PDA

Επιστροφή στο Forum : 428i Schnitzer test drive



stef_E46m3cabrio
16-03-14, 13:39
Έκανα χθες μία μικρή βόλτα με το εργαλείο. Αναπόφευκτα έγινε η σύγκριση με το E46 M3 που οδηγούσα μέχρι τώρα. Ιδού οι εντυπώσεις μου :
- πολύ ωραίο εμφανισιακά, αλλά περισσότερο με την έννοια του ενυπωσιακού και όχι τόσο του πραγματικά ωραίου ή πωρωτικού. Επίσης σε κάποια σημεία μου θυμίζει Α5 οπότε με ξενερώνει.

- Μέσα τα ίδια λίγο πολύ. Καλή θέση οδήγησης και όλα τα γνωστά καλούδια. Πολύ ωραίο και στιβαρό. Με ξενίζει λίγο η θέση του Navi ψηλά, ποτέ δεν μου άρεσε εκεί το navi αν και υποθετω ότι είναι πιο σωστό οδηγικά. Η πιο σημαντική διαφορά βέβαια με το 46αρι είναι ο χώρος στα πίσω καθίσματα που είναι πολύ άνετος για μεγάλο ταξίδι.

- Το κιβώτιο είναι πολύ καλό. Δεν έχω εμπειρία από τέτοια κιβώτια αλλά απότι διαβάζω θεωρείται ίσως το καλύτερο του είδους. Αισθάνεσαι πολύ σαν playstation, δεν νοιώθεις αντιδράσεις, όλα ήρεμα και ομαλά και άμεσα.

- Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει 300 άλογα και πολλή ροπή από πολύ χαμηλά. Στην ουσία δεν καταλαβαίνεις πότε μπαίνει το τούρμπο, είναι συνεχόμενη η δύναμη και όταν πάτησα το πόδι στο πάτωμα ανέβηκα από τα 30 στα 130 χωρίς να το καταλάβω.


Γενικό δικό μου συμπέρασμα: η τεχνολογία προοδεύει και εξελίσσεται και αν κάποιος έχει τα χρήματα αυτήν την εποχή για ένα πραγματικά γρήγορο καινούριο αυτοκίνητο (με μόνο 1997 κυβικά) και εντυπωσιακή εμφάνιση, τότε θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά σαν πρόταση. Για εμένα που βλέπω το αυτοκίνητο καθαρά σαν απόλαυση (και όχι σαν μετακίνηση ή μούρη) δεν μου έκανε κλικ. Ίσως βέβαια σε ένα μεγάλο ταξίδι ή στην πίστα να τσίμπαγα περισσότερο. Προς το παρόν συνεχίζω να ψάχνω για ένα καλό 46αρι :)
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23994&d=1394972504

stef
16-03-14, 14:28
Το αμάξι είναι super!
Μέσα έξω πολύ όμορφο αν και προτιμούσα ασημένιες τις ζάντες όπως ήταν πριν...

Υ.Γ: Φανταστείτε τα Μ3/Μ4 τι θα κάνουν...

BILL007
16-03-14, 14:28
Προς το παρόν συνεχίζω να ψάχνω για ένα καλό 46αρι :)

Αυτό το μοντέλο είναι νομίζω ίσως απο τους μεγαλύτερους σταθμούς στην ιστορία της BMW :thumbsup:

Christos 330
16-03-14, 14:39
Άψογο θα έλεγα με ασημένιες Ζαντες φυσικά όπως λεει και ο Stef ...
Φίλε μου ετσι όπως ειναι το αυτοκινητο πόσο ειναι η τιμη του μήπως ρωτήσες ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΔημήτρηςΜ3
16-03-14, 14:45
τουρμπο τουρμπο τουρμπο μπλα μπλα μπλα....
εεε για αυτο το λογο θα ξαπαω Γερμανια να το οδηγήσω Μ3/Μ4

mark e92
16-03-14, 14:51
Άψογο θα έλεγα με ασημένιες Ζαντες φυσικά όπως λεει και ο Stef ...
Φίλε μου ετσι όπως ειναι το αυτοκινητο πόσο ειναι η τιμη του μήπως ρωτήσες ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Περίπου στα 46000 με την έκπτωση + πακέτο Schnitzer που περιλαμβάνει πρόγραμμα , ζάντες , και τελικό πίσω να μοιάζει με 335 .

stef
16-03-14, 14:52
Άψογο θα έλεγα με ασημένιες Ζαντες φυσικά όπως λεει και ο Stef ...
Φίλε μου ετσι όπως ειναι το αυτοκινητο πόσο ειναι η τιμη του μήπως ρωτήσες ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με ασημένιες ήταν πιο πριν...
Είναι το αυτοκίνητο του ιδιοκτήτη της αντιπροσωπείας...
Λογικά 55+ εύκολα Χρήστο

stef_E46m3cabrio
16-03-14, 14:57
Περίπου στα 46000 με την έκπτωση + πακέτο Schnitzer που περιλαμβάνει πρόγραμμα , ζάντες , και τελικό πίσω να μοιάζει με 335 .

και Μ-pack και φρένα και αλλαγές πολλές στο εσωτερικό, άλλο τιμόνι, δέρματα στα καθίσματα, και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι.
65Κ

stef_E46m3cabrio
16-03-14, 14:58
Τα specs του νομίζω είναι αυτά εδώ που φαίνονται στο 1:27


https://www.youtube.com/watch?v=l7zrsNWSvr0"]https://www.youtube.com/watch?v=l7zrsNWSvr0

Nick bmwlover
16-03-14, 17:11
και Μ-pack και φρένα και αλλαγές πολλές στο εσωτερικό, άλλο τιμόνι, δέρματα στα καθίσματα, και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι.
65Κ

Περιπου οσο ειχε το Ε92 335 δηλαδη...
Θα ειμαι ευγενικος,δεν το βλεπω να προχωραει πολυ...

mark e92
16-03-14, 18:41
και Μ-pack και φρένα και αλλαγές πολλές στο εσωτερικό, άλλο τιμόνι, δέρματα στα καθίσματα, και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι.
65Κ

428 με mpack κοστίζει 46 βάλε και τα καλούδια τις schnitzer ...
Λογικά γυρω στο 55 μα μια καλή έκπτωση.

mark e92
16-03-14, 18:50
Με ασημένιες ήταν πιο πριν...
Είναι το αυτοκίνητο του ιδιοκτήτη της αντιπροσωπείας...
Λογικά 55+ εύκολα Χρήστο

Είναι το γνωστό ???4444...

stef
16-03-14, 20:00
Είναι το γνωστό ???4444...


Ακριβώς!

stef
16-03-14, 20:00
Περιπου οσο ειχε το Ε92 335 δηλαδη...
Θα ειμαι ευγενικος,δεν το βλεπω να προχωραει πολυ...

Από ποιας άποψης?

Z-man
16-03-14, 21:05
της οικονομικης φανταζομαι πως εννοει μιας και το αμαξι τα αξιζει...

stef
16-03-14, 21:18
Δεν νομίζω,,
Τότε τα 335 τα έπαιρναν πολλοί
Τώρα το 428 πολύ λιγότεροι...

Nick bmwlover
17-03-14, 13:44
Δεν νομίζω,,
Τι δε νομιζεις;

Τότε τα 335 τα έπαιρναν πολλοί
Τώρα το 428 πολύ λιγότεροι...
Γιατι νομιζεις οτι ισχυει αυτο;
Αρχικα ξεκιναμε με το οτι τοτε η κατασταση ηταν πολυ διαφορετικη,οι συνθηκες ηταν διαφορετικες,και οτι ειχαν λεφτα πολυ περισσοτεροι,πολυ περισσοτερα και το να παρεις αμαξι ηταν πολυ πιο ευκολη διαδικασια...
Σημερα δεν μπορει πολυς κοσμος να αγορασει και να συντηρησει εστω και για 1 χρονο ενα καινουργιο αμαξι των 60.000!!!
Βασικη ερωτηση"Που θα τα βρω 60.000 ευρω για αμαξι;;;"
Επισης ειναι και το εξης σκεπτικο"Θα δωσω σημερα 60.000 ευρω για αμαξι 2.000 κυβικων;;;Ειναι πανακριβο,οτι και να ειναι αυτο..."
Ομως επειδη ειναι 2.000 κυβικα,λογικα θα εχει μικροτερη φορολογια κλπ απο ενα 335,αρα ενδεχομενως να μπορεσω να κανω αποσβεση απο εκει τα χρηματα,αλλα σε ποσα χρονια,ομως τι γινεται οσον αφορα τα τελη κυκλοφοριας καθοτι 2λιτρο με τετοια ιπποδυναμη,θα εχει ανεβασμενους ρυπους λογικα,θα ειναι σε ανεβασμενη κλιμακα οσον αφορα των υπολογισμο των τελων κυκλοφοριας δηλαδη;;;"
Καποια απο αυτα τα ερωτηματα προβληματιζαν και προ οικονομικης κρισης καποιους απο τους υποψηφιους αγοραστες αυτοκινητων,οι οποιοι ηταν περισσοτεροι στο συνολο τους,
σημερα που οι υποψηφιοι αγοραστες αυτοκινητων ειναι λιγοτεροι,και σαφως πολυ λιγοτεροι αυτοι που εχουν λεφτα για τετοιες αγορες,αυτα τα ερωτηματα τους προβληματιζουν πολυ πιο εντονα,πολυ πιο συχνα,και οντας σε μια μονιμη αβεβαιοτητα και με τοσους αποτρεπτικους παραγοντες ειναι δυσκολο να προβουν σε μια τετοια κινηση!!!

stef
17-03-14, 19:16
Κάνεις ένα μικρό λάθος!
Δεν είχαν λεφτά περισσότεροι, απλά έβρισκες χρήμα πολύ πιο εύκολα!
Τα περισσότερα Χ5-Χ6-335 κλπ με δάνειο ήταν
Αυτοί που μπορούν να πάρουν τώρα 428, είναι οι ίδιοι που το 1992 έπαιρναν 320 Ε36, Μercedes CE200 κλπ, δηλαδή πολλοί λιγότεροι από αυτούς που αγόραζαν το 2007-2009 Χ5-Χ6-335
Ήξερες πολλούς το 1995 με Μ3 Ε36 original?
Το 428 λοιπόν θα αγοραστεί από αυτούς που έχουν και δεν κολλάνε να εκταμιεύσουν 60.000¤ σήμερα και ας είναι λίγοι..

gant
17-03-14, 19:29
Το συγκεκριμένο έχει πρόγραμμα κλπ και φτάνει τους 300 ίππους?

stef
17-03-14, 19:40
Ακριβώς...

https://preisliste.ac-schnitzer.de/acs_kpl/unterlagen/broschueren_engl/F32/files/mobile/index.html#2

stef_E46m3cabrio
17-03-14, 22:58
Κάνεις ένα μικρό λάθος!
Δεν είχαν λεφτά περισσότεροι, απλά έβρισκες χρήμα πολύ πιο εύκολα!
Τα περισσότερα Χ5-Χ6-335 κλπ με δάνειο ήταν
Αυτοί που μπορούν να πάρουν τώρα 428, είναι οι ίδιοι που το 1992 έπαιρναν 320 Ε36, Μercedes CE200 κλπ, δηλαδή πολλοί λιγότεροι από αυτούς που αγόραζαν το 2007-2009 Χ5-Χ6-335
Ήξερες πολλούς το 1995 με Μ3 Ε36 original?
Το 428 λοιπόν θα αγοραστεί από αυτούς που έχουν και δεν κολλάνε να εκταμιεύσουν 60.000¤ σήμερα και ας είναι λίγοι..

Συμφωνώ. Αν υπήρχε τώρα εύκολο χρήμα όπως πριν από 5-6 χρόνια, το 428 θα πούλαγε το ίδιο και καλύτερα από το 335.

Nick bmwlover
18-03-14, 00:06
Κάνεις ένα μικρό λάθος!
Δεν είχαν λεφτά περισσότεροι, απλά έβρισκες χρήμα πολύ πιο εύκολα![/QUOTE]
Εν μερει συμφωνω μαζι σου,αλλα μην εισαι απολυτος σε αυτο...

Τα περισσότερα Χ5-Χ6-335 κλπ με δάνειο ήταν
Το ξερω πολυ καλα,οπως και ολος ο κοσμος εξαλλου,ισως και καλυτερα...

Αυτοί που μπορούν να πάρουν τώρα 428, είναι οι ίδιοι που το 1992 έπαιρναν 320 Ε36, Μercedes CE200 κλπ, δηλαδή πολλοί λιγότεροι από αυτούς που αγόραζαν το 2007-2009 Χ5-Χ6-335Εννοεις δηλαδη αυτους που δεν επαιρναν δανειο για να αγορασουν αμαξι,γιατι οντως τα ειχαν...
Πιστευω οτι δεν μπορεις να συγκρινεις το 1992 με το 2014 και να λες οτι ειναι το ιδιο,διοτι οπως ειναι φυσικο,δεν μπορεις να ξερεις τον ακριβη αριθμο αυτων στους οποιους αναφερεσαι,δεν ξερεις τις αλλαγες στην οικονομικη τους κατασταση,ποια ηταν τοτε και ποια ειναι τωρα και θεωρω λανθασμενο,το να επιχειρεις να βγαλεις συμπερασμα κατα προσεγγιση επειδη μπορει να εχεις 2,3,10,20 τετοια παραδειγματα στα οποια αναφερεσαι,δεδομενων των αλλαγων που εχουν λαβει χωρα απο τοτε μεχρι τωρα στην οικονομια... [/QUOTE]

Ήξερες πολλούς το 1995 με Μ3 Ε36 original?Οχι,συμφωνω μαζι σου,καταλαβα τι θες να πεις αλλα το παραδειγμα ειναι λιγο ακυρο καθως παρομοιαζεις μια 4αρα της σειρας του σημερα,φαινεται υποτιμητικο,αλλα ετσι ειναι,ετσι θεωρειται,με μια ///Μ3 Ε36 του 1995,επειδη μαλλον αναφερεσαι καθαρα στην χρηματικη αξια,θα μπορουσες να αναφερθεις σε καποιο πιο ακριβο μοντελο του τοτε και οχι σε
///Μ!!!
QUOTE=stef;476458]Το 428 λοιπόν θα αγοραστεί από αυτούς που έχουν και δεν κολλάνε να εκταμιεύσουν 60.000¤ σήμερα και ας είναι λίγοι..[/QUOTE]
[QUOTE=stef;476458]Δεν εθιξα το 428i,ξεκολλα,αλλα με βαση ολα τα παραπανω,με οσα ειπα σε προηγουμενο ποστ και αυτο που παραδεχτηκες και εσυ και εχω υπογραμμισει,δηλαδη οτι θα ειναι λιγοι οι αγοραστες του βγαινει το συμπερασμα οτι θα αγοραστει αλλα δεν θα προχωρησει πολυ,αυτο δηλαδη που αναφερα και στο 1ο μου ποστ,γι'αυτο εξαλλου ειπα κιολας οτι θα φανω ευγενικος στον τροπο εκφρασης μου,λογω της σημερινης καταστασης,επειδη υπο πιο ευνοικες συνθηκες θα ειχε σιγουρα πολυ μεγαλυτερη ζητηση,οπως σωστα υπεθεσε ο z-man!!!

mark e92
18-03-14, 11:59
Δείτε και την άλλη πλευρά...
Θα δώσεις 55 και σε 3 χρόνια θα το χαρίσεις όπως το 335 ??? Με τα γνωστά"2000 κεκ δεν πουλιούνται πιά...κλπκλπ....
Αξίζει;;;

NickM3CS
18-03-14, 13:18
Δείτε και την άλλη πλευρά...
Θα δώσεις 55 και σε 3 χρόνια θα το χαρίσεις όπως το 335 ??? Με τα γνωστά"2000 κεκ δεν πουλιούνται πιά...κλπκλπ....
Αξίζει;;;

δεν νομιζω πως καποιος που εχει να σκασει 50Κ για ενα τετοιο αυτοκινητο, με την κρίση που περναμε, θα προβληματιζοταν αν θα το πουλησει η οχι επειδη ειναι 2000 κυβικα ... :original:

alexm
18-03-14, 13:35
Δεν είχαν λεφτά περισσότεροι, απλά έβρισκες χρήμα πολύ πιο εύκολα!
Τα περισσότερα Χ5-Χ6-335 κλπ με δάνειο ήταν



Οταν εγινε η μειωση του δασμου 50% απο τον υπουργο Οικονομιας Ι. Παπαθανασιου 3/4/09 εως 7/8/09, μαλλιοτραβιοσαντε... οι dealers ανα την Ελλαδα για το ποιος εκλεισε πρωτος το στοκ 3λιτρο και πανω που ειχε bmw hellas στην ελευσινα.
Τα στοκ 3-5 λιτρα ηταν παρα πολλα την εποχη εκεινη συν αυτα που παραγγελθηκαν και μεχρι τον Αυγουστο που εληγε το -50% δεν εμεινε ουτε ενα!!!
Εαν τωρα εσυ πιστευεις οτι ολοι αυτοι δεν ειχαν λεφτα και δανειστηκαν μεσα στην αρχη της κρισης για να παρουν 3-4-5λιτρο bmw, θα σου πω οτι μαλλον κανεις λαθος...:original:

Vassilis ///M
18-03-14, 18:04
Οταν εγινε η μειωση του δασμου 50% απο τον υπουργο Οικονομιας Ι. Παπαθανασιου 3/4/09 εως 7/8/09, μαλλιοτραβιοσαντε... οι dealers ανα την Ελλαδα για το ποιος εκλεισε πρωτος το στοκ 3λιτρο και πανω που ειχε bmw hellas στην ελευσινα.
Τα στοκ 3-5 λιτρα ηταν παρα πολλα την εποχη εκεινη συν αυτα που παραγγελθηκαν και μεχρι τον Αυγουστο που εληγε το -50% δεν εμεινε ουτε ενα!!!
Εαν τωρα εσυ πιστευεις οτι ολοι αυτοι δεν ειχαν λεφτα και δανειστηκαν μεσα στην αρχη της κρισης για να παρουν 3-4-5λιτρο bmw, θα σου πω οτι μαλλον κανεις λαθος...:original:

To είχα ζήσει μέσα απο μεγάλη αντιπροσωπεία (υπάλληλος) απο αρχές Απριλίου του 09 μέχρι Σεπτέμβριο του 2009 μετά άρχισε σιγά σιγά η κοιλιά...

Υπήρξε και μέρα που περίμεναν τρία άτομα στη σειρά απο τις 7 το πρωί μέχρι 8:30 που ανοίγαμε εμείς για να κλείσουν αυτοκίνητο...

stef
18-03-14, 19:40
Εαν τωρα εσυ πιστευεις οτι ολοι αυτοι δεν ειχαν λεφτα και δανειστηκαν μεσα στην αρχη της κρισης για να παρουν 3-4-5λιτρο bmw, θα σου πω οτι μαλλον κανεις λαθος...:original:

Οι 8/10 ήταν δάνεια !
Έβλεπα τις εγκρισιμότητες εντοπς τραπέζης...
Κάτι ξέρω παραπάνω, πίστεψέ με...thumb