PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός



karavag116d
25-01-14, 19:02
Αν υπαρχει κάπου ήδη τέτοιο θέμα παρακαλώ να μεταφερθεί. Ψάχνω κάποιον να με κατατοπίσει στο θέμα συναγερμου για το αυτοκινητό μου. Εννοω που να απυθυνθω τιμές χρησιμότητα κτλ κτλ...

HLIAS - E36
25-01-14, 20:02
Αν δεν θέλεις κάτι εργοστασιακό τότε μπορεις να απευθυνθείς σε καταστήματα που ασχολούνται με ηχοσυστήματα, κλπ...

Από τιμές παίζουν διάφορες από 100¤ και ανεβαίνει.........:whistle: ανάλογα τι ζητάς...thumb

Μπορεί να είναι ένας απλός συναγερμός, μπορεί όταν χτυπάει να σε ειδοποιεί στο κινητό, μπορεί όταν ξεκλειδώνεις να σου ετοιμάζει καφέ, κλπ κλπ....:thumbsup: :th_Laie_67-1:

Harisp
25-01-14, 23:48
Πήγαινε σε μια Ηχοκίνηση και βάλε έναν gemini με 200-250 ευρώ.

freddys
26-01-14, 00:03
Αν υπαρχει κάπου ήδη τέτοιο θέμα παρακαλώ να μεταφερθεί. Ψάχνω κάποιον να με κατατοπίσει στο θέμα συναγερμου για το αυτοκινητό μου. Εννοω που να απυθυνθω τιμές χρησιμότητα κτλ κτλ...

Mαμα βαλε.Ολα τα αλλα νομιζω οτι θα ειναι πειραματα πανω στο κεφαλι σου.Αν δεν ειναι πειραματα δεν ξερεις και κατα ποσο δουλευει.Επισης εχουν βγει τοσοι συναγερμοι...Αν δεν θες να μπλεξεις λεω μαμα με κλειστα τα ματια.Εχει τοσους διαφορετικους προγραμματισμους που θα παθεις την πλακα σου...Πχ εχει διαφορετικο κλειδωμα αν το εχεις στο καραβι,γιατι μπορει να το ακουμπησει καποιος απο πλαγια κλπ κλπ...Εχω ρωτησει σε αντιπροσωπια 300ευρα μου ειπαν περυσι.Δεν εβαλα γιατι το αμαξι σε γκαραζ βρισκεται ολη την ωρα.Τωρα τι παιρνει επιπλεον αν ειναι μονο ο προγραμματισμος κλπ δεν ξερω στο real oem μια σειρηνα δειχνει...
Αν πας εκτος μαμας,τα πραγματα διαφερουν.Απο τον πιο απλο μεχρι να σου ζεσταινει τα καθισματα παμπριζ,να βαζει μουσικη,να εχεις ενα χειριστηριο και να σου δειχνει αν χτυπηθηκε,αν μετακινειται το αμαξι,ταχυτητα,συντεταγμεν ες απο GPS για να το βρεις και ακομα μια σελιδα με καποιες λειτουργιες που αν ειναι να συμβει το μοιραιο θα συμβει...
Δηλαδη αν ειναι να στο αρπαξει κανεις θα το κανει.Και αν δεν βρεθει μεσα σε μια δυο μερες ή εχει κανει φτερα προς εξωτερικο ή ανταλλακτικα...
Οποτε σκεψου και βαλε.
Κατι τελευταιο.
Τι γυφταριο αυτοι στην bmw;Παιρνεις ενα αμαξι,(το χρυσοπληρωνεις για τα εξτρα που θα του βαλεις)ουτε τον συναγερμο;Αλλα τι να πει κανεις εδω πατακια χρεωνουν εξτρα,πακετα καπνιστη εξτρα,ποτηροθηκες εξτρα κλπ κλπ...Το επομενο αμαξι μου το βλεπω απο Γερμανια φουλ εξτρα και να το κυκλοφορω και δικια μου εισαγωγη...

ninja2
26-01-14, 03:30
Εμενα εχει συναγερμο απο ΒΜW oem και μπορω να πω οτι δεν ελεγε και πολλα !!!
Αλλα γενικα αν ειναι να γινει το κακο δεν σε σωζει τιποτα !

*Το oem δεν μπορει να το εγκαταστησει μετα αν δεν εχει ηδη τιν προεγκατασταση το αμαξι θελει ξηλωμα ο ουρανος !!!

ΜΙΧΑΛΗΣ
26-01-14, 07:38
clifford ή viper!Οι δυο καλυτεροι συναγερμοι σε συνδοιασμο με τοποθετηση gps tracking και νομιζω εισαι ok κατα μεγαλο ποσοστο. Ηχοκινηση πιστευω θα εξυπηρετηθεις μια χαρα.

Harisp
26-01-14, 10:39
Ο μαμά συναγερμός δεν είναι καλύτερος από έναν επώνυμο aftermarket των 200-300 ευρώ.

Μάλιστα σε παλαιότερα μοντέλα(e60,e46 κτλπ) που το είχα ψάξει-μιλήσει με τεχνικούς αντιπροσωπίας μου λέγανε ότι είναι πολύ χειρότερος από τον aftermarket.

GEORGE BMW 316ci
26-01-14, 13:02
Εγω εχω ε46 και εχει τον εργοστασιακο συναγερμο που εχει το φωτακι στον κεντρικο καθρεφτη για να χτυπησει πρεπει να το ανατυναξουν με μπαζουκας πολυ μουφα :thumbsdown::thumbsdown:

Nino
26-01-14, 13:22
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1961

ΜΙΧΑΛΗΣ
26-01-14, 13:53
Εγω εχω ε46 και εχει τον εργοστασιακο συναγερμο που εχει το φωτακι στον κεντρικο καθρεφτη για να χτυπησει πρεπει να το ανατυναξουν με μπαζουκας πολυ μουφα :thumbsdown::thumbsdown:


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

dklitiro
26-01-14, 14:54
Αξίζει να ψαχτείς λίγο αν προτίθεσαι να διαθέσεις γύρω στα ¤300. Εμένα για το Ε36 μου, μου είχαν προτείνει τον EXCALIBUR της Omega electronics. Άγνωστος σε εμένα μέχρι τότε αλλά με πάρα πολλές λειτουργείες, από απλό κλείδωμα ξεκλείδωμα μέχρι τηλεέκινηση του κινητήρα και αντιπειρατικό. Μετά από σχεδόν 10 χρόνια κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με ΜΕΤΑ και SPYBALL που έχουμε σε άλλα αυτοκίνητα της οικογένειας. Από 'κεί και πέρα μπορείς να προσθέσεις σε οποιονδήποτε δορυφορικό σύστημα εντοπισμού και διάφορα τέτοια αλλά όπως είπαν και άλλα παιδιά πιο πάνω το θέμα είναι να μην σου το βάλουν στο μάτι...

Moufas E46
26-01-14, 15:13
και γω μαμα συναγερμο εχω ο οποιος δε με εχει απασχολησει ποτε με λαθος χτυπημα. το μονο παραπονο που ειχα απο την αρχη ηταν η χαμηλη σειρηνα και ο συνεχομενος βομβος που κανει το οποιο δε θυμιζει συναγερμο αν το ακουσεις. μια φορα χρειαστηκε που μου σπασανε το τζαμι για να κλεψουνε αλλα δε πηρα χαμπαρι ουτε καν με ξυπνησε αν και το αμαξι ειναι ακριβως απο κατω μου σε πυλωτη:whistle:

karavag116d
26-01-14, 17:20
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::th_L aie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup::thumbsup::thumbsup::drive:

ΔημήτρηςΜ3
26-01-14, 17:45
Αν δε κάνω λάθος στον μαμα συναγερμό
Μετα απο κάποια χρονια αλλάζεις την σειρήνα γιατι τα παίζει !!!
Εχει δική του μπαταρία που υποτίθεται αν κόψουν το ρεύμα στο αμαξι βαράει !!
Με τα χρονια την ακούει η μπαταρία της σειρήνας και παει για αντικατάσταση !

mark e92
26-01-14, 19:39
Ο μαμά χρησιμοποιεί την κόρνα,δεν έχει αντικραδασμικο, μόνο πτώση τάσης...
Αν έχεις πάρκινγκ πάρε έναν από eBay.

karavag116d
28-01-14, 19:34
Ρε παιδες, εκτος απο ιντερνετ Viper,Clifford κτλ πηγα μια βολτα και στην τοπικη αγορα....να δω τι παιζει.Όντας ασχετος λοιπον απλα ρωτησα χωρις να εκφερω αποψη να δω τι θα μου πουν. Μου προτειναν ΜΕΤΑ χωρις πολλες πληροφοριες(ονομα μοντελου λειτουργιες κτλ)Λεπτομερειες θα ξερω αυριο οταν δει τι μοντελο ταιριαζει λεει σταμαξι μου!Οταν ρωτησα για τις λειτουργιες που παρεχει ο προτεινομενος,για να δω αν ειναι κοντα σε αυτα που ειδα: πχ βλεπε https://www.ebay.com/bhp/viper-alarm-5901 μου ειπε οτι ολα αυτα δεν ειναι καλα γιατι παρεμβαλλονται στον εγκεφαλο για να εγκατασταθουν!!!!!!! Ενω ο αυτος που λεει πως δουλευει δλδ????? Τι λέτε???? Μήπως αναφέρεται σε can bus systems η παλι off topic ειμαι????

JimE36
28-01-14, 20:39
Γνωμη μου ειναι παρε εναν συναγερμο απο ebay (αν ασχολεισαι) και πηγαινε σε εναν ηλεκτρολογο που ξερεις και εμπιστευεσε για να σου τον περασει.Το τι θα ακουσεις απο καποιους επαγγελματιες προκυμενου να πουλησουν το προϊον που θελουν αυτοι, δεν λεγεται.

karavag116d
28-01-14, 21:37
οκ μαζι σου.επειδη δεν ασχολουμαι λοιπον, τι πρεπει να ξηλωθει για περαστει????

mark e92
28-01-14, 22:19
Πίσω απο το ντουλαπάκι θα βρείς μία τρύπα για να πάς 4 καλώδια στον χώρο τις μηχανής (2 για φλάς και 1 + και 1-) τα υπόλοιπα είναι μέσα στην καμπίνα Ποιο μοντέλο έχεις ???

Harisp
28-01-14, 22:45
ΜΕΤΑ έβαζε ο Σπανός σε όσους δεν είχανε εργοστασιακό.
Καλός είναι...

Εγώ νομίζω ότι ο gemini λόγω καλύτερης εγγύησης είναι καλύτερος.

karavag116d
28-01-14, 22:48
Πίσω απο το ντουλαπάκι θα βρείς μία τρύπα για να πάς 4 καλώδια στον χώρο τις μηχανής (2 για φλάς και 1 + και 1-) τα υπόλοιπα είναι μέσα στην καμπίνα Ποιο μοντέλο έχεις ???

116d f21 και οσο ναναι δεν θελω να βαλει χερι οποιος ναναι και σε οτι ναναι