PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.



joseph
11-04-10, 16:03
Τραγωδία σε πίστα αγώνων στο Πολυδένδρι
Νεκρό ανήλικο παιδί

Τελευταία ενημέρωση: 15:31 Κυριακή 11 Απριλίου 2010
Ένα ανήλικο παιδί έχασε σήμερα λίγο μετά τις 13:00 το μεσημέρι τη ζωή του ενώ σοβαρά τραυματίσθηκε ο πατέρας του και ο αδελφός του, όταν ένα από τα αυτοκίνητα που συμμετείχε σε αγώνες σε πίστα αυτοκινήτων στο Πολυδένδρι Αττικής, ξέφυγε από την πορεία του και έπεσε επάνω τους.
Όπως έγινε γνωστό, ένα από τα αυτοκίνητα που έπαιρνε μέρος σε αγώνα σε πίστα αυτοκινήτων, στο ύψος του 30ου χιλιομέτρου της εθνικής οδού Αθηνών - Λαμίας, ξέφυγε από την πορεία του και έπεσε πάνω στους θεατές με αποτέλεσμα να τραυματίσει σοβαρά έναν πατέρα και τα δύο ανήλικα παιδιά του.

Ο πατέρας διακομίσθηκε με ασθενοφόρο στο Γενικό Κρατικό Αθηνών, ενώ τα δυο παιδιά διακομίσθηκαν στο νοσοκομείο Παίδων "Αγλαΐα Κυριακού". Όμως λίγη ώρα αργότερα, το ένα από τα δυο παιδιά υπέκυψε στα τραύματά του, παρά τις προσπάθειες των γιατρών.

Για τις συνθήκες του δυστυχήματος γίνεται έρευνα από τις αρμόδιες υπηρεσίες της Αστυνομίας.

Driver M
11-04-10, 16:18
Tραγικό περιστατικό, το άκουσα κι εγώ πριν λίγο στις ειδήσεις.

Ελπίζω τουλάχιστον, με αφορμή το γεγονός αυτό, να τιμωρηθούν κάποιοι ασυνείδητοι που διοργανώνουν αγώνες χωρίς να υπάρχουν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας (το αυτοκίνητο που παρεκτράπη της πορείας του ήταν απλό ΙΧ, χωρίς rollcage, ενισχύσεις κλπ, ενώ δεν υπήρχε και επαρκής προστασία για τους θεατές απ'ό,τι ειπώθηκε στις ειδήσεις), θέτοντας σε κίνδυνο τόσο τις ζωές των αγωνιζομένων, όσο και των θεατών. Ελπίζω να αποδοθούν ευθύνες και να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι (αν αληθεύουν τα όσα λέει το δημοσίευμα περί ελλειπών μέτρων), αν και δυστυχώς το παιδάκι δε γυρίζει πίσω.

Συλλυπητήρια στην οικογένεια και περισσότερη υπευθυνότητα από τους αρμόδιους στο μέλλον για να μην επαναληφθούν τέτοια οδυνηρά περιστατικά.

Stefanos_Cool
11-04-10, 17:14
ΤΡΑΓΙΚΟ.

Τα συλλυπητήριά μου στην οικογένεια ...

Κωνσταντίνος
11-04-10, 17:30
Εν έτη 2010 να συμβαίνουν τέτοια, αν μη τι άλλο δείχνει ότι είμαστε αιώνες πίσω σε θέματα αυτοκίνησης. Υπήρχε έλεγχος για τον συγκεκριμένο αγώνα ; Υπήρχαν προδιαγραφές ααφαλείας ; Tηρήθηκαν ; Ελεγξε κανείς αν τηρούνται ;
Πέρα απο τους μοιρολατρισμούς για την ζωή που χάθηκε, πρέπει να σκεφτούμε και άλλα πράγματα.
Οι ευθύνες αν αποδωθούν σε κανέναν δεν θα φέρουν καμμιά ζωή πίσω φυσικά, αλλά κάποια στιγμή πρέπει σε αυτή την γ@μοχώρα να πληρώσει και κανείς για κάτι.
Αλλά μας έφαγαν τα motorsport.
Θα οργανώσουμε και έναν αγώνα, να μπουν μέσα οι τρελιάριδες με τα θηρία που εχουν φτιάξει (ρε αυτός με το turbo-nitro-ναφθαλίνη Yaris ταμπούρα έχει πίσω ; βλέπω καλά ; δεν γ@μείς, το αμάξι ράβει, θα φχαριστηθεί ο κόσμος)

Και εγώ αναπολώ τα Group B και τα 80's, αλλά όταν βλέπω τον κόσμο να ανοίγει την τελευταία στιγμή να περάσει το Quattro, όπως το κοπάδι προβατίνες, λέω καλλίτερα που καταργήθηκε................

Konstantinos
11-04-10, 17:44
Πρώτα απ'όλα για να μην παρεξηγηθώ με αυτά που θα πω, να διευκρινήσω ότι το θέμα και για μένα πριν από οτιδήποτε άλλο είναι τραγικό. Από εκεί και πέρα όμως:
1) Δεν πρέπει πρώτος φυλακή να μπει αυτός-οί που διοργανώνουν αγώνες σε τέτοιο μέρος ονομάζοντας "εξέδρα θεατών" το χώρο πίσω από ένα μεταλλικό σταντ που δεν συγκρατεί ούτε παπάκι?
2) Ο πατέρας που έκατσε με τα 2 παιδιά του πάνω στην έξοδο της στροφής πίσω από αυτό το σταντ που δουλειά του είναι να οριοθετεί ουρές σε τράπεζες, είναι πρώτα τραγικός (δεν το αμφισβητώ αυτό και μακάρι να μην το ξαναζήσει ποτέ κανείς) και μετά διανοητικά καθυστερημένος.
Ιδού η "εξέδρα" λοιπόν...
https://www.youtube.com/watch?v=KIdhhu4WpO4&feature=player_embedded
(πηγή video: newsit)

nautilos
11-04-10, 18:10
Πρώτα απ'όλα για να μην παρεξηγηθώ με αυτά που θα πω, να διευκρινήσω ότι το θέμα και για μένα πριν από οτιδήποτε άλλο είναι τραγικό. Από εκεί και πέρα όμως:
1) Δεν πρέπει πρώτος φυλακή να μπει αυτός-οί που διοργανώνουν αγώνες σε τέτοιο μέρος ονομάζοντας "εξέδρα θεατών" το χώρο πίσω από ένα μεταλλικό σταντ που δεν συγκρατεί ούτε παπάκι?
2) Ο πατέρας που έκατσε με τα 2 παιδιά του πάνω στην έξοδο της στροφής πίσω από αυτό το σταντ που δουλειά του είναι να οριοθετεί ουρές σε τράπεζες, είναι πρώτα τραγικός (δεν το αμφισβητώ αυτό και μακάρι να μην το ξαναζήσει ποτέ κανείς) και μετά διανοητικά καθυστερημένος.
Ιδού η "εξέδρα" λοιπόν...
https://www.youtube.com/watch?v=KIdhhu4WpO4&feature=player_embedded
(πηγή video: newsit)


Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να μην γράφεις για αυτόν τον πατέρα. Δεν νομίζω να ήθελε να χάσει ένα παιδί στα καλά του καθουμένου και ούτε πιστεύω ότι θα άντεχε ένα κατηγορό για το χαμένο παιδί του. Άρα φαντάσου μία στο εκατομύριο να διαβάσει το παραπάνο post. Φιλικά πάντα :thanks:

330compressor
11-04-10, 18:14
Τη λυπη μου για το γεγονος αλλα μια φορα που ειχα παει για να εβαζα μεσα το αμαξι μου (με λαστιχα μαζι κλπ) οταν ειδα το πως ειναι εκει λεω....ειναι μπου....λο επικυνδινο εδω θα γινει καμια ζιμια η σε οχημα η σε ανθρωπο.....θα ελεγα να μη ξαναπανε αμαξια εκει η στα Μεγαρα η αφιδνες τελος.

soc12r
11-04-10, 18:52
To βιντεο απο το ατυχημα!!!
https://qik.com/video/5994438

τα θερμα μου συλλυπητηρια στην οικογενεια του!!!

Kostas_1
11-04-10, 19:57
Τραγικο οπως ειπατε παιδια. Ουτε να το σκεφτομαι δεν μπορω....Θερμα συλλυπητηρια...

Ομως μου την εδωσε μια παραμετρος....τα καναλια που χρονια παρακαλαμε να δειξουν κανενα αγωνα τωρα θυμηθηκαν τους αγωνες μονο και μονο για να αποδειξουν παλι τι βαμπιρ ειναι...

Ισως αν υπηρχε εδω και χρονια μεγαλυτερη δημοσιοτητα, και οι συνθηκες ασφαλειας θα ηταν καλυτερες, αλλα...

Dioskouroi
11-04-10, 20:46
https://www.youtube.com/watch?v=7rBzYT9PMrA&feature=player_embedded

gant
11-04-10, 22:10
Τραγικότατο αυτό που συνέβει.
Πόσοι όμως ρε παιδιά δεν έχετε βρεθεί σε αναβάσεις;
Τουλάχιστον εγώ προσωπικά, έχω δει αγωνιστικά να πέφτουν σε φουρκέτες πάνω σε θεατές αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ με συνέπειες μόνο τραυματισμών.
Να προσθέσω ακόμη δεξιοτεχνίες, η ειδικές διαδρομές;
Αλλοτε ξεροκέφαλοι θεατές, άλλοτε ελλειπή η πρόχειρα μέτρα ασφάλειας και έχουμε αυτά τα αποτελέσματα.
Οπως φαίνεται και απ το βίντεο η οργάνωση ήταν καθαρά ερασιτεχνική και τα προστατευτικά (ο θεός να τα κανει τέτοια) απλά οριοθετούσαν την πίστα.
Δεν βρέθηκε κάποιος υπεύθυνος να πει στον πατέρα και τους υπόλοιπους ότι στέκονται σε λάθος σημείο και να τους απομακρύνει από κει;

yodas
11-04-10, 22:10
Ότι και να πω είναι λίγο. Θερμά συλληπητήρια και κρίμα που ο μηχανοκίνητος αθλητισμός δέχεται τέτοιο χτύπημα.

υ.γ Τι άλλο πρέπει να γίνει για να δουν επιτέλους οι υπέυθυνοι το θέμα της πίστας σοβαρά ώστε να γίνονται όλα με μεγαλύτερη ασφάλεια και με διεθνείς κανονισμούς;

5555
11-04-10, 22:26
Μπραβο στην ΕΛΠΑ και ΕΘΕΑ για την ασφαλεια των θεατων ....:thumbsdown:
Ο Θεος να το αναπαυσει το παιδακι και κουραγιο στην οικογενεια του

skandalis447
11-04-10, 23:22
Ειναι απλα τραγικο...εχει μουδιασει το στομαχι μου απο την ωρα που το εμαθα...Θεωρητικα οταν ενας οδηγος πηγαινει σε μια πιστα,πληρωνει για να κανει το κεφι του με ασφαλεια,τουλαχιστον προς τους γυρω του...το κακο ειναι οτι στην Ελλαδα εχουμε μονο μια πιστα στις Σερρες,και 2-3 πασαλιματα που τα λεμε πιστες εδω και εκει...Εκει λοιπον δοιργανωνουν καρχαριες διαφορες εκδηλωσεις με ανυπαρκτα μετρα ασφαλειας...Δεν φταιει ουτε ο οδηγος...ο οποιος ΠΛΗΡΩΣΕ για να εχει ασφαλεια και οργανωση στην δεξιοτεχνια του,οσο κουλος και να ειναι,και φυσικα ουτε ο πατερας,ο οποιος παλι πληρωσε για να κατσει εκει με τα παιδια του που του ειπαν οτι ειναι ασφαλης...Ευχαριστω το Θεο που δεν εχω βρεθει ποτε στη θεση του ενος η του αλλου...Μου χαλασε η μερα και η διαθεση...

NickE60
12-04-10, 00:37
Δεν μπορώ να πω κουβέντα.. μια ζωή έφυγε τζάμπα, τίποτε άλλο..
τα υπόλοιπα τα είπατε όλα...

joseph
12-04-10, 00:59
Κριμα για το αγγελουδι, ελεος βρε παιδια!! κανενας δεν μπορουσε να διωξει τον κοσμο απο αυτο το σημειο? τοσο αδιαφορια?!!

manos///3
12-04-10, 11:35
Η ευθυνη ειναι ξεκαθαρα της ΕΘΕΑ που δινει αδειες σε αγωνες χωρις να τους ελεγχει ως προς την ασφαλεια θεατων και αγωνιζομενων.
Οι αγωνες εχουν παει πολυ πισω εξαιτιας τους. Το μονο που τους ενδιεφερε ηταν ενα ραλι ακροπολις , που το εχασαν και αυτο.

Κριμα που χαθηκε ετσι αδικα μια ζωη, μονο και μονο απο την αδιαφορια καποιων καρεκλοκενταυρων.

makisM5
12-04-10, 11:58
ΠΑΕΙ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ..........!!!!!!! ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ!!!!!!!!!!!!! ΕΝΑ .... ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ.............!!!!!!!!! ΚΑΙ.......... να πανε να γ-----νε ολοι τους!!!!!!!!:thumbsdown::thumbsdown:

paganis
12-04-10, 12:50
Τραγικο οπως ειπατε παιδια. Ουτε να το σκεφτομαι δεν μπορω....Θερμα συλλυπητηρια...

Ομως μου την εδωσε μια παραμετρος....τα καναλια που χρονια παρακαλαμε να δειξουν κανενα αγωνα τωρα θυμηθηκαν τους αγωνες μονο και μονο για να αποδειξουν παλι τι βαμπιρ ειναι...

Ισως αν υπηρχε εδω και χρονια μεγαλυτερη δημοσιοτητα, και οι συνθηκες ασφαλειας θα ηταν καλυτερες, αλλα...

αν μπορουσαμε να τους ταξουμε κανα δυο θυματα ,ανα αγωνα...θα ειχαμε πληρη καλυψη με δορυφορικα λινκ...20 καμερες...σχολιασμο...και βραδυνη εκπομπη σχολιασμο....δυστηχως ειμαστε μικρη σαν χωρα...και δεν μας παιρνει να θυσιαζουμε και αλλο πλυθησμο!! ισως με τις εισαγωγες και τις νομιμοποιησεις μας το λυσει το θεμα ο Γιωργακης......

Nikos
12-04-10, 13:07
Αν δεν ειχε συμβει το ατυχημα, κανεις δε θα ειχε ασχοληθει με το θεμα.
Και οσοι ειχαν παει να παρακολουθησουν τον αγωνα αυτο θα ειχαν γυρισει πισω και σημερα θα ελεγαν....πω πω ρε παπαρα...να εβλεπες το σκουμπι πως ξετρυπισε το εβο......για να μη σου πω για το punto που εραψε ολη την πιστα λες και ηταν η Σκυλια Κριθαρακη.....
Και η ζωη θα συνεχιζοταν με τις γνωστες προχειροτητες που χαραχτηριζουν ολες, μα ολες μας τις δραστηριοτητες, οι οποιοιες καθε χρονο γινονται και χειροτερες.
Ας περιοριστουμε στη συμπονοια προς την οικογενεια του μικρου παιδιου και ας μη μπουμε σε λεπτομερεις αναλυσεις περι αγωνων και δη αυτοσχεδιων (διοτι περι τετοιου επροκειτο, εκτος και αν καποιος θεωρει την πρωην εκθεση αυτοκινητων πιστα για αγωνες) διοτι θα πικραθουν πολλοι .

sokinm3
12-04-10, 14:23
πραγματικα ειναι λυπηρο αυτο που εγινε και ως γονιος δεν εχω την ορεξη να δουλεψω σημερα.....οσοι ειναι γονεις φανταζομαι να με καταλαιβαινουν........

σιγουρα ολοι μας θελουμε να βγαζουμε την τοξινη μας,να ανεβαζουμε την αδρελανινη μας και παραλληλα να ζουμε την ζωη μας σε max επιπεδο..........

Μηπως θα πρεπει να βρουμε καποιο αλλο χομπυ με το λιγοτερο ρισκο για εμας αλλα και για τους υπολοιπους?????

Μηπως θα πρεπει να κανουμε στροφη σε καποια αλλη δραστηριοτητα?????

Και μαλιστα το λεω εγω που πραγματικα εχω κανει παρα πολλες αυτοσχεδιες κοντρες και με πολλα χλμ......

πραγματικα μετα απο το χθεσινο την ακουσα

κριμα πραγματικα για το παιδι.......

πολυ χοντρο να φευγεις Κυριακη πρωι απο το σπιτι σου με 2 παιδια και να γυριζεις με 1

Και ξερουν οι γονεις που ειναι εδω μεσα τι σημαινει Κυριακη πρωι με το παιδι σου