PDA

Επιστροφή στο Forum : ε46 καλυτερο στησιμο



dark knight
17-01-14, 16:09
ανοιγω αυτό το θρεντ, με αφορμή το θεμα του νικου για το Ζ3, ώστε να μοιραστουμε ολοι τις γνωσεις και τις εμπειριες μας στο πως μπορούμε να στησουμε καλυτερα(οποιοδήποτε εξαρτημα αναβαθμιζει την αισθηση ,κρατημα,οδικη συμπεριφορα) ένα ε46(4 και 6 κυλινδρο) εκτος Μ.αφου για τα Μ εχει συζητηθεί διεξοδικα.
θα ειναι καλο να υπαρχει ενα θρεντ που θα ειναι συγκεντρωμενες ολες οι πληροφοριες για ε46 και θα ειναι πιο ευκολο να ενημερωθουν και να αναζητησουν οσοι θελουν να κανουν μια αναβαθμιση στο συγκεκριμενο τομεα.Μπορει να περιλαμβανει από προσθηκες στις ζαντες μεχρι την πιο πολυπλοκη πατεντα.
στο δικο μου εχω τοποθετησει ,εμπρος διαιρουμενη μπαρα θολων, pss9και εμπρος αντιστρεπτικη μ-πακ. από την μπαρα θολων δεν καταλαβα κατι αισθητο, από την pss9 είμαι ευχαριστημένος καθως δεν κοπανάει και εχει πολύ καλο κρατημα και τελος από την εμπρος αντιστρεπτικη ειδα μεγαλη διαφορα καθως νιωθω το εμπρος μερος πιο δεμενο

A8hnaios
17-01-14, 16:17
Ωραίο θέμα..!! :popcorn: :popcorn:

Bazil Van Sinner
17-01-14, 16:51
Σωστος ο d.k. για να δουμε πληροφοριες που εχουν μαζεψει μελη με 46αρια,

με μετατροπες και ιδιαιτερα μπαξιματα.

panose30
17-01-14, 18:13
M sport αναρτηση με ελατηρια kw, πολυ ευχαριστημενος απο κρατημα και ποιοτητα κυλισης,,στα μειον ειναι πως χαμηλωσε υπερβολικα..σε e46 cabrio
https://i631.photobucket.com/albums/uu35/panose30sg/20121001_171944_zps6342c9b3.jpg (https://s631.photobucket.com/user/panose30sg/media/20121001_171944_zps6342c9b3.jpg.html)

ghost-rider
17-01-14, 18:24
Ελατηρια eibach pro kit
Αντιστρεπτικες eibach
Σινεμπλοκ παουερφλεξ η μευλε(τα πρωτα για ξουραφενιο τιμονι. Τα δευτερα για πιο ανιωθες καταστασεις)
Αμορτισερ μπιλσταιν σπριντ(αν κ τωρα δεν εχω αυτα επανω. Εβαλα καποια που μου τα πασαραν για πολυ καλα.... τα επομενα θα ειναι παλι μπιλσταιν)

Κλασσικη συνταγη με θεαματικα(για τα γουστα μου) αποτελεσματα.

nikos valvetronic
17-01-14, 19:40
Ωραίο θρεντάκι δρομίσιο! Εγώ στο θέμα στήσιμο έβαλα σαν θεμέλιο μια PSS φτιαχτή από JAMsport την οπόια φοράω εδώ και 140.000,την έκανα επισκευή μετά από 100.000 και είμαι υπερ-ευχαριστημένος.Το άλλο πράμα που άλλαξε προς το καλύτερο την συμπεριφορά του ήταν οι ζάντες οι Μ-πακ (style 68).Οι συνδυασμοί πλάτους και οφσετ δεν είναι τυχαίοι σίγουρα.Πέρυσι έβαλα πίσω αντιστρεπτική από 330 (18mm αντι για 15) και βελτιώθηκε ακόμα πιο πολύ αν και η καλύτερη λύση είναι ένα σετ αφτερμαρκετ μπρος-πίσω.Τέλος πρόσφατα έβαλα πίσω ελατήρια μ-πακ και έσφιξε αρκετά ο κώλος γιατί τα ελατήριά μου είχαν κάτσει,μαζί μ'αυτα έβαλα και μπρος σινεμπλοκ meyle HD αλλά δεν μ'άρεσαν γιατί διαφορά είδα μόνο στις απότομες αλλαγές πορείας ενώ το τιμόνι μονίμως σπαρταράει στις ανωμαλίες.Αυτά από μένα.

BILL007
17-01-14, 21:14
Mπρος πίσω αντιστρεπτικές απο 6κύλινδρο (διατήρηση χαμηλού κόστους), μπροστά μπάρα θόλων απο FK, poor road package της BMW (τα δυο μεταλικά πιατέλα),full m-pack ανάρτηση (πριν κάποια περίοδο είχα bilstein κίτρινα και eibach ελατήρια, τα οποία βγήκαν μετά απο μερικούς μήνες γιατί δεν μου άρεσαν καθόλου). Ολα αυτά σε 316, μια χαρά στήσιμο σε σχέση με όπως ήταν απο εργοστάσιο. Τώρα είναι όπως πρέπει :original:

Υ.Γ Ξέχασα και 18άρες γνήσιες απο Μ3 :D

Vassilis ///M
18-01-14, 10:15
Ε46 318i Cabrio:

Bilstein Sprint B8
H&R Ελατήρια 3.5cm χαμηλώματος
Αντιστρεπτικές Μ-Pack εμπρός-πίσω
Μπάρα θόλων εμπρός ΤΑ-Τechnix
Ζάντες 18'' άρες

Αποτέλεσμα: Έχει χαμηλώσει ικανοποιητικά εμπρός-πίσω,έχει στηθεί και έχει πατήσει άριστα,ΔΕΝ είναι σκληρό,ΔΕΝ κοπανάει...

Υ.Γ.: Όταν θα αλλαχθούν πάλι τα ίδια θα μπουν...:thumbsup::thumbsup:
Δειγματίζεται κατόπειν συννενόησης και αφήστε τους άλλους να λένε ότι θέλουν....

:thanks:

6ylinder
18-01-14, 10:44
Εάν δεν κάνω λάθος, στα Ε46 'οπως κ στα 36, δεν ρυθμίζεται το μπροστινό κάμπερ. Καλό θα ήταν να έχει πχ καμιά μοίρα κάμπερ, που οδηγεί σε αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα. Στα Ε36 γίνεται έτσι...https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?995556-The-Definitive-Alignment-Guide-for-your-E36-M3&p=12923420#post12923420

6ylinder
18-01-14, 11:16
Επίσης οι διαιρούμενες/ρυθμιζόμενες μπάρες δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Θέλει μονοκόμματη, χωρίς αρθρώσεις κλπ και καλής ποιότητας, όχι αλουμινόχαρτο.

gregE36
18-01-14, 11:40
πρεπει να γινει και για Ε36 τετοιο θεμα

6ylinder
18-01-14, 14:47
Ίδια πράγματα είναι, το στήσιμό τους είναι πολύ κοντά. Απλά το Ε46 έχει πολύ πιο άκαμπτο πλαίσιο.

nikos e46
18-01-14, 20:01
Ανάρτηση όμοια με του Νίκου valvetronic(pss στον κυρ Μιχάλη).Ικανοποιητικό στήσιμο για μένα σε κάθε περίπτωση.......

mike_330
21-01-14, 10:15
E46 Compact 330 SMG M pack

Αμορτισέρ Koni Gold FSD
Όλα τα υπόλοιπα μηχανικά είναι από 330 M pack
Ζάντες 18 άρες από Ε 46 M3 με 225/45/18 μπροστά και 245/40/18 πίσω για να μην βρίσκουν στον θόλο.
Γενικά το αμάξι είναι πολύ καλό, σχετικά σκληρό στις λακούβες αλλά υποφερτό.

zaharias
17-03-14, 12:32
Επίσης οι διαιρούμενες/ρυθμιζόμενες μπάρες δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Θέλει μονοκόμματη, χωρίς αρθρώσεις κλπ και καλής ποιότητας, όχι αλουμινόχαρτο.

Ωραιο θρεντ..

Εχει κανεις αποψη για κατι τετοιο?
https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=301100454485&ssPageName=ADME:X:RTQ:GB:1123 (Μη βλεπετε την τιμη, ειναι λαθος.. 128 λιρες ειναι..)
Αξιζει, εχει διαφορά..??



Εγω φοραω Koni FSD αμορτισερ-Eibach Pro Kit ελατηρια, αντιστρεπτικη H&R μπροστα ρυθμισμενη στην πιο σκληρη ρυθμιση, πισω γεφυρα κομπλε-αντιστρεπτικη Μ3 Ε46, πολυ καλο σετ απ ανεσης-κρατηματος, πισω top mounts απο Ε46 Μ3 καμπριο (πιο ενισχυμενα)..

dark knight
17-03-14, 12:43
ισως σε πιστα ζαχαρια να δεις διαφορα,στο δρομο δεν νομιζω

ghost-rider
17-03-14, 13:20
Ωραιο θρεντ..

Εχει κανεις αποψη για κατι τετοιο?
https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=301100454485&ssPageName=ADME:X:RTQ:GB:1123 (Μη βλεπετε την τιμη, ειναι λαθος.. 128 λιρες ειναι..)
Αξιζει, εχει διαφορά..??


Zάχο πρέπει να είναι ανθεκτικές.
'Ετσι δείχνουν.
Είναι και μονοκόμματες κάτι που είναι συν.

zaharias
17-03-14, 13:57
Zάχο πρέπει να είναι ανθεκτικές.
'Ετσι δείχνουν.
Είναι και μονοκόμματες κάτι που είναι συν.

Εγκρινεις δηλαδη..?? :D

Thomelef
17-03-14, 14:48
οι ρυθμιζόμενες μπάρες είναι για να μπορείς να ευθυγραμίζεις το αμάξι όπου και όποτε θες. αν οι μπάρες είναι σταθερές, τότε δεν μπορείς να αλλάξεις κάμπερ στο αμάξι.

το θέμα στήσιμο δεν έχει να κάνει μόνο με ανάρτηση και σινεμπλόκ. δεν είναι καθόλου απλό πράγμα και θέλει πάρα πολύ ψάξιμο πάνω στην ευθυγράμιση. ειδικότερα, αν δεν έχεις ιδέα τι αποτελέσματα σου φέρνει η κάθε αλλαγή που κάνεις, καλυτερα μην ασχολείσαι καν.

το σίγουρο είναι ότι κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις.

120ie87
17-03-14, 14:56
καπου χανεις, καπου κερδιζεις με καθε επιλογή....
το σημαντικο ειναι να εχουμε φρεσκα λαστιχα και αμορτισερ-σινεμπλοκ, γενικα την αναρτηση σε καλη λειτουργικη κατασταση.
αληθεια, ποσες φορες δεν εχουμε δει ελατηρια χαμηλωματος σε συνδυασμο με διαλυμενα αμορτισερ και φαγωμενα-παλιά λαστιχα?

ghost-rider
17-03-14, 15:27
οι ρυθμιζόμενες μπάρες είναι για να μπορείς να ευθυγραμίζεις το αμάξι όπου και όποτε θες. αν οι μπάρες είναι σταθερές, τότε δεν μπορείς να αλλάξεις κάμπερ στο αμάξι.

το θέμα στήσιμο δεν έχει να κάνει μόνο με ανάρτηση και σινεμπλόκ. δεν είναι καθόλου απλό πράγμα και θέλει πάρα πολύ ψάξιμο πάνω στην ευθυγράμιση. ειδικότερα, αν δεν έχεις ιδέα τι αποτελέσματα σου φέρνει η κάθε αλλαγή που κάνεις, καλυτερα μην ασχολείσαι καν.

το σίγουρο είναι ότι κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις.

Aν εχεις ρυθμιζομενο πιατελο ρυθμιζεις κανονικα και με σταθερη μπαρα.
Αν εχεις το στοκ πιατελο θεωρητικα δε ρυθμιζεις. Με η χωρις μπαρα.
Πρακτικα αφαιρεις (η κοβεις, αναλογα το τοπ μαουντ) το πειρακι και παιζεις λιγο μετακινοντας το πιατελο ολοκληρο.

Αν παρατηρησεις και η μπαρα που ποσταρε ο Ζαχαριας εχει αερα στις τρυπες για να παρει αυτο το παιξιμο και να σου επιτρεψει να ρυθμισεις με τζολεμενο στοκ πιατελο(που δεν εχει πειρο δλδ).
Στην τελικη θες τον αερα που σου δινουν και οι τρυπες των θόλων. Και παραπανω να σου δωσει η θολομπαρα σε φρεναρουν οι θολοι.

Το ζητημα με τη θολομπαρα ειναι οτι δεν θα κληθει να παρει εφελκυσμο αλλα θλιψη.
Οι θολοι στα ζορια συγκλινουν.

Μια θολομπαρα με αρθρωση δεν αντεχει και δεν προσφερει οσο μια σταθερη.

mitsos_chania
26-03-14, 09:09
Σε ελεγχο που εγινε στο συνεργειο που παω και μετα απο παραπονα δικα μου για περιεργη συμπεριφορα του αυτοκινητου(ασαφεια στο τιμονι ανεξαρτητα απο τα χλμ που παω),ο μηχανικος μου ειπε οτι το αμαξι ειναι υπερβολικα χαμηλωμενο(η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ χαμηλο,ετσι αγοραστηκε απο Γερμανια) και μου προτεινει να αλλαχτουν τα bump stop με διαφορετικα γιατι με τα τωρινα οι αναρτησεις ειναι τερματισμενες κατω και δουλευουν μονο προς την μια κατευθυνση.
Ισχυει κατι τετοιο?Μπορει να επιρρεαζει την συμπεριφορα του αυτοκινητου τοσο πολυ αυτο?

dark knight
26-03-14, 09:22
φορας ρυθμιζομενη αναρτηση?

mitsos_chania
26-03-14, 09:36
Οχι αμορτισερ mpack εχω απ'οσο γνωριζω

mitsos_chania
26-03-14, 09:43
S226A Sportliche Fahrwerksabstimmung Sports suspension settings
Αυτο μου βγαζει στο bmwarchive

nikos1400
26-03-14, 09:59
Μητσο, τα bump stops δεν ειναι οπως το λεει και η λεξη, για να μην "τερματιζει" αποτομα η αναρτηση ?
Για ποιο λογο να ειναι καθισμενο στα bump stops ? Ειναι σαν να σου λεει οτι αυτο συμβαινει.
Γενικως, η αναρτηση "πεφτει" απο τα ελατηρια (αν ειναι ταλαιπωρημενα/πεσμενα/πολλων ετων) και τα αμορτισερ, αλλα και τις λαστιχενιες βασεις που βγαινουνε με διαφορα παχη. Μηπως ειχε βαλει ο γερμανος αλλα τετοια πιο λεπτα ?

mitsos_chania
26-03-14, 10:24
Νικο τα αμορτισερ ειναι σε καλη κατασταση.Τα ελατηρια ομως μαλλον ειναι αλλαγμενα με πολυ χαμηλοτερα γιαυτο μου λεγε ο μαστορας οτι καθεται στα bump stop το αμαξι.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως αλλαζοντας τα θα αποκτησει διαδρομη η αναρτηση

nikos1400
26-03-14, 10:42
Νικο τα αμορτισερ ειναι σε καλη κατασταση.Τα ελατηρια ομως μαλλον ειναι αλλαγμενα με πολυ χαμηλοτερα γιαυτο μου λεγε ο μαστορας οτι καθεται στα bump stop το αμαξι.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως αλλαζοντας τα θα αποκτησει διαδρομη η αναρτηση

αυτο λεω. σαν να σου λεει οτι το αμαξι δεν καθεται στα ελατηρια, αλλα πανω στα bump stops.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/DO7pLl-1.jpg

βεβαια, καλο ειναι να'ναι σε καλη κατασταση, αλλα αυτο ακουγεται σαν να θελει παραπανω υψος το αμαξι.
θα μπορουσες να το σηκωσεις αυτο το ελαχιστο και με άλλα λαστιχενια πιατελα, ή και με τα ενισχυμενα λαμαρινενια πιατελα του poor road kit.

https://www.realoem.com/bmw/diagrams/l/d/432.png

το #8 ειναι το λαστιχενιο που σε άλλα μοντελα βγαινει σε διάφορα παχη.

chief
26-03-14, 12:28
Σε ελεγχο που εγινε στο συνεργειο που παω και μετα απο παραπονα δικα μου για περιεργη συμπεριφορα του αυτοκινητου(ασαφεια στο τιμονι ανεξαρτητα απο τα χλμ που παω),ο μηχανικος μου ειπε οτι το αμαξι ειναι υπερβολικα χαμηλωμενο(η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ χαμηλο,ετσι αγοραστηκε απο Γερμανια) και μου προτεινει να αλλαχτουν τα bump stop με διαφορετικα γιατι με τα τωρινα οι αναρτησεις ειναι τερματισμενες κατω και δουλευουν μονο προς την μια κατευθυνση.
Ισχυει κατι τετοιο?Μπορει να επιρρεαζει την συμπεριφορα του αυτοκινητου τοσο πολυ αυτο?
Τα bump stops δεν τα πειραζουμε ποτε ουτε και τα αλλαζουμε με διαφορετικά.
Ο μηχανικός σου δεν επρεπε να στο πει αυτο.
Η καθε εταιρία που κανει αναρτησεις τα εχει εκει για καποιο λόγο και απο και αναλογα με την αναρτηση, διαφερει και το μεγεθος των bump stop.

Ο περισσοτεροι οδηγοι πιστευουν οτι με χαμηλωμα του αυτοκινητου εχουν και καλυτερο κρατημα επειδη χαμηλωνει το κεντρο βαρους, μειωνετας και το ρολλ και, αυτο ειναι λάθος αφου δεν υπολογιζουν οτι με τον τροπο αυτο μειωνουν και την διαδρομη του εμβολου της αναρτησης.
Η καθε αναρτηση αναλογα με το μεγεθος του εμβολου που έχει σε εκταση πρεπει να κανει μια διαδρομη οταν το αυτοκινητο ειναι στο δρομο. Αν η διαδρομη αυτη ειναι μικρη και στην ουσια ανυπαρκτη, τοτε η αναρτηση δεν δουλευει αφου τερματιζει και το κρατημα χανεται.
Το εχω δει στη πιστα παρα πολλες φορες γι αυτο ακομη και το δικό μου αμαξι, δεν ειναι παρα 1-1.5 εκατοστα πιο χαμηλό απ το εργοστασιακό, παρόλο που φοράω φουλ ρυθμιζόμενη αναρτηση.

Μαλλον εχεις λαθος ή χαλασμενα ελατηρια.
Θα σου ελεγα να αλλαξεις ελατηρια βαζοντας πιο μεγαλα ή να βρεις καποιο τροπο να ψηλωσεις το αμαξι.
Μην πειραξεις τα bump stop γιατι θα χαλασεις και τα αμορτισερ.

mitsos_chania
26-03-14, 12:35
Και εγω αυτο ειπα αρχικα,να αλλαχτουν τα ελατηρια με τα γνησια μ-πακ(αφου τωρα δεν γνωριζω τι ελατηρια εχω απανω) και να δω τι συμπεριφορα θα εχει.
Αλλιως οπως ειπε ο Νικος παραπανω να μπουν τα ελαστικα πιατελα να παρει λιγο υψος?

mitsos_chania
26-03-14, 12:43
Υπαρχουν καπου στοιχεια με το υψος που πρεπει να εχει φυσιολογικα ενα ε46 καμπριο 2,2 σαν το δικο μου?
Και απο που μπορω να μετρησω για να δω σε τι επιπεδα βρισκομαι?

Vassilis ///M
26-03-14, 12:53
Tα ελατήρια που έχεις πάνω τώρα δεν αναγράφουν κάποιον κωδικό???
Τί χρώμα έχουν???
Καμία φωτό έχεις???

mitsos_chania
26-03-14, 13:23
Μαύρο χρωμα είναι με κοκκινη κουκκίδα


Sent from my HUAWEI W1-U00 using Tapatalk

Vassilis ///M
26-03-14, 13:31
Μαύρο χρωμα είναι με κοκκινη κουκκίδα

H εικόνα αυτή μου φέρνει σε Μ-Ρack ελατήρια...
Νομίζω μαύρα με κόκκινη βούλα ήταν και τα δικά μου (γνήσιο Μ-Ρack)

Μήπως έχεις πεσμένα αμορτισέρ και χρήζουν αντικατάστασης????

chief
26-03-14, 14:09
Υπαρχουν καπου στοιχεια με το υψος που πρεπει να εχει φυσιολογικα ενα ε46 καμπριο 2,2 σαν το δικο μου?
Και απο που μπορω να μετρησω για να δω σε τι επιπεδα βρισκομαι?
Ρωτα καποιον που εχει το ιδιο αμαξι με το δικο σου να κανει μια μετρηση μπροστα-πισω απο το κεντρο της ζαντας μεχρι φτερο ή απο το κατω χειλος της ζαντας μεχρι φτερο.

dark knight
03-05-14, 19:37
ενας πινακας που δειχνει τις μεταβολες στη σκληροτητα που αναλογουν ανα εκατοστο παχους ,στις αντιστρεπτικες
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=24497&d=1399138573

dark knight
03-05-14, 21:50
https://www.balancemotorsport.co.uk/sitepage/Whiteline.html ξαναβαζω τον παραπανω πινακα σε λινκ γιατι δεν φαινεται καλα στο προηγουμενο ποστ. το βρηκα σε σαιτ καταστήματος. αν θεωρείτε διαφημιση, μπορει βα σβηστει

mitsos_chania
12-05-14, 08:46
Εχει δοκιμασει κανεις αν αξιζει η αγορα μπακ ελατηριων απο ιντερνετικο καταστημα?
Ψαχνω για sacks αλλα δεν βγαζει κατι το ebay

mitsos_chania
12-05-14, 09:00
Ρωτα καποιον που εχει το ιδιο αμαξι με το δικο σου να κανει μια μετρηση μπροστα-πισω απο το κεντρο της ζαντας μεχρι φτερο ή απο το κατω χειλος της ζαντας μεχρι φτερο.

Λοιπον με 17αρες ζαντες εχω τις εξης μετρησεις:

Μπροστα:απο το κατω χειλος της ζαντας ως το φτερο 584mm

Πισω:απο το κατω χειλος της ζαντας ως το φτερο 560mm.

ε46 Μ54 cabrio.

Εαν μπορει καποιος να κανει μια μετρηση για να δω που βρισκομαι...

ghost-rider
12-05-14, 15:50
Λοιπον με 17αρες ζαντες εχω τις εξης μετρησεις:

Μπροστα:απο το κατω χειλος της ζαντας ως το φτερο 584mm

Πισω:απο το κατω χειλος της ζαντας ως το φτερο 560mm.

ε46 Μ54 cabrio.

Εαν μπορει καποιος να κανει μια μετρηση για να δω που βρισκομαι...

Πισω.
Απο κεντρο ζαντας μεχρι χειλος φτερου 35,6cm

Εμπρος.
Απο κεντρο ζαντας μεχρι χειλος φτερου 34,7cm

Μετρα κ το δικο σου απο το κεντρο του τροχου για να μην μπλεκεις με τις ιντσες τις καθε ζαντας.
Εσυ πχ μπορει να μετρας 17αρα, ενω εγω 16αρα. Δεν φτανει στο ιδιο σημειο το κατω χειλος της ζαντας...

Τες πα.
Α, 320ci με eibach pro kit μετρησα.

mitsos_chania
12-05-14, 15:58
Νομιζω οτι εχουμε τις ιδιες ζαντες αν εχεις ακομα αυτες που φαινονται στο γκαραζ σου


Sent from my iPad mini using Tapatalk

mitsos_chania
12-05-14, 16:10
Λοιπον κατεβηκα και μετρησα απο το κεντρο και εχω πισω 32cm και μπροστα 34,7cm
Βεβαια ειναι καμπριο,δεν ξερω αν καθεται πιο χαμηλα απο το κουπε


Sent from my iPad mini using Tapatalk

ghost-rider
12-05-14, 16:26
Αυτες φοραω ακομα.
Με μπερδεψαν αυτες που φαινονται στο avatar σου.

Τι χλμ εχεις κανει με τα ελατηρια αυτα?

mitsos_chania
12-05-14, 16:30
Δεν τα εχω αλλαξει ποτε απ οταν πηρα το αμαξι αρα εχουν σιγουρα 60000χλμ



Sent from my iPad mini using Tapatalk

ghost-rider
12-05-14, 16:54
Χαμηλο μου φαινεται για μ πακ.
Ειδικα πισω.
Μηπως εχουν καθισει?

Αν ναι ειναι λογικο να την ακουν παραπανω τα πισω.
Ισως βεβαια λογω του καμπριο να ειναι λογικο να καθεται εκει.

dark knight
24-05-14, 20:24
προσφατα τοποθετησα και την πισω αντιστρεπτικη hr ρυθμισμενη στην πιο σκληρη θεση. σε συνδιασμο με την πιο χοντρη μπροστα είμαι πολύ ευχαριστημένος από την οδικη συμπεριφορα και τις κλισεις στις στροφες. μπορω να πω ότι ενώ θα περιμενα να κοπανάει το αυτοκινητο, δεν κοπανάει καθολου.οι αντιστρεπτικες αξιζουν τα λεφτα τους και συμπληρωνουν ιδανικα μια καλη αναρτηση.

nikos1400
01-07-14, 22:06
Παιδια, σε ελατηρια Μ-πακ, τι αμορτισερ εμποριου βαζουμε?
Χαμηλωματος ή "μαμα" ??

wheelman
01-07-14, 22:51
Παιδια, σε ελατηρια Μ-πακ, τι αμορτισερ εμποριου βαζουμε?
Χαμηλωματος ή "μαμα" ??
Θεωρητικά τα mpack ελατήρια είναι 1,5 πόντο κοντύτερα,
συνεπώς εάν δεν συνδυαστούν με αντίστοιχα αμορτισέρ,
αυτά θα τερματίζουν νωρίτερα.

Πρακτικά μπορεί να δουλέψει τέτοιος συνδυασμός,
αλλά εις βάρος της άνεσης και της μακροζωίας των αμορτισέρ.

Η απόφαση είναι καθαρά δική σου...

nikos1400
01-07-14, 23:09
Τεινω προς τα χαμηλωματος μιας και θα ειναι πιο σφιχτα.
Το υψος υποτιθεται το κραταει το ελατηριο με μια μικρη επιρροη του αμορτισερ. Γιατι εχω την εντυπωση οτι με χαμηλωματος ισως κατσει το ;μαξι λιιιγο χαμηλοτερα (κανενα προβλημα δεν εχω :) )??
Sent from my GT-S5839i using Tapatalk 2

wheelman
01-07-14, 23:34
Τεινω προς τα χαμηλωματος μιας και θα ειναι πιο σφιχτα.
Το υψος υποτιθεται το κραταει το ελατηριο με μια μικρη επιρροη του αμορτισερ. Γιατι εχω την εντυπωση οτι με χαμηλωματος ισως κατσει το ;μαξι λιιιγο χαμηλοτερα (κανενα προβλημα δεν εχω :) )??
Sent from my GT-S5839i using Tapatalk 2
Το αυτό θεωρώ και εγώ, ειδικά με τα αντίστοιχα αμορτισέρ,
πόσο μάλλον αν είναι και up side down

mitsos_chania
04-08-14, 16:23
Ξερει κανεις κοστος αμορτισερ ελατηρια μ πακ;για ε46 καμπριο

savvas bmwdakias
04-08-14, 20:49
Διαβαζοντας προσεκτικα αυτα που γραφετε θα ηθελα να γραψω 2 πραγματα και για το δικο μου. Οταν αγορασα το αυτοκινητο μου ηταν χαμηλωμενο με αγνωστης μαρκας ελατηριων διαφορετικα εμπρος και πισω και αμορτισερ μαλλον μαμα μιας και θελανε αλλαγη. Το αμαξι ειχε ενα ηλιθιο χαμηλωμα πιτα κατω λες και ηταν φορτωμενο απο πισω και ζαντες αφτερ μαρκετ 8αρες με 225 λαστιχο. Την πρωτη μερα που το πηρα πηγα για αλλαγη αμορτισερ κατευθειαν και για αρχη 2 πισω ελατηρια m pack για να ερθει στα ισα του. Ετσι και εγινε αλλαξα τα ελατηρια σηκωθηκε το αμαξι απο πισω ενω μπροστα αφησα τα ειδη υπαρχοντα (κατι κοκκινα αγνωστης μαρκας). Το λαθος μου εδω ειναι οτι πεταξα σχεδον 400 ευρω για να βαλω αμορτισερ power tech στον Κερασιδη πισω απο τον σταθμο των τρενων για οσους γνωριζουν. Ειχα εμπειρια απο bilstein στο Ε36 και ηθελα κατι πιο μαλακο οχι τοσο απολυτο. Χωρις να ψαξω πολυ γιατι επρεπε να ταξιδεψω για αθηνα εβαλα τα αμορτισερ και εφυγα. Οι εντυπωσεις απο αυτα τα αμορτισερ δεν ειναι καθολου καλες , το αμαξι κοπαναει εμπρος και νομιζω οτι ειναι πολυ μαλακο, δεν εχω παραπονο απο το κρατημα στις στροφες μιας και ειναι γνησιο m pack, νομιζω φοραει και πιο χοντρες αντιστρεπτικες. Στην πορεια αλλαξα ελατηρια μιας και το μπασταρδεμα δεν μαρεσει και εβαλα eibach pro kit. Το αμαξι σηκωθηκε λιγο μπροστα σε σχεση με πριν και εκατσε λιγο πισω (σε σχεση με τα m pack), πολυ ωραιο το οπτικο αποτελεσμα αλλα το αμαξι συνεχιζει να κοπαναει και βρισκει πολυ ευκολα ο μπροστινος προφυλακτηρας με αποτελεσμα να εχω ξενερωσει. Σκεφτηκα να βαλω το κιτ ανωμαλου οδοστρωματος της bmw τα πιατελα που αναφερθηκαν πιο πανω αλλα αυτο δεν θα μου δοσει περιθωριο ωστε να δουλεψει η αναρτηση παρα μονο υψος. Σκεφτομαι:
1) Να βαλω m pack ελατηρια και να το αφησω ως εχει?
2)Να βαλω 2 μπροστινα αμορτισερ sachs performance αν δεν κανω λαθος και να το αφησω ως εχει?

Τι λετε? Σορυ για το κατεβατο ευχαριστω για τον χρονο σας.

Bazil Van Sinner
04-08-14, 20:54
Σκεφτηκα να βαλω το κιτ ανωμαλου οδοστρωματος της bmw τα πιατελα που αναφερθηκαν πιο πανω αλλα αυτο δεν θα μου δοσει περιθωριο ωστε να δουλεψει η αναρτηση παρα μονο υψος.

Eπ'αυτού,είσαι λάθος.Δεν παίρνει ύψος το αμάξι,κερδίζεις δέσιμο στους θόλους που απ'οτι λές ήδη είναι ταλαιπωρημένοι.thumb

dark knight
04-08-14, 21:33
savva όταν λες ότι κοπανάει εννοεις και ότι σε ανωμαλια του δρομου τερματιζει ευκολα η αναρτηση?

savvas bmwdakias
04-08-14, 21:44
Eπ'αυτού,είσαι λάθος.Δεν παίρνει ύψος το αμάξι,κερδίζεις δέσιμο στους θόλους που απ'οτι λές ήδη είναι ταλαιπωρημένοι.thumb

Βασιλη δεν αμφιβαλω οτι κανουν δουλεια τα πιατελα, απλα θα ηθελα να δοσω λιγο υψος στο αμαξι για να δουλεψουν τα αμορτισερ. Και αν δεν δουλεψουν οπως θελω εγω να δω για αμορτισερ μετα.

ghost-rider
04-08-14, 21:54
Το pro kit δεν ειναι κανενα σκληρο ελατηριο.
Αν βαλεις σωστα αμορτισερ χαμηλωματος μια χαρα θα δουλεψει κ δε θα κοπαναει.
Αν βρισκεις απολυτα τα bilstein μπορεις να παιξεις κ με κιτρινα κονι που ειναι κ ρυθμιζομενα.
Τωρα βεβαια το σκληρο ειναι σχετικο.
Τες πα.

Στο αλλο που λες.
Το πιατελο θα σου δωσει 1-2mm υψος.
Κ παραπανω να εδινε ομως, ειναι πανω απο το top mount κ δε θα δωσει διαδρομη στο αμορτισερ σου.
Κατεβαζει ολο μαζι το γονατο προς τα κατω.
Αποστατη μεταξυ αμοστισερ κ ελατηριου θα ηθελες για να πετυχεις αυτο που σκεφτεσαι.

savvas bmwdakias
04-08-14, 22:05
Dark night νομιζω πως τερματιζει η αναρτηση και βγαζει ολη την πιεση στον θολο.
ghost-rider για τα πιατελα συμφωνουμε γιαυτο δεν προχωρησα στην αγορα. Και γω τελικα νομιζω πως το θεμα ειναι στο αμορτισερ απλα ελεγα μηπως με m pack ελατηριο δουλευε πιο καλα το αμορτισερ μου γιατι δεν ειμαστε για αλλαγες τωρα.

ghost-rider
04-08-14, 22:14
1. top mount εχεις αλλαξει με τα αμορτισερ? Θελουν αντικατασταση σε καθε αλλαγη αμορτισερ.
2. Οι θολοι σου ειναι οκ? Εχουν κανα φουσκωμα? Βαλε αν θες μια φωτο να σου πω. Το πιατελο το δινουν τζαμπα γι αυτο που προσφερει. Σαν ενισχυσει αξιζει.
3. Αυτη τη στιγμη εχεις ενα πολυ καλο σετ ελατηρια κ οτι να ναι αμορτισερ.
Πιθανον δεν ειναι καν χαμηλωματος. Το λογικο ειναι να στησεις με βαση τα ελατηρια σου κ οχι με βαση τα αμορτισερ σου. Αν θες μ πακ πρεπει να αλλαξεις κ αμορτισερ κ ελατηρια.

savvas bmwdakias
04-08-14, 22:25
Τα πισω top mount τα ειχα αλλαξει , απο φουσκωματα ειχα ενα ψιλο το οποιο εφτιαξα ,. Με βλεπω για αμορτισερ και τα ατιμα εχουν μονο 15.000χλμ.

ghost-rider
04-08-14, 22:35
Οτι κ να κανεις αλλαξε κ τα μπροστινα top mount.
Αποφυγε οπωσδηποτε κατι vaico κ συναφη φθηνα ιμιτασιον. Καθονται κ ξεσπαει η αναρτηση στο θολο.
Τα lemforder ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.
Φανταζομαι κ αλλα οπως τα meyle θα ειναι πολυ καλα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει.

savvas bmwdakias
01-11-14, 17:20
Λοιπον επαναφερω το θεμα, m pack ελατηρια δεν βρηκα πουθενα και προχωρησα στην δευτερη σκεψη μου, πηρα απο ενα φιλαρακι μου που εβαλε ρυθμιζομενη αναρτηση bilstein sport χοντρομπουκαλα και απο βδομαδα θα παω να παρω τα πιατελα του κιτ ανωμαλου οδοστρωματος. Ευελπιστω τις επομενες μερες να τα βαλω πανω στο αυτοκινητο και να τσεκαρω και τα top mount.

JiMk86
01-11-14, 17:31
Γνώμη μου, όπως και να χει άλλαξε τα top mount. Αφού θα τα ξυλώσεις όλα, άλλαξε και τα πίσω ειδικά που είσαι cabrio και χαμηλός, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο να πατάνε όλα σωστά. Αν τα αλλάξεις κάποια άλλη στιγμή θες πάλι εργατικά, ευθυγραμμίσεις κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Vassilis ///M
13-06-15, 17:08
Επαναφέρω το θέμα μιας και χρειάζομαι top-mount για πίσω...
Ξέρουμε τον κωδικό από Ε46 Μ3 cabrio ξέρω ότι είναι πιο ενισχυμένα...

:thanks:

PetrosD
13-06-15, 22:49
Όχι, αλλά πήγα στη γωνία Σπύρου Πάτση και Αθηνών, στη Febi και πήρα τα δικά τους. Ακόμα μια χαρά είναι.

EDIT: Τώρα είδα πόλη... μάλλον δε σε βολεύει αυτή η λύση.

Vassilis ///M
15-06-15, 17:52
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντηση που μου έδωσες...
Βρήκε τελικά τον κωδικό ανταλλακτικού:

33526779670

31493

:thanks:

savvas bmwdakias
15-06-15, 19:17
Λοιπον επαναφερω το θεμα, m pack ελατηρια δεν βρηκα πουθενα και προχωρησα στην δευτερη σκεψη μου, πηρα απο ενα φιλαρακι μου που εβαλε ρυθμιζομενη αναρτηση bilstein sport χοντρομπουκαλα και απο βδομαδα θα παω να παρω τα πιατελα του κιτ ανωμαλου οδοστρωματος. Ευελπιστω τις επομενες μερες να τα βαλω πανω στο αυτοκινητο και να τσεκαρω και τα top mount.


Ειχα ξεχασει να ενημερωσω το θρεντ. Εβαλα τα πιατελα τα οποια ειναι φτηνα οπως ειπατε σε σχεση με αυτο που προσφερουν, μαζι με τα bilstein μπροστα, τσεκαρα και τα τοπ μαουντ. Το αμαξι μπροστα ειναι κουτσουρο και δεν ειναι μαλακο οπως πριν. Σε συνδιασμο με του ελληνικους δρομους και τις 19αρες ειναι λουκουμι:th_Laie_67-1:. Πολυ ωραιο στο ματι και το κρατημα αλλα δυστυχως απο ανεση ειμαστε κλαφτα χαραλαμπε. Οταν το βαρεθω παω για m pack ελατηρια παλι μαλλον.

menios
23-09-15, 12:02
Επαναφέρω το θέμα παιδιά μιας και πλησιάζει η ώρα αλλαγής αμορτισέρ και ελατηρίων...μιλάμε για 46άρι 325. Αισθάνομαι το γνωστό σακούλιασμα στις αλλαγές κατεύθυνσης και θα ήθελα να περιοριστεί λίγο. Κάθε πρόταση/πληροφορία καλοδεχούμενη,ευχαριστώ!

BILL007
23-09-15, 12:09
Επαναφέρω το θέμα παιδιά μιας και πλησιάζει η ώρα αλλαγής αμορτισέρ και ελατηρίων...μιλάμε για 46άρι 325. Αισθάνομαι το γνωστό σακούλιασμα στις αλλαγές κατεύθυνσης και θα ήθελα να περιοριστεί λίγο. Κάθε πρόταση/πληροφορία καλοδεχούμενη,ευχαριστώ!

Για τo σακούλιασμα που λες δεν είναι μόνο θέμα ανάρτησης αλλά και αντιστρεπτικών...

Για αρχή μέτρηση ανάρτησης σε αμορτισερόμετρο...

menios
23-09-15, 12:16
Αυτά που έγραψα είναι προτεραιότητα γιατί το χουν πει το ποίημα οπότε πρέπει να αλλαχτούν. Αντιστρεπτικές δεν έχει πάνω ακόμα το αμάξι αλλά είναι στα πλάνα, σαφώς γνωρίζω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο.

BILL007
23-09-15, 12:22
Αυτά που έγραψα είναι προτεραιότητα γιατί το χουν πει το ποίημα οπότε πρέπει να αλλαχτούν. Αντιστρεπτικές δεν έχει πάνω ακόμα το αμάξι αλλά είναι στα πλάνα, σαφώς γνωρίζω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο.

Θες κάποιο ιδιαίτερο χαμήλωμα?

menios
23-09-15, 12:30
Ελάχιστο ίσως και καθόλου. Χωρίς φώτο βέβαια δύσκολο να δείξω και πως είναι τώρα.

BILL007
23-09-15, 12:37
Ελάχιστο ίσως και καθόλου. Χωρίς φώτο βέβαια δύσκολο να δείξω και πως είναι τώρα.

Ελάχιστο ίσως και καθόλου το λες για θέμα άνεσης και κοπανήματος?

Αν δεν φοράς κάτι ιδιαίτερο τότε είσαι όπως όλα τα μαμά... :original:

menios
23-09-15, 13:18
Ναι μαμά θα έλεγα. Θα προτιμούσα να θυσιάσω λίγη άνεση για πιο σπορ αίσθηση και κράτημα, αλλά όχι να φτάσω και στο άλλο άκρο.

sierra
14-10-15, 19:30
Θέλω την γνώμη σας και εγώ σχετικά με τα αμορτισέρ. Κατά την γνώμη σας τι να βάλω, είμαι μεταξύ των BISTEIN B6 Monotube - 460¤ ή Β8 - 520¤ ή KONI FSD - 530¤. Εγώ κλείνω προς τα BILSTEIN B8. Παρακαλώ να απαντήση όποιος ξέρει και επίσης εάν έχουμε κανένα από δω μέσα που να προμηθεύει. Ευχαριστώ...

dark knight
14-10-15, 20:06
Ο ζαχαριας ειχε βαλει τα κονι και ειχε μεινει ευχαριστημενος

diosak
14-10-15, 20:20
Θέλω την γνώμη σας και εγώ σχετικά με τα αμορτισέρ. Κατά την γνώμη σας τι να βάλω, είμαι μεταξύ των BISTEIN B6 Monotube - 460¤ ή Β8 - 520¤ ή KONI FSD - 530¤. Εγώ κλείνω προς τα BILSTEIN B8. Παρακαλώ να απαντήση όποιος ξέρει και επίσης εάν έχουμε κανένα από δω μέσα που να προμηθεύει. Ευχαριστώ...
Τι φορας τωρα?
Τι ζητας ακριβως απο την αναρτηση και τι χρηση κανεις?

Τα Bilstein ειναι αρκετα σκληρα.
Τα FSD πιστευω εχουν πολυ καλο balance κρατηματος/ανεσης. Δεν ειναι ομως επισκευασιμα και πιθανοτατα να μην κρατησουν οσο τα Bilstein.

Sent from my OnePlus One using Tapatalk

sierra
14-10-15, 20:46
Τώρα φοράει της μαμάς δεν θυμάμαι νούμερα να σας πω αλλά θέλω για κρατήματα δεν με πειράζει τα σκληρά είναι και τώρα. Θα τα κοιτάξω αύριο και θα σας πω ποια ακριβώς είναι...

diosak
14-10-15, 21:23
Τώρα φοράει της μαμάς δεν θυμάμαι νούμερα να σας πω αλλά θέλω για κρατήματα δεν με πειράζει τα σκληρά είναι και τώρα. Θα τα κοιτάξω αύριο και θα σας πω ποια ακριβώς είναι...
Προσωπικη αποψη ειναι πως θα σιχτιρισεις με τα bilstein τα κιτρινα. Ειναι τεραστια η διαφορα απο τα μαμα (ακομα και απο τα m-pack που ουσιαστικα ειναι τα Sachs Super Touring).

Θα σου προτεινα να πας σε σετακι ελατηριων με καποιο πιο "μαλακο" αμορτισερ. Πχ. Eibach Pro με Koni FSD/κιτρινο/πορτοκαλι ή Bilstein B4.

Φυσικα το θεμα σκληροτητας ειναι καθαρα υποκειμενικο!

Sent from my OnePlus One using Tapatalk

Lefterisk
14-10-15, 22:28
κι εγω θα συμφωνησω με τα παιδια και τις αποψεις τους. γενικα για τα fsd μονο τα καλυτερα ακουγονται οσον αφορα ανεση-κρατημα.
εναλλακτικα, εγω θα πηγαινα σε sachs m.pack , αλλα αποτι βλεπω δεν ειναι στις επιλογες σου.

sierra
14-10-15, 23:37
Δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου γιατί όλοι λένε για BILSTEIN και KONI...

katsaraios
14-10-15, 23:57
Δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου γιατί όλοι λένε για BILSTEIN και KONI...

O Μιχαλης εβαλε προσφατα στο 330 τα Β8 ,ρωτησε τον για να σχηματισεις μια γνωμη..

sierra
15-10-15, 00:00
O Μιχαλης εβαλε προσφατα στο 330 τα Β8 ,ρωτησε τον για να σχηματισεις μια γνωμη..

Γιώργο ...:thanks:

Bitz
15-10-15, 06:50
Θέλω την γνώμη σας και εγώ σχετικά με τα αμορτισέρ. Κατά την γνώμη σας τι να βάλω, είμαι μεταξύ των BISTEIN B6 Monotube - 460¤ ή Β8 - 520¤ ή KONI FSD - 530¤. Εγώ κλείνω προς τα BILSTEIN B8. Παρακαλώ να απαντήση όποιος ξέρει και επίσης εάν έχουμε κανένα από δω μέσα που να προμηθεύει. Ευχαριστώ...

Παναγιώτη έλα να οδηγήσεις το δικό μου με Β8 ώστε να έχεις προσωπική άποψη. ......510 τα πήρα από Ρελλα

sierra
15-10-15, 23:50
Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη... :thanks:

sierra
15-10-15, 23:53
Σήμερα πήγα και έκανα μια βόλτα με του Μιχάλη. Μιχάλη το αμάξι είναι άψογο στην συμπεριφορά του. Μπράβο το έχεις στημένο ωραίο...thumbthumb

Vassilis ///M
16-10-15, 18:33
Κι εγώ τα Β8 έχω Παναγιώτη...
Μια χαρά είναι το στήσιμο του αυτοκινήτου για τα δικά μου γούστα...

Είναι η δεύτερη φορά που τα ξαναφοράω και εύχομαι να υπάρξει και τρίτη...
Είμαι ευχαριστημένος...

JiMk86
16-10-15, 22:44
Δε μας είπες ποιο είναι το budjet σου. Κατ εμέ να αλλάξεις topmount μπρος-πίσω και οπωσδήποτε πιατάκια ανωμάλου οδοστρώματος για να μην έχεις θέματα... Επίσης προτείνω να βάλεις την μπάρα του Μ3 να δέσεις τους θόλους. Αυτά να τα βάλεις ότι ανάρτηση και να βάλεις. Τσέκαρε τα σινεμπλοκ τα πίσω-μπανάνες, δες τα ντιζάκια ζυγαριάς μπρος-πίσω και τα σινεμπλοκ ψαλιδιών.

Αυτά από μένα φιλικά, μιας και δε μου τα είπε κανένας...

Sent from my iPhone using Tapatalk

sierra
17-10-15, 00:04
Ναι θα αλλαχθούν όλα ότι είναι να αλλαχθεί, άμα μπαίνεις στο χορό χορεύεις... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Παρήγγειλα τα Β8 με Top mountain και αύριο τα παραλαμβάνω...

JiMk86
17-10-15, 00:52
Ναι θα αλλαχθούν όλα ότι είναι να αλλαχθεί, άμα μπαίνεις στο χορό χορεύεις... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Παρήγγειλα τα Β8 με Top mountain και αύριο τα παραλαμβάνω...


Την καλύτερη επιλογή σε μη coilover έκανες, ελατήρια δε μας είπες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

sierra
17-10-15, 07:01
Την καλύτερη επιλογή σε μη coilover έκανες, ελατήρια δε μας είπες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω κάτι κίτρινα παλιό eibach... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

JiMk86
17-10-15, 09:26
Έχω κάτι κίτρινα παλιό eibach... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:


Τι να σου πω, κίτρινο eibach δεν ξέρω, πρόσεξε να δουλεύουν σωστά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

sierra
21-10-15, 00:40
Εσείς που τα ξέρετε πιο καλά για πείτε μου τι μάρκα είναι τα ελατήρια γράφουν επάνω " Μ 645 (27-06) " και είναι κίτρινα και τα παλιά αμορτισέρ είναι μαύρα με τα στοιχεία:

ΕΜΠΡΌΣΘΙΑ: SACHS 2 4903 556 621 31.31-1 096851 F47 SPORT

ΟΠΊΣΘΙΑ : " 81 4901 556 456 33.52-1 095647 F46 H3414

sierra
21-10-15, 23:09
Κανένας δεν ξέρει;

sierra
22-10-15, 23:37
Εσείς που τα ξέρετε πιο καλά για πείτε μου τι μάρκα είναι τα ελατήρια γράφουν επάνω " Μ 645 (27-06) " και είναι κίτρινα και τα παλιά αμορτισέρ είναι μαύρα με τα στοιχεία:

ΕΜΠΡΌΣΘΙΑ: SACHS 2 4903 556 621 31.31-1 096851 F47 SPORT

ΟΠΊΣΘΙΑ : " 81 4901 556 456 33.52-1 095647 F46 H3414



Τι έγινε χαθήκατε όλοι;...

sierra
24-10-15, 00:41
Τι έγινε χαθήκατε όλοι;...

Κανένας;

zaharias
24-10-15, 08:01
Πατησα τους κωδικους στο γουγλη αλλα δεν βγαζει κατι ρε Παναγιωτη!

georggge46
25-10-15, 07:35
Σε κιτρινο χρωμα εβγαιναν τα apex

katsaraios
26-10-15, 00:38
Και H&R κιτρινα υπαρχουν..

sierra
31-10-15, 19:03
Πατησα τους κωδικους στο γουγλη αλλα δεν βγαζει κατι ρε Παναγιωτη!

Και εγώ Ζαχαρία αν και δεν ξέρω αγγλικά δεν βρήκα κάτι γιαυτό ρώτησα...

sierra
31-10-15, 19:09
Τέλος πάντων. Την περασμένη εβδομάδα έβαλα τα BILSTEIN B8 χοντροπμπούκαλα, έβαλα και πίσω δύο CONTACT 5. Στο ταξίδι που έκανα το αμάξι ήταν σαν τραίνο και το ευχαριστήθηκα πολύ. Την άλλη εβδομάδα θα μπουν και μπροστά δυο νέα λάστιχα και τελειώσαμε για εφέτος...

katsaraios
31-10-15, 20:51
Τέλος πάντων. Την περασμένη εβδομάδα έβαλα τα BILSTEIN B8 χοντροπμπούκαλα, έβαλα και πίσω δύο CONTACT 5. Στο ταξίδι που έκανα το αμάξι ήταν σαν τραίνο και το ευχαριστήθηκα πολύ. Την άλλη εβδομάδα θα μπουν και μπροστά δυο νέα λάστιχα και τελειώσαμε για εφέτος...

Ποσο πληρωσες την αναρτηση?

sierra
31-10-15, 23:08
Ποσο πληρωσες την αναρτηση?

Γιώργο την πλήρωσα 525 ¤ από τον ΡΕΛΛΑ. Την είχα βρει αλλού μέχρι και 700 ¤...

alexm
01-11-15, 09:12
Γιώργο την πλήρωσα 525 ¤ από τον ΡΕΛΛΑ. Την είχα βρει αλλού μέχρι και 700 ¤...

Παναγιωτη σωστα εβαλες τα τα Β8 (sprint) και θα λειτουργουν σωστα με τα προοδευτικα ελατηρια που εχεις.
Απο την φωτο που εβαλες στα μπαξιματα... τα ελατηρια κατα 99,9% ειναι apex!!!

sierra
01-11-15, 21:19
Παναγιωτη σωστα εβαλες τα τα Β8 (sprint) και θα λειτουργουν σωστα με τα προοδευτικα ελατηρια που εχεις.
Απο την φωτο που εβαλες στα μπαξιματα... τα ελατηρια κατα 99,9% ειναι apex!!!

Ευχαριστώ Αλέξη. Θα το σιγουρέψω. Δεν ήξερα τι είναι...