PDA

Επιστροφή στο Forum : Bελτιωτικοι οικοι



GM6
14-04-10, 13:54
Ποιους απο αυτους τους βελτιωτικους οικους προτιματε?και θεωρειτε οτι αναδεικνυουν ακομη περισσοτερο την προσωπικοτητα καθε μοντελου,με εσωτερικα&εξωτερικα αξεσουαρ,ζαντες κτλ.

(Vorsteiner και Hamann) παρόλου που δεν είναι αποκλειστικοί της BMW είναι πολύ αξιόλοι).

Stamatis
14-04-10, 14:02
vORSTEINER, γιατί δεν έχω δεί άσχημη βελτίωση απο αυτούς.

Εχουν ένα χαρακτηριστικό προφιλ αξεσουάρ, (το βλέπεις και καταλαβαίνεις ότι είναι δικό τους) και επίσης είναι πράγματα ουσιαστικής βελτίωσης (σε θέμα υλικών, βάρους κτλ) και ταυτόχρονα οπτικής εμφάνισης.


Για τα μηχανολογικά και τα υπόλοιπα δεν ξέρω να πώ.
Μιλάω καθαρά για το οπτικό πακέτο.

Monsta
14-04-10, 14:15
vORSTEINER, γιατί δεν έχω δεί άσχημη βελτίωση απο αυτούς.

Εχουν ένα χαρακτηριστικό προφιλ αξεσουάρ, (το βλέπεις και καταλαβαίνεις ότι είναι δικό τους) και επίσης είναι πράγματα ουσιαστικής βελτίωσης (σε θέμα υλικών, βάρους κτλ) και ταυτόχρονα οπτικής εμφάνισης.


Για τα μηχανολογικά και τα υπόλοιπα δεν ξέρω να πώ.
Μιλάω καθαρά για το οπτικό πακέτο.


Θα συμφωνήσω!

Κάποια πράγματα από schnitzer & hartge (αν εξαιρέσουμε τις ζάντες τους που γενικά είναι θαυμάσιες) δεν μου κάθονται καλά.

Vasilis
14-04-10, 14:17
συμφωνω...κ γω δαγκωτο στην VORSTEINER.....(που βλεπω το καπω κ το πορτ μπαγκαζ κ τρελαινομαι....)

Nikos
14-04-10, 14:19
VORSTEINER και γω, ως η πιο κομψη και λιγοτερο κραυγαλεα, αν και θεωρω οτι οποιαδηποτε εξωτερικη αισθητικη παρεμβαση σε μοντελα Μ σημαινει και αλλιωση της προσωπικοτητας του αυτοκινητου και ειδικοτερα με αλλαγη ζαντας (εξ ου και η γνωστη ρηση...5αρα με ζαντολαστιχα για Μ5...6αρα με ζαντολαστιχα για Μ6 κλπ).
Στη λιστα θα εβαζα και την Alpina η οποια στο παρελθον μας εκανε αρκετες φορες να χασουμε τον υπνο μας και η οποια εχει κατασκευασει κατα τη γνωμη μου μια απο τις ομορφοτερες ζαντες για BMW ever...

Kostas_1
14-04-10, 14:23
Ωραιο θρεντ. Αν και προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου οι τροποποιησεις στην εμφανιση. Ισως αν ψηφιζα θα ηταν alpina.

Σωστος ο Νικολας:



VORSTEINER και γω, ως η πιο κομψη και λιγοτερο κραυγαλεα, αν και θεωρω οτι οποιαδηποτε εξωτερικη αισθητικη παρεμβαση σε μοντελα Μ σημαινει και αλλιωση της προσωπικοτητας του αυτοκινητου και ειδικοτερα με αλλαγη ζαντας (εξ ου και η γνωστη ρηση...5αρα με ζαντολαστιχα για Μ5...6αρα με ζαντολαστιχα για Μ6 κλπ).
Στη λιστα θα εβαζα και την Alpina η οποια στο παρελθον μας εκανε αρκετες φορες να χασουμε τον υπνο μας και η οποια εχει κατασκευασει κατα τη γνωμη μου μια απο τις ομορφοτερες ζαντες για BMW ever...

Stamatis
14-04-10, 14:27
Μα η Αλπίνα έχει βγεί απο το κλαμπ των βελτιωτών και έχει μπεί στους -ειδικούς κατασκευαστές- οπότε δεν νομίζω πως θα έπρεπε να είναι στη δημοσκόπηση.

Φυσικά και είναι απο τους ισχυρούς βελτιωτές αλλά απο ότι θυμάμαι δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με ///Μ καθώς έχει τη δική της προσέγγιση.
Δεν θα ήθελα ενα Μ με ζάντες Αλπίνα π.χ...

Αντίθετα θα ήθελα μια Β-κάτι ότι και να είναι...

NickE60
14-04-10, 14:27
Πρώτα Vorsteiner και μετά Hartge για μένα. Οι άλλοι 2 μπορεί να έχουν μελετήσει αρκετά τα πράγματα που κατασκευάζουν αλλά έχουν παλιομοδίτικο γούστο ...εκτός ίσως από κάποιες από τις μαύρες ζάντες που σχεδιάζει τελευταία ο Hamann, και κάποια (ελάχιστα) κομμάτια μέσα από τα bodykits της Schnitzer

5555
14-04-10, 14:36
Κανενας δεν μου αρεσει , ή μαλλον να το πω αλλιως ,δεν θα χαλουσα την συλλουετα του //Μ με κατι προσθετο.

Το μονο που προσθεσα στην μικρη μου ειναι μονο τελικο Bastuck.
Το επομενο βημα θα ελεγα για ενα Vorst. diffuser

H αποψη μου αφορα μονο την παρτη μου και το δικο μου αυτοκινητο

Nikos
14-04-10, 15:05
Μα η Αλπίνα έχει βγεί απο το κλαμπ των βελτιωτών και έχει μπεί στους -ειδικούς κατασκευαστές- οπότε δεν νομίζω πως θα έπρεπε να είναι στη δημοσκόπηση.

Φυσικά και είναι απο τους ισχυρούς βελτιωτές αλλά απο ότι θυμάμαι δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με ///Μ καθώς έχει τη δική της προσέγγιση.
Δεν θα ήθελα ενα Μ με ζάντες Αλπίνα π.χ...

Αντίθετα θα ήθελα μια Β-κάτι ότι και να είναι...

Η Alpina ειχε ασχοληθει με το Μ5 Ε34 Σταματη....εκτοτε σταματησε.
Αλλα μια Β 10 Ε28 θα ηθελα πολυ να την εχω και εγω.
Αυτο που ειπα για τις ζαντες της ισχυει για ολα τ'αλλα μοντελα εκτος απο Μ.
Και αυτο εως την εποχη του Ε34 και Ε36 που ηταν πιο τετραγωνα στη σχεδιαση. Στα νεα μοντελα δε μου πολυαρεσει. Σορρυ για το οφ τοπικ.

Christos 330
14-04-10, 15:19
VORSTEINER και απο εμενα . . .

Βεβαια δυσκολα να αλλαζα το μαμα καπο η προφυλακτηρα

απο m division μιας και ολοι οι οικοι εκει επανω επεξεργαζωνται και με διαφορετικες

λεπτομερεις κανουν πολυ καλα την δουλεια τους . . .

Driver M
14-04-10, 16:48
Kι εγώ vorsteiner ψήφισα, καθώς από τις υπόλοιπες εταιρείες (κυρίως τη schnitzer) έχω δει αρκετές τραβηγμένες βελτιώσεις που χαλάνε τις λιτές και κομψές γραμμές των bmw (για παράδειγμα η schnitzer E90). Αντίθετα, οι βελτιώσεις της vorsteiner μου αρέσουν όλες, με αποκορύφωμα την πρόσφατη Χ6Μ...

yodas
14-04-10, 17:34
εγώ πιστεύω πως όλες οι εταιρείες είναι καλές. απλά ο καθένας μπορεί τελικά να χτίσει το αυτοκινητό του πέρνοντας κομμάτια από όλες και να το φέρει στα μέτρα του. από ποιότητα νομίζω δεν τίθεται λόγος για καμμία. vorsteiner λοιπόν για καπό και difusser, hartge για εξατμίσεις τιμόνι και ζάντες και HAMANN - AC SCHNITZER για εσωτερικές - εξωτερικές λεπτομέρειες.

BILL007
14-04-10, 17:41
+1 στην ACS!!!! (oχι την κούριερ...):D:D:D

nikos ///M
14-04-10, 17:43
πιστευω πως τιποτα δεν συγρινεται με το Μ πακετο!
βεβαια μια HARTGE εξατμιση θα την εβαζα!

aristent
14-04-10, 17:52
Ψηφισα HARTGE επειδη στην Ε60 τουλαχιστον εχουν κανει καλη δουλεια και να το αποτελσμα:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/74446d1226340040pics2006imolaredm5e60har-1.jpg

GM6
14-04-10, 19:34
Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι προτιμω τoν AC Schnitzer για καποια bodykits και για ζαντες,αλλα και η Vorsteiner δεν με αφηνει καθολου αδιαφορο (το Χ6Μ μου αρεσε πολυ).

Ο Hartge ειναι καλος αλλα δεν κανει τη διαφορα,ενω ο Hamman δεν με συγκινει.Οντως ετσι οπως ειναι τα //Μ , θεωρω οτι δεν χρειαζονται μεγαλες αλλαγες:original:

ClatanosZ4
14-04-10, 19:43
Αν και η Vorsteiner απ'οτι βλεπω κανει καλη δουλεια, εχοντας Ζ4 επιλεγω AC Schnitzer. Απ' το 1το χιλιομετρο που εκανα με το αυτοκινητο φοραω τις V-type ζαντες της..
+1 ACS λοιπον! :whistle:

VanVIC
14-04-10, 21:08
επιλέγω HARGTE η οποία είναι πιο διακριτική εμφανισιακά (για τα γούστα μου) απο την Schnitzer και "δουλευει" και με τα μοτέρ.

m-power_01
14-04-10, 21:57
Schnitzer απο εμενα! Μου αρεσουν οι αισθητικες παρεμβασεις τις... Αλλα και οι βελτιωτικες της προτασεις!

bill_m3
14-04-10, 22:03
Kι εγώ vorsteiner ψήφισα, καθώς από τις υπόλοιπες εταιρείες (κυρίως τη schnitzer) έχω δει αρκετές τραβηγμένες βελτιώσεις που χαλάνε τις λιτές και κομψές γραμμές των bmw (για παράδειγμα η schnitzer E90). Αντίθετα, οι βελτιώσεις της vorsteiner μου αρέσουν όλες, με αποκορύφωμα την πρόσφατη Χ6Μ...

Τα είπες όλα!!!! :thumbsup: :thumbsup:

atha
14-04-10, 22:14
hartge, ο πιο αξιόπιστος βελτιωτής, αν βγάλουμε την Alpina που είναι πια κατασκευαστής η hartge είναι η μόνη που πειράζει BMW με αξιοπιστία 300000 km.