PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46 m3] Δισκος-πλατο



manos///3
13-04-10, 01:00
Εχει καποιος αλλαξει το δισκο-πλατο σε Μ3 Ε46 ειτε ΟΕΜ ειτε αλλης εταιριας?

Εχω μια δυο αποριες...

NICK_M3
13-04-10, 08:11
για πες...
κάτι εχω δει τον τελευταίο καιρό πάνω στο θέμα...ισως να ξέρω κάτι...

Thomelef
13-04-10, 08:13
πέρυσι άλλαξα δίσκο ρουλεμάν.

NICK_M3
13-04-10, 08:16
πέρυσι άλλαξα δίσκο ρουλεμάν.

εχω κατεβάσει 5 φορές σαζμάν!!!χαχαχαχαχαχαχαχα

Thomelef
13-04-10, 08:17
εχω κατεβάσει 5 φορές σαζμάν!!!χαχαχαχαχαχαχαχα

εεεεεεεχμ είμουν σίγουρος πως είσαι ο κατταληλότερος για να δώσεις φώτα.

NICK_M3
13-04-10, 08:27
καταληλότερος = ΤΡΙΜ@ΛΑΚΑΣ....σωστά????????χαχα αχαχα

γελάμε με τα χάλια μας για να μην κλαίμεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Thomelef
13-04-10, 08:31
έλα ρε νικόλα μεράκια είναι αυτά ρε!!!
αφού δε τα κλέβεις και τα ρίχνεις εκεί
που γουστάρεις στα @@ σου εμείς
να'μαστε καλά. στο κάτω κάτω το
χρήμα είναι για να περνάμε καλά και
να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη τπτ άλλο.
τες πα ας μας πεί και ο μάνος τι πρόβλημα
έχει...

manos///3
13-04-10, 10:47
Λοιπον..
Προσπαθω να εγκαταστησω δισκο-πλατο-βολαν και εχω ενα προβλημα.
Το σασμαν δε κουμπωνει στον κινητηρα και αφηνει ενα μικρο διαστημα.
Για την ακριβεια ο OEM δισκος, πλατο,βολαν εχει διαφορα στο παχος με τον αφτερμαρκετ, με τον δευτερο να ειναι μεγαλυτερος κατα 7χιλ.

Η διαφορα αυτη παρατηρησα οφείλεται στα ελατηρια του πλατο. Τα ελατηρια του ΟΕΜ ειναι πιο μεσα.

Το αφτερμαρκετ συνολο ειναι απο τη Spec δηλαδη πλατο της Luk (ακριβως ιδιος κωδικος με τον ΟΕΜ) ,βολαν της JBR με κωδικο 520-140-240.

Ο εκπροσωπος απο τη Spec δε μου διδει σαφεις οδηγιες.

Καμια αποψη?

Εδω το ΟΕΜ πλατο με τη θεση των ελατηριων
https://img213.imageshack.us/img213/4259/oem1.jpg (https://img213.imageshack.us/i/oem1.jpg/)

Εσω το Spec πλατο αντιστοιχα
https://img37.imageshack.us/img37/626/spec1g.jpg (https://img37.imageshack.us/i/spec1g.jpg/)

ΟΕΜ (ασφιχτο)
https://img693.imageshack.us/img693/2217/oem2.jpg (https://img693.imageshack.us/i/oem2.jpg/)

Spec (ασφιχτο)
https://img33.imageshack.us/img33/2653/spec2.jpg (https://img33.imageshack.us/i/spec2.jpg/)

NICK_M3
13-04-10, 12:30
μάνο είναι γενικά πιο ψηλό ή απο μέσα στα χτένια μόνο?
ο δίσκος τι πάχος έχει?
ειναι πιο χοντρός?

εάν δεν εχει κλάσει το μαμα πλατό και ταιριάζει ο δίσκος βάλε το μαμα πλατό επάνω με τον νέο δίσκο κ το βολάν !!!

επίσης αυτό το βολάν είναι όντως αυτό που δίνει η jbr για το Μ3 αλλά με μαμά δισκό πλατό....

γιατι ρε παληκαρι μου δεν ρώταγες πριν το πάρεις????ε?
τόσα εχουμε κάνει στα ρημάδια!!!! επι τόπου θα σου έδινα ή εγω ή ο βαγγέλης κωδικούς παράγγελνες κουμπωνες γειά σας.....

manos///3
13-04-10, 12:37
μάνο είναι γενικά πιο ψηλό ή απο μέσα στα χτένια μόνο?
ο δίσκος τι πάχος έχει?
ειναι πιο χοντρός?

εάν δεν εχει κλάσει το μαμα πλατό και ταιριάζει ο δίσκος βάλε το μαμα πλατό επάνω με τον νέο δίσκο κ το βολάν !!!

επίσης αυτό το βολάν είναι όντως αυτό που δίνει η jbr για το Μ3 αλλά με μαμά δισκό πλατό....

γιατι ρε παληκαρι μου δεν ρώταγες πριν το πάρεις????ε?
τόσα εχουμε κάνει στα ρημάδια!!!! επι τόπου θα σου έδινα ή εγω ή ο βαγγέλης κωδικούς παράγγελνες κουμπωνες γειά σας.....

Ο δισκος της Spec ειναι πιο παχυς κατα 1χιλ. αλλα αυτο οφειλεται στο φαγωμα του ΟΕΜ.

Το μαμα πλατο ειναι ΟΚ.

Λες να το κανω?.....

thanks Niko

manos///3
13-04-10, 12:48
Η διαφορα των 7χιλ. δημιουργειται απο τα χτενια.
Στο μαμα καθονται πιο χαμηλα.

Ακομα και πριν σφιξω το πλατο η διαφορα ειναι εμφανης.

NICK_M3
13-04-10, 15:51
αν είναι όντως luk δες στο συνεργείο αν παίρνουν ρύθμιση τα χτένια ρε μάνο...

αλλιώς βάλε το μαμα πλατό αφου ο δίσκος είναι ο ιδιος αλλα μάλλον για πιο πολύ ροπή...

την επόμενη φορά οταν θες να κάνεις κάτι ρίξε ενα πμ ρε συ...αφού τα έχουμε πληρωμένα όλα.....

manos///3
13-04-10, 17:49
Niko εχω SMG και δεν εχω ακουσει/δει αλλον να κανει παρομοια αναβαθμιση.
Στο εξωτερικο ισως.
Τι να πω? Μ'αρεσουν τα ρισκα...
Οι συζητησεις γυρω απο το θεμα πολλες και συχνα δεν βγαζεις ακρη.
Μαλλον θα ειμαι ο πρωτος διδαξας στην συγκεκριμενη αναβαθμιση.
'Η θα την φαω ή θα στροφαρω στο θεο!

Αυριο βαζω το 4.10 και θα το ηθελα με το νεο βολαν..Θα δειξει........

bmw
13-04-10, 18:23
γιατί δεν έβαλες το κιτ που σου είχα πει που είναι σίγουρο και είναι και sachs και είναι και για bmw και μάλλον είναι και φθηνότερο ??? ...

τα ίδια έκανε και ο Νικολάι και τελικά μόνο με το sachs βρήκε την υγειά του !!! ...

σε συνδυασμό με το βολάν που σου είχα πει ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ σαν ΟΕΜ !!!!!!

manos///3
13-04-10, 18:31
γιατί δεν έβαλες το κιτ που σου είχα πει που είναι σίγουρο και είναι και sachs και είναι και για bmw και μάλλον είναι και φθηνότερο ??? ...

τα ίδια έκανε και ο Νικολάι και τελικά μόνο με το sachs βρήκε την υγειά του !!! ...

σε συνδυασμό με το βολάν που σου είχα πει ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ σαν ΟΕΜ !!!!!!

Γιατι αυτα που μου ειχες αναφερει ηταν για manual.
Για smg δεν ηξερες....

Και απ'οτι γνωριζω δεν μπαινουν ιδια πραγματα και ας εχουν ιδιο σασμαν

manos///3
13-04-10, 18:36
Επισης η Sachs εχει προιοντα μονο για manual.

bmw
13-04-10, 18:43
τα πραγματα που λεω εγω είναι για Μ3 Ε36 !!! έτσι και αλλιως ΔΕΝ υπάρχει σετ ΒΟΛΑΝ - ΔΙΣΚΟΣ (με ελατηρια) - ΠΛΑΤΩ για Μ3 Ε46 απο τη sachs

manos///3
13-04-10, 18:50
Και ομως δινει...
https://www.ca-automotive.co.uk/products-Y2FyX21ha2U9Ym13JmNhcl90eXBlPWU0Nm0mY2F0X2lkPTExJm NvbXBfaWQ9ODI=.html

https://www.thorneymotorsport.co.uk/products/index.php?cPath=1329_1637_1341_1371_1419

bmw
13-04-10, 18:56
και όμως είναι για Ε36 !!!! ... χεχεχεχε :D

manos///3
16-04-10, 12:03
Tελικα ξαναμπηκε το μαμα πλατο/δισκος/βολαν.
Το Spec δεν εφαρμοζε σωστα και επιστρεφεται πισω. Ευτυχως θα παρω πισω τα χρηματα μου.

Ολες αυτες τις μερες ψαχνοντας στο νετ για λυσεις στο προβλημα μου ,ανακαλυψα διαφορα θρεντς σε αντιστοιχα φορουμ, που αναφερονταν σε εγκατασταση βολαν σε smg.

H επικρατεστερη αποψη ειναι να αποφυγει καποιος τη εγκατασταση ελαφριου βολαν σε κιβωτιο smg. Και αυτο γιατι το ελαφρυ βολαν περιστρεφεται με διαφορετικες ταχύτητες και η ECU δεν εχει προγραμματιστει να διαβαζει αυτες τις ταχυτητες. Διαβαζει σωστα ταχυτητες που αναπτύσσονται απο το βολαν διπλης μαζας, το εργοστασιακο δηλαδη. Το παραπανω δεν αποτελει προβλημα για Μ3 με μηχανικο κιβωτιο. Το προβλημα αρχιζει στα smg οταν η ECU στελνει λανθασμενες πληροφοριες στη μοναδα ελεγχου smg. Προβληματα στη συμπλεξη /αποσυμπλεξη θα παρατηρηθουν μαλλον.

Οποτε η μονη αναβαθμιση σε ενα smg ειναι η τοποθετηση ενος δυνατοτερου πλατο ,χωρις μηχανισμο SAC (self adjusting clutch) και ενος δισκου καρμπον ή κεραμικο. Αν και το μαμα πλατο/δισκος αντεχουν πολυ καλα μεχρι και 400 αλογα. Αρα ενα κομπρεσσορατο Μ3 ας κανει τη παραπανω αναβαθμιση με χρηση ομως του εργοστασιακου βολαν.

Ακομα και το CSL LOADED ,που ειναι smg, δουλευει με βολαν διπλης μαζας.

Μονο αν ενας προγραμματιστης θα μπορεσει να σχεδιασει νεους παραμετρους στη μοναδα smg συμφωνα με τα χαρακτηριστικα ενος ελαφριου βολαν, θα δουλεψει σωστα. Αρα μεγαλη ιστορια.

Thomelef
16-04-10, 12:31
ευχαριστούμε πολύ μάνο!!!

turbodog
16-04-10, 13:29
Μετα απο αρκετο ψαξιμο για τις διαθεσιμες λυσεις σε SMG (μιας και στα manual εχει συζητηθει και εχει βρεθει λυση), η πιο καλη λυση ειναι κατα την γνωμη μου η εξης

https://www.horsepowerfreaks.com/performanceparts/BMW/M3/Clutch/Clutch_Kits

η οποια διατηρει το βολαν διπλης μαζας καθως στα SMG ΔΕΝ θα δουλεψει τιποτα αλλο.
Τα κομπρεσσορατα SMG προσανατολιζομαστε σε κατι τετοιο. Αν καποιος αλλος ενδιαφερεται μπορουμε να το κανονισουμε για παραπανω σετ. Εχω ηδη αγορασει πραγματα απο την εταιρεια και παλιοτερα, οποτε εχω ηδη account εκει.
Υπολογιζεται να προχωρησουμε σε αγορα σε κανα δυο μηνες απο σημερα.

turbodog
16-04-10, 13:42
..εννοειται βεβαια οτι το παραπανω σετ δισκου-πλατω κανει και για manual. Αλλα για αυτα υπαρχουν και αλλες λυσεις με ελαφρυτερα βολαν...

NICK_M3
16-04-10, 14:21
αααα δεν είσαι οκ....!!!
νόμιζα οτι έχεις γουδοχέρι ρε συ!!!!!!
θα στο έλεγα απο την αρχή.......

αφού θα πάρεις φράγκα πίσω ολα καλά.....!!!

manos///3
16-04-10, 14:25
Nικο απο τα λαθη μας μαθαινουμε και τα καταθετουμε εδω...

m-power_01
16-04-10, 19:42
H επικρατεστερη αποψη ειναι να αποφυγει καποιος τη εγκατασταση ελαφριου βολαν σε κιβωτιο smg. Και αυτο γιατι το ελαφρυ βολαν περιστρεφεται με διαφορετικες ταχύτητες και η ECU δεν εχει προγραμματιστει να διαβαζει αυτες τις ταχυτητες. Διαβαζει σωστα ταχυτητες που αναπτύσσονται απο το βολαν διπλης μαζας, το εργοστασιακο δηλαδη. Το παραπανω δεν αποτελει προβλημα για Μ3 με μηχανικο κιβωτιο. Το προβλημα αρχιζει στα smg οταν η ECU στελνει λανθασμενες πληροφοριες στη μοναδα ελεγχου smg. Προβληματα στη συμπλεξη /αποσυμπλεξη θα παρατηρηθουν μαλλον.


Μονο αν ενας προγραμματιστης θα μπορεσει να σχεδιασει νεους παραμετρους στη μοναδα smg συμφωνα με τα χαρακτηριστικα ενος ελαφριου βολαν, θα δουλεψει σωστα. Αρα μεγαλη ιστορια.

Δεν διαβαζει διαφορετικες ταχυτητες, τις ιδιες διαβαζει μιας και η ταχυτητα περιστροφης του βολαν (ειτε μονης, ειτε διπλης μαζας) ειναι ιδια με αυτη που βλεπουμε στο στροφομετρο! Το Θεμα ειναι οτι λογω της μειωμενης του μαζας το μονης, δεν μπορει να αποθηκευσει την ιδια ενεργεια οσο ενα διπλης. Αρα τεινει να σταματησει γρηγοροτερα...αρα πεφτουν γρηγοροτερα οι στροφες του κινητηρα (στην νεκρα).Αρα ο δεικτης του στροφομετρου θα ''σκαει'' σε χαμηλοτερες στροφες (απο πριν) σε καθε αλλαγη! Το φαινομενο αυτο θα ειναι πιο εντονο στα χαμηλα προγραμματα S2,S3,S4 (εκει ακριβως που θελουμε την ομαλη λειτουργια). Ενω στις ''καρφωτες'' του S6 δεν νομιζω να φανει διαφορα!

NickE60
16-04-10, 19:50
Δεν διαβαζει διαφορετικες ταχυτητες, τις ιδιες διαβαζει μιας και η ταχυτητα περιστροφης του βολαν (ειτε μονης, ειτε διπλης μαζας) ειναι ιδια με αυτη που βλεπουμε στο στροφομετρο! Το Θεμα ειναι οτι λογω της μειωμενης του μαζας το μονης, δεν μπορει να αποθηκευσει την ιδια ενεργεια οσο ενα διπλης. Αρα τεινει να σταματησει γρηγοροτερα...αρα πεφτουν γρηγοροτερα οι στροφες του κινητηρα (στην νεκρα).Αρα ο δεικτης του στροφομετρου θα ''σκαει'' σε χαμηλοτερες στροφες (απο πριν) σε καθε αλλαγη! Το φαινομενο αυτο θα ειναι πιο εντονο στα χαμηλα προγραμματα S2,S3,S4 (εκει ακριβως που θελουμε την ομαλη λειτουργια). Ενω στις ''καρφωτες'' του S6 δεν νομιζω να φανει διαφορα!

ειδικά στα κατεβάσματα θα παθαίνει εγκεφαλικό η μονάδα ελέγχου του SMG στα "αργά" προγράμματα.. :whistle:

manos///3
17-04-10, 11:46
Δεν διαβαζει διαφορετικες ταχυτητες, τις ιδιες διαβαζει μιας και η ταχυτητα περιστροφης του βολαν (ειτε μονης, ειτε διπλης μαζας) ειναι ιδια με αυτη που βλεπουμε στο στροφομετρο! Το Θεμα ειναι οτι λογω της μειωμενης του μαζας το μονης, δεν μπορει να αποθηκευσει την ιδια ενεργεια οσο ενα διπλης. Αρα τεινει να σταματησει γρηγοροτερα...αρα πεφτουν γρηγοροτερα οι στροφες του κινητηρα (στην νεκρα).Αρα ο δεικτης του στροφομετρου θα ''σκαει'' σε χαμηλοτερες στροφες (απο πριν) σε καθε αλλαγη! Το φαινομενο αυτο θα ειναι πιο εντονο στα χαμηλα προγραμματα S2,S3,S4 (εκει ακριβως που θελουμε την ομαλη λειτουργια). Ενω στις ''καρφωτες'' του S6 δεν νομιζω να φανει διαφορα!

Σπυρο η αληθεια ειναι οτι δε γνωριζω αυτες τις λεπτομέρειες.
Εχεις δικιο για τη ταχυτητα των βολαν , ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις.
Μαλλον αλλαζει ο ρυθμος επιταχυνσης / επιβαραδυνσης του βολαν.
Αρα η ECU στελνει διαφορετικες τιμες στη μοναδα ελεγχου smg.

bmw
19-04-10, 09:03
Δεν διαβαζει διαφορετικες ταχυτητες, τις ιδιες διαβαζει μιας και η ταχυτητα περιστροφης του βολαν (ειτε μονης, ειτε διπλης μαζας) ειναι ιδια με αυτη που βλεπουμε στο στροφομετρο! Το Θεμα ειναι ...!

Ακριβώς έτσι είναι !!!

πάλι καλά που το έγραψε κάποιος !!! ... προφανώς και το βολάν περιστρέφεται με την ταχύτητα του μοτέρ !!!!!!!! ... ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ !!! ...

Το θέμα είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις μετά !!! στο "άσε" δηλαδή και στο κατέβασμα !!!

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητη τελικά η μονάδα του smg και μπερδεύει αμεσως !!! ...

θεωρητικά πάντως στη φάση πλήρους επιτάγχυνσης ΔΕ θα έπρεπε να μπερδεύει ΚΑΘΟΛΟΥ !!!

m-power_01
19-04-10, 14:37
Ακριβώς έτσι είναι !!!

πάλι καλά που το έγραψε κάποιος !!! ... προφανώς και το βολάν περιστρέφεται με την ταχύτητα του μοτέρ !!!!!!!! ... ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ !!! ...

Το θέμα είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις μετά !!! στο "άσε" δηλαδή και στο κατέβασμα !!!

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητη τελικά η μονάδα του smg και μπερδεύει αμεσως !!! ...

θεωρητικά πάντως στη φάση πλήρους επιτάγχυνσης ΔΕ θα έπρεπε να μπερδεύει ΚΑΘΟΛΟΥ !!!

Αυτο πιστευω και εγω, οτι δηλαδη σε τερμα ανοιγμα με S6 δεν θα πρεπει να προλαβαινει να εντοπισει διαφορα!
Εχεις ακουσει-διαβασει κατι σχετικο?

manos///3
19-04-10, 15:08
Σπυρο , Βαγγελη για δείτε εδω...ποστ 21 και 24

https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=539616&page=2

turbodog
19-04-10, 15:51
Μανο, οπως εγραψα και παραπανω, στα SMG ΔΕΝ θα δουλεψει τιποτα χωρις το εργοστασιακο dual mass flywheel. Το εχω ψαξει αρκετα πριν το ποσταρω εδω μεσα.

Απο εκει και περα υπαρχει η λυση της sachs με το upgrated πλατω-δισκο (που ομως δεν το δινει για SMG-αλλα δεν βλεπω και καποιο λογο να μην κανει)

https://www.sachsperformance.com/EU/sachs-race-performance-clutch/bmw/bmw-3-e46-coupe/m3-32-252-kw-062000/index.htm

η, κατα την γνωμη μου η καλυτερη λυση HPF stage 1 or stage 2 (stage 2 recommended for smg- η διαφορα με το stage 1 ειναι 200 lbs/ft πιο δυνατο πλατω. Τα SMG ζεσταινουν το πλατω πιο γρηγορα απο τα manual με αποτελεσμα να χανουν μερος του clamping force λογω θερμοκρασιων)
Σιγουρα δεν θα ειναι τοσο προοδευτικο οσο το stock (πχ να ξεκιναει με δευτερα) αλλα αν θελεις μηδεν πατιναρισμα στις αλλαγες και ολη την δυναμη χωρις απωλειες θα πρεπει να κανεις συμβιβασμους σε καποιους τομεις. Οπως αλλωστε και στα χειροκινητα (με μικροτερο impact ομως καθως εκει εξαρταται και απο τον οδηγο)

turbodog
19-04-10, 19:08
Απο εκει και περα υπαρχει η λυση της sachs με το upgrated πλατω-δισκο (που ομως δεν το δινει για SMG-αλλα δεν βλεπω και καποιο λογο να μην κανει)


...νομιζω οτι τελικα βρηκα γιατι δεν το δινει για τα SMG. Κοιτωντας προσεκτικοτερα το πλατω, φαινεται απο την φωτο οτι δεν ειναι self-adjusting οπως το stock. Αυτο σε συνδυασμο με τον οργανικο δισκο που χρησιμοποιει το κιτ, σημαινει οτι μετα απο καποια χιλιομετρα που θα αρχισει να φαγωνεται ο δισκος το SMG δεν θα το γνωριζει και θα προσπαθει να αποσυμπλεκει εκει που το εχουμε σεταρει αρχικα, που δεν ειναι σωστο ομως. Ο μονος τροπος ειναι να υπαρχει ενα self adjusting plate ωστε να κραταει την αποσταση δισκου πλατω σταθερη ανεξαρτητως φαγωματος του δισκου. Η να σεταρουμε συνεχως το δισκο-πλατω με νεα ρυθμιση, πραγμα δυσκολο.

Μελετωντας βεβαια και το HPF κιτ βλεπω οτι και εκει δεν υπαρχει self adjusting πλατω (και απο τις φωτο τα πλατω δειχνουν ολοιδια μεταξυ τους) αλλα το υλικο του δισκου ΔΕΝ ειναι οργανικο και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχει πολυ μικροτερη φθορα, οποτε το αρχικο σεταρισμα να μπορει να διατηρηθει για πολλες χιλιαδες χιλιομετρα καθως το παχος του cerametallic δισκου μενει σχεδον αναλλοιωτο.
Χρησιμοποιωντας μονο τον οργανικο δισκο απο το κιτ της sachs δεν θα κερδισουμε και πολλα καθως το προβλημα στην αυξημενη ροπη οφειλεται κυριως στην αδυναμια του πλατω και οχι του δισκου.

bmw
20-04-10, 18:22
...νομιζω οτι τελικα βρηκα γιατι δεν το δινει για τα SMG. Κοιτωντας προσεκτικοτερα το πλατω, φαινεται απο την φωτο οτι δεν ειναι self-adjusting οπως το stock. Αυτο σε συνδυασμο με τον οργανικο δισκο που χρησιμοποιει το κιτ, σημαινει οτι μετα απο καποια χιλιομετρα που θα αρχισει να φαγωνεται ο δισκος το SMG δεν θα το γνωριζει και θα προσπαθει να αποσυμπλεκει εκει που το εχουμε σεταρει αρχικα, που δεν ειναι σωστο ομως. Ο μονος τροπος ειναι να υπαρχει ενα self adjusting plate ωστε να κραταει την αποσταση δισκου πλατω σταθερη ανεξαρτητως φαγωματος του δισκου. Η να σεταρουμε συνεχως το δισκο-πλατω με νεα ρυθμιση, πραγμα δυσκολο.

Μελετωντας βεβαια και το HPF κιτ βλεπω οτι και εκει δεν υπαρχει self adjusting πλατω (και απο τις φωτο τα πλατω δειχνουν ολοιδια μεταξυ τους) αλλα το υλικο του δισκου ΔΕΝ ειναι οργανικο και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχει πολυ μικροτερη φθορα, οποτε το αρχικο σεταρισμα να μπορει να διατηρηθει για πολλες χιλιαδες χιλιομετρα καθως το παχος του cerametallic δισκου μενει σχεδον αναλλοιωτο.
Χρησιμοποιωντας μονο τον οργανικο δισκο απο το κιτ της sachs δεν θα κερδισουμε και πολλα καθως το προβλημα στην αυξημενη ροπη οφειλεται κυριως στην αδυναμια του πλατω και οχι του δισκου.

τσσσσσ ... Σε λίγο θα μου μοιάσεις εσυ !!! ... πολύ σωστή θεωρία !!! και μάλλον αυτό είναι το κόλπο με το smg !!!! ...

μπράβο Μήτσο με το αμάξι Μύθο !!!!

bill_m3
20-04-10, 21:28
turbodog και bmw η συζήτησή σας για την κόντρα μεταφέρθηκε εδώ:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2227

manos///3
16-12-10, 15:51
Τελικα θελω να δω ποσες αποψεις-συμπερασματα θα παρω πισω.

Το ελαφρυ βολαν της jbr κουμπωσε και επιπλεον το δισκο/πλατο της spec.

To αυτοκινητο δουλευει απροβληματιστα οπως μου ειπε ο μηχανικος μου (δεν το εχω οδηγησει ακομα).

Οποτε μπαξτε..............!

Επισης του Χριστοφορου δουλευει με ελαφρυ βολαν και ΟΕΜ δισκο/πλατο.

Thomelef
16-12-10, 15:54
τελικά τι πρόβλημα υπήρχε και ο μάστορας στην κρήτη δεν μπόρεσε να το φορέσει???

manos///3
16-12-10, 16:09
τελικά τι πρόβλημα υπήρχε και ο μάστορας στην κρήτη δεν μπόρεσε να το φορέσει???

Απλα ειναι τα πραγματα Θωμα......οποιος εχει αφιερωσει χιλιαδες ωρες στα bmw ειναι και ο πιο ικανος...οπως ο Ανεστης!

chief
16-12-10, 16:40
Α ρε Αγγλαρα δασκαλε..... ευτυχως που δεν διαβαζεις ελληνικα να εβλεπες τα προηγουμενα ποστ.


Λοιπόν Κρητικέ, επειδη δεν εχεις οδηγησει ακομη το αμαξι, σου γραφω τωρα τι να περιμένεις.
-Η ξερογκαζιά στο κατεβασμα γινετε ενα κλικ πιο γρηγορα απ οτι πρεπει.
-Το αμαξι σταματημενο και με το μοτερ ξεκινημενο δεν κανει τον κλασσικό συνεχομενο θορυβο που κανουν τα αμαξια με ελφρυ βολαν αλλα καθε πεντε λεπτα περιπου κανει ενα εντονο μεταλικό θοτυβο απο το βολάν για 10 δευτερολεπτα περιπου και μετα παλι απ την αρχη
- Ο θορυβος οταν αφηνουμε το γκαζι ειναι εντονος.

Απ οτι ειδα οταν πηγα βολτα, ο θορυβος στο αμαξι μου με αυτο του Ευαγγελου που φοράει βολαν αλλα εινα μάνουαλ δεν εχει καμια σχεση.
Επεισης ακομη δεν εχω προσεξει αυτο που λέγανε και γραφανε οτι με το βολάν πεφτουν οι στροφες πιο γρηγορα. Καμια σχεση...

Thomelef
16-12-10, 16:52
Α ρε Αγγλαρα δασκαλε..... ευτυχως που δεν διαβαζεις ελληνικα να εβλεπες τα προηγουμενα ποστ.


Λοιπόν Κρητικέ, επειδη δεν εχεις οδηγησει ακομη το αμαξι, σου γραφω τωρα τι να περιμένεις.
-Η ξερογκαζιά στο κατεβασμα γινετε ενα κλικ πιο γρηγορα απ οτι πρεπει.
-Το αμαξι σταματημενο και με το μοτερ ξεκινημενο δεν κανει τον κλασσικό συνεχομενο θορυβο που κανουν τα αμαξια με ελφρυ βολαν αλλα καθε πεντε λεπτα περιπου κανει ενα εντονο μεταλικό θοτυβο απο το βολάν για 10 δευτερολεπτα περιπου και μετα παλι απ την αρχη
- Ο θορυβος οταν αφηνουμε το γκαζι ειναι εντονος.

Απ οτι ειδα οταν πηγα βολτα, ο θορυβος στο αμαξι μου με αυτο του Ευαγγελου που φοράει βολαν αλλα εινα μάνουαλ δεν εχει καμια σχεση.
Επεισης ακομη δεν εχω προσεξει αυτο που λέγανε και γραφανε οτι με το βολάν πεφτουν οι στροφες πιο γρηγορα. Καμια σχεση...

δώσε μας τα φώτα σου παλαιέ...
υγ.το κωλοπαίδι με το μάζντα θα το σκίσουμε εεε???

manos///3
16-12-10, 16:54
Α ρε Αγγλαρα δασκαλε..... ευτυχως που δεν διαβαζεις ελληνικα να εβλεπες τα προηγουμενα ποστ.


Λοιπόν Κρητικέ, επειδη δεν εχεις οδηγησει ακομη το αμαξι, σου γραφω τωρα τι να περιμένεις.
-Η ξερογκαζιά στο κατεβασμα γινετε ενα κλικ πιο γρηγορα απ οτι πρεπει.
-Το αμαξι σταματημενο και με το μοτερ ξεκινημενο δεν κανει τον κλασσικό συνεχομενο θορυβο που κανουν τα αμαξια με ελφρυ βολαν αλλα καθε πεντε λεπτα περιπου κανει ενα εντονο μεταλικό θοτυβο απο το βολάν για 10 δευτερολεπτα περιπου και μετα παλι απ την αρχη
- Ο θορυβος οταν αφηνουμε το γκαζι ειναι εντονος.

Απ οτι ειδα οταν πηγα βολτα, ο θορυβος στο αμαξι μου με αυτο του Ευαγγελου που φοράει βολαν αλλα εινα μάνουαλ δεν εχει καμια σχεση.
Επεισης ακομη δεν εχω προσεξει αυτο που λέγανε και γραφανε οτι με το βολάν πεφτουν οι στροφες πιο γρηγορα. Καμια σχεση...

Περιμενε να το οδηγησω και θα σου πω....

chief
16-12-10, 16:59
τι φωτα ρε συμπε,
οτι ξερει ο Αρχηγος ο Eddie,
https://www.youtube.com/watch?v=qdNLhzrcZSo&feature=player_detailpage
ξερω και εγω!



ps. Ο τρυφερός ξανθουλης στην ταινία ειναι ο Μανος και θελει να μαθει για βολάν

m-power_01
17-12-10, 11:58
Καλοριζικα Μάνο ! Ποτέ θα γίνει η δοκιμή ;

manos///3
08-02-11, 14:44
Καλοριζικα Μάνο ! Ποτέ θα γίνει η δοκιμή ;

Το Σαββατο παρεα με τον ψηλο και καφε στην ομορφη Θεσσαλονικη μαζι με συμφουριτες!!!

Ανυπομονω να το οδηγησω......

Επισης τωρα μπαινουν τα φρενα , γινεται ενα τσεκ σε ολα τα μηχανικα και παει για δυναμομετρηση.

chief
08-02-11, 14:51
θα κανεις και πατηματα Μανωλακη ???

manos///3
08-02-11, 14:53
θα κανεις και πατηματα Μανωλακη ???

Μπουρεκακι μου ειμαι τοσο μα τοσο μπροστα που δεν μπαινω στο κοπο να πατησω με Μ1 εως Μ7......μονο με Μ8 850 μσιεςαιει!

manos///3
08-02-11, 14:55
Αντε ρε...ελα σαλονικα Παρασκευη βραδυ.....αντεεεεε...θα κοιμηθουμε αγκαλιτσα! :wub:

Thomelef
08-02-11, 14:56
μόλις πληροφορήθηκα πως το αμάξι μου είναι look csl...........
οπότε, θα το έχω στα χέρια μου το σάββατο, για να κάνουμε
καμμιά δοκιμούλα με τον μανωλάκη, να δούμε πόσες κολώνες
πίσω είμαι...ελπίζω να είναι καλό το κουστούμι που θα μου ράψει,
για να φορέσω το ίδιο στον γάμο του νικόλα και στα βαφτίσια της μικρής...

chief
08-02-11, 14:58
Ακομη δυο-τρεις φορες να τ ακουσω και μπορει να σας κατεβω.

Και ας με χασουν οι φανατικοι οπαδοι και θαυμαστριες μου το Σαββατο που θα λειψω απ το track day.

Thomelef
08-02-11, 14:59
άντε ρε συμπέ...έλα και εσύ ρε...θα σας έχω δώρο, ένα βάζο γεμάτο με προφυλακτικά ρε...

chief
08-02-11, 15:02
Ετοιμασε τα δερματινα, τα μαστιγια, τις χειροπέδες, τα λαδια, τα ξυδια και θα σας πω σιγουρα αυριο.

Thomelef
08-02-11, 15:04
Ετοιμασε τα δερματινα, τα μαστιγια, τις χειροπέδες, τα λαδια, τα ξυδια και θα σας πω σιγουρα αυριο.

πάρε και κλείσε ρεεεεεεεεεεεεεεεε................ ..............η νύφη σου κοντεύει να
σπάσει το σπίτι και μόνο που άκουσε πως θα έρθεις...άντε τελείωνε λέμε...

manos///3
08-02-11, 15:08
Eχει πτηση απευθειας για Θεσσαλονικη Παρασκευη απογευμα...
Επιστρεφουμε μαζι Κρητη και μετα πετας Κυριακη βραδυ απευθειας Κυπρο!

Σκεψου το........

Ψαχνω ενα καλο οδηγο για τις ευθειες...........

chief
08-02-11, 15:17
Τι να ερθω να κανω ρε κρητικε στο χωριο στην Κρητη?
αμα ερθω θα κατσω με τον συμπεθερο μεχρι την κυριακη στην θεσσαλονικη.

μπορει και να τον ψησω να παμε και λιγο απο Σερρες να κανω λιγο εξασκηση για να σου ριξω τον Απριλη..

manos///3
08-02-11, 15:35
Ρε δε το σκεφτηκα....

Ψηλε παμε Σερρες τη Κυριακη?????????

Thomelef
08-02-11, 15:44
και δεν έχω πάρει αποστάτες ακόμα και δεν μπορώ να βάλω τα 18άρια, και έχει
προγραμματισμένο trackday απ'ότι βλέπω στο πρόγραμμα...άσε που και τα δικά
σου λάστιχα δεν νομίζω να βγάζουν 4 - 5 γύρους...τες πά, κοίτα να ψήσεις και
εσύ τον σεφ να έρθει, και εγώ θα αρχίσω να πρίζω τον νίκο...που ξές...μπορεί
να γίνει κάνα σκ καραγαμάουα απο το πουθενά...έστω και αν δεν είναι και στην
πίστα...

mo328i
08-02-11, 16:05
με μαμα βολαν σε e46 m3 smg επειδη θα παω για δισκο-πλατω μπορειτε να μου προτεινετε καποιον με το auto adjust συστημα??δλδ κωδικους και απο που μπορω να τον παρω εδω στην Ελλαδα??απο την bmw μου ζητανε 600 ευρω για μαμα δισκο πλατω + εργασια,υπαρχει κατι αλλο πιο καλο?δεν θελω ομως γκαπα γκουπα και κλωτσιες απλα να ειναι πιο γερος ας πουμε!!

Thomelef
08-02-11, 16:31
και δεν έχω πάρει αποστάτες ακόμα και δεν μπορώ να βάλω τα 18άρια, και έχει
προγραμματισμένο trackday απ'ότι βλέπω στο πρόγραμμα...άσε που και τα δικά
σου λάστιχα δεν νομίζω να βγάζουν 4 - 5 γύρους...τες πά, κοίτα να ψήσεις και
εσύ τον σεφ να έρθει, και εγώ θα αρχίσω να πρίζω τον νίκο...που ξές...μπορεί
να γίνει κάνα σκ καραγαμάουα απο το πουθενά...έστω και αν δεν είναι και στην
πίστα...

νικολάι ψήθηκε...πάει να πάρει γλυκά και λουλούδια για να ψήσει την γυναίκα...

manos///3
08-02-11, 16:48
με μαμα βολαν σε e46 m3 smg επειδη θα παω για δισκο-πλατω μπορειτε να μου προτεινετε καποιον με το auto adjust συστημα??δλδ κωδικους και απο που μπορω να τον παρω εδω στην Ελλαδα??απο την bmw μου ζητανε 600 ευρω για μαμα δισκο πλατω + εργασια,υπαρχει κατι αλλο πιο καλο?δεν θελω ομως γκαπα γκουπα και κλωτσιες απλα να ειναι πιο γερος ας πουμε!!

Βαλε το ΟΕΜ δισκο πλατο...600 ευρω με εργασια ειναι καλα πιστευω.

Εγω ρισκαρω πολυ με την επιλογη μου σε ελαφρυ βολαν και αφτερμαρκετ δισκο/πλατο....Θα δειξει ο χρονος.

chief
08-02-11, 16:57
Στο δικό μου αν και εχω aftermarket βολαν, εχω την εντυπωση οτι δισκος/πλατο ειναι ΟΕΜ

mo328i
14-02-11, 00:43
και ποιος ειναι ο κωδικος του (δισκο-πλατω με self adjusting) ??εννοω στην bmw γιατι απο οτι καταλαβα η sachs δεν το δινει,το m3 smg δεν φοραει sachs δισκο και luk πλατω??δεν καταλαβαινω γιατι δεν τον δινει και δινει μονο για manual?

mo328i
14-02-11, 00:59
μηπως ειναι αυτοί ?? https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3_CSL-S54/LHD/N/2002/october/browse/clutch/clutch/
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BR93&mospid=47708&btnr=21_0093&hg=21&fg=05&lang=el
https://www.turnermotorsport.com/p-4208-e46-m3-all-factory-clutch-kit.aspx
στην τελευταια σελιδα (tunermotorsport) λεει οτι το κιτ ειναι της sachs!!
και μαλιστα realoem και bmwfans δινουν τον ιδιο κωδικο ειτε εχει csl ειτε εχεις απλο m3 με smg δηλαδη τον κωδικο 21 21 2 282 667 ισχυει αυτος?

manos///3
14-02-11, 11:03
Το περασμενο Σαββατο δοκιμασα το αυτοκινητο με νεο δισκο πλατο στης spec και ελαφρυ βολαν Jbr. Αν και χρειαζεται στρωσιμο ο δισκος (το εχει αναλαβει ο Θωμας) εκανα μερικες αλλαγες στις υψηλες στροφες και οι ταχυτητες κουμπωνουν πολυ καλυτερα τωρα. Το πατιναρισμα εξαφανιστηκε. Αν και υπηρχαν αμφιβολιες για το αν θα δουλεψει το ελαφρυ βολαν με το smg ,τελικως δεν υφισταται θεμα αν και ειναι νωρις ακομα. Ας περιμενω να παω Σερρες οπου εκει θα φανει το αποτελεσμα.

mo328i
14-02-11, 15:51
λοιπον επειδη εχουμε χασει την μπαλα με τους κωδικους sachs-luk-bmw
υπαρχει ενας κωσικος που βρισκω απο αμερικη της sachs και ειναι ο k70380-01 (που λεει οτι ειναι αυτορυθμιζομενος) εδω στην Ελλαδα δεν τον ξερει κανενας.
Ο κωδικος της bmw ειναι ιδιος ειτε εχεις smg ειτε εχεις χειροκεινιτο και ειναι ο
21 21 2 282 667
Παιρνω τηλεφωνο εδω σε αντιπροσωπο της sachs και βρηκαμε εναν κωδικο που ερχεται ελλαδα και ειναι ο 3000.951.233 ο οποιος δεν λεει εαν ειναι self-adjusting αλλα ειναι ο μοναδικος που κανει σε ολα τα m3 ΚΑΙ στο csl,αρα λογικα θα ειναι self-adjusting αφου κανει και στο csl.Το σετ συμπλεκτη που δινει η luk και η sachs εχει την ιδια τιμη αρα θα ειναι το ιδιο σχεδον αφου οι δυο εταιριες συνεργαζονται.ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λεει ομως οτι ειναι αυτορυθμιζομενος λεει μαλιστα οτι κανει σε χειροκινητα μοντελα και στο csl..Ποιον να παραγγειλω εχω μπερδευτει!!

billarasm3
14-02-11, 19:11
λοιπον επειδη εχουμε χασει την μπαλα με τους κωδικους sachs-luk-bmw
υπαρχει ενας κωσικος που βρισκω απο αμερικη της sachs και ειναι ο k70380-01 (που λεει οτι ειναι αυτορυθμιζομενος) εδω στην Ελλαδα δεν τον ξερει κανενας.
Ο κωδικος της bmw ειναι ιδιος ειτε εχεις smg ειτε εχεις χειροκεινιτο και ειναι ο
21 21 2 282 667
Παιρνω τηλεφωνο εδω σε αντιπροσωπο της sachs και βρηκαμε εναν κωδικο που ερχεται ελλαδα και ειναι ο 3000.951.233 ο οποιος δεν λεει εαν ειναι self-adjusting αλλα ειναι ο μοναδικος που κανει σε ολα τα m3 ΚΑΙ στο csl,αρα λογικα θα ειναι self-adjusting αφου κανει και στο csl.Το σετ συμπλεκτη που δινει η luk και η sachs εχει την ιδια τιμη αρα θα ειναι το ιδιο σχεδον αφου οι δυο εταιριες συνεργαζονται.ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λεει ομως οτι ειναι αυτορυθμιζομενος λεει μαλιστα οτι κανει σε χειροκινητα μοντελα και στο csl..Ποιον να παραγγειλω εχω μπερδευτει!!

πολυ το ψαχνεις και θα σου βγει σε κακο!!!
βαλε ενα μαμα δισκο αν χρειαζεται και εισαι κομπλε!!!
φτηνος ειναι και θα δουλεψει σιγουρα!!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

mo328i
14-02-11, 21:00
πολυ το ψαχνεις και θα σου βγει σε κακο!!!
βαλε ενα μαμα δισκο αν χρειαζεται και εισαι κομπλε!!!
φτηνος ειναι και θα δουλεψει σιγουρα!!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

γιατι σου ειπε κανεις οτι στην bmw θα ξερουν τι να παραγγειλουν??εαν δεν το ψαξεις εσυ να τους πεις δεν ξερουν τπτα απο αυτα που λεμε εδω στο forum (οσα ισχυουν δλδ!!

chief
14-02-11, 21:08
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3_CSL-S54/browse/clutch/clutch/

mo328i
14-02-11, 22:10
αρα γιατι ψαχνουμε self-adjust πλατω?αφου για ολα τα μοντελα ο ιδιος κωδικος ειναι!!

ΔημήτρηςΜ3
14-02-11, 22:53
με μαμα βολαν σε e46 m3 smg επειδη θα παω για δισκο-πλατω μπορειτε να μου προτεινετε καποιον με το auto adjust συστημα??δλδ κωδικους και απο που μπορω να τον παρω εδω στην Ελλαδα??απο την bmw μου ζητανε 600 ευρω για μαμα δισκο πλατω + εργασια,υπαρχει κατι αλλο πιο καλο?δεν θελω ομως γκαπα γκουπα και κλωτσιες απλα να ειναι πιο γερος ας πουμε!!



kαι να σκεφτεις εγω δισκο πλατο ρουλεμαν τα πηρα 350...

turbodog
15-02-11, 00:02
Λοιπον επειδη εχω αφιερωσει απειρες ωρες για το τι θα δουλεψει στο SMG εχω καταληξει στα εξης :

Κραταμε το βολαν διπλης μαζας. Ετσι προτεινει η HPF που τουρμπιζει τα Μ3 μεχρι σε 1000+ αλογα. Αφου το κρατανε αυτοι στα SMG, κατι θα ξερουν καλυτερα.
Τα μονα upgrade kits που εχω βρει και αναφερουν οτι κανουν για SMG ειναι τα εξης

SPEC
https://www.specclutch.com/cars/BMW/M3/2003/Single

HPF
https://www.horsepowerfreaks.com/partdetails/HPF/Clutch/Clutch_Kits/E46_M3_Feramic_Stage_1/11210

που αναφερουν ρητα οτι κανουν για SMG. Ολα τα αλλα οπως Clutchmasters, ACT κλπ δειχνουν μονο manual (χωρις ομως να βλεπω κατασκευαστικες διαφορες απο αυτα που αναφερουν οτι κανουν για SMG). Ολα καταργουν το self-adjust πλατω που εχει το M3 απο την μανα του. (Με οτι συνεπαγεται-αν τελικα συνεπαγεται κατι απο αυτο. Εχει και η sachs ενα πιο ενισχυμενο κιτ που δεν το δινει για SMG αλλα ΚΑΙ αυτο δειχνει κατασκευαστικα ιδιο με αυτα που τα δινουν για SMG)
Sachs
https://en.sachsperformance.com/sachs-race-performance-clutch/bmw/bmw-3-e46-coupe/m3-32-252-kw-062000/index.html


Αν θες να παραμεινεις ΟΕΜ τοτε LUK η SACHS (περιπου τα ιδια ειναι)

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/LUK-NEW-OEM-CLUTCH-KIT-REPSET-01-06-BMW-M3-E46-6-spd-_W0QQcmdZViewItemQQfitsZModelQ3aM3QQhashZitem255c3 7f782QQitemZ160460961666QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ 5fPartsQ5fAccessories

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/01-06-BMW-M3-E46-3-2L-6SPD-SMG-SACHS-NEW-OE-CLUTCH-KIT-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem45f89eb028QQitemZ30052 3892776QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries

Το Μ3 σε ΝΑ μορφη παντως δεν χρειαζεται upgrade (το ΟΕΜ ειναι αρκετα δυνατο) αλλα περισσοτερο σωστη ρυθμιση (που περιλαμβανει μια σειρα απο ρυθμισεις-δεν ειναι μονο μια-καθως και εξαερωση)
Αυτα τα ολιγα και απο εμενα...

turbodog
15-02-11, 00:15
@manos///3

Μανο ειδα οτι δοκιμαζεις δισκο-πλατω spec. Ποιο stage ακριβως? Δωσε κωδικο αν εχεις...

manos///3
15-02-11, 00:57
@manos///3

Μανο ειδα οτι δοκιμαζεις δισκο-πλατω spec. Ποιο stage ακριβως? Δωσε κωδικο αν εχεις...

Ελα Μητσο.
Δισκο/πλατο stage 2, SB662SMG και βολαν SB46A (jbr).
To πλατο ειναι ιδιο οπτικα με της Luk.

Τα πραγματα μπηκαν πανω αλλα με πολυ πατεντα στο βολαν για να κατσει στη καταλληλη αποσταση σε σχεση με το δισκο.

Το αυτοκινητο δουλεψε μια χαρα το Σαββατο. Ο Θωμας που εχει αναλαβει το στρωσιμο διαπιστωσε σημερα ελαφρυ εως μετριο πατιναρισμα στις αλλαγες οταν ζεσταθει το ολο συστημα. Θα δουμε.....

turbodog
15-02-11, 01:11
Ελα Μητσο.
Δισκο/πλατο stage 2, SB662SMG και βολαν SB46A (jbr).
To πλατο ειναι ιδιο οπτικα με της Luk.

Τα πραγματα μπηκαν πανω αλλα με πολυ πατεντα στο βολαν για να κατσει στη καταλληλη αποσταση σε σχεση με το δισκο.

Το αυτοκινητο δουλεψε μια χαρα το Σαββατο. Ο Θωμας που εχει αναλαβει το στρωσιμο διαπιστωσε σημερα ελαφρυ εως μετριο πατιναρισμα στις αλλαγες οταν ζεσταθει το ολο συστημα. Θα δουμε.....

To SB662SMG ελεγα να εβαζα και εγω. Οταν λες πατεντες τι ακριβως εννοεις? Δεν ειναι direct replacement η εκανες πατεντες επειδη ειχες ελαφρυ βολαν? Στο stock βολαν διπλης μαζας κουμπωνει απευθειας χωρις μετατροπες?
Αυτο το πατιναρισμα δεν μου ακουγεται καλο. Βεβαια μπορει να θελει και αλλο στρωσιμο. Φοβαμαι ομως μηπως ειναι αυτο η κατι παρομοιο

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=206413&highlight=clutch


Keep me updated με τα συμπερασματα σου thumb

turbodog
15-02-11, 01:20
To πλατο ειναι ιδιο οπτικα με της Luk.


Δηλ. ειναι και αυτο self-adjusting? Εχει αυτα τα μικρα ελατηρακια πανω στο πλατω? Αν ναι, παιζει να ειναι και το ιδιο και η SPEC να φτιαχνει μονο τον δισκο. Υπαρχει μηχανημα που μπορει να μετρησει ποσο σκληρο ειναι ενα πλατω για διαπιστωναμε αν ειναι ιδιο με το OEM η πιο ενισχυμενο.

manos///3
15-02-11, 01:28
Μητσο περιμενε λιγο να δουμε πως παει το δικο μου και μετα πραξε με σπεκ.

Στην αρχη υπηρχε ενα προβλημα...ενω ειχαμε τοποθετησει βολαν/δισκο/πλατο δεν κουμπωνε το σαζμαν πανω στο μοτερ....υπηρχε κενο μερικα χιλιοστα...Επειτα απο ανταλλαγη παρα πολλων μηνυματων με τη σπεκ (δε παραδεχονταν πως εστειλαν λαθος πραγματα) αποφασισα να το ξαναπροσπαθησω σε συνεργειο στη Θεσσαλονικη. Τελικα το συστημα κουμπωσε με καποιες τροποποιησεις στο βολαν (φαγωμα εκει που βιδωνει στο στροφαλο) .Ομως μετα το αυτοκινητο πατιναρε συνεχεια, σε ολες τις στροφες και αλλαγες...πχ αν εκανες αλλαγη με το γκαζι πατημενο, αλλαζε ταχυτητα αλλα ο δισκος δε κουμπωνε σωστα πανω στο βολαν και πατιναρε, το πατιναρισμα σταματουσε μονο οταν αφηνες το ποδι απο το γκαζι.
Το αυτοκινητο σεταριστηκε πανω σε διαγνωστικο (οχι gt1) πολλες φορες. Εγινε ελεγχος σε ολα τα περιφερειακα του σασμαν , υγρα ,τρομπες κτλ. Ολα ηταν και ειναι αριστα. Τελικα το βολαν φαγωθηκε ,μειωθηκε το παχος και οπως εδειχνε το Σαββατο δουλευε.....

manos///3
15-02-11, 01:32
Mια λυση βλεπω...

Πεταω το ελαφρυ βολαν ,βαζω το διπλης με δισκο/πλατο σπεκ (ναι Μητσο,βιδωνει πανω)

manos///3
15-02-11, 01:36
[QUOTE=turbodog;136824]Δηλ. ειναι και αυτο self-adjusting? Εχει αυτα τα μικρα ελατηρακια πανω στο πλατω? Αν ναι, παιζει να ειναι και το ιδιο και η SPEC να φτιαχνει μονο τον δισκο. Υπαρχει μηχανημα που μπορει να μετρησει ποσο σκληρο ειναι ενα πλατω για διαπιστωναμε αν ειναι ιδιο με το OEM η πιο ενισχυμενο.[/QUOTE.

Ναι ειναι self adjusting. Αν τα χτενια ειναι διαφορετικα σε σκληροτητα δε το ξερω. Δες εδω φωτο https://www.bmwfans.gr/forum/dto_garage.php?&do=viewvehicle&vehicle_id=1044

turbodog
15-02-11, 01:44
Οποτε μου λες οτι στο στοκ βολαν κουμπωνει κανονικα χωρις μετατροπες? Αν μπεις στον κοπο να το βγαλεις και να χρησιμοποιησεις ΟΕΜ βολαν παρε και μια σειρα μετρησεων (αν δεν το εχει ηδη κανει) για το παχος του πλατω, αποσταση που εχουν τα χτενια απο την πατουρα του πλατω το παχος του δισκου κλπ και αν διαπιστωνεις καποια διαφορα σε σχεση με τις αποστασεις που εχει το στοκ. Ο δισκος να υποθεσω ειναι χωρις ελατηρια οπως ο μαμα?

manos///3
15-02-11, 02:05
Ο δισκος ειναι kevlar χωρις ελατηρια!

Κουμπωνει σιγουρα στο βολαν διπλης μαζας..εγω ο ιδιος το βιδωσα για να το τσεκαρω.

Αν θα κατεβασω σασμαν θα μετρησω αυτα που θες.

turbodog
15-02-11, 02:14
...απο οτι φαινεται, και μετα απο την συγκριση με την φωτο που εχεις στο γκαραζ σου, το spec πλατω ειναι το ιδιο με το ΟΕΜ, απλα βαμμενο μπλε με αυτοκολητο spec. Εψαξα παρα πολυ να βρω τις διαφορες, με μια φωτο απο στοκ που εχω, και δεν βρηκα τιποτα. Εδω η ιδια η sachs δεν εχει στην γκαμα της ενισχυμενο self-adjust πλατω, θα μπει στον κοπο η spec να κατασκευασει? Οποτε το μονο που αλλαζει απο οτι φαινεται ειναι το υλικο του δισκου που ειναι πιο ανθεκτικο στην θερμοκρασια και φθορα (αλλα αυτο απαιτει και αρκετα χιλιομετρα στρωσιμο-ισως και καινουργιο βολαν ωστε να πατησει πιο γρηγορα αλλιως θα πατιναρει) και αντεχει και λιγο παραπανω ροπη πριν αρχισει να πατιναρει.
Αυτο το κ@λ@ SMG ωρες-ωρες με εκνευριζει απιστευτα...

manos///3
15-02-11, 02:22
...απο οτι φαινεται, και μετα απο την συγκριση με την φωτο που εχεις στο γκαραζ σου, το spec πλατω ειναι το ιδιο με το ΟΕΜ, απλα βαμμενο μπλε με αυτοκολητο spec. Εψαξα παρα πολυ να βρω τις διαφορες, με μια φωτο απο στοκ που εχω, και δεν βρηκα τιποτα. Εδω η ιδια η sachs δεν εχει στην γκαμα της ενισχυμενο self-adjust πλατω, θα μπει στον κοπο η spec να κατασκευασει? Οποτε το μονο που αλλαζει απο οτι φαινεται ειναι το υλικο του δισκου που ειναι πιο ανθεκτικο στην θερμοκρασια και φθορα (αλλα αυτο απαιτει και αρκετα χιλιομετρα στρωσιμο-ισως και καινουργιο βολαν ωστε να πατησει πιο γρηγορα αλλιως θα πατιναρει) και αντεχει και λιγο παραπανω ροπη πριν αρχισει να πατιναρει.
Αυτο το κ@λ@ SMG ωρες-ωρες με εκνευριζει απιστευτα...

Οπως ακριβως τα λες...ακομα και ο δισκος δεν νομιζω να ειναι σπεκ.

Οταν συγκρινα το ΟΕΜ πλατο με της σπεκ διεκρινα πως τα χτενια στο ΟΕΜ ηταν πολυ πιο μεσα σε σχεση με το σπεκ πλατο..Ουσιαστικα η διαφορα αυτης της αποστασης ηταν και η διαφορα που δε κουμπωνε το σασμαν πανω στο μοτερ. Ηταν πιο μεσα τα χτενια στο ΟΕΜ επειδη ειχε φαγωθει περισσοτερο ο δισκος? Μα τοση διαφορα? Εχω φωτο που φαινονται ολα αυτα. Θα τις ανεβασω το πρωι.

Atsa linos
15-02-11, 05:19
και ολα αυτα για ποση διαφορα χρηματων μιλαμε αμα πηγαινες το οχημα σου σε μια αντιπροσωπεια και να εχουν και ολη την ευθηνη των εργασιων??

m-power_01
15-02-11, 05:44
και ολα αυτα για ποση διαφορα χρηματων μιλαμε αμα πηγαινες το οχημα σου σε μια αντιπροσωπεια και να εχουν και ολη την ευθηνη των εργασιων??

Η αντιπροσωπεια φερει ευθυνη των εργασιων που κανει ,με ανταλλακτικα που η ιδια εμπορευεται. Δεν μπορει να αναλαβει ευθυνη για κατι αφτερ μαρκετ που παραγγειλες. Εσυ το παραγγειλες με δικο σου ρισκο...δεν το βρηκες σε κανεναν καταλογο της.

Atsa linos
15-02-11, 07:06
εγω δεν μιλησα για αφτερ μαρκετ ειπα ολα αυτη η διαδικασια για να γλιτωσεις ποσα λεφτα ? ξερω πολυ καλα τι εστι αντιπροσωπεια εχω bmw απο τα τελη του 1999 ,,αν πηγαινε σε επισημο σερβις ποσα παραπανω θα εδεινε απο οτι εδωσε(για τα αφτερ μαρκετ) αυτο ρωτησα

turbodog
15-02-11, 09:38
...η συζητηση μεταξυ εμενα και του Μανου για aftermarket δεν γινεται για να γλυτωσουμε λεφτα. Ισα-ισα που τα aftermarket ειναι ακριβοτερα και απο το σετ που δινει η αντιπροσωπεια. Γινεται γιατι το στοκ δεν ειναι επαρκες σε αυτοκινητα με παραπανω δυναμη η σε συνθηκες πιστας οπου η καταπονηση του δισκου-πλατω ειναι μεγαλη και το κερδος καποιων δεκατων του δευτερολεπτου απο λιγοτερο πατιναρισμα στις αλλαγες ειναι σημαντικο thumb
Οσον αφορα την αγορα αντι του στοκ της αντιπροσωπειας με ενα replacement set της LUK η Sachs ειναι ακριβως το ιδιο μιας και η BMW προμηθευεται απο τους παραπανω τα δικα της δισκο-πλατω και δεν φτιαχνει η ιδια. Τωρα αν τα επισημα εξουσιοδοτημενα σας δινουν εγγυηση για αυτο (δηλ. αν εγω τον καψω με κακη χρηση η αγωνιστικη χρηση θα μου τον αλλαξουν? Χλωμο το κοβω) τοτε βαλτε το εκει. Τα σετ στο εμποριο παιζουν 300-350 ευρω. Αν σας τα χρεωνει τοσο και ο εξουσιοδοτημενος, δεν τιθεται θεμα.

Atsa linos
15-02-11, 09:46
εδω το αυτοκινητο πατιναρει πριν καλα καλα δουλεψει ,,στην αντιπροσωπεια θα τους το ειχες φερει κολαρο τωρα ομως τρεχεις πονας και δεν μιλας ,,,,,,

mo328i
15-02-11, 10:15
δλδ στο self-adjusting πλατω πρεπει να φενονται απο επανω τα ελατηρια??νομιζω εχω δει και χωρις να φενονται απο επανω αυτα εδω πχ...

https://www.youtube.com/watch?v=j3xmlX1t9gU&feature=related
φενεται καθαρα στο σημειο 1:26 οτι υπαρχει κατι που λεγεται adjustment ring spring και αυτο κανει την δουλεια της αυτοματης επαναφορας του δισκου.Δηλαδη ειναι κατι εσωτερικο γι'αυτο η sachs το self-adjusting πλατω που δινει δεν φενονται τα ελατηρια αλλα αντιθετα της luk φενονται!!!

turbodog
15-02-11, 10:16
Αν διαβασεις καλυτερα, θα δεις οτι ο Μανος εχει κανει ενα συνδυασμο δισκου πλατω με ενα ελαφρυ βολαν διαφορετικης μαρκας, και οχι βολαν-δισκο-πλατω σαν σετ. Οταν κανεις μετατροπες σε ενα αυτοκινητο, για καποιο συγκεκριμενο λογο που στην περιπτωση μας ειναι η βελτιωση, πολλες φορες αντιμετωπιζεις δυσκολιες. Αλλιως παραμενεις στοκ και οπως πολυ σωστα ανεφερες, πας και στην αντιπροσωπεια ακομα και για αλλαγη λαδιων γιατι δεν ασχολεισαι/εχεις αγνοια/δεν σε ενδιαφερει. Εμεις δεν ανηκουμε σε αυτην την κατηγορια. Αλλωστε οπως ειπα και παραπανω αλλα μαλλον δεν το καταλαβες, αντιμετωπιζουμε προβλημα με το στοκ δισκο πλατω (το γνησιο) καποια αυτοκινητα με αυξημενη ιπποδυναμη η ιδιαιτερη χρηση(πιστα) και ψαχνουμ να βρουμε λυση. Αλλιως οπως καταλαβαινεις θα παραμεναμε στοκ και θα γλυτωναμε κοπο, χρονο και χρημα.

manos///3
15-02-11, 10:35
Eκτος απο τα επιχειρηματα του Δημητρη , ειμαστε ακομα παιδακια και μας αρεσει να παιζουμε με τα αυτοκινητακια μας! :original:

turbodog
15-02-11, 10:37
δλδ στο self-adjusting πλατω πρεπει να φενονται απο επανω τα ελατηρια??νομιζω εχω δει και χωρις να φενονται απο επανω αυτα εδω πχ...
https://www.youtube.com/watch?v=j3xmlX1t9gU&feature=related
φενεται καθαρα στο σημειο 1:26 οτι υπαρχει κατι που λεγεται adjustment ring spring και αυτο κανει την δουλεια της αυτοματης επαναφορας του δισκου.Δηλαδη ειναι κατι εσωτερικο γι'αυτο η sachs το self-adjusting πλατω που δινει δεν φενονται τα ελατηρια αλλα αντιθετα της luk φενονται!!!

Το video που εχεις βαλει εξηγει την αρχη λειτουργιας. Δεν αναφερεται συγκεκριμενα σε Μ3. Ολα τα Vanos της BMW ιδια ειναι?
Ολα τα self-adjusting πλατω που εχω δει για E46 M3 (συγκεκριμενα της BMW και της LUK-τωρα και της Spec) ειναι ακριβως ιδια. Το ιδιο θα ισχυει και για την sachs εκτος αν καποιος εχει ηδη δοκιμασει το σετ και ειναι διαφορετικα τα πραγματα (που δεν νομιζω)

manos///3
15-02-11, 10:38
εδω το αυτοκινητο πατιναρει πριν καλα καλα δουλεψει ,,στην αντιπροσωπεια θα τους το ειχες φερει κολαρο τωρα ομως τρεχεις πονας και δεν μιλας ,,,,,,

Και σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο τους το φερνεις κολαρο....

Και μη πιστευεις οτι στα επισημα γνωριζουν τα παντα...Εδω πολλοι δε ξερουν να χρησιμοποιουν το gt1

manos///3
15-02-11, 10:53
ΟΕΜ πλατο (LUK)
https://img337.imageshack.us/img337/8554/oemclutch1.jpg (https://img337.imageshack.us/i/oemclutch1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

SPEC πλατο (LUK)
https://img251.imageshack.us/img251/7240/specclutch1.jpg (https://img251.imageshack.us/i/specclutch1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

ΟΕΜ πλατο. Τα χτενια ειναι στο ιδιο επιπεδο με το πλατο.
https://img233.imageshack.us/img233/5416/imag0063a.jpg (https://img233.imageshack.us/i/imag0063a.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

SPEC πλατο. Τα χτενια προεξεχουν απο το πλατο.
https://img440.imageshack.us/img440/640/specclutch.jpg (https://img440.imageshack.us/i/specclutch.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Δισκος SPEC και βολαν JBR
https://img822.imageshack.us/img822/8564/diskspec.jpg (https://img822.imageshack.us/i/diskspec.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

turbodog
15-02-11, 10:54
η sachs το self-adjusting πλατω που δινει δεν φενονται τα ελατηρια αλλα αντιθετα της luk φενονται!!!

Παρε και το sachs

https://www.clutchkitcenter.com/media/images/clutchkit/K70380-01/cvrK70380-01.jpg

turbodog
15-02-11, 11:12
Μανο πρεπει να το συγκρινουμε με ενα καινουργιο ΟΕΜ αφορετο. Παντως βλεπω διαφορα ετσι οπως ειναι τωρα. Ακομα αν εχεις την ευκαιρια, οταν το βγαλεις να μετρησεις το υψος που εχει το πανω μερος απο τα χτενια μεχρι το σημειο επαφης του πλατω με το δισκο καθως και το παχος του δισκου. Μετρα και το παχος του πλατω μην υπαρχει διαφορα οπως με το κιτ της Clutchmasters και δημιουργει προβληματα.(ολες οι αποστασεις μας ενδιαφερουν με σημειο αναφορας την επιφανεια του πλατω που βιδωνει πανω στο βολαν-και αν ειναι διαφορετικες απο ΟΕΜ-αν τελικα χρησιμοποιηθει στοκ βολαν διπλης μαζας)

manos///3
15-02-11, 13:28
Σημερα ΔΕΝ πατιναρει....θα τρελαθουμε τελειως...

Υποψιαζομαι πως πρεπει να κανει χιλιομετρα το συστημα ωστε να ''κατσει'' σωστα!

turbodog
15-02-11, 13:50
Σημερα ΔΕΝ πατιναρει....θα τρελαθουμε τελειως...

Υποψιαζομαι πως πρεπει να κανει χιλιομετρα το συστημα ωστε να ''κατσει'' σωστα!

Αυτο ειναι πολυ πιθανο μιας και οι kevlar δισκοι θελουν αρκετα χιλιομετρα για να πατησουν σωστα. Το μελλον θα δειξει, και ελπιζω να δουλεψει σωστα στο τελος thumb

Thomelef
15-02-11, 14:03
λοιπόν το θέμα είναι τελείως κουλό...χθές με το που ζεστάθηκε, πατινιάριζε σαν ηλίθιο.
και μιλάμε για συνθήκες οδήγησης για στρώσιμο...με ανοιχτό τηλέφωνο και τον μάνο
στην άλλη γραμμή, μου έλεγε και εγώ έκανα...απλά πατινιάριζε σαν τρελό...σήμερα, με
περισόττερα χιλιόμετρα, και λίγο πιο ζορισμένη οδήγηση(αντί για s2 που είχα χθές, είχα
s3 - s4), το αμάξι δεν έκανε κίχ...απλά πιστόλι.τόσο πιστόλι, που μου φαίνεται, πως το
αμάξι δουλεύει στο s3, όπως δουλεύει το δικό μου στο s6(και μην γελάτε καθόλου. η
διαφορά, είναι τόσο εμφανής πραγματικά...). θα δείξει...πειράματα τέλος. θα του κάνω
πολύ χαλαρές βόλτες στο s2 και στις 3000 - 3500 αλλαγή, μέχρι να γράψει κάμποσα
χιλιόμετρα και βλέπουμε...
υγ. α ρε παλιοκρητικέ τι μου κάνεις ρε...που να το πάς το μαμημένο με 3000 στροφές...
το ρημάδι μόνο για σκίσιμο είναι...
υγ2. το αμάξι καίει τα κέρατα του...

mo328i
15-02-11, 15:09
Μανο πρεπει να το συγκρινουμε με ενα καινουργιο ΟΕΜ αφορετο. Παντως βλεπω διαφορα ετσι οπως ειναι τωρα. Ακομα αν εχεις την ευκαιρια, οταν το βγαλεις να μετρησεις το υψος που εχει το πανω μερος απο τα χτενια μεχρι το σημειο επαφης του πλατω με το δισκο καθως και το παχος του δισκου. Μετρα και το παχος του πλατω μην υπαρχει διαφορα οπως με το κιτ της Clutchmasters και δημιουργει προβληματα.(ολες οι αποστασεις μας ενδιαφερουν με σημειο αναφορας την επιφανεια του πλατω που βιδωνει πανω στο βολαν-και αν ειναι διαφορετικες απο ΟΕΜ-αν τελικα χρησιμοποιηθει στοκ βολαν διπλης μαζας)

ΣΗΜΕΡΑ παραγγελνω σετ συμπλλεκτη της sachs,πριν το βαλω οτι απορια θελετε πειτε μου να βοηθησω

Thomelef
15-02-11, 15:45
πάντως οι αμερικάνοι προσκυνάνε σ'αυτό εδώ γενικά...το θέμα είναι πως δεν
δίνουν βολάν, παρά μόνο το πλατό-δισκο...το αναφέρει κιόλα κάπου, πως το
συγκεκριμένο κιτ είναι recomended with OEM flywheel...
https://www.horsepowerfreaks.com/partdetails/HPF/Clutch/Clutch_Kits/E46_M3_Feramic_Stage_2/12723

turbodog
15-02-11, 16:12
πάντως οι αμερικάνοι προσκυνάνε σ'αυτό εδώ γενικά...το θέμα είναι πως δεν
δίνουν βολάν, παρά μόνο το πλατό-δισκο...το αναφέρει κιόλα κάπου, πως το
συγκεκριμένο κιτ είναι recomended with OEM flywheel...
https://www.horsepowerfreaks.com/partdetails/HPF/Clutch/Clutch_Kits/E46_M3_Feramic_Stage_2/12723

συμφωνω...αυτο οντως δουλευει στα SMG...αλλα αν διαβασεις και ολα τα reviews θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο user friendly οπως το μαμα. Το σκορτσαρισμα οταν ξεκινας η οταν εισαι με λιγα χιλιομετρα και 2α το παιρνεις πακετο. (δες και το υλικο του δισκου που χρησιμοποιουν..δεν ειναι organic αλλα κατι metalic) Φαντασου τωρα και λιγο ανηφοριτσα και να πρεπει να τσουλας αργα...λιγο δυσκολο. Φυσικα και δεν μπορεις να τα εχεις ολα..οποτε συμβιβαζεσαι με την λιγοτερη προοδευτικοτητα απο το μαμα.thumb
To stage 2 ειναι για τα SMG τα δικα τους που ειναι turbo και εχουν και αρκετα κιλα ροπης παραπανω απο το μαμα. Για ολα τα αλλα SMG (ακομα και τα SCed FI-δεν εχουν τονους ροπης να αντιμετωπισουν οπως τα turbo) το stage 1 ειναι αρκετο(και ισως πιο φιλικο). Και εγω ειχα μπερδευτει στην αρχη και νομιζα οτι μονο το stage 2 κανει για τα SMG αλλα δεν ειναι ετσι. To stage 2 προτεινεται στα SMG HPF M3 (ολα τα stage).
Παντως ναι. Οι Αμερικανοι ορκιζονται σε αυτο...

Thomelef
15-02-11, 16:37
τελικά ολοκληρωμένη και σωστή λύση ποιά είναι γ@μω το κ@λοsmg mας μέσα...
πάντως αν του μανωλάκη δουλέψει όπως πρέπει,ή όπως δούλευε σήμερα, είναι
απλά τέλειο...μιλάμε, το νιώθεις τραγικά πιο σφιχτό το σαζμάν και οι ταχύτητες
κουμπώνουν τρελά...αυτό που είπα πως στο s3 του μάνου είναι σαν το δικό μου
στο s6, δεν είναι καθόλου υπερβολή...η μόνη μ@λ@κί@ που με χαλάει,είναι πως
πρέπει να πάει σε μηχανουργείο και να φαγωθεί...σε αμάξια όπως τα συγκεκριμένα,
τα πράγματα πρέπει να κουμπώνουν όπως τα εργοστασιακά...τες πα...η δουλειά
να γίνει και να σταματήσει να ταλαιπωρείτε και ο μανωλάκης...

manos///3
15-02-11, 16:46
υγ. α ρε παλιοκρητικέ τι μου κάνεις ρε...που να το πάς το μαμημένο με 3000 στροφές...
το ρημάδι μόνο για σκίσιμο είναι...
υγ2. το αμάξι καίει τα κέρατα του...

Καλα μη το μπουκωσεις κιολας.......:th_Laie_67-1:
Ρε βαρα του μεχρι και τις 6000. Δε θα παθει τιποτα.

Οσο για τη καταναλωση μαλλον σε κοροιδευει ο δεικτης, μιας και εχει χαλασει. Ο δεικτης κατεβαινει και μετα αρχιζει να ανεβαινει ωσπου θα φτασει στη μεση και θα αναψει το λαμπακι της ρεζερβας..Να βλεπεις μονο απο το κομπιουτερ την αυτονομια.

chief
15-02-11, 16:47
Το δικο μου τι σκατα ειναι και του εχω κανει 15000 χιλιομετρα και δεν εκανε κιχ?

manos///3
15-02-11, 16:50
τελικά ολοκληρωμένη και σωστή λύση ποιά είναι γ@μω το κ@λοsmg mας μέσα...
πάντως αν του μανωλάκη δουλέψει όπως πρέπει,ή όπως δούλευε σήμερα, είναι
απλά τέλειο...μιλάμε, το νιώθεις τραγικά πιο σφιχτό το σαζμάν και οι ταχύτητες
κουμπώνουν τρελά...αυτό που είπα πως στο s3 του μάνου είναι σαν το δικό μου
στο s6, δεν είναι καθόλου υπερβολή...η μόνη μ@λ@κί@ που με χαλάει,είναι πως
πρέπει να πάει σε μηχανουργείο και να φαγωθεί...σε αμάξια όπως τα συγκεκριμένα,
τα πράγματα πρέπει να κουμπώνουν όπως τα εργοστασιακά...τες πα...η δουλειά
να γίνει και να σταματήσει να ταλαιπωρείτε και ο μανωλάκης...

Το καλο τεστ θα γινει στη πιστα...αν τη βγαλει απο εκει τοτε το πραμα δουλευει!

Επισης μη ξεχνας πως η διαφορετικοτητα του drivelogic με το δικο σου, εχει να κανει και με το διαφορετικο προγραμμα του smg.

Thomelef
15-02-11, 17:04
Το δικο μου τι σκατα ειναι και του εχω κανει 15000 χιλιομετρα και δεν εκανε κιχ?

εσένα μάλον σε κορόιδεψε ο άγγλος και σου έδωσε csl με ρημαγμένο
σαζμάν και σου έριξε το παραμύθι πως φοράει ελαφρωμένο βολάν, για
να δικαιολογήσει το κουδούνισμα...:D:D:D...

Thomelef
15-02-11, 17:06
Το καλο τεστ θα γινει στη πιστα...αν τη βγαλει απο εκει τοτε το πραμα δουλευει!

Επισης μη ξεχνας πως η διαφορετικοτητα του drivelogic με το δικο σου, εχει να κανει και με το διαφορετικο προγραμμα του smg.

μάνο...όταν το οδήγησα με μάμα σαζμάν, οι διαφορά η μεγάλη ήταν στα κατεβάσματα...
στο υπόλοιπο δούλεμα, ήταν ελαφρώς πιο σπίρτο σε σχέση με το δικό μου...εδώ
πλέον, μιλάμε για διαφορά,μέρα με τη νύχτα...απλά καμμιά σχέση...

ΔημήτρηςΜ3
15-02-11, 18:40
μάνο...όταν το οδήγησα με μάμα σαζμάν, οι διαφορά η μεγάλη ήταν στα κατεβάσματα...
στο υπόλοιπο δούλεμα, ήταν ελαφρώς πιο σπίρτο σε σχέση με το δικό μου...εδώ
πλέον, μιλάμε για διαφορά,μέρα με τη νύχτα...απλά καμμιά σχέση...

βαλε και συ να γινεις ποιο γρηγορος:hystericalbs1::hystericalbs1:

chief
15-02-11, 18:54
Το καλο τεστ θα γινει στη πιστα...αν τη βγαλει απο εκει τοτε το πραμα δουλευει!

Αυτό θα περασει το τεστ απο την πιστα.


Εσυ θα το περασεις το τεστ ή θα σε μαζεύουμε απο καποιο οικοπεδο διπλα :devil2: ???

Thomelef
15-02-11, 19:01
βαλε και συ να γινεις ποιο γρηγορος:hystericalbs1::hystericalbs1:

τσου βρε λάκη...μου έγινες και γρήγορος...:thumbsdown:
υγ. έμαθα πως μπαίνει σαζμάν απο Χ5 στο Μ3...
άντε ψήσου ρε...να το πειγαίνεις και στο D...:D

ΔημήτρηςΜ3
15-02-11, 19:08
τσου βρε λάκη...μου έγινες και γρήγορος...:thumbsdown:
υγ. έμαθα πως μπαίνει σαζμάν απο Χ5 στο Μ3...
άντε ψήσου ρε...να το πειγαίνεις και στο D...:D

axaxaxaxax θα ειμαι ο πρωτος με 4κουνα Μ3:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Thomelef
15-02-11, 19:23
ο πόντιος κάνει πάτημα...:th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=xrFALfZDZTc

ΔημήτρηςΜ3
15-02-11, 19:30
με προσβαλεις τωρα!!!

Thomelef
15-02-11, 19:37
με προσβαλεις τωρα!!!

σιγά μην κλάψεις κιόλα...ευαίσθητο μου παιδί...:th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
15-02-11, 19:51
ελα ελα μη γ@μ@ς το θεμα
θα παμε σερρεσ τσοκ?

saulm3
15-02-11, 22:25
ελα ελα μη γ@μ@ς το θεμα
θα παμε σερρεσ τσοκ?

ποτε θα πατε σερρεσ καλα μου παιδια?

turbodog
16-02-11, 01:24
...αυτό που είπα πως στο s3 του μάνου είναι σαν το δικό μου στο s6, δεν είναι καθόλου υπερβολή...

αυτο ομως εμενα με βαζει σε σκεψεις...Ο ΟΕΜ δισκος δεν εχει ελατηρια αποσβεσης γιατι εχει το στοκ βολαν διπλης μαζας . Οσα σετ καταργουν το διπλης και πανε σε ελαφρωμενο μονης, χρησιμοποιουν ελατηριατο δισκο. Ο Μανος χρησιμοποιει το σετ δισκο-πλατω που ειναι σχεδιασμενο για το βολαν διπλης μαζας (που εχει ενσωματωμενα ελατηρια αποσβεσης μεσα του) με ελαφρωμενο βολαν μονης μαζας χωρις ελατηρια. Αυτο συνεπαγεται οτι εχει ενα σετ 'ξερο' με αποτελεσμα το γκαπα-γκουπα να ειναι φυσικα πολυ πιο εντονο(πραγμα που το καταλαβε και ο συμπε ακομα και στα χαμηλοτερα προγραμματα του SMG). Αυτο ομως δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο, μιας και η καταπονηση στο κιβωτιο και κυριως στο διαφορικο/βασεις διαφορικου ειναι μεγαλυτερη. Μανο το εχεις υποψιν σου αυτο? Η καταπονηση σε αυτα τα μερη πρεπει οσο το δυνατον να αποφευγεται γιατι το πλαισιο στο σημειο στηριξης του διαφορικου εχει ιστορικο (subframe failures)

mo328i
16-02-11, 14:29
αυτο ομως εμενα με βαζει σε σκεψεις...Ο ΟΕΜ δισκος δεν εχει ελατηρια αποσβεσης γιατι εχει το στοκ βολαν διπλης μαζας . Οσα σετ καταργουν το διπλης και πανε σε ελαφρωμενο μονης, χρησιμοποιουν ελατηριατο δισκο. Ο Μανος χρησιμοποιει το σετ δισκο-πλατω που ειναι σχεδιασμενο για το βολαν διπλης μαζας (που εχει ενσωματωμενα ελατηρια αποσβεσης μεσα του) με ελαφρωμενο βολαν μονης μαζας χωρις ελατηρια. Αυτο συνεπαγεται οτι εχει ενα σετ 'ξερο' με αποτελεσμα το γκαπα-γκουπα να ειναι φυσικα πολυ πιο εντονο(πραγμα που το καταλαβε και ο συμπε ακομα και στα χαμηλοτερα προγραμματα του SMG). Αυτο ομως δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο, μιας και η καταπονηση στο κιβωτιο και κυριως στο διαφορικο/βασεις διαφορικου ειναι μεγαλυτερη. Μανο το εχεις υποψιν σου αυτο? Η καταπονηση σε αυτα τα μερη πρεπει οσο το δυνατον να αποφευγεται γιατι το πλαισιο στο σημειο στηριξης του διαφορικου εχει ιστορικο (subframe failures)

πολυ σωστος!!

mo328i
19-02-11, 19:47
μετα την αλλαγη του δισκου πρεπει να κανεις σεταρισμα το smg να διαβασει την θεση του δισκου?αυτο πως γινεται με gt1 κλασσικα??ειναι η ιδια διαδικασια που κανεις (50km - νεκρα -τραβηγμα puddles 2-3 δευτερολεπτα)?

Thomelef
19-02-11, 19:58
gt1 και άγιος ο θεός.νομίζω πως αν δεν κουμπωθεί στο διαγνωστικό, το αμάξι δεν κάνει
να κουνηθεί...νομίζω. δεν είμαι σίγουρος.

turbodog
19-02-11, 21:07
Μετα την αλλαγη δισκου-πλατω, το αυτοκινητο πρεπει να τοποθετηθει σε GT1 ωστε να γινει α) εξαερωση και β) να 'μαθει' το αυτοκινητο το σημειο συμπλεξης-αποσυμπλεξης, αρχικο σημειο πατιναρισματος κτλ. Υπαρχει μια σειρα ρυθμισεων μεσω του gt1 που πρεπει να γινουν υποχρεωτικα.
Αυτο με το τραβηγμα των paddles για 2-3 δευτερολεπτα εν κινησει εχει να κανει με το reset προφανως καποιων adaptations που κανει το αμαξι κατα την διαρκεια της λειτουργιας του πανω στο SMG. (και εγω το κανω που και που αν και δεν εχω δει καμια διαφορα). Αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με τις ρυθμισεις που πρεπει να γινουν υποχρεωτικα με καθε αλλαγη δισκοπλατω.

mo328i
22-02-11, 17:06
μπηκε καινουριο δισκο πλατω,ολα πηγαν πολυ καλα τελικα μπηκαν ολα κουτι που λενε με ροποκλειδο και ειδικες κολλες της bmw...εγινε εξαερωση και ρυθμιστηκε το σημειο πατιναρισματος και καποιες αλλες ρυθμισεις βεβαια ακομα στρωνω αλλα ηδη το αυτοκινητο ξεκιναει πολυ καλα χωρις σκορτσαρισματα τρεμουλα και πατιναρισματα!!το βολαν ειναι αψογο δεν αρπαξε καθολου και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος συνολο (δισκο-πλατω-ρουλεμαν) 330,τοποθετηση ρυθμιση και αλλαγη κατι πλαστικακια στο σασμαν κτλπ 120,συνολο 500 καλα δεν ειναι?

mo328i
22-02-11, 23:27
μπηκε καινουριο δισκο πλατω,ολα πηγαν πολυ καλα τελικα μπηκαν ολα κουτι που λενε με ροποκλειδο και ειδικες κολλες της bmw...εγινε εξαερωση και ρυθμιστηκε το σημειο πατιναρισματος και καποιες αλλες ρυθμισεις βεβαια ακομα στρωνω αλλα ηδη το αυτοκινητο ξεκιναει πολυ καλα χωρις σκορτσαρισματα τρεμουλα και πατιναρισματα!!το βολαν ειναι αψογο δεν αρπαξε καθολου και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος συνολο (δισκο-πλατω-ρουλεμαν) 330,τοποθετηση ρυθμιση και αλλαγη κατι πλαστικακια στο σασμαν κτλπ 120,συνολο 500 καλα δεν ειναι?

450e ηθελα να πω λαθος

manos///3
04-05-11, 15:45
Πειραματα ΤΕΛΟΣ....

Τοποθετηθηκε πισω το στοκ δισκο/πλατο/βολαν.

Οσοι εχετε smg αποφυγετε αφτερμαρκετ προιοντα και προτιμήστε ΟΕΜ!

turbodog
04-05-11, 16:19
Πειραματα ΤΕΛΟΣ....

Τοποθετηθηκε πισω το στοκ δισκο/πλατο/βολαν.

Οσοι εχετε smg αποφυγετε αφτερμαρκετ προιοντα και προτιμήστε ΟΕΜ!

σου εχω λυση (μετα απο πολυ ψαξιμο για το τι ειναι καλυτερο για τα SMG λαμβανοντας υποψιν οχι μονο torque capacity αλλα κai driveability close to stock, εκει που τα SMG πασχουν)

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=319516&highlight=clutch

Οσο για αυτο που ειχες (απο οτι θυμαμαι ειναι ο δισκος απο Kevlar) φοβαμαι οτι εγινε αυτο

"kevlar disk"

CHARACTERISTICS - A high-durability material more resistant to hard use. Engagement is similar to organic, but may glaze slightly in stop-and-go traffic, resulting in slippage until worn clean when used hard again. Higher temp range in general, but can be ruined from overheating - will not return to original characteristics if "cooked". Has a break-in period of 500-1000 miles during which slippage may occur. Care must be taken during this period not to overheat from excessive slipping. Material is uniform yellow/green and may look slightly fuzzy when new.

https://www.uucmotorwerks.com/CLUTCH/

νομιζω οτι το ΑΑ clutch kit ειναι οτι καλυτερο για τα SMG. Αλλιως το HPF (ferametallic disk) με στοκ dual mass flywheel που αντεχει σιγουρα και δεν πατιναρει αλλα παιρνεις πακετο και το chattering στο stop-n-go traffic, στο low speed με δευτερα και στην οπισθεν

Thomelef
04-05-11, 16:31
και μην δουλεύετε το s-6 με υπερωρίες...αααααα και να περάσετε το προγραμματακι του δημήτρη.

chief
04-05-11, 18:24
Πειραματα ΤΕΛΟΣ....

Τοποθετηθηκε πισω το στοκ δισκο/πλατο/βολαν.

Οσοι εχετε smg αποφυγετε αφτερμαρκετ προιοντα και προτιμήστε ΟΕΜ!

Οκ μαν.
Οτι πεις....

turbodog
04-05-11, 18:37
Οκ μαν.
Οτι πεις....

Εσυ γιατι μιλας? ΟΕΜ εισαι? Εβαλες το ΟΕΜ βολαν σε διαιτα και αδυνατισε?:D

chief
04-05-11, 19:02
Ελαφρυ και θυρυβόδες Μητσοοοοο

Thomelef
04-05-11, 19:06
Ελαφρυ και θυρυβόδες Μητσοοοοο

το ευάγγελο όμως δεν τον περνάει, όσο θορυβωδες και ελαφρύ να είναι.:D

turbodog
04-05-11, 19:10
το ευάγγελο όμως δεν τον περνάει, όσο θορυβωδες και ελαφρύ να είναι.:D

Time will tell...καποια στιγμη θα το δουμε και αυτο να πραγματοποιειται.....η οχι :D

chief
04-05-11, 19:29
Το Σαββατο το βραδυ θα τον εκτελέσω με αμαξι που ειναι πολύ πιο αργο απ το δικό μου και δικάβαλος για να μην λέει μετα για κιλα και βαρος:devil: