PDA

Επιστροφή στο Forum : M42 compressor



kloukakis
13-04-10, 00:26
Η Loukakis Engineering μετά την τοποθέτηση Quaife διαφορικού σε Ε36(Μ42), ετοιμάζει το νέο μεγάλο της project! Πρόκειται για εγκατάσταση ενός Eaton M62 supercharger στο εν λόγο μοτόρι!

Ο compressor αγοράστηκε από και περιμένει την θέση του! Πρόκειται για τον κομπρέσορα που χρησιμοποιείται στο γνωστό κιτ της downing Atlanta με την διαφορά ότι η εισαγωγή του είναι τροποποιημένη για Mercedes(συγνώμη αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα…)!

Θέλω να πιστεύω πως χέρι κάτω από το καπό θα βάλω μόνο εγώ! Οι λόγοι είναι οι εξής:
1) Έχω απίστευτη όρεξη και πείσμα
2) Δεν έχω απίστευτα χρήματα
3) Ο μηχανικός μου θα βοηθήσει σε ότι τον χρειαστώ
4) Έχω καλούς καθηγητές στο πολυτεχνείο
Και το κυριότερο??? Έχω εσάς!!!! Με όλα αυτά τα όπλα λοιπόν θέλω την βοήθειά σας προκειμένου να γίνει αυτό το project και να γίνει και αξιόπιστα!

Αύριο πρωί πάω να βρω τους καθηγητές μου, οι οποίοι μου είχαν υποσχεθεί πως θα βοηθήσουν σε ότι βάλω στο μυαλό μου, για να δούμε…. Να σημειώσω ότι το ίδρυμα(ο πιο κατάλληλος χαρακτηρισμός) διαθέτει τόρνους, φρέζες, CNC, πλάσμα, οξυγόνα, ++++++!

Καλή αρχή λοιπόν!!!!!!!!!!thumb

deepBLUE
13-04-10, 00:30
Ευγε φιλαρακι καλη αρχη !!!
Αντε με το καλο !!!

nautilos
13-04-10, 00:37
Ο τολμών νικά η ζωή είναι για τους θαρραλέους!!!

katsaraios
13-04-10, 00:38
Η Loukakis Engineering μετά την τοποθέτηση Quaife διαφορικού σε Ε36(Μ42), ετοιμάζει το νέο μεγάλο της project! Πρόκειται για εγκατάσταση ενός Eaton M62 supercharger στο εν λόγο μοτόρι!

Ο compressor αγοράστηκε από και περιμένει την θέση του! Πρόκειται για τον κομπρέσορα που χρησιμοποιείται στο γνωστό κιτ της downing Atlanta με την διαφορά ότι η εισαγωγή του είναι τροποποιημένη για Mercedes(συγνώμη αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα…)!

Θέλω να πιστεύω πως χέρι κάτω από το καπό θα βάλω μόνο εγώ! Οι λόγοι είναι οι εξής:
1) Έχω απίστευτη όρεξη και πείσμα
2) Δεν έχω απίστευτα χρήματα
3) Ο μηχανικός μου θα βοηθήσει σε ότι τον χρειαστώ
4) Έχω καλούς καθηγητές στο πολυτεχνείο
Και το κυριότερο??? Έχω εσάς!!!! Με όλα αυτά τα όπλα λοιπόν θέλω την βοήθειά σας προκειμένου να γίνει αυτό το project και να γίνει και αξιόπιστα!

Αύριο πρωί πάω να βρω τους καθηγητές μου, οι οποίοι μου είχαν υποσχεθεί πως θα βοηθήσουν σε ότι βάλω στο μυαλό μου, για να δούμε…. Να σημειώσω ότι το ίδρυμα(ο πιο κατάλληλος χαρακτηρισμός) διαθέτει τόρνους, φρέζες, CNC, πλάσμα, οξυγόνα, ++++++!

Καλή αρχή λοιπόν!!!!!!!!!!thumb
Μπραβο φιλε,καλη επιτυχια
να μας ενημερωνεις με φωτο

kloukakis
13-04-10, 00:43
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!:original:

Και κάνω λοιπόν την πρώτη βασική ερώτηση που αφορά την βάση του κομπρέσορα.

Κατά 90% μπορώ να κρατήσω την ήδη υπάρχουσα εισαγωγή αέρα της BMW μαζί με την πεταλούδα της και να βάλω τον κομπρέσορα δίπλα της. Να κατευθυνθώ εκεί ή να φτιάξω καινούργια βάση πάνω στο μπλοκ του κινητήρα , όπως η d/a με την διαφορά ότι θα μπει intercooler, μαζί με νέα μεγαλύτερη πεταλούδα?

2) intercooler οπωσδήποτε ακόμα(!) και με 0.5 πίεση?

3) Να προσπαθήσω να κάνω όσο το δυνατό πιο μικρές σε μήκος σωληνώσεις? Αν βάλω τον κομπρέσορα με νέα βάση πάνω στο μπλοκ θα έχω και μικρότερες απώλειες πίεσης ή δεν χάνω τίποτα, στον θέμα αυτό, κρατώντας την υπάρχουσα εισαγωγή?

Stathis
13-04-10, 00:43
μπραβο. καλη επιτυχια...

bill_m3
13-04-10, 07:59
Εύχομαι στην Loukakis A.E. καλή επιτυχία στην καινούργια δουλειά της!!!!

Panos 316T
13-04-10, 08:19
Εύχομαι στην Loukakis A.E. καλή επιτυχία στην καινούργια δουλειά της!!!!

Εγώ προτείνω για την Loukakis Α.Ε. συνεργασία με Paganis Α.Ε....

καλή επιτυχία στο έργο σου Κώστα (χάρηκα και εγώ για την γνωριμία)

Κωνσταντίνος
13-04-10, 08:30
Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία. Μπήκε και μένα το μικρόβιο μόλις είδα την αγγελία για τον eaton, αλλά στερούμαι τεχνικής υποστήριξης και δεν το επιχείρησα.
Θα είναι ένα άρτια βελτιωμένο 318is μόλις τελειώσεις.
Καλή αρχή...............

NickE60
13-04-10, 09:26
Μπράβο μπράβο!! άντε να βλέπουμε εξελιγμένο BMW με τη βούλα του ΕΜΠ!!!!

VanVIC
13-04-10, 10:29
Εύχομαι το project να στεφθεί με επιτυχία και μια μέρα και η «Loukakis Engineering» να γίνει πραγματικότητα ! ;)

Stefanos_Cool
13-04-10, 10:39
Καλή επιτυχία κι από μένα.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε από κοπές Laser (φλάντζες κλπ.) είμαι στη διάθεσή σου.

Η εταιρία μου συνεργάζεται εδώ και 5 χρόνια με το Ε.Μ.Π., για όλες τις κατεργασίες υπάρχει ειδικός τιμοκατάλογος και για το συγκεκριμένο project σου δηλώνω εδώ ότι θα κάνουμε έκπτωση + 30% στον ειδικό τιμοκατάλογο για το Ε.Μ.Π

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να σου πω τηλεφωνικά
2108160700
www.lasermark.gr

kloukakis
13-04-10, 11:18
:thanks:Σας ευχαριστώ όλους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!:thanks:

Είναι πολύ σημαντικό για μένα να έχω την υποστήριξή σας και τις γνώσεις σας! Η βούλα δεν θα λέει ΕΜΠ αλλά TUC(Technical University of Crete), αν όντως οι καθηγητές βάλουν το χεράκι τους όπως έχουν δηλώσει……. Δυστυχώς το πρωί δεν τους βρήκα αλλά θα πάω ξανά μετά……

Στέφανε μόνο και μόνο η θέλησή σου για προσφορά ειλικρινά μου είναι υπεραρκετή, σε ευχαριστώ θερμά:thnx:!!! Μηχανήματα αν όλα πάνε όπως πρέπει έχουμε ένα σωρό, τα υλικά μόνο είναι το θέμα, αλλά και αυτά πόσο να πάνε πια?

Ρε παιδιά, ρε παιδιά….. ακόμα δεν σχεδιάσαμε την πρώτη βίδα και με κάνατε και ΑΕ? χαχαχαχαα! Τρέμε Downing Atlanta!!!!! Πάμε για μαζική παραγωγή!!!!

Η paganis engineering πάντως είναι για σεμινάριο…. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ….. διέψευσε τους πάντες!!!! ΕΥΓΕ, άντε με το καλό Λευτέρη να πέσουν τα άλογα στην άσφαλτο!!!!thumbthumbthumbthumb

PATSIMINI
13-04-10, 11:22
ΡΕ τρελε τι θα κανεις ειπες?????πας για το drift challenge μου φαινεται....ποιος καθηγητης ειπε θα σε βοηθησει????αληθεια το λες???

Vasilis
13-04-10, 11:24
ευγε φιλε μου....!!

προχωρα κ μεις μαζι σου...


η μονη μας απαιτηση...φωτο απο το ολο project με τις προοδους σου...

καλη επιτυχια...!

kloukakis
13-04-10, 11:28
ΤΠ! Μου είχε πει (όχι για το συγκεκριμένο προντζεκτ, αλλά για ίσως πιο βαρβάτο), ότι όπου χρειαστώ βοήθεια και μηχανήματα να πάω στο εργαστήριο!!!

Βέβαια μην το πεις παραέξω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει και αν έχει την δυνατότητα να με βοηθήσει..... Όσο λιγότεροι το ξέρουν τόσο το καλύτερο, τσιμουδιά μεταξύ μας

kloukakis
13-04-10, 11:29
ευγε φιλε μου....!!

προχωρα κ μεις μαζι σου...


η μονη μας απαιτηση...φωτο απο το ολο project με τις προοδους σου...

καλη επιτυχια...!

Σε λίγες μέρες θα έχετε 3D τα σχέδια(πρώτα ο θεός)thumb

PATSIMINI
13-04-10, 11:30
Σε λίγες μέρες θα έχετε 3D τα σχέδια(πρώτα ο θεός)thumb
ποτε θα βρεθουμε να τα πουμε και απο κοντα..ακουγεται πολυ ενδιαφερον....

kloukakis
13-04-10, 11:32
Μήπως να πιάσουμε και λίγο δουλειά:warriorsmiley:? Να ξέρω απο που να αρχίσω.....



Και κάνω λοιπόν την πρώτη βασική ερώτηση που αφορά την βάση του κομπρέσορα.

Κατά 90% μπορώ να κρατήσω την ήδη υπάρχουσα εισαγωγή αέρα της BMW μαζί με την πεταλούδα της και να βάλω τον κομπρέσορα δίπλα της. Να κατευθυνθώ εκεί ή να φτιάξω καινούργια βάση πάνω στο μπλοκ του κινητήρα , όπως η d/a με την διαφορά ότι θα μπει intercooler, μαζί με νέα μεγαλύτερη πεταλούδα?

2) intercooler οπωσδήποτε ακόμα(!) και με 0.5 πίεση?

3) Να προσπαθήσω να κάνω όσο το δυνατό πιο μικρές σε μήκος σωληνώσεις? Αν βάλω τον κομπρέσορα με νέα βάση πάνω στο μπλοκ θα έχω και μικρότερες απώλειες πίεσης ή δεν χάνω τίποτα, στον θέμα αυτό, κρατώντας την υπάρχουσα εισαγωγή?

kloukakis
13-04-10, 11:36
ποτε θα βρεθουμε να τα πουμε και απο κοντα..ακουγεται πολυ ενδιαφερον....

Κοίτα, θέλω πρώτα να τελειώσω όλες τις σημειώσεις του CAD, για να έχω μία καλύτερη επαφή με το μέσο και μετά αρχίζω την ζωγραφική, όταν πιάσω δουλειά θα σου πωthumb

PATSIMINI
13-04-10, 11:45
Κοίτα, θέλω πρώτα να τελειώσω όλες τις σημειώσεις του CAD, για να έχω μία καλύτερη επαφή με το μέσο και μετά αρχίζω την ζωγραφική, όταν πιάσω δουλειά θα σου πωthumb
παντως να ξερεις οτι απο CAD ξερω αρκετα...ειχα κανει περσυ μοτερ με τουμπινα...οποτε οτι θες let me know...ειχα παρει 14 στα 15.......

kloukakis
13-04-10, 11:49
παντως να ξερεις οτι απο CAD ξερω αρκετα...ειχα κανει περσυ μοτερ με τουμπινα...οποτε οτι θες let me know...ειχα παρει 14 στα 15.......

Όμορφα!!! ΟΚ ρε συνάδελφε, να σαι καλά... κάπου θα χρειαστεις και εσύ:thnx:


Κανένας για τα φλέγοντα που λέγαμε?

kloukakis
13-04-10, 13:44
:original:Λοιπόν έχω τα πρώτα ευχάριστα νέα!!!:original:

Βρήκα τον καθηγητή που έψαχνα και αύριο το πρωί θα πάω από το γραφείο του να του πω ακριβώς τι έχω στο μυαλό μου!!! Σαν να βλέπω το πρότζεκτ να προχωρεί και ακόμα δεν το πιστεύω:hyper:!!!!!!!! Πάμε η ομάδα......:warriorsmiley::gr::v:

paganis
13-04-10, 13:54
καλη τυχη....αλλα πρεπει να κανουμε μια κουβεντα, επι του θεματος....

mitsos_chania
13-04-10, 14:00
τι υλικα νομιζεις οτι θα σου χρειαστουν?Τι μεταλλα?για κοπες παντως οποιουδιποτε ειδους και για cnc αν θες μιλα μου.τα απογευματα τα μηχανηματα ειναι ελευθερα.

kloukakis
13-04-10, 14:21
καλη τυχη....αλλα πρεπει να κανουμε μια κουβεντα, επι του θεματος....

Λευτέρη σου έστειλα πμ

kloukakis
13-04-10, 14:29
τι υλικα νομιζεις οτι θα σου χρειαστουν?Τι μεταλλα?για κοπες παντως οποιουδιποτε ειδους και για cnc αν θες μιλα μου.τα απογευματα τα μηχανηματα ειναι ελευθερα.

Φίλε Δημήτρη να σαι καλά για την βοήθειαthumb, δεν ξέρω ακόμα.... το κομμάτι αυτό θέλει φαντάζομαι αρκετή μελέτη καθώς θα υπάρχει και ένα θερμοκρασιακό φάσμα (λογικά -10 έως 120?)!!

Λογικά κάποιο είδος αλουμηνίου, και λογικά πάλι παραπλήσιας σύστασης με την υπάρχουσα εισαγωγή.... Δεν ξέρω αν τι, και αν έχουν, τέτοια μέταλλα στη σχολή! Θα το μάθω όμως σύντομα!

Αν δεν έχουν, μπορείς να με προμηθεύσεις?:thnx:

mitsos_chania
13-04-10, 14:52
δες τι θες και μιλησε μου αν δεν βγαλεις ακρη

gant
13-04-10, 15:20
Μπράβο σου κι από μένα για την αγάπη, την θέληση και την αποφασιστικότητα σου.
Εύχομαι να σου πανε όλα βολικά και στο τέλος να απολαύσεις την χαρά της δημιουργίας.
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Stunt Mike
13-04-10, 17:49
Ρε ψυχακια με πορωσες κι εβαλα το Quaife,τωρα θα με κανεις να βαλω και κομπρεσσορα????Θα με διωξει η γυναικα και θα κοιμαμαι στα παγκακια!!Θα ζεσταινω το φαγητο μου(απ'τα σκουπιδια) πανω στο μοτερ ή στα λαστιχα μετα απο παρατεταμενο ντριφτ!!! :)

Stamatis
13-04-10, 18:52
Πρέπει όμως το project να έχει ένα όνομα.
δεν γίνεται έτσι.

πχ. LM42 ή κάτι τέτοιο.

Πρέπει να το σκεφτούμε...

kloukakis
13-04-10, 19:40
Πρέπει όμως το project να έχει ένα όνομα.
δεν γίνεται έτσι.

πχ. LM42 ή κάτι τέτοιο.

Πρέπει να το σκεφτούμε...

LM42 καλό μου ακούγεται :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Λοιπόν λέω να κάνω κάποια πρόχειρα σχέδια για να μην παώ αύριο με άδεια χέρια... είναι και αγένεια....

Λοιπόν αρχικά θα ξεκινήσω, και θα επειμείνω όσω μπορώ, στη δημιουργία νέας εισαγωγής πάνω στο μπλοκ του κινητήρα, στη οποία θα κουμπώνει και η πεταλούδα. Μακάρι να τα καταφέρω...

:thnx:Ωστόσο θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον pagani για την προμήθεια του κομπρέσσορα καθώς και για την ξενάγηση που μου έκανε στο μηχανοστάσιό του! Έχει κάνει φοβερή δουλειά και έχει κλείσει πολλά στόματα :wassat:Αν και μάλλον θα το δικό μου πρόντζεκτ θα είναι εντελώς διαφορετικό, σίγουρα κάπου θα χρειαστούν οι γνώσεις του! Λευτέρη σε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα και μελλοντική βοήθεια! :thnx:

aggelosmk2
13-04-10, 19:55
Ειναι πολυ ωραιο συναισθημα οταν κατορθωνεις μετα απο πολυ κοπο κ προσπαθεια να εφαρμοσεις στη πραξη αυτα που διδαχτηκες κ να πετυχεις ενα καλο αποτελεσμα ! Καλη αρχη λοιπον thumb ! Θα παρακολουθουμε διαρκως την πορεια του project ....

kloukakis
13-04-10, 20:30
Να σαι καλά Άγγελε και στα δικά σου!

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε σε όσα από τα παρακάτω ερωτήματα γνωρίζετε?

1) Αξίζει να φτιάξω μια νέα πολλαπλή εισαγωγής? Θα κερδίσω κάτι ή είναι πεταμένος χρόνος? Σκέφτομαι πως η υπάρχουσα εισαγωγή θα καθυστερεί την πίεση (λόγω του φουσκώματός της) να περάσει μέσα από το μπλοκ. Ισχύει? Αν φτιάξω και νέα εισαγωγή θα μπορώ να βάλω και μεγαλύτερη πεταλούδα....

2) Μέχρι πόση πίεση ανεβάζει ο συγκεκριμένος κομπρέσορας?

3) Θέλουμε να πετύχουμε πίεση ή ταχύτητα αέρα στο σημείο που ο αέρας μπαίνει στο μπλοκ? Ή γενικότερα παροχή ανεξαρτήτως των παραπάνω?

4) Λευτέρη, μπορείς να μου πεις πως δουλεύει η bypass που έχεις βάλει? Αν έχω καταλάβει δεν δουλεύει ούτε με ντίζα, αλλά ούτε και ηλεκτρονικά ή κάνω λάθος?

:thnx::thnx::thnx:

stratos
13-04-10, 21:54
Σχέδιο σε autocad και inventor μπορώ να βοηθήσω εγώ. Απλά αν γινόταν λίγο πιο αργά θα μπορούσα να βοηθήσω και με κατεργασίες στο μηχανουργείο μου.

Καλη τύχη Κώστα. Είμαι σίγουρος στην επόμενη συνάντηση την πλατεία με την λίμνη στο ΣΕΦ θα την βγάζεις με ένα drift

kloukakis
13-04-10, 22:12
Strato το εκτιμώ πολύ και μακάρι να ήμασταν από κοντά, σίγουρα το αποτέλεσμα τα ήταν πολύ μπροστά! Το θέμα μου δεν είναι τα μέσα, με τα οποία θα κόψω-ράψω… από αυτά άλλο τίποτα, πίστεψέ με δεν λείπει κάτι!

Το θέμα μου είναι να γίνει όσο το δυνατόν βέλτιστος ο σχεδιασμός του κιτ με υψηλές προδιαγραφές (και για παραπάνω στο μέλλον, αν γίνεται)! Άμα σχεδιαστεί, θα βγει λες και είναι από εργοστάσιο!

Απλά μετά από 35 ποστ δεν έχω πάρει απάντηση σε καμία από τις απορίες μου, ώστε να μπορώ να ξεκινήσω, καλύτερα να μείνεις από κοντά…. Σίγουρα μπορείς να βοηθήσεις σε πολύ σημαντικό βαθμό, θα το εκτιμούσαthumb

kloukakis
13-04-10, 22:40
Λοιπόν αυτή είναι η κύρια ιδέα χοντρά-χοντρά.:original:

Φανταστείτε ότι η δική μου πολλαπλή και ο κομπρέσορας είναι εκεί που είναι τώρα η μαμά πολλαπλή της BMW. Για πείτε πως το κόβετε? Στράτο?

stratos
13-04-10, 22:45
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!:original:

Και κάνω λοιπόν την πρώτη βασική ερώτηση που αφορά την βάση του κομπρέσορα.

Κατά 90% μπορώ να κρατήσω την ήδη υπάρχουσα εισαγωγή αέρα της BMW μαζί με την πεταλούδα της και να βάλω τον κομπρέσορα δίπλα της. Να κατευθυνθώ εκεί ή να φτιάξω καινούργια βάση πάνω στο μπλοκ του κινητήρα , όπως η d/a με την διαφορά ότι θα μπει intercooler, μαζί με νέα μεγαλύτερη πεταλούδα?

2) intercooler οπωσδήποτε ακόμα(!) και με 0.5 πίεση?

3) Να προσπαθήσω να κάνω όσο το δυνατό πιο μικρές σε μήκος σωληνώσεις? Αν βάλω τον κομπρέσορα με νέα βάση πάνω στο μπλοκ θα έχω και μικρότερες απώλειες πίεσης ή δεν χάνω τίποτα, στον θέμα αυτό, κρατώντας την υπάρχουσα εισαγωγή?

Για μένα μπορείς να κρατήσεις την ίδια εισαγωγή αέρα αν θες να παραμείνει πολύ χαμηλό το κόστος. Παρόλαυτα (απαντάω και το 2) επειδή πρέπει να μπεί οποσδήποτε intercooler ακόμα και με χαμηλή πίεση πρέπει να φτιάξεις εισαγωγή. Στην ουσία πρέπει να βγάζει έξοδο ο κομπρέσσορας προς το μικρό ιντερκούλερ (φαντάζομαι είδες τι μέγεθος έχει του Λευτέρη) και απο και πίσω να επιστρέφει στην εισαγωγή. Η εισαγωγή είναι μεταλλική οπότε δεν τίθεται ιδιαίτερο πρόβλημα να πώ την αλήθεια. Στην θέση σου αν είχα τον χρόνο και το budget θα την άλλαζα. Βέβαια, στην καινούρια πρέπει να προσέξεις την ροικότητα έτσι ώστε οι κύλινδροι να παίρνουν την ίδια ποσότητα αέρα και όχι κάποιοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο.

Οι μικρές σωληνώσεις σημαίνουν και μεγαλήτερες απώλειες πίεσης. Επειδή ο κομπρέσορας και η εισαγωγή είναι απο την ίδια μεριά θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί intercooler που να έχει απο την ίδια μεριά είσοδο και έξοδο για μικρότερο μήκος σωληνώσεων. Επίσης οι μακριές σωληνώσεις έως ένα σημείο δεν αποτελούν πρόβλημα.

Πρόβλημα θα είναι η μεγάλη διάμετρος. Μην παίξεις με πάνω απο 2 ίντσες γιατί θα αργούν να γεμίζουν με συμπιεσμένο αέρα γρήγορα.

Αυτά για την ώρα. Αν μπορώ να βοηθήσω και άλλο πές μου

BILL007
13-04-10, 22:48
Καλή επιτυχία φίλε μου...:original: :original::original:

kloukakis
13-04-10, 23:20
Βιλλ:thnx:

Πήραμε μια γεύση, να σαι καλά ρε Στράτοthumb
Να κοιτάξω να βάλω και ψυγείο λαδιού? Ήθελα κάποι στιγμή να το κάνω ακόμα και ατμοσφερικός..

ΥΓ Την πλατεία στο ΣΕΦ και τώρα μπορώ να την βγάλω, απλα έχει τα γα///ημένα τα ΣΤΟΠ:thumbsdown::thumbsdown:

paganis
13-04-10, 23:47
Να σαι καλά Άγγελε και στα δικά σου!

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε σε όσα από τα παρακάτω ερωτήματα γνωρίζετε?

1) Αξίζει να φτιάξω μια νέα πολλαπλή εισαγωγής? Θα κερδίσω κάτι ή είναι πεταμένος χρόνος? Σκέφτομαι πως η υπάρχουσα εισαγωγή θα καθυστερεί την πίεση (λόγω του φουσκώματός της) να περάσει μέσα από το μπλοκ. Ισχύει? Αν φτιάξω και νέα εισαγωγή θα μπορώ να βάλω και μεγαλύτερη πεταλούδα....

2) Μέχρι πόση πίεση ανεβάζει ο συγκεκριμένος κομπρέσορας?

3) Θέλουμε να πετύχουμε πίεση ή ταχύτητα αέρα στο σημείο που ο αέρας μπαίνει στο μπλοκ? Ή γενικότερα παροχή ανεξαρτήτως των παραπάνω?

4) Λευτέρη, μπορείς να μου πεις πως δουλεύει η bypass που έχεις βάλει? Αν έχω καταλάβει δεν δουλεύει ούτε με ντίζα, αλλά ούτε και ηλεκτρονικά ή κάνω λάθος?

:thnx::thnx::thnx:

να σου απαντησω λοιπον ενα ενα τα ερωτηματα σου...μιας και με απασχολησαν και μενα...οταν πρωτοξεκινησα

1) καλο ειναι να φτιαξεις μια νεα πολλαπλη...θα ειναι και μενα το επομενο βημα...αλλα θελει προσεκτικο σχεδιασμο
2) ο κομπρεσσορας αναλογα με τις στροφες λειτουργιας του...ανεβαζει και πιεση...το ωφελιμο των στροφων του ειναι εως 13-14χιλ στροφ/λεπτο....και ρυθμιζεται απο την διαμετρο της τροχαλιας.
3) παροχη θελεις να πετυχεις βασικα...
4) η μπαιπας προερχεται απο μινι κουπερ...και λειτουργει με την υποπιεση-υπερπιεση της πολλαπλης.. σε φασεις ρελαντι-ρολλαρισματος(υποπιεση) ειναι ανοικτη...σε φασεις στροφαρισματος-φορτιο (μειωσης υποπιεσης)..κλεινει και επιτρεπει να δημιουργηθει πιεση στο συστημα!
αυτα....

Χρίστος
14-04-10, 06:48
καλα ολα με το κομπρεσορα.
Τα παραπλευρα εξοδα-προβληματα τα εχεις υπολογισει?
φρενα?
δεσιμο(μπαρες θολων)?
ρυθμιση πιεσης?
Μπεκ?

Μας ανοιχτηκε ενας δρομος που πολλοι θα ακολουθησου(με) και σ αυτο τεραστιο ρολο επαιξε το μερακι και το πεισμα του λεφτερη που προσωπικα τον εχω ευχαριστησει και θα συνεχισω να το κανω μεχρι να μου τελιωσει το σαλιο.
Απο κει και περα ομως υπαρχουν και αλλα ζητηματα.Μερικα απο αυτα στα εθεσα πιο πανω.
Ο Λευτερης ξεκινησε και ειπε "οπου φτασω και οπως φτασω".Εβαλε,εβγαλε, παιδευτηκε για ωρες και τελικα εφτασε οντος καπου.Αυτο το καπου το παιρνουμε τωρα εμεις ετοιμο.Εφοσον πλεον το ξερουμε εμεις φιλτατε loukaki δε λεμε "οπου φτασουμε".
Θελω να πω οτι ξερεις τι πας να κανεις και τι να βγαλεις.

Αφου θες να γινει μοναδικο προσπαθησε να το πας ενα βημα πιο πανω.
Εχεις την ευκαιρια να ασχοληθουν με αυτο παραπανω απο ενας μηχανικος.Βαλτα ολα τα μυαλα μαζι, ξεζουμισε τα, πριξτους.

Ειμαι αισιοδοξος οτι θα πας καλα γιατι το εχεις παρει πολυ ζεστα.Μην αρκεστεις ομως σε τιποτα.:warriorsmiley:

kloukakis
14-04-10, 13:15
Λοιπόν σε αυτό το σημείο θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, για μην γίνουν παρεξηγήσεις και μπερδέματα!

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να αμφισβητήσει το τεράστιο έργο του Λευτέρη(paganis), καθώς έχει κάνει κάτι που πολύ λίγοι είχαν πιστέψει ότι είναι εφικτό!! Αντιθέτως σχεδόν όλοι τον παρότρυναν να το εγκαταλείψει σαν σχέδιο με ένα σορό αντεπειχηρήματα! Αυτός όμως δεν το έβαλε κάτω, το πάλεψε (όπως όλοι ξέρουμε) πάρα πολύ και τελικά δικαιώθηκε!!! Αυτή για μένα είναι η μεγαλύτερη μαγκιά στο έργο του, ότι το πάλεψε τη στιγμή που όλοι τον κατέκριναν!!!!

Τον Λευτέρη τον γνώρισα πριν από μερικές μόλις μέρες(Μ Τρίτη)! Κάναμε μια βόλτα με το αμάξι μου γνωριστήκαμε και μετά έμαθα ότι έχει και δεύτερο κομπρεσορα για πούλημα!! Γεμάτος χαρά, χωρίς δεύτερη σκέψη τον πήρα την άλλη μέρα να τον αγοράσω!! Πήγα λοιπόν σπίτι του, καβάντζωσα τον eaton και με μεγάλη προθυμία με ξενάγησε στο μηχανοστάσιό του, που καμία υποχρέωση δεν είχε!! Καθίσαμε λοιπόν παρέα και συγκρίναμε τους χώρους, κάναμε κάποιες προβλέψεις!!! ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Στην αρχή είχα σκοπό να κάνω ότι και αυτός, αλλά τελικά προτίμησα να μην κάνω κόπια το έργο του και να φτιάξω το δικό μου project με τον κομπρεσορα σε άλλη θέση και με άλλη βάση, ενώ θα φτιάξω δικιά μου πολλαπλή εισαγωγής στο μπλοκ του κινητήρα. ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό concept!

Αν το όνειρό μου γίνει πραγματικότητα, όπως του Λευτέρη, η χαρά μου θα είναι απερίγραπτη!!! Αν πάλι όχι και αν χρειαστώ τα σχέδια του Λευτέρη, είμαι διατεθειμένος μέχρι και να του τα αγοράσω! Δεν είναι ///ακάκ@ς που παιδεύτηκε τόσο!!

Αυτά λοιπόν για να ξέρετε και για να μην γίνουν παρεξηγήσεις! :thnx:

kloukakis
14-04-10, 13:27
καλά ολα με το κομπρεσορα.
Τα παραπλευρα εξοδα-προβληματα τα εχεις υπολογισει?
φρενα?
δεσιμο(μπαρες θολων)?
ρυθμιση πιεσης?
Μπεκ?



Ace φίλτατε ναι τα έχω σκεφτεί....thumb

Φρένα έλεγα να βάλω κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς, όχι βέβαια οτι τα φρένα του ις είναι άσχημα!

Μπάρες θόλων έχω σκοπό να βάλω πάλι έτσι κι αλλιώς, μάλλον θα φτιάξω μόνος μου.

Μπέκ δεν εχω ιδέα αν χρειάζονται αλλά είμαι διατεθειμένος να αλλάξω...

ρυθμιστή πίεσης δεν θα βάλω καθώς θα μπει πρόγραμμα, μπορεί να χρειαστεί και εγκέφαλος..... πάντως καλό θα ήταν να γίνει και αυτό κάποια στιγμή....

Πάντως μέχρι τώρα, αν δεν πάμε για εγκέφαλο, το buget παραμένει πολύ χαμηλό! Σκοπός δεν είναι όμως να γλυτώσω 100 ευρώ, αλλά να βγει κάτι που θα αποδίδει και μάλιστα απροβλημάτιστα μέχρι και στα χέρια μου!!

kloukakis
14-04-10, 14:00
Στο θέμα μας τώρα, έχω και καλά νέα και κακά(?) νέα.

Τα καλά είναι ότι ο καθηγητής του εργαστηρίου είναι 100% διαθέσιμος και διατεθειμένος να βοηθήσει, με μεγάλο ενδιαφέρον μάλιστα!

Τα κακά είναι ότι στη σχολή, τα CNC μηχανήματα τα έχουν 2 χρόνια και είναι ακόμα καινούργια, καθώς ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξέρει να τα προγραμματίσει! Μηχανήματα ΠΟΛΛΩΝ ΔΕΚΑΔΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ είναι σε κατάσταση βιτρίνας!! Βρήκαν λοιπόν ευκαιρία με το project μου να μάθουν πώς δουλεύουν, για να μην πω καλύτερα να μάθω πώς δουλεύουν! Μπορεί να το πάρω και σας πτυχιακή όμως, οπότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια!thumb

Όπως και να χει το καλό είναι ότι βάσεις, εισαγωγές, γωνίες θα γίνουν χωρίς έξοδα(με πολύ κόπο και χρόνο βέβαια)!! Περιμένουν τα σχέδια μου σε 3D ψηφιακή μορφή, ελπίζω την Δευτέρα να έχω φτάσει σε καλό σημείο…..:original:

Κωνσταντίνος
14-04-10, 18:07
Ace φίλτατε ναι τα έχω σκεφτεί....thumb

Φρένα έλεγα να βάλω κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς, όχι βέβαια οτι τα φρένα του ις είναι άσχημα!


Για μένα φρένα να αλλάξεις με την περάτωση του project γιατί του is είναι οριακά για την ιπποδυναμή του.

kloukakis
14-04-10, 20:31
Μήπως θα μπορούσαμε να ενημερωθούμε λίγο για τα οφέλη και τα μειονεκτήματα μεταξύ σκάστρας και bypass?

Τοποθετούνται λίγο πριν την πεταλούδα?

το μαφ σε ποιό σημείο πρέπει να μπει?

Χρίστος
15-04-10, 01:08
Μήπως θα μπορούσαμε να ενημερωθούμε λίγο για τα οφέλη και τα μειονεκτήματα μεταξύ σκάστρας και bypass?

Τοποθετούνται λίγο πριν την πεταλούδα?

το μαφ σε ποιό σημείο πρέπει να μπει?
το μαφ μπαινει στην αρχη.Μετα το φιλτρο βαζεις σωληνα με μια μικρη κλιση για να αποφυγεις να σου μεινει στα χερια το μαφ και μετα....το μαφ.

Οσο για το αλλο θεμα.το ενα κανει τσουφ, το αλλο οχι.Δε σε καλυπτει αυτο????:thumbsup:

kloukakis
15-04-10, 03:34
το μαφ μπαινει στην αρχη.Μετα το φιλτρο βαζεις σωληνα με μια μικρη κλιση για να αποφυγεις να σου μεινει στα χερια το μαφ και μετα....το μαφ.

Οσο για το αλλο θεμα.το ενα κανει τσουφ, το αλλο οχι.Δε σε καλυπτει αυτο????:thumbsup:

Δεν είμαι σίγουρος για το μαφ....
Τέλειο το τσουφ, αν και ισως να μην είναι το καλύτερο για εμάς....


Να η πρώτη σκέψη για την εισαγωγή (πολύ) χοντρά-χοντρα......

Τι λέτε, γίνει "κάπως" έτσι?:original:
Πάνω εκεί σκοπέυω να κουμπώσωτην πεταλούδα

yodas
15-04-10, 10:19
στο cnc μάστορας είναι ο Thomelef ίσως μπορεί να σας βοηθήσει

BILL007
15-04-10, 12:27
στο cnc μάστορας είναι ο Thomelef ίσως μπορεί να σας βοηθήσει

Σωστόςςςςςςς...thumb thumb thumb

kloukakis
16-04-10, 00:00
Καλό αυτό το νέο..... ωστόσο είμαι ακόμα σε φάση σχεδιασμού.

Πάντως πρέπει να είμαι σε καλό στάδιο καθώς, έδειξα αυτά που ετοιμάζω σε κάποιον του χώρου, όπου ίσως να πάω και για προγραμματισμό, και μου είπε πως είναι σωστά και σε καλό δρόμο! Πήρα μια μικρή ανακούφιση.... :thumbsup:!Παραμένουμε στο παρόν πλάνο!:original:

Μάλλον θα καταλήξω σε 5ο μπεκακι με παράλληλο εγκεφαλάκι, καθώς δεν έχω σκοπό να ανεβάσω τρελές πιέσεις, ώστε να προβώ σε άγραφο και ο προϋπολογισμός να πάει στο διάστημα....

Προς το παρόν αυτά που χρειάζομαι είναι:

Εγκεφαλάκι + 1μπεκ
σωληνώσεις (χωρίς γωνίες)
1αντεπίστροφη βαλβίδα
bypass
indercooler
φίλτρο αέρα(πιθανόν)

Με ένα καλό ψάξιμο στο νετ, μια πρώτη εκτίμηση είναι κανα 500αρι ευρώπουλα + 500 για τον προγραμματισμό.

Επιθυμητό αποτέλεσμα: 200 αξιόπιστα αλογάκια:rally:..... Για να δούμε....:whistle:

ΥΓ: Ένα υπερπελόριο και τιτανομέγιστο ευχαριστώ στον vladis544 για τα εντατικά μαθήματα tunning, αλλά και την γενικότερη συνεισφορά του:thnx:

fast-enough
16-04-10, 01:01
Δεν είμαι σίγουρος για το μαφ....
Τέλειο το τσουφ, αν και ισως να μην είναι το καλύτερο για εμάς....


Να η πρώτη σκέψη για την εισαγωγή (πολύ) χοντρά-χοντρα......

Τι λέτε, γίνει "κάπως" έτσι?:original:
Πάνω εκεί σκοπέυω να κουμπώσωτην πεταλούδα

Χωρίς να είμαι γνώστης, έχω την εντύπωση πως οι αυλοί εισαγωγής πρέπει και αυτοί να είναι ισομηκεις όπως και της εξαγωγής. Επίσης θεωρώ πως θα πας σε στρογγυλεμένους αυλούς και όχι τετράγωνους με γωνίες όπως στο σχεδιο, για να μην έχεις turbulence, σωστά?
Δεν ξέρω αν στην υπερτροφοδότηση παίζει ρόλο ή όχι, αλλά η ροϊκή εξέλιξη της εισαγωγής είναι δύσκολη υπόθεση...
Σου εύχομαι και εγώ καλή επιτυχία στο project σου και πολλά χαμόγελα στο πρόσωπό σου...

kloukakis
16-04-10, 01:14
Χωρίς να είμαι γνώστης, έχω την εντύπωση πως οι αυλοί εισαγωγής πρέπει και αυτοί να είναι ισομηκεις όπως και της εξαγωγής. Επίσης θεωρώ πως θα πας σε στρογγυλεμένους αυλούς και όχι τετράγωνους με γωνίες όπως στο σχεδιο, για να μην έχεις turbulence, σωστά?
Δεν ξέρω αν στην υπερτροφοδότηση παίζει ρόλο ή όχι, αλλά η ροϊκή εξέλιξη της εισαγωγής είναι δύσκολη υπόθεση...
Σου εύχομαι και εγώ καλή επιτυχία στο project σου και πολλά χαμόγελα στο πρόσωπό σου...

Έχεις δίκιο, το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο και δεν έχει να κάνει με το τελικό! Θα γίνει πολύ προσεκτική μελέτη(και με ψηφιακή αναπαράσταση απο ειδικούς(αν δεχτούν ελπίζω))! Πιστεύω πως είναι με διαφορά το πιο δύσκολο κομμάτι και το πιο σημαντικό!

Βέβαια η νεκτοψία θα δείξει:original:

kloukakis
16-04-10, 02:52
Strato τα κάνουν αυτά οι τουρμπίνες σου?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


https://www.youtube.com/watch?v=Rn4fgUwfwFw

Χρίστος
16-04-10, 05:23
Strato τα κάνουν αυτά οι τουρμπίνες σου?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=Rn4fgUwfwFw

O XΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ:shok::shok::shok:

stratos
16-04-10, 08:49
Ρε πάτε καλά? Εγώ βάζω τον καπνό πάνω στα μαντέμια και έχω συνδέσει την εισαγωγή των τουρμπινών με το clima για να βγαίνει απο τους αεραγωγούς το ντουμάνι. Αυτά είναι αρχαία συστήματα στο βίντεο αχαχαχαχαχαχαχ. Εχω λιώσει αχαχαχαχαχα

BILL007
16-04-10, 09:39
AN EINAI ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!:shok::shok::shok: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

valantis544
16-04-10, 10:50
Strato τα κάνουν αυτά οι τουρμπίνες σου?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=Rn4fgUwfwFw

χαχαχαχαχαχαχα ωραίοοοοοοςςςςς!!!

Stunt Mike
16-04-10, 13:58
Καλό αυτό το νέο..... ωστόσο είμαι ακόμα σε φάση σχεδιασμού.

Πάντως πρέπει να είμαι σε καλό στάδιο καθώς, έδειξα αυτά που ετοιμάζω σε κάποιον του χώρου, όπου ίσως να πάω και για προγραμματισμό, και μου είπε πως είναι σωστά και σε καλό δρόμο! Πήρα μια μικρή ανακούφιση.... :thumbsup:!Παραμένουμε στο παρόν πλάνο!:original:

Μάλλον θα καταλήξω σε 5ο μπεκακι με παράλληλο εγκεφαλάκι, καθώς δεν έχω σκοπό να ανεβάσω τρελές πιέσεις, ώστε να προβώ σε άγραφο και ο προϋπολογισμός να πάει στο διάστημα....

Προς το παρόν αυτά που χρειάζομαι είναι:

Εγκεφαλάκι + 1μπεκ
σωληνώσεις (χωρίς γωνίες)
1αντεπίστροφη βαλβίδα
bypass
indercooler
φίλτρο αέρα(πιθανόν)

Με ένα καλό ψάξιμο στο νετ, μια πρώτη εκτίμηση είναι κανα 500αρι ευρώπουλα + 500 για τον προγραμματισμό.

Επιθυμητό αποτέλεσμα: 200 αξιόπιστα αλογάκια:rally:..... Για να δούμε....:whistle:

ΥΓ: Ένα υπερπελόριο και τιτανομέγιστο ευχαριστώ στον vladis544 για τα εντατικά μαθήματα tunning, αλλά και την γενικότερη συνεισφορά του:thnx:

Κωσταντινε προτεινω να βαλεις 4 μεγαλυτερα μπεκ απο καποιο 6κυλινδρο συνολο για να'σαι σιγουρος οτι το μειγμα θα'ναι ομοιομορφο σ'ολους τους κυλινδρους παντα....

kloukakis
16-04-10, 18:38
Κωσταντινε προτεινω να βαλεις 4 μεγαλυτερα μπεκ απο καποιο 6κυλινδρο συνολο για να'σαι σιγουρος οτι το μειγμα θα'ναι ομοιομορφο σ'ολους τους κυλινδρους παντα....

Βρε Μιχάλη, ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα?
Έδω στα Χανιά δεν έχω κανέναν που να τον εμπειστεύομαι για να του δώσω να μου προγραμματίσει τον υπάρχον εγκέφαλο:thumbsdown:. Αντιθέτως υπάρχει άτομο έμπιστο που μπορεί να μου κάνει την δουλειά με 5ο μπεκ!

Να μου πεις έλα να το προγραμματίσεις Αθήνα....οκ.... και αν στραβώσει κάτι? που θα τον βρω στην Αθήνα να το δει?? Εκεί κολλάω.....

Όπως και να χει ο προγραμματισμός αργει ακομα και θελει συζήτηση.......
Στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπαρχει και ο αγραφος, όχι για λόγους απόδοσης, αλλά πιο πολύ για μάθω πιο καλά τι γίνεται μέσα στο μοτερ.....

m-power_01
16-04-10, 19:21
Κωσταντινε προτεινω να βαλεις 4 μεγαλυτερα μπεκ απο καποιο 6κυλινδρο συνολο για να'σαι σιγουρος οτι το μειγμα θα'ναι ομοιομορφο σ'ολους τους κυλινδρους παντα....

Πολυ σωστη η σκεψη! Αλλα δεν υπαρχουν μπεκ απο 6κυλινδρο που να καλυπτουν αυτην την ιπποδυναμη!
Ακομα και του 3λιτρου πεφτουν μικρα για 4κυλινδρο! Ισως απο Μ3 Ε30 με S14


Καλό αυτό το νέο..... ωστόσο είμαι ακόμα σε φάση σχεδιασμού.

Πάντως πρέπει να είμαι σε καλό στάδιο καθώς, έδειξα αυτά που ετοιμάζω σε κάποιον του χώρου, όπου ίσως να πάω και για προγραμματισμό, και μου είπε πως είναι σωστά και σε καλό δρόμο! Πήρα μια μικρή ανακούφιση.... :thumbsup:!Παραμένουμε στο παρόν πλάνο!:original:

Μάλλον θα καταλήξω σε 5ο μπεκακι με παράλληλο εγκεφαλάκι, καθώς δεν έχω σκοπό να ανεβάσω τρελές πιέσεις, ώστε να προβώ σε άγραφο και ο προϋπολογισμός να πάει στο διάστημα....

Προς το παρόν αυτά που χρειάζομαι είναι:

Εγκεφαλάκι + 1μπεκ
σωληνώσεις (χωρίς γωνίες)
1αντεπίστροφη βαλβίδα
bypass
indercooler
φίλτρο αέρα(πιθανόν)

Με ένα καλό ψάξιμο στο νετ, μια πρώτη εκτίμηση είναι κανα 500αρι ευρώπουλα + 500 για τον προγραμματισμό.

Επιθυμητό αποτέλεσμα: 200 αξιόπιστα αλογάκια:rally:..... Για να δούμε....:whistle:



Η λυση των μεγαλυτερων μπεκ είναι η καλυτερη, αν παρολα αυτα για τους δικους σου λογους, στραφεις σε 5ο μπεκ φροντισε να καλοσχεδιασεις τους αυλους εισαγωγης σου.Γιατι πλεον μιλαμε για διφασικη ροη και οχι για μονοφασικη. Ισως και λιγη μελετη με το fluent δεν θα εκανε κακο.
Αλλα για να αποδωσεις τα μεγιστα αλλα και πιο αξιοπιστα ,παλι θα χρειαστεις επαναπρογραμματισμο στην ecu σου!

Stunt Mike
16-04-10, 21:44
Τα δικα μου μπεκ(328) ειναι μετρημενα 227cc και πιστευω ειναι υπεραρκετα για τα 190-210 αλογα που σιγουρα θα βγαλει το 318is του Κωνσταντινου.Υπαρχουν 328 τουρμπισμενα στα 270+ αλογακια με τα ιδια μπεκ,τρομπα.

m-power_01
16-04-10, 22:24
Τα δικα μου μπεκ(328) ειναι μετρημενα 227cc και πιστευω ειναι υπεραρκετα για τα 190-210 αλογα που σιγουρα θα βγαλει το 318is του Κωνσταντινου.Υπαρχουν 328 τουρμπισμενα στα 270+ αλογακια με τα ιδια μπεκ,τρομπα.

Για να βγαλεις 270+ps με μπεκ 227cc/min απο 6κυλινδρο μοτερ με 3,5 bar ρυθμιστη πιεσης (που φοραει το Μ52) σημαινει οτι τα δουλευεις παρα πολυ κοντα στο 100% του Duty cycle ,για να μην πω στο 100% ! Κανονικα για την ασφαλεια του μοτερ πρεπει να δουλευουμε στο 80%. Με αυτον τον συντελεστη υπολογιζουμε την παροχη των μπεκ που θα χρησιμοποιησουμε!

Τωρα για τα 200ps απο το is που ειναι τετρακυλινδο με duty cycle 80% θα χρειαστουμε κοντα στα 330cc/min .Ακομα και με 100% duty cycle να δουλεψουμε χρειαζομαστε μπεκ παροχης περιπου 260cc/min. Αρα του 328 που ειναι 227cc/min απεχουν αρκετα απο τα 260cc/min οπως και να εχει!

kloukakis
17-04-10, 17:25
Μια ερώτηση:

Αν βάλω τον ρυθμιστή πίεσης της downing atlanta, ο εγκέφαλος δεν θα μπορεί να στέλνει τα σωστά καύσημα? Μετα παώ και για προγραμματισμό στον υπάρχον εγκέφαλο για να δουλεύουν όλα τέλεια?

Αφού στο κιτ της χρησιμοποιεί τα υπάρχοντα μπεκ και μάλιστα χωρίς πρόγραμμα...... Δεν ξέρω βέβαια σε τι πίεση θα είμαι εγω, αλλάφαντάζομαι κάπου εκεί κοντα.....

Δεν είναι αυτό μια έτοιμη λύση και μάλιστα πολύ ποιο οικονομική απο οτιδήποτε?

m-power_01
17-04-10, 17:32
Η d/a χρησιμοποιουσε τους ρυθμιστες της begi , χωρις προγραμματισμο! Δουλευε ομως σε πολυ χαμηλες πιεσεις και με ιπποδυναμη κoντα στα 180 αλογα.Για το αν δουλευε με σωστο μειγμα δεν ξερω μιας και δεν ειδα ποτε κατι τετοιο απο κοντα!

https://www.bellengineering.net/index.php?cPath=7_76&osCsid=ad12fbb74c0e9e935de718cbf6d8b860

kloukakis
17-04-10, 18:04
Αν θυμάμαι καλά 186 έβγαζε το πρώτο Μ42 στα Ε30. Κάπου στο φόρουμ κάποιος είχε πει πως το Μ42 του Minsdasc έβγαλε 199,8.....

Είναι επίφοβο να πρεσάρω τα μπεκ με αυτόν τον τρόπο?
θωρητικά τι μπεκ με καλύπτουν για μέχρι 210?(λέμε τώρα)

τα μπεκ μου γράφουν 1739242

Σε ευχαριστώ πολύ

m-power_01
17-04-10, 19:30
Αν θυμάμαι καλά 186 έβγαζε το πρώτο Μ42 στα Ε30. Κάπου στο φόρουμ κάποιος είχε πει πως το Μ42 του Minsdasc έβγαλε 199,8.....

Είναι επίφοβο να πρεσάρω τα μπεκ με αυτόν τον τρόπο?
θωρητικά τι μπεκ με καλύπτουν για μέχρι 210?(λέμε τώρα)

τα μπεκ μου γράφουν 1739242

Σε ευχαριστώ πολύ

Με 80% duty cycle και τον μαμα ρυθμιστη θελεις 345cc/min για 210ps

Για να φτασεις σε αυτην την παροχη με τα υπαρχοντα μπεκ που λογικα δεν πρεπει να ξεπερνουν τα 200cc/min στο 80% τους πρεπει να φτασεις σε πιεσεις 5,5-6bar νομιζω...Νουμερο που μου ακουγεται αρκετα μεγαλο. Αν σκεφτεις οτι οι περισσοτεροι ρυθμιστες εχουν max το 6 και η βελονα παει μεχρι το 7...

Stunt Mike
17-04-10, 20:24
Για να βγαλεις 270+ps με μπεκ 227cc/min απο 6κυλινδρο μοτερ με 3,5 bar ρυθμιστη πιεσης (που φοραει το Μ52) σημαινει οτι τα δουλευεις παρα πολυ κοντα στο 100% του Duty cycle ,για να μην πω στο 100% ! Κανονικα για την ασφαλεια του μοτερ πρεπει να δουλευουμε στο 80%. Με αυτον τον συντελεστη υπολογιζουμε την παροχη των μπεκ που θα χρησιμοποιησουμε!

Τωρα για τα 200ps απο το is που ειναι τετρακυλινδο με duty cycle 80% θα χρειαστουμε κοντα στα 330cc/min .Ακομα και με 100% duty cycle να δουλεψουμε χρειαζομαστε μπεκ παροχης περιπου 260cc/min. Αρα του 328 που ειναι 227cc/min απεχουν αρκετα απο τα 260cc/min οπως και να εχει!

Εγω σ'ενα Punto GT που ειχα δουλευα(και ακομη δουλευει ετσι πανω απο 7 χρονια!) τα μπεκ στο 92%.Ποτε δεν υπηρξε προβλημα.Βεβαια σε γενικες γραμμες τεχνικα εχεις απολυτο δικιο και ποτε δεν εβλαψε κανενα μοτερ τα μεγαλυτερα μπεκ αλλα φανταζομαι ο Kloukakis θελει να παραμεινει low budget οποτε η ευρεση και αγορα μεταχειρισμενων μπεκ απο 328 ισως ειναι πιο ευκολη.Και δεν νομιζω οτι θα του περιορισει την αποδοση του μοτερ.Ισως να'χει λιγο φτωχοτερο μειγμα με μπεκ 220cc ενω με τα 360cc θα'ναι παντα πιο ασφαλης ισως και 5-6 αλογα δυνατοτερος

z3outofmind
17-04-10, 21:17
Πολυ σωστη η σκεψη! Αλλα δεν υπαρχουν μπεκ απο 6κυλινδρο που να καλυπτουν αυτην την ιπποδυναμη!
Ακομα και του 3λιτρου πεφτουν μικρα για 4κυλινδρο! Ισως απο Μ3 Ε30 με S14



Τα μπεκ απο το μ3 ε30 ειναι 240cc..και αυτα στο οριο θα δουλευουν....η μονη λυση απο τα λιγα που ξερω θα πρωτηνα και εγω για μπεκ 360cc...

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/RC-Fuel-Injectors-BMW-370cc-370-cc-Bosch-M3-S14-M43-Z3_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4cee617309QQitemZ330 416878345QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcces sories#shId

m-power_01
17-04-10, 21:48
Εγω σ'ενα Punto GT που ειχα δουλευα(και ακομη δουλευει ετσι πανω απο 7 χρονια!) τα μπεκ στο 92%.Ποτε δεν υπηρξε προβλημα.Βεβαια σε γενικες γραμμες τεχνικα εχεις απολυτο δικιο και ποτε δεν εβλαψε κανενα μοτερ τα μεγαλυτερα μπεκ αλλα φανταζομαι ο Kloukakis θελει να παραμεινει low budget οποτε η ευρεση και αγορα μεταχειρισμενων μπεκ απο 328 ισως ειναι πιο ευκολη.Και δεν νομιζω οτι θα του περιορισει την αποδοση του μοτερ.Ισως να'χει λιγο φτωχοτερο μειγμα με μπεκ 220cc ενω με τα 360cc θα'ναι παντα πιο ασφαλης ισως και 5-6 αλογα δυνατοτερος

Απλα οσο πιο κοντα πηγαινουμε προς το οριο τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχουμε να στεγνωσει το μοτερ. Οι συνεπειες γνωστες...
Οσο για το αν βλαπτουν τα μεγαλυτερα μπεκ....αν το παρακανεις, δυσκολα θα κρατας ρελαντι!
Οπως και να χει εμεις εδω λεμε ...και ο Κωστας αποφασιζει τι θα κανει, αναλογως των οικονομικων του, αλλα και των προσδοκιων του!


Τα μπεκ απο το μ3 ε30 ειναι 240cc..και αυτα στο οριο θα δουλευουν....η μονη λυση απο τα λιγα που ξερω θα πρωτηνα και εγω για μπεκ 360cc...

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/RC-Fuel-Injectors-BMW-370cc-370-cc-Bosch-M3-S14-M43-Z3_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4cee617309QQitemZ330 416878345QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcces sories#shId

Δεν θυμομουν παροχη, αλλα με το σκεπτικο οτι αρκουν για 200+ αλογα...
Αληθεια αυτα ηταν στο 2L , στο 2.3L ή στο 2.5L ?

z3outofmind
17-04-10, 22:08
Απλα οσο πιο κοντα πηγαινουμε προς το οριο τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχουμε να στεγνωσει το μοτερ. Οι συνεπειες γνωστες...
Οσο για το αν βλαπτουν τα μεγαλυτερα μπεκ....αν το παρακανεις, δυσκολα θα κρατας ρελαντι!
Οπως και να χει εμεις εδω λεμε ...και ο Κωστας αποφασιζει τι θα κανει, αναλογως των οικονομικων του, αλλα και των προσδοκιων του!



Δεν θυμομουν παροχη, αλλα με το σκεπτικο οτι αρκουν για 200+ αλογα...
Αληθεια αυτα ηταν στο 2L , στο 2.3L ή στο 2.5L ?


οταν λες αυτα ηταν στο 2L , στο 2.3L ή στο 2.5L ? για ποια ενοεις??

BILL007
17-04-10, 22:14
Για πιο μοτέρ απο Μ3 Ε30 μιλάμε...Αυτό εννοεί...:original: Aν είναι το "ιταλικό" 2.0,το 2.3 ή το 2.5 απο το evo...thumb



Based on the 1986 model year E30 (https://www.bmwfans.gr/wiki/BMW_3_Series_(E30)) 3-Series (https://www.bmwfans.gr/wiki/BMW_3_Series), the first M3 was introduced with a 2.3 L I4 (https://www.bmwfans.gr/wiki/Straight-4)S14B23 engine (https://www.bmwfans.gr/wiki/BMW_S14) (or S14 in shorthand). The engine design was based on various BMW genealogy; basic block layout from the M10 4 cylinder (found in the 2002 and 320 series) overbored and reinforced to similar specifications of the BMW M88 (https://www.bmwfans.gr/wiki/BMW_M88) inline-6 (https://www.bmwfans.gr/wiki/Straight-6). The valve train and head architecture from BMWs M1 and later M6 inline-6 cylinder was adopted for aggressive breathing, resulting in outstanding performance for the day.
The most notable characteristic of the E30 M3 (relative to later M3 iterations) is its racing pedigree. It was campaigned by BMW as well as other racing teams including Prodrive (https://www.bmwfans.gr/wiki/Prodrive) and AC Schnitzer (https://www.bmwfans.gr/wiki/AC_Schnitzer) competing in many forms of racing including Rally, German, British, Italian, Belgian, French and Australian touring car.
One of the main reasons for production of the road car was to homologate (https://www.bmwfans.gr/wiki/Homologate) the M3 for Group A (https://www.bmwfans.gr/wiki/Group_A) Touring Car racing (https://www.bmwfans.gr/wiki/Touring_car). One of the reasons often cited for its creation was that it was to compete with the "2.3-16V"-model of the Mercedes-Benz W201 (https://www.bmwfans.gr/wiki/Mercedes-Benz_W201) 190E which was introduced in 1983, although this was only speculative. When the E30 M3 was in its final years of top level competition, the 2.5 liter S14 engine in full race trim was capable of over 340 hp (250 kW) naturally aspirated.

kloukakis
17-04-10, 22:18
Μα βρε παιδιά.... η απλή λογική μου, μου λέει πως δεν μπορώ να έχω πιο πολλές απαιτήσεις απο το Μ3 που είναι και παραπάνω άλογα(αρκετα...). 240cc το Μ, 340cc εγώ??

Έχω μια γνωστή στην bosh, για ποιά να δω?

Πάντως απο τα λεγόμενά σας, κατάλαβα μερικά πράγματα, keep posting.....:thnx:

z3outofmind
17-04-10, 22:25
Για πιο μοτέρ απο Μ3 Ε30 μιλάμε...Αυτό εννοεί...Aν είναι το "ιταλικό" 2.0,το 2.3 ή το 2.5 απο το evo...thumb

Εγω για το 2.3 ηξερα..και οπως εγραψα και λιγο πιο πριν,,,απο τα λιγα που ξερω...δεν ηξερα οτι εβγαινε και 2.0L..:whistle:
Και για τα μπεκ το εμαθα οτι ειναι 240cc πριν λιγες μερες....γιατι συμπτοματικα αυτα μου εχουν τοποθετησει στο δικο μου...απο μ3 ε30 2.3L

kloukakis
23-04-10, 19:44
Μπορώ να βάλω σκάστρα ή πρέπει να πάω υποχρεωτικά σε bypass?
Είναι καλύτερα να βάλω bypass, καθώς ο κομπρεσορας σπρώχνει συνεχώς αέρα?

Αν βάλω bypass μπορώ να την βάλω στην έξοδο του κομπρέσορα ή θα πρεπει να αφίσω κάποια απόσταση? Δλδ να κάνει κύκλο ο αέρας απο την έξοδο του στην είσοδό του.

paganis
23-04-10, 21:52
απλα φιλε μου, να κανει επανακυκλοφορια....

kloukakis
23-04-10, 22:01
Άρα μπορώ να κάνω κύκλωμα απο την έξοδο του κομπρέροσα στη είσοδό του? Θα ήταν καλύτερο να μπει πριν την πεταλούδα?

Με σκάστρα δουλεύει?:thnx:

Χρίστος
23-04-10, 22:04
Άρα μπορώ να κάνω κύκλωμα απο την έξοδο του κομπρέροσα στη είσοδό του? Θα ήταν καλύτερο να μπει πριν την πεταλούδα?

Με σκάστρα δουλεύει?:thnx:
εχεις πολλες επιλογες.
επιλογη πρωτη:βαζεις μπαι πας και ανακυκλωνεις ολο τον αερα.
επιλογη δευτερη:βαζεις μια σκαστρα και εκτονονεις ολο τον αερα.
επιλογη τριτη:βαζεις μια διπλου εμβολου που μπορεις να τη λειτουργησεις ταυτοχρονα με το μπαι πας και να ανακυκλωνεις ποσοτητα αερα και το υπολοιπο να εκτονωνεται.

μια καλη επιλογη που κοστιζει λιγο αλλα κατ εμε αξιζει και το κοιταω! ειναι της turbosmart.Ψαξε youtube για "turbosmart bov".

Χρίστος
23-04-10, 22:10
οριστε!!!


https://www.youtube.com/watch?v=9w6XkYv8pKs&feature=related

τα κανει ολα!!!!

kloukakis
23-04-10, 22:20
Γουαου... αν είναι και σε καλή τιμή είναι καλή φάση.

Αλλά για κομπρεσορα τι θα είναι καλύτερο? Ποιό αποδοστικό?
Με συμφέρει να κρατάω το αέρα στο κύκλωμα, ώστε μόλις ανοίξει η πεταλούδα να πάει αμέσως πίεση?

stratos
24-04-10, 02:50
εχεις πολλες επιλογες.
επιλογη πρωτη:βαζεις μπαι πας και ανακυκλωνεις ολο τον αερα.
επιλογη δευτερη:βαζεις μια σκαστρα και εκτονονεις ολο τον αερα.
επιλογη τριτη:βαζεις μια διπλου εμβολου που μπορεις να τη λειτουργησεις ταυτοχρονα με το μπαι πας και να ανακυκλωνεις ποσοτητα αερα και το υπολοιπο να εκτονωνεται.

μια καλη επιλογη που κοστιζει λιγο αλλα κατ εμε αξιζει και το κοιταω! ειναι της turbosmart.Ψαξε youtube για "turbosmart bov".


οριστε!!!

https://www.youtube.com/watch?v=9w6XkYv8pKs&feature=related

τα κανει ολα!!!!

Ειλικρινά ήθελα να ήξερα ποιός είναι ο δάσκαλος σου :whistle:

stratos
24-04-10, 02:52
Γουαου... αν είναι και σε καλή τιμή είναι καλή φάση.

Αλλά για κομπρεσορα τι θα είναι καλύτερο? Ποιό αποδοστικό?
Με συμφέρει να κρατάω το αέρα στο κύκλωμα, ώστε μόλις ανοίξει η πεταλούδα να πάει αμέσως πίεση?

Για τον κομπρέσορα το καλήτερο είναι να κρατήσεις το bypass του. Αλλά και σκάστρα να βάλεις (εγώ αυτό θα έκανα χαχαχα) πρέπει ένα μέρος του αέρα τουλάχιστον να τον επιστρέφει πίσω αν όχι όλο. Η λύση της turbosmart είναι πολύ καλή

kloukakis
24-04-10, 12:48
Όμορφα, με κατατοπίσατε! :thnx:

Αν όμως βάλω διπλού εμβόλου καλή ώρα, θα χάνω κάπου σε σχέση με το bypass? Ή θα είναι το ίδιο?

kloukakis
28-04-10, 23:39
Updating:

Λοιπόν αύριο θα πάω να δω αντιδράσεις από τους υπεύθυνους στο εργαστήριο σχετικά με τα πρόχειρα σχέδια που τους έδειξα….. Αγωνία λοιπόν….:sweatdrop:

Αν πάρω το πράσινο φως και από τον καθηγητή θα έχω δύο βδομάδες για να παρουσιάσω μια πιο λεπτομερή δουλειά! Μετά αρχίζουν τα κοψίματα!! Όλα παίζουν σε λεπτές γραμμές καθώς ο καθηγητής του αντίστοιχου μαθήματος είναι λίγο περίεργος και δεν θα μου πει οκ τόσο εύκολα, και πάλι όμως κάπως θα την βρω την άκρη….

Το σχέδιο έχει αλλάξει πολλές μορφές, αλλά μάλλον στην αρχική θα καταλήξει!

Αυτό που αλλάζει είναι το θέμα της παροχής καυσίμου καθώς καταλήγω, απ ότι φαίνεται, στην λύση των 4 μεγαλύτερων μπεκ και σε προγραμματισμό στην Αθήνα. Μάλλον είναι το πιο σωστό….:original:

Δυστυχώς μου έχουν πέσει πολλά θέματα ταυτόχρονα και δυσκολεύομαι να προχωρήσω…. Δεν ξέρω ποιο απ όλα να πρωτοπιάσω και οι μέρες περνούν! Έχω 2 μήνες να τελειώσω το project και μέσα σε αυτούς έχω και τα υπόλοιπα…… ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑ:sm-scared5:

Ερώτηση: Έχουμε κάποιο διάγραμμα πίεσης-θερμοκρασίας? Σε 0.5 πχ τι θερμοκρασία έχει ο αέρας? Ξέρω ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, αλλά περίπου?

paganis
30-04-10, 00:01
Updating:

Λοιπόν αύριο θα πάω να δω αντιδράσεις από τους υπεύθυνους στο εργαστήριο σχετικά με τα πρόχειρα σχέδια που τους έδειξα….. Αγωνία λοιπόν….:sweatdrop:

Αν πάρω το πράσινο φως και από τον καθηγητή θα έχω δύο βδομάδες για να παρουσιάσω μια πιο λεπτομερή δουλειά! Μετά αρχίζουν τα κοψίματα!! Όλα παίζουν σε λεπτές γραμμές καθώς ο καθηγητής του αντίστοιχου μαθήματος είναι λίγο περίεργος και δεν θα μου πει οκ τόσο εύκολα, και πάλι όμως κάπως θα την βρω την άκρη….

Το σχέδιο έχει αλλάξει πολλές μορφές, αλλά μάλλον στην αρχική θα καταλήξει!

Αυτό που αλλάζει είναι το θέμα της παροχής καυσίμου καθώς καταλήγω, απ ότι φαίνεται, στην λύση των 4 μεγαλύτερων μπεκ και σε προγραμματισμό στην Αθήνα. Μάλλον είναι το πιο σωστό….:original:

Δυστυχώς μου έχουν πέσει πολλά θέματα ταυτόχρονα και δυσκολεύομαι να προχωρήσω…. Δεν ξέρω ποιο απ όλα να πρωτοπιάσω και οι μέρες περνούν! Έχω 2 μήνες να τελειώσω το project και μέσα σε αυτούς έχω και τα υπόλοιπα…… ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑ:sm-scared5:

Ερώτηση: Έχουμε κάποιο διάγραμμα πίεσης-θερμοκρασίας? Σε 0.5 πχ τι θερμοκρασία έχει ο αέρας? Ξέρω ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, αλλά περίπου?

η ερωτηση σου δεν μπορει να εχει απαντηση...διοτι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο!! καταρχας η εξωτερικη θερμοκρασια...η θερμοκρασια κινητηρα...το συστημα ψυξης σου....το ιντερκουλερ...και πολλα αλλα....

kloukakis
30-05-10, 22:47
Λοιπόν σιγά σιγά θα πάρει μπρος το πρόντζεκτ!!
Λόγο εξετάσεων και καθυστέρησης από τους καθηγητές μου, καθυστέρησε το πράγμα!

Ωστόσο μάλλον θα γίνουν άμεσα τα τελικά σχέδια και θα αρχίσουν οι μόντες. Έρχεται όμως εξεταστική και υπάρχει περίπτωση ν ατο τελειώσω μετά το καλοκαίρι!! Δεν πειράζει οι δρόμοι γλιστάνε με τις ζεστες, δεν έχουμε ανάγκη τους σουπερτσαρντζερς...... χαχααχ

Πάνω που είχα τελειώσει και είπα εδώ είμαστε ανακάλυψα τα air to water intercoolers! Στην παρακάτω φώτο θα δείτε τι είναι όσοι δεν ξέρετε! Είναι ένας τρόπος ψύξης του θερμού αέρα μέσο νερού!

Τα +:
-γλυτώνω σωληνώσεις καθώς από την μια μπαίνει η έξοδος του κομπρέσσορα και από την άλλη η πολλαπλή εισαγωγής
-καλύτερη ψύξη του αέρα
-Δεν έχει απώλειες πίεσης όπως το κλασσικό ιντερκούλερ, είναι τις τάξης των 0,2psi στα 15psi

Τα -:
Δεν έχω βρει κάτι

Το κόστος το υπολογίζω να μην ξεπερνάει τα 300Ε, μαζί με το ψυγείο του και μια ηλεκτρική τρομπίτσα που ανακυκλώνει το νερό. Όσο θα πήγαινε ένα κλασσικό ιντερκούλερ με τις σωληνώσεις του:

Θα ήθελα την άποψη σας

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/LIQUID-INTERCOOLER-ASSEMBLY-AIR-WATER-/310223349886?cmd=ViewItem&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item483ac0a87e

paganis
31-05-10, 00:22
κωνσταντινε...εμενα το κοστος του ιντερκουλερ...εφτασε τα 300 ευρω (ιντερκουλερ 50, μεταλλικες σωληνωσεις 150. σιλικονες κανα 100αρι)...οποτε αυτο που σκεφτεσαι...μου φαινεται οικονομικο!!! παντως...λαθος εποχη διαλεξα να φτιαξω τον κομπρεσσορα...με την βενζινη στα 2 ευρω σε λιγο..(ποσο μαλλον στην κρητη)...το παπι επρεπε να κομπρεσσαριζα!!! πραγματικα...παρολλο, που εχω να βαλω μονο το προγραμμα..(ισως και ενα συστημα εξαγωγης)...δεν ξερω αν αξιζει να το τελειωσω...!!!!!!!!!!!

kloukakis
31-05-10, 00:47
Οταν μπορέσεις να το πατήσεις άφοβα θα καταλάβεις ποσο αξίζει!!
Τι να κάνουμε ρε Λευτέρη, μπορεί να μας πηδάνε, αλλά θα κάνουμε και εμεις το δικό μας!! Μπορεί να πάω μια γρήγορη βόλτα τη βδομαδα ή τις 2 βδομάδες, εκεί που παλιά δεν υπήρχε μέρα χωρίς πάντες, αλλά αυτή τη γ@μ__ενη φορά δεν θα το λυπηθώ και θα του πιώ το αίμα!!

ένα πράγμα που μου αρέσει στο Μ42 είναι πως όταν δεν το πατάς δεν κάιει. Καίω σχεδόν τα ίδια χρήματα να πάω απο Χανιά Ρέθυμνο απλά τώρα το κάνω 10' πιο πολύ!
Αυτοέλεγχο θέλει και υπομονή. Κάπου δε πρέπει και εμείς να περνάμε καλά? Αν μας πάρει απο κάτω, τότε θα έχουμε το πρόβλημα! όσο μπορεί ο καθένας μας! Παλιά πήγαινα στη πιστα μια φορά τον μήνα ενώ τώρα δεν πάω! Την άλλη φορά όμως που θα πάω και θα μπορώ θα γυρίσω με τις ζάντες

kloukakis
31-05-10, 19:42
Λοιπόν σιγά σιγά θα πάρει μπρος το πρόντζεκτ!!
Λόγο εξετάσεων και καθυστέρησης από τους καθηγητές μου, καθυστέρησε το πράγμα!

Ωστόσο μάλλον θα γίνουν άμεσα τα τελικά σχέδια και θα αρχίσουν οι μόντες. Έρχεται όμως εξεταστική και υπάρχει περίπτωση ν ατο τελειώσω μετά το καλοκαίρι!! Δεν πειράζει οι δρόμοι γλιστάνε με τις ζεστες, δεν έχουμε ανάγκη τους σουπερτσαρντζερς...... χαχααχ

Πάνω που είχα τελειώσει και είπα εδώ είμαστε ανακάλυψα τα air to water intercoolers! Στην παρακάτω φώτο θα δείτε τι είναι όσοι δεν ξέρετε! Είναι ένας τρόπος ψύξης του θερμού αέρα μέσο νερού!

Τα +:
-γλυτώνω σωληνώσεις καθώς από την μια μπαίνει η έξοδος του κομπρέσσορα και από την άλλη η πολλαπλή εισαγωγής
-καλύτερη ψύξη του αέρα
-Δεν έχει απώλειες πίεσης όπως το κλασσικό ιντερκούλερ, είναι τις τάξης των 0,2psi στα 15psi

Τα -:
Δεν έχω βρει κάτι

Το κόστος το υπολογίζω να μην ξεπερνάει τα 300Ε, μαζί με το ψυγείο του και μια ηλεκτρική τρομπίτσα που ανακυκλώνει το νερό. Όσο θα πήγαινε ένα κλασσικό ιντερκούλερ με τις σωληνώσεις του:

Θα ήθελα την άποψη σας

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/LIQUID-INTERCOOLER-ASSEMBLY-AIR-WATER-/310223349886?cmd=ViewItem&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item483ac0a87e

?????

Χρίστος
31-05-10, 20:04
νομιζω κωσταντινε οτι αυτα πηγαιναν για αμαξια ντραγκ.
Δε θυμαμαι με ποιον το χα συζητησει οταν τα ειχα δει και γω.

apovas
31-05-10, 20:13
Δεν κατεβαζετε και καμια ιδεα για εξακυλινδρο διλιτρο(ο καθενας τον πονο του....)

kloukakis
31-05-10, 22:34
Ναι είναι πολύ δημοφιλές σε ντραγκστερ, αλλα για καταστάσεις σαν την δική μου τι ακούγεται???

kloukakis
02-06-10, 17:47
Μάλλον θα καταλήξω σε αυτο:
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/LIQUID-INTERCOOLER-ASSEMBLY-AIR-WATER-700-HP-TURBO-/360266620172?cmd=ViewItem&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item53e1905d0c

Και απο μπεκ μου προσέφερε ο Valadis544 κάτι δικά του με κωδικό 280150422, που είναι 371cc στα 3bar.

Διαφωνεί ή συμφωνεί κάποιος σε αυτά τα 2?

kloukakis
05-06-10, 19:52
Λοιπόν καλοί μου φίλοι είχαμε κάποιες εξελίξεις με το πρόντζεκτ….
Με την βοήθεια του φίλου Valadis544 ξηλώθηκε η μαμά πολλαπλή να δούμε τι χώρος υπάρχει στην πραγματικότητα! Όποιος σας πει ότι η πολλαπλή βγαίνει εύκολα απλά μην τον πιστέψετε!!! Είναι μεγάλο πακέτο!! 3 ώρες άχαστες και μεγάλη αγωνία αν θα ξαναμπούν όλα στην θέση τους μετά…. πολλλλλλλλλλλλλλλλλλύ ξήλωμα. Θα ανεβάσω φωτος με το κούφιο μηχανοστάσιο να πάρετε μια ιδέα!
Βάζοντας πολλές ιδέες σε μία, κατά 80% κατέληξα σε μια τελική. Είμαι αρκετά αισιόδοξος και μάλλον το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο!! Για να δούμε….

Πρώτα όμως θέλω να λύσω το θέμα των μπεκ. Πήγα σήμερα και τα μέτρησα και για καλή μου τύχη τα 371κκ έχουν την ίδια αντίσταση αντίσταση με τα μαμά. Το θέμα είναι πως από το ένα μπεκ λείπει κάτι. Πήγα στην Bosch να το πάρω (έπεσα και σε έναν χαζό εκεί), και έμαθα ότι αυτό που λείπει δεν βγαίνει σε ανταλλακτικό. Σας δείχνω σε Φώτο με την αντίστοιχη σειρά, το μαμά, ένα 371 που λείπει το κομματάκι που λέμε και ένα 371 έτοιμο.

Ρωτάω λοιπόν:
1. Αυτό που λείπει μπορώ να το βρω? Μπορώ να μην το βάλω καθόλου?
2. Στο μαμά μπεκ οι τρύπες είναι κανα πόντο πιο μέσα σε σχέση με τα 371. Τι κάνω για αυτό? Θα πρέπει να κάνω κάτι?
Σας ευχαριστώ και πάλι!!:thnx:

kloukakis
07-06-10, 19:50
...............
Ρωτάω λοιπόν:
1. Αυτό που λείπει μπορώ να το βρω? Μπορώ να μην το βάλω καθόλου?
2. Στο μαμά μπεκ οι τρύπες είναι κανα πόντο πιο μέσα σε σχέση με τα 371. Τι κάνω για αυτό? Θα πρέπει να κάνω κάτι?


:sm-scared5::sm-scared5:

paganis
09-06-10, 15:01
κωστα ...στο θεμα με τα μπεκ...εισαι αρκετα απλα σε σχεση με μενα,εγω ηθελα ανταπτορες και τρελλο τρεξιμο!! οσο αφορα το θεμα του 1 ποντου....δεν σου δημιουργει προβλημα ..μειωνει απλα ,ελαφρα την ροη αερα..!!! οσο για το εξαρτημα που λειπει...απλα συγκρατει..το τσιμουχακι οταν πας να βγαλεις το μπεκ...! δηλαδη αν βαλεις το μπεκ οπως ειναι με το τσιμουχακι του.,.δεν θα εχεις προβλημα...αλλα πιθανον ξαναβγαζοντας το μπεκ...το τσιμουχακι να μεινει ή και να πεσει μεσα στην πολλαπλη! στην περιπτωση που σου πεσει μεσα...δεν εγινε και τιποτα...ακομα και να του ρουφηξει η κεφαλη...λαστιχενιο ειναι..θα καει...χωρις να σου δημιουργησει προβλημα!! οποτε προχωρησε κανονικα με τα μπεκ!!

kloukakis
09-06-10, 15:16
την ίδια γνώμη με εσένα εχω, απλά φοβάμαι μην γίνει καμία σταβή και πέση μεσα. δεν νομίζω να καεί σε κλάσματα, γιατι είναι ο-ρινκ αντοχής που αντέχει σε θερμοκρασίες και εγω το φαντάζομαι να δημιουργεί έστω και για λίγο ένα λεπτό φιλμ στα χυτώνια. Οτι θα καεί θα καεί δεν είναι θέμα, στον θάλαμο καύσης αναπτύσονται θερμοκρασίες πάνω απο 2.000 βαθμούς Κελσίου....

Αν δεν βρώ κάπως το ανταλακτικό θα τα βάλω έτσι. Θα βάλω κατι όμως ανάμεσα απο το ο-ρινγκ και το πάνω μέρος του μπεκ.

Εσύ γιατι ήθελες αντάπτορες?

paganis
09-06-10, 20:10
το δικο μου το μπεκ...εχει τελειως διαφορετικο σωμα και παχυτερο κατω ο ρινγκ,..οποτε επρεπε να φτιαχτουν..ειδικα ο ρινγκ..για να κουμπωσουν τα μπεκ! παντως για την δικη σου περιπτωση...δεν θα εχεις προβλημα και ετσι να μπουν...απο την στιγμη που κουμπωσεις το μπεκ...το ο ρινγκ..θα ειναι στην θεση του...!

kloukakis
09-06-10, 20:29
αν όλα πάνε καλα, μαλλον θα ξεκινησω λύσιμο στις 25 του μήνα που θα τελειώσω με τα μαθήματα. πάντως είμαι αρκετά αισιόδοξος για το αποτέλεσμα, αν δουλέψουν αυτά που έχω σκεφτεί θα είναι μοναδικό προντζεκτάκι. Μένει να δω αν αυτός που σκέφτομαι μπορεί να φτιάξει το watercooler όπως το θέλω. Μακάρι να είμαι έτοιμος τέλος Ιούλη, να κάνω και καμια βόλτα γιατι μέσα Αυγούστου πάλι εξεταστική. Αχχχχ δεν έχουμε εποχές εμεις οι φοιτητες

kloukakis
29-11-10, 22:08
Λοιπόν guys, μια και βρήκα λίγο χρόνο μπορώ να ποστάρω κάποιες φώτο απο το τελευταίο λύσιμο που έγινε το καλοκαίρι και σιγα σιγά να λύσουμε κάποια θεματάκια που με απασχολούν.

Θέλω να πω ότι το προντζεκτ γίνεται κυρίως για λόγους ευχαρίστησης και ο σκοπός είναι να βγει κάτι διαφορετικό απο τα συνηθισμένα και όσο γίνετε βελτιστοποιημένο και αξιόπιστο!

Λόγος βιασύνης δεν υπάρχει καθώς ουτε τα χρήματα που χρειάζονται έχω μαζέψει,ούτε υπάρχει και ο απαραίτητος χρόνος. Θέλω εύκολα κανα δίμηνο για να ξεκινήσω να ξυλώνω, αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να έχουν υπολογιστεί και μελετηθεί όλα.

Το πρόντζεκτ βγήκε λίγο στην άκρη γιατι έφτιαχνα απο τον Αύγουστο ένα CarPC με τρελές μόντες, άπειρη δουλειά και πάρα πολύ βοήθεια. Δεν το έχω τελειώσει ακόμα οριστικά αλλά είναι σχεδόν έτοιμο. Ένας από τους λόγους που το έφτιαξα ήταν και η καλή παρέα που θα έκανε με έναν άγραφο εγκέφαλο που σκέφτομαι να βάλω. Ο συνδυασμός αυτός πιστεύω θα λύσει πολλά χέρια και θα βοηθήσει πολύ σε θέματα αξιοπιστίας, επίδοσης και κατανάλωσης.

Επίσης σκέφτομαι να τριτώσει το κακό με κανένα water injection, αλλά αυτό δεν το έχω ψάξει ακόμα αρκετά. Θα θελα σε αυτό λίγη βοηθειούλα...

Βασικά θέλω να καταλήξω σε πρώτη φάση στον τρόπο ψύξης του αέρα και στην διαδικασία εκτονωσής του. Αφού έμαθα για τα watercooler το έψαξα λίγο και το προτίμησα απο το air to air για λόγους διαφορετικότητας και επίδοσης- απόκρισης...

Έκατσα λοιπόν με τον γνωστό συνεργό valadis544 και λύσαμε τον χώρο της μηχανής. Πήρα μετρήσεις με παχύμετρα, μέτρα κλπ και έκατσα και ζωγράφισα λίγο προσπαθώντας να σχεδιάσω τα πράγματα με τον πιο εύκολο κατασκευαστικά τρόπο. Όταν τελείωσα πήγα και έδειξα τα σχέδια σε μερικούς να δούμε πόσο υλοποιήσιμο είναι το κονσεπτ. Αφού λοιπόν είπανε τελικά ότι είναι καλή ιδέα αποφάσισα οτι είναι κακή. Δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως αργά ή γρήγορα, όσο καλά στερεωμένο και να ναι, θα γίνει η στραβή και το μοτεράκι μου θα τα πιεί τα νεράκια. Μετά, χάρη στο απίστευτο θρεντ του m-power_01 (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=171&highlight=water+injection) έμαθα για τα water injection και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ(και πάλι μπράβο στον συνάδελφο!) Ίσως και για ένα μοτέρ όπως το Μ42 που έχει υψηλή συμπίεση να είναι ότι πρέπει.

Δείτε λίγο μερικές φωτο απο τον χώρο της μηχανής και απο τα σχέδια που έκανα. Στην ουσία έβαλα το watercooler μέσα στην πολλαπλή ώστε να γλυτώσω τις σωληνώσεις. Στην απόληξή της κουμπώνει ο κομπρέσσορας. Η απόληξη είναι ψιλοτυχαία και η φορά του νερού κάθετη απο αυτή που έχω σχεδιάσει(δλδ είναι απο κάτω προς τα πάνω) .


Τι πιστεύετε οτι είναι καλύτερο?
-Air to air
-water to air
-water injection
-συνδυασμός τους
Εγώ πιστεύω water injection

Σορρυ για το μεγάλο πόστ αλλά είχα να ενημερώσω ΠΟΛΥ καιρο:original:

Dimzan
29-11-10, 22:14
Για αρχη βαλε ενα air-to-air διοτι ηδη ξεκινας ενα σχετικα δυσκολο προτζεκτ.

μετα κανε το να λειτουργει σωστα χωρις τον παραλληλο.

οταν βρεις λεφτα βαζεις τον παραλληλο και κανεις παρτυ.


ξεκινας απο το απλο αλλα σωστο και μετα το κανεις πιο πολυπλοκο. Ηδη το Ζ3 που ειναι ιδιο προτζεκτ με σενα στην απλη του μορφη δεν εχει πατησει σωστα.

z3outofmind
29-11-10, 22:52
Για αρχη βαλε ενα air-to-air διοτι ηδη ξεκινας ενα σχετικα δυσκολο προτζεκτ.

μετα κανε το να λειτουργει σωστα χωρις τον παραλληλο.

οταν βρεις λεφτα βαζεις τον παραλληλο και κανεις παρτυ.


ξεκινας απο το απλο αλλα σωστο και μετα το κανεις πιο πολυπλοκο. Ηδη το Ζ3 που ειναι ιδιο προτζεκτ με σενα στην απλη του μορφη δεν εχει πατησει σωστα.

και εγω κατι αναλογο θα προτεινα..το μονο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι
γιατι χρειαζεται ο παραλληλος η ο αγραφος σε αυτο το προτζεκτ??
τι βλεψεις σε ιπποδυναμη μπορει να εχεις με κομπρεσερ σε αυτο το μοτερ η στο μ43??

Dimzan
29-11-10, 23:10
ο παραλληλος ειναι πολυ χρησιμος επειδη μπορει να κανεις πολυ πιο πολυπλοκες αλλαγες αμεσα real time δηλαδη.

για απλες εφαρμογες οπως η υπερτροφοδοτηση το μονο που χρειαζομαστε ειναι να φτιαξουμε ενα χαρτη που να δινει τα σωστα μιγματα για τη μεγαλυτερη ποσοτητα αερα. Τσονταρουμε και αυτο το χαρτη στο μαμα εγκεφαλο και ειμαστε ευτυχισμενοι.

αν ομως θες να παιξεις με water injection, nitro και διαφορα αλλα τετοια καλο ειναι να μπει ενας παραλληλος διοτι δεν θα πρεπει να συνεργαστουν 2 συστηματα αλλα 3 και παραπανω. Το καλο με τους παραλληλους εινια ξαναλεω πως αν δε μας αρεσει κατι το αλλαζουμε με το λαπτοπ αμεσα.


Επισης να πω την αληθεια πιστευω κι εγω πως ειναι τσαμπα χρηματα ο παραλληλος για εναν Μ42 με κομπρεσορα. Τουλαχιστο στο αρχικο προτζεκτ. Ας γινει πρωτα το αρχικο και μετα βλεπει.

kloukakis
30-11-10, 00:19
H dawning atlanda που χρησιμοποιούσε τον Μ62 στο κιτ της για Μ42/Μ44, για την ρύθμιση του καυσίμου άλλαζε ΜΟΝΟ τον ρυθμιστή πιεσης βενζίνης! Με αυτή μόνο την αλλαγή ο Μ42 έβγαζε 199 άλογα με μαμά εξάτμιση ίσως και με μαμα φίλτρο. Τα Μ44 έβγαζαν 210 άλογα. Στο κιτ αυτό ο κομπρέσορας έμπαινε πάνω στο μπλοκ κατευθείαν!!!

Γιατι άγραφος:

Το θέμα δεν είναι να τον βάλω επάνω και να πούμε οτι μπήκε,αμα ήθελα κάτι τέτοιο θα κούμπωνα και εγώ τον κομπρέσσορα πάνω στο μπλοκ, θα έβαζα και τον ρυθμιστή και τσουπ έτοιμος! Η λύση αυτή όμως είναι πολύ πρόχειρη και έχει μεγάλες απώλειες σε θέματα καυσίμου, δύναμης και αξιοπιστίας!

Ο εργοστασιακός εγκέφαλος δεν επιτρέπει να ρυθμιστούν με ακρίβεια τα μείγματα σε όλο το φάσμα των στροφών, με αποτέλεσμα να είμαστε σε καλύτερη μοίρα απο πριν, αλλα και πάλι θα πρέπει να θυσιάσουμε.

Για τον άγραφο ο φίλος Dimzan είπε τα βασικά συν.
Με τον άγραφο θα μπορεί το μοτερ να ρυθμιστεί με πολύ καλύτερη ακρίβεια και να βρεθεί η χρυσή τομή. Με τον υπολογιστή θα μπορώ να βλέπω ακριβώς τι παίζει σε όλους τους αισθητήρες του μοτερ και όχι μόνο, την κάθε στιγμή. Έτσι θα μπορώ όταν πηγαίνω σε καμιά πίστα να βλέπω αν με παίρνει ή όχι να κάθομαι να κάνω γύρους :rally:. Επίσης μπορώ να έχω δίαφορους χάρτες και να τους αλλάζω ανάλογα με τις συνθήκες ,τις περιστάσεις και τα καύσιμα.

Τα χρήματα για τον άγραφο δεν είναι πολυ περισσότερα, καθώς στο ebay γίνετε χαμός και θα πέσει και πολύ προσωπική δουλειά. Οι τελικές ρυθμίσεις θα γίνουν στον δρόμο και για τα χοντρά έχω βρεί έμπιστο άτομο, εδώ στην Κρήτη, σε πολύ καλή τιμή. Ίσως πουλήσω και τα παλιά πράγματα και μειώσω το κόστος.

Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι οτι έτσι ξεφορτώνομαι το MAF που πολλές φορές δημιουργεί θέματα και κάποτε αργά ή γρήγορα θα την ακούσει κιόλας:thumbsdown:


Το θέμα του Λευτέρη είναι δεν είναι σε κακό δρόμο, ίσα ίσα θα έλεγα. Η βασική του δυσκολία ήταν να μοντάρει τον κομπρέσσορα και να κρατήσει την εργοστασιακή εισαγωγή(καλά δεν λέω?).


Το θέμα στο οποίο κυρίως θέλω βοήθεια είναι να αποφασίσω ποιόν δρόμο ψύξης να ακολουθήσω....:original:

Dimzan
30-11-10, 00:33
για μενα air-to-air και μετα water injection.

το water-to-air εχει νοημα στα τουρμπο που αυξανουν το lag με τις μακρυες σωληνωσεις.

αυτο που εχεις σχεδιασει παντως απ οτι καταλαβα κουμπωνει απευθειας ο κομπρεσορας πανω στην εισαγωγη. Οποτε ο αερας μπαινει συμπιεσμενος στην εισαγωγη και θερμος και δεν ψυχεται καπου.. εκτος αν εχεις βαλει υδροψυξη στην εισαγωγη... κατι δεν εχω καταλαβει μαλλον. εκτος κι αν το λειτουργησεις υπερβολικα χαμηλες πιεσεις, χωρις ομως πρακτικο οφελος

Dimzan
30-11-10, 00:57
Edit τωρα το ειδα οτι το χεις σχεδιασει με το watercool μεσα στην εισαγωγη...

kloukakis
30-11-10, 01:07
Και εγώ για εκεί με βλέπω μάλλον.

Αυτό που σχεδίασα είναι στην ουσία μια υδρόψυκτη εισαγωγή με σκοπό ακριβώς να γλυτώσω τις σωληνώσεις. Η ιδέα όμως αυτή με τρόμαξε μετά γιατι οποιαδήποτε διαρροή σε εκείνο το σημείο θα βάλει τα νερά μέσα. Ο κομπρέσορας κουμπώνει επάνω καλά κατάλαβες. Να μια άλλη λήψη που φαίνεται πιο καθαρά το εσωτερικό. Αν τελικά το έκανα έτσι θα άλλαζα την φορά του νερού και αντι να πηγαίνει κατα μήκος θα πήγαινε απο κάτω προς τα πάνω ώστε όλοι οι κύλινδροι να έπαιρναν αέρα ίδιας θερμοκρασίας.

Μάλλον όμως δεν έχω λόγο να φοβάμαι οτι θα αργεί να σηκώσει πίεση με το air to air ε?

Dimzan
30-11-10, 01:27
Και εγώ για εκεί με βλέπω μάλλον.

Αυτό που σχεδίασα είναι στην ουσία μια υδρόψυκτη εισαγωγή με σκοπό ακριβώς να γλυτώσω τις σωληνώσεις. Η ιδέα όμως αυτή με τρόμαξε μετά γιατι οποιαδήποτε διαρροή σε εκείνο το σημείο θα βάλει τα νερά μέσα. Ο κομπρέσορας κουμπώνει επάνω καλά κατάλαβες. Να μια άλλη λήψη που φαίνεται πιο καθαρά το εσωτερικό. Αν τελικά το έκανα έτσι θα άλλαζα την φορά του νερού και αντι να πηγαίνει κατα μήκος θα πήγαινε απο κάτω προς τα πάνω ώστε όλοι οι κύλινδροι να έπαιρναν αέρα ίδιας θερμοκρασίας.

Μάλλον όμως δεν έχω λόγο να φοβάμαι οτι θα αργεί να σηκώσει πίεση με το air to air ε?

Κοιτα δεν εχεις προβλημα με τον κομπρεσορα στις μακρυες σωληνωσεις. Σκεψου οτι το τουρμπο αργει γιατι εχει να κανει και spool up. Ο κομπρεσορας δεν εχει καν τετοιο θεμα. Επισης δες ολα τα κομπρεσορατα πως δινουν με το που πατας γκαζι. Μιλαμε σιγουρα για κατω απο 0.1 sec οταν μια τουρμπινα θελει τουλαχιστο 0.5 για να σπουλαρει και με δεδομενο οτι ειανι σε οφελιμη περιοχη στροφων.

οι σωληνωσεις για το intercooler σιγουρα ειναι ενας μικρος πονοκεφαλος αλλα αντιστοιχος πονοκεφαλος ειναι και το κυκλωμα του watercooler που θα θελει σιγουρα ψηγειο νερου, κυκλοφορητη η καποιου ειδους τρομπα ηλεκτρικη, σωληνωσεις και μια πολυ καλα σχεδιασμενη και απολυτα στεγανη-στιβαρη-ανθεκτικη εισαγωγη.

εφοσον μαλιστα μιλαμε για χειροποιητο watercooler στην εισαγωγη που δεν ειναι δοκιμασμενο νομιζω οτι το ρισκο ειναι μεγαλο και οτι και το κοστος του σε σχεση με το κλασσικο Intercooler θα ειναι αυξημενο. Επισης στο ψυξη με νερο θα πρεπει να εχεις και αισθητηρα θερμοκρασας για το νερο στην εισαγωγη ενω με το ιντερκουλερ το μονο που μπορει να γινει ειναι να χανεις πιεση απο καπου. Ο αερας θα ψυχεται ετσι κι αλλιως.


καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι χωροταξικο αλλα τι να κανουμε....



ΥΓ επισης, τωρα το σκεφτηκα, με τη χρηση του intercooler εισαι πιο ελευθερος στο πως θα τοποθετησεις τον κομπρεσοερα στο μηχανοστασιο. Η προηγουμενη εισαγωγη σε αναγκαζει να τον βαλεις σε αυστηρα καθορισμενη θεση και σκεψου οτι οταν θα εμπλεκεται και θα φορτωνει ο κομπρεσσορας θα κανει μικρες ταλαντωσεις που θα μεταφερονται στην εισαγωγη. Θα πρεπει δηλαδη να δεσει με την εισαγωγη και οχι απλα να πατησει πανω της διοτι οι συνεχομενες μικρες κινησεις μπορει να προκαλεσουν προβλημα στην εισαγωγη

kloukakis
30-11-10, 01:59
Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης σε όλα όσα είπες!! Σε ευχαριστώ πολύthumb, τα πράγματα ξεκαθάρισαν λίγο τώρα. Αυτό που φοβόμουν ήταν η καθυστέρηση της πίεση, είναι πολύ σημαντικό για εμένα να έχει αμεσότητα το γκάζι κοντά στο ατμοσφαιρικό! Μικρό το κακό λοιπόν με το κλασσικό ιντερκούλερ στην περίπτωσή μας. Όντως τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα χωροταξικά.

Κάτι άλλο που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το μέρος που θα μπει η πεταλούδα. Η D/A στο κιτ της έχει την πεταλούδα πριν τον κομπρέσσορα και χρησιμοποιεί για την εκτόνωση bypass όπως του pagani. Δεν έχω καταλάβει ποια είναι τα υπέρ και τα κατά μεταξύ bypass και BOV ανοιχτού και κλειστού τύπου. Έχω καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας τους, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να διαλέξω και γιατί.... Η standard λύση είναι η bypass.

Dimzan
30-11-10, 02:09
σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω....

ας απαντησει καποιος πιο εμπειρος

bmw316turbo
30-11-10, 08:25
Φιλε μου μπορω και εγω να σου παραθεσω την γνωμη μου.
Λοιπον, ολα εξαρτωνται απο το μεγεθος της ιπποδυναμης που θελεις να βγαλεις.Αν δουλεψεις τον compressor σε 0.5 πιεση και καθολου ιντερκοολερ να μη βαλεις δεν τρεχει και τιποτα.Αν θελεις το θεωρητικα ελαχιστο χρονο ανεβασμα πιεσης τοτε τοτε υδροψυκτο ιντερκοολερ ειναι καλυτερο σε σχεση με αεροψυκτο.Αλλα επειδη η πιεση ειναι πολυ μικρη!!! δεν θα δεις καμια διαφορα στην πραξη.Το αεροψυκτο ιντερκοολερ εχει τα συν του κοστους,ευκολης τοποθετησης και αποδοσης οταν το αυτοκινητο ειναι εν κινησει, πραγμα που απο υδροψυκτο δεν μπορεις να παρεις.Εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα αεροψυκτο.Επαναλαμβανω οτι για compressor και 0.5 πιεση δεν θεωρω οτι ο προβληματισμος θα πρεπει να ειναι το lag .Με οποια υλοποιηση και να κανεις δεν θα εχεις lag αλλα εγω θα εβαζα (ιντερκοολερ) μονο και μονο για τον ζεστο αερα του καλοκαιρινου ελληνικου καιρου.Στο water injection + ιντερκοολερ πας μακρια, χρειαζεσαι ηλεκτρονικα για να καθορισεις το ακριβες ποσο του νερου που θα ψεκασεις (εννοειται μεσα στην εισαγωγη).Παλι για τοσο λιγο πιεση ειναι too much ,αν και θα ειναι η τελεια λυση οταν ΔΕΝ βαλεις καθολου ιντερκοολερ και ψεκαζεις μονο νερο.Αλλα θελεις εγκεφαλακι.Το δυσκολο με το water injection ειναι ο ελεγχος failsafe.Τωρα για το θεμα ηλεκτρικων. Δεν εχω προσεξει τι μοτερ φορας, παντως για μια υλοποιηση compressor τυπου ελλαδας (δηλαδη τα βασικα 0.3-0.5πιεση) και οχι τυπου αμερικανικου drag θα περιμενα 30-35αλογα πανω απο την μαμα ιπποδυναμη.Για αυτο το ποσο της αυξησης δεν ειναι τοοοσο απαραιτητο η αλλαγη των μπεκ μιας και με τη χρηση ρυθμιστη πιεσης μπορουν να εναρμονιστουν με το υπαρχουν flow meter και να ψεκαζουν στο ασφαλες 12-12.5afr στα φορτια.Βεβαια ολα αυτα (αν φτανουν ή δεν φτανουν τα μαμα μπεκ) τα βλεπεις με ενα datalogging ενος wideband στον δρομο.Τωρα αν προσδοκας μεγαλυτερες ιπποδυναμεις τοτε σαφως πρεπει να σκεφτεις το παραγοντα ιντερκοολερ και μεγαλυτερα μπεκ.Στα μεγαλυτερα μπεκ μπορει να μην μπορεις να τα εναρμονησεις με το μαμα flow meter .Πιθανως να ριχνει πολλες βενζινες απο το ρελαντι μεχρι κοφτες, με αποτελεσμα να πνιγεται το αμαξι χαμηλα και afr 10αρια στα φορτια.Σε αυτην την περιπτωση ενα μεγαλυτερο flow meter θα ηταν ιδανικο απο αλλο μεγαλυτερο μοντελο.Μπορεις βεβαια να καταφυγεις σε καταργηση του flow meter βαζοντας ενα εγκεφαλακι τυπου split seconds ή παραλληλο ή stand alone εγκεφαλο.Με τον παραλληλο εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο δευτερευουσες λειτουργειες του ιχ,τυπου κλιματιστικο ενω με τον αγραφο χαρτογραφεις τα παντα απο την αρχη.Τα πλεονεκτηματα του μαμα management εναντι αγραφου ειναι οτι στο αμαξι δεν ασχολεισαι με βαλβιδες ρελαντι και air condition κλπ αλλα εχεις την ασφαλεια του οτι αν χτυπησει πυρακια να σου μειωσει αυτοματα την προπορεια αναφλεξης (μεσα σε καποια ορια) σωζοντας τον κινητηρα και την τσεπη, ενω στον αγραφο σαφως και εχεις ελευθερο πεδιο να κανεις παπαδες αλλα αν το ρυθμισεις λαθος παπαλα μοτερ.
Βεβαια τωρα τελευταια οι αγραφοι εχουν knock sensing αλλα ειναι πολυ υψηλης τιμης.
Ελπιζω να βοηθησα

Panos 316T
30-11-10, 10:40
Κώστα συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά παραπάνω.

Αυτό που πρέπει να χεις γενικά στο μυαλό σου είναι το μπάτζετ που είναι άμεσα συνδεδεμένο με την οριοθέτηση του πρότζεκτ σου.

Αν μιλάμε για άγραφους,μπεκ κλπ ξεφεύγεις και το ένα φέρνει το άλλο(μιλάει ένας παθών) και μετά γειά σας.

Θεωρώ ότι μια λάιτ εκδοχή του 0.5 όπως είπε και ο Ζώης είναι ότι πρέπει και θα αποφύγεις πολλές κακοτοπιές.

kloukakis
30-11-10, 13:02
Τέλεια παιδιά μπράβο, λιθαράκι λιθαράκι αποκτώ καλύτερη άποψη:thnx:

Φίλε bmw316turbo δες λίγο το ποστ 105 αν θέλεις:original: (εγω έχω Μ42)

Αυτό που κυνηγάω είναι το καλυτερο δυνατό αποτέλεσμα με τον υπάρχον κομπρέσορα και τα μαμα σωθικά!Δεν κυνηγάω την πιο οικονοκιμή λύση, χωρίς να υπάρχει απο την άλλη μεγάλη οικονομική άνεση. Προτιμώ να κάνω υπομονή όσο χρειαστεί και το προντζεκτ να βγει οπως πρέπει, παρά να το τελειώσω και μετά να είμαι πάλι στο ραβε ξύλωνε. Επίσης προτιμώ να δώσω το κατι παραπάνω εξ αρχής, παρά να το πληρώσω μετα με 100αρες βενζίνες. Γι αυτό κοιτώ τα waterinjection και τα indercooler.

Στα χέρια μου έχω τον και τον κομπρέσσορα και τα μπεκ (371cc).
Την πολλαπλή θα προσπαθήσω να την φτιάξω μόνος μου, ίσως την κανω και απο carbon.
Ιντερκουλερ χειροποίητο μαζι με μεταλλικές σωληνώσεις έχω βρει με 300Ε και αν καταφέρω να κάνω μια εξυπηρέτηση θα πληρώσω μονο τα υλικά.
Αν βάλω άγραφο την πιο πολύ δουλειά θα την κάνω με φίλο μου που το έχει κάνει στο δικό του προην τουρμπάτο αυτοκίνητο. Φυσικά θα κοιτάξω για μεταχειρισμένο στο ebay.

Εκτός αυτού δεν εμπιστεύομαι κανέναν στην Κρήτη να ρυθμίσει τον μαμα εγκέφαλο, πράγμα που σημαίνει οτι αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστώ κατι μετα το ρύθμισμα δεν θα είναι δίπλα.

Δλδ τι προβλήματα μπορεί να έχω στην καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου με τον άγραφο? Δεν επιτρέπει καλύτερη κατανάλωση δύναμη και αξιοπιστία? Σε αυτή την περίπτωση o νοκ που έχει πάνω το μοτερ δεν θα δουλεύει?

Panos 316T
30-11-10, 13:35
Κώστα (σόρρυ που παίρνω το λόγο),

αν μιλάς για ψύξη ,λέω fmιc...

για μαμά σωθικά μέχρι το 1.1 αξιόπιστος από προσωπική εμπειρία (ο Ζώης έχει δει αλλού πολύ παραπάνω ,ας απαντήσει ο ίδιος)

με τα μπεκ που αναφέρεις σίγουρα καλυμμένος...

όταν μιλάς για άγραφο εννοείς στήσιμο από την αρχή ή μόνο για το management του κινητήρα;

z3outofmind
30-11-10, 16:18
H dawning atlanda που χρησιμοποιούσε τον Μ62 στο κιτ της για Μ42/Μ44, για την ρύθμιση του καυσίμου άλλαζε ΜΟΝΟ τον ρυθμιστή πιεσης βενζίνης! Με αυτή μόνο την αλλαγή ο Μ42 έβγαζε 199 άλογα με μαμά εξάτμιση ίσως και με μαμα φίλτρο. Τα Μ44 έβγαζαν 210 άλογα. Στο κιτ αυτό ο κομπρέσορας έμπαινε πάνω στο μπλοκ κατευθείαν!!!

Γιατι άγραφος:

Το θέμα δεν είναι να τον βάλω επάνω και να πούμε οτι μπήκε,αμα ήθελα κάτι τέτοιο θα κούμπωνα και εγώ τον κομπρέσσορα πάνω στο μπλοκ, θα έβαζα και τον ρυθμιστή και τσουπ έτοιμος! Η λύση αυτή όμως είναι πολύ πρόχειρη και έχει μεγάλες απώλειες σε θέματα καυσίμου, δύναμης και αξιοπιστίας!

Ο εργοστασιακός εγκέφαλος δεν επιτρέπει να ρυθμιστούν με ακρίβεια τα μείγματα σε όλο το φάσμα των στροφών, με αποτέλεσμα να είμαστε σε καλύτερη μοίρα απο πριν, αλλα και πάλι θα πρέπει να θυσιάσουμε.

Για τον άγραφο ο φίλος Dimzan είπε τα βασικά συν.
Με τον άγραφο θα μπορεί το μοτερ να ρυθμιστεί με πολύ καλύτερη ακρίβεια και να βρεθεί η χρυσή τομή. Με τον υπολογιστή θα μπορώ να βλέπω ακριβώς τι παίζει σε όλους τους αισθητήρες του μοτερ και όχι μόνο, την κάθε στιγμή. Έτσι θα μπορώ όταν πηγαίνω σε καμιά πίστα να βλέπω αν με παίρνει ή όχι να κάθομαι να κάνω γύρους :rally:. Επίσης μπορώ να έχω δίαφορους χάρτες και να τους αλλάζω ανάλογα με τις συνθήκες ,τις περιστάσεις και τα καύσιμα.

Τα χρήματα για τον άγραφο δεν είναι πολυ περισσότερα, καθώς στο ebay γίνετε χαμός και θα πέσει και πολύ προσωπική δουλειά. Οι τελικές ρυθμίσεις θα γίνουν στον δρόμο και για τα χοντρά έχω βρεί έμπιστο άτομο, εδώ στην Κρήτη, σε πολύ καλή τιμή. Ίσως πουλήσω και τα παλιά πράγματα και μειώσω το κόστος.

Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι οτι έτσι ξεφορτώνομαι το MAF που πολλές φορές δημιουργεί θέματα και κάποτε αργά ή γρήγορα θα την ακούσει κιόλας:thumbsdown:


Το θέμα του Λευτέρη είναι δεν είναι σε κακό δρόμο, ίσα ίσα θα έλεγα. Η βασική του δυσκολία ήταν να μοντάρει τον κομπρέσσορα και να κρατήσει την εργοστασιακή εισαγωγή(καλά δεν λέω?).


Το θέμα στο οποίο κυρίως θέλω βοήθεια είναι να αποφασίσω ποιόν δρόμο ψύξης να ακολουθήσω....:original:

πρωτα απο ολα..ξερω τι κανει ενας αγραφος..απλα ρωτησα εσυ στο συγκεκριμενο προτζεκτ γιατι τον θες??ο μαμα εγκεφαλος δουλευει σωστα μεχρι και τα 260πς.τεσταρισμενο αυτο απο το δικο μου(ζ3 μ43).τις ιδιες δυνατοτητες εχουν μ43-μ44 στον εγκεφαλο.αναφερεις καπου πως δεν θες να αλλαξεις σωθικα..?????εαν αυτο ισχυει δεν μπορεις να ξεπερασεις τα 250πς με τα μαμα εντοσθια...οποτε αχρηστο τον θεωρω τον αγραφο σε αυτο το κομματι για τις βενζινες..ο μαφ η λουφτ σε εμας τους τουρμπατους τουλαχιστον εχει δειξει μια ανοχη-αντοχη μεχρι και 1.2μπαρ σταθερη(250πς εως 270πς για ΜΟΤΕΡ μιλαω παντα...) οποτε και με το μαφ πιστευω πως καταριπτεται ο μυθος για αγραφο σε αυτες τις ιπποδυναμεις(220πς)εγω στα 230 αλογα δεν ειχα το παραμικρο κομπιασμα-κοψιμο ουτε απο καυσιμο ουτε απο λουφτ(με μπεκ απο πουντο gt)...εγω τα ανεφερω αυτα γιατι θεωρω πως δεν χρειαζονται τοσα λεφτα για να δουλευει το μπεμβεδακι αψογα σε αυτα τα αλογα που θες..
τωρα για ψηξη θα σου προτεινα ιντερκουλερ με τον πατροπαραδοτο τροπο με τον αερα του και οταν θα θες να ανεβεις σε δυναμη βαζεις
ενα watermethanol και εισαι υπερ καλυμμενος...με το εγκφαλακι του ολο το κιτ απο 300ε-500ε εξαρταται ποιο κιτ θα στοχευσεις..thumb

kloukakis
30-11-10, 17:43
Πολύ ανακουφιστικό ποστ μπορώ να πω, πάρα πολύ. Πριν απλα εξήγησα τους λόγους που σκεφτόμουν για να βάλω άγραφο, δεν υπονόησα οτι δεν ήξερεςthumb.

Οχι, για πάνω απο 250 άλογα δεν στοχεύω, απλά φοβόμουν οτι ο μαμα εγκέφαλος και το μαφ θα μου την φέρουν πισώπλατα και θα βγάλουν άλλα. Αφου όμως είναι δοκιμασμένο, απλοποιούνται πολύ τα πράγματα. Να σημειώσω εδώ όμως οτι δεν έχω Μ44 άλλα Μ42(96'), δεν ξέρω αυτό αν αλλάζει τα πράγματα.

Ρε Πάνο τι σορρυ που διακόπτεις? Να διακόπτεις πρέπει..... με όλο το πυρηνικό εργοστάσιο που έχεις κάτω απο το καπο:whistle:

Panos 316T
30-11-10, 18:07
και με την τροχαλία τι γίνεται; μπορείς να παίξεις ένα bar πίεση;

υγ: Πάνο αυτή ήταν απάντηση στην $ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ$ :)

bmw316turbo
30-11-10, 18:49
Τέλεια παιδιά μπράβο, λιθαράκι λιθαράκι αποκτώ καλύτερη άποψη:thnx:

Φίλε bmw316turbo δες λίγο το ποστ 105 αν θέλεις:original: (εγω έχω Μ42)

Αυτό που κυνηγάω είναι το καλυτερο δυνατό αποτέλεσμα με τον υπάρχον κομπρέσορα και τα μαμα σωθικά!Δεν κυνηγάω την πιο οικονοκιμή λύση, χωρίς να υπάρχει απο την άλλη μεγάλη οικονομική άνεση. Προτιμώ να κάνω υπομονή όσο χρειαστεί και το προντζεκτ να βγει οπως πρέπει, παρά να το τελειώσω και μετά να είμαι πάλι στο ραβε ξύλωνε. Επίσης προτιμώ να δώσω το κατι παραπάνω εξ αρχής, παρά να το πληρώσω μετα με 100αρες βενζίνες. Γι αυτό κοιτώ τα waterinjection και τα indercooler.

Στα χέρια μου έχω τον και τον κομπρέσσορα και τα μπεκ (371cc).
Την πολλαπλή θα προσπαθήσω να την φτιάξω μόνος μου, ίσως την κανω και απο carbon.
Ιντερκουλερ χειροποίητο μαζι με μεταλλικές σωληνώσεις έχω βρει με 300Ε και αν καταφέρω να κάνω μια εξυπηρέτηση θα πληρώσω μονο τα υλικά.
Αν βάλω άγραφο την πιο πολύ δουλειά θα την κάνω με φίλο μου που το έχει κάνει στο δικό του προην τουρμπάτο αυτοκίνητο. Φυσικά θα κοιτάξω για μεταχειρισμένο στο ebay.

Εκτός αυτού δεν εμπιστεύομαι κανέναν στην Κρήτη να ρυθμίσει τον μαμα εγκέφαλο, πράγμα που σημαίνει οτι αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστώ κατι μετα το ρύθμισμα δεν θα είναι δίπλα.

Δλδ τι προβλήματα μπορεί να έχω στην καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου με τον άγραφο? Δεν επιτρέπει καλύτερη κατανάλωση δύναμη και αξιοπιστία? Σε αυτή την περίπτωση o νοκ που έχει πάνω το μοτερ δεν θα δουλεύει?

Φιλε μου απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω τα εξης
¨Η αυξηση της ιπποδυναμης ειναι μια αλυσιδα.Δεν μπορεις να επιλεξεις κρικους απο αυτην αναλογα με τα θελω μας.Τι εννοω.Δεν θα συμβιβαστεις αφηνοντας μαμα εντοσθια, μια λεπτη σωληνα για εξατμιση και 0.5 πιεση αλλα ταυτοχρονα βαζοντας αγραφο!!! για να βγαλεις 200 αλογα! Κακο σιγουρα δεν του κανεις αλλα δεν κερδιζεις και τιποτα. Ουτε θα επιλεξεις πχ 500αρια μπεκ με γαιδουρι ιντερκοολερ με μαμα ηλεκτρικα.Για μενα που αρχισα απο ενα ταπεινο 16αρι με βασικο σταδιο τυπου καρρα τουρμπισμα ,στα 150-160 αλογα ειδα οτι αν αλλαζα κατι πχ 5ο μπεκ δεν κερδιζα τιποτα ,αφου ειχα restriction απο το flow meter.Για αυτο θεωρω δυο δρομους 1)ή παιρνεις πακετο 200αλογων ή 2) Τα κανεις πακετο 270 αλογων και πανω.... με οτι αυτο συνεπαγεται σε κοστος.
Με ολο το θαρρος, δικη μου εκτιμηση ειναι οτι , τα 200+αλογα απο ενα compressor στο 0.5πιεση σε εναν μ42 των 136 αλογων μου ειναι λιγο δυσκολο να βγουν και ας λενε οι αμερικανοι αυτα που λενε.Το δικο μου με το κιτ του καρρα στα 167 αλογα μου θυμιζε ταξι.....Τα μπεκ 371cc στα 3 μπαρ που εχεις μου φαινονται μεγαλουτσικα για 200αλογα, κατι φεγγαρια φοραγα 330cc στα 3 μπαρ και τελειωναν στην 1,4 πιεση με μεγαλη τουρμπινα IHI VF23.Να ξερεις οτι ενας μαμα εγκεφαλος κατα διαβολικο τροπο κανει τετοια διαχειρηση καυσιμου που μπεκ πχ 330cc μπορουν να βγαλουν πχ 220αλογα ενω με ενα αγραφο να μην φθανει το καυσιμο στο ιδιο afr .Παλι δικο μου συμπερασμα ειναι οτι η υποδομη του μοτερ μ42-μ43 αντεχει μεχρι και 33psi πιεση και 300αλογα + .Στο εξωτερικο δουλευε ενα παιδι 33psi πιεση επι 2χρονια!!!!Βεβαια η αντοχη ενος μοτερ εξαρταται ΚΑΙ απο την χρηση!!! Δεν με πειθει με τιποτα οτι μπορει ενα σφυριλατο μοτερ να αντεξει στο 1.8+πιεση και 950 βαθμους πηγαινοντας λαμια.Τωρα για carbon εισαγωγη πιστευω οτι ειναι αρκετα ΔΥΣΚΟΛΟ. Επειδη το επιχειρησα και τα παρατησα και εγω, η δυσκολια ειναι να φτιαξεις 1) τα πλακακια ετσι ωστε να μην χανεις πιεση στην εδραση με την κεφαλη 2) βασεις για μπεκ 3) στεγανοτητα 4) αντοχη.Η επαληψη δε του carbon cloth που εκανα ηταν ναυτικος πολυεστερας οποτε ρευστοποιοταν τροπο τηνα με την θερμοκρασια και τα παρατησα.
Τελος αγραφο θα σου ελεγα να βαλεις μονο και μονο για να ξεφορτωθεις το flow meter ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙς ΕΛΕΥΘΕΡΕς ΕΞΟΔΟΥς ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙς WATER INJECTION+ LAUNCH CONTROL+BOOST CONTROLER.Eκει ειναι τα λεφτα.
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.Ηπια λιγο κρασακι και με επιασε η φιλοσοφια

kloukakis
30-11-10, 21:27
Φιλοσοφία θέλουμε, ειδικά απο άτομα που έχουν ήδη εμπειρία πανω στο θέμα.

136 έβγαζαν τα πρώτα Μ42, τα τελευταία όπως το δικό μου βγάζουν 143, αν δεν κάνω λάθος λόγο τροποποιήσης στους εκκεντροφόρους. Οχι οτι έχει κάποια ουσιώδης διαφορά πάντως. Τα 199 άλογα στα 0.5+bar είναι μετρημένα στην Ελλάδα,δεν είναι το νούμερο που δίνουν. Αν δεν κάνω λάθος η D/A διαφήμιζε το κιτ σε ένα απο τα πρώτα Μ42 και θεωρείτε το ποιο αξιόπιστο κιτ για το μοτερ αυτό.

Αν η εισαγωγή γίνει απο carbon δεν θα γίνει ολόκληρη απο carbon, αλλά κάποια τμήματά της, η πλάκα που θα πατάει στο μπλοκ θα είναι αλουμινένια για τους λόγους αυτούς ακριβώς, σόρρυ δεν το διευκρίνισα πριν. Όπως και να χει αυτό δεν με απασχολεί τόσο, θα το ψάξω αν αξίζει και μπορώ να το φτιάξω έχει καλώς.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι εννοείς με το οτι δεν είχες restriction. Τι σημαίνει αυτό? Και τι εννοείς οτι η υποδομή του Μ42 αντέχει τέτοιες πιέσεις? Αυτό που έβλεπες στο εξωτερικό τι φορούσε? Δεν σε έπιασα...

Πάνο δεν σκοπεύω να παίξω στο 1μπαρ, 0.6-0.7 πιστεύω είναι καλά για να κοιμάμαι και να μην βλέπω εφιάλτες κάθε βράδυ. Ωστόσο κάθε πρόταση δεκτή.

Κωνσταντίνος
30-11-10, 21:56
Φιλοσοφία θέλουμε, ειδικά απο άτομα που έχουν ήδη εμπειρία πανω στο θέμα.

136 έβγαζαν τα πρώτα Μ42, τα τελευταία όπως το δικό μου βγάζουν 143, αν δεν κάνω λάθος λόγο τροποποιήσης στους εκκεντροφόρους. Οχι οτι έχει κάποια ουσιώδης διαφορά πάντως.

140 o M42. 143 o M44.
Πάντως και το DASC δεν επέμβαινε με κανέναν τρόπο στον εγκέφαλο (αλλαγή εγκεφάλου ή άλλο τσιπ). Οπότε με τις πιέσεις που λες ότι θέλεις να παίξεις, μάλλον είσαι ο οκ με τα "μυαλά" της μάνας του.

Panos 316T
30-11-10, 21:57
για την υποδομή εννοεί προφανώς αντοχή μπιελοπιστονων,βαλβίδων όπου με βρίσκει σύμφωνο

kloukakis
30-11-10, 22:04
για την υποδομή εννοεί προφανώς αντοχή μπιελοπιστονων,βαλβίδων όπου με βρίσκει σύμφωνο

Των μαμα???????


Συνονόματε εκεί στηρίζω όλη μου την αισιοδοξία. Αυτό που πάω να κάνω είναι ότι πιο κοντά σε κατι δοκιμασμενο μου έρχεται στο μυαλό. Αν το κιτ αυτό δουλευε τόσο καλά με έναν απλό ρυθμιστή πίεσης, δεν βρίσκω λόγο να φοβάμαι και δουλέψω κοντά σε αυτή την πίεση βάζοντας μπεκ και ιντερκούλερ που θα βοηθήσουν....

bmw316turbo
30-11-10, 22:11
Φιλοσοφία θέλουμε, ειδικά απο άτομα που έχουν ήδη εμπειρία πανω στο θέμα.

136 έβγαζαν τα πρώτα Μ42, τα τελευταία όπως το δικό μου βγάζουν 143, αν δεν κάνω λάθος λόγο τροποποιήσης στους εκκεντροφόρους. Οχι οτι έχει κάποια ουσιώδης διαφορά πάντως. Τα 199 άλογα στα 0.5+bar είναι μετρημένα στην Ελλάδα,δεν είναι το νούμερο που δίνουν. Αν δεν κάνω λάθος η D/A διαφήμιζε το κιτ σε ένα απο τα πρώτα Μ42 και θεωρείτε το ποιο αξιόπιστο κιτ για το μοτερ αυτό.

Αν η εισαγωγή γίνει απο carbon δεν θα γίνει ολόκληρη απο carbon, αλλά κάποια τμήματά της, η πλάκα που θα πατάει στο μπλοκ θα είναι αλουμινένια για τους λόγους αυτούς ακριβώς, σόρρυ δεν το διευκρίνισα πριν. Όπως και να χει αυτό δεν με απασχολεί τόσο, θα το ψάξω αν αξίζει και μπορώ να το φτιάξω έχει καλώς.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι εννοείς με το οτι δεν είχες restriction. Τι σημαίνει αυτό? Και τι εννοείς οτι η υποδομή του Μ42 αντέχει τέτοιες πιέσεις? Αυτό που έβλεπες στο εξωτερικό τι φορούσε? Δεν σε έπιασα...

Πάνο δεν σκοπεύω να παίξω στο 1μπαρ, 0.6-0.7 πιστεύω είναι καλά για να κοιμάμαι και να μην βλέπω εφιάλτες κάθε βράδυ. Ωστόσο κάθε πρόταση δεκτή.

1) Υποδομη εννοω , οτι το μοτερ (μ40-μ42-μ43) σαν μαμα χωρις να πειραξεις βιδα αντεχει 270-300αλογα.
2) Στο εξωτερικο εχουν δουλεψει 33psi πιεση με μαμα εμβολα και μπιελες σε μ40 επι δυο χρονια
3) Restriction εννοω οτι βαζοντας 5ο μπεκ εδινα πολλες βενζινες αλλα ο αντιστοιχος ογκος αερα δεν μπορουσε να περασει απο το flow meter λογω μεγεθους

4) ΕΙΜΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΕΣΩ!!!! ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ 1.35BAR

kloukakis
30-11-10, 22:37
Ουαου.
Μου φαίνονται πάρα πολύ μεγάλα τα νούμερα. Σίγουρα πιστεύω οτι το εχεις δει, δεν σε αμφισβητώ όμως! Μετά τα δυο χρόνια τι έγινε? Και όταν λέμε αντέχει εννοούμε αντεχει track-day ή αντέχει κανένα πάτημα το βράδυ και τέλος?

Τι να πω? Πάντως στα δικά μου τα χέρια ενα τόσο πιεσμένο μοτερ δύσκολα θα την έβγαζε καθαρή πιστεύω. Πάνο εσύ μου είχες πει οτι τα Μ42 είναι πιο ευαίσθητα απο τα Μ43?

Panos 316T
30-11-10, 22:52
αν εννοείς εμένα δεν νομίζω,
και τα 2 μοτέρ τα θεωρώ ορεξάτα.

και όπως σε κόβω ένα
ψυγείο λαδιού για να σαι για πολλούς γύρους στις πίστες!

z3outofmind
01-12-10, 16:15
1) Υποδομη εννοω , οτι το μοτερ (μ40-μ42-μ43) σαν μαμα χωρις να πειραξεις βιδα αντεχει 270-300αλογα.
2) Στο εξωτερικο εχουν δουλεψει 33psi πιεση με μαμα εμβολα και μπιελες σε μ40 επι δυο χρονια
3) Restriction εννοω οτι βαζοντας 5ο μπεκ εδινα πολλες βενζινες αλλα ο αντιστοιχος ογκος αερα δεν μπορουσε να περασει απο το flow meter λογω μεγεθους

4) ΕΙΜΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΕΣΩ!!!! ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ 1.35BAR

χωρης να θελω να αμφισβητησω τις γνωσεις σου(που απο τις δικες μου στο θεμα εισαι αρκετα μπροστα..)ο μ42 εχει τις ιδιες μπιελες με εμας αλλα νομιζω οτι εχουμε αλλα πιστονια(Μ43)..??μαλλον θα ξεχασες να γραψεις την φλαντζα..χωρης να ριξεις συμπιεση στο μοτερ δεν αντεχει πανω απο 230πς με τοιποτα.....ο μ40 εχει καλητερες μπιελες απο τις δικες μας....και οντως αντεχει πολλα βασανιστηρια....

kloukakis
07-12-10, 21:04
Δύο ερωτησούλες:

Αν ρίξω συμπίεση τι θα πετύχω(εκτός απο πυράκια) και και τι θα χάσω?

Πρέπει να αλλάξω και εξάτμιση? Αν ναι μπορώ και μετά το πρόγραμμα? Η εξάτμισή μου δεν είναι μαμα, αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι έχει επάνω, θα ανεβάσω καμία φώτο να δούμε τι παίζει.....

bmw316turbo
07-12-10, 23:18
Δύο ερωτησούλες:

Αν ρίξω συμπίεση τι θα πετύχω(εκτός απο πυράκια) και και τι θα χάσω?

Πρέπει να αλλάξω και εξάτμιση? Αν ναι μπορώ και μετά το πρόγραμμα? Η εξάτμισή μου δεν είναι μαμα, αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι έχει επάνω, θα ανεβάσω καμία φώτο να δούμε τι παίζει.....

Ναι οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω εννοειται με λιγοτερη συμπιεση απο το 10αρι.
Σε compressor δεν νομιζω να βλεπεις τοσες αλλαγες στη συμπεριφορα με παιξιμο συμπιεσης οσο στη χρηση τουρμπο.
Οσο αυξανεις στατικη συμπιεση τοσο πιο γρηγορη αποκριση στο τουρμπο εχεις, μεγαλυτερες απαιτησεις ποιοτητας καυσιμου και χρηση μικροτερης πιεσης για να παρεις ιδια ιπποδυναμη απο αυτη που προερχεται απο μειωμενη στατικη και μεγαλυτερη πιεση τουρμπο. .Στο κομπρεσσαρισμα εκτιμω οτι δεν τιθεται θεμα αποκρισης παρα αυτο που θα με απασχολουσε θα ηταν τι πιεση θα δουλεψω και με τι καυσιμο.Αφου ομως φιλε μου λες πως δεν ξεφευγεις πανω απο 0.7-0.8πιεση δεν νομιζω οτι περιοριζεσαι απο την μαμα συμπιεση .Εγω δεν θα τη πειραζα. Το 95αρι καυσιμο δε, πιστευω δεν θα σου χτυπαει πειρακια και ουτε θα κανεις ιδιαιτερες παραχωρησεις στο θεμα advance.Στο μ42, με κομπρεσσορ και λιγη πιεση (0.5-0.7πιεση για 180-205αλογα) νομιζω αδικα φοβασαι....

(ολα αυτα που ανεφερα για αντοχες στο προηγουμενο ποστ ΔΕΝ ισχυουν για λιωσιμο σε πιστα ουτε για στατικη συμπιεση 10αρι, μην το ξεφτιλισουμε κιολας)

kloukakis
11-12-10, 19:27
Παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω ΠΑΡΑ πολύ για την βοήθειά σας και το ενδιαφέρον σας, τόσο στο θρεντ όσο και στα πμ σας, καθώς και για την προθυμία να μοιραστείτε της γνώσεις σας! Μείνετε απο κοντά να βγει η δουλειά όπως πρέπει.

Μακάρι να τα πούμε και από κοντά στις διακοπές σε κανα καφεδάκι!
Ευχαριστώ!

kloukakis
08-02-11, 16:33
Παιδά μήπως γνωρίζει κανείς αν στο Μ42 μου μπορώ να βάλω εισαγωγή απο Μ42 Ε30?
Οτι κουμπώνει πάνω στο μοτέρ κουμπώνει(99%), απλά διαβάζω στο νετ ότι μετά υπάρχει πρόβλημα και ίσως να μην κλείνει το καπό.

Αν κουμπώσει υπάρχει χώρος για να κουμπώσει και ο κομπρεσορας πολύ εύκολα.
Πετύχαμε την εφαρμογή σε Ε30 με τον Βαλάντη στο νετ.

kloukakis
28-04-11, 20:52
Τελικά δεν βρέθηκε κανένας πουθενά να μου πει αν γίνεται η εν λόγο μοντα με τις εισαγωγές. Μάλλον θα πάω κατ ευθείαν σε κάτι custom.

Πάντως να ξέρετε ότι όσοι έχετε Ε30 318ις(και όχι μόνο) η εφαρμογή του συγκεκριμένου κομπρέσσορα έχει γίνει και υπάρχει αρκετός χώρος για να μπει χωρίς παντέντες!

:mpaks:
Σήμερα πήρα καταλύτη remus για 200+ άλογα, καθώς και το μεγάλο φίλτρο Κ&Ν σε κατάσταση καινούργιου. Πάει και αυτό. Μόλις βρω χρήματα θα πουλήσω το χταπόδι μου σε φίλο που μου το ζήτησε και τα το αντικαταστήσω μάλλον με αυτό(https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E36-SPLIT-BRANCH-SPORTS-EXHAUST-MANIFOLD-318IS-LHD-/130320692862?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e57b7f67e#ht_2023wt_1199)

Πλέον δεν μου λοίπουν και πολλά πράγματα:original:

:mpaks:
Το καλό νέο είναι οτι εδω και μερικές μέρες έχω στα χέρια μου τον άγραφο εγκέφαλο που πήρα ασυναρμολόγητο μαζί με κάποια extra και τις πλεξούδες του. Ο λόγος για το Megasquirt. Βέβαια αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα και θα σας τα γράψω όλα αναλυτικά σε άλλο θρεντ, μια και ενδιαφέρει αρκετούς...

Το κακό είναι οτι το βίντεο που τράβηξα για να σας δείξω στον υπολογιστή πως δουλεύει το έχασα:whistle:

Η τοποθέτηση του και η ρύθμιση είναι το επόμενο βήμα που θα ξεκινήσω άμμεσα!thumb

BILL007
29-04-11, 09:30
Ευχαριστούμε για το https://photo.fonfanclub.com:8081/img2/im/update.gif! Aναμένουμε εξελίξεις :original:

Ο megasquirt είναι τρελά custom σαν εγκέφαλος,αρκεί να του πάρεις τον αέρα, γιατί με τόση ελευθερία που σου δίνει δεν ξέρεις απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις thumb

Αλήθεια το κιτάκι το συναρμολόγησες?Αν ναι, πόσες ώρες σου πήρε? :thanks:

kloukakis
29-04-11, 13:32
Όπως ακριβώς τα λες είναι!
Ναι ασυναρμολόγητο το πήρα και μου πήρε 2 μέρες για να το τελειώσω να το δοκιμάσω και να το δουλέψω. Θα τα γράψω όλα αναλυτικά σε νέο θρεντ με φωτογραφίες βιντεο κτλ, ελπίζω να βρω λιγο χρόνο το ΣΚthumb

Να και μια φώτο με τα πράγματα!

kloukakis
04-05-11, 13:37
Λοιπόν εχτές έλυσα λιγάκι να δω τι χώρος υπάρχει πίσω απο την μπαταρία, εκεί που είμαι ο ΟΕΜ εγκέφαλος και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Το μόνο που με χάλασε είναι η σκουριά που ανακάλυψα κάτω απο την μπαταρία....:thumbsdown:

https://img197.imageshack.us/img197/4951/snc00107d.jpg (https://img197.imageshack.us/i/snc00107d.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Ο μηχανικός μου, μου χάρισε έναν χαλασμένο εγκέφαλο για να πάρω την φύσα του μήπως και συνδυάσω τις πλεξούδες του Megasquirt πάνω στην ΟΕΜ φύσα.

Μάλλον άμεσα θα πάρω και wideband O2 sensor για να αντικαταστήσω τον λάμδα. Κυρίως για κάποιες εφαρμογές ασφαλείας που έχει το Megasquirt, αλλά φυσικά για να μπορώ να ρυθμίζω σωστά και να βλέπω σωστά:thumbsup:

Μάλλον θα δοκιμάσω την τύχη μου το ερχόμενο ΣΚ, και ο θεός βοηθός:electrician2:

Jimmakos
04-05-11, 13:54
Κάποια φωτό του κομπρέσσορα θα δούμε???? thumb

z3outofmind
04-05-11, 14:14
Λοιπόν εχτές έλυσα λιγάκι να δω τι χώρος υπάρχει πίσω απο την μπαταρία, εκεί που είμαι ο ΟΕΜ εγκέφαλος και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Το μόνο που με χάλασε είναι η σκουριά που ανακάλυψα κάτω απο την μπαταρία....:thumbsdown:

https://img197.imageshack.us/img197/4951/snc00107d.jpg (https://img197.imageshack.us/i/snc00107d.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Ο μηχανικός μου, μου χάρισε έναν χαλασμένο εγκέφαλο για να πάρω την φύσα του μήπως και συνδυάσω τις πλεξούδες του Megasquirt πάνω στην ΟΕΜ φύσα.

Μάλλον άμεσα θα πάρω και wideband O2 sensor για να αντικαταστήσω τον λάμδα. Κυρίως για κάποιες εφαρμογές ασφαλείας που έχει το Megasquirt, αλλά φυσικά για να μπορώ να ρυθμίζω σωστά και να βλέπω σωστά:thumbsup:

Μάλλον θα δοκιμάσω την τύχη μου το ερχόμενο ΣΚ, και ο θεός βοηθός:electrician2::

εαν μπει αγραφος μην αλλαξεις χταποδι,,γιατι σε δυο χρονακια δεν σου δινω παραπανω θα το τουρμπισεις...:devil2:

kloukakis
04-05-11, 14:28
Κάποια φωτό του κομπρέσσορα θα δούμε???? thumb

Να πάρε μια παλιά από όταν είχα λύσει για να του πάρω μέτρα
https://img824.imageshack.us/img824/2033/snc00778.jpg (https://img824.imageshack.us/i/snc00778.jpg/)



:

εαν μπει αγραφος μην αλλαξεις χταποδι,,γιατι σε δυο χρονακια δεν σου δινω παραπανω θα το τουρμπισεις...:devil2:

:whistle::whistle:
Ή να μπει και αυτό...
Θα το δω αν γίνεται και πως, παντως τώρα δεν με αφορά και αν το κυνηγήσω μιλάμε για ΠΟΛΥ μετα....
Πιο πολύ με νοιάζει να έχει διάρκεια για να μπορώ να μπαίνω και καμιά πιστούλαthumb

Κανονικά δεν είχα σκοπό να αλλάξω, αλλά έχει τρυπήσει το χταπόδι ενός φίλου μου και θα του δώσω το δικό μου, οπότε συνολικά θα δώσω κανα 100στάρικο

kloukakis
05-05-11, 10:31
Τελικά δεν κρατήθηκα και τον τσίμπησα τον wideband!!:whistle:
Για το χταποδάκι(https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E36-SPLIT-BRANCH-SPORTS-EXHAUST-MANIFOLD-318IS-LHD-/130320692862?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D4%26po%3D LVI%26ps%3D63%26clkid%3D8931844494935741673#ht_202 3wt_1199) τι λέτε?
Ρώτησα βγαίνει και σε ξυδάτο!

m_power_lunatic
05-05-11, 10:54
Το πρωτο και πιο δυνατο 318is turbo εκεινης της εποχης το ειχαμε φτιαξει με τον ξαδερφο μου στην POWER TUNING,ειναι το αμαξι που φιγουραρει στο εξωφυλλο ενος παλιου τευχους του POWER TECHNIQUES.Στην τελευταια του μορφη με σφυριλατα και μεγαλο turbo ειχε ξεπερασει τους 320 ιππους σε φουλ πιεση......σε αυτο το αμαξι ειχαμε βαλει εισαγωγη τοτε απο Ε30 318is κινητηρα και εκλεινε κανονικα το καπο και απλα ειχε γυρισει το λουφτ απο την αλλη μερια.

Πολυ δυναμη και αργοτερα βαφτηκε μεσα-εξω χρωμα estoril-blau metallic......ωραια χρονια καπου το 1998-99 ολα αυτα!!!

Καλη τυχη και σε εσενα στο project σου,το παρακολουθω με χαρα!!!

kloukakis
05-05-11, 12:00
Το πρωτο και πιο δυνατο 318is turbo εκεινης της εποχης το ειχαμε φτιαξει με τον ξαδερφο μου στην POWER TUNING,ειναι το αμαξι που φιγουραρει στο εξωφυλλο ενος παλιου τευχους του POWER TECHNIQUES.Στην τελευταια του μορφη με σφυριλατα και μεγαλο turbo ειχε ξεπερασει τους 320 ιππους σε φουλ πιεση......σε αυτο το αμαξι ειχαμε βαλει εισαγωγη τοτε απο Ε30 318is κινητηρα και εκλεινε κανονικα το καπο και απλα ειχε γυρισει το λουφτ απο την αλλη μερια.

Πολυ δυναμη και αργοτερα βαφτηκε μεσα-εξω χρωμα estoril-blau metallic......ωραια χρονια καπου το 1998-99 ολα αυτα!!!

Καλη τυχη και σε εσενα στο project σου,το παρακολουθω με χαρα!!!

:thanks: πολύ!! Το νέο σου βοηθάει πολύ το προντζεκτ μου! Για την εισαγωγή είχα φάει όλο το νετ και κανένας δεν ήξερε! Μάλιστα ρώτησα ακόμα και στο m42club και η απάντηση ήταν ότι δεν χωράει! Επιφυλακτικός εγω συνέχισα να ψάχνω αλλά δεν βρήκα κάτι αντίθετο. Αν και εν τέλη βρήκα την εισαγωγή δεν την αγόρασα, ελπίζω να την έχουν ακόμα!

Εγώ πρέπει να βάλω πολλαπλή απο Ε30 γιατι δεν υπάρχει χώρος για τον κομπρέσορα. Εσείς όμως δεν θα είχατε χωροταξιακά προβλήματα, γιατί την αλλάξατε? Για απόκριση?

Εγώ το Luft θα το καταργήσω, αλλά εσείς γιατί το πήγατε απο την άλλη? Συνήθως σε τέτοιες κατασκευές το βάζουν ακριβώς μπροστά απο την πεταλούδα. Μεχρι πόσα άλογα μπορούσατε να διαβάσετε με το luft?

Η δουλειά που κάνετε για την τότε εποχή και όχι μόνο πρέπει να ήταν φοβερή, αν θέλεις πες μας δυο λόγια...

Και εγώ παρακολουθώ την αναζήτησή σου με πολύ ενδιαφέρον πραγματικά και ελπίζω να βγει το όνειρό σου αληθινό!! Αν και είμαι σίγουρος ότι αργά ή γρήγορα θα συμβεί και τότε θα ανταμοιφθείς!! Μπράβο σου που κυνηγάς ένα απο πιο fun o drive οχήματα EVERthumb!
:thnx::thnx:

stratos
05-05-11, 12:33
Το πρωτο και πιο δυνατο 318is turbo εκεινης της εποχης το ειχαμε φτιαξει με τον ξαδερφο μου στην POWER TUNING,ειναι το αμαξι που φιγουραρει στο εξωφυλλο ενος παλιου τευχους του POWER TECHNIQUES.Στην τελευταια του μορφη με σφυριλατα και μεγαλο turbo ειχε ξεπερασει τους 320 ιππους σε φουλ πιεση......σε αυτο το αμαξι ειχαμε βαλει εισαγωγη τοτε απο Ε30 318is κινητηρα και εκλεινε κανονικα το καπο και απλα ειχε γυρισει το λουφτ απο την αλλη μερια.

Πολυ δυναμη και αργοτερα βαφτηκε μεσα-εξω χρωμα estoril-blau metallic......ωραια χρονια καπου το 1998-99 ολα αυτα!!!

Καλη τυχη και σε εσενα στο project σου,το παρακολουθω με χαρα!!!

Μήπως ήταν χρυσαφί στην αρχή?

m_power_lunatic
05-05-11, 13:27
Μαυρο γνησιο 318is ηταν το αμαξι και μετα απο μεγαλο τρακαρισμα (στα Βριλησσια κουμπωσε τριτη με πιεση και χωρις μπλοκε και σβουριξε και επεσε πανω σε 3 αυτοκινητα) που αφησε αναπηρια στο χερι του ξαδερφου μου βαφτηκε μεσα-εξω estoril-blau metallic.

dblade
05-05-11, 14:16
Noμιζω αυτον τον compressor εχεις
https://www.youtube.com/watch?v=8kPmlHyM8sQ"]https://www.youtube.com/watch?v=8kPmlHyM8sQ καλη επιτυχια με το project thumb thumb

kloukakis
05-05-11, 14:50
Noμιζω αυτον τον compressor εχεις https://www.youtube.com/watch?v=8kPmlHyM8sQ καλη επιτυχια με το project thumb thumb

Της οικογενείας είναι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι ο δικός μου. Μπορεί όμως να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Ο δικός μου είναι ο eaton M65 παρόμοιος με τον M62.:thnx:

dblade
05-05-11, 15:42
Kαλα με τι εισαγωγη θα το ριξεις απανω μπαινει η μαμα η θελει custome?

kloukakis
05-05-11, 18:27
Kαλα με τι εισαγωγη θα το ριξεις απανω μπαινει η μαμα η θελει custome?

Με την δικιά μου δεν μπαίνει, και αν μπαίνει θα πέσει τρελό τσρίμογμα και δεν το θέλω.
Αφού ο m_power_lunatic είπε οτι με την εισαγωγή απο το Ε30 κλίνει το καπό, μάλλον θα πάω σε αυτή την λύση.

dblade
05-05-11, 19:37
Κομπλε θα εισαι αλλιως θα πηγαινες σε ιδιοκατασκευη ισως καρμπον αλλα ειναι πολυ μανικι τι πλακακια θα φορεθουν αν ειναι αεροστεγες να μην τραβαει και απο αλλου αερα. Ωποτε πλακακια θα κοψεις και θα εισαι κομπλε απο προγραμμα στον υπαρχον η θα βαλεις παραλληλο. Παντως με μικρη πιεση 0,5-0,6 θα εχεις κοντα τα 200 ανετα εισαι και 16βαλβιδος θα γαζωνει στα ψηλα thumb thumb

kloukakis
06-05-11, 01:02
Άγραφο, το Megasquirt. Για 200-220 στοχεύω.
Το πρόγραμμα θα μου το φτιάξει άλλο πρόγραμμα(ελπίζω)!!

dblade
06-05-11, 01:37
Aμα το κατεχεις και το παλεψεις λιγο μακαρι !
Μην γινει καμια στραβη και πανε ολα τσαμπα χτυπα ξυλο!

valantis544
06-05-11, 21:03
Τελικά δεν κρατήθηκα και τον τσίμπησα τον wideband!!:whistle:
Για το χταποδάκι(https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E36-SPLIT-BRANCH-SPORTS-EXHAUST-MANIFOLD-318IS-LHD-/130320692862?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D4%26po%3D LVI%26ps%3D63%26clkid%3D8931844494935741673#ht_202 3wt_1199) τι λέτε?
Ρώτησα βγαίνει και σε ξυδάτο!

Ωραίο είναι τσίμπα το! (χε χε)

kloukakis
26-06-11, 12:31
Να κάνω ένα μικρό update, καθώς σκοπεύω τώρα τον Ιούλιο παράλληλα με άλλα πράγματα να προχωρήσω και το project όσο μπορώ. Δυστυχώς έχω κολλήσει σκληρά με το θέμα του εγκεφάλου (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=159575#post159575) και έχουν μείνει πίσω όλα τα όλα. Ωστόσο ο κοπρέσορας βρίσκεται πάλι στα χέρια μου εδώ και μια βδομάδα, ενώ σιγά σιγά προχωράω με τα περιφερειακά.

Το φίλτρο μπήκε και στηρίχτηκε σε ένα απλό φιλτροκούτι (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=173618#post173618) που έφτιαξα. Πολύ ικανοποιημένος προς το παρών, αν και μετά την τοποθέτηση του κομπρέσορα μάλλον θα το μετακινήσω λίγο οπότε λογικά θα φτιάξω ένα άλλο παρόμοιο.

Το θέμα της εξάτμισης πάει και αυτό να τελειώσει καθώς στο τέλος της βδομάδας φτάνει και τα χταποδάκι που προανέφερα. Ο καταλύτης περιμένει ήδη οπότε τις επόμενες μέρες τελειώνει και αυτό το κομμάτι:original:.

Σχετικά με το θέμα της εισαγωγής γνώρισα ένα παιδί με Ε30 318ις, το οποίο προθυμοποιήθηκε να πάρουμε τα μέτρα της εισαγωγής. Άρα θα υπάρχει μια καλύτερη άποψη σχετικά με τον χώρο που μένει και μια μεγαλύτερη σιγουριά για το αν κλείνει το καπό.

Ελπίζω η ταλαιπωρία με τον εγκέφαλο να τελειώσει σύντομα γιατί πρέπει το θέμα αυτό να έχει τελειώσει για να μπει ο κομπρέσορας. Υπομονή, ελπίζω το αποτέλεσμα να δικαιώσει....

BILL007
26-06-11, 12:43
Πριν κοιτάξεις τα μηχανολογικά (εξατμίσεις,βάσεις,εισαγωγ ς και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο) που θα σου κοστίσουν αρκετά λεφτά (κακά τα ψέματα) βεβαιώσου απόλυτα ότι το αμάξι θα μπορέσεις εσύ (ή τουλάχιστον κάποιος άλλος στην χειρότερη) να το προγραμματίσει.Χωρίς προγραμματισμό διαθέσιμο άμεσα,όλα τα άλλα είναι περιττά έξοδα...;)

Καλή συνέχεια και εύχομαι τα καλύτερα :original:

kloukakis
27-06-11, 01:10
Ευχαριστώ BILL, έχεις απόλυτο δίκιο.

Τα περιφερειακά έξοδα είναι προς το παρών πολύ λίγα.
-Τα μπεκ των 371cc μου τα χάρισε όπως προείπα ο φίλος Valadis544.
-Καταλύτης REMUS αχρησιμοποίητος+K&N σχεδόν καινούργιο, 300Ε πάλι απο φίλο(fairytail).
-Χαταπόδι ανοξείδωτο απο Αγγλία 150Ε μαζί με μεταφορικά.
-Πολλαπλή εισαγωγής απο Ε30 έχω βρει 80Ε, απλά πρέπει να σιγουρευτώ πρώτα οτι μου κάνει πριν την πάρω.
Σιγά σιγά μαζεύω όσα χρειάζομαι τόσο καιρό με αποτέλεσμα να πάρω σωστά πράγματα και σε καλές τιμές, υπομονή θέλει.

Προφανώς όλα αυτά δεν τα αγόρασα με σκοπό να πάρω άμεσα άλογα, αλλά να μπορέσω να λειτουργήσω τον κομπρέσορα σωστά όπως πρέπει. Μέχρι τότε δεν με νοιάζει αν θα πάω απο τα 140 άλογα στα 145 ή στα 150 ή αν θα χάσω και πέσω στα 135.

Το θέμα είναι οτι οι ατυχίες με τον εγκέφαλο με καθυστέρησαν(δεν πειράζει), καθώς θέλω πριν αρχίσω την εγκατάσταση του κομπρέσορα να έχω ήδη φτιάξει ένα πρόγραμμα για λόγους εκπαίδευσης και μόνο και να έχω ξενοιάσει με εισαγωγές-εξαγωγές. Αν καταφέρω να φτιάξω το πρόγραμμα ατμοσφαιρικός θα μπορέσω και κομπρεσοράτος. Έχω κατα νου μου βέβαια όπως πολύ σωστά είπες και προγραμματιστές, απλά πλεον δεν εμπιστεύομαι κανέναν και σε αυτούς θα απευθυνθώ μόνο σε έσχατη περίπτωση ή σε περίπτωση που χρειαστώ δυναμόμετρο. Στη χειρότερη και να σπάσω ένα μοτερ(χτύπα ξύλο)με 500Ε παίρνω άλλο, όχι ότι μου περισσεύουν αλλά δεν φοράω και κανέναν S52.

Δυστυχώς έχω ακούσει τρελά πράγματα για προγραμματιστές και βελτιωτές τόσο στην Κρήτη όσο και στη Αθήνα. Προτιμώ να μάθω πως να το κάνω σωστά μόνος μου και να το προσπαθήσω, παρά να πάω σε κάποιον να τα κάνει όλα πουτ@να και μετά αφού τον έχω πληρώσει να μου πει ααααα το μοτερ δεν την πάλευε και ωχχχχ έσπασε. Διαβάζω και μαθαίνω πολλά πράγματα για πολλούς τομείς και έχω πιστεί οτι οι "επαγγελματίες" δεν δίνουν σημασία σε πολλά "ασήμαντα" πράγματα. Όχι οτι είμαι καλύτερος απο αυτούς, αλλά τουλάχιστον το κρίμα στον λαιμό μου. Μόνο και μόνο η πληροφορία που έχω μαζέψει πάνω στο θέμα μου δίνει μεγάλη ικανοποίηση και με κάνει κερδισμένο έτσι κι αλλιώςthumb.

ziaba
27-06-11, 10:29
συγχαρητήρια για το project

έχεις σκεφτεί μήπως καλύτερα να βάλεις 4-πεταλούδη εισαγωγή που μπαίνει από s50 με λίγη πατέντα αντί για εισαγωγή από e30

dblade
27-06-11, 10:37
Aν πραγματι γινοταν αυτο θα πετουσε το αμαξι!!
Για τον s14 θα αναφερεσαι γιατι ο s50 ειναι 6πεταλουδος αλλα παλι που να βρει s14 εισαγωγη που θα ειναι και πανακριβη!

dblade
27-06-11, 10:59
https://www.car.gr/parts/view/1583802/

https://www.car.gr/parts/view/1473655/

ziaba
27-06-11, 12:23
από s14 δε ταίριαζει άλλα από s50 ναι χωρίς τις 2 πεταλούδες εννοω

dblade
27-06-11, 12:25
Γινεται τετοια πατεντα?

kloukakis
28-06-11, 23:03
Παιδιά να στε καλά που με φυτιλιάζετε. Φαίνεται όντως καλό σαν σκέψη και αρκετά δελεαστικό, αλλά.....

Τετραπετέλουδο+ υπερτροφοδότηση=πίστα και μόνο

Η εφαρμογή αυτή χαλάει ΠΟΛΥ την οδηγησημότητα του αυτοκινήτου, όχι λόγο της παραπάνω δύναμης αλλά λόγο της απόκρισης του γκαζιού. Τι εννοώ, εννοώ οτι η πίεση θα πηγαίνει στη μέγιστη τιμή της πολύ πριν τερματήσει το γκάζι. Δλδ θα πηγαίνω πχ με μισό γκάζι και θα είναι σαν να πατάω τέρμα ενώ αν πατάω τέρμα δεν θα αλλάζει κάτι. Αυτό μπορεί να γίνει εαν απλά και μόνο επιλεγεί μεγαλύτερη πεταλούδα απο της απαιτήσεις της εφαρμογής. Σκεφτείτε λοιπόν τι θα γίνει αν βάλω 4 πεταλούδες. Με σωστή επιλογή τετραπετάλουδου μπορεί να γίνει αυτό, αλλά αφορά πίστα και μόνο όπου σε μεγάλο μέρος πας με τέρμα γκάζι και παράλληλα θέλεις η μέγιστη ροή αέρα να είναι μέγιστη με την έννοια να υπάρχουν όσο το δυνατό λιγότερες απώλειες στην ροή.

Στην περίπτωση κομπρέσορα η κατάσταση είναι ακόμα πιο δύσκολη σε σχέση με το τούρμπο καθώς ο κομπρέσορας δουλεύει συνέχεια οπότε με το που ανοίγει η πεταλούδα το κλότσιμα είναι ακόμα μεγαλύτερο. Σκεφτείτε οτι στο στάδιο αυτό θα κρατήσω την μαμα πεταλούδα του ις η οποία είναι προοδευτικού τύπου(μια μικρή και μια μεγάλη παταλούδα).

S54POWER
28-06-11, 23:31
Το χταποδι φαινεται να ειναι 4-1:thumbsdown:. Αυτου του τυπου τα χταποδια ειναι σχεδιασμενα ετσι ωστε να αποδιδουν σε φασμα στροφων που εσυ δεν θα δουλεψεις ποτε...

kloukakis
28-06-11, 23:47
Ναι είναι 4-1, τι εννοείς?

ghost-rider
29-06-11, 00:19
Το χταποδι φαινεται να ειναι 4-1:thumbsdown:. Αυτου του τυπου τα χταποδια ειναι σχεδιασμενα ετσι ωστε να αποδιδουν σε φασμα στροφων που εσυ δεν θα δουλεψεις ποτε...

Ισως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Τα 4-1 χταποδια δινουν κατι παραπανω ψηλα.
Τα 4-2-1 στρωνουν λιγο καλυτερα την καμπυλη, εχεις λιγο παραπανω ροπη στις μεσαιες και λιγο μικροτερη ιπποδυναμη ψηλα.


Η διαφορα συνηθως με την εργοστασιακη πολλαπλη ειναι τοσο μεγαλη(ειδικα με οσες εχουν κατευθειαν κοτσαρισμενο καταλυτη) που καθιστουν τις μεταξυ τους διαφορες απειροελαχιστες. Και για την ακριβεια δεν προκειται να ειναι πανω απο 0,5 κg ροπης η 1-2 ιππων. Μεταξυ τους. Γιατι με το εργοστασιακο, αναλογα και με το τι ειναι αυτο, η διαφορα θα ειναι σεβαστη και τρελα αισθητη(Συνηθως. Δεν ισχυει για αυτοκινητα με καλομελετημενη εξαγωγη οπως ενα Μ πχ).

Το φασμα ειναι σχετικο.
Το 4-2-1 θα ειναι προτιμοτερο αναμεσα σε 2.500 με 4500rpm πχ, ενω το 4-1 θα δινει λιγο παρανω peak ψηλα(4.500 με 6000).

dblade
29-06-11, 01:43
Ναι είναι 4-1, τι εννοείς?

Oι τεσσερις αποληξεις πεφτουνε κατευθειαν σε μια μεγαλη σωληνα και απο εκει φευγει πισω.

Bassakos
29-06-11, 08:48
στα 4-2-1 χταποδια μεγαλο ρολο παιζει το μηκος του 2 δλδ το λεγομενο διχαλο οσο ποιο μακρυ ειναι τοσο ποιο ψηλα δουλεβει το μοτερ (τηρουμενων των αναλογιων βεβαια) στο παλιο μου αμαξι (Golf VR6) ειχα χταποδι 6-2-1 με κοντο διχαλο οπου το αμαξι ειχε περισσοτερορ ροπη στις μεσαιες στροφες και οταν το αλλαξα με αλλο μακρυτερο εχασα αυτην την κλοτσια που ειχα στις 3000rpm αλλα κερδισε το αμαξι ψηλα μετα τις 4500 οπου και μου εδωσε μια διαφορα των 2 αυτοκινητων σε κοντρα με αμαξι φιλου πριν και μετα την τοποθετηση του μεγαλου σε μηκους διχαλου , απο εκει και περα ειναι θεμα επιλογης με βολεβε περισσοτερο το κοντο διχαλο σε μια διαδρομη με στροφες οπου η ροπη στις μεσαιες παιζει συμαντικο ρολο , αλλα το μακρυ μου εδινε διαφορετικο "απλωμα" του μοτερ σε εθνικες οδους και γενικα σε παιχνιδια της ευθειας

S54POWER
29-06-11, 21:27
Ισως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Τα 4-1 χταποδια δινουν κατι παραπανω ψηλα.
Τα 4-2-1 στρωνουν λιγο καλυτερα την καμπυλη, εχεις λιγο παραπανω ροπη στις μεσαιες και λιγο μικροτερη ιπποδυναμη ψηλα.


Η διαφορα συνηθως με την εργοστασιακη πολλαπλη ειναι τοσο μεγαλη(ειδικα με οσες εχουν κατευθειαν κοτσαρισμενο καταλυτη) που καθιστουν τις μεταξυ τους διαφορες απειροελαχιστες. Και για την ακριβεια δεν προκειται να ειναι πανω απο 0,5 κg ροπης η 1-2 ιππων. Μεταξυ τους. Γιατι με το εργοστασιακο, αναλογα και με το τι ειναι αυτο, η διαφορα θα ειναι σεβαστη και τρελα αισθητη(Συνηθως. Δεν ισχυει για αυτοκινητα με καλομελετημενη εξαγωγη οπως ενα Μ πχ).

Το φασμα ειναι σχετικο.
Το 4-2-1 θα ειναι προτιμοτερο αναμεσα σε 2.500 με 4500rpm πχ, ενω το 4-1 θα δινει λιγο παρανω peak ψηλα(4.500 με 6000).


Tα 4-2-1 δινουν πολυ καλη αποδοση απο ρελαντι μεχρι τις 5-5500rpm και αν ειναι πολυ καλα μελετημενα με σωστες διαμετρους και σωστα μηκη εως τις 6-6500max

Τα 4-1 λογο σχεδιασης δεν αποδιδουν καθολου καλα εως τις μεσαιες, μετα ισοφαριζουν εως τις 5-5500 και ξεκιναν να περνουν κεφαλι απο εκει και πανω εως το οριο του κινητηρα 9000~19000(βλεπε F1). Χρησιμοποιουνται μονο σε αγωνιστικα, ντραγκστεραδικα κλπ εκει που δεν τους νοιαζει το φασμα κατω απο 4,5-5000σαλ.

Panos 316T
29-06-11, 21:33
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2321

S54POWER
29-06-11, 22:03
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2321

+1 Ωραιος οδηγος μαν thumb

kloukakis
30-06-11, 00:54
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2321

Καλά με τρέλανες τώρα, δεν παίζεσαι!!!
Θα κάτσω να το διαβάσω προσεκτικά μόλις βρω χρόνο. Εύγε!thumb

Εγώ το 4-1 το πήρα με την λογική οτι έτσι κι αλλιώς θα δουλεύω πάνω απο την ατμόσφαιρα απο τις 1000 κιόλας στροφές, οπότε ήθελα να βοηθήσω το μοτερ να δίνει μέχρι τον κόφτη και να μην κρεμάει στα ψιλά. Όταν διαβάσω τα του Πάνου θα έχω μια καλύτερη άποψη, αλλά έτσι κι αλλιώς σε λίγες μέρες μπαίνει, οπότε η νεκροψία θα δίξει...:original:

S54POWER
01-07-11, 19:27
Μια δυναμομετρηση πριν και μετα θα σου λυσει καθε απορια..
(και θα σου ελαφρωσει την τσεπη 40+40=80Ε)

kloukakis
01-07-11, 20:37
Μια δυναμομετρηση πριν και μετα θα σου λυσει καθε απορια..
(και θα σου ελαφρωσει την τσεπη 40+40=80Ε)

Κοίτα να σου πω το σκέφτηκα, αλλα ρε γμτ να δώσω 80-100Ε για ένα αποτέλεσμα που δεν θα με νοιάζει και τόσο? Δεν ξέρω πραγματικά αν θα κερδίσω ή θα χάσω κάτι ατμοσφαιρικός. Η αλήθεια ότι είναι την απορία την έχω πάντως.

Απο την άλλη η διαφορά δεν θα φανεί στην οδήγηση? Ε και αν πάλι δεν φανεί θα ξέρω ότι είμαι στα ίδια. Μπορώ να ανοίξω με άλλο ις πάντως πριν και μετά και να δούμε....

ziaba
01-07-11, 22:37
η γνώμη μου για το m42(μαμά) θα ταίριαζε πιο πολύ 4-2-1 γιατί:
1)είναι ψόφιο στις χαμηλό-μεσαιες
2)στροφαρει μέχρι τις 6200
3)θα σου βοηθούσε πολύ στ drift που χρειάζεσαι δύναμή από χαμηλά
4)το μαμά χταπόδι είναι αρκετά καλό κ δε νομίζω ότι με ένα after market μη επώνυμο 4-1 θα δεις τίποτα διάφορα

manos
02-07-11, 00:25
πριν μερικα χρονια που ειχα το ε30 και του εβαλα ενα is μοτερ πανω,το πηγα σε πολυ γνωστο εξατμισα για να μου φτιαξει ολοσωμη εξατμιση.ο ιδιος αρνηθηκε να μου αλλαξει το χταποδι λεγοντας μου οτι τα is εχουν φοβερο χταποδι κι οτι θα ειναι χαμενα λεφτα μιας και δεν θα δω την παραμικρη διαφορα,αντιθετως μπορει να γινει και χειροτερο thumb

kloukakis
18-07-11, 08:44
Παιδιά έχετε δίκιο, το μαμά χταπόδι του is είναι πολύ καλά μελετημένο για τον κινητήρα. Πολύ που έχουν υπερκυβήσει ακόμα το Μ42 έχουν κρατήσει το μαμά χταπόδι καθώς φημολογείται ως τέλειο μέχρι τα 200 άλογα, αλλά δεν με νοιάζει να πάρω ή να χάσω 5 άλογα. Το ζητούμενό μου είναι να ταιριάξει καλά με τον κομπρέσσορα και να μου κρατήσει δύναμη μέχρι τον κόφτη, αυτό και μόνο.

Τώρα που ανέβηκα Αθήνα για κάποιες υποχρεώσεις θα το πάρω μαζί μου Κρήτη να το βάλω, πάντως είμαι σε πρώτη φάση είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς δείχνει πολύ καλης ποιότητας και ζυγίζει μόλις 3,6 κιλά! Η νεκροψία θα δείξει....

kloukakis
18-07-11, 11:09
Ξέχασα να πω οτι ο φίλος μου με το Ε30 ήρθε και πήραμε διαστάσεις.
Τα καλά νέα είναι οτι η εισαγωγή απο το Ε30 318ις όντως μπαίνει και τα "κακά" είναι οτι θα χρειαστούνε διάφορες αλλαγές, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω αυτή τη μετατροπή ή να φτιάξω μία δικιά μου.

Πιο συγκεκριμμένα, θα πρέπει να βάλω και την πεταλούδα απο το Ε30(ή να τρυπήσω την δικιά μου) και θα πρέπει να καταργήσω σίγουρα το κουτί κάτω απο τους γυαλοκαθαριστήρες που περνάει η πλεξούδα. Το μεγάλο μου όμως ερωτηματικό είναι στα καλώδια που είναι τσιμα-τσιμα και φοβάμαι μήπως με την πολλαπλή του Ε30 πρέπει να αρχήσω να μακραίνω και να κονταίνω.

Δεν ξέρω εν τέλη τι θα κάνω και περιμαίνω να βρω χρόνο να μελετήσω μερικά πράγματα ακόμα, πάντως το καλό είναι οτι υπάρχει και αυτή η επιλογή.

Θέλω να ευχαριστήσω και όποιον μου έκανε πρόσκληση στο γκρουπ "αλανιάρικες τουρμποκομπρεσοράτες μπεμπες"(πάνο εσύ?), αλλά θα περιμένω να γίνω πρώτα και μετά να μπω, ελπίζω στο τέλος του χρόνου να είμαι μέσαthumb

Jimmakos
18-07-11, 16:15
Παιδιά να στε καλά που με φυτιλιάζετε. Φαίνεται όντως καλό σαν σκέψη και αρκετά δελεαστικό, αλλά.....

Τετραπετέλουδο+ υπερτροφοδότηση=πίστα και μόνο

Η εφαρμογή αυτή χαλάει ΠΟΛΥ την οδηγησημότητα του αυτοκινήτου, όχι λόγο της παραπάνω δύναμης αλλά λόγο της απόκρισης του γκαζιού. Τι εννοώ, εννοώ οτι η πίεση θα πηγαίνει στη μέγιστη τιμή της πολύ πριν τερματήσει το γκάζι. Δλδ θα πηγαίνω πχ με μισό γκάζι και θα είναι σαν να πατάω τέρμα ενώ αν πατάω τέρμα δεν θα αλλάζει κάτι. Αυτό μπορεί να γίνει εαν απλά και μόνο επιλεγεί μεγαλύτερη πεταλούδα απο της απαιτήσεις της εφαρμογής. Σκεφτείτε λοιπόν τι θα γίνει αν βάλω 4 πεταλούδες. Με σωστή επιλογή τετραπετάλουδου μπορεί να γίνει αυτό, αλλά αφορά πίστα και μόνο όπου σε μεγάλο μέρος πας με τέρμα γκάζι και παράλληλα θέλεις η μέγιστη ροή αέρα να είναι μέγιστη με την έννοια να υπάρχουν όσο το δυνατό λιγότερες απώλειες στην ροή.

Στην περίπτωση κομπρέσορα η κατάσταση είναι ακόμα πιο δύσκολη σε σχέση με το τούρμπο καθώς ο κομπρέσορας δουλεύει συνέχεια οπότε με το που ανοίγει η πεταλούδα το κλότσιμα είναι ακόμα μεγαλύτερο. Σκεφτείτε οτι στο στάδιο αυτό θα κρατήσω την μαμα πεταλούδα του ις η οποία είναι προοδευτικού τύπου(μια μικρή και μια μεγάλη παταλούδα).

Μην είσαι απόλυτος.....
Εισαγωγή απο S14 δεν ξέρω αν μπαίνει αλλά το 4πετάλουδο είναι άλλη φάση γιατί ξυπνάει το μοτέρ όσο δεν φαντάζεσαι....
Αυτό περί μισό γκάζι και είναι σαν να το πατάς όλο δεν ισχύει γιατί έχεις ποντεσιόμετρο πεταλούδας, όσο γκάζι δίνεις τόσο ανεβαίνουν τα μίγματα κατα συνέπεια ανεβαίνει και η είσοδος του αέρα....
Α και που σαι άμα είσαι ατμοσφαιρικός κατάργησε και το Luft και το ξανασυζητάμε περί ήχου thumb

Εισαγωγη απο S50 πρέπει να μπαίνει αν κόψεις τις 2 πεταλούδες αλλά όπως και να χει αν το θέλεις να το κάνεις βρες απο S14 και απο S50 και δες τα πλακάκια αν ταιριάζουν.... Αν ταιριάζουν την αγοράζεις, την τοποθετείς και καλά πανηγύρια μετά thumb

jannisa
18-07-11, 17:23
Πιάσε τώρα τα κατσαβίδια Κώστα και ξεκίνα. Με τις veltins που τσακίσαμε θα φτιάξεις κάτι αγγέλοι....

kloukakis
18-07-11, 17:47
Πιάσε τώρα τα κατσαβίδια Κώστα και ξεκίνα. Με τις veltins που τσακίσαμε θα φτιάξεις κάτι αγγέλοι....

Εεεε άμα ήταν να κυνηγήσουμε την έμπνευση, δεν έπρεπε να τσακίσουμε τις μπύρες αλλά τα absenth:thumbsup:

Δημήτρη ο αισθητήρας του γκαζιού δεν καθορίζει το πόσο καύσιμο χρειάζεται ο κινητήρας, αυτό το κάνουν το luft και ο αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα, κυρίως. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι δύκολος συνδυασμός και αφορά αγωνιστικά...

Jimmakos
18-07-11, 17:51
Ναι αλλά πάντα υπάρχει τρόπος που καταργείς το λούφτ, άρα απο κει και περα πως καταλαβαίνει ο εγκέφαλος τι καύσιμο θα ψεκάσουν τα μπέκ? ;)

Ο αισθητήρας γκαζιού/πεταλούδας για αυτή τη δουλειά είναι εκεί που βρήσκεται..... Υπάρχει και ο αισθητήρας πίεσης βενζίνης άλλωστε.... Ψάχτο λίγο παραπάνω μην πελαγώνεις ;)
Δύσκολος συνδιασμός δεν είναι αν το ψάξεις σωστά και κατασταλάξεις στο τι θέλεις να κάνεις, αγωνιστικό ή δρόμου δεν μου λέει κάτι, εγώ προτιμώ ένα μοτέρ αγωνιστικών προδιαγραφών σε ένα αυτοκίνητο δρόμου.... Άν ήταν έτσι τα Μ3/Μ5 κλπ θα βγαίνανε μόνο με αγωνιστική άδεια....

kloukakis
19-07-11, 07:53
Ναι αλλά πάντα υπάρχει τρόπος που καταργείς το λούφτ, άρα απο κει και περα πως καταλαβαίνει ο εγκέφαλος τι καύσιμο θα ψεκάσουν τα μπέκ? ;)

Ο αισθητήρας γκαζιού/πεταλούδας για αυτή τη δουλειά είναι εκεί που βρήσκεται..... Υπάρχει και ο αισθητήρας πίεσης βενζίνης άλλωστε.... Ψάχτο λίγο παραπάνω μην πελαγώνεις ;)
Δύσκολος συνδιασμός δεν είναι αν το ψάξεις σωστά και κατασταλάξεις στο τι θέλεις να κάνεις, αγωνιστικό ή δρόμου δεν μου λέει κάτι, εγώ προτιμώ ένα μοτέρ αγωνιστικών προδιαγραφών σε ένα αυτοκίνητο δρόμου.... Άν ήταν έτσι τα Μ3/Μ5 κλπ θα βγαίνανε μόνο με αγωνιστική άδεια....

Υπάρχει τρόπως να ψεκάζει ο εγκέφαλος βάση του αισθητήρα γκαζιού και των στροφών, είναι το λεγόμενο alpha-n. Αυτό βέβαια δεν έχει λόγο ύπαρξης σε περιπτώσεις υπερτροφοδότησης, αφορά μόνο τα ατμοσφαιρικά!!

O αισθητήρας πίεσης βενζίνης, που εγώ τουλάχιστων δεν έχω, μπορεί να βοηθήσει τον εγκέφαλο να ψεκάσει την σωστή ποσότητα καυσίμου σε περίπτωση που η πίεση του καυσίμου έχει απόκλιση απο την πίεση που λειτουργεί ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης. Η διόρθωση γίνεται με χρήση της εξίσωσης Bernoulli, αλλά είναι μόνο διόρθωση.

Αν θέλεις να εμβαθύνεις τις εγκυκλωπαιδικές σου γνώσεις διαβασε εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=172) που τα γράφει ο Σπύρος πιο αναλυτικά..

kloukakis
14-10-11, 23:57
Λοιπόν η εξάτμιση και το φίλτρο μπήκαν απο το καλοκαίρι και μόλις σήμερα κατάφερα να πάω για να μου βάλουν μία ένωση εκεί που τελειώνει το χταπόδι, γιατι τη μέρα που το βάλαμε δεν είχαν. Τα καλά νέα είναι οτι δεν έχασα δύναμη, αλλά τα κακά νέα είναι οτι δεν είδα και καμία ουσιώδη διαφορά...ίσως να πήρα λίγο στις μεσαίες.Μόνο ο ήχος έγινε πιο αντρικός, κάτι είναι και αυτό.

https://img716.imageshack.us/img716/9489/snc00220.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/716/snc00220.jpg/)

https://img38.imageshack.us/img38/5162/snc00225b.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/38/snc00225b.jpg/)

https://img31.imageshack.us/img31/3469/snc00227j.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/31/snc00227j.jpg/)



Όλα αυτά βέβαια χωρίς πρόγραμμα και ατμοσφαιρικός, που δεν με νοιάζει να πάρω άλογα ως τέτοιος:original:. Τώρα θα ξαναβάλω επάνω το Megasquirt και ελπίζω αυτή τη φορά να μην χρειαστώ κάτι και εν τέλη να βάλω μπροστά και να φτιάξω επιτέλους το πρώτο μου πρόγραμμα:clap:! άντε να δούμε...


Η απορία μου είναι η εξής. Τις προάλλες είχα ένα θέμα με κάποιον ρελέ(του εγκεφάλου ή τις τρόμπας βενζίνης) και το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά.Τελικά πήγα σε ένα διαγνωστικό σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Αθήνα. Σφάλμα κάπου δεν βρήκαν, αλλά είδαν οτι ο ένας απο τους 2 knock sensors ήταν σπασμένος και μου είπαν πως για τον λόγο αυτό εχω χάσει πολλά(πάνω απο 40 ήμαρτον) άλογα. Αυτό φυσικά δεν ισχύει καθώς σήμερα έκανα ένα άνοιγμα με άλλο ις και η διαφορά αυτή δεν θα ήταν απαρατήρητη...

Και ρωτάω εγώ τώρα... αν ο εγκέφαλος έβλεπε την βλάβη στον knock και έμπαινε σε κάποιο safe mode δεν θα μου έβγαζε και σφάλμα? Πως μπορώ να δω αν όντως το εξωτερικό σπάσιμο έχει όντως αχρηστεύσει τον αισθητήρα?

Libanner
15-10-11, 00:08
Τα καλά νέα είναι οτι δεν έχασα δύναμη, αλλά τα κακά νέα είναι οτι δεν είδα και καμία ουσιώδη διαφορά...


Λογικό μου ακούγεται το ις φορούσε πολύ καλό χταποδάκι απο το εργοστάσιο φαίνεται άλλωστε και στις φώτο που έβαλες.Στο Μ43 που φοράει μαντέμι πολλαπλή εξαγωγή θα έβλεπες μια διαφορά αλλά εδώ όπως είπες μόνο ήχο και στο μάτι κέρδισες κάτι.

ziaba
15-10-11, 06:47
χρειάστηκε πολύ ώρα για να αλλάχθεί το χταπόδι? μου χουν πεί ότι ειναι μανίκι στ is αληθευει?

aggelosmk2
15-10-11, 10:50
Σφάλμα κάπου δεν βρήκαν, αλλά είδαν οτι ο ένας απο τους 2 knock sensors ήταν σπασμένος και μου είπαν πως για τον λόγο αυτό εχω χάσει πολλά(πάνω απο 40 ήμαρτον) άλογα. Αυτό φυσικά δεν ισχύει καθώς σήμερα έκανα ένα άνοιγμα με άλλο ις και η διαφορά αυτή δεν θα ήταν απαρατήρητη...

Και ρωτάω εγώ τώρα... αν ο εγκέφαλος έβλεπε την βλάβη στον knock και έμπαινε σε κάποιο safe mode δεν θα μου έβγαζε και σφάλμα? Πως μπορώ να δω αν όντως το εξωτερικό σπάσιμο έχει όντως αχρηστεύσει τον αισθητήρα?

Aν είχε σφάλμα ο knock sensor θα στο εβγαζε 100% στο διαγνωστικό .

Έτσι την έπαθα κ εγώ που είχα δει δυο μικροσπασιματάκια στους knock sensor ,θεώρησα οτι είχαν πρόβλημα κ πήγα κ πλήρωσα γαμω τα λεφτά για 2 μεταχειρισμένους,ενώ στην ουσία δεν είχαν τίποτα.

Μην ανησυχείς λοιπόν αν δεν σου έχουν βγάλει σφάλμα thumb

m-power_01
16-10-11, 00:22
Κώστα αν είχε βγει ο συγκεκριμένος αισθητηρας οφ , πίστεψε θα το καταλάβαινες ... Και μετο παραπάνω ! Εκτός αν βάζεις βενζίνη Απο την προσωπική Σου πετρελαιοπηγη

kloukakis
18-10-11, 12:11
χρειάστηκε πολύ ώρα για να αλλάχθεί το χταπόδι? μου χουν πεί ότι ειναι μανίκι στ is αληθευει?

Ξύνεις πληγές τώρα...
Και εμένα το ίδιο μου έλεγαν όλοι, αλλά η περίπτωση αυτή είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα του "δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο". Τους πήρε 3 ώρες πάνω στο αναβατόριο και πολύ ιδρώτα για να το αλλάξουν, ενώ έβγαλαν και τη μια βάση της μηχανής την οποία ξέχασαν να βιδώσουν μετά και το διαπίστωσα μετά απο 1 μήνα:thumbsdown:. Για ακόμα μια φορά κάποιος "μηχανικός" κάνει τύχες.

Το μαμά χταπόδι που έβγαλα το έδωσα στον valadis544. Μας πήρε λιγότερο απο 3 ώρες σίγουρα και το αλλάξαμε μόνοι μας σε μια αυλή χωρίς πίεση χρόνου. Το αλλάξαμε τόσο εύκολα που πραγματικά έκλαιγα τα χρήματα που έδωσα.....

Όσο για τους knock θα μάθω σίγουρα μολις μπει ο αγραφος. Δυστυχώς πάνω που είπα να τον βάλω στο αμάξι αρρώστησα και τώρα είμαι ξάπλα....

super duper
18-10-11, 17:48
ωραιο project πραγματικά

kloukakis
02-12-11, 17:36
Λόγο έλλειψης χρόνου είμαστε ακόμα στο δύσκολο κομμάτι της διαχείρισης του κινητήρα, με το οποίο άρχισα να ασχολούμαι πάλι. Πριν ξεκινήσω να τοποθετώ οτιδήποτε έχει σχέση με υπερπίεση, θέλω πρώτον να μελετήσω λιγάκι τις κανονικές συνθήκες λειτουργίες του κινητήρα και ώστε αργότερα να έχω ένα μέτρο σύγκρισης και δεύτερον να δουλέψω λίγο τον εγκέφαλο και να του πάρω τον αέρα.

Θέλω να βλέπω οπωσδήποτε πίεση-θερμοκρασία λαδιού και πίεση βενζίνης. Νομίζω οτι το μόνο απο αυτά που έχει το αμάξι ήδη επάνω είναι ένας αισθητήρας πίεσης λαδιού, αλλά και αυτός νομίζω οτι λειτουργεί σαν διακόπτης μόνο και όχι αναλογικά ώστε να μπορώ να βλέπω όλο το φάσμα των τιμών της πίεσης.

Μπορεί κάποιος να μου πει απο που μπορώ να πάρω τους τρεις αυτούς αισθητήρες, κάλλιστα ιντερνετικα?

kloukakis
04-02-12, 22:07
Να κάνω μια ενημέρωση σχετικά που βρίσκομαι καθώς υπάρχουν κάποιες μικρές εξελίξεις.

Κατ αρχήν ο άγραφος βρίσκεται μόνιμα πλέον στο αμάξι και δουλεύει πολύ καλά! Δεν έχω κάτσει ακόμα να τελειοποιήσω τους χάρτες λόγο χρόνου, αλλά βρίσκομαι σε ένα επίπεδο αρκετά καλό που μου επιτρέπει να πιέζω άφοβα τουλάχιστον. Εχουν γίνει κάποιες αγορές και τροποποιήσεις που θα αναφέρω στη συνέχεια.

Σε πρώτη φάση είπα να λύσω το θέμα του χώρου ακολουθώντας την "εύκολη" λύση της πολλαπλής εισαγωγής απο Ε30 318ις. Μαζί αγόρασα και την πεταλούδα απο Ε36 318ις Μ44 και κάποια πλακάκια για να μπει η πεταλούδα αυτή στην πολλαπλή του Ε30. Εν τέλη αφού έλυσα το σύμπαν η πολλαπλή ΔΕΝ μπήκε γιατί όπως φοβόμουν το καπό δεν έκλινε. Θα ήθελα πολύ να μου πει ο m_power_lunatic με ποιό τρόπο την έβαλαν, αν και πλέον δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα.

Καθώς έλυσα πολλά πράγματα έγιναν και κάποιες μετατροπούλες. Κατάργησα τα κουτιά απο τα οποία περνάει η εργοστασιακή πλεξούδα για να μπει η πολλαπλή του Ε30 που τελικά δεν χώρεσε. Το καλό τουλάχιστον είναι οτι χωρίς τα κουτιά η μαμά πολλαπλή βγαίνει ΠΟΛΥ πιο εύκολα, πράγμα που θα με βοηθήσει στο μέλλον. Ακόμα κατάργησα την βαλβίδα των αναθυμιάσεων του λαδιού και πλέον χρησιμοποιώ δοχείο αναθυμιάσεων λαδιού πράγμα που έπρεπε να κάνω για να δουλευω σωστά ως κομπρεσσορατος και μπήκε στην θέση του δοχείου αναθυμιάσεων βενζίνης, το οποίο πήρε και αυτό πόδι. Εν τέλη έβαλα την πεταλούδα του Μ44 η οποία έχει επάνω και ΠΟΛΥ καλύτερη βαλβίδα ρελαντι απο αυτή του Μ42 που ήταν απαράδεκτη! Μαλλον γι αυτό την αντικατέστησε στο Μ44 και η μαμα BMW. Όντως στο ρύθμισμά της έχει μεγάλη διαφορά, πλεον το ρελαντί είναι πολύ πιο σταθερό και μπορεί πλεον να ρυθμιστεί σωστά!

Επόμενο βήμα ήταν αυτό της ανακύκλωσης-εκτόνωσης της πίεσης. Έχοντας πλεον τον αγαπημένο μου άγραφο αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το ηλεκτρονικό κλαπέτο που είχε κανονικά ο κομπρέσσορας για να δουλεύει. Το κλαπετάκι αυτό θα μου επιτρέψει εκτός απο την εκτόνωση του αέρα και την ρύθμιση της πίεσης που θα δουλεύω σε όλο το φάσμα. Ελπίζω να το καταφέρω, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Το κλαπέτο αυτό η mercedes το πουλούσε 1000+ Ευρώ! Εν τέλη με έκανε μάγκα ο μηχανικός μου, ο οποίος με βοήθησε να το βρώ. Μάλιστα το αγόρασα μαζί με εναν "χαλασμένο" κομπρέσσορα στην πανάκριβη τιμή των 50 Ευρώ. Ω ναι, πήρα όλον τον κομπρέσσορα, μαζί με την έξοδό του 50 Ευρώ:thumbsup:!! Το θέμα αυτό είναι λίγο ευαίσθητο και θέλει πολύ προσοχή γιατι αν κάνω καμία πατάτα μπορεί να γίνει καλή ζημιά, αλλά πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά...

Τέλος μπήκαν δυο καινούργιοι knock sensors(οι δικοί μου ήταν σπασμένοι) και συνδέθηκαν με τον εγκέφαλο καθώς και με ένα LEDακι στη καμπινα για να βλέπω εύκολα τα πυράκια.

Το θέμα είναι οτι πλησιάζει η εξεταστική και δεν έχω πλεον χρόνο για να φτιάξω πολλαπλή, σωληνώσεις και βάση για τον κομπρέσσορα, οπότε θα είμαι πάλι στο περίμενε. Το καλό είναι ότι έχω βρει ποιο ιντερκούλερ θα πάρω και πως θα φτιάξω την πολλαπλή. Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο και να προχωρήσω. Κρίμα που δεν πρόλαβα, γιατί είχα αρχίσει να μυρίζομαι την υπερπίεση αλλά που θα πάει.....

Stunt Mike
04-02-12, 22:42
Αντε αγορι προχωρα!!!Η παρεα εχει ολη τη γκαμα λεμε!!!Ατμοσφαιρικες πομονες, σκυλιασμενα Μ3,τουρμπατα 6κυλινδρα,6κυλινδρα εργοστασιακα,πλοια με Μ5 μοτερ(μαντεψε!!) και συντομα κομπρεσορατα 4κυλινδρα!!!Ανεβαινουμε σταδιακα σε επιπεδο!!

kloukakis
06-02-12, 11:35
Αντε αγορι προχωρα!!!Η παρεα εχει ολη τη γκαμα λεμε!!!Ατμοσφαιρικες πομονες, σκυλιασμενα Μ3,τουρμπατα 6κυλινδρα,6κυλινδρα εργοστασιακα,πλοια με Μ5 μοτερ(μαντεψε!!) και συντομα κομπρεσορατα 4κυλινδρα!!!Ανεβαινουμε σταδιακα σε επιπεδο!!

Ρε φίλε μη μου πεις οτι εχουμε πριγκιπικό Μ5 στη παρέα! Απλά μη μου το πεις!

Stunt Mike
06-02-12, 14:39
Ρε φίλε μη μου πεις οτι εχουμε πριγκιπικό Μ5 στη παρέα! Απλά μη μου το πεις!

Δεν θα στο πω!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Υ.γ. Και με γιατρο σωφερ σε περιπτωση αναγκης(ή βαρεμαρας του πριγκιπα!)

kloukakis
06-02-12, 15:14
Οχι ρε μλκ... γιατι είστε τέτοιοι? Με τρελάνατε τώρα....

Stunt Mike
06-02-12, 15:50
Οχι ρε μλκ... γιατι είστε τέτοιοι? Με τρελάνατε τώρα....

Αντε βρε μλκ τελειωνε απ'το γαμ@νησι!!Εχει ψωμι εδω περα!!thumb

tzanis320si
06-02-12, 16:21
Αντε βρε μλκ τελειωνε απ'το γαμ@νησι!!Εχει ψωμι εδω περα!!thumb

Λιγο προσοχη στις εκφρασεις φιλε μου, καταλαβαινω οτι το πες αστειευοντας αλλα ακουγετε καπως. thumb

Stunt Mike
06-02-12, 16:28
Λιγο προσοχη στις εκφρασεις φιλε μου, καταλαβαινω οτι το πες αστειευοντας αλλα ακουγετε καπως. thumb

Αρχηγε μου Κρητικες ριζες εχω κι εγω και η γυναικα μου....μην τρελαινεσαι....

kloukakis
06-02-12, 18:30
Και μερικές φωτος

το εργαστηριάκι μου
https://img717.imageshack.us/img717/5531/snc00396e.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/717/snc00396e.jpg/)


The twins μαζι με το δοχείο λαδιού.
https://img715.imageshack.us/img715/9470/snc00397f.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/715/snc00397f.jpg/)

η καινούργια πεταλούδα στη πολλαπλή
https://img837.imageshack.us/img837/8922/snc00407.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/837/snc00407.jpg/)

Λυμένα όλα:original:
https://img703.imageshack.us/img703/3761/snc00406x.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/703/snc00406x.jpg/)

Οι πλεξούδα τυλιγμένη με ιδική μονοτική ταινία που προστατεύει απο υγρασίες και θερμοκρασίες. Ελπίζω να δουλέψει, πάντως μου έκανε φοβερή εντύπωση.
https://img43.imageshack.us/img43/5937/snc00411j.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/43/snc00411j.jpg/)

https://img831.imageshack.us/img831/6898/snc00415k.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/831/snc00415k.jpg/)

kloukakis
02-03-12, 21:29
Λοιπόν έκανα το διαφορικό γραναζόσουπα και τώρα είμαι χωρίς αμάξι. ΓΜΤ!

Έσπασε το κορωνοπίνιο και τώρα ψάχνω για άλλο. Το δικό μου είναι-ήταν 3.45.
Έχω βρει ένα διαφορικό 3.45 ολόκληρο απο μοντέλο του 98 με 150Ε, και ένα με βήμα 3.38 με 60Ε.

Δεν έχω ψάξει να βρω το 3.45 πιο φτηνό, αλλα αναρωτιέμαι αν θα ταιριάζει καλύτερα το 3.38 όταν με το καλό τελειώσω το προντζεκτ, απο το οποίο ελπίζω σε 220 άλογα.

τι λέτε?

Stamatis
02-03-12, 21:43
θα έχεις τρομερές ρεπρίζ.
και μια 5η που θα σκοτώνει.

Panos 316T
02-03-12, 21:52
Πως τα καταφερες ρε θηριο;

Το 3.45 πως σου φαινοταν σε πιστα;

υγ:οταν ειχα το 3.38(τουρμπιστος) ειχα 5η στις 4000στρ. 140χλμ και εψαχνα την 6η σε ταξιδι χαχαχα

Stunt Mike
02-03-12, 23:40
Λοιπόν έκανα το διαφορικό γραναζόσουπα και τώρα είμαι χωρίς αμάξι. ΓΜΤ!

Έσπασε το κορωνοπίνιο και τώρα ψάχνω για άλλο. Το δικό μου είναι-ήταν 3.45.
Έχω βρει ένα διαφορικό 3.45 ολόκληρο απο μοντέλο του 98 με 150Ε, και ένα με βήμα 3.38 με 60Ε.

Δεν έχω ψάξει να βρω το 3.45 πιο φτηνό, αλλα αναρωτιέμαι αν θα ταιριάζει καλύτερα το 3.38 όταν με το καλό τελειώσω το προντζεκτ, απο το οποίο ελπίζω σε 220 άλογα.

τι λέτε?

Ελπιζω να μην πηγε κανα γρεζακι μεσα στο Quaife ε?:thumbsdown:
Ειτε 3.38 βαλεις ειτε 3.45 ειναι ουσιαστικα το ιδιο και η διαφορα καλυπτεται ακομη και αλλαγη στην διασταση ελαστικων.Αλλου ειναι το προβλημα αγορι:μολις ανακαλυψες την Αχιλλειο πτερνα των μικρων(168mm) καβουκιων.Σκεψου οτι εσπασε με 140hp,φαντασου στα 200+!!Ψαξου για μεγαλο καβουκι σκετο και θα βαλουμε μεσα ειτε βημα 3.46 ειτε κοντυτερο 3.64.3.91....
Υ.Γ. καθαρισε καλα τη μοναδα του Quaife...πολυ καλα!

Stunt Mike
03-03-12, 00:05
Ωωωχ ακυρο αυτο που σου'πα...η μοναδα Quaife που'χεις δεν μπαινει στο μεγαλο καβουκι... :( Οποτε αναγκαστικα ψαχνεις να βρεις 3.38 ή 3.45 παλι...

kloukakis
03-03-12, 11:47
Πως τα καταφερες ρε θηριο;

Το 3.45 πως σου φαινοταν σε πιστα;

υγ:οταν ειχα το 3.38(τουρμπιστος) ειχα 5η στις 4000στρ. 140χλμ και εψαχνα την 6η σε ταξιδι χαχαχα

Ξέρω και γω ρε Πάνο? Αφου το μοτεράκι μου δεν ξέρει τι θα πει κόφτης... δεν μπορώ να καταλάβω:whistle:.

Το 3.45 πιστεύω πως είναι ιδανικό για το μοτερ μου, εντός και εκτός πίιστας! Βέβαια στην εθνική έχω και εγώ θέμα, ειδικά στην Αθηνών Πατρών νόμιζα οτι θα ξεστοφαλιάσει το άμυρο...
Στις Σέρρες το ήθελα ενα κλικ πιο μακρύ είναι η αλήθεια όπως και στα μέγαρα, καθώς η δευτέρα μου έπεφτε μακριά και η τρίτη κοντή. Απλά φοβάμαι μήπως με χαλάσει στο ντριφτ. Φαντάζομαι όμως οτι το 3.38 με το 3.45 δεν θα έχει μεγάλη διαφορά.


Ελπιζω να μην πηγε κανα γρεζακι μεσα στο Quaife ε?:thumbsdown:
Ειτε 3.38 βαλεις ειτε 3.45 ειναι ουσιαστικα το ιδιο και η διαφορα καλυπτεται ακομη και αλλαγη στην διασταση ελαστικων.Αλλου ειναι το προβλημα αγορι:μολις ανακαλυψες την Αχιλλειο πτερνα των μικρων(168mm) καβουκιων.Σκεψου οτι εσπασε με 140hp,φαντασου στα 200+!!Ψαξου για μεγαλο καβουκι σκετο και θα βαλουμε μεσα ειτε βημα 3.46 ειτε κοντυτερο 3.64.3.91....
Υ.Γ. καθαρισε καλα τη μοναδα του Quaife...πολυ καλα!

Το ξέρω Μικε οτι το μικρό είναι πιο ευαίσθητο, αλλά τώρα δεν με παίρνει να ξαναγοράζω quaife και διαφορικά. Το δικό μου προφανώς δεν έσπασε απο την δύναμη, αλλα απο την κακομεταχείριση. έχεις δίκιο αλλα τώρα δεν είμαι για μετατροπές και στο διαφορικό. Και εγώ ελπίζω να μην μπήκε κανενα γρεζι, φυσικά και θα το καθαρίσω καλά και φυσικά και θα αλλάζω βαλβολινες κάθε 1000 χλμ για 2-3 φορές για να καθαρίσει κατα το δυνατό.

Δεν ξέρω ρε γμτ τι να βάλω. Θα έχει διαφορά? Αν βάλω το 3.38 θα πρέπει να κάνω και άλλες αλλαγές ή θα είναι βγάλε βάλε η φάση?

ziaba
03-03-12, 12:44
βγάλε βάλε δε θέλει τπτ εκτός από τ κορώνα κ πιόνι (για 168mm διαφορικό) η διάφορα είναι μόνο στ αριθμό των δοντιών παντός εγώ με m42 (φπε) εχω 3.38 + 18αρες κ είναι κάπως μακρύ στις χαμηλές κ σκέφτομαι για 3.91
p.s. κοίτα στ ebay γίνεται χαμός από μεγάλοκαβουκα με ότι βήμα θες το μικροκαβουκο ζεστένεται πολύ σε σχέση με το μεγάλο στις συνθήκες πίστας κ πάλι θα χεις κραου

anisos
03-03-12, 14:28
βγάλε βάλε δε θέλει τπτ εκτός από τ κορώνα κ πιόνι (για 168mm διαφορικό) η διάφορα είναι μόνο στ αριθμό των δοντιών παντός εγώ με m42 (φπε) εχω 3.38 + 18αρες κ είναι κάπως μακρύ στις χαμηλές κ σκέφτομαι για 3.91
p.s. κοίτα στ ebay γίνεται χαμός από μεγάλοκαβουκα με ότι βήμα θες το μικροκαβουκο ζεστένεται πολύ σε σχέση με το μεγάλο στις συνθήκες πίστας κ πάλι θα χεις κραου

μια εροτησι ρε παδια.. και εγω εχο 3.38 διαφορικο στο 330 μου και 18'' ζαντα ειναι και σε εμενα μακρυ?? εχει φοβο να σπασι η ολλα αυτα που λετε ειναι μονο για πιστα???

kloukakis
03-03-12, 14:44
βγάλε βάλε δε θέλει τπτ εκτός από τ κορώνα κ πιόνι (για 168mm διαφορικό) η διάφορα είναι μόνο στ αριθμό των δοντιών παντός εγώ με m42 (φπε) εχω 3.38 + 18αρες κ είναι κάπως μακρύ στις χαμηλές κ σκέφτομαι για 3.91
p.s. κοίτα στ ebay γίνεται χαμός από μεγάλοκαβουκα με ότι βήμα θες το μικροκαβουκο ζεστένεται πολύ σε σχέση με το μεγάλο στις συνθήκες πίστας κ πάλι θα χεις κραου

ευχαριστώ φίλε μου!
Έχω quaife και δεν μπορώ να αλλάξω καβούκι. Αν βάλω το μεγάλο θα πρέπει να βάλω και το αντίστοιχο quaife, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να βρω κάποιον να πουλήσω το δικό μου και μετά να πάρω το μεγάλο. Δεν είμαι για τέτοιες φασαρίες σε αυτή τη φάσι. Το ξέρω οτι μπορεί να κάνει πάλι κραου, αν δω οτι εχω πρόβλημα στο μέλλον μπορεί να κάνω την αλλαγή, αλλά τώρα είμαι χωρίς αμάξι... οπότε η λύση των 60Ε είναι το πλάνο.

Το ερώτημα είναι 3.38 ή 3.45? Νομίζω οτι το 3.38 θα είναι καλή επιλογή με τα παραπάνω άλογα.

Stunt Mike
03-03-12, 15:36
Ρε αγορι 2% διαφορα εχουν!Ουτε καν θα το καταλαβεις!Ισως τωρα που'σαι ακομη 140hp να δεις μια μικρη διαφορα στα χαμηλα,ή στο ποσο πιο δυσκολα ξεκιναει το drift σε σχεση με το 3.45 αλλα μιλαμε για 100σαλ διαφορα τωρα!Και τα 2 βηματα ειναι ιδανικα μολις γινεις 200+hp για ντριφτοκαταστασεις!

Dimzan
03-03-12, 15:39
ειναι πολυ μικρη η διαφορα του 3,38 με το 3,45 . Δε θα σε ενοχλησει, παιζει να μην το καταλαβεις καν.

kloukakis
03-03-12, 15:48
Ok thanks guys!

ziaba
04-03-12, 13:03
ευχαριστώ φίλε μου!
Έχω quaife και δεν μπορώ να αλλάξω καβούκι. Αν βάλω το μεγάλο θα πρέπει να βάλω και το αντίστοιχο quaife, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να βρω κάποιον να πουλήσω το δικό μου και μετά να πάρω το μεγάλο. Δεν είμαι για τέτοιες φασαρίες σε αυτή τη φάσι. Το ξέρω οτι μπορεί να κάνει πάλι κραου, αν δω οτι εχω πρόβλημα στο μέλλον μπορεί να κάνω την αλλαγή, αλλά τώρα είμαι χωρίς αμάξι... οπότε η λύση των 60Ε είναι το πλάνο.

Το ερώτημα είναι 3.38 ή 3.45? Νομίζω οτι το 3.38 θα είναι καλή επιλογή με τα παραπάνω άλογα.

εφοσον δεν θες να πας σε αλλο διαφορικο για κοιτα δω (https://store.bimmerworld.com/differential-fluid-cooler-p339.aspx) μηπως κανεις καμια τετοια πατεντα με ψυγειο λαδιου (βαλβολινης)

kloukakis
04-03-12, 15:01
εφοσον δεν θες να πας σε αλλο διαφορικο για κοιτα δω (https://store.bimmerworld.com/differential-fluid-cooler-p339.aspx) μηπως κανεις καμια τετοια πατεντα με ψυγειο λαδιου (βαλβολινης)

Καλή ιδέα, αλλά εμένα δεν θα με βοηθήσει τόσο. Το ψυγείο βοηθάει στο να μην ανεβάζουν θερμοκρασία κυρίως οι δίσκοι στα δισκάτα διαφορικά. Το quaife είναι γραναζοτό και δεν έχει δίσκους, άρα φθορές και μειωμένη απόδοση. Επίσης δεν σπάει, αλλά και να σπάσει έχει εγγύηση εφ όρου ζωής, οπότε μικρό το κακό.

Λοιπόν με λάστιχο 225/45/17 στις 6.700 έχω
Με 3.45:
1st Gear = 54.86 km/h
2nd Gear = 92.09 km/h
3rd Gear = 139.81 km/h
4th Gear = 190.23 km/h
5th Gear = 232.08 km/h

και με 3.38:
1st Gear = 56 km/h
2nd Gear = 94 km/h
3rd Gear = 142.7 km/h
4th Gear = 194.17 km/h
5th Gear = 236.88 km/h

Το 3.45 μου το δίνουν τελικά 100Ε, και το 3.38 60Ε. Δεν με νοιάζουν τόσο τα 40Ε, οσο το να βάλω το σωστότερο. Κλείνω προς 3.38...

Dimzan
05-03-12, 18:13
338 απο μενα. Μη σου πω και πιο μακρυ. Γιατι οταν θα μπει ο κομπρεσορας 1η και 2α θα στις γεμιζει πολυ γρηγορα και πιθανον να σπαει και ευκολα την προσφυση, οποτε δε θα κερδιζεις με το πιο κοντο.

Για drift βεβαια οσο πιο κοντο τοσο καλυτερα. Αναλογως τι προσανατολισμο θες να εχει το αμαξι σου. Η πολυ δυναμη με κοντο διαφορικο σημαινει πολυ κλωτσημα (πολλες αλλαγες ταχυτητων επισης) και κουραστικη οδηγηση.

kloukakis
06-03-12, 16:28
338 απο μενα. Μη σου πω και πιο μακρυ. Γιατι οταν θα μπει ο κομπρεσορας 1η και 2α θα στις γεμιζει πολυ γρηγορα και πιθανον να σπαει και ευκολα την προσφυση, οποτε δε θα κερδιζεις με το πιο κοντο.

Για drift βεβαια οσο πιο κοντο τοσο καλυτερα. Αναλογως τι προσανατολισμο θες να εχει το αμαξι σου. Η πολυ δυναμη με κοντο διαφορικο σημαινει πολυ κλωτσημα (πολλες αλλαγες ταχυτητων επισης) και κουραστικη οδηγηση.

Συμφωνώ και εγώ το ίδιο πιστεύω, αν και φοβάμαι μην ξενερώσω. Ελπίζω να μη με χαλάσει στο ντριφτ, αλλά στα υπόλοιπα πιστεύω πως το αμάξι θα είναι λίγο καλύτερο. Πήρα το 3.38 τελικά, Πεμπτη θα το έχω, Παρασκευή ελπίζω να έχω το αμαξάκι μου...
Μου έλειψε, δεν έχω και που να βγάλω την πίεση της εξεταστικής:original:

kloukakis
21-04-12, 21:46
Τελικά όλα καλά με το διαφορικό, το Quaife δεν έπαθε ζημιά και το 3.38 βήμα είναι μια χαρά! Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν είχα καθόλου χρόνο να προχωρήσω το project ενω έχω αφήσει αρκετά μερεμέτια και στον εγκέφαλο που πρέπει να φτιάξω.

Βέβαια επειδή δεν γίνεται να μου κάνει την χάρη και να με αφήσει σε ησυχία συνέβη και το άλλο κουλό. Είχε χαλάσει ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης με αποτέλεσμα να πηγαίνει καύσιμο απο το σωληνάκι της υποπίεσης στην εισαγωγή. Μερικές φορές λοιπόν όταν πήγαινα να βάλω μπρος η εισαγωγή απλά ανατινασώταν κυριολεκτικά:thumbsup:! Παράγγιλα λοιπόν έναν ρυθμιζόμενο και μέχρι να έρθει είχα βάλει έναν φελλό στην εισαγωγή τον οποίο τον είχα δέσει κάπου ώστε να μην τον χάνω κάθε φορά που κάνει μπαμ:th_Laie_67-1:!!

Σήμερα έλυσα πάλι λίγο για να τσεκάρω μια εναλλακτική χωροταξία, αλλα δεν μου άρεσε. Ορίστε και δυο φωτος με την καινούργια πεταλούδα, τον ρυθμιστή και το δοχείο των αναθυμιάσεων, αν και αυτή δεν είναι η τελική τους θέση.

https://img848.imageshack.us/img848/9353/snc00421.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/848/snc00421.jpg/)

https://img818.imageshack.us/img818/6935/snc00437.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/818/snc00437.jpg/)

Panos 316T
21-04-12, 22:08
Εχεις μεινει πισω παντου ρε Κωστα, μα τι κανεις;
και στα μαθηματα και στο προτζεκτ αχαχαχα

τι διαμετρο εχει η σωληνα στο φιλτρο αερος;μου φαινεται μικρη

kloukakis
21-04-12, 22:27
Ασε ρε Πάνο έχουν πέσει όλα μαζι και τρέχω σαν τον Βεγκο, βασικά προσπαθώ να τελειώσω αυτό(https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10473) και να περάσω μαθηματα.

Εξωτερική διάμετρος 70, δεν μπαίνει μεγαλύτερη ούτε μικρότερη λόγο της τρύπας του φιλτρου.

Τουλάχιστον το θέμα το έχω προχωρήσει στο μυαλό μου, ξέρω συγκεκριμένα ποιο ιντερκούλερ θα βάλω και πως θα μπουν όλα, αλλά όταν είχα χρόνο δεν είχα χρήμα... άσε που δεν έκατσε η πολλαπλή απο το Ε30 που αν έμπαινε θα είχα προχωρήσει πολύ...