PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Μ43 απο που χάνει παραφλού?



kerasobitis
13-02-14, 21:38
Εχω ένα Ε46 316i (1893cc)8βάλβιδο.Ελέγχω κάθε 10 ημέρες την στάθμη στο ψυγείο,και πάντα χρειάζεται συμπλήρωμα 100 με 200ml.Eχω βάλει σε πίεση το κύκλωμα του ψυγείου,και δεν έχω αντοπίσει την διαροή.Τα λάδια και τα νερά είναι καθαρά.

Leonidas_E39
13-02-14, 23:06
Μαλλον για παγουρι ψυγειου σε κοβω οταν ζεστενεται σου κανει διαστολη και στα χανει απο εκει το εχεις αλλαξει ποτε?

Dermatis
13-02-14, 23:07
Εχω ένα Ε46 316i (1893cc)8βάλβιδο.Ελέγχω κάθε 10 ημέρες την στάθμη στο ψυγείο,και πάντα χρειάζεται συμπλήρωμα 100 με 200ml.Eχω βάλει σε πίεση το κύκλωμα του ψυγείου,και δεν έχω αντοπίσει την διαροή.Τα λάδια και τα νερά είναι καθαρά.

Εφοσον εχεις αποκλισει καθε αλλο σεναριο .....ενα μενει!
Τρυπα στο ψυγειο καλοριφερ!
Συμπτωμα πρωτο νωπη μοκετα κατω απο τα πατακια αν εχει τρεξει τοσο πολυ!
Συμπτωμα δευτερο δεν λειτουργει σωστα το καλοριφερ στο ζεστο!
Για κοιταξε το!

6ylinder
13-02-14, 23:19
Να πας να σου κοιτάξουν τον διακλαδωτήρα.

Dermatis
13-02-14, 23:22
Μολις απεκτησες 3 διαφορετικες πιθανες αιτιες του προβληματος! Ξεκινα τους ελεγχους λοιπον και δωσε μας feedback!

HLIAS - E36
13-02-14, 23:28
Tσέκαρε καλά το κύκλωμα (σωληνάκια κλπ) μπορεί να μην είναι πάντα τόσο ξεκάθαρο... Στο Vectra είχαμε το ίδιο πρόβλημα και δεν φαίνονταν πουθενά διαρροή και πηγαίναμε για ψυγείο όμως στο τσακ το πήραμε χαμπάρι κι έχανε από το κολάρο που στέλνει το νερό στο ψυγείο... Ψάξτο λίγο πιο σχολαστικά...thumb

BILL007
14-02-14, 00:05
1. παγούρι
2. διακλαδωτήρας

και έχει ο Θεός...

giannis_compact
14-02-14, 03:23
Το Μ43, όμως, είναι ''ύπουλο'' μοτέρ στο θέμα με τα νερά, οπότε μπορεί να κρύβεται και κάτι άλλο από πίσω. thumb

Kostas_1
14-02-14, 09:51
Με ενα φακο κοιτα τις κυψελες του ψυγειου σου. Αν εχει πρασινακια σε μερικα σημεια, από κει χανει με ατμοποίηση

ssaliaris
14-02-14, 10:17
Όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά, άπαξ και αποκλείσεις το θέμα της ατμοποίησης απο το παγούρι η το ψυγείο κοίτα τους διακλαδωτήρες. Στο δικό μου πρώτα τρύπησε ο πάνω και λίγες ημέρες αργότερα και ο κάτω.

Sent from my Stealth mobile

gnx
15-02-14, 07:43
Εβαπορετα air condition;

bimmer-corfu
15-02-14, 08:05
το παγούρι είναι κλασικό πρόβλημα σε Ε46, στην αρχή χάνει λίγο και δε το καταλαβαίνεις ότι είναι απο εκεί και μετά σπάει και σε αφήνει.

Ο λόγος είναι κάτι παράξενα ανακυκλώσιμα υλικά που είχαν βάλει.
Δες και τα άλλα που είπαν τα παιδιά φυσικά

kerasobitis
15-02-14, 12:52
Διακλαδωτήρες έχω αλλάξει,και δεν φάνηκε κάτι απο το τρομπάρισμα.Το παγούρι είναι το πρώτο που είδα,γιατί το έχω αλλάξει δύο φορές.Αν έχανε απο εκει θα είχε πρασινίσει απο έξω.Θα επικεντρωθώ στα ψυγεία,αν και ειναι δύσκολο να το εντοπίσεις εκεί.Στο τρομπάρισμα δεν πάει αέρας στα ψυγεία?

BILL007
15-02-14, 13:31
Διακλαδωτήρες έχω αλλάξει,και δεν φάνηκε κάτι απο το τρομπάρισμα.Το παγούρι είναι το πρώτο που είδα,γιατί το έχω αλλάξει δύο φορές.Αν έχανε απο εκει θα είχε πρασινίσει απο έξω.Θα επικεντρωθώ στα ψυγεία,αν και ειναι δύσκολο να το εντοπίσεις εκεί.Στο τρομπάρισμα δεν πάει αέρας στα ψυγεία?

Τσέκαρε το ψυγείο σου μπροστά χαμηλά αριστερά και δεξιά εκεί που κάνει ένωση το σίδερο με το πλαστικό. Εκεί χαλάνε σε ολα τα Ε46! Αμα δεις σοβαρή ψωρίαση στο πλαστικό ετοιμάσου για αλλαγή... :(

Kostas_1
15-02-14, 16:39
αν ειναι απο ατμοποιηση, θα το δειτε μονο αν η δοκιμη με το τρομπαρισμα γινει με πολυ κρυο κινητηρα, πχ μετα από 8-10 ωρες

merbeind
15-02-14, 16:50
Όπως είπε ο bill007 εκεί που κάνει ενωση στο ψυγείο το μεταλλικό με το πλαστικό. Το ίδιο ακριβώς έκανε και εμένα ανέβασε θεμοκρασια και τέλος το μοτέρ.
Κοίταξε το σύντομα γιατί αν αυτό το μοτέρ ανεβάσει θεμοκρασια,το έχασες.

jannisa
15-02-14, 17:59
Σε κρύα εκκίνηση βγάζεις άσπρο ντουμάνι?

sierra
15-02-14, 20:47
Να σου πω και εγώ την γνώμη μου και να το ψάξεις. Όταν πείρα το δικό μου έχανε λίγο νερό και βρήκα ότι έχανε από μια τάπα που βρίσκετε στο κάτω μέρος από εκεί που βάζουμε νερό, δηλαδή αν πάρεις την ευθεία από την τάπα πλήρωσης και ακολουθήσεις το παγούρι αυτό εκεί που τελειώνει, από κάτω έχει μια τάπα βιδωτή την έσφιξα λίγο και από τότε (2009) δεν ξαναέχασε. Προσοχή όμως γιατί είναι πλαστική και δεν θέλει πολύ ζόρισμα. Κοίτα και αυτή την εκδοχή. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ξεμπερδέψεις με μηδέν κόστος... thumb

120ie87
15-02-14, 21:02
Κλασικό σημείο διαρροής το οποίο δεν φαίνεται εύκολα είναι η αντλία νερού όταν είναι στα τελευταία της και θέλει άλλαγμα. Πήγαινε σε ενα εξειδικευμένο συνεργείο (όχι απαραίτητα εξουσιοδοτημένο) και πες τους να δουν απο που χανει υγρό ψύξης - και οταν μάθεις πες μας φιλε απο που προερχεται η διαρροή.

katsaraios
16-02-14, 12:59
Αν τα αποκλεισεις ολα οσα ειπαν οι προηγουμενοι ψαξε το κουφο που εγινε στο δικο μου.....
Αφου αλλαχτηκαν ΟΛΑ ανακαλυψαμε οτι στο ενα απο τα δυο κολλαρα τα κατω αριστερα ειχε λιωσει μεσα η ροδελιτσα που εχει στην ακρη στην ενωση του με το ψυγειο...
Αλλαχτηκε αυτο το γελοιο σε κοστος και ολα καλα,δεν ξαναεχασα ,μεχρι πριν 2 μηνες που εσπασε το παγουρι:hystericalbs1:

wheelman
16-02-14, 13:02
Φιλέ μην γελάς κανονικά έπρεπε να σε μαζέψουν για περιβαλλοντικη μόλυνση με τόσο παραφλου που έφυγε χαχαχαχα δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πράγμα

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

katsaraios
16-02-14, 13:04
Φιλέ μην γελάς κανονικά έπρεπε να σε μαζέψουν για περιβαλλοντικη μόλυνση με τόσο παραφλου που έφυγε χαχαχαχα δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πράγμα

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk
αυτο με το παγουρι δεν ηταν τιποτα ,αλλα ανακαλυψα ποιος γκαντεμοσαυρος εφταιγε που λυσαμε το μισο αμαξι για να καταληξουμε σε μια ροδελα των 10 σεντς....:ranting2::ranting2::ranting2:

wheelman
16-02-14, 13:44
Ελπίζω να μην εννοείς εμένα χαχαχαχα

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

nikos e46
16-02-14, 17:28
Αν δέν χάνεις απο το παγούρι και το ψυγείο έλενξε το σωλήνα που είναι στο πίσω μέρος του κινητήρα.Αυτό μόνο σε συνεργείο μπορείς να το διαπιστώσης....

kerasobitis
19-02-14, 12:54
Μετά από κίνηση 10-15 χιλ.,διαπίστωσα να χάνει παραφλου στον σωλήνα που ενώνει παγούρι μοτερ ψυγείο.(εκει που ειναι η ασφάλεια-ένωση του σωλήνα με το ψυγείο).Ελπίζω να είναι μόνο αυτό και όχι άλλη μια δεύτερη διαρροή.

kerasobitis
06-04-14, 08:32
Μετά από κίνηση 10-15 χιλ.,διαπίστωσα να χάνει παραφλου στον σωλήνα που ενώνει παγούρι μοτερ ψυγείο.(εκει που ειναι η ασφάλεια-ένωση του σωλήνα με το ψυγείο).Ελπίζω να είναι μόνο αυτό και όχι άλλη μια δεύτερη διαρροή.:ranting2:Τελικά δεν είδαμε κάτι το ύποπτο σε αυτό το σημείο.Στο συνεργείο μου είπανε οτι η διαροή εκεί πρέπει να είναι από την τάπα η οποία λειτουργεί και ως βαλβήδα υπερχείλησης.Απο κάτω το μοτερ είναι τελείως στεγνό.Το πρεσάραμε πάλι,αλλα δεν φάνηκε κάτι.

andreas-d
12-04-14, 18:27
και εγω εδώ και δυο μηνες ειχα διαροη και εκοβα το κεφαλι μου ότι είναι η ταπα, σημερα πρωι εσκασε το παγουρι και βρεθηκε ο ενοχος.