PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε60 boot open στο idrive



karagiadim
31-01-14, 20:31
Έψαξα αρκετά (χωρίς αποτέλεσμα) πριν ανοίξω νέο θέμα. Πρόσφατα έχω συνέχεια στο idrive (Ε60) την ειδοποίηση "boot open", ενώ το πορτ μπαγκάζ είναι κλειστό και ασφαλισμένο. Η ειδοποίηση "χάνεται" μετά από 2-4 δευτερόλεπτα αλλά το "τρίγωνο υπενθύμισης" παραμένει στον πίνακα οργάνων. Η ένδειξη επανεμφανίζεται μόλις αρχίσει να κινείται το αμάξι. Έλεγξα τις ασφάλειες αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί. Υπάρχει πρόβλημα στον ηλεκτρικό διακόπτη ανοίγματος του πορτ μπαγκάζ ή έχω να κάνω με φθαρμένα καλώδια; Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιο φίλο;

Leonidas_E39
31-01-14, 22:35
Δες την φυσουνα που περνανε τα καλωδια απο το πορτ μπαγκαζ στο σκαφος μηπως εχει κοπει και εχει βαλει νερα τουλαχιστον συνηθες φαινομενο σε Ε39-Ε46

karagiadim
01-02-14, 14:32
Ευχαριστώ. Βρήκα απασχόληση για το πρωινό της Κυριακής...

giannis_compact
01-02-14, 15:13
Πολύ πιθανό να είναι και ο διακόπτης, όμως.

E60_Arkadia
01-02-14, 16:43
Και εμενα για διακοπτης μου φαινεται

karagiadim
02-02-14, 19:47
Δυστυχώς είναι τα καλώδια στο σημείο που μπαίνει η πλεξούδα των καλωδίων στο "σώμα" του αυτοκινήτου. Είναι ακριβώς η περίπτωση που φαίνεται στο λινκ που παραθέτω. Προφανώς το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τον βραχίονα στο άνοιγμα-κλείσιμο του πορτ μπαγκάζ. Έχετε να προτείνετε κανένα καλό ηλεκτρολόγο στη Θεσσαλονίκη; Μου μίλησαν για τον Σάκη στο Ιπποκράτειο. Να πάω στην αντιπροσωπεία ή σε ηλεκτρολόγο;

https://www.youtube.com/watch?v=-KYXwh3kDso

karagiadim
08-02-14, 18:07
Τελικά η βλάβη αποκαταστάθηκε... 4 κομμένα καλώδια στο σημείο που δείχνει το παραπάνω βίντεο ήταν αρκετά για να με "ταράξουν" για όλη την εβδομάδα. Η μέτρηση με πολύμετρο έδειξε 0 κατανάλωση, 17 λεπτά μετά το σβήσιμο του κινητήρα και κλείδωμα του αυτοκινήτου. Ο φόβος μου για προβληματικό IBS (Intelligent Battery Sensor) αποδείχθηκε υπερβολικός...