PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονωση?



Vasilis
14-04-10, 17:13
μετα την τοποθετηση του χταποδιου κ των καταλυτων....απεκτησα εντονο πονοκεφαλο ...λογο των εντονων διαμαρτυριων της συζύγου.

στο ταξιδι πλεον ο θορυβος ειναι κουραστικος αρκετα...(οχι για μενα-πορωτικος θα ελεγα)...ομως πισω που καθονται τα δυο μωρα μου ''την ακουνε''!

μια λυση που προτεινε συμφορουμιτης θα ηταν να αλλαξω τελικο....

αλλη λυση θα ταν να βαζα τα μαμα χταποδια.....

αλλη λυση η αγορα hardtop μιας κ ειμαι καμπριος....

δεν παιζουν κ οι τρεις λυσεις......τουλαχιστον προς το παρον...

μηπως υπαρχει κανα μονωτικο υλικο για το χωρο του μοτερ ωστε να μην ακουγεται εστω το χταποδι?...η εστω εχετε να προτεινετε καμμια λυση?:thanks:

stratos
14-04-10, 17:22
Για αυτούς που έχουν δυνατά υχοσυστήματα και δεν θέλουν να χάνουν καθόλου ηχητική πίεση χρησιμοποιούν μονωτικά φύλα της Dynamat. Είναι αυτοκόλλητα και μπαίνουν με θερμοπίστολο στην εσωτερική μεριά του καπό. Στην περίπτωση σου όμως θα ήθελε ντύσημο ολος ο καθρέπτης και το μπροστινό καπό κάτι που είναι δύσκολο, ασύμφωρο, έχει μεγάλο σχετικά κόστος και αυξάνει το βάρος τουλάχιστον 30 κιλά. Επίσης η λύση αλλαγής τελικού φαίνεται η επικρατέστερη ή η προσθήκη resonators κάπου στο μέσο της εξάτμησης. Αλλά αυτό δεν σημάινει οτι θα εξαφανιστεί ο συντονισμός (και όχι ο θόρυβος) που προκαλείται απο την εξάτμηση.

scania124
14-04-10, 17:31
δυσκολο θεμα εχεις βασιλη...
βλεπω σε λιγες μερες αγγελια.....πολουντε χταποδια και καταλυτες απο 330:whistle:

NickE60
14-04-10, 17:45
Αυτό είναι θερμομονωτικό, αλλά όλα τα θερμομονωτικά υλικά προσφέρουν και ηχομόνωση.

https://cgi.ebay.co.uk/THERMO-TEC-EXHAUST-HEAT-WRAP-NATURAL-2-X-1-16-X-15_W0QQitemZ290422259538QQcmdZViewItemQQptZUK_Cars Parts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item439e83ff52#ht_ 862wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/2-x-30ft-10M-EXHAUST-HEAT-WRAP-UNIVERSAL-1200C-RATED_W0QQitemZ150432944885QQcmdZViewItemQQptZUK_C arsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item23068092f5# ht_2202wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/Heat-Wrap-Exhaust-Manifold-Header-2-x-25-NATURAL_W0QQitemZ110406651464QQcmdZViewItemQQptZUK _CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item19b4bfce4 8#ht_2256wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/2-x-15-Graphite-Thermo-Tec-Cool-It-Exhaust-Heat-Wrap_W0QQitemZ150429540517QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item23064ca0a5#h t_1126wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/10-Stainless-Steel-Cable-Ties-Heat-Wrap-7-6x360-WIDE_W0QQitemZ350226108113QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item518b1a4ed1#h t_1762wt_1165

Χρίστος
14-04-10, 18:05
Αυτό είναι θερμομονωτικό, αλλά όλα τα θερμομονωτικά υλικά προσφέρουν και ηχομόνωση.

https://cgi.ebay.co.uk/THERMO-TEC-EXHAUST-HEAT-WRAP-NATURAL-2-X-1-16-X-15_W0QQitemZ290422259538QQcmdZViewItemQQptZUK_Cars Parts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item439e83ff52#ht_ 862wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/2-x-30ft-10M-EXHAUST-HEAT-WRAP-UNIVERSAL-1200C-RATED_W0QQitemZ150432944885QQcmdZViewItemQQptZUK_C arsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item23068092f5# ht_2202wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/Heat-Wrap-Exhaust-Manifold-Header-2-x-25-NATURAL_W0QQitemZ110406651464QQcmdZViewItemQQptZUK _CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item19b4bfce4 8#ht_2256wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/2-x-15-Graphite-Thermo-Tec-Cool-It-Exhaust-Heat-Wrap_W0QQitemZ150429540517QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item23064ca0a5#h t_1126wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/10-Stainless-Steel-Cable-Ties-Heat-Wrap-7-6x360-WIDE_W0QQitemZ350226108113QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item518b1a4ed1#h t_1762wt_1165

ντυνοντας ετσι μια σωληνα δε κραταμε τη θερμοκρασια μεσα της?
αρα δε θερμενεται παραπανω?
αρα δεν ειναι πιο επικινδυνο να εμφανισει ρογμη????

HULK
14-04-10, 18:21
Υπαρχει λυση για τα πισω καθισματα

https://img72.imageshack.us/img72/108/kid1.jpg (https://img72.imageshack.us/i/kid1.jpg/)

VanVIC
14-04-10, 18:26
Μπορείς να ντύσεις το χταπόδι συμπέθερε όπως έχω κάνει κι εγώ για τον ίδιολ
λόγο. Το θέμα σου όμως είναι το τελικό...

NickE60
14-04-10, 18:27
ντυνοντας ετσι μια σωληνα δε κραταμε τη θερμοκρασια μεσα της?
αρα δε θερμενεται παραπανω?
αρα δεν ειναι πιο επικινδυνο να εμφανισει ρογμη????

Αν είναι καλή η ποιότητα του μετάλλου δεν έχει πρόβλημα.

Το χρησιμοποιούν σε turbo κατασκευές, κάποια αυτοκίνητα έχουν ντυμένη πολλαπλή από το εργοστάσιο...

"Header wrap is getting a bad "wrap". Header exhaust heat wraps are not the reason pipes fail from heat. It is really more an issue of alloy quality used by the manufacturer of the header or exhaust system. The only thing a header wrap might do, is prematurely expose any flaws in a low grade alloy. DC sports manufactures a header for the Dodge Neon that they actually sell exhaust wrap with. If header wrap was so bad, why would a header manufacturer sell it with their header?"


https://img684.imageshack.us/img684/681/headerfacts.jpg

VanVIC
14-04-10, 18:29
Ξέρεις πού το έχω ντύσει, το γιατί και τα αποτελέσματα.
Προσωπικά σου προτέινω να τοποθετήσεις ένα τελικό απο Μ3Ε46.
Θέλεις και λίγο δουλεία στον προφυλακτήρα πίσω αλλά το σαφώς μεγαλύτερο καζάνι θα σου «μαζέψει» τον θόρυβο.

Τώρα με καταλαβαίνεις μου φαίνεται...

paganis
14-04-10, 19:06
ντυνοντας το χταποδι δεν κοβεις θορυβο...απλα μειωνεις την θερμοκρασια στο μηχανοστασιο...! ισως ενα τελικο, με μεγαλυτερης διαμετρο εσωτερικο...εκοβε αρκετα τον θορυβο...που προκαλει το back pressure...

Kostas_1
14-04-10, 19:30
Εμπλεξες φιλε....

Τα εχω περασει και σε καταλαβαινω. Λυση δυστυχως δεν υπαρχει παρα μονο απο αυτες που δεν θες....

NickE60
14-04-10, 19:42
ντυνοντας το χταποδι δεν κοβεις θορυβο...απλα μειωνεις την θερμοκρασια στο μηχανοστασιο...! ισως ενα τελικο, με μεγαλυτερης διαμετρο εσωτερικο...εκοβε αρκετα τον θορυβο...που προκαλει το back pressure...

κάτι θα ψιλοκόβει Λευτέρη... ας μας πει κι ο VanVic που το έχει ντυμένο, έκοψε τίποτα? :think:

bill_m3
14-04-10, 20:16
Η άλλη λύση είναι hardtop (μάλλον θα πουλήσω το δικό μου !!!!) thumb thumb

Αλλά το θέμα είναι στο σπίτι σου που θα το βάζεις ???

bmw
14-04-10, 20:33
ντυνοντας το χταποδι δεν κοβεις θορυβο...απλα μειωνεις την θερμοκρασια στο μηχανοστασιο...!

πάλι καλά που το είπες εσύ γιατί αν το έλεγα εγώ θα με λέγανε πάλι ερρειστικό !!! χαχαχαχα

NickE60
14-04-10, 20:38
πάλι καλά που το είπες εσύ γιατί αν το έλεγα εγώ θα με λέγανε πάλι ερρειστικό !!! χαχαχαχα

Το έχεις ντυμένο εσύ?? :think:

VanVIC
14-04-10, 20:40
κάτι θα ψιλοκόβει Λευτέρη... ας μας πει κι ο VanVic που το έχει ντυμένο, έκοψε τίποτα? :think:

και να κοψε θόρυβο απο μένα, εγώ δεν το κατάλαβα γιατί στο δικό μου, ο θόρυβος του τελικού τα σκεπάζει όλα

Apostolos
14-04-10, 20:54
Βασιλη φορας καποια επωνυμη εξατμιση ή aftermarket? Υπαρχει περιπτωση να ανοιχτουν σε εξατμισα τα καζανια σου και να τα γεμισει με επιπλεον βαμβακα καθως και να σου αλλαξει τον εσωτερικο σωληνα με τις τρυπες με αλλον σωληνα με διαφορετικης διαμετρου τρυπες? Ισως σου ερθει πιο οικονομικο να αλλαξεις καζανι. Ειμαι εκτος και σου γραφω απο το κινητο μου. Σαν παω σπιτι θα σου δωσω ενα τηλ. ενος εξατμισα να τον ρωτησεις τι γιατρεια παιρνει η περιπτωση σου :)

Driver M
14-04-10, 20:58
Βασιλη φορας καποια επωνυμη εξατμιση ή aftermarket? Υπαρχει περιπτωση να ανοιχτουν σε εξατμισα τα καζανια σου και να τα γεμισει με επιπλεον βαμβακα καθως και να σου αλλαξει τον εσωτερικο σωληνα με τις τρυπες με αλλον σωληνα με διαφορετικης διαμετρου τρυπες? Ισως σου ερθει πιο οικονομικο να αλλαξεις καζανι. Ειμαι εκτος και σου γραφω απο το κινητο μου. Σαν παω σπιτι θα σου δωσω ενα τηλ. ενος εξατμισα να τον ρωτησεις τι γιατρεια παιρνει η περιπτωση σου :)

O βάμβακας όμως μετά από κάποιες χιλιάδες (3-4) δεν θα καεί?
Εκτός και αν μετά ξαναπάει για γέμισμα...

bmw
14-04-10, 21:00
Το έχεις ντυμένο εσύ?? :think:

ποιο ρε ???? μαμά χταπόδι φοράω !!!! ...

άσε που ΔΕΝ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σωστό να ντύνεις χταπόδι !!!

είναι λίγο θέμα ανάλογα με το που είναι οι 02 sensors !!! ... και πως κάνει adapt η dme !!!

NickE60
14-04-10, 21:06
ποιο ρε ???? μαμά χταπόδι φοράω !!!! ...

άσε που ΔΕΝ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σωστό να ντύνεις χταπόδι !!!

είναι λίγο θέμα ανάλογα με το που είναι οι 02 sensors !!! ... και πως κάνει adapt η dme !!!

Ασε που φοράς εσύ μαμα.... χαχχααχαχα :hystericalbs1:

bmw
14-04-10, 21:15
Ασε που φοράς εσύ μαμα.... χαχχααχαχα :hystericalbs1:

γέλα όσο θες !!! σιγά μη δώσω ένα σκασμό λεφτά για χταπόδια !!! για να ψάχνω μισό άλογο !!! ...

Δόξα το θεό υπάρχουν ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΣΠΟΝΣΟΡΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ "TUNERS" στην αναζήτηση του χαμένου ίππου !!!

p.s. Διάβασε το θρεντ σχετικά με το s54 stg1 θα μάθεις πολλά !!! χεχεχε

Vasilis
14-04-10, 21:31
Βασιλη φορας καποια επωνυμη εξατμιση ή aftermarket? Υπαρχει περιπτωση να ανοιχτουν σε εξατμισα τα καζανια σου και να τα γεμισει με επιπλεον βαμβακα καθως και να σου αλλαξει τον εσωτερικο σωληνα με τις τρυπες με αλλον σωληνα με διαφορετικης διαμετρου τρυπες? Ισως σου ερθει πιο οικονομικο να αλλαξεις καζανι. Ειμαι εκτος και σου γραφω απο το κινητο μου. Σαν παω σπιτι θα σου δωσω ενα τηλ. ενος εξατμισα να τον ρωτησεις τι γιατρεια παιρνει η περιπτωση σου :)

supersprint....απο χταποδια...μεσαιο κ τα τελικο..!

καταλυτες φοραω καποιους που δεν ξερω μαρκα...ξερω οτι τους φορουσε ο φρανκυ (για οσους τον γνωριζουν) στο δικο του...!:thanks:

NickE60
14-04-10, 21:32
γέλα όσο θες !!! σιγά μη δώσω ένα σκασμό λεφτά για χταπόδια !!! για να ψάχνω μισό άλογο !!! ...

Δόξα το θεό υπάρχουν ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΣΠΟΝΣΟΡΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ "TUNERS" στην αναζήτηση του χαμένου ίππου !!!

p.s. Διάβασε το θρεντ σχετικά με το s54 stg1 θα μάθεις πολλά !!! χεχεχε

Έχεις περιποιηθεί το μαμά δηλαδή? Δεν μπορεί να το έχεις αφήσει εσύ "πνιγμένο"....

z3 2.2
14-04-10, 21:32
Bασιλη βρες ενα μαμα καζανακι απο 3.0 και πηγαινε σε ενα εξατμισα να σου φτιαξει μια λυομενη συνδεση ωστε να μπορει να στο βαζει ευκολα καθε φορα που θα ταξιδευεις με τις πριγκιπισες.
Μη το γελας...ειναι μια πααααρα πολυ καλη λυση!

Vasilis
14-04-10, 21:35
Bασιλη βρες ενα μαμα καζανακι απο 3.0 και πηγαινε σε ενα εξατμισα να σου φτιαξει μια λυομενη συνδεση ωστε να μπορει να στο βαζει ευκολα καθε φορα που θα ταξιδευεις με τις πριγκιπισες.
Μη το γελας...ειναι μια πααααρα πολυ καλη λυση!

ε???????:shok:

γινεται κατι τετοιο?

z3 2.2
14-04-10, 21:41
Γιατι οχι?Σου φτιαχνει την ενωση με ιδια ζοαν και μπορεις να βαζεις μια το ενα μια το αλλο!!!
Θες ταξιδακι πας στον εξατμισα με το μαμα καζανακι ,στο αλλαζει σε 5 λεπτα και εφυγες!!!

Vasilis
14-04-10, 21:44
Γιατι οχι?Σου φτιαχνει την ενωση με ιδια ζοαν και μπορεις να βαζεις μια το ενα μια το αλλο!!!
Θες ταξιδακι πας στον εξατμισα με το μαμα καζανακι ,στο αλλαζει σε 5 λεπτα και εφυγες!!!

νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση που εχω ακουσει μεχρι τωρα ....να σαι καλα δημητρακη.....:thumbsup::thumbsup::thumbs up:

ψαχνω για μαμα καζανακι παιδια....οποιος εχει κατι υποψη του μου λεει...!!!!thumb

z3 2.2
14-04-10, 21:46
Απλα πραματακια Βασιλη.Ευκολα και ανεξοδα ;)
Εγω δε φυλαξα τσαμπα το μαμα καζανακι!!!
Αν και μου τα ψιλοζαλιζει ( η Δημητρουλα) δεν εχω βαλει το σχεδιο σε εφαρμογη!!!

NickE60
14-04-10, 21:46
νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση που εχω ακουσει μεχρι τωρα ....να σαι καλα δημητρακη.....:thumbsup::thumbsup::thumbs up:

ψαχνω για μαμα καζανακι παιδια....οποιος εχει κατι υποψη του μου λεει...!!!!thumb

Α ρε Βασίλη αφού ξέρεις που, πήγαινε εκεί πέρα δώσε ένα 20άρι και πάρε ένα καζανάκι να κάνεις τη δουλειά σου... thumb

NickE60
14-04-10, 21:48
Απλα πραματακια Βασιλη.Ευκολα και ανεξοδα ;)

Σωστός Δημήτρη! Δεν έχω θενκς στο χρωστάω!! thumb

Vasilis
14-04-10, 21:49
Α ρε Βασίλη αφού ξέρεις που, πήγαινε εκεί πέρα δώσε ένα 20άρι και πάρε ένα καζανάκι να κάνεις τη δουλειά σου... thumb

σκοπος ειναι να τα κονομησει κανα φιλαρακι ...κ οχι οι παλιατζηδες νικολα..!

αν δε βρω απο φιλο που θελει να βαλει εξατμιση..εκει θα καταληξωthumb

NickE60
14-04-10, 21:52
σκοπος ειναι να τα κονομησει κανα φιλαρακι ...κ οχι οι παλιατζηδες νικολα..!

αν δε βρω απο φιλο που θελει να βαλει εξατμιση..εκει θα καταληξωthumb

τα δικά σου τι τα έκανες??

Vasilis
14-04-10, 21:55
τα δικά σου τι τα έκανες??

τα χα πουλησει-χαρισει....αλλα δεν θυμαμαι σε ποιον.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

NickE60
14-04-10, 21:56
τα χα πουλησει-χαρισει....αλλα δεν θυμαμαι σε ποιον.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

έλα πάρτο ρε μη σε πω, μεσαίο ψάχνεις? έλα πάρτο να κάνεις τη δουλειά σου! :ranting2:

bmw
14-04-10, 21:57
Έχεις περιποιηθεί το μαμά δηλαδή? Δεν μπορεί να το έχεις αφήσει εσύ "πνιγμένο"....

ρε συ έλεος !!!! όχι και ΠΝΙΓΜΕΝΟ το χταπόδι στον s54 !!! ... μην τα ισωπεδώνεται όλα !!! ... τα πράγματα του division είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΑ !!! ... άλλο που μερικές υποχωρήσεις έχουν γίνει για λόγους εκπομπών , κατανάλωσης , καθημερινής οδήγησης κλπ !!! ... ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ότι έχω πάει και στον τόρνο το ΟΕΜ χταπόδι ... σιγά μην το πάω στον Ποπάυ να το "βελτιώση" ... Μ3 είναι όχι Πούντο Gt !!!

NickE60
14-04-10, 21:59
ρε συ έλεος !!!! όχι και ΠΝΙΓΜΕΝΟ το χταπόδι στον s54 !!! ... μην τα ισωπεδώνεται όλα !!! ... τα πράγματα του division είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΑ !!! ... άλλο που μερικές υποχωρήσεις έχουν γίνει για λόγους εκπομπών , κατανάλωσης , καθημερινής οδήγησης κλπ !!! ... ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ότι έχω πάει και στον τόρνο το ΟΕΜ χταπόδι ... σιγά μην το πάω στον Ποπάυ να το "βελτιώση" ... Μ3 είναι όχι Πούντο Gt !!!

αυτοί οι ρύποι ...σου κόβουν 7-8 αλόγα.....

bill_m3
14-04-10, 22:00
Σωστός Δημήτρη! Δεν έχω θενκς στο χρωστάω!! thumb

Δεν χρωστάς τίποτα, το έδωσα εγώ :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

turbodog
14-04-10, 22:17
Ξέρεις πού το έχω ντύσει, το γιατί και τα αποτελέσματα.
Προσωπικά σου προτέινω να τοποθετήσεις ένα τελικό απο Μ3Ε46.
Θέλεις και λίγο δουλεία στον προφυλακτήρα πίσω αλλά το σαφώς μεγαλύτερο καζάνι θα σου «μαζέψει» τον θόρυβο.

Τώρα με καταλαβαίνεις μου φαίνεται...

Συμφωνω. Οτι τελικο και να βαλεις το drowning ειναι αναποφευκτο, εκτος αν καταφερεις και βαλεις απο M3 που ειναι οτι καλυτερο απο αποψης περιορισμου του συντονισμου στην καμπινα των επιβατων. Εχω δοκιμασει αρκετα και κανενα μα κανενα δεν καταφερε να μην εχει drowning. To M3 σαν τελικο ειναι αρκετα ελευθερο οποτε δεν θα αντιμετωπισεις ιδιαιτερο προβλημα με αυξημενο back pressure. Το μειονεκτημα ομως για ενα free flow ησυχο τελικο, ειναι το αυξημενο βαρος, καθως και ο ογκος του μιας και στο Μ3 καταλαμβανει και μερος του χωρου της ρεζερβας και δεν γνωριζω αν χωραει στο πατωμα το δικο σου.

m-power_01
14-04-10, 22:22
Πως εχω την εντυπωση οτι δεν καθεται το καζανακι του Μ3 σε απλο 46αρι??? Θελεις αλλο πατωμα αν δεν κανω λαθος...

bill_m3
14-04-10, 22:23
Πως εχω την εντυπωση οτι δεν καθεται το καζανακι του Μ3 σε απλο 46αρι??? Θελεις αλλο πατωμα αν δεν κανω λαθος...

Κόψιμο την θέση της ρεζέρβας θες......

Stamatis
14-04-10, 22:24
Απο το Μ3 το 36 δεν κάνει?

NickE60
14-04-10, 22:26
Απο το Μ3 το 36 δεν κάνει?

Γίνεται κι αυτό αλλά του 46 είναι πολύ πιο ψαγμένο.... αφήνουμε εκτός το look..

Stamatis
14-04-10, 22:28
Γίνεται κι αυτό αλλά του 46 είναι πολύ ψαγμένο....
ναι αλλά μετά ψάχνεις και βουλκανιζατέρ στον Ανω Καρβασαρά, όπου τελευταία φορά που είδαν λάστιχο ήταν απο Φλορέτα Ζουνταπ.

edit Λάθος. η Φλορέτα ήταν kreidler...

Vasilis
14-04-10, 22:28
δεν κοβω-ραβω πατωμα...μην τρελαθουμε...

θα δοκιμασω τη λυση του μητσου κ βλεπουμε......

m-power_01
14-04-10, 22:30
Κόψιμο την θέση της ρεζέρβας θες......

Το οποιο αν δεις το Θρεντ που εχει σηκωσει ο Αποστολος (Δημητρης) ,δεν ειναι η πιο απλη διαδικασια (για να γινει ομορφα και σωστα).
Πολυ φασαρια για το τιποτα πιστευω

stratos
14-04-10, 23:25
Πάντως άλλο θερμομόνωση και άλλο ηχομόνωση. Μην μου τον μπερδεύετε τον φίλο μου αχαχαχα. Βασίλη, το tuning έχει και τις θυσίες του. Και μια απο αυτές είναι αυτή που έκανες εσύ με τον θόρυβο.

Οι υαλοβάμβακες καίγονται με τον καιρό. Προτήνω πάλι ένα δεύτερο resonator σαν μεσαίο καζανάκι ή την λύση του ηλεκτρομαγνητικού κλαπέτου. Θα εκπλαγείς με το πόσο κόβει τον θόρυβο (και την απόδοση για αυτό δεν πρέπει να το καίς με κλειστό κλαπέτο για να μην έχεις και άλλα προβλήματα)

Χρίστος
14-04-10, 23:44
Πάντως άλλο θερμομόνωση και άλλο ηχομόνωση. Μην μου τον μπερδεύετε τον φίλο μου αχαχαχα. Βασίλη, το tuning έχει και τις θυσίες του. Και μια απο αυτές είναι αυτή που έκανες εσύ με τον θόρυβο.

Οι υαλοβάμβακες καίγονται με τον καιρό. Προτήνω πάλι ένα δεύτερο resonator σαν μεσαίο καζανάκι ή την λύση του ηλεκτρομαγνητικού κλαπέτου. Θα εκπλαγείς με το πόσο κόβει τον θόρυβο (και την απόδοση για αυτό δεν πρέπει να το καίς με κλειστό κλαπέτο για να μην έχεις και άλλα προβλήματα)
ολο αυτο το επιστημονικο που ειπες ειναι αυτο που εκανα εγω στο δικο μου στρατο???

paganis
14-04-10, 23:47
παντως βασιλη..η λυση του βαλε βγαλε εξατμιση...θα ειναι κατι σαν τα μετρα που παιρνοντε στην ελλαδα....δηλαδη προσωρινα!: θα το βαλεις σε κανα 2 ταξιδακια...και μετα θα λες ελα μωρε...σιγα την διαφορα..που να τρεχω τωρα να αλλαζω καζανακια...καλα ειναι και ετσι!! αποψη μου..ειναι αυξησε την ηδη καλη ηχομονωση του ε46....με καλο ηχομονωτικο(απο το κυψελωτο-σαν αυγοθηκη ειναι)...οπου μπορεις..πατωμα ,πορτες...ταμπλο ,ουρανο...τα παντα...φτιαχτο σαν στουντιο ηχογραφισης!!

Χρίστος
14-04-10, 23:49
παντως βασιλη..η λυση του βαλε βγαλε εξατμιση...θα ειναι κατι σαν τα μετρα που παιρνοντε στην ελλαδα....δηλαδη προσωρινα!: θα το βαλεις σε κανα 2 ταξιδακια...και μετα θα λες ελα μωρε...σιγα την διαφορα..που να τρεχω τωρα να αλλαζω καζανακια...καλα ειναι και ετσι!! αποψη μου..ειναι αυξησε την ηδη καλη ηχομονωση του ε46....με καλο ηχομονωτικο(απο το κυψελωτο-σαν αυγοθηκη ειναι)...οπου μπορεις..πατωμα ,πορτες...ταμπλο ,ουρανο...τα παντα...φτιαχτο σαν στουντιο ηχογραφισης!!
αυτη η αυγουλιερα που λες ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ.
Πριν χρονια ντυσαμε ενα μικρο στουντιο και η τιμη ηταν τετραψηφια.......

paganis
14-04-10, 23:52
αυτη η αυγουλιερα που λες ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ.
Πριν χρονια ντυσαμε ενα μικρο στουντιο και η τιμη ηταν τετραψηφια.......

ολα εχουν το αντιτιμο τους....βεβαια υπαρχει και πιο φθηνη...χρονια πριν ειχαμε ντυσει ενα citroen ax....δεν νομιζω πως ηταν και τοσο ακριβη!!!

Vasilis
15-04-10, 06:43
για να ντυσω με αυγουλιερα τα παντα...σημαινει οτι πρεπει να τα γδυσω πρωτα....

δεν λεει να ξηλωσω μοκετες κτλ ρε παιδια....!

Panos 316T
15-04-10, 08:04
Βασίλη το να πάρεις ένα ζευγάρι ακουστικά δεν παίζει για τις γυναίκες;
και οικονομικά θα σου ρθει και θα ακούς (ακούνε) ότι μουσική θέλεις (θέλουνε)!

Vasilis
15-04-10, 08:08
Βασίλη το να πάρεις ένα ζευγάρι ακουστικά δεν παίζει για τις γυναίκες;
και οικονομικά θα σου ρθει και θα ακούς (ακούνε) ότι μουσική θέλεις (θέλουνε)!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:φανταζεσαι.....?

να τις βαζω μεσα κ να τους δινω τα ακουστικα να τα φορανε?

κ η σκυλιτσα μου η κακομοιρα???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Panos 316T
15-04-10, 08:12
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:φανταζεσαι.....?

να τις βαζω μεσα κ να τους δινω τα ακουστικα να τα φορανε?

κ η σκυλιτσα μου η κακομοιρα???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


εεε τότε να βάλεις και ενδοεπικοινωνία αφού το κανες που το κανες F16!!!:original:

zaharias
15-04-10, 09:31
Υπηρχε ενα βιντεο στο youtube (το οποιο ψαχνω και δε μπορω να το βρω) που ειχε ενα Μ3 Ε46 (νομιζω με full supersprint εξατμιση, οποτε καταλαβαινετε για τι ηχο μιλαμε) και ειχε κατι σαν κλαπετο, το οποιο το ανοιγοκλεινε ο οδηγος απο μεσα σε ολη τη διαρκεια του βιντεο για να δειξει τη διαφορα του ηχου απο full close σε full open.. Νομιζω πως κατι τετοιο ειναι το καλυτερο για σενα Billy..

VanVIC
15-04-10, 09:38
Αυτό με το κλαπέτο το είχα ψάξει πολύ (είχα ανοίξει thread αλλού) και δεν είχε βρεθεί άκρη για Ελλάδα

Vasilis
15-04-10, 09:38
για βρεστο μου ρε ζαχο μου....

κ αντε να βρεις τροπο να κανεις την πατεντα μετα βεβαια...!

VanVIC
15-04-10, 09:46
Νομίζω ότι βρίσκεται στο site της Rogue Engineering, σε κάποια απο τις εξατμίσεις της, αυτό που ψάχνετε

VanVIC
15-04-10, 09:49
Τέτοιο σύστημα χρησιμοποιεί και η Porsche στα 997 όπου με πλήκτρο μέσα στην κονσόλα, «ελευθερώνεις» την εξάτμιση και αλλάζει και ήχος και απόδοση (ενδεχομένως με το συγκεκριμένο πληκτρο να αλλάζει και η χαρτογράφιση)

zaharias
15-04-10, 09:49
Βρηκα κατι.. Δεν ειναι αυτο που ελεγα, αλλα κι αυτο κανει..


https://www.youtube.com/watch?v=nVAAErSuSgc

zaharias
15-04-10, 09:55
Το βρηκα!! Και απο τα σχολια πρεπει να ειναι και Ελληνας ο ιδιοκτητης, αλλα να μενει εξωτερικο..


https://www.youtube.com/watch?v=zSQB2TB-r7Q

patriNOS
15-04-10, 09:58
μετα την τοποθετηση του χταποδιου κ των καταλυτων....απεκτησα εντονο πονοκεφαλο ...λογο των εντονων διαμαρτυριων της συζύγου.

στο ταξιδι πλεον ο θορυβος ειναι κουραστικος αρκετα...(οχι για μενα-πορωτικος θα ελεγα)...ομως πισω που καθονται τα δυο μωρα μου ''την ακουνε''!

μια λυση που προτεινε συμφορουμιτης θα ηταν να αλλαξω τελικο....

αλλη λυση θα ταν να βαζα τα μαμα χταποδια.....

αλλη λυση η αγορα hardtop μιας κ ειμαι καμπριος....

δεν παιζουν κ οι τρεις λυσεις......τουλαχιστον προς το παρον...

μηπως υπαρχει κανα μονωτικο υλικο για το χωρο του μοτερ ωστε να μην ακουγεται εστω το χταποδι?...η εστω εχετε να προτεινετε καμμια λυση?:thanks:

κατ αρχην καλημερα σας.
λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.αν εχεις ορεξη και χρονο για μαστορεματα μπορεις να παρεις μονοτικο και να ντυσεις το χταποδι σου οπως σου προανεφεραν αλλα αυτο γινεται κυριως για να μην σηκωνει θερμοκρασιες το χταποδι και το downpipe(γινεται κυριως στα τουρμπο) μεσα στο μηχανοστασιο και οχι για απαγωγη του θορυβου..... η αλλη λυση ειναι να βρεις μονωτικο με πετροβαμβακα και φυλλα αλουμινιου(ειναι αυτα που μοιαζουν με αυτοκολλητο αλουμινοχαρτο και ειναι ενα με τον πετροβαμβακα) και να καλυψεις το μηχανοστασιο για να μην ακουγεται ο θορυβος της μηχανης.μετα βαζεις απο αυτο και αναμεσα απο το σασι σου και την εξατμιση(εννοω απο μπροστα μεχρι πισω). για να αποκλεισεις τον θορυβο απο τον χωρο της καμπινας ξηλωνεις μοκετα και βαζεις απο κατω ή υαλοβαμβακα ή πετροβαμβακα (σκετο) και μετα απο πανω τοποθετεις την μοκετα παλι.αν παρολα αυτα εχεις και παλι θορυβο πας παπαδοπουλο και σου φτιαχνει ενα καζανακι σαν αυτο που εχω εγω στο δικο μου το οποιο ειναι πληρως ελευθερο αλλα δεν ακουγεται λογω του οτι εχει μεγαλο μεγεθος.

αν τωρα δεν εχεις χρονο για μαστορεματα βαζεις μια ηλεκτροβαλβιδα με 240 ευρα και τελειωνει η υποθεση....

VanVIC
15-04-10, 10:23
Για δώσε πληροφορίες για την ηλεκτροβαλβιδα παρακαλώ.
Πού ;
Ποιός ;
Πώς ;

zaharias
15-04-10, 10:35
Βρηκα κατι.. Δεν ειναι αυτο που ελεγα, αλλα κι αυτο κανει..

https://www.youtube.com/watch?v=nVAAErSuSgc

Εδω λεει ειναι απο Rogue Engineering.. Δεν του στελνετε ενα mail για περισσοτερα στοιχεια..?? https://www.rogueengineering.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=SFNT&Store_Code=RE

m-power_01
15-04-10, 12:17
Για δώσε πληροφορίες για την ηλεκτροβαλβιδα παρακαλώ.
Πού ;
Ποιός ;
Πώς ;

Η πιο φθηνη λυση είναι η χειροποιητη...δηλαδη κλαπετο απο μηχανη στην διαμετρο της εξατμισης σου ,μια ντιζα μεχρι την καμπινα, μια μανετα ποδηλατου και τελος...

Αλλα υπαρχουν και επωνυμες λυσεις... Το apex-i ecv που ειναι ντιζατο

Δεν θυμαμαι αν της apex-i γινεται και ηλεκτρονικο...μαλλον ναι αλλα δεν θυμαμαι

https://www.wbperformance.com/image_manager/attributes/image/image_2/40634929_9790780.jpg

Αλλα και της QTP που ειναι ηλεκτρονικο...
https://static.summitracing.com/global/images/prod/large/qtp-qtec25_w.jpg

m-power_01
15-04-10, 12:20
Το ενα
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/QTP-QTEC30-3-Electric-Exhaust-Cutout-Valve_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem1c11acd552QQitemZ 120555623762QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAc cessories

και το αλλο
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/APEXI-61MM-FLANGE-ECV-EXHAUST-CONTROL-VALVE-SILENCER_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem518b9b5128QQit emZ350234562856QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5 fAccessories

VanVIC
15-04-10, 12:36
Το ηλεκτρονικό φαίνεται ενδιαφέρον.
Βέβαια θέλει προσοχή στο να ταιριάζει η δίαμετρός του με την δίαμετρο των δικών μας σωληνώσεων στις εξατμίσεις.
Οι εξακύλινδροι χρειαζόμαστε απο 2 τέτοια.

Συμπέθερε αν ψήνεται για αγορά απο eBay, υπολόγισέ με για 2 (για το ηλεκτρονικό πάντα)

m-power_01
15-04-10, 12:39
κατι τετοιο θες... υπαρχουν σε διαφορες διαμετρους. Θυμασαι τι διαμετρο φορας?
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/QTP-QTEC50-Dual-2-5-Electric-Exhaust-Cutout-Valves_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem1c11af4f8aQQitem Z120555786122QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fA ccessories

VanVIC
15-04-10, 12:50
κατι τετοιο θες... υπαρχουν σε διαφορες διαμετρους. Θυμασαι τι διαμετρο φορας?
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/QTP-QTEC50-Dual-2-5-Electric-Exhaust-Cutout-Valves_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem1c11af4f8aQQitem Z120555786122QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fA ccessories

Σπύρο πράγματι, αυτό το dual κάνει για μας αλλά σίγουρα σε μεγαλύτερη διάμετρο Απο το 2,25 (ίσως 3inches είναι ΟΚ αλλά για σιγουριά θέλει μέτρημα)

patriNOS
15-04-10, 12:58
Για δώσε πληροφορίες για την ηλεκτροβαλβιδα παρακαλώ.
Πού ;
Ποιός ;
Πώς ;


παιδες συγγνωμη που εκλεισα αποτομα αλλα ειχα ενα περιστατικο στο γυμναστηριο και επρεπε να παω στο νοσοκομειο(καποια κοπελα επαθε μια κριση αλλα ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο απο οτι ειπαν οι γιατροι μεχρι και πριν λιγο που ημουν εκει).λοιπον για οσους σας ενδιαφερει η ηλεκτροβαλβιδα(κοινως κλαπετο) μου λετε την τιμη που μπορειτε να το βρειτε και σας λεω και εγω ποσο μπορω να το βρω με μαζικη παραγγελια και αν εχω καλυτερη τιμη απο οτι εσεις μου λετε ακριβης διαμετρους και σας τα παραγγελνω.

stratos
15-04-10, 18:13
Η πιο φθηνη λυση είναι η χειροποιητη...δηλαδη κλαπετο απο μηχανη στην διαμετρο της εξατμισης σου ,μια ντιζα μεχρι την καμπινα, μια μανετα ποδηλατου και τελος...

Αλλα υπαρχουν και επωνυμες λυσεις... Το apex-i ecv που ειναι ντιζατο

Δεν θυμαμαι αν της apex-i γινεται και ηλεκτρονικο...μαλλον ναι αλλα δεν θυμαμαι

https://www.bmwfans.gr/forum/

Αλλα και της QTP που ειναι ηλεκτρονικο...
https://static.summitracing.com/global/images/prod/large/qtp-qtec25_w.jpg

Ρε λές να βγάλω κανένα μπουρί στο πλάι και να είναι με κλαπέτο? Αχαχαχαχαχα

Ωραίος Σπύρο. Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση

m-power_01
15-04-10, 18:57
Ρε λές να βγάλω κανένα μπουρί στο πλάι και να είναι με κλαπέτο? Αχαχαχαχαχα

Ωραίος Σπύρο. Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση

καγκουρακο μου ειδικα για σενα εχουμε λυση...
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/0808cct_02_z1955_chevy_truck_qtp_electri-1.jpg

VanVIC
15-04-10, 19:42
θα το ξεκινήσουμε το project ?
Ψήνεται κανείς ?

stratos
15-04-10, 19:59
Δεν μπαίνουν αυτά σε μένα. Σκοπός είναι να παρεμβάλω το bypass πριν απο τους καταλήτες για να τους καταργήσω και αν θυμάμαι καλά δεν είχε πολύ χώρο πρίν απο αυτούς.

Πάντως Βαγγέλη εγώ ψήνομαι να το ερευνήσουμε. Αν κινηθείς προς εξατμησάδες να με έχεις στον νου σου

Vasilis
15-04-10, 20:10
ψηνομαι ρε συμπε....

αλλα εμενα βγαζει μια μπουκα πισω διπλη
κ οχι δυο μονες

πως θα γινει?

m-power_01
15-04-10, 20:44
ψηνομαι ρε συμπε....

αλλα εμενα βγαζει μια μπουκα πισω διπλη
κ οχι δυο μονες

πως θα γινει?

Βασιλη παρεξηγησες... Δεν θα μπει στην αποληξη της εξατμισης σου!
Στις σωληνες μετα τους καταλυτες θα μπει!

m-power_01
15-04-10, 20:46
Καπως ετσι...
https://carview-img02.bmcdn.jp/minkara/parts/000/002/371/219/2371219/p1.jpg

Tsakirakos
15-04-10, 21:35
να'χες προβλημα με κανενα κτιριο να σε βοηθουσα...τωρα ομως...

georggge46
15-04-10, 21:36
Βασιλη αυτος εδω https://www.exhaust-center.gr/ ,απο οσο ξερω βαζει τελικα με ηλεκτρικο κλαπετο για τον θορυβο ! Παρ' τον ενα τηλεφωνο να ρωτησεις ! Ειναι πολυ καλος εξατμισας, εκει εχω βαλει εγω την εξατμιση μου απο καταλυτη και πισω .

Kostas_1
15-04-10, 21:48
Εχει δικιο ο Γιωργος. Απο τα καλυτερα εξατμισαδικα που εχω δει. Και γνωστης. Απλα να επιμενεις για ραντεβου, αλλιως θα περιμενεις κανα 2ωρο...

VanVIC
15-04-10, 21:52
Βασιλη αυτος εδω https://www.exhaust-center.gr/ ,απο οσο ξερω βαζει τελικα με ηλεκτρικο κλαπετο για τον θορυβο ! Παρ' τον ενα τηλεφωνο να ρωτησεις ! Ειναι πολυ καλος εξατμισας, εκει εχω βαλει εγω την εξατμιση μου απο καταλυτη και πισω .

Ασε Συμπέθερε μην κάνεις τον κόπο και πάρεις...
Είχα μιλήσει εγώ στο τηλέφωνο και ενώ το είχαν στο site τους, μου είπαν οτι δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα και το σταμάτησαν.

turbodog
15-04-10, 21:59
Εγω απο οτι εχω καταλαβει ο Βασιλης θελει να περιορισει το Drowning δηλ. το θορυβο μεσα στην καμπινα λογω συντονισμου στις χαμηλομεσαιες στροφες του, περιπου 2500-3000σαλ (εκει που κανει drowning και το δικο μου και ειναι στα 120-140 χαω). Βαζοντας κλαπετο δεν θα το καταφερει αυτο. Τα open to air κλαπετα χρησιμοποιουνται για την αυξηση του θορυβου στις υψηλες, εκει δηλ. που θα ειναι το κλαπετο ανοιχτο. Τωρα αν το παρεμβαλλει στους κεντρικους σωληνες μετα τα χταποδια δεν γνωριζω αν εχει καποιο αποτελεσμα στο drowning. Το προβλημα του αν εχω καταλαβει καλα δεν ειναι τα συνολικα db της εξατμισης του στις υψηλες αλλα ο βομβος (drowning) στις χαμηλομεσαιες και αυτο οφειλεται ΚΥΡΙΩΣ στο τελικο καζανακι και οχι στο υπολοιπο της εξατμισης.

Vasilis
15-04-10, 22:01
ΑΥΤΟ ακριβως που λεει ο δημητρης νομιζω οτι ειναι το προβλημα μου...κ νομιζω οτι θα λυθει μονο αλλαζοντας τελικο καζανακι.....

ευχαριστω μια φορα ακομα ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους....

VanVIC
15-04-10, 22:02
Εγω απο οτι εχω καταλαβει ο Βασιλης θελει να περιορισει το Drowning ...
...αυτο οφειλεται ΚΥΡΙΩΣ στο τελικο καζανακι και οχι στο υπολοιπο της εξατμισης.

Μπράβο ρε Δημήτρη !
Τόσο καιρό "υποφέρω" απο δαυτο και δεν ήξερα πως λέγεται.
:thumbsup:

turbodog
15-04-10, 22:13
ειναι droning χωρις w. To σκοτωσα :sm-angry05:

VanVIC
15-04-10, 22:16
Δείτε κι αυτό (https://www.capristo.de/index.php?view=2&sub=23)
Τιμές δεν θέλετε να ξέρετε...

turbodog
15-04-10, 22:19
Διαβαστε και αυτα αν εχετε χρονο το droning

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=310526&highlight=drone

και δυο ενδιαφεροντα DIY για droning reduction

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=153887&highlight=drone

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=141201&highlight=drone

Stamatis
15-04-10, 23:03
Στα όπλα όταν βάζουμε σιγαστήρα, αυτό που καταφέρνουμε είναι να εκτονώνουμε τον παλμό του ήχου στην κάθετη κυματομορφή και να κρατάμε την οριζόντια, που δεν ενοχλεί τόσο.
Αυτός είναι ο λόγος που όταν πυροβολείς χωρίς σιγαστήρα ακούς μπαμ, ενώ με τον σιγαστήρα μόνο το τσιβββ της σφαίρας που βγαίνει απο την κάνη.

Σκέφτομαι λοιπόν πως το θέμα είναι να σπάσεις τον ήχο στην έξοδο αλλά και στην -κάνη- που είναι το τελικό καζάνι.
Οπότε σαν φτηνή λύση θα πρότεινα την περίδεση του τελικού με μονωτικό έχοντας βάλει όμως πριν απο κάτω ένα φύλλο μονωτικό για ταράτσες, τυλιγμένο γύρω του.
Σφίγγεις καλά το μονωτικό και έτσι περιορίζει όλο το συντονισμό του μετάλλου στο καζάνι.
Αυτό είναι το πρώτο κομμάτι του σιγαστήρα.
το δεύτερο είναι οι απολήξεις σου, όπου εκεί πρέπει να μειώσεις την έξοδο ώστε να σπάσει το κύμα που ψαχνει τρόπο να βγεί έξω.
Αυτό μπορείς να το κάνεις βάζοντας εσωτερικά στις εξόδους δύο κομμάτια μικρά απο κολάρο σιλικόνης στηριγμένα με δυό Π με βίδα στα άκρα.

Εγώ θα δοκίμαζα μάλιστα αυτή τη λύση πρωτού ντύσω την εξάτμιση γιατί πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά.
Σε αυτή την αρχή (του σιγαστήρα) πολύ απλά και χωρίς άλλο κόπο μπορείς να φέρεις το καζανάκι πιό πίσω και να μακρύνεις τις σωλήνες της εξόδου, αφού τις μονώσεις για να μην μεταδίδουν τον παλμό.

Το iphone έχει ντεσιμπελόμετρο οπότε μπορείς να κάνεις τις δοκιμές σου αρχικά με τα κολάρα που δεν θα σου κοστίσουν παραπάνω απο 10 ευρώ σύνολο με τα Π.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω την αίσθηση ότι θα δουλέψει...

Vasilis
15-04-10, 23:08
θενκς σταματακο μου.....!

BILL007
17-04-10, 22:07
Πολύ καλή ιδέα Σταμάτη!!!!!:):):)