PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με TOYO



gianniskw
10-04-10, 18:48
Πριν 23000χλμ και 10 μηνες ειχα βαλει τα toyo t1r 215/40ZR18 εμπρος και 225/40ZR18 πισω.
Εκανα λοιπον προχθες μια ζυγοσταθμιση αφου ετρεμε το τιμονι στα 80-100χλμ/ω
εκανα μια ζυγοσταθμιση στο μαγαζι που τα ειχα βαλει
αλλα χωρις επιτυχια πηγα αλλου και ελενξα και τις ζαντες για τυχον στραβωμαρα(bmw oem v217)
αποτελεσμα ολοισιες ζαντες αλλα δυο λαστιχα ΣΤΡΑΒΑ....

m-power_01
10-04-10, 18:51
Νομιζω οτι η toyo καλυπτει μετην εγγυηση της τα ''στραβα'' ελαστικα! Για κοιταξε το...

gianniskw
10-04-10, 18:56
Νομιζω οτι η toyo καλυπτει μετην εγγυηση της τα ''στραβα'' ελαστικα! Για κοιταξε το...

ναι φιλε μου το ειπα στο μαγαζι αλλα πως θα το αποδειξουμε..

m-power_01
10-04-10, 19:02
ναι φιλε μου το ειπα στο μαγαζι αλλα πως θα το αποδειξουμε..

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αποδειξεις τιποτα... Ο λαστιχας πρεπει να σε καλυψει αν δεν θελει να σε χασει απο πελατη του!
Αν παρολα αυτα πρεπει καπως να του το αποδειξεις, μπορει να ξεζανταρει το λαστιχο, να βαλει την ζαντα στην ζυγοσταθμιση να δει οτι δεν ειναι στραβη...Αν ακομα και ετσι συνεχιζει να λεει οτι δεν μπορεις να δειςτο στραβωμα με το ματι...
Προκαλεσε τον να βαλει το λαστιχο σου σε μια καινουρια δικια του ζαντα!

Αλλιως πηγαινε σε καποιον αλλο επαγγελματια που θα δεχτει να σε καλυψει και να σε κερδισει σαν πελατη!
Σε καθε περιπτωση επικοινωνησε με την ΤΟΥΟ να ξερεις τι εγγυηση εχεις!

υ.γ Ο Χρηστος 330 ισως ξερει να σου πει κατι παραπανω!

gianniskw
10-04-10, 19:23
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αποδειξεις τιποτα... Ο λαστιχας πρεπει να σε καλυψει αν δεν θελει να σε χασει απο πελατη του!
Αν παρολα αυτα πρεπει καπως να του το αποδειξεις, μπορει να ξεζανταρει το λαστιχο, να βαλει την ζαντα στην ζυγοσταθμιση να δει οτι δεν ειναι στραβη...Αν ακομα και ετσι συνεχιζει να λεει οτι δεν μπορεις να δειςτο στραβωμα με το ματι...
Προκαλεσε τον να βαλει το λαστιχο σου σε μια καινουρια δικια του ζαντα!

Αλλιως πηγαινε σε καποιον αλλο επαγγελματια που θα δεχτει να σε καλυψει και να σε κερδισει σαν πελατη!
Σε καθε περιπτωση επικοινωνησε με την ΤΟΥΟ να ξερεις τι εγγυηση εχεις!

υ.γ Ο Χρηστος 330 ισως ξερει να σου πει κατι παραπανω!

στην αρχη δεν με πιστευε οτι ηταν στραβα τα λαστιχα
αλλα μολισ του ειπα οτι με 5psi κατω δεν τρεμει το τιμονι και το οδηγησε πειστηκε..
και μου ειπε οτι ειχε ξανασυμβει σε αλλο πελατη..
το θεμα ειναι η TOYO τι θα πει..

katsaraios
10-04-10, 19:35
στην αρχη δεν με πιστευε οτι ηταν στραβα τα λαστιχα
αλλα μολισ του ειπα οτι με 5psi κατω δεν τρεμει το τιμονι και το οδηγησε πειστηκε..
και μου ειπε οτι ειχε ξανασυμβει σε αλλο πελατη..
το θεμα ειναι η TOYO τι θα πει..

οι εταιριες αντικαθιστουν τα ελλατωματικα προιοντα τους ειδικα αφου ειναι στην εγγυηση .
Πιστευω οτι θα στα αλλαξουν κανονικα.

yodas
10-04-10, 20:31
Δεν θα έχεις κανένα απολύτως θέμα με την toyo. Και αν ο λαστιχάς σου κάνει την πάπια κάνε ένα τηλέφωνο εσύ στην επίσημη αντιπροσωπία.

Christos 330
10-04-10, 20:39
Γιαννη τα ειπαμε . . .

Καρτελα,αποδειξη στην ΤΟΥΟ τελος . . .

Αν οχι πες μου εγω να δω τι μπορω να κανω . . .

Christos 330
12-04-10, 17:59
Γιαννη τι εκανες ; ; ;

gianniskw
28-05-10, 12:07
Γιαννη τι εκανες ; ; ;

ΣΥΓΝΩΜΗ για την αργοπορεια
τελικα μου αλλαξαν μονο το ενα εμπροσ στην εγγυηση..

yodas
28-05-10, 12:33
Το άλλο γιατί όχι;

gianniskw
29-05-10, 19:19
Το άλλο γιατί όχι;

γιατι ετσι γουσταραν
το ζητημα ειναι ομως οτι παλι τρεμει το τιμονι
εχω απελπιστει..

ghost-rider
29-05-10, 22:10
Ειχα κ εγω ενα αντιστοιχο προβλημα πριν λιγο καιρο και δεν ηξερα τι να κανω. Οι ζαντες ηταν ησιες οπως ειχε φανει στον τορνο. Δεν δοκιμαζεις μια ευθυγραμμιση πανω στον τροχο? Το εξοδο δεν ειναι σπουδαιο κ σε μενα εδωσε λυση... Μπορει να μην ειναι λαστιχα.. ενα στραβο σετ που μου επεσε πιο παλια, μου ετρεμε μετα τα 180.

ghost-rider
29-05-10, 22:15
Συγνωμη, ζυγοσταθμιση πανω στον τροχο..

gianniskw
30-05-10, 18:42
Συγνωμη, ζυγοσταθμιση πανω στον τροχο..

εκανα τρεισ φορεσ ζυγοσταθμιση επι του αυτοκινητου και τιποτε
κραταει για 50χιλιομετρα αποσταση και μετα ξανα τα ιδια
τωρα τρεμει στα 80 με 90χλμ/ωρα

ghost-rider
30-05-10, 19:39
Μου κανει εντυπωση,γιατι ο συντονισμος στις μικρες ταχυτητες που αναφερεις, ειναι συνηθως θεμα αζυγοσταθμιας.. Το στραβωμα θα επρεπε να προκαλει τρεμουλο στα πολλα. 180+. Τι να πω. Οταν βαλλεις την πιεση που δινει ο κατασκευαστης (στην πορτα του οδηγου) συνεχιζει? Μηπως αυτη ειναι χαμηλοτερη απο την ελαχιστη πιεση που δινει ο κατασκευαστης των ελαστικων? Απο offset στον τροχο? Εργοστασιακο? απο τζογους τα μπροστινα ημιμπαρα? Με εντονο αρνητικο offset καποιοι τζογοι των ημιμπαρων που κανονικα δε θα ηταν αισθητοι δινουν το παρον. Πρεπει να δει το αυτοκινητο σου ενας εμπειρος μηχανικος.. Το πιο πιθανο για ενα τεχνικο που ασχολειται αποκλειστικα με bmw ειναι να το εχει αντιμετωπισει ξανα και να δωσει γρηγορα λυση στο προβλημα σου.

gianniskw
30-05-10, 21:13
Μου κανει εντυπωση,γιατι ο συντονισμος στις μικρες ταχυτητες που αναφερεις, ειναι συνηθως θεμα αζυγοσταθμιας.. Το στραβωμα θα επρεπε να προκαλει τρεμουλο στα πολλα. 180+. Τι να πω. Οταν βαλλεις την πιεση που δινει ο κατασκευαστης (στην πορτα του οδηγου) συνεχιζει? Μηπως αυτη ειναι χαμηλοτερη απο την ελαχιστη πιεση που δινει ο κατασκευαστης των ελαστικων? Απο offset στον τροχο? Εργοστασιακο? απο τζογους τα μπροστινα ημιμπαρα? Με εντονο αρνητικο offset καποιοι τζογοι των ημιμπαρων που κανονικα δε θα ηταν αισθητοι δινουν το παρον. Πρεπει να δει το αυτοκινητο σου ενας εμπειρος μηχανικος.. Το πιο πιθανο για ενα τεχνικο που ασχολειται αποκλειστικα με bmw ειναι να το εχει αντιμετωπισει ξανα και να δωσει γρηγορα λυση στο προβλημα σου.

ποιος ειναι εμπειρος..
εχω μανισιες 18αρεσ v217 και σωστεσ πιεσεις
ποια ημιμπαρα του τιμονιου λεσ