναι να βαλεις ενα κλειδι...λογικα τα χει παιξει η υποδοχη.Και το δευτερο το κλωτσησε,αλλα εβγαλε και αμεσως οτι δεν εχει μπαταρια.Πως το φορτιζω?Ποση ωρα θελει να μεινει μεσα ξερει κανεις?

Τελικα απο οτι καταλαβα ειναι οτι σου εγραψα στην αρχη :ΘΗΚΗ , πανω κατω κ'ανα 50αρικο και εισαι οκ.
Το κλειδι για να φορτωσει την μπαταρια του πρεπει να κινηθει το αυτοκινητο με το κλειδι στην υποδοχη αρκετα !

kostas-vet
24-03-14, 14:37
50αρικο εννοεις αν το παω σε BMW μαζι με εργατικα κλπ?

nikos bob
24-03-14, 17:40
50αρικο εννοεις αν το παω σε BMW μαζι με εργατικα κλπ?

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UF11&mospid=48922&btnr=66_0114&hg=66&fg=05

giannis_compact
24-03-14, 20:22
65,93 κοστίζει στη Γερμανία. Έχω πάρει.

BILL007
24-03-14, 21:32
65,93 κοστίζει στη Γερμανία. Έχω πάρει.

Για το 46άρι? :D :D :D :D :p

kostas-vet
24-03-14, 22:16
Πως παραγγελνω το αξεσουαρ,απο που??

giannis_compact
24-03-14, 23:04
Για το 46άρι? :D :D :D :D :p

Χαχα όχι Βασίλη, για ένα Ε82. :)

giannis_compact
24-03-14, 23:06
Πως παραγγελνω το αξεσουαρ,απο που??

Γιατί δε λες στον Κώστα να σου στείλει ένα; Αφού σου είπε ότι έχει. :) Από ποιά περιοχή είσαι;

wheelman
25-03-14, 07:41
Για το 46άρι? :D :D :D :D :p

Αν και αυτά τα κλειδιά συνεργάζονται με την CAS,
που εμείς δεν έχουμε.
Όλο και κάποια πατέντα θα υπάρχει... :D :D :D
https://img413.imageshack.us/img413/7821/1s73r0345yb5.jpg

https://img405.imageshack.us/img405/112/1s73r0331tb7.jpg

BILL007
25-03-14, 08:53
Αν και αυτά τα κλειδιά συνεργάζονται με την CAS,
που εμείς δεν έχουμε.
Όλο και κάποια πατέντα θα υπάρχει... :D :D :D

https://www.bmwfans.gr/forum/


:shok::shok::shok::shok::shok::shok: Για δώσε περισσότερα info/link Hλία φουντωτή :D :D:fountwtis:

wheelman
25-03-14, 09:54
:shok::shok::shok::shok::shok::shok: Για δώσε περισσότερα info/link Hλία φουντωτή :D :D:fountwtis:

Για ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2588),
δεν υπάρχει κάτι παραπάνω απο τις φωτό εκει εξω.

Θα μπορούσε να γίνει αλλά δεν ξέρουμε καν, αν έχει κρατήσει το EWS.

Προσωπικά αρκέστηκα στην μετατροπή του κλειδιού σε flip
παρόλο που ο traspοnder είναι ενσωματωμένος στην πλακέτα ;)

:D :D :D
:fountwtis:


Edit
Sorry για το :offtopic:

BILL007
25-03-14, 10:32
Εντάξει έχω αρχίσει να ξεχνάω...Τέλος... :facepalm:

Ηλία παίρνεις επάξια τον τίτλο του thread digger-bumper :D :p

wheelman
25-03-14, 11:16
Εντάξει έχω αρχίσει να ξεχνάω...Τέλος... :facepalm:

Ηλία παίρνεις επάξια τον τίτλο του thread digger-bumper :D :p

i think i 'll pass
ο τίτλος δικαιωματικά ανήκει εξ' ημισείας στους nino & Aristent :laughing:

mark e92
25-03-14, 19:20
Δεν ειναι παραξενο ουτε παραδοξο, απλα αφου διαβασει δεδομενα απο το κλειδι το EWS (immobilizer) τα στελνει στον εγκεφαλο και ολα οκ.
Αν για καποιο λογο πεταει το κλειδι η υποδοχη, μαλλον απο χαλασμενα κλειστρα δεν ειναι λογος να ακινητοποιηθει το οχημα.
Αν το σβησεις απλα δεν ξαναπερνει μπροστα...τοσο απλα !!

Δηλ στο φανάρι σου παίρνουν το κλειδί και όλα οκ??? αυτό δουλεύει κανονικά και λίγο πιο κάτω θα σε περιμένουν να σου πάρουν και το αυτοκίνητο ... καλό!!!

nikos bob
26-03-14, 08:10
Δηλ στο φανάρι σου παίρνουν το κλειδί και όλα οκ??? αυτό δουλεύει κανονικά και λίγο πιο κάτω θα σε περιμένουν να σου πάρουν και το αυτοκίνητο ... καλό!!!

Οχι...αν το βγαλεις το κλειδι με ''μηχανικη'' εντολη (τραβηγμα) το αυτοκινητο σβηνει.
Κι αν στο φαναρι σου βγαλουν οπλο για να σου παρουν το αυτοκινητο....απλα το δινεις και περιμενεις την ασφαλεια...εκτος κι αν...εισαι '' cowboy '' και βγαλεις και συ το winchester....

mark e92
26-03-14, 08:40
Οχι...αν το βγαλεις το κλειδι με ''μηχανικη'' εντολη (τραβηγμα) το αυτοκινητο σβηνει.
.

Οπότε του φίλου έχει πρόβλημα.

nikos bob
26-03-14, 08:58
Οπότε του φίλου έχει πρόβλημα.

το ειπαμε αυτο, αν εχει δοκιμασει και τα δυο κλειδια και κανει το ιδιο....θελει καινουργια θηκη !

mark e92
26-03-14, 11:19
Μόνο στην θήκη είναι το πρόβλημα ?

Αφου όταν του βγαίνει συνεχίζει και δουλεύει δεν έπρεπε να σβήνει ?

kostas-vet
26-03-14, 13:13
Συνεχιζει και δουλευει κανονικοτατα.Αν μου το πεταξει στην αρχη και παλι μπορω να βαλω μπροστα και να φυγω.οποτε το βαζω διπλα στη θηκη καφε....
Θα αλλαξω θηκη και βλεπουμε...Περιμενω απαντηση απο κωστα...

nikos bob
26-03-14, 16:57
Θηκη,θηκη,θηκη,θηκη......ΘΗΚΗ !!!!

...κι ολα καλα μετα !