PDA

Επιστροφή στο Forum : Piaggio mp3 400 LT....



Konstantinos E60
13-04-10, 09:57
Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο σκούτερ (αυτό που οδηγείται με δίπλωμα αυτοκινήτου) μιας και η έλειψη διπλώματος οδήγησης μοτοσυκλέτας μου στερεί την δυνατότητα αγοράς κάποιου άλλου.
Τί γνωρίζετε,το έχετε οδηγήσει,όντως προσφέρει καλύτερη ασφάλεια η μαλ...?
Οποιος έχει εμπειρία και άποψη για το θέμα ας πεί την γνώμη του.

Ptboul
13-04-10, 10:19
Είχε περάσει και από εμένα η σκέψη αλλά η αμφιλεγόμενη αισθητική του και η υψηλή τιμή κτήσης δε μου άφησαν περιθώρια για δεύτερη (σκέψη).

Εδώ θα βρεις κάποιες απόψεις για το συγκεκριμένο μηχανάκι

https://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=12&t=35280&sid=73cf46d2c6ed409270b0081d9a1979bc

Πάντως επειδή έχει συμπεριφορά περισσότερο μηχανής παρά αυτοκινήτου καλό θα ήταν αποκτήσεις λίγη εξοικείωση με ένα δίτροχο όχημα πριν - παρόλο που η πιθανότητα πτώσης σε σχέση με ένα δίτροχο μειώνεται στο έπακρο.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/scooter-1.gif

Konstantinos E60
13-04-10, 10:25
Είχε περάσει και από εμένα η σκέψη αλλά η αμφιλεγόμενη αισθητική του και η υψηλή τιμή κτήσης δε μου άφησαν περιθώρια για δεύτερη (σκέψη).

Εδώ θα βρεις κάποιες απόψεις για το συγκεκριμένο μηχανάκι

https://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=12&t=35280&sid=73cf46d2c6ed409270b0081d9a1979bc

Πάντως επειδή έχει συμπεριφορά περισσότερο μηχανής παρά αυτοκινήτου καλό θα ήταν αποκτήσεις λίγη εξοικείωση με ένα δίτροχο όχημα πριν - παρόλο που η πιθανότητα πτώσης σε σχέση με ένα δίτροχο μειώνεται στο έπακρο.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/scooter-1.gif

Παραλειψή μου : Δεν τίθεται θέμα οδήγησης και εξοικείωσης.

Stamatis
13-04-10, 10:28
To 400 είναι υπερβολικό για αστικές μετακινήσεις.
Αν οι αποστάσεις που κινείσαι είναι γύρω στα 20-30 χιλιόμετρα χωρίς ιδιαίτερο βάρος, τότε θα σου έλεγα να πάρεις το 250, όπου υπάρχει σημαντικό κέρδος στην συντήρηση, τα καύσιμα και την μεταπώληση, καθώς είναι στην χαμηλή κατογορία. 22 άλογα είναι μια χαρά για commuting.
Εαν σκέφτεσαι να βγαίνεις σε διάφορους άλλους δρόμους που χρειάζεται επιτάχυνση τότε ναι, πάρε το 400.

Είναι απόλυτα αξιοπρεπές, χωράει όπου μπορεί να χωρέσει και ένα Beverly η μια μοντέρνα Vespa και είναι απόλυτα ασφαλές στις στροφές σε αντίθεση με τα διάφορα σκούτερ με τις μικρές ρόδες και το ψηλό κέντρο βάρους.

Το έχω οδηγήσει για μεγάλο διάστημα, καθώς το δοκίμαζα για την γυναίκα μου.

Στα μείον του βάζω το ότι καθώς είναι CVT δεν μπορεί να φρενάρει με τον κινητήρα του και σε οριακές καταστάσεις μπορεί να βράσουν τα φρένα (για παράδειγμα όταν κάναμε το γύρο της Χαλκιδικής με ένα τέτοιο κατάφερα να του τελειώσω εντελώς τα μπροστινά - πηγαίνοντας όμως παράλογα γρήγορα - ίσως έφταιγε και το ότι ήταν νοικιάρικο).

Επίσης καθώς δεν μπορεί να έχει αμεσότητα στις εντολές σου, θα πρέπει να συμβιβαστείς με τις λακούβες που θα βλέπεις τελευταία στιγμή, στις οποίες πολύ απλά θα πέφτεις μέσα - κυρίως με την πίσω ρόδα.

Εναλλακτικές δεν υπάρχουν, εκτός απο το να πας σε δίτροχο, που απο ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις.

Εαν όμως το σκεφτείς και για δίτροχο, τότε μην κάνεις τίποτα άλλο απο το να πας να ρίξεις μια ματιά στο Honda Forza 250, που είναι ότι πιό τέλειο υπάρχει σε σκούτερ, αυτή τη στιγμή σε δύο ρόδες για την πόλη και μικρά ταξιδάκια.

Φυσικά κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο E36 είναι εξοπλισμένο με ABS και ημιαυτόματη μετάδοση με δύο επιλογές, drive και sport, καθώς και τη δυνατότητα μεταξύ 7 διαφορετικών κλιμακώσεων του CVT από μπουτόν στο τιμόνι και πολλά άλλα που με έχουν τρελάνει εντελώς.



Οσο για το Mp3, να το πάρεις ανεπιφύλακτα, επιμένω όμως για το μικρό.

yodas
13-04-10, 10:40
Κώστα επειδή τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ αν το πάρεις να βρεθούμε να το τσεκάρω please...

Konstantinos E60
13-04-10, 10:48
Κώστα επειδή τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ αν το πάρεις να βρεθούμε να το τσεκάρω please...

Να το πάρω με το καλό πρώτα και οτι θέλεις.
Αν και απ'οτι δείχνουν τα πράγματα θα λίγο καιρό θα είμα κοντά και θα το βλέπεις καθε μέρα.thumb

Konstantinos E60
13-04-10, 12:30
Απ'οτι είδα θα βγεί σε 300 και σε 500 για τους πιο ανήσυχους.

z3 2.2
13-04-10, 14:38
να κανω λιγο τον κακο?
ποιος ο λογος να παρεις αυτο το μηχανακι?
τι παραπανω θα κανει για σενα απο ενα beverly για παραδειγμα?
δεν ειναι ειρωνικο το υφος μου :)

Υ.Γ. Υπαρχει και η επιλογη "Γιατι μου αρεσει" οποτε...δε συνεχιζω

Dimzan
13-04-10, 14:48
δεν προσφερει καμια ασφαλεια παραπανω απο μια μηχανη.

Οταν σε χτυπανε απο πλαγια-μπρος-πισω εισαι το ιδιο εκτεθημενος οπως και σε μια κανονικη μηχανη η σκουτερ.

Δε θελω να συγκρινω τις δυο μικρες ροδες σε σχεση με το 120*70*16 που φοραει μια μεση μηχανη μπροστα στο φρεναρισμα...


Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν κατεβαζεις το ποδι οταν σταματας.

Για μενα καλυτερα δωσε 350 να παρεις το διπλωμα της μηχανης, οπου θα αποκτησεις και αρκετη πρακτικη εμπειρια για διτροχο και παρε κανεναν δικυλινδρο 650αρι που καιει το ιδιο και λιγοτερο απο το piaggio.

Αποψη μου παντα..

gyiama
13-04-10, 15:16
το mp3 το 250 δυστυχως ειναι παρα μα παρα πολυ βαρυ για τους 22 ιππους που εχει και δυστυχως σερνεται!!το ιδανικο ειναι το 400!απο θεμα ασφαλειας ως προς τα 2τροχα εναι οτι δεν γλυστραει σε νερα,σκονη ,τελειους ελληνικους δρομους κλπ ειδικα σε στροφες!!εχει συμπεριφορα μηχανης και παρα πολυ καλη οδικη συμπεριφορα!εχει τεραστιο αποθηκευτικο χωρο κατω και πισω απο την σελα και με την μεγαλη ζελατινα(ειναι στον εξτρα εξοπλισμο) εχεις πληρη προστασια απο βροχη αερα κλπ κλπ και κανεις πρα πολυ υσηχο ταξιδακι!!!εχει 3 δισκοφρενα με αρκετα καλο φρεναρισμα αν και υστερει σε λαστιχα(ειναι τα πρωτης τοποθετησης που ειναι χαλια)με 2 βελτιωσεις 1 σωληνακια υψηλης(που αν θυμαμαι καλα μπροστα εχει αρα θελει μονο το πισω) και καλα λαστιχα (για το συγκεκριμενο michelin gold standar) θα εισαι ''κουκλος''
για μενα το μονο μειον ειναι η τιμη του που ειναι οσο ενα μικρο αυτοκινητο και οτι ειναι μεγαλο σε ογκο και δεν εχει μεσα στο μποτιλιαρισμα την ευελιξια η οποια ειναι αρκετα μειωμενη σε σχεση με ενα κανονικο σκουτερ(οχι mega scooter πχ burgman 650 sliverwing 600 κλπ που ειναι λες και εχεις αυτοκινητο)
εγω θα ελεγα οτι αν μπορεις να το παρεις παρτο!!!!!!

bimmer-corfu
22-04-10, 13:30
Ρε συ Κώστα πήγαινε βγάλε δίπλωμα. Αφού έχεις για αμάξι δεν είναι τίποτα να βγάλεις για μηχανή

Konstantinos E60
22-04-10, 14:02
Ρε συ Κώστα πήγαινε βγάλε δίπλωμα. Αφού έχεις για αμάξι δεν είναι τίποτα να βγάλεις για μηχανή

Προσπαθω να συνδυάσω την έλειψη διπλώματος,την έλειψη χρόνου για την απόκτησή του αλλα και την ασφάλεια (θεωρητική ) που προσφέρει το συγκεκριμένο σκούτερ.

Ptboul
22-04-10, 14:13
Προσπαθω να συνδυάσω την έλειψη διπλώματος,την έλειψη χρόνου για την απόκτησή του αλλα και την ασφάλεια (θεωρητική ) που προσφέρει το συγκεκριμένο σκούτερ.

+ κανα 350 άρι γιούρο :o

(για το δίπλωμα)

Konstantinos E60
22-04-10, 14:15
+ κανα 350 άρι γιούρο :o

Αν δεν σε κόψουν...!!! Γιατι το συνηθίζουν πολύ τελευταία εχω μάθει thumb

Ptboul
22-04-10, 14:17
Αν δεν σε κόψουν...!!! Γιατι το συνηθίζουν πολύ τελευταία εχω μάθει thumb

Τότε δίνεις 600 από την αρχή για ταχυδρομική αποστολή :D :sealed:

Konstantinos E60
22-04-10, 14:20
Τότε δίνεις 600 από την αρχή για ταχυδρομική αποστολή :D :sealed:

Μπα...κόπηκαν και αυτά....!!!!!

nikos-Mpacket
22-04-10, 14:30
Προσπαθω να συνδυάσω την έλειψη διπλώματος,την έλειψη χρόνου για την απόκτησή του αλλα και την ασφάλεια (θεωρητική ) που προσφέρει το συγκεκριμένο σκούτερ.


Και εγω ζαχαρωνα το συγκεκριμενο μηχανακι ακριβως για τους ιδιους λογους,νομιζω οτι ειναι μια καλη αγορα αλλα με εσας που εμπλεξα σκεφτηκα :think:καλυτερα και αποφασισα αυτα τα λεφτα να τα ριξω στο αμαξι για μοτερακι-κομπρεσορακι και οτι αλλο προκυψει.

bimmer-corfu
22-04-10, 15:34
εγώ πήγα σε δάσκαλο υποχρεωτικά και του λέω πόσο θες για δίπλωμα? 350 λέει. Καλά εγώ και ο ξαδέλφος μου δίνουμε 500 και για τους δύο μαζί αν θες, έτσι και αλλιώς μαθήματα δεν θα μας κάνεις γιατί ξέρουμε, μόνο τη μηχανή σου θα μας δείξεις λίγο...
Φυσικά και δέχτηκε χιχιχιιχ

deepBLUE
22-04-10, 15:39
Η γνωμη μου παλι ειναι καλυτερα 400 παρα πιο μικρο !!!
Να εχεις και μεγαλυτερη ανεση στο μοτερ με δευτερο ατομο η αν θες να κουβαλησεις και κατι !!!

SuperSonic
22-04-10, 17:14
Μακραν η καλυτερη επιλογη για εμενα το beverly..εχουν περασει δυο απο τα χερια μου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!


Σκεψου καλυτερα.. το σκουτερ το θελεις σαν μεσο στο να αποφυγεις την καταραμενη κινηση..με το Piaggio mp3 δεν μπορεις να περασεις διπλα απο τα αυτοκινητα,εν ολιγης δεν χωράς!

yannisv
22-04-10, 18:11
Ωραίο και πρακτικό και πολύ καλό για κάτι τύπους σαν εμένα που έμαθαν ποδήλατο χωρίς βοηθητικές μετά τα 10 lol!!!