PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία-ένδειξη φρένων Ε90



Koyotte
12-02-14, 14:45
Λοιπόν, τα βάζω μαζί για να μην ανοίγω δυο θέματα. 1) έχω κίτρινη ένδειξη φρένων, αυτή τη στρογγυλή με το κυματάκι στη μέση, προφανώς αφορά τα υγρά φρένων (τακάκια έχω αλλάξει πρόσφατα),τι να υπολογίζω σε κόστος?, 2) σκέφτομαι να αλλάξω και μπαταρία μιας και δεν έχει γίνει αλλαγή μέχρι τώρα (μοντ. 2006). Να βάλω τη μανίσια (150 ευρώ περίπου) ή την BOSCH (100 ευρώ)?:thnx:

mark e92
12-02-14, 15:21
Υγρά φρένων αν θέλεις πήγαινε σε συνεργείο που φτιάχνει μόνο φρένα να βάλεις κάτι καλό και να τα αλλάξουν όλα ...
(εμένα είχαν ρούφηξει μόνο μέσα απο το δοχείο:thumbsdown: σε BMW ε)
Απο μπαταρία αν είναι ίδια χαρακτηριστικά η Bosch γιατι να μην την βάλεις?

Ε91
12-02-14, 18:38
Για τα υγρά φρένων η BMW προτείνει (σωστά) την προληπτική αλλαγή τους κάθε 2 χρόνια,γι'αυτό και η ένδειξη. Είναι ημερολογιακό και όχι χιλιομετρικό το θέμα.Σε εξουσιοδοτημένο να υπολογίζεις γύρω στα 60-70 ευρώ.
Την εργοστασιακή μπαταρία δεν θα την άγγιζα καθόλου,μέχρι να εμφανιστεί πρόβλημα. Πολλές φορές αντέχουν και 6-7 χρόνια. Θα την αντικαθιστούσα μόνο με τη γνήσια ακριβώς ίδιων προδιαγραφών με την εργοστασιακή,προς αποφυγή δυσλειτουργιών στα διάφορα υποσυστήματα του αυτοκινήτου.

Koyotte
12-02-14, 19:40
Για τα υγρά φρένων η BMW προτείνει (σωστά) την προληπτική αλλαγή τους κάθε 2 χρόνια,γι'αυτό και η ένδειξη. Είναι ημερολογιακό και όχι χιλιομετρικό το θέμα.Σε εξουσιοδοτημένο να υπολογίζεις γύρω στα 60-70 ευρώ.
Την εργοστασιακή μπαταρία δεν θα την άγγιζα καθόλου,μέχρι να εμφανιστεί πρόβλημα. Πολλές φορές αντέχουν και 6-7 χρόνια. Θα την αντικαθιστούσα μόνο με τη γνήσια ακριβώς ίδιων προδιαγραφών με την εργοστασιακή,προς αποφυγή δυσλειτουργιών στα διάφορα υποσυστήματα του αυτοκινήτου.
Τα έχει συμπληρώσει τα 7 χρόνια και βλέπω ότι αρχίζει να ζορίζεται, δεν θέλω να με αφήσει ξαφνικά.Αν έχει τις ίδιες προδιαγραφές με την εργοστασιακή τι πρόβλημα πιστεύεις μπορεί να δημιούργησει?

Ε91
12-02-14, 21:16
Τα έχει συμπληρώσει τα 7 χρόνια και βλέπω ότι αρχίζει να ζορίζεται, δεν θέλω να με αφήσει ξαφνικά.Αν έχει τις ίδιες προδιαγραφές με την εργοστασιακή τι πρόβλημα πιστεύεις μπορεί να δημιούργησει?

Καταρχήν υπάρχει η δυνατότητα μέτρησης του ποσοστού "βιωσιμότητας" της μπαταρίας σε εξουσιοδοτημένο ή μη συνεργείο. Επίσης στο κρυφό μενού υπάρχει real time βολτόμετρο για την μπαταρία.
Σίγουρα τα 7 χρόνια είναι αρκετά,αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Ως προς τις παρενέργειες μίας aftermarket μπαταρίας,ενδεικτικά,δες πρόσφατο thread του aristent (E60 transmission fault),με βάση το οποίο η λειτουργία της μπαταρίας ενδεχομένως επηρεάζει τη συμπεριφορά του αυτόματου κιβωτίου.
Με τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό που φέρουν τα αυτοκίνητά μας,η μπαταρία είναι ζωτικής σημασίας εξάρτημα. Ενδεχομένως η aftermarket μπαταρία να δουλέψει σωστά,αλλά για διαφορά 50 ευρώ, δεν θα το ρισκαριζα.

Koyotte
15-02-14, 18:22
Οι φόβοι μου επαληθεύτηκαν, μπαταρία καπουτ σήμερα.Βγάζει μια ένδειξη για φώτα τρέιλερ και παραμένει στο καντράν η κίτρινη ένδειξη κινητήρα ενώ απορυθμιστηκε ώρα και ραδιόφωνο.Η ένδειξη κινητήρα να με ανησυχεί ή λόγω της απορύθμισης την βγάζει? Η πλάκα είναι ότι τη Δευτέρα θα πήγαινα να την αλλάξω

PANOS-E60
15-02-14, 18:45
Οι φόβοι μου επαληθεύτηκαν, μπαταρία καπουτ σήμερα.Βγάζει μια ένδειξη για φώτα τρέιλερ και παραμένει στο καντράν η κίτρινη ένδειξη κινητήρα ενώ απορυθμιστηκε ώρα και ραδιόφωνο.Η ένδειξη κινητήρα να με ανησυχεί ή λόγω της απορύθμισης την βγάζει? Η πλάκα είναι ότι τη Δευτέρα θα πήγαινα να την αλλάξω

δεν βλέπω λόγο ανησυχίας, μέσα στη βδομάδα είχα και εγώ τα ίδια συμπτωματα (σφαλμα ABS, ckeck engine, μηδενισε ο μερικός χιλιομετρητής και το journey computer). Φυσικά το αμαξι δεν πήρε μπρος. Αλλαξα χτες τη μπαταρία και έσβησαν μόνα τους όλα τα σφαλματα.

Koyotte
15-02-14, 19:06
Οκ, η μπαταρία θέλει κωδικοποίηση;Τη μανισια έβαλες;Να δοκιμάσω να τη φορτισω και να πάω συνεργείο ή να την φέρω και να την βάλω εδώ;

nikos bob
15-02-14, 19:16
Οι φόβοι μου επαληθεύτηκαν, μπαταρία καπουτ σήμερα.Βγάζει μια ένδειξη για φώτα τρέιλερ και παραμένει στο καντράν η κίτρινη ένδειξη κινητήρα ενώ απορυθμιστηκε ώρα και ραδιόφωνο.Η ένδειξη κινητήρα να με ανησυχεί ή λόγω της απορύθμισης την βγάζει? Η πλάκα είναι ότι τη Δευτέρα θα πήγαινα να την αλλάξω

Μονο την ωρα και ημερομηνια θα επαναρυθμισεις.

Ερωτηση : Η εργοστασιακη BMW μπαταρια αν καταλαβα καλα ηταν απο το 2006, σωστα ;
Αν τωρα βαλεις μια Bosch ή όποια αλλη που θα εχει (100) ;; ευρω αν βρεις στα ιδια A (amper) αλλα και Ah (αμπερ εκκινησης και χωρητικοτητας) και αντεξει 2006-2014 =7-8 χρονια τοτε βαλτη.
Η μπαταρια που πρεπει να εχεις ειναι : 12 V 70 Α 580 Αh

PANOS-E60
15-02-14, 19:17
Οκ, η μπαταρία θέλει κωδικοποίηση;Τη μανισια έβαλες;Να δοκιμάσω να τη φορτισω και να πάω συνεργείο ή να την φέρω και να την βάλω εδώ;

το εβαλα μπρος με καλώδια μεταφορας ρευματος και πηγα και σε ηλεκτρολογο και την αλλαξα. Εβαλα μπαταρια εμπορίου (GLS) με τα αμπερώρια που προβλέπει το Realoem. Δεν την δήλωσα ακόμα, γιατί πρεπει να γίνει σε εξουσιοδοτημένο, με πρωτη ευκαιρία θα γίνει.

nikos bob
15-02-14, 19:24
Για τα Ε 60 καντε και μια βολτα σε καποιον επισημο-εξουσιοδοτημενο να κοιταξουν-αλλαξουν και μια μονωση σε ενα καλωδιο που ισχυει σαν οδηγια για ολα τα χρονια απο αρχης παραγωγης τους.
Για την ''δηλωσή'' της μην ανησυχεις και τοσο γιατι αφου εβαλες εμποριου, μαλλον εχεις το παλιο με την ''ασπρη'' οποτε δεν εχεις θεμα υπερφορτωσης, να το κανεις ομως για την ''μνημη'' του αυτοκινητου.

Koyotte
15-02-14, 19:49
Μονο την ωρα και ημερομηνια θα επαναρυθμισεις.

Ερωτηση : Η εργοστασιακη BMW μπαταρια αν καταλαβα καλα ηταν απο το 2006, σωστα ;
Αν τωρα βαλεις μια Bosch ή όποια αλλη που θα εχει (100) ;; ευρω αν βρεις στα ιδια A (amper) αλλα και Ah (αμπερ εκκινησης και χωρητικοτητας) και αντεξει 2006-2014 =7-8 χρονια τοτε βαλτη.
Η μπαταρια που πρεπει να εχεις ειναι : 12 V 70 Α 580 Αh

Όντως είναι από το 2006 και λέω να βάλω την εργοστασιακή, ελπίζω να αντέξει το ίδιο με την πρώτη!

sierra
15-02-14, 20:59
Εγώ έβαλα την BOSCH και είναι μια χαρά. Αν πας σε συνεργείο θα στην βάλει αφού σου ενώσει με καλώδια τους πόλους και δεν χρειάζεται καμιά ρύθμιση μετά. Τώρα είναι εποχή που κάνουμε οικονομία και δεν χρειάζετε να πληρώνουμε την αντιπροσωπεία...

Koyotte
21-02-14, 14:08
Πηγαίνοντας να αλλάξω την μπαταρία, και φτάνοντας στο συνεργείο παρατήρησα οτι απο το καπώ έβγαινε λίγος καπνός. Μιας και θα άλλαζα την μπαταρία είπα να το κοιτάξουν και η διάγνωση ήταν αλλαγή τσιμούχας αντλίας κενού. Πράγματι η αλλαγή έγινε και όλα καλά. ΌΜΩΣ, με χρέωσαν εργασία 90 ΕΥΡΩ +ΦΠΑ. Μου φάνηκαν πολλά, για εξειδικευμένο και έτσι σήμερα μίλησα με εξουσιοδοτημένο. Τι μου είπαν? Εργασία 73 ΕΥΡΩ και με έκπτωση περί τα 63. Συμπέρασμα, εξειδικευμένο ΤΕΛΟΣ. Κάποτε λέγαμε για τα εξουσιοδοτημένα, έβαλαν αυτοί μυαλό και τρελάθηκαν οι άλλοι? Ρε πάτε καλά?:ranting2:

Ε91
21-02-14, 14:30
Πηγαίνοντας να αλλάξω την μπαταρία, και φτάνοντας στο συνεργείο παρατήρησα οτι απο το καπώ έβγαινε λίγος καπνός. Μιας και θα άλλαζα την μπαταρία είπα να το κοιτάξουν και η διάγνωση ήταν αλλαγή τσιμούχας αντλίας κενού. Πράγματι η αλλαγή έγινε και όλα καλά. ΌΜΩΣ, με χρέωσαν εργασία 90 ΕΥΡΩ +ΦΠΑ. Μου φάνηκαν πολλά, για εξειδικευμένο και έτσι σήμερα μίλησα με εξουσιοδοτημένο. Τι μου είπαν? Εργασία 73 ΕΥΡΩ και με έκπτωση περί τα 63. Συμπέρασμα, εξειδικευμένο ΤΕΛΟΣ. Κάποτε λέγαμε για τα εξουσιοδοτημένα, έβαλαν αυτοί μυαλό και τρελάθηκαν οι άλλοι? Ρε πάτε καλά?:ranting2:

Το έχω διαπιστώσει πολλάκις συγκρίνοντας τιμές μεταξύ εξουσιοδοτημένων και "επώνυμων" εξειδικευμένων, τόσο στη χρέωση συγκεκριμένης εργασίας όσο και σε συγκεκριμένα ανταλλακτικά (που ουσιαστικά τα εξειδικευμένα τα αγοράζουν από την αντιπροσωπεία).

Κάποιοι εξειδικευμένοι, ιδίως κάποιοι που ειδικεύονται σε ηλεκτρονικά, κωδικοποιήσεις κλπ., εκμεταλλευόμενοι τη γενική εντύπωση ότι τα εξουσιοδοτημένα είναι ακριβά, αποδεικνύονται τελικά ακριβότεροι.

Προς θεού, δεν λέω ότι είναι φθηνά τα εξουσιοδοτημένα, αλλά θεωρώ ότι ένα εξειδικευμένο πρέπει να είναι αισθητά φθηνότερο από το εξουσιοδοτημένο για να το προτιμήσω.

Koyotte
21-02-14, 14:52
Το έχω διαπιστώσει πολλάκις συγκρίνοντας τιμές μεταξύ εξουσιοδοτημένων και "επώνυμων" εξειδικευμένων, τόσο στη χρέωση συγκεκριμένης εργασίας όσο και σε συγκεκριμένα ανταλλακτικά (που ουσιαστικά τα εξειδικευμένα τα αγοράζουν από την αντιπροσωπεία).

Κάποιοι εξειδικευμένοι, ιδίως κάποιοι που ειδικεύονται σε ηλεκτρονικά, κωδικοποιήσεις κλπ., εκμεταλλευόμενοι τη γενική εντύπωση ότι τα εξουσιοδοτημένα είναι ακριβά, αποδεικνύονται τελικά ακριβότεροι.

Προς θεού, δεν λέω ότι είναι φθηνά τα εξουσιοδοτημένα, αλλά θεωρώ ότι ένα εξειδικευμένο πρέπει να είναι αισθητά φθηνότερο από το εξουσιοδοτημένο για να το προτιμήσω.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Η γκαντεμιά μου (ή τύχη γιατί θα μπορούσα να το πάθω σε άσχετο τόπο και χρόνο) ήταν οτι το έβγαλε όταν έφτανα στο συνεργείο, οπότε δεν διακινδύνευσα να το πάρω και να φύγω, ούτε θεώρησα οτι για μια τέτοια εργασία θα υπήρχε (τόσο μεγάλη) διαφορά. Μάλιστα, δεδομένου οτι μέχρι τώρα οι τιμές του ήταν χαμηλότερες (περισσότερο ή λιγότερο) απο εξουσιοδοτημένου και βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου, συνεπώς απέφευγα μακρυνές μετακινήσεις, δεν υποψιαζόμουν οτι θα υπάρχει τέτοια απόκλιση. Δεν το πίστευα όταν μίλησα με το εξουσιοδοτημένο, και για να προλάβω τυχόν αμφιβολίες του τύπου: "μήπως δεν κατάλαβαν καλά", περιέγραψα ακριβώς τι θέλω δίνοντας τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου, τα οποία τα έχουν απο κάποιες άλλες εργασίες στην data base.Μιλάμε βγάζω καπνούς, αντί 63 περίπου, πλήρωσα 90+ ΦΠΑ=110!! Εννοείται οτι θα τους το πω και περιμένω να ακούσω πως θα το δικαιολογήσουν και επι τόπου θα πάρω τηλ στο εξουσιοδοτημένο αν έχουν αμφιβολίες.

Ε91
21-02-14, 15:16
Την τιμή της μπαταρίας την τσέκαρες με το εξουσιοδοτημένο;

Koyotte
21-02-14, 15:22
Την τιμή της μπαταρίας την τσέκαρες με το εξουσιοδοτημένο;Ναι, στα ίδια είναι, δεν μου είπαν όμως αν είχε και κάποια έκπτωση. Δεν πειράζει, προς γνώση και συμμόρφωση αυτά.