PDA

Επιστροφή στο Forum : service e36 coupe



thanos444
02-02-14, 09:55
γεια σας παιδιά!μπορεί να μου πει κάποιος πότε πρέπει να γίνεται το oil και το inspection service και τί περιλαμβάνει το καθένα από αυτά?ευχαριστώ!

leo328
02-02-14, 10:23
λαδια-φιλτρο λαδιου εγω τα αλλαζω καθε 5 χιλ. χλμ η' καθε χρονο αν δεν κανεις-συμπληρωνεις τα χλμ.
το servise (inspection) θα το κανεις οταν σβησουν ολα τα πρασινα τετραγωνακια απο το κατραν σου και αναψει πορτοκαλι.(εναλλακτικα καθε 15 χιλ.χλμ περιπου).
περιλαμβανει λαδια,φιλτρα λαδιου-αερα-βανζινης-καμπινας,μπουζι και αν χρειαζεται ιμαντες-λουρια μαζι με ρουλεμαν.(αν βαλεις καινουργια λουρια και αφησεις τα παλια ρουλεμαν θα σου κανουν θορυβο τα ρουλεμαν μετα.).
επισης μην ξεχνας να κανεις servise στο air-contidion μια φορα το χρονο (κοινως αλλαγη φρεον) πριν το καλοκαιρι..
αυτα ειναι τα στανταρ που κανω εγω στο ε36...thumb
υ.γ. λαδια και μπουζι βαζε αυτα που οριζει η bmw για το μοντελο σου σε οτι μαρκα θελεις...
υ.γ. σε αναλωσιμα οπως ειδη service καλη ωρα μην βαζεις γνησια ανταλλακτικα γιατι ειναι πιο ακριβα.βαζε απο κει που προμηθευεται και η Bmw.
οπως:
μπουζι-ngk η' bosch
λαδια -castrol η΄ γνησια αν τα βρεις σε καλη τιμη (τα φερνω απεξω σε σχεδον μιση τιμη απο'τι τα χουν εδω).
φιλτρα -προτιμησε τα mahle που ειναι τα καλυτερα.mahle ειναι και τα γνησια..

leo328
02-02-14, 10:26
επισης σε λουρια-ρουλεμαν contitech η΄ skf ειναι απο τα καλυτερα...thumb

thanos444
02-02-14, 10:29
λαδια-φιλτρο λαδιου εγω τα αλλαζω καθε 5 χιλ. χλμ η' καθε χρονο αν δεν κανεις-συμπληρωνεις τα χλμ.
το servise (inspection) θα το κανεις οταν σβησουν ολα τα πρασινα τετραγωνακια απο το κατραν σου και αναψει πορτοκαλι.(εναλλακτικα καθε 15 χιλ.χλμ περιπου).
περιλαμβανει λαδια,φιλτρα λαδιου-αερα-βανζινης-καμπινας,μπουζι και αν χρειαζεται ιμαντες-λουρια μαζι με ρουλεμαν.(αν βαλεις καινουργια λουρια και αφησεις τα παλια ρουλεμαν θα σου κανουν θορυβο τα ρουλεμαν μετα.).
επισης μην ξεχνας να κανεις servise στο air-contidion μια φορα το χρονο (κοινως αλλαγη φρεον) πριν το καλοκαιρι..
αυτα ειναι τα στανταρ που κανω εγω στο ε36...thumb
υ.γ. λαδια και μπουζι βαζε αυτα που οριζει η bmw για το μοντελο σου σε οτι μαρκα θελεις...
υ.γ. σε αναλωσιμα οπως ειδη service καλη ωρα μην βαζεις γνησια ανταλλακτικα γιατι ειναι πιο ακριβα.βαζε απο κει που προμηθευεται και η Bmw.
οπως:
μπουζι-ngk η' bosch
λαδια -castrol η΄ γνησια αν τα βρεις σε καλη τιμη (τα φερνω απεξω σε σχεδον μιση τιμη απο'τι τα χουν εδω).
φιλτρα -προτιμησε τα mahle που ειναι τα καλυτερα.mahle ειναι και τα γνησια..

θα μπορούσες να μου στείλεις τη διε'υθυνση γι να παραγγέλνω κι εγώ τα λάδια?βάζω τα εργοστασιακά της bmw.

leo328
02-02-14, 12:40
θα μπορούσες να μου στείλεις τη διε'υθυνση γι να παραγγέλνω κι εγώ τα λάδια?βάζω τα εργοστασιακά της bmw.

5w40 που παιρνει το δικο μου παιρνω απο γερμανια για 3-4 αλλαγες (τα βαζω αποθηκη τα υπολοιπα) και μου βγαινει 5μιση ευρω το λιτρο κομπλε με μεταφορικα μεσα.
εδω η πιο φτηνη τιμη στο γνησιο λαδι της bmw 5w40 ειναι 8ε το λιτρο απο εναν στην καλλιθεα που χω βρει...
αυτος ειναι ο γερμανος...https://stores.ebay.co.uk/levoil/

m_sak
27-04-14, 17:28
ρε σα να εχει ανεβασει τιμες αυτος στο 5w-40

leo328
02-05-14, 07:20
ρε σα να εχει ανεβασει τιμες αυτος στο 5w-40

οντως στα 24 λιτρα (μεχρι 25 δεν αλλαζουν τα μεταφορικα που ειναι 20,50) βγαινει 6,6ε το λιτρο.(μαλλον τα ανεβασε γιατι μπηκε μεσα :th_Laie_67-1:).
βρηκα οικονομικοτερο https://www.ebay.de/itm/Original-BMW-5W-40-Super-Power-Motorol-LL-98-12x1-L-/390344053885?pt=Autopflege_Wartung&hash=item5ae251947d
στα 24 λιτρα 6ε το λιτρο κομπλε με μεταφορικα που ειναι 24ε μεχρι 30 λιτρα.thumb