PDA

Επιστροφή στο Forum : 1η αλλαγή λαδιών



efe
26-01-14, 18:13
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω για να κάνω αλλαγή λαδιών γιατί έχει ανάψει η ένδειξη. Κατά προτίμηση βόρεια προάστεια και τι τιμές παίζουν.
μοντέλο 116i 136hp f20, καινούργιο.
Και έτσι για ενημέρωση θα σας πω την ιστορία μου....Είχα μία Ζ4 και την αντάλλαξα με την καινούργια σειρά 1. Από την αρχή έκανε έναν παράξενο ήχο άλλα για όσους γνωρίζουν ηταν ο ήχος απο πυράκια. Από την ΒΜW μου είπαν έτσι κάνει. περνάνε τα πρώτα 15.000χλμ (λάθος μου βέβαια) και τι να δω...το αυτοκίνητο ήταν χωρίς λάδια. Η απάντηση τους είναι ότι τα τρώει και ότι είναι φυσιολογικό. κάθε 3000χλμ μισό λιτρο λάδι λενε.
Μετά από λίγο καιρο έβγαινε το μηνύμα ότι ο κινητήρας δεν έχει δύναμη και να σταματήσω την οδήγηση. έκλεινα τον κινητήρα τον άναβα και όλα καλα. το πρόβλημα τελικα ήταν γρανάζι μεταβλητου χρονισμου. και πάλι λέει η bmw φυσιολογικό...η απάντηση εεε ενταξει χάλασε.
Επιπλέον είχε χαλάσει ένα σωληνάκι για το ψυκτικο του κινητήρα με αποτέλεσμα να χάνει τα υγρά του το παγούρι. Η απάντηση της bmw και πάλι εεεε εντάξει χάλασε. Δεν πληρωσα τίποτα γιατι όλα ήταν εντός εγγύησης αλλά για να πω την αλήθεια πλέον φοβάμαι ότι αργότερα θα έχω προβλήματα με το συγκεκριμενο αμάξι.

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

HLIAS - E36
26-01-14, 18:55
Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο συνολικά?

aristent
26-01-14, 18:57
Καλως ηρθες κατ'αρχην!!!...και με 'γεια την νεα σου μπεμπα!!!:thumbsup:

:viannen_01: :viannen_01: :viannen_01:


δυστυχως υποψιαζομαι οτι χωρις λαδια,χωρις νερο,απο τις πρωτες ωρες λειτουργιας του μοτερ...επονται θεματα....ευχομαι να βγουν εντος εγγυησης....

Kostas_1
26-01-14, 19:06
Καλως ηρθες.

Για πες 2 λογια παραπανω.

Το αμαξι ειναι καινουργιο και θα κανει το 1ο του σερβις?

Αρα ψαχνεις εξουσιοδοτημενο για να εισαι μες την εγγυηση?

Εχει φτασει 15.000 χλμ και δεν εχει αλλαξει λαδια ακομη?

mark e92
26-01-14, 19:16
Καλώς ήρθες!
Να πας από εκεί που το πήρες και να τους το σπάσεις στο κεφάλι...
Χωρίς λάδια τι να πω...

ghost-rider
26-01-14, 19:26
Καλως ηρθες κατ αρχην!

Δευτερον.
Παιδια δεν ητανε απο την αρχη χωρις λαδια το αμαξι.
Μετα απο 15.000χλμ με τα ιδια λαδια εμεινε χωρις λαδια.
Δε φταινε αυτοι που το πουλησαν.
Τουρμπατο αυτοκινητο ειναι. Φυσιολογικο ειναι να υπαρχει καταναλωση απο εδρανα αξονα τουρμπινας πχ.

Το θεμα ειναι αλλο. Αυτο δεν εχει δεικτη σταθμης κλασσικο μεσα στο καπω, ετσι δεν ειναι?
Μεσα δεν αναψε τιποτα? Δεν φανηκε οτι του ελειψε λαδι?

HLIAS - E36
26-01-14, 19:33
Εμένα δεν μου φαίνονται λογικά αυτά που έγραψε για 15.000 χλμ ΜΟΝΟ...!:thumbsdown:

E461800
26-01-14, 20:16
:
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω για να κάνω αλλαγή λαδιών γιατί έχει ανάψει η ένδειξη. Κατά προτίμηση βόρεια προάστεια και τι τιμές παίζουν.
μοντέλο 116i 136hp f20, καινούργιο.
Και έτσι για ενημέρωση θα σας πω την ιστορία μου....Είχα μία Ζ4 και την αντάλλαξα με την καινούργια σειρά 1. Από την αρχή έκανε έναν παράξενο ήχο άλλα για όσους γνωρίζουν ηταν ο ήχος απο πυράκια. Από την ΒΜW μου είπαν έτσι κάνει. περνάνε τα πρώτα 15.000χλμ (λάθος μου βέβαια) και τι να δω...το αυτοκίνητο ήταν χωρίς λάδια. Η απάντηση τους είναι ότι τα τρώει και ότι είναι φυσιολογικό. κάθε 3000χλμ μισό λιτρο λάδι λενε.
Μετά από λίγο καιρο έβγαινε το μηνύμα ότι ο κινητήρας δεν έχει δύναμη και να σταματήσω την οδήγηση. έκλεινα τον κινητήρα τον άναβα και όλα καλα. το πρόβλημα τελικα ήταν γρανάζι μεταβλητου χρονισμου. και πάλι λέει η bmw φυσιολογικό...η απάντηση εεε ενταξει χάλασε.
Επιπλέον είχε χαλάσει ένα σωληνάκι για το ψυκτικο του κινητήρα με αποτέλεσμα να χάνει τα υγρά του το παγούρι. Η απάντηση της bmw και πάλι εεεε εντάξει χάλασε. Δεν πληρωσα τίποτα γιατι όλα ήταν εντός εγγύησης αλλά για να πω την αλήθεια πλέον φοβάμαι ότι αργότερα θα έχω προβλήματα με το συγκεκριμενο αμάξι.

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Καλό κουράγιο φίλε μου ! Αμάξι με 15000 χλμ και τρώει λάδι ! Να ήτανε φιάτ θα έλεγα άντε , αυτοκίνητο 30000++++ € , πιάσε το αυγό και κούρεψέ το !!:ranting2: Τόσες βλάβες καινούργιο αμάξι .......???????????:thumbsdown::thumbsdown:

karavag116d
26-01-14, 21:50
Εγω παντως αλλαξα στις 10000 ναχω το κεφαλι μου ησυχο...Μηπως απτη αρχη επρεπε να κανεις ενα τσεκ απ///δεν ξερω αλλα δεν μου ακουγεται φυσιολογικο

Nick bmwlover
27-01-14, 13:02
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω για να κάνω αλλαγή λαδιών γιατί έχει ανάψει η ένδειξη. Κατά προτίμηση βόρεια προάστεια και τι τιμές παίζουν.
μοντέλο 116i 136hp f20, καινούργιο.
Και έτσι για ενημέρωση θα σας πω την ιστορία μου....Είχα μία Ζ4 και την αντάλλαξα με την καινούργια σειρά 1. Από την αρχή έκανε έναν παράξενο ήχο άλλα για όσους γνωρίζουν ηταν ο ήχος απο πυράκια. Από την ΒΜW μου είπαν έτσι κάνει. περνάνε τα πρώτα 15.000χλμ (λάθος μου βέβαια) και τι να δω...το αυτοκίνητο ήταν χωρίς λάδια. Η απάντηση τους είναι ότι τα τρώει και ότι είναι φυσιολογικό. κάθε 3000χλμ μισό λιτρο λάδι λενε.
Μετά από λίγο καιρο έβγαινε το μηνύμα ότι ο κινητήρας δεν έχει δύναμη και να σταματήσω την οδήγηση. έκλεινα τον κινητήρα τον άναβα και όλα καλα. το πρόβλημα τελικα ήταν γρανάζι μεταβλητου χρονισμου. και πάλι λέει η bmw φυσιολογικό...η απάντηση εεε ενταξει χάλασε.
Επιπλέον είχε χαλάσει ένα σωληνάκι για το ψυκτικο του κινητήρα με αποτέλεσμα να χάνει τα υγρά του το παγούρι. Η απάντηση της bmw και πάλι εεεε εντάξει χάλασε. Δεν πληρωσα τίποτα γιατι όλα ήταν εντός εγγύησης αλλά για να πω την αλήθεια πλέον φοβάμαι ότι αργότερα θα έχω προβλήματα με το συγκεκριμενο αμάξι.

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Τι στυλ οδηγησης εχεις,το ζορισεις το αμαξι;;;

Cobalt
27-01-14, 13:43
έχει παρατηρηθεί απο αρκετούς να καταναλώνεται μια σχετικά μεγάλη πσοσότητα λαδιού ειδικά πριν την πρώτη αλλαγή.
υποτίθεται οτι αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι τα εργοστασιακά πρώτα λάδια είναι πιο αραιά για να βοηθήσουν στο στρώσιμο του κινητήρα και γιαυτό αλλάζονται στις 5.000 ΚΜ συνήθως, όπου και μπαίνουν τα ''κανονικά'' πλεόν.

αν το φαινόμενο συνεχίζεται και έπειτα, τότε υπάρχει θέμα προφανώς...
εξαρτάται πάντοτε και απο τον τύπο του κινητήρα όμως!

Nick bmwlover
27-01-14, 13:49
έχει παρατηρηθεί απο αρκετούς να καταναλώνεται μια σχετικά μεγάλη πσοσότητα λαδιού ειδικά πριν την πρώτη αλλαγή.
υποτίθεται οτι αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι τα εργοστασιακά πρώτα λάδια είναι πιο αραιά για να βοηθήσουν στο στρώσιμο του κινητήρα και γιαυτό αλλάζονται στις 5.000 ΚΜ συνήθως, όπου και μπαίνουν τα ''κανονικά'' πλεόν.

αν το φαινόμενο συνεχίζεται και έπειτα, τότε υπάρχει θέμα προφανώς...
εξαρτάται πάντοτε και απο τον τύπο του κινητήρα όμως!

Πολυ σωστος,επισης εξαρταται και απο τον τροπο οδηγησης,και δη σε τουρμπατο αμαξι!!!

playmaker
27-01-14, 14:02
Παιδιά εγω στ πρώτη έβαλα μια αμερικανική μάρκα βίδα με μαγνήτη αξίζει τι λέτε ;

mark e92
27-01-14, 15:35
Τι στυλ οδηγησης εχεις,το ζορισεις το αμαξι;;;

Οσο και αν το σκίζει αν το ξεκουράζεις πριν το σβήσεις δεν έχει πρόβλημα (λόγω Turbo )

Nick bmwlover
27-01-14, 15:40
Οσο και αν το σκίζει αν το ξεκουράζεις πριν το σβήσεις δεν έχει πρόβλημα (λόγω Turbo )

Μαρκο και αυτο που λες κομματι της οδηγησης ειναι...

6ylinder
27-01-14, 15:47
Δεν πιστεύετε ότι είναι ουτοπία να κάθεστε και να ψάχνεστε εάν είναι λογικό και δυνατόν να κάψει τόσο πολύ λάδι καινούργιο μοτέρ και να προσπαθείτε να διακαιολογείτε τα αδικαιολόγητα;;;

Είναι αδύνατον ό,τι χρήση και να κάνεις. Είχε θέμα το μοτέρ από την αρχή και το πρόβλημα πλέον είναι τί ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΕΣ άλλες φθορές απέκτησε κατά τη λειτουργία του με ελλιπή λίπανση. Η λίπανση είναι το Α και το Ω για τη μακροζωία και εύρυθμη λειτουργία του κινητήρα.

efe
27-01-14, 16:12
Συνολικά τα χλμ του αυτοκινήτου είναι πλέον στα 22.500.
Ναι το αμάξι ήταν καινούργιο. Εχει κλείσει πλέον τα 2 χρόνια και είναι εκτός εγγύησης.
Δυστυχώς ναι δεν του άλλαξα τα πρώτα λάδια και ας γνώριζα ότι έπρεπε.

Το αμάξι ναι ήταν χωρίς λάδια από την αρχή και βάραγε πυράκια απο την αρχή. Τους το είπα και μου είπαν έτσι κάνει. Φαντάσου με δευτέρα και δεν τράβαγε μία. Εγώ φταίω που δεν ανοιξα να ελέγξω.

Για να ανάψει λαμπάκι παιδιά πρέπει να φτάσει στο φίλτρο λαδιού η ποσότητα. Έτσι μου είπαν από bmw.

Το στυλ οδήγησης είναι κατα κύριο λόγο στη ρύθμιση sport αλλά μην φανταστείς καταβαση 3000 με 3500 οι αλλαγες. Λόγω του σπορτ από bmw λένε ότι τσιμπάει λίγο παραπάνω και κατανάλωση και λάδια.

efe
27-01-14, 16:22
η επίσημη απάνταση ήταν να μην ανησυχω για τίποτα και ότι τα ίδια προβλήματα έχουν ξανατύχη σε κανα δύο ακόμη αντε τρία αυτοκίνητα. ότι το γρανάζι του μεταβλητου χρονισμου είναι ασχετο με τη λύπανση του κινητηρα και ότι δεν προήλθε απο την έλλειψη λαδιού. εγώ πιστεύω ότι τα πρώτα 10000χλμ τα έκανε σίγουρα με μείον μισο λίτρο λάδι και έκανε αλλα 5000χλμ με το δείκτη στο minimum έως στεγνό θα έλεγα. όσον αφορά το ψυκτικό υγρό μου λένε εντάξει ελλατωματικό δοχείο, ελλατωματικό σωληνάκι.
Ξέχασα να αναφέρω ότι και το ηχοσύστημα εβγαλε βλάβη την οποία δεν μπορούσαν να εξηγήσουν με τίποτα. Εμπαινες στο αμάξι και αναβες τον κινητηρα, αν είχα απο πριν τον πρώτο σταθμό και μετα πάταγα το 2 δεν άλλαζε. ηθελε τουλαχιστον 4 πατήματα για να αλλαξει. και μετά όλα οκ. αλλάχτηκε η κονσόλα του ηχοσυστήματος στην εγγύηση.

ΑΛΛΑ Η BMW ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ευχομαι.....

Nick bmwlover
27-01-14, 19:40
Δεν πιστεύετε ότι είναι ουτοπία να κάθεστε και να ψάχνεστε εάν είναι λογικό και δυνατόν να κάψει τόσο πολύ λάδι καινούργιο μοτέρ και να προσπαθείτε να διακαιολογείτε τα αδικαιολόγητα;;;

Είναι αδύνατον ό,τι χρήση και να κάνεις. Είχε θέμα το μοτέρ από την αρχή και το πρόβλημα πλέον είναι τί ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΕΣ άλλες φθορές απέκτησε κατά τη λειτουργία του με ελλιπή λίπανση. Η λίπανση είναι το Α και το Ω για τη μακροζωία και εύρυθμη λειτουργία του κινητήρα.

Μιας και χρησιμοποιησες πληθυντικο,εγω προσωπικα και πιστευω πολλοι αλλοι,δεν προσπασθησα να δικαιολογησω τιποτα αδικαιολογητο,εκανα μια ερωτηση,εκανα μια διατυπωση και περιμενα απαντηση για να αρχισω να αποκλειω διαφορες περιπτωσεις,δεν ειπα οτι η μαμα BMW δεν φταιει πουθενα,οτι ειναι λογικοτατο να καιει ετσι η οτι καλα σου ειπαν αυτοι εκει που πηγες αφου ειναι μηχανικοι της BMW κλπ...
Ειναι εμφανεστατο πως και οτι ο efe δεν το προσεξε το αμαξι,ειναι υπευθυνος,και το παραδαχτηκε και ο ιδιος για την κακη συντηρηση του,υπαιτιος για την ελλιπη λιπανση του και τις ανεπανορθωτες αλλες φθορες οπως και εσυ λες!!!

6ylinder
27-01-14, 22:22
Δεν τη λέω σε κανέναν.

Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις το να βάζουμε μπροστά στο πρόβλημα και κανά δυό δικά μας λάθη (σημαντικά), απλά ελαφρύνουμε το φταίξιμο των υπεύθυνων και δεν πρέπει.

Aκούς εκεί να σου λένε "φυσιολογικό, έτσι κάνουν...". Τον αρχίζεις στις κλωτσιές και μετά του λες "και εγώ έτσι κάνω, είναι το φυσιολογικό μου..." ή δεν τον αρχίζεις;

scania124
27-01-14, 22:29
Φιλε μου αλλαζε τα λαδακια καθε 10000χλμ......που και που κοιτα και την στάθμη και ολα θα ειναι ωραια.
Ενας απλος ελενχος μια στο τόσο δεν έβλαψε κανεναν.

HLIAS - E36
27-01-14, 22:46
Φιλε μου αλλαζε τα λαδακια καθε 10000χλμ......που και που κοιτα και την στάθμη και ολα θα ειναι ωραια.
Ενας απλος ελενχος μια στο τόσο δεν έβλαψε κανεναν.
Κι αν δεν δεις βελτίωση και συνεχιστούν τα ζόρια μετά μία φουλ μετατροπή σε 130i και καθάρισες...:thumbsup:

Nick bmwlover
28-01-14, 05:35
Δεν τη λέω σε κανέναν.
Ουτε εγω προσπαθησα να "σου την πω" και αυτο φαινεται καθοτι συμφωνουμε στο παρακατω thumb

Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις το να βάζουμε μπροστά στο πρόβλημα και κανά δυό δικά μας λάθη (σημαντικά), απλά ελαφρύνουμε το φταίξιμο των υπεύθυνων και δεν πρέπει.
Aκούς εκεί να σου λένε "φυσιολογικό, έτσι κάνουν...". Τον αρχίζεις στις κλωτσιές και μετά του λες "και εγώ έτσι κάνω, είναι το φυσιολογικό μου..." ή δεν τον αρχίζεις;


δεν ειπα οτι η μαμα BMW δεν φταιει πουθενα,οτι ειναι λογικοτατο να καιει ετσι η οτι καλα σου ειπαν αυτοι εκει που πηγες αφου ειναι μηχανικοι της BMW κλπ...

Koyotte
28-01-14, 09:16
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί ανά 3.000 χλμ θεωρείται φυσιολογικό να "τσιμπάει" μισό λίτρο λάδι. Σε tsi 1.4 που είχα (και με πρόγραμμα) έκανα αλλαγές κάθε 7.500 χλμ και ήταν ζήτημα αν είχε χάσει 100 ml. Τώρα για συνεργείο στα β.π. αν ενδιαφέρεσαι για εξειδικευμένο μπορώ να σου πω με πμ thumb

DIMITr|S
28-01-14, 10:34
εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται να εχετε καινουρια αμαξια και να μην κοιτατε συχνα τα λαδια του αυτοκινητου...το σημαντικοτερο πραγμα
εχω ακουσει απειρο κοσμο να λεει οτι θα παω για σερβις....και του λεω δλδ?σερβις μ λεει...δεν ξερει τι και πως ουτε να τσεκαρει το παγουρι του νερου ουτε λαδια δεν κοιταει ουτε τπτ περιμενουν να ερθει το μαγικο σερβις που θα τα διωρθωσει ολα

efe
29-01-14, 00:44
εγω για να πω την αλήθεια επειδή προερχόμουν απο οικογένεια με φιατ και αλφα ρομεο κοίταζα τα πάντα και όταν λέω τα πάντα το εννοω. απλα από την στιγμή που πηρα bmw με φλόμωσαν ότι αλλαξα κατηγορία και ότι τουλάχιστον σε αξιοπιστία και ποιότητα όλα ήταν μακραν καλύτερα και να μην ανησυχω για τίποτα, όλη την δουλειά θα την κάνει το αμάξι.
ελπίζω και εγώ να μην συνεχιστούν θέματα με το αμάξι αλλά είναι και ευθύνη της αντιπροσωπείας να μην παραμυθιάζουν τον κόσμο γιατί εγω έστω κάποια στιγμή κοίταξα τα λάδια άλλοι περιμένουν τις ενδείξεις και το πρώτο σερβις και ότι γίνει.