PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρίποδα-γρύλλος-εργαλεία αυτοκινήτου



m_power_lunatic
13-03-14, 10:36
Θέλω να ανανεώσω τα εργαλεία μου και τον εξοπλισμό μου για επισκευές και συντήρηση καθώς και αποσυναρμολόγηση για project που σκέφτομαι να αγοράσω μελλοντικά.

Έχει κανείς αντίστοιχο εξοπλισμό να μου προτείνει???

Υπάρχουνε μαγαζιά και ιντερνετικά όπου μπορεί κάποιος να μου προτείνει???Δεν αναφέρομαι σα συνηθισμένα e-ergaleio gr κτλ.Κάτι ποιό εξειδικευμένο και σοβαρό ποιοτικά,όχι πανάκριβες λύσεις FACOM κτλ.

Ψάχνω για

1)τρίποδα

2)γρύλλο

3)εργαλεία χειρός (σετ-βαλίτσες) και ηλεκτρικά

4)πλυστικό μηχάνημα

Άν έχει αναφερθεί ξανά,ας μπεί το θέμα εκεί που πρέπει (κάτι θυμάμαι αλλά δεν το βρήκα με ψάξιμο που έκανα).

120ie87
13-03-14, 12:33
Φίλε μου ξέρεις, το θεμα με τα εργαλεια ειναι μεχρι τι ποσό μπορεί να ξοδέψει κανείς. Οι εργαλειοθήκες με τα εργαλεία μπορεί να κοστίσουν εύκολα 1000ευρώ+


Νομίζω ότι θα μπορούσες να αγοράσεις γρύλλο (με ροδάκια) από πρακτικερ, τρίποδα από κάπου που θα βρεις φθηνά (δες και bestprice.gr)
Το ειδικό κλειδί για το φίλτρο λαδιού από ebay (έχει βάση πάνω του για να βάζεις μεσαία καστάνια), χρειάζεσαι ένα καλό σετ τορξ (πήρα από lidl μια φορά ενα καλό που είχε και άλλεν)
Μια καλή πηγή σου θα ήταν και η σπύρου πάτση (η αρχή της, όπως κατεβαίνουμε την καβάλας προς αθήνα στη σπύρου πάτση στρίβουμε ΑΡΙΣΤΕΡΑ (στα 200 μέτρα στο δεξί μας χερι υπάρχει μαγαζί με κλειδιά και τορξ θηλυκα ενισχυμένα κλπ (για αντιστρεπτικη εργοστασιακή, για τροχαλία στροφάλου που χρειάζεται εκεί).
Επίσης θα χρειαστείς ενισχυμένα κλειδιά για ρουλεμαν τροχών (για να ξεβιδώνεις τα μουαγιέ) και επίσης για την ανάρτηση που οι ροπές είναι μεγάλες.
Δυναμόκλειδα χρειάζεσαι για να σφίγγεις σωστά.
Σίγουρα ένα πολύ καλό κλειδί για μπουζί (με σιλικόνη από μεσα για να αφαιρεις πιο ευκολα τα μπουζί).
Ένα μυτοτσίμπιδο (χρειάζεται πολλές φορές)

Το πλυστικό μηχάνημα δεν χρειάζεται να είναι πολύ δυνατό για πλύσιμο μια φορά το μήνα στο γκαραζ/πυλωτή σου.... ψαξε λιγο στο νετ.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. Καλύτερα να αγοράζεις εργαλεία σιγά-σιγά ανάλογα με τη δουλειά που θες να κάνεις. Ούτως ή άλλως θα σου μείνουν

BILL007
13-03-14, 12:40
Ψάξε απο εδώ, αμα θες να κρατήσεις το budget χαμηλά ;)

https://www.xe.gr/epixeirisiaka/eksoplismos-synergeia-aftokiniton,12572.html

ΜΙΧΑΛΗΣ
13-03-14, 14:21
Το ιδιο πραγμα εχω κανει εγω στο γκαραζ μου και τα φτιαχνω σχεδον ολα(εκτος απο χοντροδουλειες) μονος μου. Πολλα εργαλεια προμηθευτηκα απο το πρακτικερ(βιδες,φισακια,τα νιες,σπρει,εργαλειοθηκες,μ εγκενη,φορτιστες,μπιστολι σιλικονης κλπ). Συσκευες οπως δραπανο, τριβειο, αλειφαδορο ειναι της black n decker κομπρεσερ αερος με τα παρελκομενα και σεγα της einhel, πλυστικο nilfisk απο μαγαζι με εργαλεια, σκουπα που κανει βιολογικο της kirby, οπως και δραπανοκτσαβιδο της makita. τωρα σε τορκσ, καστανιες μικρες και μεγαλες κατσαβιδια και αλεν μονο σε ποιοτητας (την πατησα εγω με τα φτηνα και τωρα πηρα καλα)αλλιως δεν κανουν ουτε για μια φορα χρηση!!!θα προτεινα stanley δες skroutz.

υ.γ το χαρτι του μηχανικου το εχω , μια εναρξη θελω και ειμαι ετοιμος :hystericalbs1:

Vasilis M3
13-03-14, 15:43
Ωχ ωχ έχεις αγριέψει επικίνδυνα εσύ... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

zaharias
13-03-14, 16:10
Γουσταρωωωω...


Ωραιο θρεντ..


Εγω περα απο καποια εργαλεια φτηνα, εχω παρει ενα Norbar (μικρο ευρως ροπων) δυναμοκλειδο και ενα καλο επωνυμο κλειδι-καρυδακι για το φιλτρο λαδιου.. Θελω jack stands ενα καλο γρυλο καποια στιγμη.. και πολλα αλλα.. :D


Και φυσικα αυτο που θελω να παρω και νομιζω οτι δεν πρεπει να λειπει απο το γκαραζ καθε BMWδακια που κανει DIY ειναι αυτο..
https://www.google.gr/search?q=bmw+ETK&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aMkhU9uAGsmH0AX56ICYCQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=667#q=bmw+manual+bentley&tbm=isch

BMW Service Manual-Bentley

:original::original::original:

BILL007
13-03-14, 17:26
BMW Service Manual-Bentley

:original::original::original:

Με ένα απλό google search :D :D

https://www.gotocommerce.com/free_manuals/auto_manuals/data/BMW%20Series%203%20-%20Service%20Manual%20%7BEN%7D.pdf
(https://www.gotocommerce.com/free_manuals/auto_manuals/data/BMW%20Series%203%20-%20Service%20Manual%20%7BEN%7D.pdf)

zaharias
13-03-14, 18:05
Με ένα απλό google search :D :D https://www.gotocommerce.com/free_manuals/auto_manuals/data/BMW%20Series%203%20-%20Service%20Manual%20%7BEN%7D.pdf

:thumbsup::thanks::thnx::cheers::worthy::clap::cla p1:

BILL007
13-03-14, 18:38
:thumbsup::thanks::thnx::cheers::worthy::clap: :clap1:


:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

nikos1400
13-03-14, 23:41
Θέλω να ανανεώσω τα εργαλεία μου και τον εξοπλισμό μου για επισκευές και συντήρηση καθώς και αποσυναρμολόγηση για project που σκέφτομαι να αγοράσω μελλοντικά.

Έχει κανείς αντίστοιχο εξοπλισμό να μου προτείνει???

Υπάρχουνε μαγαζιά και ιντερνετικά όπου μπορεί κάποιος να μου προτείνει???Δεν αναφέρομαι σα συνηθισμένα e-ergaleio gr κτλ.Κάτι ποιό εξειδικευμένο και σοβαρό ποιοτικά,όχι πανάκριβες λύσεις FACOM κτλ.

Ψάχνω για

1)τρίποδα

2)γρύλλο

3)εργαλεία χειρός (σετ-βαλίτσες) και ηλεκτρικά

4)πλυστικό μηχάνημα

Άν έχει αναφερθεί ξανά,ας μπεί το θέμα εκεί που πρέπει (κάτι θυμάμαι αλλά δεν το βρήκα με ψάξιμο που έκανα).

Το βασικοτερο δε μας ειπες αν εχεις βρει.
Χρόνο.
Αμα βρεις, στειλε και σε μας κανα λινκ να δουμε τι θα κανουμε.

:th_Laie_67-1::hystericalbs1: