PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος λαδιών.



gant
13-04-10, 15:35
Εχω συμπληρώσει 65000χλμ με το Ε46 316Ci μου και αύριο το πάω για inspection2.
Αν και μου λέει πως υπολοίπονται 650χλμ ακόμη, επειδή συμπληρώθηκαν ήδη 2 χρόνια απ το inspection1 (είχε γίνει στα 41000χλμ) και πρέπει να γίνει αλλαγή λαδιών και μιά και άρχισαν πάλι τις εκπτώσεις, 20% σε ανταλλακτικά και 15% στην εργασία, έκλεισα ραντεβού για αύριο το πρωί.

Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι, σε πόση ποσότητα λαδιού περίπου αντιστοιχούν 3-4 χιλιοστά κάτω του max στην βέργα του δείκτη μέτρησης.
Τόσο έχω κάψει σε 24000χλμ.

Kostas_1
13-04-10, 15:37
Αν θυμαμαι καλα η ποσοτητα που αντιστοιχει μεταξυ max και min ειναι 1 λιτρο. Οπότε για υπολογισε αναλογικα (δεν θυμαμαι πόσα χλιοστα ειναι μεταξυ max και min).

Χμ δεν σε καλυψα ε?

Christos 330
13-04-10, 15:39
Εχω συμπληρώσει 65000χλμ με το Ε46 316Ci μου και αύριο το πάω για inspection2.
Αν και μου λέει πως υπολοίπονται 650χλμ ακόμη, επειδή συμπληρώθηκαν ήδη 2 χρόνια απ το inspection1 (είχε γίνει στα 41000χλμ) και πρέπει να γίνει αλλαγή λαδιών και μιά και άρχισαν πάλι τις εκπτώσεις, 20% σε ανταλλακτικά και 15% στην εργασία, έκλεισα ραντεβού για αύριο το πρωί.

Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι, σε πόση ποσότητα λαδιού περίπου αντιστοιχούν 3-4 χιλιοστά κάτω του max στην βέργα του δείκτη μέτρησης.
Τόσο έχω κάψει σε 24000χλμ.

Γυρω στα 600 γραμμαρια πρεπει να εισαι . . .

Τιποτα που πρεπει να ανυσηχεις μιας και ειναι απολυτο φισιολογικο . . .

Samaro
13-04-10, 16:01
Αν θυμαμαι καλα η ποσοτητα που αντιστοιχει μεταξυ max και min ειναι 1 λιτρο. Οπότε για υπολογισε αναλογικα (δεν θυμαμαι πόσα χλιοστα ειναι μεταξυ max και min).


Christos 330
Γυρω στα 600 γραμμαρια πρεπει να εισαι . . .
Τιποτα που πρεπει να ανυσηχεις μιας και ειναι απολυτο φισιολογικο . . .
+1000000...:original:

Driver M
13-04-10, 16:03
Εχω συμπληρώσει 65000χλμ με το Ε46 316Ci μου και αύριο το πάω για inspection2.
Αν και μου λέει πως υπολοίπονται 650χλμ ακόμη, επειδή συμπληρώθηκαν ήδη 2 χρόνια απ το inspection1 (είχε γίνει στα 41000χλμ) και πρέπει να γίνει αλλαγή λαδιών και μιά και άρχισαν πάλι τις εκπτώσεις, 20% σε ανταλλακτικά και 15% στην εργασία, έκλεισα ραντεβού για αύριο το πρωί.

Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι, σε πόση ποσότητα λαδιού περίπου αντιστοιχούν 3-4 χιλιοστά κάτω του max στην βέργα του δείκτη μέτρησης.
Τόσο έχω κάψει σε 24000χλμ.

Ξέρεις οι εκπτώσεις μέχρι πότε ισχύουν? Λογικά αφορούν όλα τα εξουσιοδοτημένα της bmw, σε όλη την Ελλάδα, σωστά?

gant
13-04-10, 16:14
Ξέρεις οι εκπτώσεις μέχρι πότε ισχύουν? Λογικά αφορούν όλα τα εξουσιοδοτημένα της bmw, σε όλη την Ελλάδα, σωστά?

Το SMS που μου στειλαν , λέει μέχρι 10/6/2010, λογικά αφορά όλα τα εξουσιοδοτημένα.

Driver M
13-04-10, 17:31
Προς γενική ενημέρωση:

Απόλαυση είναι να κερδίζεις την κούρσα με τον χρόνο.
BMW Service. Τώρα 20% ακόμα πιο προσιτό.

Απόλαυση είναι να διασφαλίζετε την υψηλή ποιότητα υπηρεσιών που αξίζει η BMW σας. Με αυτόν τον τρόπο θα είναι τόσο συναρπαστική όσο την πρώτη μέρα που την οδηγήσατε, όσα χρόνια κι αν περάσουν. ΓιΆ αυτό εμπιστευθείτε το service του αγαπημένου σας μοντέλου στο Δικτύο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW. Γιατί εδώ το service είναι ειδικά διαμορφωμένο για τις ανάγκες της BMW σας, έτσι ώστε να είναι πάντα αξιόπιστο και υπεύθυνο.

Στο Δικτύο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW θα βρείτε άριστη εξυπηρέτηση, τεχνογνωσία, εξειδικευμένο και έμπειρο προσωπικό, διαγνωστική τεχνολογία αιχμής και φυσικά εγγύηση 2 ετών σε όλα τα Γνήσια Ανταλλακτικά BMW και Αξεσουάρ BMW. Και τώρα 20% ακόμα πιο προσιτό BMW Service*.

Εμπιστευθείτε το Δικτύο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW και διατηρήστε αυθεντικό τον χαρακτήρα της BMW σας.

*H προσφορά ισχύει μέχρι 10/06/2010 και αφορά μόνο σε Γνήσια Ανταλλακτικά και Αξεσουάρ BMW για μοντέλα με ημερομηνία πρώτης ταξινόμησης: BMW Σειρά 3 (Ε46) από Μάρτιο 1998 έως Δεκέμβριο 2005, BMW Σειρά 5 (Ε39) από Δεκέμβριο 1995 έως Ιούνιο 2003 και BMW X5 (Ε53) από Φεβρουάριο έως Νοέμβριο 2006. Για την εργασία ισχύουν ειδικές τιμές.
https://www.bmw.gr/master_rebrush/en/owners/service/more_bmw_service.html

Αυτό πάλι με την επιλεκτική έκπτωση σε ορισμένα μοντέλα (προηγούμενης γενιάς αποκλειστικά), ενώ για τα υπόλοιπα τίποτα, δεν το καταλαβαίνω, ούτε ως λογική, ούτε ως τακτική.

mr incredible
13-04-10, 18:02
Προς γενική ενημέρωση:

Απόλαυση είναι να κερδίζεις την κούρσα με τον χρόνο.
BMW Service. Τώρα 20% ακόμα πιο προσιτό.

Απόλαυση είναι να διασφαλίζετε την υψηλή ποιότητα υπηρεσιών που αξίζει η BMW σας. Με αυτόν τον τρόπο θα είναι τόσο συναρπαστική όσο την πρώτη μέρα που την οδηγήσατε, όσα χρόνια κι αν περάσουν. ΓιΆ αυτό εμπιστευθείτε το service του αγαπημένου σας μοντέλου στο Δικτύο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW. Γιατί εδώ το service είναι ειδικά διαμορφωμένο για τις ανάγκες της BMW σας, έτσι ώστε να είναι πάντα αξιόπιστο και υπεύθυνο.

Στο Δικτύο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW θα βρείτε άριστη εξυπηρέτηση, τεχνογνωσία, εξειδικευμένο και έμπειρο προσωπικό, διαγνωστική τεχνολογία αιχμής και φυσικά εγγύηση 2 ετών σε όλα τα Γνήσια Ανταλλακτικά BMW και Αξεσουάρ BMW. Και τώρα 20% ακόμα πιο προσιτό BMW Service*.

Εμπιστευθείτε το Δικτύο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW και διατηρήστε αυθεντικό τον χαρακτήρα της BMW σας.

*H προσφορά ισχύει μέχρι 10/06/2010 και αφορά μόνο σε Γνήσια Ανταλλακτικά και Αξεσουάρ BMW για μοντέλα με ημερομηνία πρώτης ταξινόμησης: BMW Σειρά 3 (Ε46) από Μάρτιο 1998 έως Δεκέμβριο 2005, BMW Σειρά 5 (Ε39) από Δεκέμβριο 1995 έως Ιούνιο 2003 και BMW X5 (Ε53) από Φεβρουάριο έως Νοέμβριο 2006. Για την εργασία ισχύουν ειδικές τιμές.
https://www.bmw.gr/master_rebrush/en/owners/service/more_bmw_service.html

Αυτό πάλι με την επιλεκτική έκπτωση σε ορισμένα μοντέλα (προηγούμενης γενιάς αποκλειστικά), ενώ για τα υπόλοιπα τίποτα, δεν το καταλαβαίνω, ούτε ως λογική, ούτε ως τακτική.

το κανουν για να πιασουν αυτους που τα πανε εξω φιλε:whistle:

mr incredible
13-04-10, 18:03
Εχω συμπληρώσει 65000χλμ με το Ε46 316Ci μου και αύριο το πάω για inspection2.
Αν και μου λέει πως υπολοίπονται 650χλμ ακόμη, επειδή συμπληρώθηκαν ήδη 2 χρόνια απ το inspection1 (είχε γίνει στα 41000χλμ) και πρέπει να γίνει αλλαγή λαδιών και μιά και άρχισαν πάλι τις εκπτώσεις, 20% σε ανταλλακτικά και 15% στην εργασία, έκλεισα ραντεβού για αύριο το πρωί.

Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι, σε πόση ποσότητα λαδιού περίπου αντιστοιχούν 3-4 χιλιοστά κάτω του max στην βέργα του δείκτη μέτρησης.
Τόσο έχω κάψει σε 24000χλμ.

εισαι οκ αν και θα σου προτεινα να μην τα αφηνεις τοσο πολυthumb

bill_m3
13-04-10, 18:04
το κανουν για να πιασουν αυτους που τα πανε εξω φιλε:whistle:

Έτσι ακριβώς, οι υπόλοιποι (καινούργια) είναι τα περισσότερα στην εγγύηση, όσο τα πιο παλιά, δεν πάνε ούτε με σφαίρες χεχχεχε

mr incredible
13-04-10, 18:06
Έτσι ακριβώς, οι υπόλοιποι (καινούργια) είναι τα περισσότερα στην εγγύηση, όσο τα πιο παλιά, δεν πάνε ούτε με σφαίρες χεχχεχε

ακριβως.......

Nino
13-04-10, 19:13
Κατι η οικονομικη κριση,κατι τα νεα μετρα αν παρουν και χαμπαρι την "απογοητευση"μας απο την συμπεριφορα των γερμανων... θα δουμε και αλλες παρομοιες και καλυτερες προσφορες,στο χερι μας εναι να τους το δειξουμε!!
Τωρα οσο για την σταθμη λαδιου στο δεικτη, στο δικο μου χ3 (Ν46) αναφερει το manual οτι αναμεσα στα δυο σημεια max-min η ποσοτητα ειναι περιπου στο 1,5 λιτ.

Driver M
13-04-10, 19:29
Καταρχάς συγνώμη για το offtopic (όπως συνέβη και με τα προηγούμενα μου μηνύματα σε αυτό το τόπικ).
Επι του (οff) θέματος τώρα, όπως και να'χει πάντως, σαν εταιρεία κάνεις μια έκπτωση για ανταλλακτικά, την κάνεις για όλους και όχι για ορισμένα μοντέλα (άντε να εξαιρούνται τα πολύ ακριβά που ίσως θέλουν περισσότερη δουλειά). Είναι εντελώς παράλογο να πάμε για αλλαγή λαδιών εγώ και ένας κάτοχος Ε46, να βάζουμε τα ίδια λάδια και εγώ να πληρώνω άλλες τιμές με αυτόν.

Άλλωστε, όταν η εγγύηση των Βαυαρών είναι μόλις δύο έτη, υπάρχουν πολλά Ε9Χ, Ε60, Ε8X κλπ που έχουν βγει εκτός, οπότε η εταιρεία θα έπρεπε να ενδιαφέρεται και γι'αυτούς τους πελάτες που φεύγουν (και είναι πολλοί) και όχι μόνο για τους κατόχους παλαιότερων bmw, ορισμένοι από τους οποίους έχουν φύγει εδώ και χρόνια και αμφιβάλλω αν θα επιστρέψουν λόγω της έκπτωσης.

Όπως και να'χει πάντως, η κίνηση της bmw είναι κατ'εμέ απαράδεκτη και μη επαγγελματική...:thumbsdown: