PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW, top premium brand!



Stathis
13-04-10, 16:03
Η βαυαρική εταιρια παρεμεινε στην πρωτη θεση των πωλησεων premium cars, για το πρωτο τριμηνο του ετους.

πουλησε 265,809 αυτοκινητα, εναντι 264,100 της αουντι και 248,500 της μερσεντες η οποια επεσε στην τριτη θεση.

https://ll.speedhunters.com/u/f/eagames/NFS/speedhunters.com/Images/Jacco%20Willemsen/Random%20Shots/SHm6comp2.jpg

Driver M
13-04-10, 16:07
Πολύ ενδιαφέρον στοιχείο, κυρίως αν σκεφτούμε ότι τόσο η audi, όσο και (κυρίως) η merc, έχουν μεγαλύτερη γκάμα οχημάτων από τους Βαυαρούς.
Τώρα μάλιστα που κυκλοφόρησε και η νέα 5άρα, τα νούμερα λογικά θα ανέβουν κι άλλο...

Stamatis
13-04-10, 16:54
Υπολογιστε ομως πως υπηρχε αναμονη για την Ε που παραδοσιακα παιρνει μπρος ενα χρονο μετα την παρουσιαση που απλωνει ολη τη βενταλια με τους κινητηρες και αμαξωματα.
Οτι ειναι η 3αρα για την bmw ειναι η Ε για την μερκ.

bimmer-corfu
22-04-10, 13:28
Στη Γερμανία πάντως πιο premium θεωρούν τα audi και mercedes (άσχετα απο νούμερα πωλήσεων). Δεν το λέω εγώ, ρωτήστε ένα Γερμανό...

Stathis
22-04-10, 13:57
ε, οχι οτι οι γερμανοι θεωρουν πιο premium τα audi....
φυσικα και δεν ισχυει αυτο.
κατ' αρχας τι θα πει "πιο premium"?

δεν υπαρχει λιγο και πολυ premium...

στην ιδια κατηγορια ειναι ολες αυτες οι φιρμες.

Driver M
22-04-10, 14:54
ε, οχι οτι οι γερμανοι θεωρουν πιο premium τα audi....
φυσικα και δεν ισχυει αυτο.
κατ' αρχας τι θα πει "πιο premium"?

δεν υπαρχει λιγο και πολυ premium...

στην ιδια κατηγορια ειναι ολες αυτες οι φιρμες.

+1
Η audi άλλωστε, τα τελευταία πάνω κάτω 15 χρόνια καθιερώρηκε ως premium εταιρεία όπως η bmw και η merc και σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται ανώτερη των Βαυαρών. Άλλωστε, δεν θα ήταν και λογικό να συμβαίνει αυτό, αφού πέρα από την πολύ μεγαλύτερη ιστορία των bmw σε αγώνες, μοντέλα που έγραψαν εποχή κλπ, τα μοντέλα της εταιρείας είναι κατά κανόνα πιο ακριβά από αυτό του Ingolstadt σε αντίστοιχες κατηγορίες. Συνεπώς, θα ήταν ανόητο να θεωρείται μια εταιρεία α πιο premium από μια β, όταν τα μοντέλα της β είναι ακριβότερα από της α...

bimmer-corfu
22-04-10, 15:30
εγώ πάντως επειδή έχω πολλά πάρε δώσε με ξένους λόγο δουλειάς έχω ρωτήσει Γερμανούς και όλοι τα ίδια λένε. Μα εντελώς όλοι (τα τελευταια 2-3 χρόνια)...

θα σου πω τι πάει να πει πιο premium Στάθη: έκανα ερώτηση σε μέλος του Δ.Σ. Γερμανικής τράπεζας γιατί δεν παίρνει καμία μπέμπα επειδή κάθε χρόνο αλλάζει το εταιρικό του Q7 με άλλο Q7 και μου είπε ότι σε τέτοια θέση 'πρέπει' να οδηγάς Mercedes ή Audi

S8N
22-04-10, 15:44
...
Συνεπώς, θα ήταν ανόητο να θεωρείται μια εταιρεία α πιο premium από μια β, όταν τα μοντέλα της β είναι ακριβότερα από της α...

Όχι μόνο ακριβότερα αλλά και καλύτερα, μην το ξεχνάμε αυτό!

Πάνω απ΄όλα όμως, είναι πιο exclusive:

- Είναι τα τελευταία πιστά στην πίσω κίνηση.
- Μπορεί να μην έχεις κινητήρες turbo σε ευρεία γκάμα, έχεις όμως κατανομή 50-50 και τιμόνι ξυράφι από το 116 έως το 750iL.
- Κυκλοφορείς και γνωρίζεις ότι τα κωλομηχανικά σου μέρη δε δίνουν ζωή σε άλλα 70 μοντέλα της ίδιας ή και αδελφών εταιριών (παρεπιπτόντως, όλες μη premium brands).
- Αγοράζεις αυτοκίνητο με ουσία και τεχνολογία under the skin και όχι μπιχλιμπιδομηχανή με βλεφαρίδες από led και ενίοτε εμφάνιση διαστημικής κατσαρίδας.

Η ιστορία της κοινής πλατφόρμας και του κοινού parts bin στο group VAG θα κάνει μεγάλη ζημιά στο κύρος της Audi, να μου θυμηθείτε. Δεν αγοράζουν όλοι μοντέλα S και RS. Εκείνοι που κάνουν πραγματικό τζίρο στην εταιρία κάποια στιγμή θα καταλάβουν ότι δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις χρυσό ένα glorified Golf με σηματάκι S3 ή ΤΤ, όπως δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις τα ίδια για ενα βασικό Α4 όσο ο διπλανός σου για ένα full Octavia με καλύτερο κινητήρα και τετρακίνηση.

Stathis
22-04-10, 15:46
οκ, επειδη το ειπε ο φιλος σου σαν δικαιολογια δε σημαινει οτι ισχυει...
και για να σου πω και την αληθεια μου φαινεται φαιδρη δικαιολογια.
διοτι οπως ειπε και ο αρης, δεν γινεται να ειναι "πιο premium" το Q7 απο το Χ5, για παραδειγμα, οντας φθηνοτερο (και εκτος ολων των αλλων βεβαια...)

σε αυτες τι περιπτωσεις παιζουν αλλα πραγματα...
τι συμφωνιες κανουν οι εταιριες, τι εκπτωσεις και τι παροχες παιρνουν.
και πανε μετα στα στελεχη και "πουλανε" την πλαστικο-μπουρδα Q7 ως πιο πρεστιζατο απο Bmw...
κυριολεκτικα για γελια....

ελεος και ημαρτον ρε παιδια...
που θα ελεγε και ο γιωργος....

Samaro
22-04-10, 15:50
.....................
έκανα ερώτηση σε μέλος του Δ.Σ. Γερμανικής τράπεζας γιατί δεν παίρνει καμία μπέμπα επειδή κάθε χρόνο αλλάζει το εταιρικό του Q7 με άλλο Q7 και μου είπε ότι σε τέτοια θέση 'πρέπει' να οδηγάς Mercedes ή Audi
Τί τον ρώτησες βρε Πέτρο. Απο Τραπεζικά ξέρει ο άνθρωπος.
Οχι απο αυτοκίνητα.:th_Laie_67-1:

bimmer-corfu
22-04-10, 15:51
οκ, επειδη το ειπε ο φιλος σου σαν δικαιολογια δε σημαινει οτι ισχυει...
και για να σου πω και την αληθεια μου φαινεται φαιδρη δικαιολογια.
διοτι οπως ειπε και ο αρης, δεν γινεται να ειναι "πιο premium" το Q7 απο το Χ5, για παραδειγμα, οντας φθηνοτερο (και εκτος ολων των αλλων βεβαια...)

σε αυτες τι περιπτωσεις παιζουν αλλα πραγματα...
τι συμφωνιες κανουν οι εταιριες, τι εκπτωσεις και τι παροχες παιρνουν.
και πανε μετα στα στελεχη και "πουλανε" την πλαστικο-μπουρδα Q7 ως πιο πρεστιζατο απο Bmw...
κυριολεκτικα για γελια....

ελεος και ημαρτον ρε παιδια...
που θα ελεγε και ο γιωργος....

φυσικά και η δική μου γνώμη είναι BMW και πάλι BMW και όπως λες δεν σημαίνει ότι ότι λέει ο Γερμανός έτσι είναι, όμως ας αναφέρω και τη κουβέντα με άλλο Γερμανό ο οποίος μετά απο μεγάλη καριέρα στη Siemens είναι τώρα σε εταιρεία κατασκευής λογισμικού με πελάτες εκ των άλλων την audi, τη BMW και τη Mercedes (λογισμικό οργάνωσης εργοστασίων κτλ).
Τον ρώτησα τι γνώμη του για τη τριπλέτα audi,mercedes, bmw και η σειρά κατάταξης του είναι audi,mercedes,bmw

bimmer-corfu
22-04-10, 15:52
Τί τον ρώτησες βρε Πέτρο. Απο Τραπεζικά ξέρει ο άνθρωπος.
Οχι απο αυτοκίνητα.:th_Laie_67-1:

xaxaxaxa σωστά αλλά ο προηγούμενος ξέρει και απο αμάξια

bimmer-corfu
22-04-10, 15:54
και πανε μετα στα στελεχη και "πουλανε" την πλαστικο-μπουρδα Q7 ως πιο πρεστιζατο απο Bmw...
κυριολεκτικα για γελια....

ελεος και ημαρτον ρε παιδια...
που θα ελεγε και ο γιωργος....
έτσι σε θέλω Στάθη 'αλήτη' mod (με τη καλή έννοια):thumbsup:

Samaro
22-04-10, 15:54
Οπως τα λέει ο Στάθης είναι.
Αφου σαν στέλεχος της Τράπεζας που είναι του παρέχουν το AUDI με Leasing. Τι να πεί ;;;:original:

NickE60
22-04-10, 15:57
H audi (VAG) και η mercedes (Daimler) ήταν οι Εταιρίες "κολοσσοί" που τράβηξαν το μεγαλύτερο καναλι (χρεωκοπία) τα τελευταία 5+ χρόνια (δεν εξετάζω την ποιότητα των αυτοκινήτων τους) Με 2-3 "παραλασσόμενους" κινητήρες η καθεμία τράβηξαν τον ανήφορο για 8+ χρόνια στη στη μεσαία κατηγορία. Τράπεζες Οργανισμοί, εταιρίες κλπ. παίρνουν για τα στελέχη τους κάτι καλό, αλλα και φτηνό. Για BMW δεν συμφέρει, διότι δεν "ξεπουλάει" (ακόμα τουλάχιστον) οπότε δεν υπάρχει και θέμα επιλογής BMW μέσω leasing για ένα "στέλεχος" ...ότι γίνεται εδώ με οpel και toyota..
Η BMW έχει άλλους στόχους και πουλάει για να πληρωθεί, όχι για να σωθεί... γι' αυτό δεν πουλάει και έτοιμα διασκευασμένα ταξί μαζικά με "σουπερ" προσφορές όπως κάνουν οι άλλοι...

yannisv
22-04-10, 18:21
Φίλη Γερμανίδα στο Πανεπιστήμιο χρόνια πριν μου έλεγε για το διαχωρισμό BMW, Mercedes vs Volkswagen, Audi τα οποία αν και σε κατώτερη κατηγορία ήταν δημοφιλέστερα στη Γερμανία. Είναι υποκειμενικό το κριτήριο αν και αντικειμενικά πλέον Audi, Mercedes, BMW συναγωνίζονται στην premium κατηγορία με - κατά τη γνώμη μου - προβάδισμα της BMW, Mercedes έναντι της Audi (χρόνο με το χρόνο πάντως η Audi κερδίζει έδαφος με πολύ καλά οχήματα όπως τα Q, A5 κλπ).

S8N
22-04-10, 19:15
Κάποιοι ίσως να έχουν αντίρρηση με τον χαρακτηρισμό του Α5 ως 'καλού οχήματος'... Έλαβε την τελευταία (121η) θέση σε έρευνα αξιοπιστίας στη Μεγάλη Βρετανία.

https://www.thisismoney.co.uk/bargains-and-rip-offs/motoring/article.html?in_article_id=488819&in_page_id=53949&ct=5

PATSIMINI
22-04-10, 22:22
δεν εχω ρωτησει κανενα γερμανο τι θεωρει καλυτερο και τι οχι οπως και δε ρωταω και κανενα ελληνα γιατι ο καθενας εχει τη δικη του γνωμη....απο την αλλη θυμαμαι οτι σε γερμανικους διαγωνισμους περιοδικου αυτοκινητου τα AUDI ερχονταν στη πρωτη θεση σε καθε κατηγορια...η συκγεκριμενη διακριση διαφημιζονταν σε πολλα περιοδικα ελληνικα....το κοινο εκει ηταν πολλαπλασιο απο αντιστοιχο ελληνικο που ερχονταν πρωτα Bmw h Mercedes...βεβαια αν κρινω απο το γεγονος οτι οι Ελληνες(κακομοιροι) επαιρναν 316 σε συντριπτικη πλειοψηφια ενω οι Γερμανοι αγοραζαν μονο καλες εκδοσεις τοτε μαλλον η ψηφος των Γερμανων ειναι πιο εγκυρη για μενα......

Action Man
23-04-10, 00:58
εγώ πάντως επειδή έχω πολλά πάρε δώσε με ξένους λόγο δουλειάς έχω ρωτήσει Γερμανούς και όλοι τα ίδια λένε. Μα εντελώς όλοι (τα τελευταια 2-3 χρόνια)...

θα σου πω τι πάει να πει πιο premium Στάθη: έκανα ερώτηση σε μέλος του Δ.Σ. Γερμανικής τράπεζας γιατί δεν παίρνει καμία μπέμπα επειδή κάθε χρόνο αλλάζει το εταιρικό του Q7 με άλλο Q7 και μου είπε ότι σε τέτοια θέση 'πρέπει' να οδηγάς Mercedes ή Audi

Χωρίς παρεξήγηση, οι Γερμαναράδες που συννεργάζομαι εγώ μου λένε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια για την Μέρκ!Ακριβώς τα ίδια!
Και λέμε για μεγάλες εταιρίες που έχουν παραρτήματα παγκοσμίος.

Η Ελληνική αντιπροσωπεία πάντως,έχει πέντε Ε91 325.:th_Laie_67-1:

Action Man
23-04-10, 01:05
και πανε μετα στα στελεχη και "πουλανε" την πλαστικο-μπουρδα Q7 ως πιο πρεστιζατο απο Bmw...


Αυτό είναι η πραγματική αλήθεια....δεν το λέω επειδή είμαι παγκασμίος γνωστός ως αντιVAGελης....
Θα ανεβάσω όταν μπορέσω φωτογραφίες από δύο touareg V10 diesel και ένα Q7(2007 και τα τρία)για να καταλάβετε τι εννοώ.
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

Action Man
23-04-10, 01:26
Kαι για να μη φανούν κάπως αυτά που γράφω.Προ τεκμηρίων είχα πέντε VAG στη κατοχή μου....το καλύτερο ήταν ένα ΜΚ2 Gti που τράβηξε τα πάντα, και δεν έκανε κίχ........και το πιο άθλιο ήταν το ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ ΜΚ4 Gti...
Eννέα εκατομύρια δραχμές για το πράμα,που ΔΕΝ έστριψε ποτε...
Μετά συνέχισα τις μλκίες(πρόγραμμα-τουρμπίνα-ντάουν πάιπ-ιντερκούλερ-ανάρτηση-ζαντολάστιχα-αντιστρεπτικές-ευθυγραμμίσεις των ευθυγραμμίσεων-ολοήμερες στον Αμέντολα κτλ)αλλά είχε εκτοξευθεί η ιπποδύναμη και μια καλή ανάρτηση δεν έκανε δουλειά.
Το ξαναέκανα μοτερικά "μαμά" και με ψαγμένη ανάρτηση αλλά τπτ...τα μούτρα μούτρα!
Σε ευθείες έραβε.....τπτ παραπάνω.
Εντάξει....μη πω για τα παράθυρα(ούτε καν θυμάμαι πόσες φορές έμεινα χωρίς παράθυρΑ!!)και για τα σασμάν...ή για το ταμπλό,που τον δεύτερο μήνα που το είχα ξεκόλλισε μια βάση και κόντεψα να πάρω το ταμπλό αγκαλιά...τεσπά.....
(EYTYXΩΣ που ταυτόχρονα είναι Ε30)
Με το που ακούστηκε η απόσυρση των τεκμηρίων(τέλη 2003)η γκόλφο έφυγε με κλωτσιές...

Χίλια συγνώμη για το off topic πάιδες...

Group Vag must die.

katsaraios
23-04-10, 01:32
Kαι για να μη φανούν κάπως αυτά που γράφω.Προ τεκμηρίων είχα πέντε VAG στη κατοχή μου....το καλύτερο ήταν ένα ΜΚ2 Gti που τράβηξε τα πάντα, και δεν έκανε κίχ........και το πιο άθλιο ήταν το ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ ΜΚ4 Gti...
Eννέα εκατομύρια δραχμές για το πράμα,που ΔΕΝ έστριψε ποτε...
Μετά συνέχισα τις μλκίες(πρόγραμμα-τουρμπίνα-ντάουν πάιπ-ιντερκούλερ-ανάρτηση-ζαντολάστιχα-αντιστρεπτικές-ευθυγραμμίσεις των ευθυγραμμίσεων-ολοήμερες στον Αμέντολα κτλ)αλλά είχε εκτοξευθεί η ιπποδύναμη και μια καλή ανάρτηση δεν έκανε δουλειά.
Το ξαναέκανα μοτερικά "μαμά" και με ψαγμένη ανάρτηση αλλά τπτ...τα μούτρα μούτρα!
Σε ευθείες έραβε.....τπτ παραπάνω.
Εντάξει....μη πω για τα παράθυρα(ούτε καν θυμάμαι πόσες φορές έμεινα χωρίς παράθυρΑ!!)και για τα σασμάν...ή για το ταμπλό,που τον δεύτερο μήνα που το είχα ξεκόλλισε μια βάση και κόντεψα να πάρω το ταμπλό αγκαλιά...τεσπά.....sorry για το off topic.
Group Vag must die.
xexexexe θανατος στα VAG !!!
Ομως γενικα Παντελη σε επιπεδα πωλησεων και η ιδια η BMW διαπιστωνει πτωση και φυσικο ειναι αν και προηγειται στα premium να ενδιαφερθει περισσοτερο για την αυξηση της γκαμας της στα εμπορικοτερα σε πολλες χωρες "μικρα" μοντελα.
Αλλιως θα συνεχισει να βλεπει "πλατες".
Και εμεις περισσοτερα VAG:thumbsdown:

Action Man
23-04-10, 01:40
xexexexe θανατος στα VAG !!!
Ομως γενικα Παντελη σε επιπεδα πωλησεων και η ιδια η BMW διαπιστωνει πτωση και φυσικο ειναι αν και προηγειται στα premium να ενδιαφερθει περισσοτερο για την αυξηση της γκαμας της στα εμπορικοτερα σε πολλες χωρες "μικρα" μοντελα.
Αλλιως θα συνεχισει να βλεπει "πλατες".
Και εμεις περισσοτερα VAG:thumbsdown:
Nαι,αυτή είναι άλλη μια αλήθεια.....όπου και αν γυρίσεις το κεφάλι σου βλέπεις VAG.Έχουν καταφέρει ακόμα και τα ταξί να είναι όλα skoda.
Τεσπά,όσο αντιVAGέλης και να είμαι, πρέπει να παραδεχτώ οτι το scirocco είναι πανέμορφο,και το s3 διαολεμένα γρήγορο,βελτιώσιμο(όλα τα vag)και στριφτερό.(χωρίς αίσθηση βέβαια)

Stathis
23-04-10, 14:53
βαλε και το γετι μεσα παντελη...
κατα τη γνωμη μου το πιο συμπαθητικο στα ελαφρα suv...
αν κρινω απο ενα ρουμστερ που εχω στην κατοχη μου και του εχουμε πιει το αιμα ολη η εταιρια, αποτελει καλη προταση.

Driver M
23-04-10, 14:57
Nαι,αυτή είναι άλλη μια αλήθεια.....όπου και αν γυρίσεις το κεφάλι σου βλέπεις VAG.Έχουν καταφέρει ακόμα και τα ταξί να είναι όλα skoda.
Τεσπά,όσο αντιVAGέλης και να είμαι, πρέπει να παραδεχτώ οτι το scirocco είναι πανέμορφο,και το s3 διαολεμένα γρήγορο,βελτιώσιμο(όλα τα vag)και στριφτερό.(χωρίς αίσθηση βέβαια)

Σε όλα με βρίσκεις σύμφωνο, εκτός από αυτό...ε όχι και πανέμορφο το scirocco! Ισορροπημένο αυτοκίνητο με καλή εμφάνιση ναι, αλλά πιστεύω ότι είναι υπερβολή να θεωρείται και πανέμορφο. Απ'την άλλη, γούστα είναι αυτά...

Action Man
23-04-10, 15:44
Ναι και το yeti....το θέμα με το yeti(άσχετα αν ειναι όμορφο ή όχι)είναι η τιμή του.
Έκανα test drive(ok, μη βαράτε:whistle:)το δικίνητο και εξεπλάγην!!( τσάμπα το 1.2tsi και ψιλοτσουλάει.... για οικογενειακό ε!)

Τεσπά,αν θέλουμε να πούμε και την αλήθεια για μερικούς από εμάς το θέμα με τους γ@μ@τους ατμοσφαιρικούς κινητήρες έχει τελειώσει....προσωπικά για μένα δλδ έτσι είναι..
Δεν μπορώ να ξαναγίνω συνέταιρος του κράτους..

bimmer-corfu
23-04-10, 15:55
Σε όλα με βρίσκεις σύμφωνο, εκτός από αυτό...ε όχι και πανέμορφο το scirocco! Ισορροπημένο αυτοκίνητο με καλή εμφάνιση ναι, αλλά πιστεύω ότι είναι υπερβολή να θεωρείται και πανέμορφο. Απ'την άλλη, γούστα είναι αυτά...

και σίγουρα δεν είναι κουπέ όπως λέει η VW. Τρίθυρο είναι. Για να είσαι κουπέ πρέπει να έχεις τριών όγκων αμάξωμα με 2 πόρτες χωρίς πλαίσιο παραθύρων.
Πείτε με old fashioned αλλά αυτό είναι κουπέ για εμένα

Κωνσταντίνος
23-04-10, 17:17
Αυτό με τους κινητήρες του ομίλου VAG είναι..........πως να το χαρακτηρίσω.
Ομαδικό όργιο, π@ρτούζα ?
Ενας κινητήρας να πρέπει να "μπει μέσα" σε ένα Κόρντομπα, ένα Ιμπιζα, ένα Λεόν, ένα Τολέδο, ένα Οκτάβια, ένα Σαπέρμπ, ένα Φάμπια, ένα Γιέτι, ένα Α3, ένα Α4, ένα Α5, ενα Γκόλφ, ένα Πασάτ, δεν γράφω άλλο κουράστηκα . Πόσο μάλλον ο κινητήρας. Premium όργιο.................

bimmer-corfu
23-04-10, 17:50
Κάποιοι ίσως να έχουν αντίρρηση με τον χαρακτηρισμό του Α5 ως 'καλού οχήματος'... Έλαβε την τελευταία (121η) θέση σε έρευνα αξιοπιστίας στη Μεγάλη Βρετανία.

https://www.thisismoney.co.uk/bargains-and-rip-offs/motoring/article.html?in_article_id=488819&in_page_id=53949&ct=5

Ένας απο τους πολλούς λόγους που διάλεξα Ε92 και όχι Α5 ήταν και η αξιοπιστία

katsaraios
24-04-10, 12:22
Αυτό με τους κινητήρες του ομίλου VAG είναι..........πως να το χαρακτηρίσω.
Ομαδικό όργιο, π@ρτούζα ?
Ενας κινητήρας να πρέπει να "μπει μέσα" σε ένα Κόρντομπα, ένα Ιμπιζα, ένα Λεόν, ένα Τολέδο, ένα Οκτάβια, ένα Σαπέρμπ, ένα Φάμπια, ένα Γιέτι, ένα Α3, ένα Α4, ένα Α5, ενα Γκόλφ, ένα Πασάτ, δεν γράφω άλλο κουράστηκα . Πόσο μάλλον ο κινητήρας. Premium όργιο.................

για αυτο ειναι και οι εμπορικοτεροι κινητηρες στην κατηγορια τους.
οχι σαν τα παλιομπεμβε που εχουν την μεγαλυτερη ασυμβατοτητα στα ΙΔΙΑ μοντελα της εταιρειας ακομα και για το απλοτερο αξεσουαρ.