PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακρατηση κυριοτητας



ziaba
20-02-14, 10:00
Πουλησα σε ιδιωτη μια μηχανη με παρακρατηση κυριοτητας κ δεν μου πληρωνει και με γραφει στα @@. τι μπορω να κανω?

Vassilis ///M
20-02-14, 11:00
Να πάρεις πίσω τη μηχανή...Δική σου είναι ακόμη...

fanisk
20-02-14, 11:07
Πουλησα σε ιδιωτη μια μηχανη με παρακρατηση κυριοτητας κ δεν μου πληρωνει και με γραφει στα @@. τι μπορω να κανω?

Τυχαιο googlαρισμα.

https://nomika-analata.blogspot.gr/2013/04/blog-post_3128.html


"Κατά το Νόμο, σε πώληση με παρακράτηση κυριότητας, αν ο αγοραστής δεν πληρώσει, ο πωλητής έχει δύο επιλογές, που όμως η μία ΑΠΟΚΛΕΊΕΙ την άλλη, ήτοι ή θα ανακτήσει την κυριότητα του Ι.Χ. ή θα ζητήσει τα χρήματα από το υπόλοιπο του τιμήματος."

Η Πρόεδρος της Ένωσης Προστασίας Καταναλωτών Κρήτης
κ Ιωάννα Μελάκη

gnx
20-02-14, 11:50
Άμα είχε παρακράτηση πως εγινε η μεταβίβαση;

aristent
20-02-14, 11:58
Άμα είχε παρακράτηση πως εγινε η μεταβίβαση;

Οπως οταν παιρνεις δανειο απο τραπεζα για αγορα οχηματος.....λαστ γιεαρς...δηλαδη καποτε που γινοταν τελος παντων αυτο.....

Η τραπεζα ηταν "ιδιοκτητρια" του οχηματος εως την εξοφληση και της τελευταιας δοσης,αλλα ο αγοραστης ηταν ο υπευθυνος ολων των αλλων φορων και υποχρεωσεων που προκυπτουν απο την κυκλοφορια του οχηματος.

...εξου και οι απειρες κατασχεσεις αυτοκινητων....

nikos1400
20-02-14, 14:20
Στειλε την αστυνομια και πες "μου κλεψανε το μηχανακι".
thumb
Αμα δεν παιρνει απο λογια...

ziaba
20-02-14, 17:31
Σας ευχαριστω παιδια...! Λεω να του στειλω κανα εξωδικο και μετα θα προχωρισω σε ασφαλιστικα μετρα. Δε θελω να μπλεξω με τετοια αλλα δε γινετε αλλιως γιατι εδω κ ενα χρονο με με κοροιδευει.

scania124
20-02-14, 18:17
Μερες τωρα το σκέφτομαι.
Εχω πουλησει προ 2ετιας ενα mercedes sprider 2006 μοντελο στο ποσο τον 12000, εχω να περνω αλλα 5000 , εχω καταντήσει γυφτος για τα λεφτά μου.
Λεω να του το παρω (αν ειναι εύκολο) και να το δωσω ανταλλαγή αμεσα με κατι άλλο.

Bazil Van Sinner
20-02-14, 18:35
Παίδια μην ζορίζατε άδικα το μύαλο και την ηρεμία σας.

Μ'αρέσει που θέλετε να είστε και σωστοί,απεναντί σε κάποιον που σας κοροίδευει...

Το μηχανακι ziaba είναι δικό σου ,οπως και το spinter του Θάνου....απλά είναι σε λάθος

μέρος παρκαρισμένα:whistle:


Πολύ απλά πηγαίνετε και τα πέρνεται πίσω ,όπως θα έκανε και η τράπεζα:warriorsmiley:

aristent
20-02-14, 22:24
Μην μπερδευεστε,δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα,ακομη και οι τραπεζες εχουν διαδικασιες ωσπου να φτασουν στην κατασχεση και να παρουν πισω το οχημα!!!!

...η ιδια (δυστυχως) διαδικασια ισχυει και στις ιδιωτικες συμφωνιες παρακρατησης κυριοτητας.

...σιγουρα παντως δεν "στελνεις" την αστυνομια να στο φερει,ουτε πας να το παρεις μονος σου,ουτε κανεις αυθορμητες ενεργειες........θελει δικηγορο η υποθεση.....

Bazil Van Sinner
20-02-14, 22:38
.θελει δικηγορο η υποθεση.....

Η γιαγιά μου για κατάρα το χει: "σε γιατρους και δικηγορους να τα φας" λέει.

Για να μπείς σε τετοια διαδικασια θελει να αξιζει κι ολας.

Επιμένω πως οποιος μου/σου κάνει ,αυθαιρετα η' γιατι ετσι του κ@....σε αλητεία,
με τον ιδιο τροπο ξεμπλέκεις για να τελειωνει η μπουγάδα.

Θα συμφωνουσα οτι πρεπει να κρατησουμε ενα επιπεδο,λογω του οτι ειναι δημοσια η συζητηση,αλλα καπου πρεπει να τελειωνει η φαση με τους μπαταχτσηδες.γιατι τοπηρες το μηχανακι φιλε αφου δεν μπορεις να το πληρωσεις?και γιατι το κρατας ακομη?βασικα γιατι κρυβεσαι???:ranting2::ranting2:

aristent
20-02-14, 22:43
Εννοητε ρε Μπιλ οτι κατανοω απολυτα την αγανακτηση και την αδικια,αλλα η "αυτοδικια" χανει το δικιο της σε πολιτισμενες(?) χωρες.:original:

ziaba
21-02-14, 12:25
Ετσι οπως τα λεει ο Αρης.
Πηγα σε δικηγορο σημερα κ μου πε οτι ο δικαστικος επιμελητης θα ζητησει 400 ευρω + αμοιβη του δικηγορου δηλ δεν συμφερει (μου χρωσταει 1000 ευρω) να ασχοληθω παρα μονο για το γαμωτο.

ΜΙΧΑΛΗΣ
21-02-14, 12:46
Δυστηχως τετοιοι τυποι το εχουν κανει επαγγελμα και χαιρονται με ξενες περιουσιες!Ξερουν ακριβως τα κοστολογια για να κινηθεις νομικα και γνωριζουν οτι δεν θάξιζει να τους κυνηγησεις και πορευονται ετσι!Οπως και μενουν μερικους μηνες χωρις να πληρωσουν ενοικια,σε βαζουν για τα καλα μεσα και μολις δουν τα σκουρα μετακομιζουν και βρισκουν αλλα θυματα οπου την βγαζουν στο τσαμπε!Το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη θα πετυχουν κανεναν τρελο που θα τους την φυτεψει και θα ψαχνονται!

Nino
21-02-14, 12:53
Ετσι οπως τα λεει ο Αρης.
Πηγα σε δικηγορο σημερα κ μου πε οτι ο δικαστικος επιμελητης θα ζητησει 400 ευρω + αμοιβη του δικηγορου δηλ δεν συμφερει (μου χρωσταει 1000 ευρω) να ασχοληθω παρα μονο για το γαμωτο.

Στην επομενη λοιπον φορολογικη δηλωση κανε τα χιλια αυτα ευρω δωρεα στο Ελληνικο κρατος, ενα μερος θα αφαιρεθει απο τον φορο εισοδηματος σου, μιας και ειναι η μονη σχεδον φοροαπαλλαγη που εχει μεινει.
Ετσι μπορει εσυ να τα εχασες αλλα και αυτος που σου τα χρωσταει θα ερθει αντιμετωπος με την εφορια και τους καινουυυυργιους νομους που εχουν βγαλει περι κατασχεσεων κλπ.
Τα λεφτα θα τα πληρωσει θελει δεν θελει, τουλαχιστον θα μεινει η ικανοποιηση οτι δεν στα εφαγε!!

Bazil Van Sinner
21-02-14, 12:55
Ποια ειναι η αυτοδικία?

Το ξέρετε οτι άμα κανει καμιά π@π@ρια αυτος ,μπορει να μπλεξει και τον ziaba?

BILL007
21-02-14, 13:17
Στην επομενη λοιπον φορολογικη δηλωση κανε τα χιλια αυτα ευρω δωρεα στο Ελληνικο κρατος, ενα μερος θα αφαιρεθει απο τον φορο εισοδηματος σου, μιας και ειναι η μονη σχεδον φοροαπαλλαγη που εχει μεινει.
Ετσι μπορει εσυ να τα εχασες αλλα και αυτος που σου τα χρωσταει θα ερθει αντιμετωπος με την εφορια και τους καινουυυυργιους νομους που εχουν βγαλει περι κατασχεσεων κλπ.
Τα λεφτα θα τα πληρωσει θελει δεν θελει, τουλαχιστον θα μεινει η ικανοποιηση οτι δεν στα εφαγε!!

Η καλύτερη λύση!!!!

ziaba
21-02-14, 14:14
Ποια ειναι η αυτοδικία?

Το ξέρετε οτι άμα κανει καμιά π@π@ρια αυτος ,μπορει να μπλεξει και τον ziaba?

οχι ρωτησα τον δικηγορο

ziaba
21-02-14, 14:18
Μηπως ξερει κανενας αν μπορει να καταθεσει πινακιδες προσωρινα ενω η αδεια ειναι με παρακρατηση κυριοτητας?

ziaba
21-02-14, 14:30
Στην επομενη λοιπον φορολογικη δηλωση κανε τα χιλια αυτα ευρω δωρεα στο Ελληνικο κρατος, ενα μερος θα αφαιρεθει απο τον φορο εισοδηματος σου, μιας και ειναι η μονη σχεδον φοροαπαλλαγη που εχει μεινει.
Ετσι μπορει εσυ να τα εχασες αλλα και αυτος που σου τα χρωσταει θα ερθει αντιμετωπος με την εφορια και τους καινουυυυργιους νομους που εχουν βγαλει περι κατασχεσεων κλπ.
Τα λεφτα θα τα πληρωσει θελει δεν θελει, τουλαχιστον θα μεινει η ικανοποιηση οτι δεν στα εφαγε!!

Καλα τα λες αλλα η μηχανη δεν αποτελει τεκμηριο διαβιωσης και τα ποσα απο τ πωλησή ή αγορα της δεν αποτελουν φορογηταιο ή απαλακταιο εισοδημα.

Bazil Van Sinner
21-02-14, 15:10
οχι ρωτησα τον δικηγορο

αδερφέ ούτε έξυπνος το παίζω ,ούτε πνέυμα πουλάω,η λύση είναι μια και την έχω γράψει.

Στήν καλύτερη και πιο πολιτισμένη εκδοχή ,παρκάρει το μηχ. σε σένα ,παίρνει το κλειδί,φέρνει το χιλιάρικο και ξαναφέυγει με ρόδα :original:

nikos1400
21-02-14, 15:39
Και γω πιστευω αυτο που θα εκανα θα ητανε να το παρω πισω, και ας μου εκανε αυτος μηνυση αν ηθελε...
:ranting2:

kostas 325
21-02-14, 19:26
το 2008 σε παρομοια ιστορια,ειχα κρατησει ενα κλειδι του αυτοκινητου
και μετα απο 19 μηνες τηλεφωνηματων κ.τ.λ
Ενα βραδυ πηγα το πηρα και σε 10 μερες μου εφερε τα υπολοιπα...

ziaba
21-02-14, 20:12
λετε να το κανω εχω κρατησει κι εγω ενα αντικλειδι :original:

Bazil Van Sinner
21-02-14, 20:17
λετε να το κανω εχω κρατησει κι εγω ενα αντικλειδι :original:


ακόμη εδώ είσαι?

konstantinaM3
24-02-14, 08:34
μιας κ ανοιξατε αυτο το θεμα εχω κ εγω κατι παρομιο προβλημα..ειχαμε αγορασει με τον πρωην αντρα μου ενα 528 ε39 κ βαλαμε εγγυητη τον πατερα μου στο δανειο (μ@λακια τελικα αυτο) κ οταν χωρισαμε εννοειται οτι σταματησε να πληρωνει τις δοσεις κ το θεμα ειναι οτι εχει αυτος το αμαξι κ δεν το δινει κ το εχει εξαφανισει...εχει καποιος παρομιο προβλημα να μου πει τι εκανε? ziaba κ εγω το ιδιο θα εκανα θα πηγαινα κ θα του το επερνα αμα ηξερα που το ειχε εμενα μου το εχει εξαφανισει το καθαρμα!κ εχει κ παρακρατηση κυριοτητας

fanisk
24-02-14, 17:33
μιας κ ανοιξατε αυτο το θεμα εχω κ εγω κατι παρομιο προβλημα..ειχαμε αγορασει με τον πρωην αντρα μου ενα 528 ε39 κ βαλαμε εγγυητη τον πατερα μου στο δανειο (μ@λακια τελικα αυτο) κ οταν χωρισαμε εννοειται οτι σταματησε να πληρωνει τις δοσεις κ το θεμα ειναι οτι εχει αυτος το αμαξι κ δεν το δινει κ το εχει εξαφανισει...εχει καποιος παρομιο προβλημα να μου πει τι εκανε? ziaba κ εγω το ιδιο θα εκανα θα πηγαινα κ θα του το επερνα αμα ηξερα που το ειχε εμενα μου το εχει εξαφανισει το καθαρμα!κ εχει κ παρακρατηση κυριοτητας

Μηνυση για κλοπη, σε τυχαιο ελεγχο θα τον πανε στο Α.Τ.

kostas 325
24-02-14, 20:33
Μηνυση για κλοπη, σε τυχαιο ελεγχο θα τον πανε στο Α.Τ.

Αν η αδεια εχει και το ονομα του δυσκολα...

dionisisM3
24-02-14, 21:00
μιας κ ανοιξατε αυτο το θεμα εχω κ εγω κατι παρομιο προβλημα..ειχαμε αγορασει με τον πρωην αντρα μου ενα 528 ε39 κ βαλαμε εγγυητη τον πατερα μου στο δανειο (μ@λακια τελικα αυτο) κ οταν χωρισαμε εννοειται οτι σταματησε να πληρωνει τις δοσεις κ το θεμα ειναι οτι εχει αυτος το αμαξι κ δεν το δινει κ το εχει εξαφανισει...εχει καποιος παρομιο προβλημα να μου πει τι εκανε? ziaba κ εγω το ιδιο θα εκανα θα πηγαινα κ θα του το επερνα αμα ηξερα που το ειχε εμενα μου το εχει εξαφανισει το καθαρμα!κ εχει κ παρακρατηση κυριοτητας

Δυστυχώς εάν δεν έχεις πάρει ακόμα διαζύγιο δεν θεωρείτε κλοπή αλλά υπεξαίρεση . Για να δηλώσεις κλοπή αφού ειναι στο όνομα σου πρέπει να κανείς αίτηση διαζυγίου (εάν δεν έχεις κάνει ) και μετά να κανείς μήνυση αλλά πάνω στο διαζύγιο . Έχω δει ανάλογη περίπτωση όχι με αυτοκίνητο αλλά με άλλη κινητή περιουσία .

Υγ: την πιο Γρηγόρη λύση βέβαια θα στην δώσει ενα τριμελές (επιτελείο μανιατων:gun_bandana:) φέρνοντας σου το αμάξι με τον πρώην άντρα σου μέσα στο πόρταγκαζ παρακαλετο να σου μεταβιβάσει το αμάξι :thumbsup:

konstantinaM3
24-02-14, 21:03
Η αδεια γραφει κ τα δυο ονοματα κ του πατερα μ κ του π@π@ρα εχει παραδωσει πινακιδες εδω κ 3 χρονια η τραπεζα ομως δεν παει να του το παρει αυτο ειναι που μου την δινει περισσοτερο...

konstantinaM3
24-02-14, 21:08
Δυστυχώς εάν δεν έχεις πάρει ακόμα διαζύγιο δεν θεωρείτε κλοπή αλλά υπεξαίρεση . Για να δηλώσεις κλοπή αφού ειναι στο όνομα σου πρέπει να κανείς αίτηση διαζυγίου (εάν δεν έχεις κάνει ) και μετά να κανείς μήνυση αλλά πάνω στο διαζύγιο . Έχω δει ανάλογη περίπτωση όχι
Υγ: την πιο Γρηγόρη λύση βέβαια θα στην δώσει ενα τριμελές (επιτελείο μανιατων:gun_bandana:) φέρνοντας σου το αμάξι με τον πρώην άντρα σου μέσα στο πόρταγκαζ παρακαλετο να σου μεταβιβάσει το αμάξι :thumbsup:


Εχει βγει το διαζυγιο ευτυχως........πολυ θα το ηθελα αυτο που ειπες το τελευταιο......να το πουλησει δεν μπορει γιατι θελει υπογραφη κ απο τον πατερα μου θελει καποιον να του ισιωσει τα μουτρα για να του κοπει ο τσαμπουκας μου φαινεται....

dionisisM3
24-02-14, 21:11
Η αδεια γραφει κ τα δυο ονοματα κ του πατερα μ κ του π@π@ρα εχει παραδωσει πινακιδες εδω κ 3 χρονια η τραπεζα ομως δεν παει να του το παρει αυτο ειναι που μου την δινει περισσοτερο...

Στείλε του ενα εξώδικο οτι απαιτείς να διευθετήσετε το θέμα του αυτοκινήτου που έχει υπεξερεσει απο τον πατέρα σου .αυτος θα σου απαντήσει . Αρα αυτόματα αποδέχεται οτι κατέχει το αμάξι . Και μετά βάλε ενα φιλικό σου πρόσωπο με χιλιοτρακαρισμενο αμάξι να πει οτι τον χτύπησε και εγκατέλειψε αναγνωρίζοντας τον σύζυγο σου ως οδηγό του αυτοκινήτου με το νούμερο κυκλοφορίας του .
Αμεσα ο χ-άντρας σου κατηγορείται για
1)Εγκαταληψη απο τόπο τροχαίου
2) κυκλοφορία με πλαστές πινακίδες (άσχετο εάν δεν έχει ) άρα και φορολογική παράβαση πλην της νομικής
3)ανασφάλιστο όχημα

Και μετά του πήρες και το τελευταίο στρινγκ :th_Laie_67-1:

konstantinaM3
24-02-14, 21:15
Ομως αυτος ο παπ@ρας ειναι στο εξωτερικο κ θελω να του στειλω αγωγη αλλα εδω αθηνα δεν ξερω ακομα που μενει.....

dionisisM3
24-02-14, 21:20
Ομως αυτος ο παπ@ρας ειναι στο εξωτερικο κ θελω να του στειλω αγωγη αλλα εδω αθηνα δεν ξερω ακομα που μενει.....

Τελικά αυτος ο παπαρας όπως λες και εσυ έχει το πάνω χέρι και δεν το έχεις καταλάβει :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: σορρυ για το χιούμορ

konstantinaM3
24-02-14, 21:53
Γιαυτο σου λεω ειναι μεχρι να παρω αναποδες για να του ισιωσω την μουρη.....:):):):):)