PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 προφυλακτηρας πίσω (επιδιορθωση?)



andreas-d
07-02-14, 01:35
Παιδιά είναι εύκολο να φέρω στη θέση του τον πίσω προφυλακτηρα?

.... έφαγα ένα τρακάρισμα και μετακινήθηκε λιγο προς τα εμπρός,απο την αριστερη πλευρα.

Δεν έχει τίποτε άλλο,αν και από την ασφάλεια πήρα 1450¤, δεν θέλω να πάω σε συνεργείο,αφού δεν έχω σκοπό να κρατήσω το οχημα για πολύ ακόμα!!!

Αν βρω τα σημεία που πιάνει, τα λασκαρω και τον τραβήξω θα έρθει???....τι λετε???

aristent
07-02-14, 08:33
Ανδρεα,αν πηρες αποζημιωση αυτα τα χρηματα που λες,πως πιστευεις οτι ειναι μονο τοση η ζημια???

....στο φιναλε,δωσε και 50ευρω απο αυτα(και πολλα λεω)σε ενα φανοποιο να σου το κεντραρει!!!

αυτο βεβαια γινεται μονο, αν τυχον δεν εχουν σπασει οι βασεις του προφυλακτηρα,αν και λιγο δυσκολο να μην εχουν σπασει.....τελος παντων,βαλε καμμια φωτο αν μπορεις να δουμε και εμεις ποση ειναι η ζημια.

mark e92
07-02-14, 15:24
Παιδιά είναι εύκολο να φέρω στη θέση του τον πίσω προφυλακτηρα?

.... έφαγα ένα τρακάρισμα και μετακινήθηκε λιγο προς τα εμπρός,απο την αριστερη πλευρα.

Δεν έχει τίποτε άλλο,αν και από την ασφάλεια πήρα 1450¤, δεν θέλω να πάω σε συνεργείο,αφού δεν έχω σκοπό να κρατήσω το οχημα για πολύ ακόμα!!!

Αν βρω τα σημεία που πιάνει, τα λασκαρω και τον τραβήξω θα έρθει???....τι λετε???

Πως έβγαλαν 1450 χωρίς ζημιά μήπως έχουν πάρει ποδιά-βάσεις???
το καπό κλείνει καλά?

andreas-d
07-02-14, 18:18
Λοιπόν το αμάξι το πήγε σήμερα η γυναίκα μου σε ένα συνεργείο εδώ απέναντι γιατί έχανε νερά από την ταπα του δοχείου στο ψυγείο, και της είπε ότι με κανά 20-30¤ το φέρνει και το έκανε. Τώρα για τη ζημιά δεν εχει πάρει τίποτα,το αμάξι που με χτύπησε ήταν από πίσω μου παρκαρισμένο και του γλυστρισε το πόδι από το συμπλέκτη όπως έφευγε και μου την έδωσε άφησε σημείωμα και όταν μίλησα μαζί του μου το είπε πως έγινε.
Τώρα για τα λεφτά εδώ στη Γερμανία φωνάζεις εμπειρογνωμόνων και αυτός βγάζει το κόστος και η ασφάλεια πληρώνει φυσικά και αυτόν 564¤ μάλιστα.
Τώρα εμένα μου έβγαλε 2400¤ άμα το φτιάξω φυσικά με χαρτιά, 2600¤ αν ήθελα να το πεταγα τόση είναι η αξία του εδώ, η 1400¤ στο χέρι επειδή η ασφάλεια βρίσκει κάποια μάντρα που το πέρνει και δίνει τη διάφορα για να γλυτωσει, εμένα μου βρήκε έναν που έδινε 1200¤ περίπου οπότε αυτή θα έδινε αλλά 1400¤ για το αυτοκίνητο, εφόσον δεν το πετάω ούτε και το φτιάχνω κομπλέ με αποδείξεις η ασφάλεια δίνει 1400¤που θα έδινε αν το πεταγα.
Φοτο επειδή είμαι από το iPad δεν μπορώ να ανεβάσω αλλά όντως εδώ στη Γερμανία αν σε χτυπήσουν περνεις καλά λεφτά, ποιο παλιά επερνες όλα τα λεφτά τώρα έχουν λίγο ξεψαρωσει και εφόσον η ζημιά είναι κοντά στην αντικειμενική αξία έχουν αυτό το δικαίωμα να σου προτείνουν να το δώσεις και φυσικά να πάρεις το πόσο όλο.

aristent
07-02-14, 18:39
Αντρεα,αυτα που λες, εδω στην Ελλαδα μας φαινονται καπως ......"παραξενα"να το πω???

....δηλαδη,μια ζημια που δεν θα επισκευαστει,θα πληρωθει αδρα στο χερι???!!!!

τι εχουν "ξεψαρωσει"???...αν ειναι ετσι οι ασφαλιστικες στη Γερμανια, ειναι ακομη σε κατασταση γυρινου!!!

εδω του αλλουνου του αρνηθηκαν να του δωσουν το ακριβες ποσο απο ασφαλιστρα κλοπης,γιατι το αντιστοιχο μοντελο με το οχημα του, πωλειται σε σαϊτ πωλησεων(car.gr) σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο αυτη που ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ!!!:facepalm:

υποθετω βεβαια,οτι ειχε μικτη ασφαλεια αυτος που σε χτυπησε,αφου τον αποζημιωνουν και τον ιδιο.

Bazil Van Sinner
07-02-14, 18:53
Aνδρεα!Πιασ'το με συρμα και πουλα το φιλε!!!

Greek way!!

1400 και στο χερι εισαι αρχηγος!

andreas-d
07-02-14, 19:01
Δεν ξέρω αν εχει μικτή. Δεν είπα ότι τον αποζημιωνουν αυτόν εκτός από την πρώτη μέρα δεν έχω κάποια δουλειά μαζί του μόνο με την αςφαλεια του, εδώ η αςφαλεια πληρώνει ότι πει ο γκουταχερ( εμπειρογνωμόνων) φυσικά όπως είπα πληρώνεται αδρά και αυτός στην δική μου περίπτωση 500¤++ έχω όλα τα χαρτιά από αυτόν γιατί τα έστειλε και σε εμένα εκτος απο την αςφαλεια! για δέκα λεπτά δουλειά! μέχρι και τα τηλέφωνα που πήρε χρεώνει.
Αν βάλεις και δικηγόρο έχεις το δικαίωμα τον πληρώνει και αυτόν. Εμένα τα 1400¤ πάντως δε με χάλασαν και έχω και το άμαξα κι μου, μέχρι το 2015 έχω TUV οπότε αν δεν τα παίξει το κρατάω αν χαλάσει το πετάω 2400¤ το είχα πάρει τα έβγαλε τα λεφτά του μόνο και μόνο απο το ταξίδι Ελλάδα το καλοκαίρι!!!!

andreas-d
07-02-14, 19:07
Aνδρεα!Πιασ'το με συρμα και πουλα το φιλε!!!

Greek way!!

1400 και στο χερι εισαι αρχηγος!

Γιατί βρε το αμάξι είναι σύρμα 2001 μοντέλο μετά θερμενωμενα του με τα κόλπα του αφηρη, μέσα έξω είναι αστέρι,παρηγγειλα και ένα PDC sensor να δουλεύει και το παρκτρονικ μιας και το πέρνει και η γυναίκα και έτοιμος.:mpaks:

BILL007
07-02-14, 19:32
Αντρεα,αυτα που λες, εδω στην Ελλαδα μας φαινονται καπως ......"παραξενα"να το πω???

....δηλαδη,μια ζημια που δεν θα επισκευαστει,θα πληρωθει αδρα στο χερι???!!!!

τι εχουν "ξεψαρωσει"???...αν ειναι ετσι οι ασφαλιστικες στη Γερμανια, ειναι ακομη σε κατασταση γυρινου!!!

εδω του αλλουνου του αρνηθηκαν να του δωσουν το ακριβες ποσο απο ασφαλιστρα κλοπης,γιατι το αντιστοιχο μοντελο με το οχημα του, πωλειται σε σαϊτ πωλησεων(car.gr) σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο αυτη που ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ!!!:facepalm:

υποθετω βεβαια,οτι ειχε μικτη ασφαλεια αυτος που σε χτυπησε,αφου τον αποζημιωνουν και τον ιδιο.



Αρη όντως και εμένα περίεργο μου φαίνεται, όπως τα λές.

Ωστόσο στην Αγγλία όλες οι ασφάλειες είναι υποχρεωτικά μεικτές!

Επίσης το βάψιμο είναι πάρα πολύ ακριβό, καμία σχέση με την Ελλάδα! Οπότε έτσι ίσως να δικαιολογείται το ποσο, αν και εμένα μου φαίνεται όπως σου είπα και αρχικά αρκετά περίεργο...

andreas-d
07-02-14, 20:11
Μη σου φένεται περίεργο bill. Υπάρχουν και αλλοι στο φόρουμ μου ξέρουν από Γερμανία να στα επιβεβαιώσουν δεν έχω λόγο να λέω μλ@κιες?. Αν μπορούσα είμαι απο iPad θα ανέβασα φοτο το αυτοκίνητο και τα χαρτιά απο όλους, εδώ δεν πληρώνει η αςφαλεια για KFZ ανταλλακτικά αλλά για γνήσια, οπότε μόνο και μόνο η προφηλακτηρα που για αυτούς μια γδαρσουλα σήμανει αλλαγή, + PDC sensor ήταν χαλασμένος αλλά του είπα ότι απο το τρακάρισμα και μετά δε δουλεύει +βάψιμο + εργασία να τα λεφτά..

aristent
07-02-14, 20:14
Σε πιστευουμε Ανδρεα,δεν λεμε κατι για εσενα, ξερεις οτι εδω τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα και ζοριζομαστε κατα καποιο τροπο που δεν εχουμε τετοια αντιμετωπιση......αλλα με εσενα τι προβλημα να εχουμε???:cheers:

BILL007
07-02-14, 20:23
:cheers::cheers::cheers::cheers::cheers:

andreas-d
07-02-14, 21:14
Ας ήμουν και εγώ Ελλάδα και ας ήμουν με τρεις και εξήντα, τώρα θα μου πεις γιατί έφυγα?
Για τα παιδιά μόνο και μόνο..

giorgos///M
07-02-14, 23:27
Παιδια σαν κατοικος Γερμανιας εδω και καποια χρονια επιβεβαιωνω οτι ετσι ειναι εδω τα πραγματα. Μπορει οι ασφαλειες εδω να ειναι ειναι πολυ πιο ακριβες απο την Ελλαδα αλλα οταν σε τρακαρει αλλος πληρωνουν οτι σου βγαλει ο εμπειρογνωμονας ασχετα με το αν εσυ θα φτιαξεις το αμαξι. Δηλαδη δεν πας οπως εδω τιμολογιο για να πληρωθεις. Εμενα στο Ε36 με πληρωσανε 2450 Ευρω οταν με χτυπησε καποιος απο πισω για ζημια που την εφτιαξα οταν ηρθα το καλοκαιρι Ελλαδα με 300 ευρω. Το ποσο φαινεται υπερβολικο αλλα εκει ο εμπειρογνωμονας υπολογιζει τη ζημια με καινουρια γνησια ανταλλακτικα ασχετα με τον αν ειναι παλιο το αυτοκινητο και το κοστος της εργατοωρας ειναι πιο ακριβο. Επισης υπολογιζεται και η μειωση της αξιας του αυτοκινητου λογω του ατυχηματος αλλα και τα λεφτα που θα πληρωθει αυτος. Κατι τετοια ειδα εδω και καταλαβα ποσα βηματα εχουμε να κανουμε για να φτασουμε στο επιπεδο να λεγομαστε οργανωμενο κρατος.

aristent
08-02-14, 08:32
....... καταλαβα ποσα βηματα εχουμε να κανουμε για να φτασουμε στο επιπεδο να λεγομαστε οργανωμενο κρατος.

βηματα????......δεν λες καλυτερα τρισεκατομμυρια χιλιομετρα!!!!:ranting2:

Γεννηθηκα Γερμανια το 1966(αυτο το αναφερω συνηθως για να την σπασω στους πρωτευουσιανους φιλους μου!!!! :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: ....)και ηρθα Ελλαδα,με τους γονεις μου εννοητε,μονιμα το 1978.........ακομη και σημερα,δεν εχουμε φτασει ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ που θυμαμαι τοτε!!!!

θα μου πεις μικρο παιδι(12χρονο)τι θυμασαι???.....απο το σχολειο(πισινα μια φορα την εβδομαδα υποχρεωτικα!!!),τα ΜΜΜ(ενα πασο σχολικο και πας οπου θες Δωρεαν!!!ουτε μισο ουτε εκπτωση!!!!),τον πολιτισμο :shok: ναι!!!...κανεις δεν εφτυνε στο δρομο!!!!...ουτε πετουσε σκουπιδια εκτος καδου!!!...ακομα και στο σπιτι μας θυμαμαι,αν ηταν γεματοι οι καδοι,επεστρεφα με τα σκουπιδια ξανα,για να τα παω την επομενη μερα!!!!.....ναι ρε 'σεις,εκανα και δουλειες!!!δουλευαν και οι δυο γονεις!!!:original:


αυτα και αλλα πολλα......που πιθανον να τα αναφερω σε αλλο θρεντ,για να μην ειμαι οφτοπικ.

Stamats
08-02-14, 15:24
Βάψιμο και τοποθέτηση πίσω προφυλακτήρα 150¤..... Πολλά?:thanks:

Vassilis ///M
08-02-14, 15:32
Μια χαρά τιμή είναι...
Κανονικότατα μάλιστα αυτές είναι οι χρεώσεις...

90 + Φ.Π.Α. βάψημο + τοποθέτηση...

BILL007
08-02-14, 15:32
Βάψιμο και τοποθέτηση πίσω προφυλακτήρα 150¤..... Πολλά?:thanks:
Βρήκες να σου κάνουν ή εσύ προσφέρεις αυτή την υπηρεσία τόσο?

Η τιμή είναι φυσιολογική

Stamats
08-02-14, 15:35
Όχι...πλήρωσα τόσα κ ήθελα να ρωτήσω απο περιέργεια κ μόνο....

BILL007
08-02-14, 15:39
Έγινε καλή δουλειά? Πως το είδες το αποτέλεσμα?

Stamats
08-02-14, 15:46
Καλή ειναι,δεν λέω....μου γυαλίσε και το καπό που ήταν λίγο.....θολό .. Απλά μου έκατσε κάπως γιατί δεν ήξερα τις τιμές κ έδωσα κ 180¤ για ν αγοράσω τον προφυλακτήρα.....

BILL007
08-02-14, 16:10
κ έδωσα κ 180¤ για ν αγοράσω τον προφυλακτήρα.....

Καινούργιο γνήσιο? Απλό ή mpack?

Stamats
08-02-14, 16:16
Γνήσιο μεταχειρισμένο,απλο

mark e92
08-02-14, 16:51
παρηγγειλα και ένα PDC sensor να δουλεύει και το παρκτρονικ μιας και το πέρνει και η γυναίκα και έτοιμος.:mpaks:

Ναι αυτό τώρα είναι Απαραίτητο ... μην σου χτυπήσει και τον προφυλακτήρα :th_Laie_67-1:

BILL007
08-02-14, 18:25
Γνήσιο μεταχειρισμένο,απλο

Eδω όντως πλήρωσες πάρα πολλά :(
Μη σου πω 3 φορές πάνω...60-100 παίζει αυτό το ανταλλακτικό...

Stamats
08-02-14, 18:33
Έψαξα .....μονο αυτό βρήκα! Δεν ειναι οτι είχα κ πολλές επιλογές....:ranting2:

andreas-d
08-02-14, 21:11
Ναι αυτό τώρα είναι Απαραίτητο ... μην σου χτυπήσει και τον προφυλακτήρα :th_Laie_67-1:

Όχι βρε αλλά μη χτυπήσει κανά παρκαρισμένο και τα 1400¤ αλλάξουν χέρι.:mpaks:

andreas-d
19-02-14, 20:50
Άλλαξα το PDC sensor αλλά δεν κάνει τίποτα? ενώ πρώτα όταν έβαζαν όπισθεν είχα ενα συνεχόμενο ήχο, τώρα δεν κάνει τίποτα σαν να δουλεύει κανονικά, αλλά ΟΤΑ πλησιάζω αυτοκίνητο δε χτυπάει ο σενσορ δουλεύει, έβαλα το χέρι και εχει παλμό. Τη παίζει?